sherr

karolinna.jpg
gra moz15:13 | 16/04/2018

Një sherr masiv i dhunshëm në një burg të sigurisë së lartë në Karolinën e Jugut ka shkaktuar 7 të vdekur dhe 17 të plagosur. Të gjithë janë të burgosur.

Raportohet se sherri filloi pas fyerjeve mes dy grupeve rivale brenda qendrës së vuajtjes së dënimit. Burgu i sigurisë së lartë është i njohur prej vitesh si një ndër më të dhunshmit në Shtetet e Bashkuara.

Sherri masiv nisi mbrëmjen e së dielës dhe agjentët e sigurisë arritën të merrnin kontrollin e burgut vetëm mëngjesin e së hënës./abcnews.al

KONFLIKT-ME-ARME-NE-TIRANE.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela18:47 | 23/03/2018

Të shtëna me armë zjarri u regjistruan mbëmjen e së premtes në periferi të kryeqytetit.

Ngjarja ndodhi në zonën e Laknasit, ku pas konfliktit fizik njëri prej të rinjve ka qëlluar dy herë në ajër, ndërsa nuk raportohet për persona të lënduar. Efektivët e komisariatit, nr.5., shoqëruan në polici 2 shtetas që ishin edhe iniciatorët e konfliktit. Sherri banal dyshohet se ka nisur disa ofendimeve, ndërsa palët e përfshira në konflik janë banorë të zones së Laknasit. Policia ka sekuestruan edhe kamerat e sigurisë për të hedhur më shumë dritë mbi arsyet e konfliktit./abcnews.al

TURQI-SHERRI-PARLAMENT-1280x720.jpg
ent ela10:53 | 13/03/2018

Kuvendi i Turqisë miratoi një ligj të ri electoral. Kjo shkaktoi zemërimin e opozitës që pretendon se ligji në fjalë lejon manipulimin e zgjedhjeve. Kundërshtimi i tyre arriti deri tek dhuna fizike.

Parlamenti i Turqisë aprovoi një ligj të ri për rregullorin elektoral, duke mbështetur ligjislacionin e kontestuar, për të cilin opozita thotë se i hap derën manipulimit dhe pengon paanshmërinë e zgjedhjeve të 2019-ës. Pasi zëvendëskryetarja e kuvendit, Aysenur Bahcekapili njoftoi rezultatin e votimit, një sherr masiv filloi brenda sallës mes ligjvënësve nacionalistë dhe atyre të opozitës. Disa deputetë u dhunuan me grushte dhe në pamje shikohen teksa ndjekin njëri-tjetrin.

Legjislacioni zyrtarisht lejon krijimin e aleancave elektorale, duke I hapur rrugën kështu një marrëveshje mes partisë qeveritare të presidentit Rexhep Tajip Erdogan dhe aleatëve nacionalistë. Miratimi i tij nuk ishte një surprizë pasi zotëronte mbështetjen e Partisë Drejtësi dhe Zhvillim “AKP” dhe Lëvizjes Nacionaliste “MHP”. Por nga ana tjetër, kritikët qeveritarë kanë dhënë alarmin për ligjin e ri.

Ai I jep autoritetet Bordit të Lartë Elektoral që të bashkojë distrikte elektorale dhe të lëvizë kutitë e votimit për të vende të tjera. Fletët e votimit do të jenë të vlefshme edhe pa vulën e bordit electoral lokal, duke zyrtarizuar në këtë mënyrë një vendim që në referendumin e vitit të kaluar shkaktoi një protestë të gjerë midis kritikëve të qeverisë dhe shqetësimit nga monitoruesit e zgjedhjeve. Gjithashtu ligji i ri lejon qëndrimin e forcave të sigurisë në qëndrat e votimit dhe numërimit. Deputetët opozitarë, përfshirë Partinë Republikane të Popullit pretendojnë se kjo masë do ta bëjë procesin e numërimit më pak transparent. /abcnews.al

vlcsnap-error769-1280x720.jpg
ent ela08:47 | 05/03/2018

Shkojnë në punë si roje të një biznesi privat, por plagosin njëri-tjetrin. Historia e pazakontë ka për protagonistë dy persona, të cilët mbetën të plagosur pasi u qëlluan reciprokisht me thikë. Të plagosurit janë të dy punonjësit e sigurisë së një biznesi privat në rrugën dytësore Tiranë-Vorë.

Gjithçka ndodhi pas një debati çasti. Sipas mjekëve të spitalit të Traumës, dy rojet private; njëri 59-vjeç e tjetri 50-vjeç, ndodhen jashtë rrezikut për jetën, por kanë marrë goditje të shumta në trup. Policia sekuestroi armët e ftohta të përdorura në plagosjen e dyfishtë, teksa u morën edhe kamerat e sigurisë të biznesit për të hedhur më shumë dritë për ngjarjen e pazakontë të ndodhur mesditën e së dielës në periferi të Tiranës. /abcnews.al

anxhelo-gjokazaj-1-1280x598.jpg
gra moz20:04 | 02/03/2018

Një 16-vjeçar humbi jetën pasi u godit me thikë nga një bashkëmoshatar i tij. Vrasja ndodhi në Spitallë të Durrësit. Policia ka arrestuar autorin, por ende nuk i ka marrë dëshminë për të zbuluar motivin e krimit.

Anxhelo Gjokazaj ndërroi jetë në spital pak orë pasi mbeti i plagosur nga bashkëmoshatari i tij, Devi Lala.
I6-vjeçari nuk mundi t’i mbijetojë goditjes që mori me thikë, pavarësisht se mjekët tentuan ta mbajnë në jetë.
Ngjarja e rëndë ndodhi pasditen e së premtes në Spitallë të Durrësit.

Viktima sapo kishte lënë ambientet e shkollës në të njëjtën zonë.
Adoleshenti nuk ishte pranuar në orën e mësimit, pasi ishte paraqitur me vonesë. Aty është ndeshur me 17 vjeçarin Devi Lala.
Dy të rinjtë, të cilët njiheshin, kanë nisur të debatojnë me njëri-tjetrin.
Menjeherë pas kësaj, sipas dëshmitarëve, në vendngjarje Devi Lala ka goditur me thikë 16-vjeçarin, duke e lënë përtoke të gjakosur.

I plagosuri u dërgua në spital nga banorë të zonës, ndërsa Policia mundi të arrestojë autorin pak minuta më vone.
Nuk dihet motivi, pasi autori ende nuk ka dhënë ndonjë version për shkak të gjendjen së rënduar psikologjike.
Policia ka marrë në pyetje familjare por edhe shokë të viktimës dhe autorit për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes që çoi deri në vrasjen e një të riu./abcnews.al

canta.jpg
gra moz22:49 | 19/02/2018

Ka përmasa të vogla, por një fuqi të jashtëzakonshme. Valixhja me kodet bërthamore që presidenti amerikan merr me vete ka futur në sherr stafin e Donald Trump me agjentët kinezë të sigurisë.

Valixhja bërthamore e Donald Trump ka futur në sherr delegacionin amerikan me agjentët kinezë të sigurisë gjatë turit aziatik të presidentit amerikan. Ngjarja ka ndodhur nëntorin e kaluar por vetëm këtë të hënë është zbuluar nga mediat amerikane, sipas të cilave protagonisti kryesor ka qenë shefi i personelit të Shtëpisë së Bardhë, John Kelly.

Në Sallën e madhe të popullit, në Pekin, oficerit që ndjek presidentin me valixhen me kodet bërthamore nuk i është lejuar hyrja dhe i është kërkuar që ta dorëzojë objektin. Në këto kushte, një anëtar i stafit ka shkuar tek Kelly, i cili ka ndërhyrë duke deklaruar qartë se valixhja, e njohur me nofkën “Futbolli”, shkon me presidentin.

Në këtë pikë, një oficer i sigurisë kineze ka kapur Kellyn, por ky i fundit e ka shtyrë duke e hedhur tutje, i ndihmuar nga një prej truprojave. Sipas mediave amerikane, në asnjë rrethanë valixhja nuk mund të binte në duart e kinezëve dhe një nga krerët më të lartë të shërbimeve kineze të sigurisë më pas i kërkoi falje delegacionit amerikan./abcnews.al

vlcsnap-error995-1280x720.jpg
gra moz20:38 | 19/02/2018

Duket se ka qenë një sherr masiv mes të rinjve, ai që ka sjellë mesditën e së premtes të kaluar plagosjen e dy të rinjve në zonën e Selitës në kryeqytet. ABC News ju sjell videon e konfliktit që i parapriu plagosjes. Qartazi në pamje shikohet dhe arma e krimit.

Disa të shtëna me armë zjarri tronditën Tiranën mesditen e së premtes. I plagosur mbeti pronari i një lokali në zonën e Selitës si edhe një punonjësi i tij.

ABC News ju sjell sot pamje të konfliktit masiv mes një grupi të rinjsh dhe dy personave që mbetën të plagosur.

Në video, perveç veprimeve të tensionuara mes dy palëve, duken qartë dhe hyrje-daljet e personave të tjerë që i bashkohen konfliktit të pabarabartë jo vetëm numerikisht.

Në pamjet e disponuara nga ABC News shikohet se njëri prej personave të përfshirë në konflikt nxjerr haptazi pistoletën në ambientet e jashtme të lokalit, ndërkohë një tjetër duket se gjatë gjithë kohës e mban dorën tek arma e fshehur me shumë gjasa poshtë një xhupi.

Sipas policisë, në drejtim të Gjon Pelivani u qëllua tre herë, por 27-vjeçari, fatmirësisht mbeti i plagosur në këmbë dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën.
Rastësisht mori një plumb në këmbë edhe kamarieri i lokalit, Renato Hoxha. Ndërkohë, autori i ngjarjes, sipas burimeve pranë uniformave blu, dyshohet se është një person me inicialet R.M.

E gjithë skena është filmuar nga kamerat e sigurisë dhe falë këtyre pamjeve filmike u hodh dritë mbi këtë ngjarje.

Gjon Pelivani është një emër i njohur për policinë, pasi ishte dënuar disa herë për krime të ndryshme. 27-vjeçari kishte ndryshuar emrin e mëparshëm, nga Valment në Gjon Pelivani. Burime nga grupi hetimor theksojnë se pronari i lokalit ka pasur disa konflikte me një nga bandat që operon në rrugën e “Kavajës”, ku edhe ka mbetur i plagosur në vitin 2015./abcnews.al

vlcsnap-error486-1280x720.jpg
ent ela12:40 | 02/02/2018

Një sherr masiv mes emirantësh në Kale të Francë ka shkaktuar 13 të plagosur, katër prej të cilëve ndodhen në gjendje kritike për jetën. Ministria e brendshme franceze ka publikuar pamjet duke deklaruar se dhuna e vërtetë është ajo e trafikantëve që sjellin emigrantët në vend.

13 të plagosur si pasojë e një sherri masiv në Kale, portin francez, një udhëkryq i njohur i atyre që shpresojnë të mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar në mënyrë të paligjshme. Të përfshirë në përleshjen e dhunshme ishin emigrantë me origjinë nga Afganistani dhe Eritrea të cilët po prisnin në radhë për të marrë ushqimin. Katër nga të plagosurit u qëlluan me armë zjarri dhe janë në gjendje kritike për jetën. Por në përleshje janë përfshirë rreth 100 persona. Ministria e Brendshme franceze e cila ka publikuar pamjet u shpreh se dhuna e vërtetë është e trafikantëve që sjellin emigrantët në Kale duke shfrytëzuar në këtë mënyrë varfërinë dhe dëshpërimin e refugjatëve. Një tjetër sherr kishte shpërthyer paditen e së enjtes mes dhjetëra emigrantësh të armatosur me shkopinj dhe gurë pranë një spitali në Kale. Zona e njohur dikur me epitetin Xhungla, dikur ishte një kamp për pritjen e refugjatëve, por u çmontua në fund të vitit 2016. Një sherr i tretë shpërtheu pranë një qendre logjistike po në zonë, por policia franceze ndërhyu për të mbrojtur rreth 20 afganë që u sulmuan nga 200 emigrantë nga Eritrea. Sipas shoqatave humanitare, janë 800 emigrantët që jetojnë aktualisht në Kale, ndërsa për prefekturën janë rreth 600./abcnews.al

vlcsnap-error993-1280x720.jpg
gra moz20:14 | 01/02/2018

ABC News ka siguruar fotot ekskluzive të zyrës, ku u dhunua me sende të forta një pjesë e administratës së Bashkisë së Dibrës. Forcat e policisë kanë marrë në ruajtje Bashkinë, shtëpinë e kryebashkiakut Muharrem Rama dhe spitalin, ku ndodhet një prej të lënduarve nga konflikti.

Kjo është zyra, ku ndodhi sherri mes punonjësve të Bashkisë së Dibrës.

ABC News ka siguruar fotot ekskluzive pak më vonë pas sulmit. Këtu punon Drejtori i Burimeve Njerëzore, Drini Mataj, i ardhur nga Tepelena.

Konflikti me shkopinj beisbolli mes zyrtarëve ka shkatërruar gjithçka.

Një pjesë e dokumenteve që ndodheshin mbi tavolinë bashkë me pajisjet e punës jane dëmtuar.
Gjaku i plagëve të shkaktuara me sende të forta ka mbetur aty.

Ngjarja ishte e pazakontë. Shkaktarë të së cilës vetë kryetari i Bashkisë Dibër, Muharrem Rama, bëri partnerët me të cilët bashkëqeveris, PDIU-në.
Nga sherri masiv me hunj dhe shkopinj beisbolli u dhunua një pjesë e administratës dhe përfunduan në spital 4 persona.

Për ngjarjen u arrestua nënkryetari i Bashkisë, Ernolt Cani dhe Bekim Bitri u shpall në kërkim.
Për Canin, gjykata e Dibrës dha të enjten masën e sigurisë arrest me burg.
34-vjeçari akuzohet për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës”.

Policia nuk arriti të sigurojë informacionet e nevojshme për incidentin edhe pse kryetari i Bashkisë së Dibres qëndroi për rreth dy orë në drejtorinë e policisë pasi ishte deshmitar gjatë konfliktit.
Mësohet se efektivë të shumtë janë vendosur pranë shtëpisë dhe biznesit të kryebashkiakut.

Në Dibër ka shkuar për çdo rast edhe një grup i FNSH-s. Shërbime policore janë të pranishme edhe pranë Bashkisë dhe spitalit të qytetit, ku është ende njëri nga të plagosurit. Në zyrat e Bashkisë edhe pse të hapura, aty ndodheshin vetëm disa punonjëse femra./abcnews.al

vlcsnap-error466-1280x720.jpg
gra moz18:46 | 01/02/2018

Gjykata e Dibrës ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg për n/kryetarin e Bashkisë, Ernolt Cani. Zyrtari akuzohet për veprën penale “Goditje për shkak të detyrës”.

Cani u arrestua mbrëmjen e së mërkurës, disë orë pas sulmit me shkopinj beisbolli në Bashkinë e Dibrës.

Së bashku me një punonjës tjetër të institucionit akuzohen se kanë rrahur zyrtarë të Bashkisë, midis tyre Drejtorin e Burimeve Njerëzore, Drini Mataj.

Të katër zyrtarët e lënduar morën ndihmën në spital pas plagëve të shkaktuara me sende të forta. Ngjarja ndodhi një ditë më parë brenda ambjenteve të Bashkisë së Dibrës./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono