shirq

velipojaa.jpg
G. P.14:17 | 22/07/2018

Një 29-vjeçar është mbytur në plazhin e Velipojës në vendin e quajtur Vilun.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:30. Viktima është Ervit Palaj nga fshati Shirq. Edhe pse i është dhënë ndihma e parë nga personeli mjekësor i plazhit Velipojë, 29-vjeçari nuk ka mbijetuar.

Nga informacionet e policisë mësohet se viktima ka hyrë për të shpëtuar të fejuarën, e cila nuk ka rrezik për jetën, por ai vetë nuk ka mundur të dalë. Mbytja ka ndodhur në zonën e sigurisë pasi edhe deti ka qenë i trazuar dhe me dallgë./abcnews.al

PERMBYTJE-varka-1280x720.jpg
ent ela15:24 | 13/03/2018

Uji në zonën e Nënshkodrës nuk është larguar, por reshjet e së hënës rriten nivelin e tij. Për këtë arsye nisën edhe shkarkimet nga hidrocentralet.

Broz Zadrima është banor i Shirqit. Këtë here po ndihmon gazetarët e ABC News për të hyrë në fshat. Rastet e tjera ai merr bashkëfshatarët e tij. Në Shirq Derragjat të zonës së Dajçit uji nuk do të ikë lehtë. Banorët kanë ditë që lëvizin me varka. Ata dalin dhe hyjnë në shtëpitë e tyre vetëm në këtë mënyrë.

Kam 40 dynymë jonxhe, me qira”.

Të mbjellat janë dëmtuar, kurse ushqimi për bagëtitë është në fund.

“Ja ky është ushqimi, s’ka më, do mbesin këtu do qelben këtu

Shtëpitë të rrethuara nga uji prej shume ditesh dhe banoret qe thone se cdo gje ka marrë fund.

“Jam vetë i katërt, lopën e kam çu te miku në Samrishtë, çdo gjë është e mbarume

Fshati Shirq në Nënshkodër është më i godituri në zonën përmbytjeve. Vetëm një ditë u ndërprenë shkarkimet në Hidrocentrale, por reshjet kanë bërë që niveli i ujit në Hidrocentrale të rritet. Për pasojë kanë rinisur shkarkimet me 400 metra kub në sekondë në Koman, kurse në Vaun e Dejës nga 200 metra kub në sekondë që ishin shkarkimet të hënën, sot kanë shkuar 800 metra në sekondë.

Në lumin Buna, sipas Ministrisë së Mbrojtjes niveli i ujit është rritur me 20 cm dhe fshati Obot vazhdon gjithashtu I bllokuar.  Ndërkohë FA ka vazhduar shpërndarjen e ushqimit për bagëtitë si në Anën e Malit ashtu edhe në Dajç e Bregu i Bunës.  Gjithashtu janë siguruar ndihma ushqimore për familjet e izoluara nga uji, dhe FA vazhdon të jetë në terren

Gazetar i ABC News, Shkodër Simon Shkreli

vlcsnap-error585-1-1280x720.jpg
ent ela09:14 | 21/02/2018

Policia e Tiranës arrestoi  dy grabitësit e armatosur që me pistoleta grabitën një vilë në Dajç të Shkodrës si dhe makinën e të zotërve të saj. Të arrestuarit janë Kristian Marashi dhe Julian Vatnikaj.

Në një vilë si kjo e bukur dhe e shtrenjtë në Shirq të Shkodrës, burrë e grua Alija jetojnë vetëm.

Fëmijët janë në emigracion

Këtë fakt e ka ditur mirë  një ish punëtor i Mark Alisë, i cili kohë më parë kishte bërë rregullime në avlli.

Kristian Marashi dhe Julian Vatnikaj, të cilët u arrestuan disa orë pas grabitjes, në Tiranë, sulmuan natën vilën e Alisë

72 vjeçari Mark Alija tregon se autorët dinin mirë dhe çdo gjë e kishin planifikuar. Fillimisht kanë thyer sistemin e alarmit dhe me mjete të forta shpërthyen edhe derën e kryesore të oborrit.  Më pas dritaret e shtëpisë.

Në ikje përveç një sasie lekësh grabitësit e armatosur morën një arme gjahu dhe benzin ML që ishte parkuar aty në oborr. Policia nuk vonoi dhe ra në gjurmët e tyre për të realizuar arrestimin në Tiranë.

/abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono