shkarkimi

artan-fuga-1280x709.jpg
Sej rie18:20 | 16/04/2019

Një vendim për shkarkimin e Rektorit Mynyr Koni merret nga Presidenti Meta, pas kërkesës së bërë nga ministrja Besa Shahini. Për largimin nga detyra të Rektorit të Universitetit të Tiranës, akademiku Artan Fuga ka renditur dy arsyet. Sipas tij me këtë vendim është cenuar autonomia universitare si dhe ligji i arsimit të lartë i lë hapësirë politikës të ndërhyjë.

Mirela Milori: Do doja opinionin tuaj për situatën e krijuar për shkarkimin e rektorit Koni?

Artan Fuga: Unë nuk dëshiroj të hyjë mes palëve sepse nuk dua të bëj arbitrazh dhe nuk jam në hollësi të gjëra. Por unë di të them se në kulturën time universitare nisem nga dy parime të mëdha. Parimi i parë është parimi i autonomisë dhe në parimin e autonomisë unë kërkoj dhe aspiroj që universitet shqiptare të kenë mekanizma të brendshëm. Kur na thuhet për ligjin e arsimit të lartë, thuhet se kemi autonomi. Në momentin kur unë jam brenda një agjencie autonome dhe nuk jam në dijeni, duket se ka një problem. Nga politika vjen një zgjidhje ad-hoc dhe unë kam tendencën të them që sistemi brenda nuk funksionon dhe unë jam i cenuar në autonominë time edhe nëse qëllimi i ministres apo Ministrisë të jetë i mirë. Unë jam i cenuar në autonominë time. E dyta: Unë i përmbahem demokracisë universitare. Unë kam dhënë votën ose dhe mund të mos e kem dhënë por mund ta kenë dhënë kolegët e mi dhe në një moment të caktuar thuhet se vota juaj do zerohet do të bëhet nul sepse unë do të marr një vendim. Të dyja kanë të bëjnë me një mosfunksionim të sistemit. Unë i qëndroj vazhdimisht mendimin tim se ky kuadër ligjor që ne kemi do të prodhojë ndërhyrje politike. /abcnews.al  

KRONIKE-KERKESA-KLGJ.mpg_snapshot_00.09-1280x720.jpg
ent ela14:19 | 13/02/2019

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj dërgon pranë Këshillit të lartë gjyqësor kërkesën për hetimin dhe shkarkimin e tre gjyqtarëve që përbënë shumicën që mori vendimin për shfuqizimin e 4 dënimeve me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin e tij me 25 vjet burg. ABC News disponon kërkesën.  

E paralajmëroi në fillim të javës dhe në mes të saj u bë fakt i kryer. Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka dërguar zyrtarisht pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor kërkesën për fillimin e hetimit disiplinor ndaj gjyqtarëve Skënder Damini, Petrit Aliu anëtar të Gjykates së Apelit Vlorë dhe Aleks Nikolli i Gjykatës së Apelit Shkodër, të cilët kanë qenë shumica, 3 prej 5 gjyqtarëve, që kanë vendosur shfuqizimin e 4 dënimeve me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin me 25 vjet burg.

Sipas kërkesës së mbërritur në KLGj dhe të disponuar nga ABC News, mes të tjerave nënvizohet se në vendimin e datës 8 shkurt të këtij vitit, pas rigjykimit, trupi gjykues i Gjykatës së Apelit për Krimet e Rënda i përbërë nga kryesues: Fuat Vjerdha, anëtarë: Lindita Hoxha, Aleks Nikolli, Skënder Damini dhe Petrit Aliu, me shumicë votash ka vendosur të dënojë përfundimisht të pandehurin Dritan Dajti me 25 vjet burgim, falë pranimit të kërkesës për gjykim të shkurtuar.

Ministrja e Drejtësise vlerëson se ka vend për fillimin e hetimit disiplinor për shkelje të rënda profesionale që diskreditojnë pozitën dhe figurën e gjyqtarit gjatë ushtrimit të detyrës. Ndaj Gjonaj i kërkon Inspektoratit fillimi e hetimit disiplinor ndaj gjyqtareve Skender Damini, Petrit Aliu të Gjykatës së Apelit Vlorë dhe Aleks Nikolli i Gjykatës së Apelit Shkodër. Në përfundim të procedimit disiplinor, Këshilli i Lartë Gjyqësor pasi të ketë shqyrtuar Raportin e hetimit disiplinor ndaj tre gjyqtarëve ministrja e Drejtësisë i sugjeron që marrë masën disiplinore të “shkarkimit nga detyra”, për tre gjyqtarët e dosjes së Dritan Dajtit.

Nga ana tjetër, që në momentin që ishte paralajmëruar ky reagim i ministres së Drejtësië Gjonaj, këtë kërkesë opozita e cilësoi si tallje e pacipë dhe e pamëshirshme me 4 dëshmorët e atdheut të vrarë në krye të detyrës nga Dritan Dajti. Siç kthen në vëmendje opozita, parashikimet ligjore për shkeljet disiplinore të gjyqtarëve dhe prokurorëve nuk ekzistojnë, pasi gjykata kushtetuese ka shfuqizuar nenet nga 101 deri në 104 të ligjit për statusin e gjyqtarin, nene të cilat parashikonin shkeljet disiplinore.

Në arenën e madhe të ligjeve dhe akteve nënligjore, Ministrja e Drejtësisë me këtë kërkesë sidoqotë e hodhi një top drejt Këshillit të Lartë Gjyqësor, përgjigja e të cilit pritet në ditët në vijim. /abcnews.al

GJYLAMETI-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 11/01/2019

Emërimi dhe shkarkimi i një ministri është tërësisht kompetencë e Kryeministrit të vendit dhe jo Presidentit. Kështu deklaroi në studion e ABC News deputetja socialiste Blerina Gjylameti, e cila e konsideron një rast të përsëritur të Presidentit Meta, mosdekretimin e Ministrit Gent Cakaj në postin e ministrit të jashtëm.

“Mendoj që në rastin konktet kemi të bëjmë me një skenar të përsëritur, edhe në rastin e ministrit  Brendshëm Sandër Lleshaj, Presidenti përdori të njëjtin argument. Presidenti nuk mund të mos dekretojë, kompetenca është tërësisht e Kryeministrit dhe jo Presidentit. Emërimi dhe shkarkimi është tërësisht komptencë e Kryeministrit”.

Sa u takon deklaratave në lidhje me dakordësinë për shkëmbimin e territoreve, Gjylameti i konsideron tërësisht të pavërteta. Sipas saj argumentimi i Presidentit është politik dhe jo juridik.

 “Deklaratat janë tërësisht jo të vërteta dhe argumentimi është politik dhe jo juridik. Presidenti po përpiqet të gjejë argumeta që nuk janë të ëvrteta. Sa i takon marrëveshjes për territorin është tërësisht  e pavertë”.

Gjylameti theksoi gjithashtu se Presidenti nuk bën opozitën, por është mbi palët dhe në interes të Shqipërisë. /abcnews.al

 

SHKARKOPHET-ARBEN-ZEFI-1280x720.jpg
ent ela12:35 | 10/01/2019

Komisioni i pavarur i Kualifikimit shkarkoi sot nga detyra kryetarin e Gjykatës së Shkodrës, Arben Zefi. Në relatimin e Komisionit, Zefi figuronte më një sërë problemesh me pasurinë.

Sipas komisionit, gjyqtari kishte pamjaftueshmëri financiare për pagesën e kryer për një apartament prej 132 metër katror. Zefi  kishte një sërë pasaktësish në deklarimet ndër vite dhe në deklaratën vetting, për dy automjete të familjes.

Po ashtu Drejtoria e Sigurimit te Informacionit te Klaisfikuar kishte ngritur dyshime për përfshirjen e kryegjyqtarit te Shkodres në afera korruptive dhe kishte bërë të ditur se ai kishte kontakte të papërshtatshme për detyrën e tij.

Vetë gjyqtari  Arben Zefi, gjatë seancës dëgjimore dy ditë më parë, kundështoi të gjitha gjetjet e bëra nga KPK. Sipas tij, pasuria ishte e justifikuar dhe e siguruar në burime të ligjshme. /abcnews.al

 

MBULIM-SHKARKOHET-ALLTUN-CELA.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela09:46 | 08/01/2019

Kryetari i Gjykatës së shkallës së parë në Sarandë Alltun Çela është shkarkuar sot nga detyra nga Komisioni i pavarur i Kualifikimit.

Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar me gjyqtarin disa ditë më parë, trupa gjykuese e KPK vuri në dukje një sërë parregullsish në lidhje me pasuritë e gjyqtarit.

Raporti i IKDKP fliste për deklarim të saktë të pasurisë dhe në përputhje me ligjin nga ana e gjyqtarit Çela. Por Komisioni listoi një sërë paqartësish. /abcnews.al

ilir-meta.png
ent ela15:25 | 05/01/2019

Kreu i Shtetit Ilir Meta firmosi paraditen e sotme shkarkimin e 7 prej 8 ministrave të propozuar nga kreu i ekzekutivit Edi Rama. Presidenti Meta nuk firmosi shkarkimin e ministrit të jashtëm në detyrë Ditmir Bushati si dhe dekretet për të emëruar ministra: Besa Shahinin, Anila Denajn, Genti Cakën, Elva Margaritin dhe Belinda Ballukun, të cilët nuk vijnë nga radha e deputetëve të mazhorancës.  Ndërkohë që firmosi emërimet e Erjon Braçes, Eduard Shalsit, Bledi Çuçit dhe Elisa Spiropalit. 

Pas mbërritjes në Presidencë të emrave të propozuar nga kryeministri Rama për ministrat e rinj të kabinetit të tij, presidenti Ilir Meta nuk ka vonuar dekretet që finalizojnë rrokadën që shefi i qeverisë njoftoi  në 24 dhjetor gjatë mbledhjes së Asamblesë Kombëtare të Partisë Socialiste.

Gjashtë janë ministrat e shkarkuar me dekret presidencial, nga 7 të propozuarit e Kryeministrit. Sa i përket emërimeve, Kreu i Shtetit ka dekretuar vetëm 4 ministra nga 9 të propozuar në total.

Ilir Meta ka dekretuar Blendi Çuçin në vend të Niko Peleshit në postin e ministrit të Bujqësisë; Eduard Shalsi zëvendëson Sonila Qaton si ministër i sipërmarrjes, Erjon Braçe Senida Mesin në postin e zëvendëskryeministrit dhe Elisa Spiropali shton karrigen e ministres për marrëdhëniet me parlamentin në radhët e kabinetit qeveritar.

Ditmir Bushati është i vetmi ministër i pa shkarkuar ende me dekret presidencial, duke lënë të mendohet se precedenti i dy muajve më parë, i shënuar nga kreu i shtetit Meta kur refuzoi të dekretojë si ministër të Brendshëm Sandër Lleshajn, do të përsëritet.

Njëkohësisht, janë Besa Shahini, Anila Denaj, Genti Caka, Elva Margariti dhe Belinda Balluku emrat e 5 të propozuarve për ministra, ende të pa-dekretuar nga kreu i shtetit Ilir Meta.

Shkarkimet dhe emërimet e dekretuara do të zyrtarizohen kur Kuvendi t’i votojë dekretet e presidentit, brenda 10 ditëve nga shpallja e tyre, si përcakton Kushtetuta.

Njëkohësisht, bazuar në të njëjtin nen të Ligjit themeltar, atë 98, presidenti i Republikës  ka afat 7 ditor për dekretimin e ministrave, nga mbërritja e porpozimeve nga kryeministri.

Tashmë pritet lëvizja e kreut të shtetit Meta, nëse do të finalizojë shkarkimin e ministrit të jashtëm Ditmir Bushati dhe emërimin e 5 të propozuarve për ministra, apo do të përsërisë precedentin “Lleshaj” për të cilin Ilir Metës iu desh më shumë kohë se afati i paracaktuar në Kushtetutë për të krijuar bindjen e nevojshme për emërimin e tij si ministër i brendshëm.

Edhe pse mos-dekretimi i Lleshajt, për presidentin lidhej me faktin se ai duhej fillimisht të hiqte dorë nga detya e tij ushtarake, për të mos rënë ndesh me parashikimin Kushtetues që i ndalon ushtarakët e shërbimit aktiv të kandidojnë apo zgjidhen si ministra apo deputetë, ajo që bie në sy në këtë rast është se emrat e pa-dekretuar ende në postet e ministrave të rinj, janë ata të cilët nuk kanë një të kaluar politike apo publike, duke vështirësuar kështu mesa duket vlerësimin dhe krijimin e bindjes që kreut të shtetit i duhet për të konfirmuar të propozuarit.

Nuk dihet ende arsyeja e mos dekretimit të shkarkimit të ministrit të jashtëm Ditmir Bushati edhe pse i propozuari për t’a zëvendësuar në karrigen e ministrit është edhe emri më i diskutuar në opinionin publik lidhur me përputhshmërinë me postin, Genti Caka, sot zëvendës ministër i jashtëm dhe i Çështjeve të Europës.

Kujtojmë se në mars të 2018-ës presidenti Ilir Meta i dha autorizim ministrit të jashtëm Ditmir Bushati që të lëshonte plotfuqishmërinë për grupin negociator në negociimin e marrëveshjes për kufirin detar me Greqinë. Nuk dihet ende nëse mos-dekretimi i shkarkimit të ministrit Bushati lidhet me situatën në të cilën ndodhet diplomacia shqiptare sa i përket kësaj marrëveshjeje, por 12 janari shënon afatin përfundimtar për dekretimin ose jo të propozimeve të kryeministrit Rama. /abcnews.al

SHKARKOHET-RAMADAN-TROCI-1280x720.jpg
ent ela12:44 | 15/11/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar sot nga detyra prokurorin e prokurorise se pergjithshme Ramadan Troci, i cili ishte kandidat për Këshillin e Lartë të Prokurorisë.  Sipas KPK, prokurori  Troci nuk justifikonte pasurine me burime te ligjshme. Vendimi është marrë nga trupa që drejtohej nga Pamela Qirko, me anëtare Genta Tafa Bungon dhe Suela Zhegun. Troci ka qenë i pranishëm në seancën e dhënies së vendimit së bashku me avokatin, ashtu si në seancën e parë dëgjimore.

Sipas KPK, Prokurori Troci ka bërë një deklarim të pasaktë të pasurisë dhe e ka fshehur një banesë në Paskuqan. Sa i përket aspektit profesional, për Trocin ka patur 10 denoncime dhe janë hetuar 8 dosje.

Po ashtu KPK shkarkoi edhe gjyqtaren Alma Liçaj, kryetare e gjykatës së Apelit në Vlorë. Edhe për këtë gjyqtare, komisioni i pavarur i Kualifikimit konstatoi parregullsi në pasurinë e deklaruar. /abcnews.al

SHKARKIMI-MELANI-TRUMP.mpg_snapshot_00.07-2-1280x555.jpg
ent ela12:14 | 15/11/2018

Donald Trump plotësoi kërkesën e bashkëshortes Melania dhe shkarkoi numrin dy të sigurisë kombëtare. Një ditë më parë zonja e parë amerikane kërkoi që Mira Ricardel të hiqej nga posti që mbante pasi ishte e padenjë për Shtëpinë e Bardhë. Arsyeja e vertetë e përplasjes mes dy zonjave është një sherr i nisur në Afrikë për një vend në avionin presidencial.

Mira Ricardel, krahu i djathtë i këshilltarit për sigurinë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton, është shkarkuar nga detyra, ashtu siç ishte kërkuar nga zonja e parë amerikan Melania Trump me të cilën kishte pasur një përplasje. Zëdhënsja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka njoftuar vendimin e fundit por duke nënvizuar se Ricardel “do të vijojë të ndihmojë presidentin me një rol të ri në administratë”.

Ricardel përfundoi kohëve të fundit në shënjestër të zonjës së parë, e cila në një lëvizje të pazakontë publike kërkoi kokën e saj: “Ajo nuk meriton nderin të shërbejë në këtë Shtëpi të Bardhë”, ka thënë Melania Trump. Kundërshtuar dhe e paduruar nga shumë kolegë – përfshirë John Kelly shef i kabinetit, nga shefi i Pentagonit Jim Mattis dhe nga stafi, zëvendësja e John Bolton është bërë armike me zonjën e parë pas një diskutimi me stafin e Melanisë për një vend në avion gjatë udhëtimit të fundit në Afrikë. Dhe jo vetëm, stafi e akuzon Ricardel, se nuk ka marrë pjesë në mission dhe se ka shpërndarë lajme false për atë udhëtim.

“Është i zemëruar me të gjithë”, edhe me zonjën e parë Melania Trump që ka kërkuar publikisht pa dijeninë e tij kokën e Mira Ricardel, zëvendësen e këshilltarit për sigurinë kombëtare John Bolton. Kështu përshkruhet Donald Trump nga disa bashkëpunëtorë të tij. Sipas asaj që raportohet nga CNN duke cituar disa burime, Trump është izoluar në Shtëpinë e Bardhë dhe zemëruar për mposhtjen e republikanëve në zgjedhjet e gjysëm mandatit. /abcnews.al

MELANI-KERKON-SHKARKIM_ABC-1280x720.jpg
ent ela10:48 | 14/11/2018

Zonja e Parë Amerikane, Melania Trump kërkon shkarkimin e zëvendëses së Këshilltarit për Sigurinë Kombëtare. Ajo pretendon se zyrtarja është e padenjë të shërbejë në Shtëpinë e Bardhë. Megjithatë, arsyeja e vërtetë është se dy zonjat kanë pasur një grindje gjatë udhëtimit të Melanisë në Afrikë.

Ndërsa prokurori special Robert Mueller është gati të bëjë zbulime të reja lidhur me të hetuarit për “Russiagate”, tensioni rritet edhe në Krahun Perëndimor, zonën e Shtëpisë së Bardhë që strehon stafin e Zonjës së Parë. Deri tani e rezervuar sa i përket zgjedhjeve politike të bashkëshortit, Melania Trump ka hyrë me këmbë të rëndë në çështjet e administratës, dhe me mbajtjen e një qëndrimi të pazakontë ka kërkuar shkarkimin e Mira Ricardel, zëvendësen e këshilltarit për sigurinë kombëtare të SHBA-ve, John Bolton. “Nuk meriton më nderin për të shërbyer në këtë Shtëpi të Bardhë”, janë fjalët e sajë të raportuara nga zëdhënësja, Stephanie Grishham.

Përplasja mes dy zonjave ka ndodhur gjatë udhëtimit të Melania-s në Afrikë, për çështje organizimi dhe jo vetëm, thekson shtypi amerikan, që ka shkaktuar diskutime edhe mes Ricardel dhe John Kelly, shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, edhe ai rrezikon të pushohet nga puna nga Trump. Por pse kaq mëri ndaj Ricardel?

Reporterët e Uashingtonit flasin për mosmarrëveshje lidhur me paratë e shpenzuara dhe për vendimet organizative të udhëtimit afrikan, por vështirë të besohet që Presidenti dhe Bolton, i cili e ka mbrojtur gjithmonë, ta shkarkojnë vetëm për një zënkë. Ricardel, amerikano-kroate, zotëron një histori të gjatë shërbimi në departamentin e Mbrojtjes dhe Sigurisë Kombëtare që nga kohët e George W. Bush. Mbi të gjitha ajo bënte pjesë në ekipin e tranzicionit të Trump, skuadrën e zgjedhur e cila do ta çontë miliarderin në rangjet më të larta të pushtetit amerikan. Ndërkohë, ka një veçanti që mediat amerikane e kishin treguar në muajt e kaluar dhe që mund të shpjegojë edhe zymtësinë e shumë funksionarëve të sigurisë kombëtare: Ricardel ishte grinder thuajse me të gjithë anëtarët e stafit të Bolton, pasi ka kërkuar që të shkarkojë shefin e Pentagonit, Jim Mattis. /abcnews.al

SHKARKOHET-JANGULLI-1280x720.jpg
ent ela10:14 | 05/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi gjyqtarin e Gjykatës Administrative të Shkodrës, Ahmet Jangulli.

Trupa gjykuese e përbërë nga nga Brunilda Bekteshi, Suela Zhegu dhe Valbona Sanxhaktari, mori këtë vendim për shkak të paaftësisë profesionale si dhe problemeve të gjyqtarit për mosjustifikimin e pasurisë me burime të justifikuara

Në seancën dëgjimore të zhvilluar të mërkurën, KPK sqaroi se gjyqtari Jangulli rezulton se ka fshehur pasurinë dhe ka bërë deklarim të rremë. Edhe  DSIK ka konstatuar se gjyqtari është i papërshtashëm  për këtë detyrë.

Sipas KPK, Jangulli ka marrë ryshfet bashkë me nje prokuror për lirimin e 3 të pandehurve.

Po sipas Komisionit të Pavarur të Kualifikimit gjyqtari i Administratives Shkodër ka pasur probleme e ankesa edhe sa i takon vendimeve të dhëna prej tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono