shendetesia

ogerta.jpg
ent ela18:53 | 19/03/2019

“Pakti për Universitetin” sipas ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu nuk ka mbetur në letër pasi studentët ekselentë kanë nisur të punësohen në administratë. Manastirliu priti në një takim 23 të punësuar në strukturat e ministrisë që ajo drejton, përmes platformës “Pune të Mbarë”.

“Më të mirët janë ata që sjellin dhe ndryshime”, u tha ministrja e Shëndetësisë të punësuarve të rinj prej të cilëve kërkoi gjithashtu të kontribuojnë për të përmirësuar sektorin shëndetësor. 23 studentë ekselentë kanë një kontratë 1-vjeçare me institucionin që kanë përzgjedhur. Pas një viti mund të konkurrojnë për t’u bërë pjesë e shërbimit civil sipas rregullave që përcakton ligji për shërbimin civil./abcnews.al

ogerta-manastirliu.jpg
G. P.13:30 | 15/01/2019

Teksa inspektoi disa qendra të rehabilituara në fshatrat e Shkodrës, Ministrja e Shëndetësisë, Manastirliu bëri të ditur se investimet moderne do vijojnë në çdo qendër të vendit. Gjithashtu theksoi se qendrat shëndetësore që ndodhen në zonat e izoluara nga dëbora mund të përballojnë çdo emergjencë.

Në kuadër të programit të 80 qendrave shëndetësore, Ministrja e Shëndetësisë, Manastirliu inspektoi disa nga qendrat shëndetësore të qarkut të Shhkodrës. Manastirliu u ndal për të parë nga afër qendrën shëndetësore në Bërdicë dhe ambulancën në Rranxë të Bushatit. Në fjalën e saj ministrja Manastirliu tha se janë krijuar standarde të reja në shërbimin shëndetësor parësor.

Ogerta Manastirliu: Jemi në qendrën shëndetësore të Bërdicës së Madhe  shohim nga afër se si një qendër e cila ka qenë totalisht në gjendje të degraduar tashmë është një qendër me standarde bashkëkohore. Qendra i ofron shërbim rreth 4 mijë banorëve të kësaj njësie administrative. Programi ynë i 300 qendrave shëndetësore dhe ambulancave do të rehabilitohen me buxhetin e shtetit të vitit 2019.

Ministrja e Shëndetësisë gjatë vizitës në Bërdicë tha se qendrat dimërore që bllokohen nga dëbora kanë furnizimi të mjaftueshëm për të përballuar rastet emergjente. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë në qarkun e Shkodrës janë rikonstruktuar dhe pajisur sipas standardeve disa qendra shëndetësore, përkatësisht qendra shëndetësore Bërdicë, Velipojë, ambulance në Rranxë dhe qendra shëndetësore në Malësinë e Madhe./abcnews.al

infermiere.jpg
G. P.15:53 | 08/06/2018

Thuajse të gjitha qendrat shëndetësore paraqesin probleme në infrastrukturë. Në këtë përfundim ka dalë shoqëria civile, e cila ka monitoruar situatën në 268 qendra në vend. Ndërsa, sipas zëvendësministres së Shëndetësisë, situtata ka filluar të ndryshojë.

Një mjek u shërben rreth 2500 pacientëve, ndërsa në një qendër shëndetësore marrin shërbim 8 deri në 10 mijë persona. Në Tiranë numri mund të shkojë deri në 40 mijë. Lëviz Albania që ka monitoruar situatën ka konstatuar probleme në infrastrukturë thuajse në të gjitha qendrat e kujdesit shëndetësor parësor.

Fotot e marra nga terreni tërhoqën vëmendjen e zëvendësministres së Shëndeësisë, sipas së cilës situata nuk është e tillë kudo.

Monitorimi është kryer në 268 qendra shëndetësore për një periudhë gati një-vjeçare, ndërkohë që nuk ndalet në furnizimin e tyre me barna apo kualifikimin e personelit shëndetësor./abcnews.al

vlcsnap-error617-1-1280x720.jpg
us er15:07 | 10/11/2017

Projekt- buxheti për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale ka përfshirë në debate mazhorancën dhe opozitën në komisionin parlamentar për çështjet sociale dhe shëndetësinë. Ministrja Ogerta Manastirliu ishte për të prezantuar prioritetet për vitin që vjen, ku deklaroi se pagat e mjekëve dhe infermierëve do të rriten deri në 5%, ndërkohë që bonusi për specialistët do të shkojë deri në 250 mijë lekë në muaj.

Rreth 73 miliardë e 79 milionë lekë parashikohet të shkojnë për Shëndetësinë dhe Mbrojtjen Sociale vitin që vjen, përfshirë këtu 11 miliardë e 900 milionë lekë që vijnë nga kontributet e sigurimeve shëndetësore dhe financimet për spitalin e Traumës dhe Njësinë e Helikopterëve.

Ministrja Ogerta Manastirliu prezantoi projekt- buxhetin në komision parlamentar për punën çështjet sociale dhe shëndetësinë ku u shpreh për dyfishim të bonusit për mjekët specialistë që do të punojne larg vendbanimit dhe rritje pagash deri në 5% .

Opozita deklaroi se këtij buxheti i mungon vizioni për të nxjerrë shëndetësinë nga varfëria. Financimi sipas demokratit Tritan Shehu është 20 herë më i ulët se mesatarja evropiane, ndërkohë që nuk munguan as deklaratat politike.

Buxheti i vitit që vjen sipas ministres së Shëndetësisë financon rikonstruksioni tërësor dhe pajisjen e rreth 80 qendrave shëndetësore, ambulancave në vend. Projektin për modernizimin e QSUT dhe ndërtimin e një spitali për sëmundjet e brendshme si dhe financimet për parteneritet- publik privat.

PËR SHËNDETËSINË

49 miliardë e 294 milionë lekë ose 2.9% PBB

PËR MBROJTJEN SOCIALE

23 miliardë 785 milionë e 750 mijë lekë ose  1.4  % PBB./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono