shkelqim miri

SHKELQIM-MIRI-MBULIM.mpg_snapshot_00.10-1280x720.jpg
G. P.12:50 | 27/11/2018

Gjykata e Krimeve të Rënda dënoi gjyqtarin Shkëlqim Miri me 2 vite e 6 muaj burg. Trupa gjykuese vendosi dënimin me 3 vite e 9 muaj burg për gjyqtarin. Por për shkak të gjykimit të shkurtuar ai përfiton uljen e 1/3 së dënimit dhe përfundimisht dënohet me 2 vite e 6 muaj burg. Prokuroria kishte kërkuar dënimit me 4 vjet burg të ish-gjyqtarit të gjykatës se Apelit të Tiranës, i akuzuar për korrupsion.

Gjyqtari Shkëlqim Miri akuzohet se liroi nga burgu të dënuarin për vrasje të dyfishtë Gentjan Doda, kundrejt një ryshfeti prej 20 mijë eurosh. Ndërsa në shtëpinë e gjyqtarit gjatë kontrollit u gjetën mbi 30 milionë lekë. Po ashtu gjykata vendosi dënimin me 1 vit e 8 muaj burg për Kujtim Mirin, kushëriri i gjyqtarit, i cili dyshohet se ka bërë ndërmjetësin në marrjen e rryshfetit./abcnews.al

SHKELQIM-MIRI-SEKUESTRO-1280x720.jpg
ent ela18:15 | 19/09/2018

Ndonëse prokuroria urdhëroi heqjen e sekuestros për 30 milionë lekët e gjetura në banesën e ish-gjyqtarit të akuzuar për “korrupsion”, Shkëlqim Miri, i pandehuri nuk mund t’i shpëtojë paratë. ABC News ka mësuar se në 9 gusht 2018, Gjykata për Krimet e Rënda ka vendosur masën e sekuestros mbi këtë shumë, për llogari të hetimit pasuror të nisur ndaj Mirit, bazuar në ligjin “Antimafia”. 

Gjatë leximit të pretencës në seancën gjyqësore të së hënës ndaj Shkëlqim Mirit, ish-gjyqtarit të Apelit Tiranë të akuzuar për “korrupsion”, prokuroria urdhëroi heqjen e sekuestros për gati 30 milionë lekë të rinj cash të gjetura në banesën e tij.

Por kjo nuk do të thotë se ekziston mundësia që paratë t’i kthehen gjyqtarit të pandehur. “ABC News” ka mësuar se shumë prej 175 mijë euro, 1 mijë USD dhe 9.6 milionë lekë është sekuestruar për llogari të një procedimi paralel për hetimin pasuror të nisur ndaj ish-gjyqtarit bazuar në ligjin “Antimafia”.

Kërkesa e Prokurorisë për Krimet e Rënda për sekuestron e kësaj shumë është pranuar nga Gjykata e Shkallës së Parë në 9 gusht 2018.

Sipas burimeve, Gjykata ka vendosur pezullimin e pasojave të zbatimit të masës së sekuestrimit, derisa trupa që po gjykon akuzën për “korrupsion” të gjyqtarit të ketë shpallur një vendim përfundimtar.

Deri në dhënien e një vendimi final nga Shkalla e Parë, Prokuroria vijon veprimet hetimore në lidhje me verifikimin e burimit të parave të gjetura në banesën e të pandehurit Miri.

Sipas Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ish-gjyqtari i Apelit, Shkëlqim Miri ka marrë 30 mijë euro rryshfet nga i afërmi i tij Kujtim Miri me qëllim dhënien e një vendimi të favorshëm për një person të akuzuar për një vrasje të dyfishtë në vitin 1997 në Burrel. Në përfundim të gjykimit, Prokuroria kërkoi deklarimin fajtor të Shkelqim Mirit dhe dënimin e tij me 4 vjet burg, që për shkak të gjykimit të shkurtuar reduktohet në 2 vjet e 8 muaj. Po ashtu, prokuroria kërkoi konfiskimin e shumës prej 30 mijë euro, që dyshohet të ketë qenë rryshfeti i marrë nga gjyqtari. /abcnews.al

miri.jpg
G. P.15:22 | 24/07/2018

Pas shumë seancave të shtyera më në fund Gjykata e Krimeve të Rënda ka pranuar gjykimin e shkurtuar për ish-gjyqtarin e Apelit, Shkëlqim Miri dhe vëllain e tij, Kujtim Miri. Konkluzionet përfundimtare do të lexohen më 31 Korrik, ku Miri përfiton automatikisht ulje me 1/3 të dënimit.

Gjykata e Krimeve të Rënda ka pranuar kërkesën e gjykimit të shkurtuar për ish-gjyqtarin e Apelit, Shkëlqim Miri, i arrestuar në Nëntor për veprën penale të korrpsionit pasiv.

I pranishëm në sallën e gjyqit ishte edhe vetë i pandehuri Miri, i cili prej disa muajash kërkon që hetimi ndaj tij të zhvillohet nën një masë më të lehtë gjykimi, pasi vuan nga disa sëmundje të rënda. Por pavarësisht këtyre pretendimeve, gjykata e Apelit për Krimet e Rënda ka rrëzuar kërkesën e Shkëlqim Mirit dhe të njëjtën gjë ka bërë edhe Gjykata e Lartë.

Me këtë vendim, Miri përfiton automatikisht ulje me 1/3 të dënimit. Prokurori i çështjes, Klodian Braho kërkohë kohë për konkluzionet përfundimtare teksa gjykatësi, Ardit Mustafaj vendosi si datë 31 Korrikun.

Nga hetimet rezultoi se Shkëlqim Miri kishte marrë një shumë prej 30 mijë euro rryshfet në gjykimin e Gentian Dodës në Gjykatën e Apelit Tiranë. Kjo gjë u zbulua theksoi prokurori Braho gjatë një bisede telefonike që shoku i Dodës, Alban Buci kishte zhvulluar më nënën e të pandehurit.

Përgjimi i bisedës u zhvillua në Maj të 2017-S pasi Buci i dorëzoi eurot në Fushë-Krujë, Kujtim Mirit, personit të dyshuar si sekseri dhe njëkohësisht vëllai i ish-gjyqtarit Shkëlqim Miri. Një interesim të madh për këtë dosje kishin treguar edhe hetuesit amerikan, të cilët ndiqnin çdo seanc gjyqësore në nagkrim të Gentian Dodës.

Ky i fundit ishte dënuar me 20 vite burg për një vrasje dhe ishte prangosur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku edhe u ekstradua në vitin 2012. Përveç parave të sekuestuara në bankë, policia gjatë krontrollit në benesën e Mirit gjeti edhe 30 milionë lekë të tjera të fshehura në dhomën e gjumit. /abcnews.al

miri.jpg
G. P.15:17 | 18/07/2018

Seanaca e parë e themelit për ish-gjyqtarin Shkëlqim Miri, i akuzuar për korrupsion, u shty nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Relatori i çështjes Ardit Mustafaj më herët kishte paraqitur dorëheqjen e tij për shkak se ka njohje me Mirin dhe po kështu ka edhe lidhje gjaku me gruan tij.

Këto kërkesa nuk u pranuan nga kryetari i Gjykatës së Shkallës së Parë të Krimete të Rënda. Ndërkohë prokurori i çështjes, Klodian Braho, u shprehur se kërkon kohë që të njihet me këtë zhvillim të ri.  Shkëlqim Miri, ish-gjyqtar i Apelit të Tiranës, u arrestua me urdhër të prokurorisë në Nëntor të vitit të kaluar.

Gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tij, u gjetën 34 milionë lekë. Sipas prokurorisë, gjyqtari i ka ndryshuar akuzën nga vrasje, në plagosje të rëndë me dashje, të akuzuarit Gentjan Doda./abcnews.al

miri.jpg
G. P.11:35 | 29/05/2018

Në Gjykatën e Krimeve të Rënda nisi procesi i gjykimit për gjyqtarin e Apelit të Tiranës, Shkelqim Miri, i akuzuar për korrupsion. Gjykata kaloi për gjykim dosjen penale në ngarkim të Shkëlqim Mirit. Në seancën paraprake, avokati i Mirit ka kërkuar gjykim të shkurtuar, kërkesë për të cilën, gjykata do të shprehet kur të nisë shqyrtimin e dosjes në themel. I bashkëpandehur me gjyqtarin edhe Kujtim Miri, kusheriri i tij, i cili dyshohet se kishte rolin e sekserit për marrjen e parave.

Shkëlqim Miri është hetuar në masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjyqtari u ndalua në 10 Nëntor të vitit të kaluar me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, ndërkohë që në banesën e tij, policia gjeti një shumë prej gati 30 milionë lekë të rinj. Sipas organit të akuzës, gjyqtari Miri ka marrë para në këmbim të ndryshimit të akuzës për shtetasin Gentian Doda, nga vrasje në plagosje të rëndë me dashje. Doda ishte ekstraduar nga SHBA, pasi ishte në kërkim për një vrasje të dyfishtë në Burrel në 1997-n. Përmes ndryshimit të kualifikimit të veprës penale, Doda ishte dënuar në Apel me 8 vjet burg nga 20 vjet që kishte kërkuar prokuroria./abcnews.al

i-infiltruar-1280x659.jpg
G. P.15:54 | 17/03/2018

Prokuroria për Krimet e Rënda ka mbyllur hetimet ndaj katër personave të akuzuar për tentativën e trafikimit të 166 kilogramëve kanabis drejt Turqisë. ABC News zbardh dosjen hetimore me detajet e goditjes së grupit përmes një agjenti policie të infiltruar.

Një agjent policie i infiltruar ka hedhur në erë planin e disa personave nga Fushë-Kruja për trafikimin e një sasie prej 166 kg kanabis drejt Turqisë. Gjithçka ka ndodhur në Janar të vitit 2017, kur agjenti fitoi besimin e tyre për të qënë transportuesi, shoferi i mjetit që lëvizte ngarkesën e drogës.

Ditët e fundit, Prokuroria për Krimet e Rënda ka mbyllur hetimet për këtë rast të dyshuar trafiku, duke dërguar për gjykim katër persona.
Ata do të përballen në gjykatë me akuzën e “trafikut të narkotikëve”, mbetur në tentativë.

ABC News zbardh detaje nga dosja hetimore, sipas të cilës prokuroria ka rënë në gjurmët e planit të trafikut drejt Turqisë nga përgjimi i telefonit të Amarildo Mulletit. Në vijim, në bashkëpunim edhe me agjencitë partnere, hetuesit kanë fotografuar takime të tij me një shtetas turk me emrin Davut në Shqipëri dhe Kosovë. Shtetasi turk është larguar dy ditë më pas drejt Stambollit përmes aeroportit të Rinasit. Ndërkaq, nga përgjimet telefonike ka rezultuar se të dyshuarit kërkonin një transportues për rrugën Shqipëri-Turqi.

Në këtë moment në lojë është futur agjenti i infiltruar.
Takimet mes tij dhe të akuzuarve janë përgjuar dhe zhvilluar në sytë e agjentëve të policisë.
I tillë ishte edhe ai i 26 Janarit 2017 në një lokal në segmentin Fushë Krujë-Vorë.

Në këtë kohë dy prej të dyshuarve kanë marrë mjetin e të infiltruarit për ta ngarkuar ngarkuar me lëndën narkotike në fshatin Arramenas të Fushë-Krujës. Ajo që nuk dinin ishte fakti se në mjet kishte transmetues satelitar GPS, si edhe përgjues që regjistroi bisedat mes tyre. Sipas prokurorisë, në këto biseda mes tyre është folur për destinacionin turk të lëndës narkotike.

Pas sjelljes së mjetit të ngarkuar me 166 kg kanabis ka ndërhyrë policia duke arrestuar të dyshuarit. Gjatë kontrolleve të të njëjtit operacion policor të koduar “Koordinimi” në banesat e të dyshuarve dhe personave të tjerë të hetuar të veçuar u bllokua një sasi prej 400 kg lëndë narkotike dhe disa armë automatike./abcnews.al

miri.jpg
G. P.13:59 | 21/01/2018

Pas katër betejash të humbura në Shkallën e Parë dhe Apelin e Krimeve të Rënda, gjyqtari i akuzuar për “korrupsion”, Shkëlqim Miri, kërkon lirinë në Gjykatën e Lartë. Përmes një rekursi, Miri u kërkon kolegëve të tij në këtë gjykatë të zbusin masën e sigurisë “arrest në burg”.

Kërkesa e tij është motivuar me problemet shëndetësore që po kalon, për shkak të të cilave po e vuan masën e sigurisë ambientet e një spitali privat në Tiranë.

Rekursi në fjalë pritet të shqyrtohet në Gjykatën e Lartë nga një Kolegj Penal i kryesuar nga Edmond Islamaj. Gjyqtari i pezulluar i Apelit u arrestua në 10 Nëntor 2017.

Ai dyshohet të ketë marrë një rryshet prej 30 mijë euro për llogari të një vendimi të favorshëm. Gjatë kontrollit policor në banesën e tij u gjet një shumë prej gati 30 milionë lekë të rinj./abcnews.al

vlcsnap-error075-1280x720.jpg
ent ela15:12 | 12/01/2018

Gjykata e Apelit për Krimet e Rënda la të pandryshuar masën e sigurisë “arrest në burg” për gjyqtarin e Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri. Gjyqtari Miri u arrestua në 10 nëntor dhe po hetohet për akuzën e “korrupsionit”. Miri iu drejtua Apelit për të kundështuar vendimin e Shkallës së Parë të 29 dhjetorit 2017.

Për të katërtën herë nje trup gjykues refuzoi kërkesën e gjyqtarit të pezulluar të Apelit, Shkëlqim Miri, për zbutje të masës së sigurisë “arrest në burg”. Apeli i Krimeve të Rënda ishte gjykata e radhës që i dha përgjigje negative pretendimeve të tij për liri. Gjyqtari Miri vuan masën shtërnguese që prej 10 nëntorit 2017. Për shkak të një sëmundjeje të rëndë fillimisht ai qëndroi në Spitalin e Burgjeve dhe më tej në një spital privat në Tiranë. Ai u arrestua pas dyshimeve të Prokurorisë për Krimet e Rënda për përfshirjen e tij në një aferë korruptive, ndërkohë që në banesën e tij policia gjeti një shumë prej gati 30 milionë lekë të rinj.

Të premten Miri kundërshtoi në Apelin e Krimeve vendimin e dhënë nga Shkalla e Parë në 29 dhjetor 2017, e cila nuk pranoi lirimin e tij për shkak të problemeve  shëndetësore. Gjykata administroi si provë raportin e dy ekspertëve të mjekësisë ligjore. Pas ekzaminimit të gjyqtarit ekspertët konkludonin se ai vuante nga një sëmundje e rëndë dhe se gjendja e tij ishte përkeqësuar, por nuk përbënte rrezik për jetën e tij. Në Apel, prokurori kërkoi lënien e pandryshuar të masës, ndërsa avokati kërkoi lirim duke pretenduar se masa e sigurisë mund të sillte dëme të pakthyeshme në shëndetin e klientit. Pasi dëgjuan kërkesat e palëve kolegët e gjyqtarit nën hetim vlerësuan se vendimi i Shkallës së Parë duhej lënë në fuqi./abcnews.al

 

vlcsnap-error879-1-1280x720.jpg
us er15:14 | 06/01/2018

Pasi kaloi natën e ndërrimit të viteve në masën “arrest në burg”, gjyqtai i pezulluar i Apelit Tiranë, Shkëlqim Miri, kërkon të lirohet. Gjyqtari i akuzuar për “korrupsion” ka apeluar vendimin e 29 dhjetorit 2017, që la të pandryshuar këtë masë sigurie. Kërkesa e Mirit është motivuar me problemet shëndetësore që po kalon.

Shkëlqim Miri, gjyqtari i Apelit Tiranë, i arrestuar në nëntor të vitit të kaluar kërkon lirinë në Apelin e Krimeve të Rënda. Ai po hetohet për akuzën e “korrupsionit”, pas dyshimeve të Prokurorisë për marrjen e një rryshfeti prej 30 mijë euro në këmbim të një vendimi të favorshëm.

Përmes avokatit, gjyqtari i pezulluar Miri ka apeluar vendimin e 29 dhjetorit 2017 të Shkallës së Parë të Krimeve të Rënda. Në këtë datë, gjyqtarja Daniela Shirka nuk pranoi kërkesën e tij për lehtësim të masës së sigurisë “arrest në burg” për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore. Në ankimin e depozituar në Apel, pretendohet se vijimi i masës shtërnguese mund të sjellë dëme të pakthyeshme në shëndetin e gjyqtarit dhe se nuk ekzistojnë kushtet ligjore për vazhdimin e kësaj mase ekstreme.

Gjyqtari Miri qëndron i izoluar prej 10 nëntorit 2017, ditë kur policia gjeti në banesën e tij një shumë prej gati 30 milionë lekësh të rinj.

Për shkak të problemeve me shëndetin gjyqtari Miri ai e vuajti këtë masë fillimisht në Spitalin e Burgjeve e mandej në një spital privat në kryeqytet. Në seancën e 29 dhjetorit Shkalla e Parë e Krimeve të Rënda u njoh me raportin e dy ekspertëve të Mjekësisë Ligjore të cilët ekzaminuan gjendjen shëndetësore të gjyqtarit. Para gjykatës ekspertët pohuan se gjyqtari Miri vuante nga një sëmundje e rëndë dhe se gjendja e tij ishte përkeqësuar. Por sipas mjekëve, atij nuk i rrezikohej jeta nëse qëndronte nën mbikqyrje spitalore.  Kjo kërkesë është e treta në radhën e kërkesave të Mirit për lirim nga qelia./abcnews.al

 

vlcsnap-error043-2-1280x721.jpg
us er17:00 | 29/12/2017

Gjyqtari i pezulluar i Apelit, Shkëlqim Miri, do ta kalojë natën e ndërrimit të viteve nën masën e sigurisë “arrest në burg”. Gjykata për Krimet e Rënda refuzoi kërkesën e tij për ndryshim të kësaj mase për arsye shëndetësore. Gjykata u bazua në një akt-ekspertimi të mjekësisë ligjore, sipas të cilit, Mirit nuk i rrezikohej jeta nga kjo masë sigurie.

Gjykata për Krimet e Rënda refuzoi kërkesën e gjyqtarit të Apelit, Shkëlqim Miri, për ta liruar nga masa e sigurisë “arrest në burg” për arsye shëndetësore. Gjyqtari u arrestua në 10 nëntor për akuzën e “korrupsionit”, pak pasi ne banesën e tij u gjetën nga policia gati 30 milionë lekë të rinj. Për shkak të problemeve me shëndetin ai po e vuan masën e sigurisë në ambientet e një spitali privat në kryeqytet. Në seancën e së premtes tek Krimet e Rënda gjykata u njoh me raportin e dy ekspertëve të mjekësisë ligjore të cilët ekzaminuan gjendjen e tij shëndetësore.

Para gjykatës, ekspertët pohuan se Shkëlqim Miri vuan nga një sëmundje e rëndë, e cila është përkeqësuar. Por sipas tyre, atij nuk i rrezikohet jeta nëse qëndron në mbikqyrje spitalore. Pretendimet e ekspertëve u kundërshtuan me forcë nga avokati Ardian Visha. Avokati këmbënguli në rrezikun e lartë për dëme të pakthyeshme që mund të ketë në shëndetin e Mirit vijimi i masës “arrest në burg”. Pretendimet e tij nuk u morën parasysh nga gjyqtarja Daniela Shirja. Pas tërheqjes në dhomën e këshillimit ajo vendosi vijimin e masës shtërnguese për kolegun e saj të pezulluar.

Prokuroria për Krimet e Rënda po heton gjyqtarin Miri në lidhje me një aferë korruptive që dyshohet të ketë ndodhur në Gjykatën e Apelit. Sipas prokurorise, ai ka marrë një rryshfet prej 30 mijë euro në këmbim të një vendimi të favorshëm ndaj Gentian Dodës, i dënuar për një ngjarje të vitit 1997./abcnews.al

Gazetar i ABC News: Armand Bajrami


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono