Shkodër

teatri-i-filmit-shkoder.jpg
nev ila13:51 | 17/05/2019

Është hapur edicioni i tretë i festivalit të filmit “Ekrani i Artit” organizuar nga Adrian Paci. Nga salla e teatrit “Migjeni” ai do të zhvendoset në oborret e shtëpive karakteristike të Shkodrës

 

Jo film argëtues, por provokues që depërton në mënyrën më të çuditshme tek spektatori.

Perdja që lëviz dhe frika që fshihet pas saj.

Një botë magjike që shikohet vetëm nga fëmijët, por që betoni dhe gradaçelat, rutina po e mbysin këtë magji.

Kur të rriten do mësojnë, shënime, fotografi, unaza, orë që vazhdon të ec, të gjetura nga njerëzit e përpirë nga thellësia e detit në kërkim të një të ardhmeje më të mirë.

Punëtori që nuk lodhet asnjëherë edhe pse ai vazhdon në të njëjtin ritëm të punës që 50 vite, kurse  brigadieri i dikurshëm i tij sot është pronar.

Paradokset, ndjenjat, mendimet, dyshimet, përjetimet janë pjesë e këtij edicioni të tretë të Festivalit “Ekrani i Artit”, nën drejtimin e artistit Adrian Paci.

Ka një lloj dashamirësie për produktin kulturor ka respekt karshi kësaj. njerëzit vijnë me një lloj pritshmërie dhe jo gjithmonë duhet ti përgjigjesh pritshmërisë duke i ofruar një produkt me kode të mirëpërcaktuara”, Adrian Paci organizator i këtij festivali.

Të bësh një festival të filmit në një qytet ku ka edhe s’ka kinema është e vështirë, por edhe e lehtë.  Arti depërton tek njerëzit dhe interesi vjen në rritje.

“Fakti që qytetit i mungon një kinema është një handikap i madh për qytetin, por nga ana tjetër, të bësh një festival për filmin në një qytet ku mungon kinemaja është sfidë sepse mbushet një boshllëk e ndonjëherë të operosh atje ku m ungon dicka është më sfiduese”, tha ai. 

Hapja e festivalit u mbajt në Teatrin “Migjeni” të Shkodrës i cili mori pamjen e një kinemaje. Ai   do zhvendoset nëpër oborret e shtëpive karakteristike të Kolë Idromenos, tek  Llazanët apo edhe tek shtëpia e rilindasit Pashko Vasa.

Me pjesëmarrjen e artistëve shqiptarë dhe të huaj të cilët përveç filmit eksperimental në këtë edicion të tretë të Ekranit të Artit, do ketë edhe video-art dhe filma dokumentar./ABC News Albania 24/7

ambasadori-zviceran-1280x690.jpg
Sej rie13:00 | 14/05/2019

Ambasadori zviceran Adrian Metrë tha nga Shkodra se rruga e zgjidhjes në këtë situatë politike është dialogu mes palëve. Metrë tha se në Zvicër çelësi i suksesit ka qenë dialogu.

 “Unë mendoj se ajo që është e rëndësime është që të jesh i gatshëm për dialog. Unë jam tërësish dakord me kolegët e mi të cilët një zëri kanë thënë se dhuna nuk ka rendësi se nga vjen, nga cila anë ,por është tërësisht e papranueshme.  Në vendin tim një faktor i rëndësishëm për vendin tonë ka qenë fakti sepse ka qenë gjithmonë gatishmëria për dialog dhe vullneti për t’i arritur gjërat. Prandaj ka qenë i rëndësishëm dhe suksesi ynë sepse ka qenë në saj të bashkëpunimit. Ky lloj projekti për të cilin ne kemi qenë sot këtu mund të arrij sukses nëse të gjitha palët bashkëpunojnë me njëra-tjetrën”./ABC News Albania 24/7

policia-ne-shkoder-1280x715.jpg
ent ela10:27 | 11/05/2019

Një 28 vjeçar është arrestuar nga Policia e Shkodrës, pasi ishte dënuar nga Gjykata e Dibrës për armëmbajtje pa leje. Policia njofton se ai është i riu me iniciale M.P, banues në Shkodër.

Kapja dhe ndalimi i këtij shtetasi u bë për llogari të Drejtorisë Vendore të Policisë Dibër  e cila e kishte shpallur në kërkim kombëtar pasi Gjykata e Shkallës Parë Dibër me vendimin datë 15.02.2018 e ka dënuar me 2 vite burg për  veprën penale “Mbajtje pa leje dhe prodhim i armëve shpërthyese dhe municionit” parashikuar nga neni 278/3 i Kodit Penal.

Ky shtetas ju dorëzua strukturave të D.V.P. Dibër për veprime të mëtejshme.

/abcnews.al

Policia-shkoder-1280x675.jpg
Sej rie11:10 | 09/05/2019

Në Policinë e Shkodrës është vetëdorëzuar një person i cili ka marrë përsipër armët dhe municionet që janë gjetur në një banesë në Luar të Velipojës. Ai është Remzi Kulli vjehrri i Fatbardh Licit i cili është vrarë në Gusht të vitit 2018.

Miku i familjes fisit Licit ka marrë përsipër armët dhe municionet që u zbuluan në Luar të Velipojës. Ai është Remzi Kulli vjehrri i xhaxhait të Ibrahim Licit, autori i kërkuar për vrasjen e vëllezërve Astrit e Ibrahim Bilali.

Kulli është dorëzuar disa ditë më parë në Policinë e Shkodrës dhe gjykata ka vendosur për të masën e sigurisë “arrest me burg”.  Armët që u gjeten në një banesë të pabanuar në fund të muajit Prill gjatë një aksioni të policisë në Velipojë, dyshohet se janë përdorur nga Ibrahim Lici.

Por duket se në ndihmë, i ka ardhur miku i familjes, i cili ka thënë se ato ishin futur në atë shtëpi bashkë me Fatbardh Licin, dhjetë ditë para se ai të vritej në Gusht të vitit 2018.

Sipas informacionit të policisë në Luar u sekuestruan, një armë ushtarake e rëndë granat hedhës (blind shpues), silenciator, radio policie, 700 fishekë luftarakë, krehër me fishekë kallashnikovi, dy telefona dhe një targë motoçiklete.

Ibrahim Lici vazhdon të jetë në kërkim për vrasjen e Bilalëve në 30 Mars në Shkodër, kurse në burg për këtë ngjarje janë Arsen Stojku 29 vjeç dhe Mislim Rama 23 vjeç./ABC News Albania 24/7

ARRESTIMI-SHKOER-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.02-1280x720.jpg
ent ela11:41 | 08/05/2019

Një 49 vjeçar është vënë në pranga nga policia e Shkodrës për korrupsion. I arrestuari dyshohet se nëpërmjet mashtrimit i ka marrë një qytetareje shumën 6000 euro për të marrë provimin e Licensës së mësuesisë, si dhe shumën 4000 euro për të marrë një të drejtë studimi jashtë shtetit për djalin e saj.

49 vjeçari dyshohet se ka ushtruar ndikim të paligjshëm edhe tek një punjonës në fushën e arsimit. Për këtë rast janëe proceduar penalisht edhe dy persona. Këta të fundit akuzohen për korrupsion aktiv të personave që ushtrojnë funksione publike. /ABC News Albania 24/7

elbasan-1-1280x727.jpg
G. P.10:16 | 03/05/2019

Për dy orë opozita mbajti të bllokuar dje në mbrëmje 12 akse rrugore në mbarë vendin, si pjesë e aksionit të saj të mosbindjes civile. Lulzim Basha nga Elbasani përsëriti se nuk do ketë zgjedhje më 30 Qershor. Shtyrja  e tyre, sipas Bashës i shërben dialogut mes palëve, pa Edi Ramën kryeministër.

Protestuesit në Tiranë bllokuan rrethrrotullimin e sheshit “Shqiponja”. Ata dëmtuan edhe disa skela të vendosur aty për zgjerimin e projektit të Unazës së Madhe.

Tensione pati në qytetin e Fierit. Protestuesit tentuan të çajnë kordonin e policisë që ishte vendosur në urën e Mbrostarit. Por kjo situatë zgjati vetëm pak minuta dhe protesta vijoi e qetë. Në Kukës, protestuesit bllokuan nyjën kryesore të Rrugës së Kombit, Urën e Drinit të Zi.

Përreth dy orë u mbajt e bllokuar ura e Matit  nga protestuesit opozitarë të Dibrës. Forcat e policisë qëndruan në distancë dhe nuk pati përplasje. Edhe protesta e organizuar në Kryebushat të Shkodrës kaloi pa incidente.

Protestuesit nga Lezha, Mirdita e Kurbini u vendosën në superstradën Lezhë-Laç. Në dy orë bllokim të rrugës nuk u shënuan incidente, por protestuesit i vunë flakën disa gomave.

Në Durrës nuk u lejua të kalonte asnjë automjet në autostradën tek mbikalimi i Plepave. Protesta u zhvillua qetësisht dhe pa incidente.

Kurse në Gjirokastër, protesta kaloi me vetëm disa incidente të vogla. Aksi rrugor Tepelenë-Gjirokastër u tentua të hapej nga policia, por u kundërshtua nga kreu  i PD-së në Gjirokastër, Dasho Aliko.

Për dy orë protestuesit bllokuan gjithashtu aksin rrugor në hyrje të autostradës Vlore-Levan. Ndërsa policia devijoi qarkullimin në rrugën e vjetër nacionale Vlorë-Fier.

Edhe në hyrje të qytetit të Korçës u bllokua rruga nacionale pranë fshatit Çiflig. Më tepër se 120 forca policie ishin angazhuar për monitorimin e protestës./ABC News Albania 24/7

58e3eafa-911c-400b-a9eb-4b9bfb54e5fa.jpg
G. P.08:55 | 02/05/2019

Një i ri është arrestuar nga policia në Shkodër. Në njoftimin e dërguar nga uniformat blu thuhet se ai është një 25-vjeçar me iniciale P.I, banues në lagjen “Guerile”.

Ai u arrestua pasi qëlloi me kallashnikov në ajër në lagjen e tij. Reagimi i efektivëve të policisë ishte i menjëhershëm dhe bënë të mundur kapjen e tij. Gjithashtu ata sekuestruan armën në cilësinë e provës materiale./abcnews.al

jazz.jpg
G. P.15:50 | 01/05/2019

Festimet në ditën ndërkombëtare të jazz-it u zhvendosën nga Tirana në Shkodër. Të rinjtë të kthyer pas në kohë, pikërisht në vitet ‘40-‘50, me të njëjtat veshje, muzike e kërcime, i ofruan qytetit verior një natë magjike.

Udhëtuan  me tren nga Tirana në Shkodër. Një rikthim në kohë, në vitet ‘40 – ‘50, në udhëtimin “Swing Marathon”, kushtuar ditës ndërkombëtare të jazz-it.

I organizuar për herë të katërt në Shqipëri nga “Hemingway Fan Club”, Shkodra u bë sërish mikëpritëse e këtij eventi kulturor, që gjallëroi rrugët e qytetit përmes ngjyrave, muzikës dhe vallëzimeve.

Të gjithë i duan këto ritme, kërcejnë me to dhe për orë të tëra vendosin t’i ikin rutinës së përditshme. Teatri “Migjeni” ishte ndalesa e fundit, aty ku për orë të tëra muzika, vallëzimet dhe ngjyrat që na kthyen pas në kohë u shkrinë në një./abcnews.al

 

lin-delia.jpg
G. P.16:15 | 28/04/2019

Muzeu Dioqezan i Shkodrës është pasuruar me punët e mjeshtrit të madh Lin Delia. 24 pikturat dhuratë u mundësuan nga miqtë e tij, koleksionistët Armando Niçoletti dhe Gioseppe Grassi.

Janë skica të Lin Delisë, personazhet e jetës se zakonshme të Antrodokos, një vajzë elegante, burra që qëndrojnë ulur nëpër stolat e këtij vendi. Këtu në Muzeun Dioqezan në Shkodër. 24 punime dhuratë e çmuar nga ish-seminaristi françeskan.

Tomi Delia, nipi i piktorit Lin Delia, tregon se skicat erdhën falë dashamirësisë së dy koleksionistëve dhe miqve të piktorit; Armando Niçoletti dhe Giuseppe Grassi.

“Kjo është bërë me realizu vullnetin e autorit, vullnetin e Lin Delisë. Është një porosi e shenjtë që ka lënë”, tha ai.

Lin Delia asnjëherë nuk u arratis nga vendlindja, lidhja me Shkodrën ishte e madhe. Po aq e madhe ishte lidhja me besimin. Gra që luten, Ura e Bunës, burra që bisedojnë, një frat, autoportret.

“Për mua është një kënaqësi e veçantë sepse kur paraqitet arti i Lin Delisë ndihem i përfshirë qoftë emocionalisht, por edhe pasionalisht sepse është një vulë e një qytetërimi që i përkasim të gjithë jo vetëm si individë apo si familje”, tha nipi i Lin Delisë.

Lind Delia u largua nga Shqipëria në vitin 1948. Student françeskan i liceut “Ilirikum”. Fillimisht studio në Hercegnovi të Malit të Zi, për të vijuar Akademinë e Arteve në Zagreb dhe më pas për tu vendosur në Itali, diplomuar për pikturë në Akademinë e Romës.

“Lini është ai artist shqiptar që botën qiellore arriti me e veshë me veshjet tona kombëtare”, tha Tomi Delia.

Në qytetin e Antrodokos në vitin 1969 krijoi Akademinë e Artit “Gjergj Fishta” dhe në vitin 1983 krijoi Akademinë e Artit “Carlo Cesi”. Në punimet e tij ndërthuret modernia me elementin etnik shqiptar dhe ballkanik.

Janë rreth 30 punime tjera që pritet të bëhen pjesë e Dioqezës së Shkodrës, si një dhuratë nga vetë piktori Lin Delia. Ai vdiq në vitin 1994 dhe la pas qindra punime, të cilat ndodhen në muzeumet e artit nëpër Itali dhe në Vatikan./abcnews.al

RAMA-SHKOLLA-SHKODER-MBULIM_ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.06-1280x720.jpg
ent ela22:05 | 27/04/2019

Gjatë qëndrimit në Shkodër kryeministri Rama vizitoi mjediset e shkollës së mesme industriale “Arben Broci”, e cila ofron për nxënësit 6 drejtime të orientuara nga tregu i punës në të ardhmen.

Kryeministri e vuri theksin tek rindërtimi i konviktit të kësaj shkollë, i lënë në harresë prej vitesh, i cili eshtë kthyer në një godinë të papërshtatshme për të jetuar e studiuar. “Konviktet e shkollave profesionale do i fusim në programin për gjithë konviktet e universitetit, sepse për arsye të ndryshme, bashkitë nuk i përgjigjen kësaj nevojë”- tha Kryeministri Rama.

Biznese të qarkut të Shkodrës, në bashkëpunim me qendrën e formimit profesional, kanë shprehur dëshirën për të integruar studentët e shkollës Arben Broci në kurse të mëtejshme dhe në praktika pune, ku mund të njihen më nga afër me profesionet për të cilat studiojnë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono