shkarkimi

bujar-hotii.jpg
ent ela10:15 | 10/09/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi sot nga detyra prokurorin pranë Gjykatës së Apelit në Durrës, Bujar Hoti. Ai ishte në listën prioritare si kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.

Trupa gjykuese e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit përbëhej nga Lulzim Hamitaj, Brunilda Bekteshi dhe Olsi Komici.

Në seancën e kaluar KPK-ja ka prezantuar rezultatet e hetimit për Hotin. Sipas hetimit të KPK, prokurori Bujar Hoti ka në pronësi një apartament banimi 157 metra katror në qytetin e Durrësit, me vlerë 4 milionë e 400 mijë lekë, i blerë me kredi si dhe një automjet tip Audi A4, blerë për 500 mijë lekë. Po ashtu prokurori është pronar i një toke are me sipërfaqe 4 mijë metra katrorë në Spitallë. Për këtë tokë, KPK-ja i ka kërkuar informacion prefektit të Durrësit, pasi ajo ndodhet në zonën bregdetare, por nuk ka marrë ende përgjigje.

Po ashtu sipas raportit te DSIK, prokurori Hoti është i përshtatshëm për të vijuar detyrën, pasi nuk ka kontakte me elementë kriminalë. Pozitiv ishte dhe vlerësimi për aftësitë e tij profesionale. Prokurori Bujar Hoti ka marrë pjesë në seancën e sotme dëgjimore, i asistuar edhe nga përfaqësuesi i tij ligjor, Julian Mertiri. Vendimi i KPK do të jepet në datën 10 shtator. /abcnews.al

MBLIDHET-KLD-1280x720.jpg
ent ela11:34 | 07/05/2018

Këshilli i Lartë i Drejtësisë është mbledhur për të shqyrtuar kërkesën e Ministrisë së Drejtësisë për shkarkimin  e katër gjyqtarëve. Ata janë: Ahmet Jangulli, Ergys Selmani, Ken Dhima dhe Petraq Curri.

Gjyqtari i Durrësit Petraq Curri ka shkelur ligjin sipas Ministrisë së Drejtësisë duke liruar Alket Hatinë i njohur si baroni i drogës.

Shkarkimi i gjyqtarit të Fierit Ergys Selmani kërkohet me arsyetimin se vonoi zbardhjen e urdhrit të mbrojtjes të shtetases Liljana Rukaj që u vra më pas nga bashkëshorti i saj Ferdinand Rukaj. Shkelje në kryerjen e detyrës janë konstatuar nga Ministria e Drejtësisë edhe për gjyqtarin e gjykatës administrative Shkodër Ahmet Jangulli dhe gjyqtari administrative të Vlorës Ken Dhima. /abcnews.al

edi-rama-ske.jpg
G. P.13:51 | 23/03/2018

Pas vendimit të KPK për shkarkimin e anëtarit të Gjykatës Kushtetueses, Fatos Lulo, kryeministri Edi Rama ka reaguar me një status në rrjetet sociale. Sipas kreut të qeverisë, Vettingu ka nisur me këmbë të mbarë.

“Pas 17 gjykatësve e prokurorëve, që i ikën Vetingut pa filluar, procesi nisi, e i pari që u mor në pyetje nuk e justifikoi dot pasurinë dhe ra”, shkruan kreu i qeverisë./abcnews.al

vlcsnap-error439-1280x720.jpg
ent ela12:36 | 06/02/2018

Antonio Konte rrezikon seriozisht shkarkimin si trajner i Çelsit pas humbjes së radhës në Premier Ligën angleze. Klubi londinez, ndërkaq, po bisedon për të gjetur një pasardhës

Kanë kaluar vetëm 8 muaj nga ky moment.

Çelsi, kampioni i merituar i Anglisë sezonin e kaluar, po kalon një nga krizat më të mëdha të viteve të fundit.

Trajneri Antonio Konte, njeriu i vlerësuar shkëlqyeshëm në edicionin e tij të parë në stolin e bluve, është në prag të shkarkimit pas disfatës së rëndë të radhës, 1-4 në fushën e Uatfordit.

Londinezët u shkërmoqën për herë të dytë radhazi në vetëm pak ditë, ndërsa humbën 0-3 në fushën e tyre me Bornemuthin.

Çfarë po ndodh në njërin nga ekipet më të fortë të Premier Ligës dhe padiskutim edhe të Europës?

Përse një nga trajnerët më luftarakë dhe fitues po dorëzohet dhe nuk po arrin të motivojë skuadrën që rrezikon edhe kualifikimin për në Champions?

Gjasat janë që pozicioni i italianit është përkeqësuar shumë për shkak të konfliktit me kupolën e klubit, saktësisht me presidentin Roman Abramoviç.

Miliarderi rus thuajse kurrë nuk ka shkuar mirë me trajnerët, sidomos kur ata kanë bërë veprime që atij nuk i kanë pëlqyer, një veçanti vetëm e Çelsit, dhe jo e klubeve të tjerë në Angli.

Po ashtu, Konte mendohet se e dobësoi shumë ekipin me konfliktit me sulmuesin kryesor Diego Kostën, të cilin e largoi me ceremoni verën e kaluar.

Pavarësisht talentit, Çelsi nuk ka sot një lojtar me karakterin e fortë dhe luftarak të Kostës, një nga arsyet se përse po vuan.

Fati I Kontes duket i vulosur pasi mediat europiane po shkruajnë edhe për pasardhësin e tij.

Luis Enrike pritet të jetë trajneri i ardhshëm, ndërsa bordi i Çelsit po bisedon me të, shkruan Gazeta “Sport” e Barcelonës.

Ish-trajneri i Barcelonës pritet të bëhet I 15-ti trajner i Epokës Abramoviç në “Stemford Brixh”./abcnews.al

vlcsnap-error723-1280x720.jpg
ent ela15:17 | 12/01/2018

Ministria e Drejtësisë i kërkon Këshillit të Lartë të Drejtësisë shkarkimin nga detyra të gjyqtarit të Durrësit, Petraq Curri dhe nisjen e një hetimi disiplinor ndaj gjyqtares së Gjykatës së Krujës, Enkeleida Hoxha. Në përfundim të një hetimi disiplinor të zhvilluar ndaj tyre Ministria e Drejtësisë ka konstatuar se gjyqtari Curri ka kryer shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë figurën e gjytarit në dhënien e vendimit për mosmiratimin e arrestit të shtetasit Alket Hatija dhe lirimin e tij.

Kurse për gjyqtaren e Krujes Enkeleida Hoxha inspektorët e Ministrisë kanë konstatuar paligjshmëri gjatë lirimit me kusht të të dënuarit Genc Tafili./abcnews.al

171129165436-01-donald-trump-1128-exlarge-169.jpg
us er22:18 | 06/12/2017

Dhoma e Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara ka votuar në maxhorancë të madhe kundër një rezolute të prezantuar nga një demokrat. Dokumenti kërkonte fillimin e procedurës për shkakrimin e presidentit Donald Trump. Votat kundër ishin 364, duke lënë të kuptohet se edhe vetë demokratët kanë votuar kundër shkakrimit të Trump. Ndërsa votat që mbështetën rezolutën ishin vetëm 58. Deputeti demokrat i Teksasit, Al Green kishte prezantuar dokumentin në bazë të faktit se Trump e ka lidhur presidencën e tij me raste racizmi dhe intolerance./abcnews.al

vlcsnap-error062-1280x720.jpg
us er13:57 | 20/11/2017

Në seancën plenare të 30 nëntorit, përveç miratimit të buxhetit 2018, mazhoranca pritet të shkarkojë kryetarin e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri. Sikur të mos mjaftonte kjo, po në të njëjtën seancë, socialistët pritet të zgjedhin kryeprokurorin e përkohshëm, që do të pasojë Adriatik Llallën, deri sa të nisë nga puna Këshilli i Lartë i Prokurorisë.

Aktin final të shkarkimit të Klement Zgurit nga kryesimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, socialistët pritet ta kryejnë me votë në seancën plenare të 30 nëntorit, e cila është e para në kalendar, pasi këtë javë deputetët janë të përqëndruar në komisione, ku po diskutohet nen për nen p/buxheti 2018.

Kështu, bashkë me miratimin në tërësi të buxhetit, mazhoranca pritet të votojë edhe largimin e Zgurit, i cili akuzohet nga PS se ka shkelur ligjin e dekriminalizimit, duke humbur besimin qe socialistet i dhane pas marreveshjes politike Rama-Basha te 18 Majit. Burime prane shumices bejne me dije se pas shkarkimit te Zgurit do te shpallet vakanca per kryetarin e ri, per zgjedhjen e te cilit do te ndiqen procedurat normale te parashikuara ne ligj.

Me zgjedhjen e kryetarit te ri, pritet qe PS te rifitoje shumicen ne Komisionin Qendror te Zgjedhjeve, te cilen e humbi kur i la opozites postin e kryetarit, para zgjedhjeve te pergjithshme te 25 qershorit.

Ndërkohë, në të njëjtën seancë të fund-nëntorit, pritet që socialistët të ndërmarrin një tjetër veprim të rëndësishëm, që ka të bëjë me njeriun që do të pasojë Adriatik Llallën në postin e kryeprokurorit. Ndryshe nga sa preferon opozita, PS duket e vendosur që të mos ia zgjasë Lallës mandatin që i skadon në fillim të dhjetorit. Derisa të nisë nga puna Këshilli i Lartë i Prokurorisë, socialistët do të zgjedhin një prokuror të përgjithshëm të përkohshëm.

Të dyja këto vendime pritet të shqyrtohen fillimisht në Komisionin e Ligjeve, duke nisur nga e mërkura, ku do të qartësohen edhe procedurat që synon të ndjekë mazhoranca./abcnews.al

vlcsnap-error087-1-1280x720.jpg
us er16:27 | 14/11/2017

Partia Socialiste i kërkoi zyrtarisht kryetarit të Kuvendit shkarkimin e kreut të KQZ-së, Klement Zguri. Në emër të grupit të PS-së, deputetja Klotilda Ferhati tha se me shkeljen e ligjit të dekriminalizimit, në lidhje me mandatin e kryebashkiakut të Mallakastrës, Agron Kapllanaj, Zguri humbi besimin që i dha mazhoranca me marrëveshjen politike të 18 majit./abcnews.al

 

 

 

vlcsnap-error619-1280x720.jpg
us er18:47 | 13/11/2017

Grupi parlamentar i Partisë Socialiste vendosi pro shkarkimit të kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Klement Zguri, ndonëse për herë të parë, përveç akuzës për shkelje të ligjit, socialistët i rikujtuan se është produkt i një marrëveshje politike efektet e së cilës kanë përfunduar. Ndërkohë Kryeministri Rama, paralajmëroi gjithashtu shkarkimin e kryebashkiakut të Mallakastrës, Agron Kapllanaj.

Para deputetëve të PS, Taulant Balla shpjegoi edhe njëherë shkeljen që sipas tij kreu i KQZ-së, Klement Zguri, i ka bërë ligjit për dekriminalizimin, duke mos njoftuar Komisionin në mbledhje të hapur mbi informacionin e sjellë nga Prokuroria mbi kryebashkiakun e Mallakastrës, Agron Kapllanaj. Por para se të kërkonte mbështetjen e grupit parlamentar për shkarkimin e Zgurit, i rikujtoi atij për herë të parë se është produkt i një marrëveshjeje politike që nuk ekziston më.

Edi Rama, pasi dha mbështetjen e tij për shkarkimin e kryetarit të KQZ-së, ku PS ka humbur shumicën, paralajmëroi gjithashtu shkarkimin e kryetarit të Bashkisë Mallakastër, Agron Kapllanaj, që sipas Prokurorisë rezulton i dënuar në Itali për vjedhje.
Më pas pas, Rama u fokusua te buxheti 2018, që pritet të diskutohet në parim këtë enjte në seancë plenare.
Ndërsa përsa i përket taksave, duket se ka ende një shpresë që pensionistët dhe familjet në nevojë kur vjen fjala te banesa.
Gjatë fjalës së tij para grupit, Kryeministri falënderoi ministrin e Jashtëm për bisedimet me homologun grek në Kretë, rast me të cilin theksoi se Tirana kërkon të zgjidhë të gjitha çështjet me Athinën dhe të ketë një traktat të partneritetit strategjik me Greqinë./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono