sheshi skënderbej

60009430_2269242289800204_2936741123374186496_n.jpg
ent ela11:30 | 08/05/2019

Tirana, kryeqyteti i larmishëm po mirëpret përherë e më shumë turistë të huaj të cilët zgjedhin të shijojnë bukuritë dhe atraksionet turistike tashmë jo duke qëndruar vetëm një ditë, por edhe më shumë. Transformimet që ka pësuar Tirana e kanë bërë atë të jetë në listën e destinacioneve europiane.

Turistët e huaj që gjenden në Tiranën gjatë këtyre ditëve janë nga vende të largëta si Skocia, Polonia, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës gjë kjo e cila vërteton se tashmë kryeqyteti është një pikë kyçe e itenerareve turistike për këta turistë. Grupet e turistëve i gjen kryesisht tek sheshi “Skënderbej”, te “Kalaja e Tiranës” dhe te “Pazari i Ri” i cili tashmë është një vend mjaft i frekuentuar, pasi turistët e huaj aty mund të shijojnë dhe gatimet  tradicionale shqiptare.

Grupet e turistëve në Tiranë i sheh me aparate fotografike në duar ku fokusojnë detaje interesante nga kryeqyteti, duke filluar nga objektet e kultit dhe muzetë që tregojnë të kaluarën tonë.

Turistët nga Skocia, Polonia, Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara në përshtypjet e tyre veçojnë mikpritjen, si dhe vendet të cilat tregojnë historinë dhe vlerat e popullit tonë. Gjithashtu ata veçojnë dhe kuzhinën tonë tradicionale si mjaft të shijshme, natyrisht dhe ccmimet e favorshme.

Ata gjithashtu shprehen të bindur se do rikthehen sërish pasi Shqipëria ofron shumë gjëra për t’u eksploruar dhe shijuar nga ana e tyre. Tirana është pa dyshim një nga qytetet më të gjalla e më në shndërrim të Europës Juglindore. Ajo është kthyer në një qendër atraksioni turistik për turistë të huaj nga rajoni, Europa, por edhe më gjerë. Transformimi që po pëson Tirana po zë gjithashtu hapësira në revistat më të njohura të botës.

VELIAJ-PER-FESTEN-1280x720.jpg
ent ela16:11 | 31/12/2018

Të gjithë shërbimet e Bashkisë së Tiranës do të jenë në gatishmëri. Kryebashkiaku Erion Veliaj e bëri të ditur nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi” ku tregoi dhe detaje për festën e ndërrimit të viteve në sheshin “Skenderbej”.

Një mbrëmje magjike premton Bashkia e Tiranës me rastin e ndërrimit të viteve. Nis me një koncert me këngëtarë të njohur të muzikës shqiptare në sheshin “Skënderbej” dhe kulmon me shfaqjen e fishekzjarreve në 24:00

“Ne do të presim vitin e ri sot në shesh, me fishekzjarre, me koncert, me muzikë dhe do të kënaqen patjetër edhe gjithë fëmijët. Sot të gjithë shërbimet e bashkisë duke filluar nga Policia Bashkiake, nga pastrimi, nga ujësjellësi, sidomos zjarrfikësit do të jenë në gatishmëri të plotë. Unë vetë do ta kaloj darkën me punonjësit e pastrimit. Janë ata që sakrifikojnë çdo vit të ri”.

Ndërkohë sipas kryebashkiakut Erion Veliaj të gjitha shërbimet duke filluar nga policia bashkiake, zjarrfikëset e deri tek ujësjellësi do të jenë në gatishmëri të plotë.

“Të gjitha shërbimet tona do jenë në gatishmëri të plotë dhe shpresoj shumë që do kalojmë një natë të qetë, pa eksese, pa fishekzjarre që i hedhin njerëzit, por të organizuara dhe që të sigurohemi që askush nuk kalon keq ndërrimin e viteve, siç kemi pasur incidente në të kaluarën, por të sigurohemi që të zgjohemi për një vit të ri të mbarë e të shëndetshëm”.

Me rastin e natës së ndërrimit të viteve, Bashkia e Tiranës shtroi drekë për njerëzit në nevojë në të gjitha Qendrat Sociale.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj bashke me Kreun e Prezencës së OSBE-së në vendin tonë shërbyen drekën festive në Qendrën Sociale “Gonxhe Bojaxhi” në Njësinë Administrative Nr. 4. /abcnews.al

 

 

NATA-E-BARDHE-NE-SHESHIN-SKENDERBEJ.mpg_snapshot_00.44-1280x720.jpg
G. P.09:15 | 30/11/2018

“Nata e Bardhë” tradita festive e 29 Nëntorit ka mbledhur në sheshin kryesor të kryeqytetit shumë qytetarë, të ardhur edhe nga rrethet. ABC News ju sjell momente nga atmosfera festive e mbrëmjes së 29 nëntorit në Tiranë.

Prej disa vitesh më 29 nëntor në kryeqytet është kthyer në traditë të festohet Nata e Bardhë, aktivitet që organizohet nga Bashkia. Pjesa kulmore e festimeve ndodh në sheshin Skënderbej, aty ku qyetarët të shumtë mblidhen për të ndjekur performancat e artistëve të ndryshëm në koncertin festiv të kësaj dite.

Këtë vit koncerti pati si protagonistë emra të njohur për publikun nga Aurela Gaçe, Elhaida Dani, Vesa Luma e shumë të tjerë. Festimeve të Natës së Bardhë i bashkohen edhe qytetarë nga rrethe të tjera, për shkak të larmishmërisë së ofertave në shesh, lodra, kulinari e një ambient energjik për të sfiduar temperaturat e ulëta të kësaj nate fund nëntori.

Qytetari 1: “Dolëm dhe ne si të gjithë, të festojmë, të argëtohemi, të kënaqemi, të dëgjomë koncerti.”

Qytetari 2: “Të festojmë Natën e Bardhë me familjen e me krejt.”

Qytetari 3: “Kam dalë për qef me burrin dhe me vajzën. U kënaqëm.”

/abcnews.al

SINKRON-VELIAJ-CEREMONIA-TIRANE.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.13:24 | 28/11/2018

Në Tiranë, ceremonia e 106 vjetorit të shpalljes së pavarësisë u zhvillua në sheshin Skënderbej. Kreu i Bashkisë së Tiranës Erjon Veliaj, vendosi kurorën me lule në monumentin e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, ku më pas u ngrit flamuri nën tingujt e himnit kombëtar, kënduar nga kori i fëmijëve. Pasi uroi shqiptarët për këtë ditë të shënuar, kryebashkiaku Veliaj shfrytëzoi këtë komunikim me shqiptarët për të përsëritur mesazhin drejtuar banorëve të Unazës së Re të cilët protestojnë kundër prishjes së shtëpive të tyre./abcnews.al

 

LALI-ERI-PER-FESTAT-E-FUNDVITIT.mpg_snapshot_00.23-1280x720.jpg
ent ela19:27 | 12/11/2018

Në sheshin “Skënderbej” ka nisur vendosja e shtëpizave të “Fshatit të Festave”, një hapësirë ku qytetarët e Tiranës mund të kalojnë kohën dhe të argëtohen në prang të festave të fundvitit.

Festat e fundvitit po afrojnë dhe Tirana po bëhet gati për të mikpritur ato në sheshin “Skëndërbej”. Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj theksoi se, fëmijët meritojnë ta kenë qendrën e qytetit të zbukuruar, ashtu si shumë kryeqytete të Europës.

Erion Veliaj, kryetar i Bashkisë së Tiranës: “Është e pabesueshme se sa vapë po bën këtë nëntor dhe ndihet më shumë si verë se sa si stinë festash të fundvitit. Megjithatë, ashtu siç po ndodh në të gjithë botën, qytetet po përgatiten për t’i filluar pak më herët festat. Berlini, Londra, Nju Jork-u kanë filluar të zbukurohen që në fund të tetorit. Me kërkesën e shumë fëmijëve në Tiranë, të cilët na kanë kërkuar që festat të zgjasin një çikë më shumë, në pamundësi që t’i zgjasim në janar, po i fillojmë pak më herët sepse besoj që fëmijët meritojnë ta kenë qendrën e qytetit të zbukuruar gjatë gjithë sezonit të festave tona kombëtare, por edhe ato të Vitit të Ri”.

Këtë fundjavë pohoi Veliaj, do të bëhet ndezja e pemës së Vitit të Ri, duke i dhënë kryeqytetit energji pozitive.

“Nëntor-dhjetori do të jetë i mbushur me aktivitete, me jetë, me gjallëri dhe me energji pozitive në qendër të Tiranës. Kemi filluar vendosjen e “Fshatit të festave” në Tiranë, do të kemi shumë artizanë, gatime tradicionale, por përfitojmë edhe nga fluksi i madh i turistëve që kanë ardhur në Tiranë. Këtë fundjavë do të ndezim pemën e Vitit të ri. Kemi përdorur një sistem zbukurimesh në qytet, si kurrë më parë, dhe besoj për të gjithë do të jetë një atmosferë fantastike në kryeqytet”, tha ai.

Në fund kreu i bashkisë më të madhe në vend ftoi shqiptarët nga trevat shqipfolëse dhe diaspora që pushimet e fundvitit t’i rezervojnë në Tiranë, ku do të gjejnë një atmosferë fantastike./abcnews.al

40051780_626302661100713_7487605263814361088_n-1280x810.jpg
ent ela10:37 | 26/08/2018

Nëse je turist apo një qytetar i Tiranës që ke vendosur të kalosh disa çaste pranë Pazarit të Ri, atëherë momentet e bukura mund t’i ndash në kohë reale me miqtë e tu në rrjetet sociale. Pas sheshit “Skënderbej”, Bashkia e Tiranës me mbështetjen e operatorit “Telekom”, ka mundësuar Free WiFi edhe tek Pazari i Ri.

Në këtë mënyrë çdokush që viziton Pazarin e Ri mund të logojë falas në shërbimin e internetit që Bashkia e Tiranës ka vendosur edhe në këtë zonë atraktive të qytetit. Ashtu si edhe në sheshin “Skënderbej” edhe në Pazarin e Ri qytetarët pas regjistrimit herën e parë, do të lidhen automatikisht sa herë që kalojnë aty.

Nisma “Tirana Smart City” e Bashkisë së Tiranës për ofrimin e shërbimit “Free WiFi” ka filluar të funksionojë në sheshin “Skënderbej” dhe Pazarin e Ri, ndërsa së shpejti do të vijë edhe në disa nga hapësirat e tjera publike të qytetit si, “Qyteti Studenti” apo Parku i Liqenit. /abcnews.al

OK-FALJA-E-KURBAN-BAJRAMIT-MBULIM.mpg_snapshot_00.27-1280x720.jpg
ent ela08:32 | 21/08/2018

Sot besimtarët myslimanë në gjithë botën festojnë Kurban Bajramin, një ditë e shënuar në kalendarin islam.

Dita nisi me faljen e namazit, e cila u zhvillua në sheshin Skënderbej, për herë të parë që pas rikonstruksionit të këtij sheshi në qendër të Tiranës.

Besimtarët janë mbledhur në shesh rreth orës 05:30 duke nisur namazin e sabahut dhe më pas me leximin e Kuranit dhe fjalën e kryetarit të Komunitetit Mysliman Shqiptar Skënder Bruçaj deri në orën 07:00 kur është falur namazi i Bajramit.

Kreu i Komunitetit Mysliman Shqiptar, Skënder Bruçaj gjatë faljes së namazit ka bërë thirrje për më shumë dashuri, mëshirë dhe bujari që shoqëria të mos përjetojë vuajtje dhe tragjedi.

Simbolikë e kësaj dite është prerja e kurbanit, akti i flijimit, që sipas rregullit duhet ndarë me persona të tjerë në nevojë. Kurban Bajrami njihet si festa e sakrificës, përkushtimit ndaj Zotit, por edhe ndaj solidaritetit për të afërmit e personat më në nevojë. Dita vazhdon me vizita familjare e tek miqtë për të përcjellë urimet e kësaj dite, si dhe me dreka të bollshme festive.

Edhe në qytete të tjera të vendit, mijëra besimtarë myslimanë sot në mëngjes falën namazin e Kurban Bajramit.

Ceremontë janë kryer në sheshet kryesore të qyteteve dhe të fshatrave, ndërsa drejtues të myftinive, teologë e imamë kanë mbajtur fjalimet e rastit. Festa e Kurban Bajramit është një ngjarje e shënuar për fenë islame, dita që i afron besimtarët më pranë Allahut dhe që rrit paqen solidaritetin dhe harmoninë. Myftinitë  organizojnë pritje për autoritetet lokale dhe për drejtues të besimeve të tjera fetare në të gjithë vendin./abcnews.al

Edi-Paloka.jpg
G. P.13:16 | 24/06/2018

Pas kësaj ceremonie ka reaguar nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka.

“I vetmi çmim që mund të marrin dhe ta meritojnë plotësisht Rama dhe Veliaj, është ai i pafytyresisë dhe hajdutërisë bashkë”, shkruan Edi Paloka në faqen e tij në rrjetin social Facebook.

Duke e ilustruar me një foto të zyrave të Bashkisë, ai shkruan se kryeministri dhe kryebashkiaku dalin e festojnë, vetëm dy ditë, pasi sheshi u kthye në llum dhe ambientet e bashkisë u përmbytën./abcnews.al

edi-rama-123-1.jpg
G. P.12:00 | 24/06/2018

Të dielën festohet në sheshin Skënderbej.

Çmimi i parë si hapësira më e mirë publike për vitin 2018 duhet të trumbetohet sipas kryeministri Edi Rama, pasi nuk fitoi vetëm ai pas një beteje 10-vjeçare, por e gjithë Shqipëria.

Edi Rama: “Mbi këtë projekt dhe mbi historinë e këtij projekti mund të bëhet një libër i tërë dhe do kisha shumë dëshirë nëse koha do të më lejonte, ta shkruaja këtë libër. Një nga frazat, që me siguri do të zinte vend libër, ‘projekti ishte një projekt kriminal’, ka qenë një lajm i rremë, siç është sot një lajm për kampin e madh të refugjatëve që do mbledhë refugjatët nga e gjithë bota këtu në Shqipëri”.

Ky model i rilindjes socialiste, duhet të kuptohet drejtë nga të gjitha nënvizoi kreu i qeverisë, duke i dhënë përgjigje të gjithë atyre që i kërkojnë bukë apo investime të tjera në infrastrukturë.

Edi Rama: “Është shumë më çarmatosëse në momentin e parë shprehja “njerëzit s’kanë bukë, ju bëni sheshe. Njerëzit s’kanë bukë, ju mbillni pemë”. Në fakt, ata që flasin për mungesën e bukës në Shqipëri nuk e kanë fare haberin se çdo të thotë një vend pa bukë, një vend me uri. Problemi i Shqipërisë nuk është buka dhe uria, por në jetën e përditshme janë shumë hallka të tjera për njerëzit që janë të munguara, ose të ndryshkura, ose që kërkojnë me patjetër të transformohen”.

Të tilla projekte ndryshojnë jo vetëm imazhin por edhe ekonominë e vendit tha Edi Rama

Edi Rama: “Nuk janë dhe nuk është një çështje zbukurimesh, por është një zhvillim i mirëfilltë ekonomik dhe social”.

Ai që zhvarroi projetin e ish-kryebashkiakut Rama është Erion Veliaj dhe ndjehet shumë krenar për këtë.

Erion Veliaj: “Ndryshe flas unë sot, që kam mbëshhtetjen e pakursyer të Edit dhe të qeverisë, ndryshe ishin ato vite, kur vinte policia për të varrosur projektin më të bukur, dhe për ta shpluhrosur pas 4 viteve. Ju falenderoj të gjithëve me zemër”.

Me synimin për ta shndërruar sheshin “Skënderbej” në hapësirën më të madhe publike në Ballkan, kryebashkiaku Erion Veliaj tenton t’i falenderojë të gjithë edhe pse në fund kupton që nuk mundet.

Erion Veliaj: “Edi të falenderoj me gjithë zemër, për gjithë këtë mbështetje, por e di që s’ke qenë vetëm. Më vjen mirë që një pjesë e madhe e skuadrës së bashkisë në vitet 2000–2011 sot vazhdon dhe drejton Shqipërinë në poste të ndryshe, por jam i bindur që një pjesë e tyre e kanë në copë të zemrës të Bashkia e Tiranës. Një gjë që unë dhe Edi kemi mësuar nga shoku Gramoz është që të mos fillojmë me këtë punën e emrave se gjithmonë do ngelë dikush pa falenderuar”.

Falenderime bëri edhe kryeministri Edi Rama, por jo vetëm me fjalë, por edhe me çmime, duke vlerësuar kështu të gjithë pjesëtarët e skuadrës së administratës së bashkisë Rama e Veliaj që bënë të mundur të vlerësohet me çmimin e fituar pak ditë më parë në Barcelonë të Spanjës për projektin e sheshit më të madh pedonal të Tiranës./abcnews.al

42207989224_fb0630294c_h-1280x854.jpg
ent ela14:09 | 21/06/2018

Në 3 vjetorin e zgjedhjes në krye të Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj tërhoqi dje në Barcelonë çmimin e madh për Sheshin “Skënderbej”, i cili u përzgjodh nga një juri profesioniste ndërkombëtare, si hapësira më e mirë publike e urbane në Europë për vitin 2018, duke triumfuar mes 279 projekteve nga 32 vende në konkurrim.

Pas vlerësimit që mori në Bienalen e Çikagos para një viti, sheshi “Skënderbej” rrëmbeu çmimin prestigjioz Evropian për Hapësirën Publike Urbane 2018, i dhënë nga Qendra e Kulturës Bashkëkohore e Barcelonës dhe gjashtë institucionet evropiane më të rëndësishme të arkitekturës dhe dizajnit në Europë. Juria, e kryesuar nga Olga Tarraso dhe me përbërje ekspertët më të mirë ndërkombëtarëtë arkitekturës, vlerësoi sheshin “Skëndërbej” si një shesh monumental mahnitës, çlodhës, dhe një nga projektet më emocionues të këtij viti.

 Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i cili u shpreh se ky çmim është shpërblimi më i mirë i një pune të madhe të bërë që nga projektimi deri te ndërtimi i sheshit të ri “Skënderbej”. “Jemi të gjithë kaq të lumtur që Tirana u vlerësua sot në Barcelonë me çmimin më prestigjioz për hapësirën publike në Evropë. Morëm çmimin si hapësira publike më e mirë në Evropë nga mbi 32 vende dhe 279 projekte. Nuk besoj se ka bekim dhe shpërblim më të madh të një pune kolosale; punë që filloi me Edi Ramën dhe ekipin e Bashkisë së Tiranës në vitet 2000, pastaj në 2008 me konkursin, nisja e punës, mandej shkatërrimi dhe ‘varrosja’ e gjithë asaj pune nga administrata e gjumit, e në fund rizgjimi me projektin e Rilindjes Urbane, që solli një transformim të madh jo vetëm të sheshit ‘Skënderbej’”, tha kryebashkiaku Veliaj pas marrjes së çmimit.

 Ai theksoi se ky çmim nderon çdo qytetar të Tiranës, që besoi te ndryshimi dhe tregon edhe një herë se kur ka bashkëpunim dhe mirëkuptim mund të bëhen gjëra shumë të mira, që vlerësohen ndërkombëtarisht. “Jam shumë krenar sot, për të gjithë qytetarët e Tiranës; nuk ka rëndësi si kemi votuar, çfarë opinionesh kemi, rëndësi ka që kur bëhemi bashkë, bëjmë mrekulli. Me sheshin “Skënderbej” kemi bërë një mrekulli, jo vetëm me realizimin, por se sa jetë, energji, sa gaz dhe sa dëshirë i japim asaj hapësire. Unë e di që në Shqipëri për çdo gjë ka debat: mos ma prek këtë, mos më prek atë, mos më prek liqenin, mos më prek pazarin, teatrin, sheshin! Siç po tregon historia, gjërat që preken dhe që modernizohen, në fakt marrin çmime, vlerësohen, sjellin jetë, ekonomi, sjellin turizëm, ndaj ka ardhur koha që të ecim përpara”, u shpreh Veliaj.

 Gjithashtu, kryebashkiaku nënvizoi se çmimi që mori sheshi “Skënderbej” është një tjetër provë se edhe Teatri i ri Kombëtar, ashtu si çdo projekt tjetër i sulmuar nga opozita, do të jetë një sukses që gjithashtu do të vlerësohet më pas. “Çka vjen më pas është Teatri i Tiranës dhe jam i lumtur sot dhe dua t’i falenderoj nga zemra aktorët e arkitektët. Shumica dërrmuese janë shprehur: Po, e duam një teatër të ri, por eja negociojmë versionin më të mirë. Ky është një lajm fantastik! Mezi pres që ashtu si Tirana ka fituar këto çmime dhe po vlerësohet për të gjithë këto “stoli” të Rilindjes Urbane, ashtu ka ardhur koha që t’i japim Tiranës një teatër dinjitoz dhe gjithë ato skena që kemi parë janë një përrallë nga e kaluara. Ne, këtë film e kemi parë edhe me sheshin, me pazarin, e kemi parë me lodrat te Liqeni, bulevardin, ja ku jemi sot! Sikur ta shihnim njëri-tjetrin me të njëjtën dashuri që na sheh Evropa, mund ta bëjmë Evropën në Shqipëri. Ndaj mezi pres të ecim përpara, t’i fusim të pestin edhe për teatrin, pasi të kemi rënë dakord për një hapësirë dinjitoze, që nuk e prek pronën e teatrit. Kemi gjetur mënyrën më të mirë, që ashtu si stadiumi, t’i japim një teatër Tiranës pa para nga taksapaguesi, pa i marrë pronën, me një hapësirë të trefishtë për artistët, dhe besoj që nuk do jetë e largët dita kur do marrim çmime edhe për teatrin e ri”, u shpreh ai.

Anëtari i jurisë ndërkombëtare, holandezi Hans Ibelings (kritik arkitekture) u shpreh se sheshi “Skënderbej” është një nga projektet më emocionues në kandidaturat e këtij viti. “Është një shesh i pazakontë, monumental, e në të njejtën kohë thuajse rastësor, informal dhe çlodhës. Është një vend që ka pësuar një transformim të jashtëzakonshëm që prej vitit 1920, kur arkitektët italianë e krijuan si një shesh monumental. Mandej, u kthye në sheshin e regjimit komunist dhe tani, është rikrijuar, rizbuluar, dhe përçon një vizion të ri. Por, çka është më e mrekullueshme, është se pavarësisht shkallës dhe dimensionit të tij monumental, ka një karakter joformal që vizitohet çdo ditë. Pra, është monumental dhe njëkohësisht, i hapur”, u shpreh anëtari i jurisë, holandezi Ibelings.

 

Një tjetër anëtar i jurisë, Peter Cachola i Muzeut të Arkitekturës në Frankfurt, theksoi se sheshi “Skënderbej” ofron ndërthurje të një hapësire të madhe publike me hapësira më të vogla intime, siç janë oazet me lulishte përreth tij. “Sheshi “Skënderbej” në Tiranë është i rëndësishëm sepse tregon se si ende mund të ndërtojmë hapësira publike, të dimensioneve të mëdha, por jo monumentale; madhështore, por në të njëjtën kohë, edhe njerëzore, që ofrojnë intimitet. E vlerësojmë si një projekt mahnitës, tronditës dhe shumë të guximshëm, prandaj i japim çmimin fitues”, tha ai.

 Matevz Celik nga Muzeu i Arkitekturës dhe Dizajnit në Ljubljanë veçoi elementin kombëtar dhe kreativ të sheshit “Skënderbej”. “Është gjithashtu, një vend i identitetit kombëtar. Por, është një vend i identitetit kombëtar, i çliruar nga çdo idelogji, shumë i freskët, shumë kreativ dhe vërtet një vend që ka sjellë një frymë të re në qytetin e Tiranës, një atmosferë të re, të ndriçuar dhe e orientuar nga e ardhmja”, tha Celik.

Çmimi Evropian për Hapësirën Publike Urbane është një çmim i cili jepet çdo dy vjet nga Qendra e Kulturës Bashkëkohore e Barcelonës dhe gjashtë institucionet evropiane me qëllim për të njohur dhe për të inkurajuar projektet e rimëkëmbjes dhe mbrojtjen e hapësirës publike në qytetet tona.

 Çmimi, i krijuar në vitin 2000, këtë vit festoi edicionin e tij të dhjetë. Juria Ndërkombëtare e Çmimit Urban të Hapësirës Evropiane përzgjodhi 25 punime si finaliste në mesin e 279 projekteve nga 32 vende evropiane. Çmimi Evropian për Hapësirën Publike Urbane organizohet nga Qendra për Kulturë Bashkëkohore të Barcelonës (ÇCB) dhe partnerët: Muzeu Gjerman i Arkitekturës (Frankfurt); Muzeu i Arkitekturës Finlandeze (Helsinki); Muzeu i Arkitekturës dhe Dizajnit (Lubjanë); Fondacioni i Arkitekturës (Londër); Qyteti i Arkitekturës dhe Trashëgimisë (Paris) dhe Qendra e Vjenës e Arkitekturës (Vjenë). 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono