shkelje

sulme.jpg
G. P.11:38 | 25/02/2018

Vetëm një ditë pas miratimit në OKB është shkelur armëpushimi në Siri nga ushtria e presidentit Assad. Avionët e regjimit kanë rifilluar përsëri bombardimet në Gutën Lindore. Ndërkohë, rebelët që kontrollojnë zonën janë zotuar të respektojnë armëpushimin.

Regjimi sirian ka rifilluar bombardimin e pjesës lindore të Gutës, një kështjellë rebele, pavarësisht armëpushimit tridhjetë-ditor të miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB. Alarmi është dhënë nga Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, sipas të cilit rrethinat e Doumës, qyteti kryesor në zonë, janë bombarduar të paktën dy herë. OJQ-ja gjithashtu raporton përplasjen mes grupimit rebel “Jaik al-Islam” dhe forcave të regjimit të presidentit Bashar Al-Assad.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, u bëri thirrje të gjitha palëve të lejojnë “dorëzimin e menjëhershëm të rezervave humanitare”. Të mërkurën e kaluar, duke folur në Këshillin e Sigurisë, shefi i OKB-së kishte përcaktuar gjendjen në Gutën Lindore si “një ferr në tokë”.

Dy grupet kryesore të rebelëve që kontrollojnë Gutën Lindore kanë njoftuar se do të respektojnë armëpushimin. Në një deklaratë grupi islamik “Jaich al-Islam” është angazhuar “për mbrojtjen e autokolonave humanitare për të hyrë në zonë dhe rezervon të drejtën për t’iu përgjigjur menjëherë të gjitha shkeljeve të kryera nga forcat e regjimit”. Një grup rebel, “al-Rahmane Faylaq”, tha se ishte gati të “respektojë armëpushimin” dhe “të lehtësojë hyrjen e të gjitha ndihmave të OKB-së në Gutën lindore”. Gjithashtu nënvizon se ka të drejtë legjitime për mborjtje dhe paralajmëroi se do t’i përgjigjet çdo agresioni.

Ndërkohë, armëpushimi u votua në mënyrë unanime në Këshillin e Sigurisë së OKB-së. Vendimi erdhi pasi në Gutën Lindore humbën jetën mbi 400 civilë për shkak të sulmeve ajrore të regjimit të Assad. Mes viktimave ishin mbi 100 fëmijë./abcnews.al

vlcsnap-error318-1280x720.jpg
ent ela15:51 | 12/01/2018

Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial ka bërë një bilanc të ndëshkimeve që ka vendosur gjatë vitit 2017. Rreth 180 subjekte janë gjobitur pasi është konstatuar se kanë kryer shkelje në shitjen e me pakicë dhe shumicë të gazit.

183 është numri i subjekteve të gjobitura nga Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial për vitin 2017. Shkeljet janë konstatuar në tregëtimin me shumicë dhe pakicë të karburanteve dhe të lëndëve djegëse, pajisjeve nën presion dhe instalimeve elektrike.

50 mijë  deri në 500 mijë lekë është masa e gjobave të vendosura. Vetëm për 6-mujorin e dytë të vitit 2017 shuma totale e tyre arrin në rreth 41 milion lekë.

Numri më i madh i shkeljeve ka ndodhur gjatë muajvë të verës, Në korrik 50 gjoba dhe në gusht 62 gjoba.

Largimi i temperaturave të larta ka pakësuar numrin e penalizimeve. Në muajt shtator, tetor dhe nëntor u penalizuan mesatarisht nga 15 subjekte në muaj. Në dhjetor akoma pë pak, vetëm 5 subjekte.

Mungesa e dokumentacionit, mungesa e Projektit Teknologjik të rezervuarit të gazit apo edhe mbushje bombolash për përdorim familjar në kundërshtim me ligjin janë disa nga shkeljet për të cilat janë gjobitur subjektet nga Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial./abcnews.al

vlcsnap-error941-1280x720.jpg
us er16:18 | 06/01/2018

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit si pasoje e evidentimit të shkeljeve të vazhdueshme në zhvillimin e funksioneve të tyre dhe mospërmbushjen e objektivave për garantimin e sigurisë ushqimorë, ka marrë masën largim nga detyra për drejtorët rajonalë të AKU në Qarkun Korcë, Dibër dhe Lezhë.

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit njoftoi se procesi i auditimit të aktivitetit të cdo punonjësi duke nisur nga pozicionet drejues e deri tek roli bazë në AKU, do të vazhdojë në mënyrë të pandërprerë duke mos toleruar asnje rast në mos përmbuyshjen e objektivit kryesor të këtij institucioni, garantimin e sigurisë ushqimorë në vend./abcnews.al

auto_Lulzim_Basha_oki1500810787.jpg
us er13:28 | 19/12/2017

Insiston të lexojë Kushtetutën, por gjykatën që e interpreton atë nuk do ta përdorë si uji që shuan zjarrin. Kështu u shpreh kryetari i opozitës Lulzim Basha një ditë pas zgjedhjes së kryeprokurores së përkohshme Arta Marku.

Destabiliteti dhe kërcënimi i demokracisë janë përgjegjësi që i kalojnë ato politike, ndaj edhe reagimi duhet të jetë i tillë tha Lulzim Basha duke kujtuar se kushtetuta është burimi i më të voglës liri qytetare, që sot e marrim për të mirëqënë.

Sa i përket lëvizjeve politike të opozitës dhe një djegie të mundshme të mandateve, kryetari demokrat tha se opsionet janë vlerësuar dhe mbeten të gjitha të hapura, kjo pasi opozita zgjidhet për të bashkëjetuar me pushtetin në një balancë të mundësuar vetëm nga standarti perëndimor.

Javët e para të janarit parashikojnë nisjen e valës së protestave të opozitës e cila falenderoi qytetarët që protestuan dhe mbështetje ndaj atyre që sot janë përballë gjykatës për këtë shkak./abcnews.al

 

 

 

 

vlcsnap-error406-1280x721.jpg
us er16:29 | 06/12/2017

Opozita akuzon Kuvendin se po shkel kushtetutën me shortin për Këshillin e Emërimeve në Drejtësi, i planifikuar për tu hedhur nesër. Kreu i grupit demokrat, Edmond Spaho, dorëzoi një letër në Kuvend, ku argumenton këtë paligjshmëri, sipas selisë blu.

Ndërprerje të menjëhershme të procedurës së shortit për KED deri në plotësimin e boshllëkut me krijimin e KLP dhe KLGJ dhe kërkimi i një opinion nga Këshilli i Legjislacionit të Kuvendit për zgjidhjen e këtij boshllëku.
Kjo është kërkesa, nga sot zyrtare e grupit të deputetëve demokrat.
Reagimi erdhi pas parashikimit nga Kuvendi të hedhjes së shortit për anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë, organ i ri i krijuar pas ndryshimeve kushtetuese të korrikut 2016. Pas refuzimit nga presidenti i Republikës Ilir Meta, për hedhjen e shortit në kushte ekstra-ligjore, pasi institucionet nga duhet të burojnë kandidaturat, KLP e KLGJ, nuk janë ngritur ende, timonin e morën socialistët duke vendosur hedhjen e shortit më datë 7 në kryesinë e Kuvendit.
Këtu fillon edhe shkelja ligjore për demokratët, të cilët depozituan një letër përmes kreut të grupit parlamentar Edmond Spaho, ku pretendohet antikushtetutshmëri në veprimin e kreut të kuvendit Ruçi për nisjen e kësaj procedure përzgjedhëse.
Sipas kësaj letre, lista e kandidatëve mes të cilëve do të hidhet shorti për Këshilin e Emërimeve në Drejtësi, është kërkuar nga kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi në një kohë kur kushti i parashikaur në Kushtetutë nuk ishte plotësuar ende, kjo pasi kreu i Kuvendit i kërkoi organeve ekszistuese të përpilonin lista të kandidatëve, pa kaluar hapsira kushtetuese që ja ngarkon presidentit këtë detyrë, data 5 dhjetor.
Njoftimi për hedhjen e shortit është bërë publik nga kryesia e Kuvendit më 22 nëntor duke mos zbatuar limitin kohor të paracaktuar për Presidentin e Republikës.
Konkluzioni i dytë i parashtruar nga demokratët në argument të antikushtetutshmërisë së këtij procesi është fakti se institucionet të cilat duhet të depozitojnë listat e kandidatëve nuk janë krijuar ende. Në mungesë të insitucionit KLP dhe atij KLGJ sot qeveria po bazohet në një dispozitë tranzitore e cila e ka humbur fuqinë e saj, sipas demokratëve të cilët kujtojnë se KED e përkohshme është zgjedhur më janar të 2017-s kur edhe u krijua institucioni për herë të parë.
Demokratët theksojnë gjithashtu se veprimtaria e KED është bllokuar qëllimisht në mënyrë që ky institucion të mos kryente procesin e parashikuar në kushtetutë të vlerësimit të kandidatëve për institucionet si Inspektori i Lartë i Drejtësisë apo Gjykatën Kushtetuese, sot të mbetur me tre vende vakante.
Në mbështetje të argumentave të demokratëve ishte edhe letra e kreut të grupit parlamentar LSI sa i përket shortit për KED./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error081-1-1280x720.jpg
us er14:04 | 17/11/2017

Në një muaj e gjysëm kontroll në terren, tatimet kanë zbuluar se 22% e bizneseve kryejnë shkelje përkundrejt administratës tatimore.

Kontrollet e ushtruara në gati 17 mijë sipërmarrje në të gjithë vendin, kaneë vënë në lëvizje sipërmarrjen. Tatimet bëjnë të ditur se nga fillimi i muajit tetor janë janë mbyllur mbi 420 biznese informale, dhe u regjistruan rishtazi mbi 3700 biznese.

Ekipet tatimore në terren kanë nxitur lehtësisht edhe formalizimin e tregut të punës. Reth 760 punonjës në të gjithë vendin janë gjetur në punë të pasiguruar.

Nga kontrollet rezulton se edhe kompani të regjistruara dhe që paguajnë detyrimet rregullisht, kanë kryer shmangie tatimore e madje edhe evazion. Mbi 1400 biznese kanë kaluar si biznese që duhet të paguajnë tatimin mbi vlerën e  shtuar, pasi xhiro e tyre rezulton mbi kufirin tatimor.

Kjo është ndërhyrja e dytë e qeverisë tek bizneset, për të ulur informalitetin. Vlerësimet e përafërta flasin për një informalitet ende të lartë në vendin tonë, që mund të shkojë deri në 35% të prodhimit të brendshmëm bruto./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono