sfida

106296866_3647eda0-df11-49e3-aafd-2d0d2199ec79.jpg
ent ela13:45 | 09/04/2019

Izraeli është në zgjedhje të përgjithshme në një kohë që sondazhet flasin për një diferencë shumë të vogël votash mes kryeministrit në largim Benjamin Netaniau dhe rivalit të tij Beni Gantz.

Izraelitët votojnë në ditën e zgjedhjeve të përgjithshme. Janë 6.3 milion personat, ndër të cilët 16 për qind arabë, të cilët do të ushtrojnë të drejtën e tyre. Sondazhet e fundit flasin për një diferencë shumë  të vogël votash mes kryeministrit dhe liderit të Likud, Benjamin Netaniau dhe rivalit të tij kryesor Beni Gantz të qendrës me partinë “Bardhë e Blu”

Zgjedhjet aktuale përballin dy persona shumë të kualifikuar në fushën e sigurisë, duke vendosur në këtë mënyrë në plan të dytë çështjen e mbrojtjes të shtetit hebre, në krahasim me fushatat elektorale të kaluara. Por gjithsesi tema kryesore mbetet po ajo të paktën nga kryeministri në largim.

Partitë e vogla mund të jenë të rëndësishme në rast se do të jetë e domosdoshme krijimi I aleancave, por më parë duhet të kalojnë pragun e 3.25 për qindëshit. Pjesa më e madhe e sondazheve I jep më shumë vende në parlament liderit të qendrës, gjeneralit Gantz në krahasim me Likud, partisë së djathtë të Beniamin Netaniau. Por rezultatet e partive të tjera që mund të krijojnë aleancë me Likud, tregojnë se Netaniau do të kishte më shumë mundësi për të krijuar një koalicion qeverisës në krahasim me Beni Gantz./abcnews.al

byroja-politikeeee.jpg
ent ela20:39 | 23/01/2019

Në emisionin “Byro Politike”, Fatbardh Kadilli, Erli Murati, Albana Vokshi dhe  Julian Zyla kanë folur për ekipin e ri të PD-së. Ata kanë dhënë mendimin e tyre lidhur me drejtuesit e rinj të PD ku së pari do testohen në protestat që pritet të organizohen nga opozita. Më pas ky ekip do të përballet me zgjedhjet vendore.

Kadilli: Kjo protestë ka për qëllim largimin e zotit Rama. Çdo masë dhe presion ndërkombëtarë dhe i brendshëm nuk ka bërë që qeveria të reflektojë.  Ai e përdor pushtetin për të ozurpuar vendin. Ne kemi për qëllim kthimin e ligjitimitetit të vendit. Ne nuk dua të zëvëndësojnë pushtetin e zotit Rama me pushtetin e PD apo opozitës së sotme. Ne duam të garantojmë zgjedhje. Zgjedhjet nuk bëhen nëse procesi i vettingut nuk zbatohet.  Ne përpiqemi që të luftojmë deri në fund për objetivin. Përvoja e dy vjetëve ka teguar se Saimir Tahiri i akuzuar për kanabizimin e vendit nuk është më. Ministri pasues që edhe atë e kemi akuzuar nuk është më.

Murati: Ne duhet të presim nisjen e fushatës elektoreale. Ekipi i ri i Bashësh nuk ka për qëllim protestën, por protesta është një mjet që synon pushtetin. Protesta është një mjet politik për të zgjuar ndërgjegjen popullore. Është një protetë shumë e vëshitrë për opozitën. Kjo është një sfidë e dyfishtë për opozitën duke parë humbjen e thellë që pësoi në zgjedhjet e kaluara. Ekipi i ri i PD unë mendoj se i bën mirë çdo partie.

Vokshi: Së pari meqë më jepet rasti dua të uroj gjithë ekipin e ri të PD. PD vjen e riorganizuar në çdo qelizë dhe në çdo qytet të saj. Është një ekip që nuk mund të them që është i ri. Por është një ekip ku janë ndërthurur figura të reja dhe të vjetar. Ky ekip nuk do jetë vetëm në krye të protestave por është një ekip që është zgjedhur për 4 vitet që vijnë. Ky është një ekip që do të udhëheqë PD.  Testi i parë i këtij ekpi janë pikërisht protestat.

Zyla: Unë po të kisha prova do t’i dorëzoja në institucionet përkatëse. Ju duhet të zgjidhi raportin me të vertetën. Ne ndoqëm me vëmendja PD e re. Lajmi i parë që tha PD e re ishte ai i PD së vjetër. Ata dolën dhe lajmëruan për protesta. Problemi më i rëndësishëm i politikës në shqipëri është se nuk mërren me çështje por merren me figura. Një opozitë e sinqerët punon për të zgjidhur problemet. Njerëzit e kuptojnë kur t’i je i sinqertë dhe ju thua se po punojmë për këtë gjë. Atyre u thuhet se nga fillimi deri në fund do rrëzojmë Ramën. Ata njerëz kuptojnë se nuk po punohet për ta.

Kadilli: Ajo që është e rëndësishme proteta është një nga instrumentat më të rëndësishme që ka opozita. Politika ka mbetur instrumeti i vetëm për qytetarin dhe kur nuk gjen zgjidhje tek mazhoranca vjen tek opozita. Ne kemi bërë shumë protesta. Ne i kemi bërë protesta ku kemi thënë mazhorancës që të “mbajë premtimet”. Opozita është shumë e mirë kur proteston. Protestat tona nuk kanë kërkuar largimin e Ramës, por e kemi kërkuar largimin e tij kur kemi parë që nuk u zhvilluan më zgjedhje të lira dhe të ndershme./abcnews.al

ramush-haradinaj.jpg
G. P.12:18 | 04/01/2019

Në një intervistë për median e shkruar në Kosovë, kryeministri Ramush Haradinaj u shpreh se ky vit nuk do të jetë i lehtë për vendin, i cili pritet të përballet me Gjykatën Speciale dhe dialogun me Serbinë. Sa për këtë të fundit kreu i ekzekutivit ftoi dhe njëherë opozitën të bëhet pjesë e tij.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u shpreh se viti 2019 nuk do të jetë aspak i lehtë për Kosovën për shkak të proceseve nëpër të cilat do të kalojë. Në një intervistë për median e shkruar në Kosovë ai foli dhe për mundësinë e zgjedhjeve të parakohshme duke theksuar se një gjë e tillë nuk është në interes të vendit.

Duke folur për “Epoka e Re”, Haradinaj i bëri dhe njëherë apel opozitës në vend, përkatësisht Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Vetëvendosjen, që të bëhen pjesë e dialogut me Serbinë duke shtuar se askush nuk duhet të frikësohet nga ky proces.

Kryeministri foli dhe për marrëdhëniet raportet që qeveria ka krijuar me Partinë Social-Demokrate, të krijuar nga të larguarit nga Vetëvendosja. Ai tha se do të kishte dëshirë të përfshinte këtë subjekt politik në qeveri por, sipas tij, zyrtarët e PSD-së ia kanë bërë të qartë se në këtë mandat nuk do të përfshihen në qeveri./abcnews.al

VAJZA-RUSE-2-1280x829.jpg
ent ela11:16 | 18/11/2018

Dëshironte të sfidonte natyrën pa i bërë mirë llogaritjet me liqenin e ngrirë. Një eksperiencë e shëmtuar ajo e një vajze të re ruse, e cila pasi u zhvesh u përpoq të hidhej në sipërfaqen e ngrirë të ujit duke shpresuar se për shkak të temperaturave jo dhe aq të ulëta, akulli do të thyhej. Pamjet janë filmuar nga një mik i saj, dhe rrëzimi ka bërë xhiron e botës në shumë pak minuta. E reja ka shpëtuar vetëm me një frakturë në kavilie dhe një mësim të mirë: mos sfido natyrën. /abcnews.al

gs.png
G. P.23:51 | 17/10/2018

Golden Stejti e nisi me fitore sezonin e ri në basketbollin amerikan. Kampionët në fuqi, gjithsesi, e patën tepër të vështirë ndaj Oklahomës.

Fillimi duhej të ishte i tillë. Sporti nuk i pëlqen shumë ceremonitë, por kampionët e kishin të pashmangshe mbrëmjen e celebrimit të titullit.
Në Arenën e shkëlqyer të Oklendit, nuk mund të mos ndihej krenaria dhe vetëkënaqësia për arritjen e qëllimit, ndërsa u rreshtuan titujt dhe kampionët ndër vite, si dhe u shtua një tjetër flamur fitimtar.

Ky shpërqëndrim tepër i këndshëm i vëmendjes do ta jepte menjëherë pasojën negative, në ndeshjen e parë të sezonit të ri të NBA-së. Edhe pse Oklahoma kundërshtare u paraqit pa lojtarin e saj më të mirë, Rasëll Uestbrukun e dëmtuar, sërish e pati më të lehtë përballë kampionëve ende të ngopur. U desh Stefën Kërri në versionin më të mirë që të kalohej me sukses një sfidë e rrezikshme, që u fitua 108-100. Ylli shtatshkurtër shënoi 32 pikë, dha 9 asiste dhe kapi 8 topa në tabela.

Ai pati në krah, ashtu siç duhet, lojtarin më të mirë të finaleve të vjetshme, Kevin Durantin, që shënoi 27 pikë, kapi 8 topa në tabela dhe shërbeu 6 pasime për kosh. Kërri dhe Duranti bënë që të tejkalohej forma jo aq e mirë e kapitenit Klej Tompson, dhe mungesa e qendrës së afruar gjatë verës, DeMarkus Kouzins, që është i dëmtuar. Oklahoma i vuri kampionët në vështirësi, dhe Pol Xhorxh ishte më i miri për ta me 27 pikë. Sfida e parë, pra, u kalua me sukses, ndërsa trajneri Stiv Kërr thotë se yjet e tij kanë nevojë edhe për dy javë kohë për të qenë në formën e tyre normale./abcnews.al

PRAG-IZRAEL-SHQIPERI.mpg_snapshot_01.10-1280x720.jpg
ent ela15:41 | 14/10/2018

Kombëtarja luan sot në Izrael, një ndeshje tepër të rëndësishme për Ligën e Kombeve. Trajneri Panuçi e kapiteni Mavraj kanë besim, ndërsa skuadra është e plotë.

Kualifikimi nuk sigurohet sot, por sërish jemi në moment vendimtar.

Kombëtarja shqiptare luan në fushën e Izraelit, në 20:45, sfidën e tretë në Ligën e Kombeve, dhe një rezultat pozitiv do të ndihmonte shumë për arritjen e objektivit, kalimit për në gjysmëfinale.

Kuqezinjtë pritet të mos kenë probleme për formacionin kur të dalin në fushën e stadiumit në Haifa, ndërsa ekziston shpresa se mund të përfitohet nga lodhja e Izraelit që luajti të enjten ndaj Skocisë.

“Jam optimist jo sepse kundërshtari mund të jetë i lodhur, por sepse pashë skuadrën sesi punoi në stërvitje. Djemtë punuan me shumë profesionalizëm, ndoshta ka qenë java më e bukur që kur kam ardhur në Shqipëri. Nuk di nëse Izraeli është i lodhur. Luajti 3 ditë më parë, por varet gjithçka nga ne. E kam vendosur formacionin dhe skemën me të cilën do të luajmë, por do ta shihni në fushë se kush do të jetë njëmbëdhjetëshja”.

Trajneri ynë ka një mendim të lartë për kundërshtarin.

“Izraeli bëri një ndeshje të jashtëzakonshme ndaj Skocisë. Ishte një skuadër krejtësisht e ndryshme nga ajo që luajti ndaj nesh. I vënë presion Skocisë duke mos e lënë të dilte në sulm. Izraeli është një skuadër me cilësi të madhe, me lojtarë shumë të zotë. Për ne, do të jetë një ndeshje e vështirë”.

Nuk mund të mos bëhej krahasimi me fitoren 3-0 të arritur në Izrael nga skuadra e De Biazit.

“Çdo ndeshje ka historinë e saj. Do të doja të ishte e njëjta histori si një vit e gjysmë më parë. Shpresojmë të luajmë një ndeshje të madhe dhe të fitojmë edhe këtë herë”.

Mavraj ndihet mirë për të luajtur, ndërsa ka këtë gjykim.

Besoj se mund të fitojmë, nuk ka rëndësi skema në mbrojtje, por loja në grup

Lajmet nga kombëtarja janë që Eros Grezda është I rikuperuar dhe pritet të jetë në formacion.

Për fat të keq, Balliu nuk do të jetë për shkak dëmtimi, ndërsa pritej të zëvendësonte Veselin e dëmtuar.

Shqipëria ka 3 pikë në grup, po aq sa Izraeli dhe Skocia.

MACRON-MONOPOLET.mpg_snapshot_00.02-1280x706.jpg
G. P.22:41 | 09/10/2018

Në përpjekje për të sfiduar dominimin amerikano-kinez, Emanuel Makron ka deklaruar se do të lobojë për ligje më të forta kundër monopoleve. Duke shpallur prioritetet e fushatës për zgjedhjet euro-parlamentare, presidenti francez ka nënvizuar se Europa nuk duhet të mbetet skllave e gjigantëve të teknologjisë.

Teksa zgjedhjet për Parlamentin Europian po afrojnë, presidenti francez Emanuel Macron ka deklaruar se do të lobojë për përforcimin e ligjeve të konkurrencës. Duke folur në një takim me përfaqësues të bizneseve që ofrojnë shërbime teknologjike, Macron ka nënvizuar se Europa duhet të marrë masa për t’u mbrojtur nga dominimi i gjigantëve. “Na duhet një arsenal ligjesh më i fortë dhe puna për këtë ka nisur. Duhet ta vazhdojmë, ndaj gjatë fushatës do të bëj propozime shumë të forta”, ka deklaruar Macron.

Ai ka nënvizuar se avancimi në këtë fushë është e vetmja rrugë që Europa të ecë me këmbët e saj në të ardhmen. “Në të kundërt, e vetmja zgjidhje që do të na mbetet do të jetë të zgjedhim mes amerikanëve dhe kinezëve”, ka thënë Macron. Në këtë aspekt, shefi i pallatit Elize ka vlerësuar punën e bërë nga komisionerja e BE për konkurrencën, Margreth Feshtager, e cila ka gjobitur kompanitë më prestigjoze amerikane si Google. “Ajo është një grua shumë e guximshme dhe ka menaxhuar çështje të profilit të lartë për të luftuar abuzimet”, ka thënë Macron. Muaj më parë, Feshtager irritoi presidentin amerikan Donald Trump për qasjen e saj ndaj kompanive ikonë të Shteteve të Bashkuara, si Apple. Në samitin e vendeve të G7-s, Trump e akuzoi zyrtaren europiane se urren Amerikën./abcnews.al

BLEDI-SHKEMBI-KUNDER-SKENDERBEU-1280x720.jpg
G. P.16:03 | 29/09/2018

Trajneri i Teutës, Bledi Shkëmbi, ka sot një ndeshje shumë të veçantë. Ai do të përballet me Skënderbeun, ekipin ku ishte kapiten dhe arriti suksese të mëdha.

Sot është në këtë pozicion, trajner i Teutës, por e kaluara nuk harrohet.

Bledi Shkëmbit i erdhi momenti për t’u përballur me të, në orën 18:45, durrsakët presin Skënderbeun, ekipin ku ai arriti triumfe të mëdha si kapiten.

Kanë kaluar jo më shumë se 2 vjet që kur ish-mesfushori u largua nga korçarët, dhe pas përvojës në Kosovë, vazhdoi karrierën si trajner në Shqipëri.

Përtej nostalgjisë, Shkëmbi duhet të mendojë më shumë për Teutën, në pozita jo aq të mira tashmë në Superligë.

Skënderbeu i sotëm nuk është ai i kohës së Shkëmbit, si e vlerëson atë ish-kapiteni.

Shkëmbi, sidoqoftë, ka një lidhje të fortë edhe me Teutën, pasi edhe për durrsakët ka luajtur në dy periudha të karrierës, në vitet 2000-2001 dhe në 2007-ën. /abcnews.al

POLITIKA-NE-ABC-NEWS-RAMA-BASHA-DHE-SFIDA-E-ARTA-MARKUT-22.09.2018.mpg_snapshot_25.24-1280x720.jpg
G. P.16:18 | 22/09/2018

Përveç mungesës së gjykatave më të larta, vendi po përballet edhe me sfida në organin e akuzës. Një panoramë e tillë në mjedisin e polarizuar politik, ku mungon dialogu, rrit tensionet. Këtë zhvillim të javës politike që lamë pas, sjell Mimoza Koçiu me Politika në ABC News.

Lulzim Basha u sprovua fort në disa prej kauzave të tij javën politike që lamë pas. Ashpërsoi gjuhën, rriti denoncimet e komunikimin me mediat. Por asnjë prej taktikave nuk i solli rezultat, përballë një Keyeministri të fortë numerikisht, që i ka në rresht të vetët, e ka luksin të zgjedhë ridikulizimin, në vend të komunikimit me opozitën.

Po çfarë ndodhi javën politike që lamë pas?

Të hënën e 17 shtatorit nisi aplikimin pagesa për përdoruesit e rrugës së Kombit, 100 lekë për kuksianët, ndërsa mjetet e tjera, sipas parametrave, me tarifa që nisin nga 660 lekë. Edhe pse kishte premtuar dhjetorin e kaluar se PD nuk do pranonte që kuksianët të paguanin për të kaluar në rrugën e Kombit, mungoi të paktën një qëndrim i dedikuar, ditën kur procesi nisi e vijoi normalisht, ndërsa kuksianët morën një falenderimin të personalizuar virtual nga KM Rama për respektimin e tarifës.

Atë ditë, që përkoi me nisjen e shkollave, i kishte shpërndarë deputetet nëpër zona, për të evidentuar rënien e numrit të nxënësve e mbylljen e disa shkollave në vend.  Për këtë temë nisi përplasja mes Ramës e Bashës në rrjetet sociale. Secili tha çka deshi, duke luajtur me epitetin “kukull”.

Por Lulzim Basha e ka një kauzë të re, me të cilën e nisi këtë sezon politik. Përmes një videoje, publikoi në rrjetet sociale, ato që i konsideron si 5 rregullat kryesore për vettingun e politikanëve. Propozimi për amendim të kushtetutës, nuk po gjen mbështetje nga Rama e Basha po shtyn përpara pjesën teknike, futjen në procedurë parlamentare sipas rregullores . Javën politike që lamë pas, tentoi të sqarojë edhe vizualisht skeptikët e këtij procesi. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono