Serbia

operación-Finito.jpg
G. P.17:01 | 24/06/2019

Një bandë që grabiste bankomate është shkatërruar në Alicante të Spanjës. Në pranga kanë rënë shtatë persona, katër prej të cilëve shqiptarë. Sipas asaj që shkruajnë mediat, të përshirë në këtë grup kriminal janë edhe dy serbë dhe një spanjoll.

Për të kryer grabitjet, banda përdorte kamionçina me të cilat hapte bankomatet. Shqiptarët, dhe serbët akuzohen për grabitje me forcë të pikave të ATM-ve, vjedhje makine, falsifikim të targave dhe pjesëmarrje në grup kriminal.

Operacioni ndaj këtij grupi u krye pasi raportimeve për vjedhje të ndryshme të kryera gjatë muajve Janar dhe Mars në provincat e Alicante-s, Albacete-s, Valencia-s dhe Murcia-s. Kjo shpërndarje gjeografike e grabitjeve bëri autoritetet të dyshojnë se grupi ndodhej në jug të provincës së Alicante-s.

Shumë shpejt u zbulua se hajdutët vepronin orët e para të mëngjesit në rrugët dytësore ku në disa prona industriale vidhnin kamionçina. Më vonë i përdorin këto të fundit për të shkatërruar bankomatet, ku merrnin paratë. Sipas autoriteteve spanjolle, ky grup është autor i të paktën 9 grabitjeve të kryera në disa zona të ndryshme.

Të premten e kaluar, ata kryen edhe grabitjen e fundit në Archivel të Murcia-s. Ky rezultoi dhe gabimi i tyre pasi atë mëngjes u arrestuan edhe shtatë anëtarët e bandës dhe u sekuestruan 48 mijë euro që ishin vjedhur në bankomat.

Pas një kontrolli në banesat e tyre, policia sekuestroi edhe 14.500 euro të tjera, makineri të ndryshme, 6 makina, maska për ski, xhaketa, kapuça dhe doreza, të cilat dyshohen se përdoreshin për të kryer krimet.

Pas arrestimeve ata u dërguan para gjykatës, ku 6 prej tyre u dënuan pa të drejtë lirimi me kusht, ndryshe nga spanjolli, i cili sipas autoriteteve kishte bashkëpunuar vetëm për grabitjen e makinave./abcnews.al

palmer.jpg
G. P.08:14 | 17/06/2019

Diplomati amerikan, Matthew Palmer pohon se Rusia është duke bllokuar shumë procese në Ballkanin Perëndimor. Gjatë qëndrimit në Sarajevë ai foli edhe për çështjen e Kosovës.

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport shumë të ngushtë partneriteti mes NATO-s dhe Bosnjë-Hercegovinës. Gjatë qëndrimit në Sarajevë, ai tha se SHBA-ja e mbështet Bosnje-Hercegovinën në rrugën e saj të integrimeve euroatlantike.

“Programi kombëtar vjetor (të cilin do të duhej të hartonte Bosnje-Hercegovina) do të mundësonte forcimin e raporteve të B-H me NATO-n. Por këtë punë duhet ta bëjnë autoritetet e B-H e jo SHBA”, tha Palmer, duke shtuar, se vendi i tij e mbështet vendosjen e raporteve më të ngushta të mundshme mes NATO-s dhe B-H.

Palmer tha, se këtu bëhet fjalë për një çështje teknike dhe jo vendimin e anëtarësimit në NATO. “Kjo mundëson bashkëpunimin e NATO-s dhe B-H për forcimin e mekanizmave të mbrojtjes dhe sigurisë. Shpresoj se liderët e Bosnjes do të jenë në gjendje të arrijnë marrëveshje dhe të hartojnë programin e tyre të parë vjetor kombëtar”, tha diplomati amerikan.

Liderët e Bosnjes duhet të arrijnë marrëveshje edhe për krijimin dhe forcimin e autoriteteve federale. “Në të gjitha këto procese SHBA do të jetë partner dhe mik i popujve të B-H”, tha Palmer.

Milorad Dodik (Klix.ba)

Qëllimet e ndryshme të Moskës dhe Uashingtonit në Ballkan

Diplomati amerikan tha se SHBA dhe Rusia kanë qëllime të ndryshme në Ballkanin Perëndimor dhe në Bosnje-Hercegovinë. “Themeli i politikës amerikane në Ballkanin Perëndimor është mbështetja e integrimeve euroatlantike. Kjo do të thotë anëtarësim në BE dhe në NATO për të gjitha vendet e Ballkanit, që duan të anëtarësohen. Rusët kanë qëllime të tjera në Ballkan. Ata duan të shohin rajonin e ndarë me një nivel të lartë të tensioneve. Rusët në vitin 2016 kanë sponsorizuar përpjekjet për puç në Mal të Zi. Kanë punuar kundër Marrëveshjes së Prespës dhe kanë bllokuar rrugën euroatlantike të Maqedonisë së Veriut. Nuk ka dëshmi për të besuar se Rusia do të donte diçka tjetër në B-H”, tha Palmer.

Diplomati amerikan theksoi se vazhdojnë të mbeten në fuqi sanksionet kundër krerëve të serbëve në këtë vend Milorad Dodik dhe Nikola Shpiriq, sepse SHBA nuk ka parë kurrfarë ndryshimi në politikën e tyre. “Dodiku dhe Shpiriç janë nën sanksione, e ato janë rezultat  i vendimeve dhe qëndrimeve të tyre publike. Nëse duan heqjen e sanksioneve, ata e dinë se çfarë duhet të bëjnë”, tha Palmer duke shtuar se “SHBA mbetet një partner i fuqishëm në zbatimin e Marrëveshjes së Dejtonit, ndërsa B-H është një partner i fuqishëm në luftën kundër terrorizmit”.

Ahatoviq: “Dodiku dhe të tjerët janë satelitë rusë në Ballkan”

Nedzad Ahatovic Experte für Verteidigung Sarajevo (DW/S. Huseinovic)

Gjatë vizitës së Matthew Palmer në Banjalukë është mbajtur kongresi i partisë serbe SNSD, në të cilin Milorad Dodik është rizgjedhur kryetar i partisë. Dodik tha se Matthew Palmer është i mirëseardhur edhe në Banjalukë.

“Shpresoj se e ka kuptuar se ky është një qytet normal, me njerëz dhe institucione normale dhe se këtu nuk ka faktorë që përpiqen të dëmtojnë proceset”, tha Dodik. “E kuptoj pse boshnjakët dhe kroatët duan të futen në NATO, sepse në këtë aleancë janë edhe Kroacia dhe Turqia. Por edhe ata duhet të kuptojnë pse ne nuk duam të futemi në NATO”. Dodiku dhe Shpiriçi nuk do të hiqen nga lista e sanksioneve amerikane, përderisa vazhdojnë të punojnë kundër interesave amerikane, thotë analisti Nexhad Ahatoviç.

“Interesat amerikane në këtë rast janë të ngjashme me ato të B-H, e ato janë proceset euroatlantike. Ndaj Palmer ka fajësuar drejtpërdrejt Rusinë për frenimin e proceseve në Ballkan. Destabilizimi i B-H dhe rajonit përmes Dodikut dhe satelitëve tjerë rusë, i përgjigjet edhe interesave të presidentit të Rusisë, Vladimir Putin i cili në këtë mënyrë do të kundërshtojë interesat amerikane në këtë rajon, e nuk e do shtrirjen e NATO-s në këtë rajon. Konfliktet në Ballkan mund të destabilizojnë edhe BE-në dhe do të lehtësonin futjen e Rusisë në këtë rajon. Shikuar nga zhvillimet e deritanishme, Serbia është protagonisti kryesor i zbatimit të këtyre ideve”, thotë Ahatoviç për Deutsche Wellen.

Palmer për Kosovën.

Stellvertretender Abgeordneter im Außenministerium der USA, Matthew Palmer trifft sich mit dem Präsidenten des Kosovo Hashim Thaci (Büro des Kosovo-Präsidenten)

Diplomati amerikan për Evropën Matthew Palmer tha se përpjekjet për zgjidhjen e statusit të Kosovës nuk mund të ndërlidhen me Bosnje-Hercegovinën. “Normalizimi i raporteve mes Kosovës dhe Serbisë do të përmirësonte gjendjen e sigurisë në rajonin e Ballkanit Perëndimor, e kjo do të hapte edhe rrugën e Kosovës dhe Serbisë për anëtarësim në BE, që do të ishte shumë mirë edhe për B-H”, tha Palmer./DW

samiti-paris.jpg
nev ila16:14 | 16/06/2019

Krerët e shtetit në Serbi kanë lënë të kuptohet se kanë pritshmëri minimale nga samiti i Parisit, ku në prani të Emanuel Makron dhe Angela Merkel do të kenë përballë homologët kosovarë. Për analistët, shkak për këtë qëndrim është bërë politika e vijave të kuqe e zbatuar si nga Prishtina dhe nga Beogradi.

Serbia e ka vënë në dyshim që samiti i Parisit do të ndodhë. Deklarime të tilla kanë ardhur nga shefi i diplomacisë dhe presidenti. Beogradi zyrtar pret heqjen e taksës për vazhdim të dialogut. Pritjet janë të vogla. Franca dhe Gjermania kanë marrë për sipër që të ndihmojnë tejkalimin e krizës. Për dallim prej Berlinit, në Paris do të jenë vetëm Kosova dhe Serbia. Ende nuk dihet përbërja, por pritet një format më i gjerë në delegacione. Analisti Dishan Janjic, është i bindur se samiti do të ndodh. Por, gjithsesi pasojat nga incidentet shihen të thella dhe mundësitë që dialog të ketë shpejt duken të vogla.

Kjo kërkon një apo dy muaj biesedime serioze së pari në nivelin teknik. Ne mund të presim zhbllokimin e vërtetë të dialogut vetëm në vjeshtë. Vera do të shërbejë për konsultime dhe për skanimin e pasojave që ka shkaktuar bllokimi”, tha Dushan Janjiç, Forumi për Marrëdhënie Ndëretnike, Beograd.

Janjiç beson kur të fillojnë bisedimet të dyja palëve do tu duhet të gjejnë një mënyrë për të zbatuar ato që dakordohen. Problem, sipas tij, është fakti që të dyja palët tani kanë vënë kushte dhe kërkesat ndërkombëtare janë për kreativitet politik.

“Aktualisht po luhet një lojë nervash që është pasojë e vendosjes së vijave të kuqe, një politikë e gabuar nga të dyja palët. Kjo është një politikë e dobët e vijave dhe kufizimeve, ndërsa nga Uashingtoni kërkohet një politikë kreative, që nënkupton zgjidhjen e problemeve edhe nëse ato dalin gjatë rrugës”, tha Janjiç.

Shumë besojnë se diçka do të ndodh pas konsolidimit të institucioneve të BE-së dhe se Perëndimi tani e ka më seriozisht./ABC News Albania 24/7

dacic.jpg
G. P.16:38 | 14/06/2019

Qëllimi i Qeverisë së Malit të Zi për të rregulluar me ligj pronat e komuniteteve fetare, ka alarmuar kishën ortodokse serbe, por edhe qeverinë në Beograd. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka akuzuar Podgoricën se po vepron kundër interesave serbe.

Qeveria malazeze ka përgatitur një propozim-ligj sipas të cilit të gjitha komunitetet fetare, midis të cilave është edhe kisha ortodokse serbe, duhet të dëshmojnë se para vitit 1918 kanë zotëruar pronat kishtare, në të kundërtën ato do t’u merren nga ana e shtetit.

Menjëherë pas njoftimit, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç u lut që të hiqet dorë nga kjo për shkak se, tha ai, kisha serbe ekziston me shekuj në Mal të Zi dhe është mbrojtje dhe strehë jo vetëm e popullit serb, por edhe e shumë prej atyre të cilët ndjehen si malazezë’.

Qeveria malazeze ndërkaq reagoi duke rikujtuar kreun e shtetit serb se ‘Mali i Zi është shtet sovran që harton vet kuadrin ligjor, nuk ka ambicie të ndikojë në aktivitetin ligjvënës të shtetit të Serbisë dhe nuk do t’i lejojë askujt, pra as Serbisë, që të ndikojë në vendimet tona’.

Pas kësaj, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, tërhoqi vërejtjen se miratimi i këtij ligji do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy shteteve.

“Është kjo një rrjedhë e logjikshme e asaj që Mali i Zi po bën tashmë vite me radhë që me qëndrime antiserbe të ndërtojë një gjoja identitet të vetin politik, shtetëror e ndërkombëtar”, transmeton TV Klan Macedonia deklaratën e së premtes të kryediplomati serb për televizionin shtetëror duke akuzuar Malin e Zi se mbi 30 për qind të serbeve që jetojnë në këtë shtet i trajton si element antishtetëror. Podgoricës ai ia ka zënë për të madhe edhe njohjen e Kosovës.

“Ata po e interpretojnë këtë si ndërhyrje në punët e brendshme. Dëgjoni, për shembull, në Serbi të gjithë janë përzier në punët tona të brendshme. Ai që e ka njohur Kosovën është përzier drejtpërsëdrejti në punët e brendshme të Serbisë”, tha Daçiç, duke lënë të kuptohet se miratimi i Ligjit për komunitetet fetare do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy vendeve./ABC News Albania 24/7

selakovic.jpg
ent ela17:12 | 12/06/2019

“Mali i zi është shtet tipik serb”

Sekretari i përgjithshëm ipresidencës së Serbisë, Nikola Selakoviç, ka fajësuar perëndimin dhe ish politikanët serbë për pavarësinë e Malit të Zi. Ky i fundit sipas tij është një shtet tipik serb.

Nikola Sellakoviç, Sekretar i Përgjithshëm i Presidencës së Serbisë ka deklaruar se Perëndimi dhe ish-polikanët serbë janë fajtorë që u pavarësua Mali i Zi të cilit ai iu referua si një shtet tipik serb. Ndërkohë, sa i përket Kosovës, në përvjetorin e ndërhyrjes së NATO-s, bashkëpunëtori i ngushtë i Presidentit Vuçiç, ka lënë të kuptohet se ideja për korrigjim të kufirit më nuk është aktuale, por Beogradi do të vazhdojë pengimin e njohjeve dhe të aderimit në organizatat ndërkombëtare.

Zyrtari i lartë i kabinetit të Presidentit Aleksandër Vuçiç ka pranuar se Serbia do t’ju ekspozohet presioneve të shumta e të ndryshme, por mbetet e përkushtuar për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe për mbrojtjen e interesave serbe. Mirëpo, ai nuk ka përmendur ndonjë propozim konkret, përveç se pranoi se ideja për korrigjim të vijës kufitare – më nuk është aktuale.

“Mendoj se më nuk është fare mbi tavolinë. Mendoj se për këtë nuk duan të flasin as shqiptarët, nuk dëshiron të bisedojë as Perëndimi që i ka sponsorizuar. Zgjidhja jonë është që të luftojmë, që të negociojmë sa më shumë që të mundemi dhe që ta ruajmë paqen,’- tha Sellakoviq duke rikujtuar se falë angazhimeve të pushtetit aktual serb për herë të parë tërhiqen njohjet e pavarësisë dhe po pengohet hyrja e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Në një debat të zhvilluar në televizionin shtetëror të Serbisë, Sekretari i Përgjithshëm i Presidentit Aleksandar Vuçiç ka kritikuar politikën serbe të këtij fillim shekulli edhe për shpërbërjen e federatës së mbetur nga ish-Jugosllavia mes Serbisë e Malit të Zi:

“Në vitin 2002, më 14 mars, në praninë e Ish-Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana, presidenti i atëhershëm i Republikës Federale të Jugosllavisë, Vojislav Koshtunica, Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe kryeministri i Serbisë, Zoran Gjingjiq firmosën Marrëveshjen e Beogradit, shfuqizuan Kushtetutën e shtetit. Suprimuan Republikën Federale të Jugosllavisë. Njëmbëdhjetë muaj pas kësaj u miratua Karta Kushtetuese e cila i mundësoi pavarësinë Malit të Zi,’ – tha Sellakoviq duke e cilësuar atë si një ‘shtet klasik serb ku edhe sot e kësaj dite jetojnë 30 për qind serbë’. Tv Klan Macedonia transmeton edhe argumentin tjetër të tij, po për këtë:

‘Kjo domethënë se që nga ekzistimi i vet si shtet, Mali i Zi është mburrur me identitetin serb,’- tha zyrtari i lartë i Presidencës serbe duke lënë të kuptohet se flet edhe si ‘historian juridik’./ABC News Albania 24/7

a.jpg
G. P.11:22 | 08/06/2019

Analistët në Kosovë janë të ndarë për sa i përket qëndrimeve të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, në lidhje me arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë.

Ideja e shkëmbimit të territoreve e ka polarizuar skenën politike dhe atë ndërkombëtare vlerësojnë analistët. Vizita e fundit e kryeministrit Ramush Haradinaj në Gjermani për analistin Fisnik Halimi tregon qartë se ai është i orientuar kah Gjermania. Sipas tij, Haradinaj ka pozicion të gabuar strategjik.

“Qasja e presidentit Thaçi për zgjidhjen e çështjes së Kosovës është e duhura dhe e drejta në raport me atë të kryeministrit Haradinaj”.

Por ndryshe mendon analisti tjetër Taulant Kryeziu.

“Qasja më e duhur është ajo që respekton deklaratën e pavarësisë së Kosovës së 17 Shkurtit 2008 dhe vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, mbi 100 njohje të shteteve të tjera që e kanë njohur Republikën e Kosovës”.

Halimi e Kryeziu gjithashtu kanë qëndrime të ndryshme rreth rolit të Gjermanisë në këtë proces.

“Çdokush që kupton nga marrëdhëniet ndërkombëtare duhet kuptuar drejt që problem Kosovë-Serbi është një problem që mund të zgjidhet vetëm e vetëm në Këshillin e Sigurimit, me pajtimin rus, amerikan dhe kinez”, thotë Halimi.

“Nuk ka mundësi të ketë marrëveshje pozitive nëse Gjermania dhe SHBA-ja nuk janë në të njëjtën anë të medaljes”, shprehet Kryeziu.

Gjermania disa herë është shprehur qartë dhe prerë kundër ndarjes së Kosovës, derisa Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë çështje ia kanë lënë në duar palëve dialoguese, duke thënë se pranojnë çdo marrëveshje të arritur mes tyre që nuk e destabilizon rajonin./ABC News Albania 24/7

Screenshot_16-5-800x450.png
Sej rie18:30 | 07/06/2019

Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç janë përplasur në forumin e Bratisllavës. Presidenti i Kosovës e akuzoi Serbinë për qëndrim pengues, me pasojë bllokimin e dialogut mes dy vendeve.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandar Vuçiç janë përplasur në debatin e zhvilluar në forumin e sigurisë globale të mbajtur në Bratisllave. I pari ka qenë presidenti Thaçi që ka akuzuar Serbinë se po pengon dialogun dypalësh të ndërmjetësuar nga Brukseli dhe rrjedhimisht arritjen e një marrëveshjeje. “Ne duam një marrëveshje me Serbinë që do të sillte një njohje reciproke, pa kufij me vija etnike, që do të sillte anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe njohjen nga 5 vendet e BE-së, përfshirë Sllovakinë”, ka thënë Thaçi. Por kjo sipas tij nuk mund të arrihet me qasjen penguese të Beogradit, që deri më sot ka bllokuar anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL dhe UNESCO.

Megjithatë, Thaçi ka shprehur besimin e tij se, samiti i ardhshëm i Parisit do të ishte një mundësi shumë e mirë për të bërë hapa konkretë në këtë drejtim. Nga ana tjetër, presidenti Vuçiç ka deklaruar se çështja e Kosovës ka ngelur tek aspekti i ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve.

“Kudo që shkon, e vetmja çështje është nëse do të ndodhë ndarja e Kosovës apo do të ketë shkëmbim territoresh, por askush nuk pyet nëse do të arrihet një marrëveshje që do të rregullonte marrëdhënien mes serbëve dhe shqiptarëve”, ka thënë Vuçiç. Ai ka shtuar se situata nuk është ndër më të mirat dhe është shprehur pesimist sa i përket së ardhmes. “Por të gjithë duhet të angazhohen për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në rajon dhe për të gjetur një zgjidhje të mundshme”, ka shtuar Vuçiç./ABC News Albania 24/7

botuesi-serhb.jpg
G. P.16:00 | 03/06/2019

Botuesi i njohur serb Robert Çoban, deklaroi se serbët duhet të braktisin kompleksin e mbivlerësimit në marrëdhënie me shqiptarët, për shkak se shqiptarët, sipas tij, në mënyra të ndryshme, janë bërë pjesë e qytetërimit perëndimor global.

Pas incidenteve që shoqëruar festivalin “Mirëdita-Dobar dan” në Beograd dhe deklaratave fyese të kryeministres serbe, Ana Brnabiç, për krerët shtetëror të Kosovës, një ndër botuesit më të njohur në Serbi, Robert Çoban, ka deklaruar se është koha që serbët të përballen me realitetin se shqiptarët nuk janë njerëz të rendit të dytë.

“Ne vërtet mendojmë, një pjesë e mirë e publikut tonë mendon për shqiptarët, për Shqipërinë, në Kosovë, se ata, të them, janë disi njerëz të kategorisë së dytë. Nëse jemi të sinqertë, këtë do ta pranojmë. Këtë mbase të gjithë nuk do ta thonë haptazi, por në disa muhabete private e mendojmë këtë”, thotë botuesi i njohur serb duke argumentuar se në fakt shqiptarët nuk janë të tillë. Me këtë rast ai përmend artistë shqiptarë që tashmë kanë bërë emër anembanë botës:

“Dhe pastaj na dhemb kur shohim se pikërisht ata shqiptarët, nga Kosova, Maqedonia ose Shqipëria, momentalisht kanë pesë a gjashtë pop-yjet më të mëdha në botë, globalisht: Rita Orën, Dua Lipën, Bebe Rexhën e të tjerë. Pra, çfarëdo radiostacioni të lëshoni, të dëgjoni këngëtaren shqiptare si këndon, është hit-pop, brenda pesëmbëdhjetë minutave do të dëgjoni një këngë. Ne duhet të përballemi me këtë”, thotë Çoban për televizionin e pavarur serb N1, duke nënvizuar se shqiptarët, në mënyra të ndryshme, janë bërë pjesë e qytetërimit perëndimor global.

“Dhe ne, nuk mundemi më që shqiptarët t’i shikojmë si disa fise të cilat na kanë sulmuar kur ne kemi shkuar drejt Kretës”, thotë Robert Çoban duke pranuar se serbët e ushqejnë kompleksin e mbivlerës në raport me shqiptarët edhe pse, sipas tij, ballkanasit nuk është se dallojnë shumë nga njëri-tjetri. Për më tepër, ai përmend Bekim Fehmiun, aktorin e mirënjohur i cili ishte i pari nga Evropa Juglindore që shkeli në Hollivud./ABC News Albania 24/7

mustfa-nano.jpg
G. P.20:04 | 31/05/2019

“Shqiptarët janë njerëz që faktikisht kanë dalë nga mali. Për ata është njësoj nëse bëjnë luftë apo rrojnë në paqe”. Është kjo fraza e kryeministres serbe Ana Brnabiç, të cilën e deklaroi gjatë një konference dhe ka ngjallur reagime të shumta.

Në lidhje me këtë çështje, Mustafa Nano në monologun që mbajti këtë të premte solli në vëmendje edhe një shprehje tjetër të një shkrimtari serb.

“Shqiptarët me bisht janë dy llojesh, me bisht kali të vogël e me bisht dhie. Janë njerëz të fortë shumë, e sidomos janë rezistentë gjatë ecjes më këmbë. Para disa vitesh vdiq njëri prej tyre, i cili ecte shumë, si të ishte një personazh përrallash. Ky njeri kishte një bisht dhe kur dilte për të kryer nevojat fiziologjike, e mbante bishtin me dorë për të mos e bërë pis”, thotë Vlladan Gjorgjeviç në një libër ndaj shqiptarëve.

Ai është bazuar në fjalët e një albanologu të njohur shqiptar, George Von Hahn, i cili pasi kishte dëgjuar nga vetë shqiptarët ishte munduar ta shikonte vetë diçka të tillë.

“U përpoqa mjaft të shihja një njeri të tillë, por pa sukses; të gjithë mjekët e ushtrisë turke, të cilët i pyeta mbi këtë çështje, më thanë se kjo ishte një përrallë; ata nuk kishin parë kurrë një njeri me bisht, ndonëse vit për vit kontrollonin me mijëra rekrutë të rinj nga të gjitha viset e perandorisë”, ka shkruajtur studiuesi Georg von Hahn.

Mustafa Nano i konsideron broçkulla këto deklarata, mirëpo i kupton për shkak të kohës ku Gjergjeviç ka jetuar. Mirëpo ajo që duket banale për të është deklarata e lëshuar së fundmi nga kryeministrja Brnabiç. Ajo frazë e Brnabiç e ka shokuar moderatorin Mustafa Nano.

“Gjëra të tilla kanë qenë të së shkuarës, por tani na del një personazh tjetër që na quhet Ana Brnabiç, e cila është kryeministre e Serbisë. Në një takim, në një konferencë për shtypin në Serbi, duke pasur në krahë ambasadorin e BE-së në Beograd, mesa di unë. Në mos ka qenë ai, ka qenë një përfaqësues i vendeve anëtare të BE-së. Aty ka thënë “Shqiptarët janë njerëz që faktikisht kanë dalë nga mali. Për ata është njësoj nëse bëjnë luftë apo rrojnë në paqe”. Unë e kuptoj Gjorgjeviçin që ka thënë atë që thashë në fillim të shekullit të shkuar sepse e kuptoj kur marr parasysh të gjitha sentimentet serbe në raport me shqiptarët, por në vitin 2019 të dalë dikush në Beograd dhe ky dikush është kryeministër dhe të këpusë një broçkull të tillë, kjo mua ma heq petllën. Unë kisha menduar për kryeministren Ana Brnabiç kisha menduar mirë gjatë gjithë kohës. Më dukej një vajzë e mirë, e pjekur, por mesa duket nuk ka qenë kështu. Mesa duket jemi të dënuar këtu në Ballkan që të dëgjojmë pafund gjëra të tilla të një banaliteti të pashoq. Se ky i përfaqësuar nga Ana Brnabiç është një banalitet që nuk ka shoq. Unë kam ngelur i shtangur”, tha Nano./abcnews.al

policia-3.jpg
G. P.17:15 | 31/05/2019

Kosova e ka shpallur person non grata rusin e arrestuar ditë më parë gjatë aksionit të policisë në veri. Ndërsa Gjykata Themelore pritet të marrë vendim për vazhdimin ose jo të paraburgimit ndaj 19 zyrtarëve policore që dyshohen për kontrabande.

Kosova e ka shpallur person non grata zyrtarin rus të UNMIK-ut të cilin policia e arrestoi dhe më pas e liroi të martën gjatë një aksioni kundër kontrabandës në veri. Zyrtari rus i UNMIK-ut sipas kryeministrit ka shkelur rendin kushtetues të Kosovës kur ka tentuar të ndalojë zyrtarët policor të Kosovës të heqin barrikadat.

Kryeministri Ramush Haradinaj nëpërmjet rrjetit social Facebook ka bërë të ditur se të njëjtit i urdhërohet që ta lëshojë territorin e Kosovës ndërsa i ka bërë thirrje Përfaqësuesit të Posaçëm të Sekretarit të OKB-së të respektojë vendimin.

OKB-ja deri më tash nuk ka reaguar por në një deklaratë të mëhershme sekretari i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, pati njoftuar se non grata nuk zbatohet për personelin e Kombeve të Bashkuara.

Ndërkohë Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov ka reaguar duke thënë se përpjekjet e Prishtinës që ta privojnë zyrtarin rus nga statusi janë çështje serioze ndaj të cilës duhet të reagojnë përfaqësuesit e OKB-së.

Derisa Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se janë në dijeni se policia arrestoi dhe liroi një zyrtar rus të UNMIK-ut por sipas tyre policia e Kosovës po heton incidentin. Në reagimin e zyrtarit të SHBA-së në OSBE potencohet fakti se aksioni i policisë të martën kundër kontrabandës nuk ishte për pjesën veriore por për gjithë Kosovën.

“Policia ka arrestuar të dyshuarit që u përkasin grupeve të ndryshme etnike. Operacioni u realizua në disa vende në Kosovë, jo vetëm në veri”,thuhet në reagim.

Zyrtari rus i UNMIK-ut aktualisht ndodhet në Beograd siç është thënë për shërim./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono