Shefqet Muçi

PROVOKACIA-18-QERSHOR-SHEFQET-MUCI-PJESA-3.mpg_snapshot_02.47-1280x720.jpg
ent ela22:15 | 18/06/2019

Juristi Shefqet Muçi ka shpjeguar në studion e Provokacijas dekretin e Presidentit për shfuqizimin e datës së zgjedhjeve si edhe procedurën për shkarkimin e Presidentit.

Sipas tij Presidenti është nisur nga premisa pozitive për të shmangur përplasjet, pavarësisht se ka shkelur Kushtetutën. Ai u ka krijuar mundësinë palëve të ulen dhe të merren vesh për krizën ku ndodhen.

“Detyra e Presidentit është të shpallë zgjedhjet. Kur shpall zgjedhjet mbaron detyra e tij dhe nuk ka të drejtë të futet në proces zgjedhor.

Tani kur Presidenti kur e shfuqizoi dekretin tha se nuk duhet t’i qëndrojmë gërmës, por duhet t’i referohemi përmbatjes në rrethanat ku ndodhemi siguria publike, për të shmangur ndonjë përplasje e shfuqozoi për të krijuar një ditë tjetër të përshtatshem për zgjedhje në kushte normale.

Gjykata kushtetuese do shprehej nëse është apo jo në përputhej apo jo me kushtetutën.

Presidenti është nisur nga premisa pozitive, pavarësisht nga opsionet se ka bashkëshorten kryetare partie dhe shfuqizmi i dekretit të tij në këto rrethana edhe pse është shkelje e Kushtetutës, nuk është bërë për herë të parë, është bërë edhe nga Presidentët e tjerë Nishani, Moisiu.

Rëndësi ka të futet në dekret apo jo shpalli datën e zgjedhjes apo nëse ka të drejtë ta shfuqziojë ka të drejtë dhe ta ndryshojë

U ka krijuar mundësi palëve të ulen dhe të merren vesh për krizën ku ndodhen”.

Sa i takon procedurës për shkarkimin Presidenti të ndërmarrë nga mazhoranca, Muçi thekson se për aq kohë sa nuk ekziston Gjykata Kushtetuese, Presidentit nuk ka çfarë t’i bëjë njeri.

“Parlamenti kur konstaton shkelje të rëndë të Presidentit nis procedurat për shkarkimin e Presidentit dhe vendimi i Kuvendit i drejtohet Gjykatës Kushtetuese dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese është përfundimtar kur nuk ekziston Gjykata Kushtetuese, Presidentit nuk ka çi bëjë njeri. Fillon tani procedura dhe mbaron kur të formohet Gjykata Kushtetuese”.

Gjatë bisedës në Studion e Provokacijas Muçi foli gjithashtu edhe për reformën në drejtësi dhe institucionet. /abcnews.al

 

ministri-1280x718.jpg
Sej rie22:15 | 22/05/2019

Ish-ministri i Drejtësisë Shefqet Muçi është shprehur se mangësitë e reformës në drejtësi nuk janë konstatuar nga Presidenti. Ai tha se tani u duk sikur u fry situata dhe ndaj shpërtheu edhe kreu i shtetit.

“Këto mangësitë e reformës në drejtësi sidomos në drejtin të vonesës nuk është se i konstatoi Presidenti i Republikës tani. Ato janë ngritur nga specialistët, janë ngritur nga opinioni i juristëve janë ngritur edhe në media. Tani  duket se u fry situata dhe shpërtheu edhe kreu i shtetit. Mua më duket se pavarësit nga tonet apo mënyra e parashtrimit të problemit, ai në thelb ka të drejtë. Reforma në drejtësi pavarësisht nga propaganda që bëhet ende është larg, nuk po bëhet. Po flitet për Gjykatën Kushtetuese se do ta bëjmë pas një muaji, pas dy muajsh, pas tre muajsh. Nuk ngrihet Gjykata Kushtetuese, të mos gënjejnë vetën. Nuk formohet Gjykata Kushtetuese pa u formuar Gjykata e Lartë. Gjykatë Kushtetues është bërë pazar, janë tre të tutë, tre të mitë e tre të Jordanit. Do të thotë që tre i ka Presidenti, tre i ka Kuvendi dhe tre i ka Gjykata e Lartë. Tani që të ngrihet Gjykata Kushtetuese duhet të zgjidhet Gjykata e Lartë. Ju nuk keni Gjykatë të Lartë.  Edhe tre veta që ishin, iku edhe  një sot dhe kanë ngelur vetëm dy”, tha Muçi./abcnews.al

byroja.png
G. P.23:43 | 05/11/2018

Lojë shahu midis Ramës dhe Metës. Ishte kjo tema në emisionin Byro Politike këtë të hënë. Të ftuar në studio: Shefqet Muçi, jurist; Mimoza Koçiu, gazetare; Jordan Daci, jurist dhe Fatos Hakorja, gazetar. Ish-ministri i Drejtësisë, Shefqet Muçi tha se situata nuk është e mirë dhe palët duhet të punojnë me njëra-tjetrën.

“Vetë përplasja midis dy titullarëve kryesorë, Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit nuk është një gjë e mirë jo vetëm për ata, por edhe për popullin. Nuk jemi në kohën kur t’i bëjmë karshillëk tjetrit, por palët duhet të ulen dhe ndoshta të merren vesh edhe paraprakisht për ato gjëra që duhet të bëjnë se në fund të fundit Kushtetuta thotë që ministri emërohet nga Presidenti me emërimin e Kryeministrit”, tha ai.

Gazetari Fatos Hakorja tha se ka një përplasje mes Kryeministrit dhe Presidentit. Ai tha gjithashtu se Meta duhet të japë argumente për refuzimin e kandidaturës së Sandër Lleshit.

“Të dyja institucionet janë në një përplasje frontale me njëri tjetri, por ndryshe nga herët e tjera sepse ky nuk është dekreti i parë që presidenti i kthen Kryeministrit mbrapsht. Ne kemi pasur ligjin e lojërave të fatit, po kështu edhe ligjin për tatimin ku Presidenti ka bërë një argument shterues të arsyeve se përse i ka kthyer dekretet. Në refuzimin e zotit Lleshi, ndoshta Presidenti nuk është i detyruar që t’i japë shpjegime opinionit publik, por opinioni publik duhet të dijë se për çfarë arsye Presidenti i Republikës refuzon një figurë të propozuar nga Kryeministri i vendit, i cili është zgjedhur për të krijuar kabinetin e tij qeveritar. Nëse vërtete duhet të ketë një sekret shtetëror në dhënien e mospëlqimit për ministrin atëherë Presidenti duhet ta shënojë këtë në rezervë, pra duhet ta lejë të kuptohet që ka një gjë të tillë. Në këtë rast ne nuk e kemi këtë argument, për më tepër kemi një refuzim, undë do thoja për arsye politike sepse besoj që Presidenti nuk e ka konsideruar një figurë politike”, tha Hakorja.

Nga ana tjetër përsa i përket emërimit si zëvendësministër i Brendshëm i Sandër Lleshit, Jordan Daci tha se “nuk mund të thuash që nuk më pëlqen se çfarë bëri Presidenti dhe për rrjedhojë nuk emëroj tjetër  e do vazhdoj me kandidaturën time se nuk është kjo qasja kushtetuese. Do të duhet të marrësh përgjegjësinë kushtetuese dhe do duhet të propozosh emrin tjetër”.

Ndërkohë Mimoza Koçiu tha se në këtë situatë janë gjetur shumë presidentë më parë. Sipas saj, kleçka që ka çuar në refuzimin e Lleshit është neni 103 i Kushtetutës.

“Kjo situatë është një situatë në të cilën janë gjetur shumë presidentë. Është neni 103 i Kushtetutës që flet për kriteret e përzgjedhjes së ministrit dhe përveç se duhet të ketë cilësitë e një deputeti që janë ato klasiket, dhe nuk duhet të ketë konflikt interesi, nuk duhet të jetë në një post tjetër ose drejtues i një organizate jofitimprurëse. Unë mendoj që aty është kleçka ku ka mbetur Meta dhe këtë e kam dëgjuar në mënyrë informale jo se është thënë zyrtare”, tha Koçiu./abcnews.al

BYRO-DT-10.mpg_snapshot_16.08-1280x720.jpg
G. P.20:56 | 10/10/2018

Në puntatën e radhës të emisionit “Byro Politike” nga gazetarja Juli Xhokaxhi u diskutua për ngjarjet më të rëndësishme politike në vend. Përpjekje për të hedhur dritë për ato personazhe që me dashje apo pa dashje janë bërë pjesë e realitetit politik në vend. Të ftuarit e sotëm ishin: Shefqet Muçi jurist, Jordan Daci jurist, Spartak Koka gazetar, Armand Bajrami gazetar.

Diskutim mbi dosjen “Babale” dhe audiopërgjimin e famshëm të kësaj çështjeje të lançuar që në maj të këtij viti. Fillimisht u bë një përmendje kronologjike e situatës. Ku u tregua se Alfred Alizoti ka pranuar se ishte ai që fliste ne audiopërgjim, kjo gjë e pasqyruar dhe në tabulatet telefonike. Alizoti në deklarimet para prokurorëve tha se i kishte premtuar një shumë prej 200.000 mijë eurosh dhe fakti që nuk kishte marrë këto para kishte bërë që të vetëdeklarohej.

Sipas Kokës, nga publikimi i videos mbrëmjen e kaluar situata ka marrë nje tjetër rrjedhë, prokuroria sqaroi se Alizoti është shoqëruar nga punonjës të policisë Fier më 1 qershor pas kërkesës së porkurorisë. Sipas të ftuarve, gjatë përgjimit të bisedave telefonike të shtetasit Albert Veliu ka rezultuar si person që ka komunikuar me të disa herë i shqetësuar duke bërë biseda për të cilat ka patur të dhëna gjatë përgjimit për përfshirjen e tij bashkë me shtetasin Albert Veliu në realizimin e audiopërgjimit.

Muçi shprehet se ajo që e ngatërron problemin është vetë politika. Kemi të bëjmë më ndërhyrjen në pushtetin gjyqësor. Duke u marrë me provat organet e shtetit deformojnë provat dhe disinformojnë publikut dhe çorjentojnë organet e drejtësisë. Sipas Dacit duhet të rezervohemi me daljen e konkluzioneve të prerave pasi mund të dalin surpriza nga ekspertiza. Përderisa nuk ka një provë të qartë nuk mund të shërbejnë.

Muçi: Me sistemin e drejtësisë në përballje të çështjeve Xhisiela-Babale çorientojne prokurorinë, nuk u interesojnë popullit por vetëm atyre që kërkojnë të shmangin vëmendjen e popullit nga hallet e përditshme.

Daci: “Gjykata e Krimeve të Rënda Gestapo moderne me zero pafajësi, njerëzit po masakrohen nga ky sistem dhe kjo lloj qasje, jo vetëm dëmton drejtësinë por edhe interesat e qytetarëve.”/abcnews.al

byro-politike.jpg
ent ela20:47 | 26/09/2018

“Platforma e PD për ligjin antimafia është platformë politike, serioze dhe duhet të përkthehet në ligj, për të shëruar ekonominë”. Kështu ka deklaruar në studion e Byro Politike juristi Çlirim Gjata gjatë diskutimeve për çlirimin e ekonomisë nga krimi dhe korrupsioni të parashtruar nga Partia Demokratike. Në këndvështrimin e tij Gjata thekson se në një kohë kur ekonomia është kapur nga një grup oligarkësh të pasur kjo platformë është e domsosdoshme të shndërrohet në ligj.

“Sot jemi në një gjendje katastrofale të largimit të shqiptarëve nga Shqipëria, 400 mijë shqiptarë sot me valixhe në dorë. Ke një grup oligarkësh të pasur dhe shtresë të varfër. Nuk ka shtresë të mesme dhe oligarkët e kanë çuar në këtë gjendje,  nuk kanë lënë ekonominë të zhvillohet. Kjo situatë realizohet me platforma të tilla që nëse përkthehet në ligje dhe mund ta shërojë”.

Nga ana e tij juristi Shefqet Muçi theksoi se ligji ekziston por nuk zbatohet.

“Ne ligjin e kemi, por nuk e zbatojmë. Është shtuar korrupsioni, por ne sa herë kemi probleme ia vëmë fajin ligjit. Ligji është, por nuk e zbaton njeri”.

Në të njëjtën linjë me juristin Gjata edhe deputeti demokrat Agron Shehaj theksoi se Partia Demokeratike e ndërmori këtë nismë me synimin që t’u merret oligarkëve gjithçka kanë vjedhur

“E ndërrmorën se në Shqipëri ka një grup njerëzish që ka në marrë gjithçka dhe kanë përdorur koncensionet. Ligji ka synimin që t’u marrë këtyre oligarkëve çfarë kanë vjedhur e do vjedhin e t’ua kthejmë qytetarëve. Ky është kuptimi i ligjit. Krijohen tendera si psh. rasti i “check up” që asnjë shtet nuk ka nevojë. Është bërë kastile që të merren 70 mijë euro nga ana e shtetit e t’i jepen një mbështetëse të PS-së. Ky ligj synon t’ia marrë këto para dhe t’ua kthejë në buxhetin e shtetit”.

Por deputeti socialist Ervin Bushati tha se Partia Demokratike do të bënte mirë që të vinte në parlament dhe të shpaloste këtë platformë, ndërsa përsëriti qëndrimin për taksën e kunatit të Bashës.

“Ndërmjet taksës së kunatit duke shantazhuar këto kompani dhe shtetëzimit që thuhet dhe kësaj takse që e ka çuar te kunati duke krijuar një kompani për një vit ka të ardhura prej 11 mln euro”./abcnews.al

 

juli.jpg
ent ela20:35 | 30/05/2018

Në një panel juristësh është diskutuar në studion e Byro Politike në ABC News reforma në drejtësi. Sipas Shefqet Muçit eliminohen njerëzit që dalin para vetingut dhe nuk zëvendësohen, duke paralizuar gjykatën kushtetuese dhe së shpejti edhe gjykatën e lartë. Ai thotë se jemi para një ngërçi dhe të merren masat për të dalë nga situata sa më shpejt.

Për Sokol Hazizajn reforma në drejtësi është nën trysninë e presionit nga të dy kahet politike, ndërsa për Çlirim Gjatën shkaku kryesor i korrupsionit në drejtësi është politika.

Shefqet Muçi: “Jemi para një ngërçi dhe duhet të merren masat për të dalë nga situata. Reforma në drejtësi do ketë problemet e veta për shkak të ligjeve dhe strukturën e  organeve të vetingut.

Gjykata Kushtetuese është e paralizuar dhe do paralizohet dhe Gjykata e lartë nga mënyra si po veprohet. Dalin para vetingut eliminohen njerëzit dhe nuk zëvendësohen. Pra duhej bërë vetingu në mënyrë të tillë që të ikte një dhe të vinte një tjetër, të zëvendësoheshin. Ky është një nga problemet dhe zëvendësimet duhet të bëhen sa më parë.

Ne në rrezik jemi, por si duhet ta shmangim rrezikun duhet t’i mëshojmë fort të vënë në plan të parë të gjithë ata kandidatë që janë në KLD dhe KLGJ”.

Sokol Azizaj:Ne duhet të pranojmë që reforma në drejtësi për shkak sesi erdhi është pjesë e skemës politike e vullnetit politik pra ristandardidizmi i drejtësisë sipas politikë s’do sillte rritjen e presionit të saj në rogabnet e drejtësisë. Vazhdon të mëshojë për zgjidhje nën presion të çështjeve gjyqësore. Të dy kahet e politikës ushtrojnë të njëjtin presion mbi drejtësisë dhe të dy kahet pretendojnë që drejtësia është e korruptuar dhe kur vjen puna te zgjidhja e çështjeve thonë që ne ia kemi lënë në dorë prokurorisë ne ia kemi lënë në dorë gjykatës

Sot politika e ka kryer fajin e saj, politika nuk promovon drejtësi, por drejtësi popullore, drejtësia është vendosur në shpotinë e qytetarëve. Ne nuk mund të themi që është sistemi i korruptuar. Këta duhet të thonë që të korruptuar janë një pakicë apo është mazhoranca. Në këtë problematikë korrupsioni a do të zgjidhë reforma në drejtësi problemin nën presion politik’.

Sajmir Vishaj:  “Unë e shoh në këndvështrim tjetër. Kemi 28 vite që me drejtësinë po bëhen shumë eksperimente. Si me kursin e plepave duke nxjerrë gjyqtarë 6 mujorë.

Vetingu ishte për veterinerët që në shekullin e 18-të ndalonin kuajt për të bërë gara sportive, kurse ky veting në vitin 2018 po bëhet për drejtësinë. Ne e prekim për ditë se si trysnia politike e legjislativit e prek, por është dhe media që është kundra që paragjykon çdo çështje. Askush nuk mund të deklarohet fajtor në masë prezumimi.

Kjo reformë do të dështojë”.

Çlirim Gjata: “Vetingu, reforma fillojnë nga drejtësia, duke bërë një kushtetutë të re. Një nga shkaqet kryesore të korrupsionit është mosbalancimi i pushteteve. Kërkuam të shërojmë sëmundje te pasoja, jo shkaku që është politika.

Duhet të fillonte për së mbari, kjo vjen kur  e fillon nga bishti jo nga koka. Është kjo drejtësi që kemi ardhur këtu ku jemi. Pra sa e interesuar është politika që të krijojë drejtësi të pavarur për të prerë degën ku është ulur vetë”. /abcnews.al

/abcnews.al

byro-1280x638-1-1280x638.jpg
us er22:43 | 06/12/2017

Të ftuarit e mbrëmjes në “Byro Politike” nga Juli Xhokaxhi, juristët më të njohur në vend: Shqefqet Muçi ish-ministër i Drejtësisë; Dhori Sollaku ish-Prokuror; Çlirim Gjata ish-kryetar i KQZ, Sokol Azizaj ish-zëvendës ministër i Drejtësisë.

Diskutimi në mbrëmjen e sotme u fokusua në ngërçin shumë të madh juridik në vend. Çështja që ka të bëjë me zgjedhjen apo jo të Prokurorit të ri të vendit, po e fut situatën politike në vend në një qorsokak apo ka një zgjidhje dhe çfarë do të bëhet me Prokurorin e përgjithshëm?!./abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono