SHBA

SHBA-DEMOKRATET-PADIA-1280x720.jpg
ent ela20:34 | 20/04/2018

Partia Demokratike në Shtetet e Bashkuara ka ngritur të premten një padi ndaj Rusisë, presidentit Trump dhe portalit Wikileaks, me akuzën e komplotimit për manipulimin e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2016. Në padinë në fjalë, e depozituar në Gjykatën Federale të Manhatanit, demokratët argumentojnë se bashkëpunëtorët elektoralë të Trump u lidhën me qeverinë ruse dhe shërbimet sekrete të saj për të dëmtuar pozitën e kandidates rivale, Hillary Clinton gjatë fushatës.

“Trump e mirëpriti ndihmën ruse më shumë kënaqësi”, thuhet në dokument, ku mes të tjerash stafi elektoral i kreut të shtetit akuzohet se ka funksionuar si një “sipërmarrje shantazhesh”.

Vitin e kaluar, katër agjenci amerikane të inteligjencës raportuan se Rusia kishte sponsorizuar sabotimin e sistemit kompjuterik të demokratëve për të favorizuar biznesmenin miliarder. Sipas demokratëve, një gjë e tillë ka ndodhur në vitin 2015 dhe në gjysmën e parë të 2016-s, kur hakerat rusë sabotuan sistemin e komunikimit elektronik, mblodhën mesazhet e shkëmbyera mes anëtarëve të Komitetit Kombëtar dhe më pas ia dorëzuan ato faqes Ëikileaks, që publikoi disa mijëra email-e që dëmtonin figurën e Clinton.

Presidenti Trump dhe po ashtu Moska i kanë mohuar vazhdimisht akuzat në fjalë, për verifikimin e të cilave në Shtetet e Bashkuara po kryen një sërë hetimesh. /abcnews.al

SHBA-RUSI-LINJAT-1280x720.jpg
ent ela18:56 | 20/04/2018

Pasojat e krizës mes Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë, që kulmoi me dëbimin e diplomatëve, ka prekur edhe linjat ajrore që mundësojnë fluturimet direkte mes dy vendeve. Aviacioni rus ka akuzuar palën amerikane se nuk pajis me vizë pilotët e tij.

Lidhjet ajrore direkte mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara janë në rrezik për shkak të problemeve që ekuipazhet ruse po hasin në pajisjen me vizë nga pala amerikane. Problemi është ngritur nga Ministria e Jashtme ruse përmes një komunikate për shtyp, ndërsa është pohuar edhe nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov. “Këto vështirësi janë krijuar me qëllim pasi shkurtimet diplomatike nuk kanë ndikuar tek seksioni konsullor dhe përgjegjësia bie mbi Shtetet e Bashkuara”, ka deklaruar Peskov. Por i menjëhershëm ka qenë reagimi i zëdhënësit të ambasadës amerikane në Moskë, Anrea Kalan, që ka hedhur poshtë akuzat. “Deklaratat sipas të cilave anëtarët e ekuipazheve ruse nuk arrijnë të sigurohen me vizë janë gënjeshtra”, ka deklaruar Kalan për agjencinë e lajmeve “Interfax”. Sipas zëdhënësit, konsullatat amerikane në Rusi u rezervojnë oficerëve rusë të fluturimeve takime të posaçme, të cilat sipas tij janë vetë rusët që nuk i shfrytëzojnë. Kalan e ka cilësuar alarmin rus kundërproduktiv dhe u ka bërë thirrje ekuipazheve ajrore që të përdorin kanalet e posaçme. /abcnews.al

bomba-1280x720.jpg
gra moz13:35 | 20/04/2018

Në Alabama të SHBA është ekzekutuar një i burgosur 83-vjeçar, i cili ishte dënuar me vdekje pasi ka vrarë një gjykatës federal në vitin 1989. Ai është i burgosuri më i vjetër që ekzekutohet me injeksion që prej rivendosjes së dënimit me vdekje në vitet 70’. Vdekja e Walter Leroy Moody është njoftuar në orët e para të së premtes. Ai i është nënshtruar një injeksioni vdekjeprurës në burgun e Atmore./abcnews.al

040.jpg
gra moz11:51 | 18/04/2018

Në ditën e dytë të vizitës në SHBA. ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, u prit në një takim të veçantë nga Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis.  Xhaçka kërkoi kthimin e Shqipërisë në një pikë kontakti në rajon dhe vendosjen e ushtarakëve amerikanë ose të NATO-s në vendin tonë.

Shqipëria kërkon praninë e forcave ushtarake të Shteteve të Bashkuara të Amerikes ose NATO-s në vend. Ministrja e Mbrotjes, Olta Xhaçka, kërkesën ja bëri, sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis, gjatë një takimi që zhvilloi me të në Pentagon.

Olta Xhaçka: “Ju ftojmë ta konsideroni me dashamirësi Shqipërinë si një vend kontakti në rajon. Ne do të vazhdojmë të jemi të angazhuar në rajon dhe do të luajmë padyshim një rol konstruktiv për paqen, sigurinë dhe prosperitetin në zonën tonë. Shtetet e Bashkuara mund të mbështeten tek ne. Ne besojmë se është koha për të parë një gjurmë në Shqipëri. Një prani e SHBA-së ose e NATO-s në Shqipëri është një demonstrim i qartë se kjo zonë nuk harrohet nga aleatët tanë. Në funksion të këtij projekti, ne jemi të gatshëm të vëmë në dispozicion bazat tona detare, kapacitetet tona tokësore, ajrore, detare në mënyrë bilaterale me SHBA ose në kuadrin e NATO-s. Në të njëjtën kohë dëshirojmë të shohim një rritje të prezencës së industrisë së mbrojtjes amerikane në Shqipëri. Në këtë drejtim, ne do të vlerësojmë mbështetjen dhe rolin tuaj për të promovuar këtë angazhim”.

Sugjerimi i ministres së Mbrotjes Xhaçka për ta kthyer Shqipërinë në një vend kontakti në rajon drejtuar zyrtarëve amerikanë vjen për të kundërshtuar presionin e vendeve të tilla si Rusia e për të treguar qasjen perëndimore të Ballanit Perëndimor.

Olta Xhaçka: “Ne besojmë se projektimi i stabilitetit është vendimtar për paqen, sigurinë, stabilitetin dhe demokracinë. Ballkani Perëndimor është një rajon i orientuar nga perëndimi. Ne ndajmë dhe mbrojmë parime dhe vlera të njëjta ndaj mirëpresim forcimin e partneritetit tonë strategjik.”

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, James Mattis, sipas njoftimit të shpërndarë nga zyra e shtypit e ministres Xhaçka mirëpriti propozimin dhe vlerësoi se vjen në momentin e duhur nga një vend që ka treguar jo vetëm me shifra por edhe me angazhime se është një aleat i denjë.

James Mattis: “Shqipëria ka treguar se madhësia e saj gjeografike ka shumë më pak rëndësi, se sa angazhimi i saj në Aleancë. Si një aleate e vendosur, Shqipëria godet më fort se sa pesha e saj.  Ju jeni aleati ynë jo vetëm në uniformë por në të gjitha aspektet e për këtë do të keni gjithmonë ndihmën tonë”.

Në emër të qeverise shqiptare, ministrja e Mbrojtjes  falenderoi sekretarin Mattis për mbështetjen që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhënë për Forcat tona të Armatosura për misionet dhe operacionet, mundësitë e arsimit, stërvitjen dhe stërvitjet për personelin tonë ushtarak./abcnews.al

pompeo-1280x853.jpg
gra moz11:04 | 18/04/2018

Drejtori i CIA-s në largim, Mike Pompeo, që pritet të marrë drejtimin e Departamentit Amerikan të Shtetit është takuar në fshehtësi me liderin e Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Kjo ndodh disa muaj para takimit historik mes Presidentin Trump dhe udheheqesit komunist koreano-verior.

Në pritje të takimit historik mes Donald Trump dhe Kim Jong-un, që me shumë mundësi do të ndodhë në Qershor, sipas asaj që konfirmoi vetë Presidenti amerikan, lideri i Koresë së Veriut ka pritur një personalitetet më të lartë të administratës së SHBA: bëhet fjalë për drejtorin e CIA-s në largim Mike Pompeo, një nga personat më të besuar të Trump, i cili nëse konfirmohet nga Kongresi, do të jetë sekretari i ri i Shtetit. Një takim i tillë i një niveli kaq të lartë mes dy vendeve nuk ndodhte që prej vitit 2000, kur ish-sekretarja e shtetit e George Ë. Bush, Madaleine Albright, pati një takim me liderin e athershëm, Kim Jong-il.

Takimi, siç zbulojnë mediat amerikane, ka ndodhur gjatë një misioni sekret të Pompeos në Phenian në fund të javës së Pashkëve. Ky është një konfirmim që mënyra e përdorur nga Shtëpia e Bardhë për t’i hapur rrugë dialogut me Korenë e Veriut ishte më shumë aksion i inteligjencës se sa kanali tradicional i diplomacisë. Në fakt, Pompeo ka arritur një marrëveshje për vizitën e tij në Phenian pikërisht falë kontakteve mes CIA-s dhe shërbimit sekret koreanoverior. Për këtë ka dhënë një kontribut edhe shefi i inteligjencës së Koresë së jugut, Suh Hoon, i cili dhe ka negociuar ftesën e Trump nga ana e Kim Jong-un.

Pra, ishte pikërisht ky takim i nivelit shumë të lartë, të cilit i referohej Trump duke folur për gazetarët nga rezidenca e tij në Mar-a-Lago, në sajë të një takimi të tij me Presidentin japonez, Shinzo Abe. Me një konfirmim të vogël që për disa minuta është marrë si një po e Presidentit amerikan për një takim të mundshëm të drejtëpërdrejtë të tij me Kim Jong-un, Shtëpia e Bardhë u detyrua të sqaronte se një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

Palët në fjalë, janë përkushtuar në rrugën e uljes së tensioneve më shumë se asnjëherë më parë, me Trump që në këtë pikë nuk e fsheh dëshirën për një traktat paqeje që do t’i japë fund konfliktit në gadishullin Korean dhe që do të zëvendësojë armëpushimin që ndaloi luftën në 1953, i nënshkruar nga SHBA dhe Kina. Për këtë, akordi i ri duhet të firmoset nga Uashingtoni dhe Pekini. Ndërkohë, këto zhvillime vijnë pasi Kim Jong Un shprehur dëshirën e tij për normalizim të mardhënieve dhe tha se është i gatshëm të punojë për çarmatosjen bërthamore të Koresë së Veriut./abcnews.al

barbara-bush.jpg
gra moz09:27 | 18/04/2018

Barbara Bush, ish-zonja e parë amerikane ose Dhelpra e Argjendtë, ashtu si thërritej nga fëmijët e saj ka ndërruar jetë në moshëm 92-vjeçare. Prej ditësh gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar dhe ajo kishte hequr dorë nga mjekimi.

Ish-zonja e parë amerikane Barbara Bush ka ndërruar jetë në moshën 92-vjeçare. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësja e familjes. Ditët e fundit gjendja e saj shëndetësore ishte përkeqësuar për shkak të një sëmundjeje në mushkëri dhe nga problem kardiake. Bashkëshortja e George E.W. Bush kishte vendosur të hiqte dorë nga mjekimi.

Barbara Bush me George W.E Bush dhe George W. Bush

Djali i saj Neil tregon se orët e fundit, të afërmit ishin pranë shtratit të saj. Ish-zonja e parë ka qenë e kthjellët deri në fund, bëri një bisedë telefonike dhe piu një gotë me burbon.

Martesa mes Barbara e George W.E Bush zgjati 73 vjet. Ajo qëndroi në Shtëpinë e Bardhë pranë të shoqit në katërvjeçarin mes 1989 – 1993 dhe më pas nga 2001 deri në 2009-n, ajo qëndroi atje si nëna e presidentit. Por Xhorxh Bush i riu nuk ishte fëmija i zgjedhur prej saj për të qënë president. Barbara ishte fokusuar tek Jeb, djali i tretë nga gjashtë fëmijët, dhe ish-guvernator i Florida, i cili në vitin 2016 u mund nga republikanët.

Roli i saj në një prej dinastive politike më të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, e bëri atë pjesë të historisë. Ajo njihej me epitetin “Dhelpra e argjendtë” nga fëmijët e saj për shkak të gjuhës së mprehtë dhe flokëve të thinjur menjëherë pas vdekjes së vajzës së dytë Robin për shkak të leuçemisë. Mediat amerikane e kanë përshkruar gjithnjë si një bashkëshorte të devotshme, nënë e përkushtuar, e cila deklaronte se kishte bërë zgjedhjen e duhur duke braktisur universitetin për të ndjekur në hije, karrierën e bashkëshortit të saj.

Barbara dhe George Bush ishin të martuar për 73 vjet

Barbara Bush, njësoj si bashëkshorti i saj, ishte përfaqësuese e klasës dominuese të bardhë dhe protestante që për shekuj ka qeverisur vendin. Të qënit bashkëshorte e një industrialisti nafte e më pas një politikan i rëndësishëm, pasi Bush ka qenë deputet, ambasador në OKB dhe Kinë, drejtor i CIA, dhe për tetë vjet zëvendëspresident i Ronald Reagan, nuk e ndaloi këtë grua të thoshte gjithnjë fjalën e saj. Bashkëshorti i saj, të cilin ajo e quante Popi, ishte një republikan i moderuar dhe ajo gjithnjë ka mbrojtur qëndrimin për amendamentin e të drejtave të barabarta, ligjin për barazinë gjinore. Por provatisht ajo shprehej pro të drejtës së grave për të abortuar.

Në librin e sja të kthyer në best seller, fitimet e të cilit u dhanë për bamirësi, Barbara Bush shkruante: “Një zonjë e parë ka të drejtë të zgjedhë, nëse dëshiron mund të vendosë të punojë, me kusht që të përdorë trurin për të kuptuar nëse karriera e saj është në konflikt me atë të bashkëshortit.”

F714445F-ED16-49CE-9F80-8610F41176AC_w1023_r1_s.png
ent ela23:43 | 17/04/2018

Sekretari amerikan i Mbrojtjes James Mattis falenderoi sot Shqipërinë për angazhimin e saj në NATO si një vend aleat, kontributi i së cilës shkon përtej madhësinë si shtet. “Shqipëria ka treguar se madhësia e saj gjeografike ka shumë më pak rëndësi, se sa angazhimi i saj në aleancë. Si një aleate e vendosur, Shqipëria godet më fortë se sa pesha e saj”, tha Sekretari Mattis gjatë takimit me Ministren e Mbrojtjes të Shqipërisë Olta Xhaçka.

Ai vlerësoi edhe rolin e Shqipërisë për të mos lejuar, siç u shpreh ai “ndikimin e dëmshëm rus në rajon”. “Angazhimi i Shqipërisë për pjesën e barrës që i takon vjen në një kohë kur Rusia po kërkon të përçajë aleacën tonë. Gjithashtu, pak vende në rajon kanë qëne më vigjilente se Shqipëria lidhur me ndikimin e dëmshëm rus në rajon dhe unë ju përgëzoj për punën tuaj për të ruajtur integritetin e institucioneve shqiptare”, tha sekretari Mattis.

Shqipëria ofron baza ushtarake

Gjatë takimit të martën në Pentagon, Ministrja e Mbrojtjes e Shqipërisë, Olta Xhaçka bëri thirrje për një prani ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri.
Ajo tha se Shqipëria po paraqet disa ide për të vënë në dispozicion baza tokësore, ajrore dhe detare por edhe aftësi të tjera, qoftë në mënyrë dypalëshe me SHBA ose në suazën e NATO-s.

Zonja Xhaçka u sugjeroi zyrtarëve amerikanë të mbrojtjes të shikojnë mundësinë që Shqipëria të shërbejë si vend kontakti në rajonin e Ballkanit Perëndimor. Sipas saj, një prani e SHBA ose e NATO-s mund të ishte një demonstrim i qartë se ky rajon nuk është harruar nga aleatët.

Ajo propozoi konkretisht baza dhe kantiere detarë të Shqipërisë, një aeroport ushtarak për furnizimin me karburant në ajër dhe zonën e stërvitjes në Bizë të Elbasanit si ide që mund të eksplorohen.

Ajo shprehu dëshirën që SHBA të shtojnë praninë e industrisë ushtarake në Shqipëri. Zonja Xhaçka tha se në Shqipëri mund të ketë zona të gjera ku SHBA mund të investojnë. Ajo tha se në një takim me firmën Lckheed-Martin në Uashington, i kishte ofruar firmës të angazhohet më shumë në shtimin e aftësive të vëzhgimit ajror dhe detar të Shqipërisë.

Zonja Xhaçka tha se krahas qëllimeve të Rusisë për t’u shtrirë në rajon dhe veprimeve të tyre destabilizuese vihen re edhe një shtim i synimeve dhe interesave nga vende të tjera si Kina, Irani apo edhe Turqia. Ajo tha se nevojitet të dërgohet një mesazh i fortë se vendet e Ballkanit perëndimor janë të orientuara nga perëndimi.

Zonja Xhaçka tha se “fati i Ballkanit Perëndimor është ai euro atlantik dhe kjo është përgjigjja më e mirë ndaj nacionalistëve ekstremistë fetare dhe ndërhyrjes ruse.”

Komentet e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Mattis:

“Që nga anëtarësimi i saj në NATO në 2009, Shqipëria ka treguar se madhësia e saj gjeografike ka shumë më pak rëndësi, se sa angazhimi i saj në aleancë. Si një aleate e vendosur, Shqipëria godet më fortë se sa pesha e saj, duke kontribuar me trupa në misonet e NATO-s, duke u bërë vendi i parë që ka dhuruar armë dhe municione për të mposhtuar koalicionin e IS-sit. Gjithashtu ju keni punuar për të luftuar kundër përhapjes së ekstremizmit në Ballkan dhe më tej nëpërmjet Qendrës suaj të Ekselencës së NATO-s për luftëtarët terroristë të huaj. Faleminderit! Të gjitha këto tregojnë se Shqipëria është e përgatitur për të luajtur rol udhëheqës në Ballkanin Perëndimor, siç tregon edhe angazhimi juaj për të shtuar buxhetin e mbrojtjes në 2 për qind të PPB deri në vitin 2024. Faleminderit për rolin udhëheqës duke dhënë shembull për këtë. Angazhimi i Shqipërisë për pjesën e barrës që i takon vjen në një kohë kur Rusia po kërkon të përçajë aleacën tonë. Gjithashtu, pak vende në rajon kanë qëne më vigjilente se Shqipëria lidhur me ndikimin e dëmshëm rus në rajon dhe unë ju përgëzoj për punën tuaj për të ruajtur integritetin e institucioneve shqiptare. Amerikanët dhe shqiptarët kanë lidhje të forta. Programi i partneritetit me Gardën Kombëtare të Nju Xhersit pasqyron një lidhje më të thellë mes dy vendeve. Gjithashtu sot është dhe një moment mjaft i rëndësishëm për vendin tuaj.” /VOA

KINA-BE-1280x720.jpg
ent ela22:41 | 17/04/2018

Në përpjekje për t’i bërë ballë masave tregtare të presidentit Trump, Kina i ka bërë thirrje Bashkimit Europian që të bashkohet me të në luftën kundër masave proteksioniste amerikane.

Zyrtarë të qeverisë kineze kanë zhvilluar në ditët e fundit një seri takimesh me ambasadorë të vendeve kryesore europiane, duke u kërkuar atyre që të bashkohen me Pekinin kundër politikave proteksioniste të Shteteve të Bashkuara. Disa nga diplomatët perëndimorë që janë takuar me zëvendës ministrin e Tregtisë, Fu Zijing, e kanë komentuar qasjen e tij si shenjë të shqetësimit të Pekinit për thellimin e konfliktit me Uashingtonin. Presidenti Donald Trump kërcënoi muajin e kaluar se do të vendosë tarifa me vlerë 150 miliardë dollarë për mallrat e importuara nga Kina, një lëvizje kjo e komentuar si ndëshkim për politikat industriale agresive të Pekinit në dëm të amerikanëve. E teksa tensionet rriten, qeveria kineze po përpiqet të fitojë terren në sistemin e tregtisë globale, duke përfituar edhe nga shqetësimet e vendeve të Perëndimit për politikat e Trump. Sipas agjencisë së lajmeve “Reuters”, takimet e ngutura të zyrtarit kinez me ambasadorët e Francës, Gjermanisë, Spanjës, Italisë dhe Mbretërisë së Bashkuar tregojnë se Kina po përpiqet të ngrejë një mur për të izoluar masat agresive të Trump, të cilat, sipas diplomatëve europianë, Pekini i kishte nënvlerësuar. Dhe për të bërë sa më joshëse ofertën e saj, Kina ka njoftuar të martën se do të heqë kufijtë për pronësinë e huaj në industrinë e automjeteve, ndërtimit të anijeve dhe avionëve. /abcnews.al

dixon-473208-f-wp-content-uploads-2018-04-RS1116646_1116646_transform-1200x800.jpg
ent ela21:02 | 17/04/2018

Një avion pasagjerësh në Shtetet e Bashkuara ka bërë të martën një ulje të detyruar në aeroportin e Filadelfias, për shkak të defektit të një prej motorëve të tij. Mediat amerikane, të cilat kanë publikuar pamjet e motorit të dëmtuar, bëjnë të ditur se një person ka mbetur i plagosur nga incidenti.

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2018-04-17 18:11:08Z | |

Avioni tip “Boeing” me numër fluturimi 1.380 ishte nisur nga aeroporti “La Guardia” në Nju Jork me 143 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekuipazhit në bord dhe kishte si destinacion qytetin e Dallasit, në Teksas. Si linja ajrore që ka në pronësi mjetin, ashtu dhe Administrata Federale e Aviacionit kanë refuzuar të komentojnë ngjarjen. abcnews.al

olta-xhaccka.jpg
gra moz15:06 | 17/04/2018

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, po zhvillon një vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me ftesë të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, James Mattis. Ajo u prit në takime të veçanta nga senatori Tom Cotton dhe kongresmenët Matt Gaetz dhe Jim McGovern në Capitol Hill.
Ministrja vlerësoi mbështetjen e SHBA-ve për reformën në drejtësi. Ndërkohë me senatorin Tom Cotton dhe kongresmenët Matt Gaetz e Jim McGovern Xhaçka diskutoi mbi partneritetin strategjik mes SHBA dhe Shqipërisë, si dhe mbështetjen e qeverisë amerikane për Forcat tona të Armatosura.
Gjatë qëndrimit të saj në Washington, ministrja u takua edhe me përfaqësues të kompanisë amerikane, elitë në industrinë ushtarake në botë, Lockheed Martin. Me këtë kompani, qeveria shqiptare ka lidhur kontratë për blerjen e sistemit të integruar të vëzhgimit të hapësirës ajrore shqiptare./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono