shkarkim

adriatik-cama.jpg
G. P.10:18 | 12/07/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra prokurorin e Prokurorisë së Tiranës, Adriatik Cama. Vendimi i trupës gjykuese u komunikua sot në mëngjes nga kryesuesja Genta Tafa Bungo.

Një ditë më parë komisioni zhvilloi një seancë dëgjimore me prokurorin e Tiranës, duke përmbyllur hetimin për të, në kuadër të procesit të rivleresimit kalimtar. Dje, trupa relatoi raportin e DSIK, që ngrinte dyshime për përfshirjen e Camës në një aferë korruptive në vitin 2005, kohë kur ai drejtonte Prokurorinë e Lushnjës.

Sipas KPK, bashkë me një prokuror tjetër, Cama ka marrë para nga familjarët e një personi të proceduar për “kontrabandë” për të pushuar hetimet ndaj tij. Në raport thuhej se Cama kishte zëvendësuar prokurorin e çështjes me një tjetër, i cili në 2 Qershor 2005 kishte pushuar çështjen.

Sipas trupës së KPK, Adriatik Cama është person i mundshëm për t’u vënë nën presionin e personave të inkriminuar, sepse ka pasur kontakte të papërshtatshme duke shkëmbyer dhurata apo favore me persona të përshirë në krimin e organizuar. Por ky pretendim u kundërshtua me forcë nga ana e prokurorit Cama.

Edhe kontrolli i pasurisë kishte vërejtur disa probleme në pasuritë e prokurorit. Pas bilanceve financiare, KPK vlerësoi se ka mungesë burimesh të ligjshme për një përqindje të tyre. Sot pas dhënies së vendimit prokurori Cama u shpreh se do të ankimojë këtë vendim.

“Unë kam besim te drejtësia. Drejtësia është e vfërteta në veprim. Drejtësia nuk është një projektvendim i KPK-së. Drejtësia vazhdon në të gjitha shkallët dhe unë do ta ndjek në të gjitha shkallët për të takuar të drejtën time e cila më takon”./abcnews.al

terovaa.jpg
G. P.15:37 | 11/07/2018

Ish-kryetari i Hipotekës së Korçës, Klajdi Terova dhe pse u shkarkua live nga kryeministri Edi Rama është shpërblyer me 10 milionë lekë të vjetra nga Gjykata e Apelit. Kjo gjykatë la në fuqi vendimin e Shkallës së Parë, që e konsideroi largimin e Terovës nga detyra, të pa mbështetur në ligj.

Shkarkimi nga Rama i ish-kreut të Hipotekës u pasua edhe nga dorëheqja e Terovës, i cili paditi Ministrinë e Drejtësisë, duke kërkuar edhe dëmshpërblim. Terova është një prej 5 zyrtarëve të hipotekës, për të cilët KLSH ka bërë kallëzim në Prokurori, për shpërdorim detyre. Ata akuzohen për tjetërsim pronash si dhe një dëm prej 400 milionë lekësh shkaktuar buxhetit të shtetit./abcnews.al

gjytarja.jpg
G. P.10:45 | 11/07/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit shkarkoi nga detyra gjyqtarin e Gjykatës Tiranë, Artan Lazaj. Përmes avokatit gjyqtari paralajmëroi ankimimin e këtij vendimi në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Gjyqtari i Gjykatës së Tiranës, Artan Lazaj, rezultoi ngelës në procesin e vettingut. Sipas këtij vendimi, pas hetimit të thelluar të bërë nga ana e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit dhe shqyrtimit të pretendimeve të gjyqtarit, Lazaj u vlerësua si i papërshtatshëm për sistemin.

Verdikti u dëgjua nga vetë gjyqtari, i cili nuk pranoi të flasë për mediat. Për avokatin e tij, Sokol Hazizaj, vendimi ishte i papritur, por theksoi se do ta ankimojë në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit.

Gjatë seancës dëgjimore, KPK listoi si pasuri të Lazes dy apartamente në Tiranë, një në Vlorë të trashëguar nga i ati dhe një në Bulqizë, të trashëguar nga vjehrri, një truall në Porto Palermo dhe një automjet “Mercedes-Benz”. Sipas komisionit ishin konstatuar parregullsi në sigurimin e ketyre pasurive.

Në nisje të procesit Lazaj kërkoi përjashtimin e trupës gjykuese të çështjes e më tej të anëtares Brunulda Bekteshi për papajtueshmëri, kërkesa që iu refuzuan./abcnews.al

kovesi.jpg
G. P.18:58 | 09/07/2018

Presidenti rumun ka firmosur dekretin që shkarkon nga detyra kryeprokuroren e njësisë antikorrupsion, e njohur për dënimin e figurave të larta të politikës rumune. Në reagimin e saj, Laura Kovesi ka fajësuar pikërisht klasën politike se po pengon drejtësinë për t’i shpëtuar ndjekjeve penale.

Presidenti i Rumanisë ka shkarkuar të hënën kryeprokuroren e strukturës anti-korrupsion, Laura Kodruta Kovesi, në zbatim të një vendimi të mëhershëm të Gjykatës Kushtetuese. Kovesi ka qenë në krye të DNA-së që nga viti 2013 dhe nën drejtimin e saj u rrit ndjeshëm numri i politikanëve të dënuar për korrupsion.

Për aktivitetin e saj, Kovesi ka marrë një sërë lavdërimesh nga Brukseli, që e mban gjyqësorin rumun nën monitorim që prej anëtarësimit të vendit në BE. Duke reaguar ndaj vendimit, zonja Kovesi ka fajësuar politikanët në pushtet për përpjekje për të penguar gjyqësorin, duke zbutur ligjet kundër korrupsionit për t’u mbrojtur nga ndjekjet penale.

“Është normale të vësh re se synimi i politikës është të bllokojë hetimet, të bllokojë drejtësinë. Por korrupsioni mund të mposhtet, ndaj mos e ndalni luftën”, u është drejtuar Kovesi kolegëve të saj dhe qytetarëve.

Në vitet e fundit, prokurorët e DNA-së kanë kryer një sërë hetimesh ndaj korrupsionit në nivele të larta, që janë kurorëzuar me dënime të politikanëve. Mes tyre spikat rasti i ish-kryeministrit Viktor Ponta./abcnews.al

 

IVANOV-SFIDA-SHKAKRKIMI-1280x720.jpg
ent ela14:33 | 20/06/2018

Presidenti i Maqedonisë Ivanov ka sfiduar kryeministrin Zaev duke i kërkuar që të nisë procedurën për shkarkimin e tij. Ndërsa qeveria ka reaguar duke i bërë thirrje për pjekuri politike.

Presidenti i Republikës së Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivnaov i ka bërë thirrje kryeministrit Zoran Zaev që menjëherë të fillojë procedure për shkarkim, ose siç njihet ndryshe “impiçment”, pasi qëndrimi i tij në lidhje me marrëveshjen për emrin është përfundimtar dhe se nuk do të ndryshojë. Kjo është bërë e ditur në një deklaratë zyrtare të presidencës.

“I bëjë thirrje Zaevit që me dy të tretën e votave, të domosdoshme për ndryshime kushtetuese, menjëherë të nisë procedurën për konstatimin e përgjegjësisë së presidentit të Maqedonisë, gjegjësisht impiçment”, thuhet në kumtesën e administratës së kreut të shtetit. Ky reagim vjen pas deklaratës të së martës të kryeministrit Zaev se do të nisë një procedurë për përgjegjësi, nëse Ivanov nuk e dekreton Marrëveshjen për emrin me Greqinë. “Qëndrimi im në lidhje me marrëveshjen e dëmshme për emrin është përfundimtar dhe mbetet i pandryshueshëm edhe përtej të gjitha kërcënimeve dhe trysnive”, thuhet në njoftimin e lëshuar nga kabineti i Presidentit Gjorge Ivanov.

Ndërkohë, qeveria i është përgjigjur deklaratës së presidentit Ivanov. Zëdhënësi Mile Boshnjakovski gjatë një konferencës për shtyp tha se është koha për të gjitha institucionet politike në Maqedoni, përfshirë edhe presidentin Ivanov të tregojnë përgjegjësi elementare politike për momentin në të cilën gjendet vendi. Boshnjakovski përsëriti se qytetarët gjatë referendumit do të ketë fjalën e fundit dhe se vullneti i tyre është i detyrueshëm për të gjitha partitë politike në vend. /abcnews.al

 

besim-hajdarmataj123445678.jpg
G. P.15:42 | 09/05/2018

Prokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku, ka larguar nga detyra kreun e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj. Në vend të tij është emëruar Donika Prela, e cila prej disa muajsh ka drejtuar Prokurorinë e Durrësit.

Besim Hajdarmataj nuk do të jetë më drejtues i Prokurorisë se Krimeve të Rënda. Prokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka caktuar në këtë detyrë kryeprokuroren e Durrësit, Donika Prela.

Në njoftimin e Prokurorisë së Përgjithshme thuhet zyrtarisht se, “Emërimi i znj. Donika Prela si kreu i Krimeve të Rënda, do të sjellë ndryshim në drejtim të rezultatit të ndjekjes penale më të shpejtë dhe më të efekshme të çështjeve me përparësi të lartë. Ndjekja penale e krimit dhe korrupsionit, mbetet prioritet më i lartë i kryeprokurores”.

Besim Hajdarmataj, i cili mbetet me detyrën e prokurorit tek Krimet e Rënda, është një nga prokurorët e çështjes në hetim ndaj ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Burimet bënë të ditur për ABC News gjithashtu se Donika Prela, në Prokurorinë e Durrësit ka pasur në dorë dosjen e hetimit ndaj ish-Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla, dosje e cila nga Durrësi i ka kaluar për kompetencë Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Ndërkohë, vendin e Donika Prelës në krye të Prokurorisë së Durrësit do ta zërë Anila Jella. Prela është prokurore karriere dhe mori drejtimin e Prokurorisë së Durrësit, pak muaj më parë, pas ardhjes së Arta Markut në krye të organit qendror të akuzës.

Ndërsa Besim Hajdarmataj ishte emëruar drejtues në Prokurorinë e Krimeve të Rënda me firmën e Adriatik Llallës në Maj 2016. Më parë, ai ka qenë prokuror në Tropojë dhe në Krujë./abcnews.al

gjyqtarja-1280x657.jpg
G. P.12:00 | 23/03/2018

Komisioni i pavarur i kualifikimit vendosi të shkarkojë nga detyra anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo. Pas procesit të rivlerësimit kalimtar dhe një seance dëgjimore me avokatin e gjyqtarit, ky komision pretendoi pasuri të pajustifikuar nga ana e gjyqtarit. Avokati i Lulos e konsideroi të pabazuar vendimin dhe tha se do ta ankimojë.

Ky ishte vendimi final i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit në lidhje me anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Fatos Lulo. Treshja gjykuese vlerësoi si të drejtë pretendimin e ngritur nga ILDKPI se gjyqtari Lulo ka mungesë të burimeve financiare të ligjshme dhe deklarim të rremë të pasurisë.

Në sallën, ku nuk ishte i pranishëm gjyqtari Lulo, kryesuesja Genta Tafa Bungo lexoi vetë dispozitivin e vendit dhe sqaroi arsyetimi i tij do të bëhet publik brenda 30 ditëve.

Përfaqësuesi ligjor i Lulos, avokati Ardian Visha, e cilësoi verdiktin e KPK-së të pabazuar dhe tha se do ta kundështojë në Kolegjin e Apelimit.

 Dy ditë më parë, Lulo u thirr në një seancë dëgjimore nga Komisioni, ku zgjodhi të mos paraqitej personalisht. Përmes avokatit, ai rrëzoi pretendimet e ILDKPI-së. Sipas tij, pasuria që kishte ishte siguruara gjatë punës së tij si avokatë në periudhën 1994-1999 dhe 2004-2005, ndërsa një zyrë dhe një shumë prej 100 mijë dollarë i ishin dhuruar nga e motra.

Në zbatim të ligjit, vendimi i KPK-së pezullon nga detyra gjyqtarin Lulo. Kjo vendimarrje bllokon vepritarinë e Gjykatës Kushtetuese. Pas largimit të tij kjo gjykatë mbetet me 5 anëtarë. Për shkak se kuorumi i nevojshëm është me 6 anëtarë, gjykata nuk mund të marrë asnjë vendim./abcnews.al

volkswagen.jpg
G. P.19:14 | 30/01/2018

Një ditë pas publikimit të lajmit për përdorimin e kafshëve si kavie për të testuar emetimet e motorëve me dizel, “Volkswagen” ka shkarkuar nga detyra kryemenaxherin e grupit. Krerët e prodhuesit të automjeteve kanë deklaruar se hetimi mbi këtë çështje duhet të shkojë deri në fund.

Gjigandi gjerman i automjeteve “Volkswagen” ka shkarkuar nga detyra kryemenaxherin e tij, një ditë pas publikimit të lajmeve për përdornimin e kafshëve si kavie për të testuar tymin e çliruar nga motorët me dizel.

Kompania bën me dije se Thomas Steg, drejtor për marrëdhëniet me jashtë dhe menaxhimin, do të qëndrojë i pezulluar deri në përfundimin e hetimeve. “Aktualisht jemi në proces hetimi dhe presim të dalin përfundimet. Zoti Steg ka deklaruar se do të marrë përsipër të gjitha përgjegjësitë”, ka deklaruar drejtori ekzekutiv i “Volkswagen Group”, Matthias Mueller. Prodhuesi i automjeteve pranoi të hënën se kishte financuar një studim të vitit 2014, i cili parashikonte përdorimin e kafshëve, kryesisht majmunë, për të testuar nivelin e ndotjes. Testet kishin si qëllim të tregonin se motorët me dizel ishin më të pastër se modelet parardhëse, në përpjekje për të ulur jehonën e skandalit të emetimeve, që më vonë do t’i kushtonte kompanisë dhjetëra miliardë euro. Kafshët e përdorura në eksperimente ekspozoheshin për disa orë ndaj tymit, përpara se të bëheshin subjekt i kontrolleve mjekësore.

Reagimet nuk munguan. Qeveria gjermane u doli në krah grupeve për mbrojtjen e kafshëve, duke dënuar praktikat e kompanisë. “Këto teste janë të pajustifikueshme dhe ngrenë pyetje për ata që fshihen pas tyre”, deklaroi kancelarja Angela Merkel. Edhe Hans Dieter Potsch, kryetar i bordit mbikëqyrës të “Volkswagen” tha se do të bëjë gjithçka që kjo çështje të hetohet deri në fund. “Kushdo qoftë përgjegjës për këtë duhet të dalë para drejtësisë”, tha ai./abcnews.al

vlcsnap-error918-1280x720.jpg
G. P.14:36 | 28/01/2018

Gjatë një vizite në institucionet e varësisë në qarkun Fier, ministrja e Drejtësisë, Etildja Gjonaj, paralajmëroi me shkarkim nga detyra të gjithë zyrtarët e hipoitekës dhe ALUIZNIT, që zvarrisin ankesat e qytetarëve. Ministrja nuk përjashtoi as rastet e kallëzimeve penale.

Pasi vizitoi hipotekat dhe zyrat e ALUIZNI-t të qarkut Fier, ministrja e drejtësisë, Etilda Gjonaj, paralajmëroi me shkarkim nga detyra zyrtarët që zvarrisin ankesat e qytetarëve.

Etilda Gjonaj: “Dhe të jeni të bindur, edhe në të gjitha vizitat që kam kryer sot, por jo vetëm, porosia që iu është lënë të gjithë drejtuesve të përgjithshëm, drejtuesve rajonal, apo çdo stafi që jam takuar është që ankesat të zgjidhen brenda afatit 10-ditor. Nuk asnjë tolerancë në rast se tejkalohet ky afat”.

Për të njëjtën kategori, ministrja tha se nuk do të kursehet as kallëzimi penal.

Etilda Gjonaj: “Kush ka humbur dokumentet do të shkojë për procedim penale. ZRVPP dhe ALUIZNI ka histori të tilla. Kush thotë se më kanë humbur dokumentet do të dalë përgjegjës dhe do të shkojë për përgjegjësi penale, sepse nuk mund të vazhdohet kështu”.

Ministrja Gjonaj tha se po punohet për të integruar tre shërbimet, ALUIZN, ZRPP, ATP në një zyrë të vetme me qëllim dhënien fund sorrollatjeve të qytetarëve nëpër dyert e institucioneve.
Duke iu referuar Vetingut, ministrja shprehu bindje se në muajin Shkurt do të dalin rezultatet e para për drejtuesit kryesore dhe anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe asaj të Lartë, kandidatët e KLGJ dhe KPL, me qëllim menjëherë pas kësaj të ngrihen institucione e reja./abcnews.al

vlcsnap-error057-2-1280x719.jpg
us er19:26 | 30/11/2017

Reks Tillerson duket se i ka ditët e numëruara në drejtim të Departamentit të Shtetit. Shtëpia e Bardhë ka një plan për shkakrimin dhe zëvendësimin e tij me kreun aktual të CIA-s, Majk Pompeo.

Shtëpia e Bardhë ka plane për të zëvendësuar sekretarin e Shtetit Rex Tillerson me zotin Mike Pompeo, Drejtor i CIA-s, brenda disa javësh, sipas një zyrtari të lartë të administratës. Në bazë të planit, senatori republikan Tom Cotton do të emërohet në drejtim të CIA-s, njofton gazeta New York Times, duke iu referuar zyrtarëve të lartë të administratës.
Gazeta, e para që njoftoi rreth këtij plani, thotë se ende nuk është plotësisht e qartë nëse Presidenti Trump ka dhënë miratimin përfundimtar për këto ndryshime. Largimi i Tillerson do t’i jepte fund karrierës së tij në administratë gjatë së cilës ai ka patur shpesh herë mosmarrëveshje me Presidentin Trump rreth çështjesve si ajo e Koresë së Veriut dhe po ashtu ishte vënë nën kritika rreth planeve të tij për të bërë shkurtime në Departamentin e Shtetit.

John Kelly, shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, është hartuesi i këtij plani dhe e ka diskutuar atë me zyrtarë të tjerë të lartë, sipas gazetës. Ndryshimet pritet të ndodhin para fundit të vitit ose në fillim të janarit.

Për largimin e Tillerson flitej prej muajsh dhe ambasadorja në OKB, Nikki Haley ishte përmendur si zëvendësuesja e tij e mundshme. Por Pompeo duket se ka dalë në krye të kandidatëve për postin, duke fituar besimin e Presidentit Trump për çështjet e sigurisë kombëtare./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono