Serbia

samiti-paris.jpg
nev ila16:14 | 16/06/2019

Krerët e shtetit në Serbi kanë lënë të kuptohet se kanë pritshmëri minimale nga samiti i Parisit, ku në prani të Emanuel Makron dhe Angela Merkel do të kenë përballë homologët kosovarë. Për analistët, shkak për këtë qëndrim është bërë politika e vijave të kuqe e zbatuar si nga Prishtina dhe nga Beogradi.

Serbia e ka vënë në dyshim që samiti i Parisit do të ndodhë. Deklarime të tilla kanë ardhur nga shefi i diplomacisë dhe presidenti. Beogradi zyrtar pret heqjen e taksës për vazhdim të dialogut. Pritjet janë të vogla. Franca dhe Gjermania kanë marrë për sipër që të ndihmojnë tejkalimin e krizës. Për dallim prej Berlinit, në Paris do të jenë vetëm Kosova dhe Serbia. Ende nuk dihet përbërja, por pritet një format më i gjerë në delegacione. Analisti Dishan Janjic, është i bindur se samiti do të ndodh. Por, gjithsesi pasojat nga incidentet shihen të thella dhe mundësitë që dialog të ketë shpejt duken të vogla.

Kjo kërkon një apo dy muaj biesedime serioze së pari në nivelin teknik. Ne mund të presim zhbllokimin e vërtetë të dialogut vetëm në vjeshtë. Vera do të shërbejë për konsultime dhe për skanimin e pasojave që ka shkaktuar bllokimi”, tha Dushan Janjiç, Forumi për Marrëdhënie Ndëretnike, Beograd.

Janjiç beson kur të fillojnë bisedimet të dyja palëve do tu duhet të gjejnë një mënyrë për të zbatuar ato që dakordohen. Problem, sipas tij, është fakti që të dyja palët tani kanë vënë kushte dhe kërkesat ndërkombëtare janë për kreativitet politik.

“Aktualisht po luhet një lojë nervash që është pasojë e vendosjes së vijave të kuqe, një politikë e gabuar nga të dyja palët. Kjo është një politikë e dobët e vijave dhe kufizimeve, ndërsa nga Uashingtoni kërkohet një politikë kreative, që nënkupton zgjidhjen e problemeve edhe nëse ato dalin gjatë rrugës”, tha Janjiç.

Shumë besojnë se diçka do të ndodh pas konsolidimit të institucioneve të BE-së dhe se Perëndimi tani e ka më seriozisht./ABC News Albania 24/7

dacic.jpg
G. P.16:38 | 14/06/2019

Qëllimi i Qeverisë së Malit të Zi për të rregulluar me ligj pronat e komuniteteve fetare, ka alarmuar kishën ortodokse serbe, por edhe qeverinë në Beograd. Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç ka akuzuar Podgoricën se po vepron kundër interesave serbe.

Qeveria malazeze ka përgatitur një propozim-ligj sipas të cilit të gjitha komunitetet fetare, midis të cilave është edhe kisha ortodokse serbe, duhet të dëshmojnë se para vitit 1918 kanë zotëruar pronat kishtare, në të kundërtën ato do t’u merren nga ana e shtetit.

Menjëherë pas njoftimit, presidenti serb, Aleksandër Vuçiç u lut që të hiqet dorë nga kjo për shkak se, tha ai, kisha serbe ekziston me shekuj në Mal të Zi dhe është mbrojtje dhe strehë jo vetëm e popullit serb, por edhe e shumë prej atyre të cilët ndjehen si malazezë’.

Qeveria malazeze ndërkaq reagoi duke rikujtuar kreun e shtetit serb se ‘Mali i Zi është shtet sovran që harton vet kuadrin ligjor, nuk ka ambicie të ndikojë në aktivitetin ligjvënës të shtetit të Serbisë dhe nuk do t’i lejojë askujt, pra as Serbisë, që të ndikojë në vendimet tona’.

Pas kësaj, ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç, tërhoqi vërejtjen se miratimi i këtij ligji do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy shteteve.

“Është kjo një rrjedhë e logjikshme e asaj që Mali i Zi po bën tashmë vite me radhë që me qëndrime antiserbe të ndërtojë një gjoja identitet të vetin politik, shtetëror e ndërkombëtar”, transmeton TV Klan Macedonia deklaratën e së premtes të kryediplomati serb për televizionin shtetëror duke akuzuar Malin e Zi se mbi 30 për qind të serbeve që jetojnë në këtë shtet i trajton si element antishtetëror. Podgoricës ai ia ka zënë për të madhe edhe njohjen e Kosovës.

“Ata po e interpretojnë këtë si ndërhyrje në punët e brendshme. Dëgjoni, për shembull, në Serbi të gjithë janë përzier në punët tona të brendshme. Ai që e ka njohur Kosovën është përzier drejtpërsëdrejti në punët e brendshme të Serbisë”, tha Daçiç, duke lënë të kuptohet se miratimi i Ligjit për komunitetet fetare do të ketë pasoja të rënda për marrëdhëniet mes dy vendeve./ABC News Albania 24/7

selakovic.jpg
ent ela17:12 | 12/06/2019

“Mali i zi është shtet tipik serb”

Sekretari i përgjithshëm ipresidencës së Serbisë, Nikola Selakoviç, ka fajësuar perëndimin dhe ish politikanët serbë për pavarësinë e Malit të Zi. Ky i fundit sipas tij është një shtet tipik serb.

Nikola Sellakoviç, Sekretar i Përgjithshëm i Presidencës së Serbisë ka deklaruar se Perëndimi dhe ish-polikanët serbë janë fajtorë që u pavarësua Mali i Zi të cilit ai iu referua si një shtet tipik serb. Ndërkohë, sa i përket Kosovës, në përvjetorin e ndërhyrjes së NATO-s, bashkëpunëtori i ngushtë i Presidentit Vuçiç, ka lënë të kuptohet se ideja për korrigjim të kufirit më nuk është aktuale, por Beogradi do të vazhdojë pengimin e njohjeve dhe të aderimit në organizatat ndërkombëtare.

Zyrtari i lartë i kabinetit të Presidentit Aleksandër Vuçiç ka pranuar se Serbia do t’ju ekspozohet presioneve të shumta e të ndryshme, por mbetet e përkushtuar për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe për mbrojtjen e interesave serbe. Mirëpo, ai nuk ka përmendur ndonjë propozim konkret, përveç se pranoi se ideja për korrigjim të vijës kufitare – më nuk është aktuale.

“Mendoj se më nuk është fare mbi tavolinë. Mendoj se për këtë nuk duan të flasin as shqiptarët, nuk dëshiron të bisedojë as Perëndimi që i ka sponsorizuar. Zgjidhja jonë është që të luftojmë, që të negociojmë sa më shumë që të mundemi dhe që ta ruajmë paqen,’- tha Sellakoviq duke rikujtuar se falë angazhimeve të pushtetit aktual serb për herë të parë tërhiqen njohjet e pavarësisë dhe po pengohet hyrja e Kosovës në organizata ndërkombëtare.

Në një debat të zhvilluar në televizionin shtetëror të Serbisë, Sekretari i Përgjithshëm i Presidentit Aleksandar Vuçiç ka kritikuar politikën serbe të këtij fillim shekulli edhe për shpërbërjen e federatës së mbetur nga ish-Jugosllavia mes Serbisë e Malit të Zi:

“Në vitin 2002, më 14 mars, në praninë e Ish-Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana, presidenti i atëhershëm i Republikës Federale të Jugosllavisë, Vojislav Koshtunica, Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq dhe kryeministri i Serbisë, Zoran Gjingjiq firmosën Marrëveshjen e Beogradit, shfuqizuan Kushtetutën e shtetit. Suprimuan Republikën Federale të Jugosllavisë. Njëmbëdhjetë muaj pas kësaj u miratua Karta Kushtetuese e cila i mundësoi pavarësinë Malit të Zi,’ – tha Sellakoviq duke e cilësuar atë si një ‘shtet klasik serb ku edhe sot e kësaj dite jetojnë 30 për qind serbë’. Tv Klan Macedonia transmeton edhe argumentin tjetër të tij, po për këtë:

‘Kjo domethënë se që nga ekzistimi i vet si shtet, Mali i Zi është mburrur me identitetin serb,’- tha zyrtari i lartë i Presidencës serbe duke lënë të kuptohet se flet edhe si ‘historian juridik’./ABC News Albania 24/7

a.jpg
G. P.11:22 | 08/06/2019

Analistët në Kosovë janë të ndarë për sa i përket qëndrimeve të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministrit Ramush Haradinaj, në lidhje me arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare me Serbinë.

Ideja e shkëmbimit të territoreve e ka polarizuar skenën politike dhe atë ndërkombëtare vlerësojnë analistët. Vizita e fundit e kryeministrit Ramush Haradinaj në Gjermani për analistin Fisnik Halimi tregon qartë se ai është i orientuar kah Gjermania. Sipas tij, Haradinaj ka pozicion të gabuar strategjik.

“Qasja e presidentit Thaçi për zgjidhjen e çështjes së Kosovës është e duhura dhe e drejta në raport me atë të kryeministrit Haradinaj”.

Por ndryshe mendon analisti tjetër Taulant Kryeziu.

“Qasja më e duhur është ajo që respekton deklaratën e pavarësisë së Kosovës së 17 Shkurtit 2008 dhe vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, mbi 100 njohje të shteteve të tjera që e kanë njohur Republikën e Kosovës”.

Halimi e Kryeziu gjithashtu kanë qëndrime të ndryshme rreth rolit të Gjermanisë në këtë proces.

“Çdokush që kupton nga marrëdhëniet ndërkombëtare duhet kuptuar drejt që problem Kosovë-Serbi është një problem që mund të zgjidhet vetëm e vetëm në Këshillin e Sigurimit, me pajtimin rus, amerikan dhe kinez”, thotë Halimi.

“Nuk ka mundësi të ketë marrëveshje pozitive nëse Gjermania dhe SHBA-ja nuk janë në të njëjtën anë të medaljes”, shprehet Kryeziu.

Gjermania disa herë është shprehur qartë dhe prerë kundër ndarjes së Kosovës, derisa Shtetet e Bashkuara të Amerikës këtë çështje ia kanë lënë në duar palëve dialoguese, duke thënë se pranojnë çdo marrëveshje të arritur mes tyre që nuk e destabilizon rajonin./ABC News Albania 24/7

Screenshot_16-5-800x450.png
Sej rie18:30 | 07/06/2019

Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiç janë përplasur në forumin e Bratisllavës. Presidenti i Kosovës e akuzoi Serbinë për qëndrim pengues, me pasojë bllokimin e dialogut mes dy vendeve.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai serb Aleksandar Vuçiç janë përplasur në debatin e zhvilluar në forumin e sigurisë globale të mbajtur në Bratisllave. I pari ka qenë presidenti Thaçi që ka akuzuar Serbinë se po pengon dialogun dypalësh të ndërmjetësuar nga Brukseli dhe rrjedhimisht arritjen e një marrëveshjeje. “Ne duam një marrëveshje me Serbinë që do të sillte një njohje reciproke, pa kufij me vija etnike, që do të sillte anëtarësimin e Kosovës në OKB dhe njohjen nga 5 vendet e BE-së, përfshirë Sllovakinë”, ka thënë Thaçi. Por kjo sipas tij nuk mund të arrihet me qasjen penguese të Beogradit, që deri më sot ka bllokuar anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL dhe UNESCO.

Megjithatë, Thaçi ka shprehur besimin e tij se, samiti i ardhshëm i Parisit do të ishte një mundësi shumë e mirë për të bërë hapa konkretë në këtë drejtim. Nga ana tjetër, presidenti Vuçiç ka deklaruar se çështja e Kosovës ka ngelur tek aspekti i ndarjes së Kosovës dhe shkëmbimit të territoreve.

“Kudo që shkon, e vetmja çështje është nëse do të ndodhë ndarja e Kosovës apo do të ketë shkëmbim territoresh, por askush nuk pyet nëse do të arrihet një marrëveshje që do të rregullonte marrëdhënien mes serbëve dhe shqiptarëve”, ka thënë Vuçiç. Ai ka shtuar se situata nuk është ndër më të mirat dhe është shprehur pesimist sa i përket së ardhmes. “Por të gjithë duhet të angazhohen për të ruajtur paqen dhe stabilitetin në rajon dhe për të gjetur një zgjidhje të mundshme”, ka shtuar Vuçiç./ABC News Albania 24/7

botuesi-serhb.jpg
G. P.16:00 | 03/06/2019

Botuesi i njohur serb Robert Çoban, deklaroi se serbët duhet të braktisin kompleksin e mbivlerësimit në marrëdhënie me shqiptarët, për shkak se shqiptarët, sipas tij, në mënyra të ndryshme, janë bërë pjesë e qytetërimit perëndimor global.

Pas incidenteve që shoqëruar festivalin “Mirëdita-Dobar dan” në Beograd dhe deklaratave fyese të kryeministres serbe, Ana Brnabiç, për krerët shtetëror të Kosovës, një ndër botuesit më të njohur në Serbi, Robert Çoban, ka deklaruar se është koha që serbët të përballen me realitetin se shqiptarët nuk janë njerëz të rendit të dytë.

“Ne vërtet mendojmë, një pjesë e mirë e publikut tonë mendon për shqiptarët, për Shqipërinë, në Kosovë, se ata, të them, janë disi njerëz të kategorisë së dytë. Nëse jemi të sinqertë, këtë do ta pranojmë. Këtë mbase të gjithë nuk do ta thonë haptazi, por në disa muhabete private e mendojmë këtë”, thotë botuesi i njohur serb duke argumentuar se në fakt shqiptarët nuk janë të tillë. Me këtë rast ai përmend artistë shqiptarë që tashmë kanë bërë emër anembanë botës:

“Dhe pastaj na dhemb kur shohim se pikërisht ata shqiptarët, nga Kosova, Maqedonia ose Shqipëria, momentalisht kanë pesë a gjashtë pop-yjet më të mëdha në botë, globalisht: Rita Orën, Dua Lipën, Bebe Rexhën e të tjerë. Pra, çfarëdo radiostacioni të lëshoni, të dëgjoni këngëtaren shqiptare si këndon, është hit-pop, brenda pesëmbëdhjetë minutave do të dëgjoni një këngë. Ne duhet të përballemi me këtë”, thotë Çoban për televizionin e pavarur serb N1, duke nënvizuar se shqiptarët, në mënyra të ndryshme, janë bërë pjesë e qytetërimit perëndimor global.

“Dhe ne, nuk mundemi më që shqiptarët t’i shikojmë si disa fise të cilat na kanë sulmuar kur ne kemi shkuar drejt Kretës”, thotë Robert Çoban duke pranuar se serbët e ushqejnë kompleksin e mbivlerës në raport me shqiptarët edhe pse, sipas tij, ballkanasit nuk është se dallojnë shumë nga njëri-tjetri. Për më tepër, ai përmend Bekim Fehmiun, aktorin e mirënjohur i cili ishte i pari nga Evropa Juglindore që shkeli në Hollivud./ABC News Albania 24/7

mustfa-nano.jpg
G. P.20:04 | 31/05/2019

“Shqiptarët janë njerëz që faktikisht kanë dalë nga mali. Për ata është njësoj nëse bëjnë luftë apo rrojnë në paqe”. Është kjo fraza e kryeministres serbe Ana Brnabiç, të cilën e deklaroi gjatë një konference dhe ka ngjallur reagime të shumta.

Në lidhje me këtë çështje, Mustafa Nano në monologun që mbajti këtë të premte solli në vëmendje edhe një shprehje tjetër të një shkrimtari serb.

“Shqiptarët me bisht janë dy llojesh, me bisht kali të vogël e me bisht dhie. Janë njerëz të fortë shumë, e sidomos janë rezistentë gjatë ecjes më këmbë. Para disa vitesh vdiq njëri prej tyre, i cili ecte shumë, si të ishte një personazh përrallash. Ky njeri kishte një bisht dhe kur dilte për të kryer nevojat fiziologjike, e mbante bishtin me dorë për të mos e bërë pis”, thotë Vlladan Gjorgjeviç në një libër ndaj shqiptarëve.

Ai është bazuar në fjalët e një albanologu të njohur shqiptar, George Von Hahn, i cili pasi kishte dëgjuar nga vetë shqiptarët ishte munduar ta shikonte vetë diçka të tillë.

“U përpoqa mjaft të shihja një njeri të tillë, por pa sukses; të gjithë mjekët e ushtrisë turke, të cilët i pyeta mbi këtë çështje, më thanë se kjo ishte një përrallë; ata nuk kishin parë kurrë një njeri me bisht, ndonëse vit për vit kontrollonin me mijëra rekrutë të rinj nga të gjitha viset e perandorisë”, ka shkruajtur studiuesi Georg von Hahn.

Mustafa Nano i konsideron broçkulla këto deklarata, mirëpo i kupton për shkak të kohës ku Gjergjeviç ka jetuar. Mirëpo ajo që duket banale për të është deklarata e lëshuar së fundmi nga kryeministrja Brnabiç. Ajo frazë e Brnabiç e ka shokuar moderatorin Mustafa Nano.

“Gjëra të tilla kanë qenë të së shkuarës, por tani na del një personazh tjetër që na quhet Ana Brnabiç, e cila është kryeministre e Serbisë. Në një takim, në një konferencë për shtypin në Serbi, duke pasur në krahë ambasadorin e BE-së në Beograd, mesa di unë. Në mos ka qenë ai, ka qenë një përfaqësues i vendeve anëtare të BE-së. Aty ka thënë “Shqiptarët janë njerëz që faktikisht kanë dalë nga mali. Për ata është njësoj nëse bëjnë luftë apo rrojnë në paqe”. Unë e kuptoj Gjorgjeviçin që ka thënë atë që thashë në fillim të shekullit të shkuar sepse e kuptoj kur marr parasysh të gjitha sentimentet serbe në raport me shqiptarët, por në vitin 2019 të dalë dikush në Beograd dhe ky dikush është kryeministër dhe të këpusë një broçkull të tillë, kjo mua ma heq petllën. Unë kisha menduar për kryeministren Ana Brnabiç kisha menduar mirë gjatë gjithë kohës. Më dukej një vajzë e mirë, e pjekur, por mesa duket nuk ka qenë kështu. Mesa duket jemi të dënuar këtu në Ballkan që të dëgjojmë pafund gjëra të tilla të një banaliteti të pashoq. Se ky i përfaqësuar nga Ana Brnabiç është një banalitet që nuk ka shoq. Unë kam ngelur i shtangur”, tha Nano./abcnews.al

policia-3.jpg
G. P.17:15 | 31/05/2019

Kosova e ka shpallur person non grata rusin e arrestuar ditë më parë gjatë aksionit të policisë në veri. Ndërsa Gjykata Themelore pritet të marrë vendim për vazhdimin ose jo të paraburgimit ndaj 19 zyrtarëve policore që dyshohen për kontrabande.

Kosova e ka shpallur person non grata zyrtarin rus të UNMIK-ut të cilin policia e arrestoi dhe më pas e liroi të martën gjatë një aksioni kundër kontrabandës në veri. Zyrtari rus i UNMIK-ut sipas kryeministrit ka shkelur rendin kushtetues të Kosovës kur ka tentuar të ndalojë zyrtarët policor të Kosovës të heqin barrikadat.

Kryeministri Ramush Haradinaj nëpërmjet rrjetit social Facebook ka bërë të ditur se të njëjtit i urdhërohet që ta lëshojë territorin e Kosovës ndërsa i ka bërë thirrje Përfaqësuesit të Posaçëm të Sekretarit të OKB-së të respektojë vendimin.

OKB-ja deri më tash nuk ka reaguar por në një deklaratë të mëhershme sekretari i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, pati njoftuar se non grata nuk zbatohet për personelin e Kombeve të Bashkuara.

Ndërkohë Ministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Lavrov ka reaguar duke thënë se përpjekjet e Prishtinës që ta privojnë zyrtarin rus nga statusi janë çështje serioze ndaj të cilës duhet të reagojnë përfaqësuesit e OKB-së.

Derisa Shtetet e Bashkuara të Amerikës thonë se janë në dijeni se policia arrestoi dhe liroi një zyrtar rus të UNMIK-ut por sipas tyre policia e Kosovës po heton incidentin. Në reagimin e zyrtarit të SHBA-së në OSBE potencohet fakti se aksioni i policisë të martën kundër kontrabandës nuk ishte për pjesën veriore por për gjithë Kosovën.

“Policia ka arrestuar të dyshuarit që u përkasin grupeve të ndryshme etnike. Operacioni u realizua në disa vende në Kosovë, jo vetëm në veri”,thuhet në reagim.

Zyrtari rus i UNMIK-ut aktualisht ndodhet në Beograd siç është thënë për shërim./ABC News Albania 24/7

vucic-2.jpg
G. P.22:03 | 28/05/2019

Presidenti Aleksandër Vuçiç e ka cilësuar aksionin e policisë kosovare një përpjekje të Prishtinës për të marrë me dhunë veriun. Ndërkohë, me argumentin për të mbrojtur serbët, Këshilli i Sigurisë Kombëtare në Beograd ka vënë në gjendje gatishmërie forcat policore dhe ushtarake.

Serbia e konsideron aksionin e policisë së Kosovës si tendencioz dhe te motivuar politikisht kundër serbëve. Ky ka qenë qëndrimi zyrtar i presidentit serb, Aleksandar Vuçiç, i cili ka thënë se serbët dhe boshnjakët e arrestuar janë trajtuar si bisha. Kjo është kundër paqes dhe stabilitetit, por Serbia do të ketë qëndrim të matur dhe reagim të planifikuar. Presidenti serb i ka bërë këto komente gjatë seancës së Kuvendit duke shtuar se të gjithë duhet ta dinë se Serbia do të fitojë.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: Ata e kanë bërë këtë për t’i futur popullit serb frikën në kockë dhe i vetmi qëllim është frika dhe marrja me dhunë e veriut. Unë i falenderoj njerëzit tanë dhe sidomos ata heronj në Zubin Potok që duarthatë kanë mbrojtur të drejtën e tyre. Ata nuk janë kriminelë dhe ne do ta ruajmë paqen, por nëse duhet të mbrojmë serbët do të them vetëm se Serbia do të fitojë.

Zyrtarët e tjerë serb e kanë dënuar këtë akt duke e quajtur si një provokim. Serbia është tensionuar pas këtyre rasteve dhe menjëherë kanë filluar lajmet e pavërteta. Një nga to ka qenë se shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiç, ishte nisur drejt veriut të Kosovës urgjent pavarësisht se ai ndodhej në takimin e ministrave të Jashtëm në Bratislavë.

Mediat nuk kanë konfirmuar edhe një lajm të fluturimeve të avionëve ushtarakë në afërsi të Novi Pazarit dhe një kolonë ushtarake serbe në kufi me Kosovën. Por është mbajtur Këshilli për Siguri Kombëtare i Serbisë, i cili ka vendosur që forcat policore dhe ushtarake të vendosen në gatishmëri të plotë. Reagimit të Serbisë për provokim i është bashkuar edhe Rusia, kurse vet presidenti Vuçiç kishte paralajmëruar një aksion të tillë./ABC News Albania 24/7

aleksander-vucic-1280x657.jpg
G. P.22:33 | 27/05/2019

Çështja e Kosovës është kthyer për diskutim pas 6 vjetësh në Parlamentin e Serbisë. Duke mbajtur fjalimin e tij, presidenti Aleksandër Vuçiç ka deklaruar se dialogu me Prishtinën nuk është i lehtë dhe se kusht për vazhdimin e tij është heqja e taksës për produktet serbe.

I pritur me duartrokitje frenetike të deputetëve të partisë së tij dhe të një pjese të opozitës, presidenti serb Aleksandër Vuçiç, shfrytëzoi foltoren e parlamentit në Beograd për një rikapitullim të zhvillimeve të 20 viteve të fundit, fillimi i të cilave, tha ai, çoi në humbjen e Kosovës.

Dhe, për këtë Vuçiç ka akuzuar palën kosovare, lidershipin serb në Ballë me Millosheviçin, si dhe opozitën serbe. Pa dhënë ndonjë hollësi, apo pa zbardhur platformën e shumëpërfolur serbe, Vuçiç ritheksoi se parakusht për zhbllokimin e dialogut me Kosovën është heqja e tarifave për mallrat serbe të vendosura nga Prishtina zyrtare. Për më tepër, ai pranoi se kjo punë nuk është e lehtë, jo vetëm për të.

“Duhet të bisedoni. A mendoni se dikush e ka mirë të bisedojë me Thaçin? A mendoni se Thaçi e ka mire të bisedojë me mua? Nëse duhet t’ju them, më keq e ka ai të bisedojë me mua se unë me të”, tha presidenti serb në fjalimin rreth dy orësh, gjatë të cilit, duke akuzuar palën kosovare për moszbatim të marrëveshjeve me ndërmjetësim të Brukselit, e quajti meritë të qeverisjes së tij pengimin e aderimit të Kosovës në nëntë organizata ndërkombëtare dhe tërheqjen e njohjes së pavarësisë nga 13 vende.

Është paralajmëruar se debati për Kosovën në parlamentin serb do të vazhdojë dhe nesër, ndërsa në të do të përfshihet edhe kryeministrja Ana Brnabiç. Opozita që bojkoton këtë seance për Kosovën, të parën pas gjashtë vjetësh, ka kritikuar pushtetin se nuk po del me një platformë  konkrete për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes Prishtinës e Beogradit për një marrëveshje të qëndrueshme mes dy palëve./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono