Shkodër

OSBE-KANABIS.mpg_snapshot_00.43-1280x713.jpg
G. P.16:25 | 13/10/2018

Prezenca e OSBE-së në Shqipëri ka organizuar një takim në Shkodër për luftën kundër kanabisit. Kryesuesja e misionit të OSBE tha se institucionet vendore kanë patur mangësi në luftën kundër kanabisit. Ndërsa kryebashkiakja e Shkodrës, Voltana Ademi akuzoi ish-drejtues të Policisë së Shkodrës se nuk kanë patur vullnet për të bashkëpunuar.

Dy prej qarqeve më problematike për kanabisin Shkodra dhe Vlora janë thirrur në një takim të përbashkët nga prezenca e OSBE në Shqipëri. Mbledhja u zhvillua në kryeqendren e veriut. Drejtoresha në detyrë e OSBE Katerine Kristesashvili u shpreh se institucionet vendore kanë patur mangësi në luftën kundër kanabisit.

Katerine Kristesashvill, Drejtore e OSBE: “Mangesia e njohurive nëpërmjet komuniteteve vendore dhe bashkëpunimi i dobët ndërinstitucional janë renditur, ndërsa sfidat më të mëdhaja për luftën ndaj këtij fenomeni. Për të adresuar këtë mangësi prezenca e OSBE ka ndihmuar Task Forcën e Shkodrës dhe Vlorës në 2018 me zbatimin e ndërgjegjësimit kundër kanabisit dhe ngritjen e planeve vendore rajonale”.

Kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi, tha se ka qenë mosbesuese ndaj policisë dhe pavarësisht rezultateve të arritura ka ende probleme.

Voltana Ademi, kryetare e Bashkisë Shkodër: “Ballafaqimi jonë ka qenë shumë i dhimbshëm edhe me drejtuesit e policisë. Është sigurisht ndërtimi i besueshmërisë jo vetëm me instuticionet, por sidomos për njerëzit, është pikë kyçe për suksesin. Unë jam shumë e sigurt që po të kishim atë drejtorin e policisë që ishte z.Alban Çela, se më pëlqen me i thënë dhe emrin, ne do të kishim një shifër në rritje, ashtu siç ishte deri në vitin 2016 edhe në Shkodër. Pavarësisht përpjekjeve që do të kishte edhe prefekti, OSBE-ja e me radhë.”

Për drejtorin e policisë së Shkodrës Vehbi Bushati, 2018-a është ndër vitet më të mira në luftën antikanabis.

Vehbi Bushati, drejtor i Policisë së Qarkut Shkodër: “Për 20 vjet, ky është rezultati më i mirë i cili nuk do të na bëjë as të vetëkënaqur, por do të na bëjë që ta çojmë drejt zeros fenomenin.”

Ky takim i organizuar nga OSBE do të vijojë edhe në zona të tjera në Malësinë e Madhe për të qenë sa më pranë komuniteteve në luftën kundër drogës./abcnews.al

NADAR-TEK-MARUBI-SHKODER_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.54-1280x720.jpg
G. P.15:14 | 11/10/2018

Ekspozimi i 74 fotografive të një koleksionisti francez, ishte një ngjarje e veçantë për muzeun “Marubi” në Shkodër. Përmes fotove u shfaqën personalitetet më të rëndësishme të artit, kulturës, politikës dhe ushtrisë së Parisit të shekujve 19 e 20.

74 fotografi nga 200 të koleksionit “Nadar” të galerisë “Je te poum” të Parisit u ekspozuan në Muzeun Kombëtar të Fotogragisë “Marubi” në Shkodër. Personalitetet më të rëndësishme të botës së artit, kulturës, politikës dhe ushtrisë së Parisit të shekullit XIX dhe fillim të shekullit XX u shfaqën për publikun në këtë ekspozitë. Për Luçjan Bedenin kjo ngjarje është më e rëndësishmja që nga koha kur u hap muzeu.

Luçjan Bedeni, drejtori i Muzeut Marubi: “Po bëjmë një ëndërr realitet, ato që po ekspozohen në Paris po i marrim dhe po i ekspozojmë këtu tek ne. Besoj se ky është niveli më i lartë i një ekspozite të tillë që ekspozojmë në Shqipëri në Shkodër, në vendin e fotografisë.”

E pranishme në këtë ekspozitë e cila titullohet “Mes rregullave dhe tekave” ishte edhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro.

Mirela Kumbaro, ministre e Kulturës: “Unë besoj se kjo është një arritje 100% e kulturës për të cilën duhet të jemi shumë mirënjohës.”

Kuratori i ekspozitës, Michel Poivert, u shpreh se Nadar dhe Marubi janë pjesë e një rëndësie të veçantë.

Michel Poivert, kurator: “Është një ekspozitë estetike dhe historike. Në fakt është një ekspozitë me arkiva, të cilat do të donim ti tregonim dhe cilësinë e re arkivore.”

Ekspozita erdhi me mbështetje të Ministrisë së Kulturës së Shqipërisë dhe Francës./abcnews.al

uje.png
G. P.19:03 | 08/10/2018

Puset në Golem të Shkodrës kanë shterruar për shkak të thatësirës dhe banorët kanë mbetur pa ujë të pijshëm. I vetmi pus që ka ujë po plotëson nevojat për momentin, por banorët kanë frikë se shumë shpejt edhe ai do të thahet.

I vetmi burim uji për 500 familjet e fshatit Golem në rrethinat e Shkodrës është ky pus. I hapur nga banori Fadil Hasa u shërben banorëve të zonës, të cilët kanë më shumë se një muaj pa ujë ë pijshëm.

Puset e tjera kanë shteruar nga thatësira. Kurse ujësjellës në Golem nuk ka patur asnjëherë. Banorët janë të shqetësuar dhe nuk dinë se si do zgjidhet problemi.

“Për të pirë se për të larë s’lahemi kurrë. Jemi të mbaruar për larje”, tha një banor.

“Këtu ka paraplegjikë, këtu ka pleq, ka fëmijë, ka njerëz në nevojë, ku e marrin ujin ata?”, u shpreh një tjetër.

Pronari i pusit ndjehet i gëzuar që mundet t’u japë ujë të tjerëve. Ai ka shpenzuar 2 milionë lekë të vjetra për hapjen e tij dhe vendosjen e pompave.

“Kam kënaqësi që i shërbej komunitetit tim se kam vuajtur vetë ujin. Desh Zoti doli uji të marri kush do”, shprehet pronari.

Këtu ka banorë më shumë se tre mijë vetë. Përkohësisht ata po ndihmohen nga i vetmi pus me ujë, por në një të ardhme të shpejtë, situata do të jetë e rëndë. Edhe ky burim mund të shterojë./abcnews.al

shkodra.png
G. P.16:29 | 06/10/2018

Në Shkodër, bashkia ka investuar rikonstruktimin e Merkatës së Rusit. Por tregtarët që prej gjashtë muajsh tregojnë në rrugë, duket se nuk i ka kënaqur ajo çfarë është bërë në tregun e fruta-perimeve në Shkodër.

Për pak ditë çdo gjë është gati. Tregtarët ambulantë do të rikthehen në ambientin e rikonstruktuar të Merkatës së Rusit. Ose siç njihet ndryshe tregu i fruta-perimeve në Shkodër. Por ky investim duket se nuk i ka kënaqur tregtarët. Ata thonë se banakët janë shumë të vegjël dhe e gjithë zona është e ekspozuar pasi nuk ka mbulesë.

“S’ka kushte aspak. Kabinat janë të vogla, të papërshtatshme, pa kushte brenda standardeve”, tha një shitës tjetër.

“Nuk është për ne, nuk i ka kushtet tamam”, u shpreh një tjetër.

“Ka bërë pothuajse një kaçorre pëllumbash. S’ka bërë banaqe. Dy arka domate s’kemi ku i vendosim, njëkohë që banaku ka qenë superbanak”, tha një tjetër shitës.

Në tregun e lagjes Rus në Shkodër, Bashkia ka rreth 6 muaj që ka nisur rikonstruksionin me një fond prej 30 milionë lekësh, ku janë përfshirë edhe sistemimi i kanalizimeve si dhe vendosja e banakëve.

“Në rrugë kemi qenë gjithë kohës, por tani kemi dalë midis rrugës. Kushtet janë pothuajse hiç të rregullta për ne”, u shppreh shitësi.

Në këtë treg kanë qenë rreth 60 tregtarë që zhvillonin aktivitetin e tyre. Kurse tani këtu janë vendosur 116 banakë. Prej 6 muajsh, ata shisnin produktet në mes të rrugës, që nga peshku e deri te fruta-perimet./abcnews.al

policia.png
G. P.18:12 | 04/10/2018

10 persona janë shoqëruar për verifikim në komisariat në qytetin e Shkodrës pas kontrolleve që u zhvilluan gjatë natës në disa lokale nate.

Gjithashtu policia arrestoi në flagrancë një 35-vjeçar. Fatjon Boshnajku u kap pasi gjatë kontrollit në mjetin e tij iu gjet një pistoletë “Glock”.

Boshnjaku e kishte fshehur armën në një çantë dore. Së bashku me pistoletën u sekuestrua edhe krehër dhe fishekë.

Mbi të rëndon vepra penale “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit”./abcnews.al

DROGA-SHKODER-MBBULIM.mpg_snapshot_00.26-1280x720.jpg
G. P.13:05 | 29/09/2018

Mbi 16 kg drogë është sekuestruar në dy operacione të policisë së Shkodrës në Muriqan dhe në fshatin Plan. Një mjeti tip Mercedez-Benz në të cilin ishin fshehur mbi 8 kg drogë u bllokua në pikën e kalimit kufitar të Muriqnit. Policia ka ndaluar edhe dy personat që ndodheshin në mjet përkatësisht Vullnet Kolaveri, 23 vjeç dhe Denis Dedaj, 28 vjeç.

Një tjetër rast i prodhimit dhe shitjes së drogës është goditur në fshatin Plan të Shkodrës. Një 60 vjeçar, i cili është shpallur në kërkim, policia i sekuestroi mbi 8 kg kanabis.

zamiri-1280x715.jpg
G. P.15:56 | 28/09/2018

Gjykata e Shkodrës pas një seance maratonë që ka zgjatur disa orë nuk ndryshoi masat e sigurisë për Drejtorin e Hipotekës së Shkodrës dhe as për juristen. Zamir Leka deri para se të arrestohej Drejtor i Hipotekës, do të vazhdojë me masë sigurie arrest me burg.

Kurse për juristen Frida Mirashi mbeti në fuqi masa e e mëparshme e sigurisë, ajo e arrestit shtëpiak. Seanca është zhvilluar me dyer të mbyllura, por nga se mësohet Zamir Leka ka mohuar akuzat dhe ka thënë se ska patur asnjë dosje në zyrë, por ato sipas ligjit kanë qenë tek juristët.

Mbrojtja kërkoi një masë më të lehtë për Lekën, por kjo kërkesë nuk u mor parasysh. Ai akuzohet se në bashkëpunim me juristen ka kryer regjistrime të pasurive përmes procedurave të përshpejtuara, por edhe në bazë të veprimeve abuzive të pronave në këmbim të 5000 eurove./abcnews.al

zamir-leka.jpg
G. P.16:28 | 26/09/2018

Hetimet për Drejtorin e Hipotekës së Shkodrës, Zamir Leka, kanë nisur dy muaj më parë. Bëhet fjalë për 40 dosje pronash të hetuara nga prokuroria dhe që kanë dalë me abuzime. Leka është përgjuar në zyrë dhe në ambiente të ndryshme.

Zamir Lekës, drejtorit të hipotekës në Shkodër iu vendos përgjim ambiental në zyrë. Prej dy muajsh çdo bisedë e tij u rregjistrua, midis tyre ato që kishin të bënin me aferat.

Një burim i tha ABC News se hetimi nisi dy muaj më parë pasi prokuroria bazuar në ankesat e qytetarëve kishte marrë leje në gjykatë. Në vëzhgim dhe në përgjim u vendosën edhe të afërmit apo miqtë e tij. Të njëjta burime i treguan ABC News se në përgjim ka qënë dhe telefoni i tij i punës.

Sipas asaj ç’ka zbuloi hetimi, drejtori i Zyrës Vendore të Pasurive të Paluajtshme Shkodër të cilit iu vendosën pranga në zyrë, përmes një skeme të ndërtuar nga ai vetë dhe në bashkëpunim me juristën e kësaj zyre Frida Mirashi, kanë kryer regjistrime të pasurive përmes procedurave të përshpejtuara, por edhe në bazë të veprimeve abuzive të pronave në këmbim të 5000 eurove.

Aktualisht sipas të dhënave bëhet fjalë për hetimin e rreth 40 dosjeve, të cilat kanë rezultuar me shkelje të procedurës ligjore. Nga ana tjetër nga prokuroria mësohet se Frida Mirashi ka kryer porosi për juristët e zonave të ndryshme pranë Zyrës së Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme Shkodër duke i lënë shënimin “me urdhër të shefit”.

Nga përgjimet rezulton se mes Zamir Lekës, tashmë i prangosur dhe Frida Mirashi ka pasur komunikim të vazhdueshëm në lidhje me çështjet për të cilat ata akuzohen. Ndërsa po kështu sipas të dhënave rezulton se edhe arrestimet e disa ditëve më parë të katër shtetasve ndër të cilët edhe juristit të Hipotekës Shkodër Mirjam Bletaj janë kryer në vazhden e hetimeve të kryera nga prokuroria.

Pritet të ketë edhe arrestime tjera të punonjësve të kësaj zyre të cilët dyshohet se janë përfshirë në afera korruptive. Ndaj Zamir Lekës, Gjykata ka firmosur masën e sigurisë arrest me burg, ndërsa ndaj juristes Frida Mirashi masën e sigurisë arrest shtëpie./abcnews.al

shpetiiim.jpg
G. P.12:12 | 25/09/2018

Policia e Shkodrës ka arritur të shpëtojë dy peshkatarë, të cilët kishin mbetur të izoluar për shkak të baticës.

58-vjeçari B.T. dhe 56-vjeçari Gj.Z. kishin mbetur të izoluar në një urë druri në Velipojë që lidh lagunën e Vilunit me fshatin Rjoll.

Ata kishin shkuar me varkë për të peshkuar dhe kishin hipur në një urë druri  të prishur. Për shkak të baticës varka është larguar nga vendi dhe peshkatarët kanë mbetur të izoluar në urën e drurit.

Ata u nxorrën në breg rreth orës 23:50 të së hënës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono