sfidën

13114863165c9b2e3a4f6ca394698163_w640.jpg
ent ela16:43 | 27/03/2019

Miluoki fitoi duelin me një rival direkt në basketbollin amerikan, duke forcuar pozitat në vendin e parë. Suksesi ishte ndaj Hjustonit, me shifrat 108-94

Nuk ishte thjesht një duel mes dy yjeve. Miluoki ndaj Hjustonit pati më tepër sesa sfida direkte e Janis Antetokumpos dhe Xhejms Hardenit, madje një tjetër basketbollist ishte edhe më shumë vendimtar.

Erik Bledsou shënoi 23 pikë, po ashtu shërbeu 7 pasime për kosh, si dhe mbrojti fort yllin kryesor të Hjustonit, e në fund Miluoki fitoi ndeshjen me shifrat 108-94.

Në parket ishin edhe dy kapitenët. Antetokumpo zhvilloi një ndeshje të mirë, edhe pse jo të jashtëzakonshme.

Ai realizoi 19 pikë në 33 minuta, kapi 14 topa në tabela e shërbeu 4 asistë. Rivali i tij i madh, Xhejms Harden, e pati shumë të vështirë ndaj mbrojtjes së ashpër vendase.

Ai gaboi shumicën e gjuajtjeve, ndaj edhe 23 pikët e shënuara prej tij nuk ishin një kontribut shumë i madh. Gjithsesi, ai kapi 10 topa në tabela e dha 7 pasime për kosh.

Fitorja bëri që Miluoki të forconte edhe më shumë pozitat në krye të renditjes së Konferencën Lindore, por edhe të gjithë NBA-së. Bilanci është me 56 fitore e 19 humbje, kur kanë mbetur edhe vetëm 7 ndeshje deri në fund të sezonit të rregullt./abcnews.al

partizani-13-770x470.jpg
ent ela16:59 | 02/02/2019

Partizani nuk e quan të lehtë ndeshjen ndaj Kamzës, për Superligën. Trajneri Gega vlerëson kundërshtarin, ndërsa kryeqytetasit do të kenë disa mungesa. Rivali i radhës nuk ka qenë aspak i lehtë këtë sezon.

Partizani vërtet ka marrë 6 pikë të plota ndaj Kamzës, por që të dyja sfidat i ka fituar minimalisht nga 1-0, dhe trajneri Skënder Gega, nuk dëshiron të thotë se ekipi I tij ka një sfidë të lehtë. Ja si flet ai në prag të ndeshjes jashtë fushe, në javën e 20-të të Superligës. Janari u mbyll dhe Gega bëri njër përmbledhje të asaj që kërkoi si përforcim, dhe gjendjes së ekipit.

Në krah të trajnerit edhe lojtari i ri i të kuqve, mbrojtësi Hektor Idrizaj, që erdhi pikërisht nga Kamza. Çfarë ndjenjash provon ai në prag të ndeshjes ndaj ish-ekipit? Partizani do të ketë disa mungesa, si ajo e Trashit të pezulluar dhe e Hilës së dëmtuar.

Po ashtu, mesfushori Duka nuk është ende gati, ndërsa besohet se braziliani Kardozo e ka kaluar gjendjen gripale. Kryeqytetasit kryesojnë renditjen e Superligës me 40 pikë, ndërsa Kamza është në vendin e parafundit me 15./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono