shiu

elbasan-1280x718.jpg
Sej rie21:50 | 01/06/2019

Reshjet e dendura të shiut dhe breshëri, që përfshinë gjatë pasdites qytetin e Elbasanit, përmbytën disa banesa në këtë qytet.

Më keq paraqitet situata në lagjen “5 Maji”, ku si pasojë e përmbytjeve shiu ka vërshuar nëpër banesat e banorëve, duke shkaktuar dëme të mëdha materiale.

Në disa banesa lartësia e ujit ka arritur deri në 50 cm, duke nxjerrë jashtë funksionet pajisje dhe elektro-shtëpiake, por edhe duke dëmtuar muret e ndërtesave.

Në bashkinë e Elbasanit është ngritur menjëherë shtabi i emergjencës, që ka verifikuar situatën në vend. Pranë banorëve ishin edhe Kryetari i Grupit Parlamentar Socialist deputeti Taulant Balla, kryebashkiaku Qazim Sejdini etj. Pas verifikimit të situatës në vend Balla premtoi mbështetje për banorët.

Lagja ”5 maji” është më e varfra në qytetin e Elbasanit./ABC News Albania 24/7

ujii.jpg
G. P.17:07 | 27/11/2018

Mesdita e së mërkurës, pritet të sjellë ndryshim të situatës sinoptike në vend. Sipas Meteoalb, ditët e fundit të Nëntorit dhe ditët e para të Dhjetorit do të kenë mot të kthjellët, por temperatura më të ulëta.

Ditët e festave të Nëntorit do të jenë të favorshme si ditë pushimi, pasi reshjet e shiut do t’i lënë vendin kthjellimeve. Sipas shërbimit sinoptik Meteoalb, deri të mërkurën në mesditë moti do të vijojë të jetë i paqëndrueshëm, me vranësira dhe shira pothuajse në gjithë vendin. Por mesditën e së mërkurës situata do të ndryshojë. Thuajse në të gjithë territorin e vendit, do të ketë më së shumti mot të kthjellët.

Por në ditët e fundit të Nëntorit parashikohet edhe një rënie e konsiderueshme e temperaturave, të cilat në zonat malore do të arrijnë vlerat minimale deri -3 apo -4 gradë, ndërsa në vendet e ulëta dhe në bregdet temperaturat do të variojnë nga 3-6 gradë ato minimale dhe deri në 17 gradë ato maksimale. Sipas  Meteoalb edhe ditët e para të muajit Dhjetor do të jenë kryesisht me mot të kthjellët, por me temperatura të ulëta./abcnews.al

permbye-1280x705.jpg
G. P.10:00 | 26/11/2018

Pothuajse të gjithë lagjet e qytetit të Durrësit u përmbytën pas mesnate. Reshjet e dendura të shiut bënë që niveli i ujit të arrijë në disa centimetra duke shkaktuar një situatë problematike. Vështirësi më qarkullim patën automjetet, shumë prej tyre u bllokuan. Kjo gjendje krijohet sa herë që qyteti përfshihet nga reshjet me intesitet të lartë. Shkak për këtë bëhet mosfunksionimi i rrjetit të kanalizimeve, të cilat nuk e përballojnë fluksin e lartë të prurjeve./abcnews.al

 

guree.jpg
G. P.10:05 | 21/11/2018

Gjatë natës në Elbasan, reshjet shkaktuan jo pak probleme. Për pasoje pati rënie të gurëve dhe të inerteve në rrugë. Te Kthesa e Murrashit në rrugën Elbasan-Librazhd lëvizja e mjeteve u bllokua, por me ndërhyrjen e Emergjencave Civile në mëngjes rruga u hap.

Ndërkohë gazetari i ABC News raporton se reshjet kanë rritur prurjet e përrenjve në disa fshatra si Peqin, Elbasan, Cërrik, Gramsh dhe Librazhd, të cilat kanë vërshuar edhe në rrugë duke i përmbytur me ujë, baltë dhe inerte.

Por sipas shefit të shtabit të emergjencave në prefekturën e Elbasanit, Mustafa Arapi, situata është nën kontroll dhe aktualisht nuk ka probleme./abcnews.al

MOTI-RRESHJE-MBULIM-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
G. P.22:29 | 20/11/2018

Thuajse në të gjithë vendin sot ka pasur reshje shiu dhe situatë të paqëndrueshme sinoptike. Reshjet e dendura të shiut, por edhe era e fortë, ka ndikuar në paralizimin e transportit detar. Trageti Brindisi-Vlorë është ankoruar me vështirësi mëngjesin e sotëm, si pasojë e dallgëve të forta. Po ashtu ka pasur vonesa me disa orë në mbërritjen e trageteve. Kapiteneritë e porteve të Vlorës dhe Durrësit kanë pezulluar lundrimet e anijeve të peshkimit.

Kjo situatë sipas meteorologëve, do të jetë prezente edhe përgjatë 24 orëve të ardhshme. Jugu i vendit, në veçanti, mund të ketë reshje të dendura shiu, të cilat rrezikojnë përmbytje. Moti pritet të përmirësohet vetëm pas mesjavës, por sërish reshjet e shiut do të jenë te pranishme deri në fund të nëntorit./abcnews.al

KUKES-AKSIDENTENTE-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.14:45 | 03/09/2018

Dy aksidente automobilistike u regjistruan në të njëjtën orë në Kukës, por fatmirësisht vetëm dëme materiale. Makinat dolën nga rruga. Njëri aksident ndodhi në afërsi të tunelit të Kalimashit në Rrugën e Kombit, ndërsa tjetri në afërsi të urës mbi lumin Drinin e Zi në hyrje të qytetit të Kukësit.

Sipas policisë, ngjarjet kanë ardhur si shkak i humbjes së kontrollit nga drejtuesit. Në kohën e aksidenteve verilindja ishte e përfshirë nga reshje të dendura të shiut e për pasojë, humbja e kontrollit, sipas policisë mund të ketë ardhur pikërisht nga prania e lagështisë në rrugë. Policia e Kukësit u bën apel drejtuesve për më tepër kujdes e kufizim të shpejtësisë në situata të tilla me reshje./abcnews.al

PERMBYTJHE-NE-DURRES-MBULIM.mpg_snapshot_00.04-1280x737.jpg
G. P.09:29 | 03/09/2018

Në Durrës reshjet e shiu shkaktuan probleme të medha në qarkullim për afro tre orë. Megjithëse moti me reshje nuk zgjati shumë, rrugët u mbushën me ujë.

Mjaftuan pak orë shi për të shkaktuar kaos dhe përmbytje në rrugët e qytetit të Durrësit. Siç duket edhe në pamje, thuajse të gjithë akset u mbuluan nga uji. Për pasojë u vështirësua jo vetëm lëvizja e këmbësorëve por edhe të automjeteve. Situata më problematike u paraqit në zonën e njohur si rrethrrotullimi pranë stacionit të trenit, rruga “Aleksander Goga”, shetitorja Taulantia si tek Ura e Djaljanit.

Prezencë të ujit pati edhe në zonat periferike, si Spitallë, Porto-Romano, Ish-Kënetë dhe Plazh. Përfaqësues të shtabit të emergjencave pranë prefekturës së Durrësit sqarojnë se nga evidentimet e kryera në terren nuk ka banesa apo biznese të prekura nga uji. Kjo gjendje shfaqet në qytetin e Durrësit sa herë që ka reshje shiu. Shkak për këtë situatë sipas autoriteteve vendore bëhet rrjeti i amirtizuar i sistemit të kanalizimeve./abcnews.al

 

 

 

OK-MBULIM-PERMBYTJET-PAZARI-I-KORCES-ABC-M5-T2.mpg_snapshot_00.26-1280x686.jpg
ent ela18:25 | 27/08/2018

Kanë mjaftuar 30 minuta shi që uji të përmbytë pazarin e Korçës. Sot situata ka qenë e vështirë në këtë zonë të qytetit të Korçës, e cila është një nga më të frekuentuarat për biznes e turizëm. Uji ka depërtuar edhe në disa biznese në këtë Pazar.

Është dashur ndërhyrja e një mjeti zjarrfikës, që tërhoqi ujin dhe ktheu zonën në normalitet. Edhe pse në ansamblin e Pazarit janë investuar disa milionë euro, bizneset që kanë vendosur aktivitetin aty, janë përballur me situatë permbytje për të disatën herë gjatë kësaj vere.
Përmbytje ka pasur edhe në zonën para bashkisë, në hyrje të qytetit dhe në afërsi të stadiumit. Shkak për situatën, sipas Bashkisë së Korçës, ka qenë intensiteti i reshjeve, që ka sjellë bllokimin e pusetave të ujërave të shiut./abcnews.al

libratt.jpg
G. P.14:30 | 25/06/2018

Biblioteka Kombëtare ka shpallur gjendjen e emergjencës pasi rreth 12 mijë libra janë dëmtuar nga shiu i fuqishëm që pushtoi Tiranën tre ditë më parë.

Përmes një njoftimi për media, Biblioteka Kombëtare bën të ditur se për shkak të këtyre reshjeve uji ka hyrë në një nga sallat e saj si dhe në katet e nëndheshme.

Biblioteka Kombëtare thekson se nuk janë prekur mjediset, ku ruhet fondi i vlerave të rralla dhe Arkivi i librit dhe i periodikut shqip.

Në njoftim sqarohet se rreth 70% e 12 mijë librave të prekur nga uji janë tharë dhe po vijon puna për tharjen e pjesës së mbetur.

Për shkak të kësaj emergjence, Biblioteka Kombëtare do të qëndrojë e mbyllur nga data 25 deri 30 Qershor./abcnews.al

permbytje-1280x634.jpg
G. P.11:27 | 04/03/2018

Reshjet e shtuara të shiut kanë sjellë përmbytje në veri të vendit. Bashkia e Shkodrës po monitoron situatën edhe në qytet, ndërsa zonat malore mbeten të bllokuara nga bora, pa energji elektrike e në vështirësi për furnizim me ushqime.

Moti me borë e reshje shiu, sjell problematika të ndryshme në gjithë vendin. Në Bashkinë e Shkodrës, vazhdojnë reshjet e shiut dhe pushteti vendor, po monitoron situatën e prurjeve të lumit Drin, Kir e Bunë, pasi niveli i tyre është rritur ndjeshëm.

Reshjet e shtuara të shiut kanë sjellë daljen e përroit që buron nga Mali i Zi në afërsi të doganës së Muriqanit, ndërsa 300 hektarë tokë janë përmbytur në njësinë administrative Ana e Malit. Në rrezik është ujësjellësi në Oblikë.

Ndërsa ndryshimi i temperaturave në mënyrë të menjëhershme ka shkaktuar problemet edhe në bregdet. Kështu, për shkak te erërave të jugut, deti Adriatik në Velipojë, ka hyrë në brendësi të zonës së plazhit, duke pushtuar gjithë pjesën e shëtitores.
Niveli i ujit është deri në 60 centimetra, në gjithë gjatësinë prej 14 kilometrash të zonës ranore.

Problematike mbetet situata në njësitë administrative malore, ku prezenca e madhe e dëbores deri në 1 metër ka sjellë vështirësi në qarkullim. Kështu të bllokuara janë akset Bogë-Theth, Mali i Shoshit-Bregu i Lumit, Muri i Turkut-Shllak, Fushë Arrëz-Iballë.
Mungesa në energji elektrike ka në të gjithë njësinë administrative Dajç, e në zona të Shoshit, Shalës, Pultit, Temalit e Iballës.
Banorët e këtyrë zonave përballen me vështirësi në furnizimin me ushqime, ndërsa në zonat malore janë prishur edhe disa mullinj bloje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono