Serbia

vjosa-osmani.jpg
G. P.18:40 | 22/10/2019

Vjosa Osmani e cila ishte kandidate e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e kryeministres, është optimiste se koalicioni i ardhshëm qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje do të formohet pas certifikimit të rezultatit zgjedhor. Osmani theksoi gjithashtu se marrëveshja finale me Serbinë nuk duhet të arrihet pa bekimin e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve evropianë.

Kandidatja e Lidhjes Demokratike të Kosovës për postin e kryeministres, Vjosa Osmani, theksoi se të dy partitë kanë shprehur vullnet të mirë që të negociojnë për një koalicion qeverisës dhe puna dhe kontaktet midis LDK-së dhe Vetëvendosjes nuk janë ndërprerë në asnjë moment.

Osmani tha se ka patur takime zyrtare dhe jo-zyrtare ndërkohë që takimet midis grupeve punuese që po merren me harmonizimin e programit qeverisës po mbahen vazhdimisht dhe takimi i radhës është nesër për të diskutuar për ministritë dhe funksionimin e tyre. Osmani pohoi në një intervistë për Evropën e Lirë se dy partitë kanë deri diku dallime edhe tek politika e jashtme.

“Një nga temat e radhës, për të cilën duhet të kemi një harmonizim 100 për qind është fusha e politikës së jashtme dhe besoj që pas këtij takimi të mërkurën, ne do të dakordohemi me Vetëvendosjen për një takim të radhës ku edhe do të diskutojmë, siç e thash, për këtë fushë ku kryesisht fokusi do të jetë te dialogu Kosovë-Serbi”.

Zyrtarja e LDK-së tha se natyrisht dallimet midis dy partive ekzistojnë, por nuk janë aq të mëdha sa do të mund ta pengonin një koalicion të ardhshëm. Vjosa Osmani theksoi se asnjë marrëveshje e mirë për Kosovën nuk do të mund të arrihet pa bekimin e Shteteve të Bashkuara dhe natyrisht edhe shteteve të fuqishme të Bashkimit Evropian siç është Gjermania.

“Prandaj, do të jetë detyrë tejet e rëndësishme që të rindërtojë urat, që fatkeqësisht janë dëmtuar gjatë qeverisjes së kaluar, që të rikrijojë një partneritet mirëbesimi me këto shtete dhe të harmonizojë qëndrimet me Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Evropian lidhur me dialogun Kosovë-Serbi. Për ne është esenciale që të kemi aleatë në këtë proces sepse nuk mund të kemi sukses pa aleatë. Ne mund t’ia bëjmë qejfin njëri-tjetrit këtu në Kosovë, mirëpo përfundimisht marrëveshja që do të arrihet në Bruksel duhet ta ketë edhe bekimin e miqve tanë shpëtimtarë.”

Zonja Osmani theksoi se nuk ka qenë kurrë kërkesë e Shteteve të Bashkuara që tema e kufijve të jetë në tavolinë, por kësaj radhe është më e theksuar që kjo çështje nuk do të kërkohet në asnjë mënyrë nga ana e Amerikës, Gjermanisë jo se jo.

Ajo nënvizoi se dialogu duhet të rikthehet në binarët e tij fillestarë sepse kur pati filluar në vitin 2010,  qëllimi ka qenë që marrëveshjet të jenë të tilla që prekin jetën e qytetarëve, për të mirë natyrisht, marrëveshje praktike që eliminojnë barriera, që integrojnë qytetarët, por mbi të gjitha që përfitimi i të dyja palëve do të jetë integrimi në Bashkimin Evropian.

Osmani theksoi se ajo çka Serbia do të përfitojë është ajo çka ka qenë plani që nga fillimi, pra integrimi në Bashkimin Evropian dhe nuk ka përfitim më të madh për Serbinë, për një shtet që ka shkaktuar të gjitha luftërat në ish-Jugosllavi, që ka shkaktuar qindra mijëra viktima në ish-Jugosllavi, që ende s’ka kërkuar falje dhe vazhdon politikën e mohimit të këtyre krimeve./ABC News Albania

aleksander-vucic-1-1280x710.jpg
G. P.15:27 | 22/10/2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç përjashtoi në një intervistë për të përditshmen austriake ‘Der Standard’, mundësinë që Beogradi ta njohë Kosovën me kufijtë e saj aktualë dhe theksoi se ekziston vetëm një kusht për rifillimin e dialogut.

“Prishtina duhet ta heqë taksën dhe atëherë duhet t’i diskutojmë gjërat pa parakushte. Sidoqoftë, nëse para dialogut të mundshëm thuhet “ne nuk po flasim për territore, nuk po flasim për autonomi për veriun, atëherë për çfarë duhet të flasim”? Në këto kushte, nuk ka negociata”, tha Vuçiç, i cituar nga Koha.

Vuçiç deklaroi se nuk ka mundësi që Beogradi të njohë Kosovën dhe se deri tani, Bashkimi Evropian nuk ka vendosur asnjë parakusht për Serbinë./ABC News Albania

Serbi-Portugali.jpg
Veronik Istrefaj19:08 | 21/10/2019

Kombëtarja e Serbisë do ta luajë sfidën e ardhshme pa praninë e tifozëve, pasi UEFA i ka dënuar. Kombëtarja ballkanase është dënuar për shkak se tifozët e saj, në sfidën kundër Portugalisë, kanë ofenduar me kore raciste futbollistët luzitanë.

Përveç dënimit pa tifozë, UEFA ka detyruar Serbinë të vendosë banera me “EqualGame” në të gjithë stadiumin, si dhe ka marrë një gjobë prej 37 mijë dollarësh. Serbia do të luajë kundër Luksemburgut me datë 14 nëntor, një sfidë shumë e rëndësishme sa i takon kualifikimit për në Euro 2020. Serbia do të synojë me doemos fitoren dhe duhet ta arrijë pa ndihmën e tifozëve.

Racizmi është kthyer tashmë në qendër të vëmendjes së UEFA-s, që vazhdon të japë sanksione për kombëtaret dhe klube të ndryshme. Ditët e ardhshme, pritet të ketë edhe dënime të tjera për kombëtaret europiane, pas Bullgarisë dhe Serbisë./abcnews.al

vucic-medvedev-1280x717.jpg
nev ila16:30 | 19/10/2019

Në 75-vjetorin e çlirimit të vendit nga fashizmi, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic, pret të takohet me të dërguarin e Putin, kryeministrin rus Dimitri Medvedev. Para veteranëve të ushtrisë serbe ,Vuçiç u shpreh se tashmë Serbia mund të mbrohet vetë.

Serbia feston 75 vjetorin e cilirimit nga fashizmi. Kesaj radhe nuk ka patur shume aleat Perendimor, por mysafir u veçantë është i dërguari i presidentit rus, kryeministri Dimitriji Medvedev i shoqëruat nga presidenti, Alleksandar Vuçiç.

Tanke e blinda, armë të reja, luftë me terroristët e deri tek tre avionet rus që Serbia i ka marrë nga Rusia. Kjo ka qenë parada e ushtrisë serbe.

Shteti serb është i gatshëm të mbroj vetën. Ky ka qenë vlerësimi në paradën ushtarake ku me rradhë u prezantuar forca e Beogradit. Vucic ka falendëruar edhe veteranët e viteve ’90, një pjesë prej të cilëve ishin edhe në luftën e Kosovës.

“E vlerësoj paraqitjen tuaj shumë të mirë, dhe mundimin. Të dashur ushtarë ju uroj për fitoren ndaj fashizmit. Ju veteranëve, që keni mbrojtur Serbinë para 20 vitesh, dua t’ju falendëroj për gjithcka që keni bërë. Serbia do të mund të mbrohet sipas traditës së saj të lirë dhe do të mund të mbrohet vet“, tha Vuçiç.

I ftuari i vecantë ka një agjendë të ngjeshur. Kryeministri rus Medvedev do të jetë në Serbi ghatë gjithe ditës dhe forcat e sigurisë kanë bllokuar gati gjithë kryeqytetin.

Medvedev dhe Vuçiç do të flasin para mediave bashkë në darkë. Medvedev pritet të ketë sjellë edhe një mesazh të presidentit rus Putin për negociatat me Kosovën dhe zhvillimet në Ballkan./abcnews.al

medvedev-vucic.jpg
G. P.14:36 | 19/10/2019

Pak para mbërritjes në Beograd, në kuadër të një vizite zyrtare, kryeministri i Rusisë, Dimitri Medvedev u shpreh se në Prishtinë në pushtet po vijnë ultra nacionalistët.  

Kryeministri i Rusisë, Dimitri Medvedev, do jetë në Beograd në kuadër të një vizite zyrtare ku do të takohet me krerët më të lartë të shtetit serb, homologen e tij, Ana Brnabiç, e kreun e shtetit serb, Aleksandër Vuçiç.

Para kësaj vizite, Medvedev në një intervistë për median serbe “Vercernje Novosti”, komentoi dhe situatën aktuale në Kosovë sidomos pas zgjedhjeve të 6 tetorit duke përmendur fitoren e Lëvizjes Vetëvendosje. Medvedev i referohet Vetëvendosjes si ultra nacionaliste.

Kreu i ekzekutivit rus theksoi se Moska po e vëzhgon situatën në Prishtinë, sidomos tani pas zhvillimeve të reja politike.

“Qasja jonë ka mbetur e njëjtë. Në të njëjtën kohë ne jemi të detyruar që të vëzhgojmë proceset aktuale që po zhvillohen në Prishtinë  dhe presionin që po bëhet nga atje, aq më tepër kur tani po vijnë në pushtet ultra-nacionalistët”, u shpreh Medvedev.

Ai shtoi se Rusia respekton integritetin territorial të Serbisë, dhe se shteti i tij është kundër lëvizjeve të njëanshme në rajonin e Ballkanit./ABC News Albania

kina-serbi.jpeg
G. P.13:50 | 19/10/2019

Në Serbi janë ndezur polemika për vendimin e qeverisë për të instaluar rreth një mijë telekamera sigurie në 800 pika të ndryshme të Beogradit. Kompania kineze e cila ofron sistemin e vëzhgimit “qytete të sigurta” akuzohet se cënon privatësinë e njerëzve. Ndërsa presidenti Vuçiç akuzohet se po përdor sistemin për të frikësuar protestuesit anti-qeveritarë.

Kur qindra videokamera me aftësinë për të identifikuar dhe lokalizuar personat, u shfaqën në rrugët e Beogradit si pjesë e një projekti të gjerë vëzhgimi, disa manifestues filluan të mendoheshin dy herë para se të merrnin pjesë në protestat anti-qeveritare në kryeqytetin serb. Autoritetet vendore pohojnë se sistemi, krijuar nga shoqëria kineze e telekomunikacionit, Huawei, ndihmon në reduktimin e kriminalitetit në një qytet që numëron 2 milionë banorë. Por kritikët janë të bindur se sistemi prek liritë personale, i bën të dobët kundërshtarët politikë por dhe ekspozon qytetarët e vendit ballkanik ndaj ndërhyrjeve të qeverisë kineze.

Telekamerat, të pajisura me teknologjinë e identifikimit të fytyrave, janë instaluar në qindra qytete në të gjithë botën, në mënyrë të veçantë në vende të varfra ku ka pak respekt për të drejtat e njeriut; shtet ku Pekini ka shtuar ndikimin e tij me anë të ekonomisë. Shtetet e Bashkuara të Amerikës deklarojnë se autoritetet shtetërore kineze mund të kenë akses në të dhënat e Huawei. Implementimi agresiv i këtij projekti vëzhgimi shkakton shqetësim për privatësinë e miliona personave në vende që kanë një pushtet të dobët kundërshtimi ndaj Kinës.

Ish-komisari serb për të dhënat personale, Sabiç, u shpreh se sistemi mund të përdoret për të gjurmuar anëtarë të opozitës politike në vend, të monitorojë në çdo moment njerëzit që kundërshtojnë regjimin, dhe kjo është diçka totalisht kundër ligjit. Grupe kritike ndaj presidentit serb Vuçiç pohojnë se policia dërgon video të protestave tek mediat pranë qeverisë, të cilat më pas publikojnë pamjet dhe identitetin e pjesëmarrësve.

Vetë presidenti Vuçiç deklaronte pak kohë më parë se policia ishte e aftë të numëronte çdo kokë në manifestimet anti-qeveritare. Gjatë protestave të fundit në vend, manifestuesit u ngjitën në një shtyllë dhe mbuluan një prej kamerave me një shirit ku lexohej “censure”. Policia serbe mohon çdo abuzim të sistemit Huawei, i cili përfshin një mijë telekamera në 800 zona të Beogradit. Vetë kompania kineze deklaroi se sistemi është më se i ligjshëm dhe respekton të gjitha rregullat e aplikimit, në Serbi dhe në çdo vend tjetër ku aplikohet.

Teknologjia për identifikimin e fytyrës është aplikuar në shumë vende, duke shkaktuar debate për ekuilibrin mes privatësisë dhe sigurisë. Sistemi ka tërhequr vëmendjen dhe për sa i përket akuzave sipas të cilave ligjet kineze u imponojnë sipërmarrjeve që të jenë të pranishme në punën e shërbimeve kombëtare të inteligjencës, duke u dhënë autoriteteve akses tek të dhënat. Si pasojë disa vende po shqyrtojnë dhe një herë përdorimin e kësaj teknologjie.

Kompania kineze hedh poshtë akuzat për kontrollin e qeverisë kineze dhe nuk ka pasur asnjë problem për të gjetur klientë të cilët duan të implementojnë teknologjinë “qytete të sigurta”, në mënyrë të veçantë mes vendeve që Kina ka tërhequr në orbitën e saj diplomatike dhe ekonomike. Përveç Serbisë në listë janë dhe Turqia, Rusia, Ukraina, Azerbajxhan, Angola, Laos, Kazakistan, Kenia dhe Uganda. Por dhe vende me demokraci liberale si Gjermania, Franca dhe Italia. Sistemi përdoret në rreth 230 qytete, duke ekspozuar dhjetëra milionë persona ndaj kontrollit të tij./ABC News Albania

serbia-aleksander-vucic.jpg
G. P.16:02 | 14/10/2019

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç e konsideron një shpifje faktin se komisionerët në Kosovë janë helmuar pasi hapen zarfet me vota që vinin nga Serbia. Sipas tij kjo bëhet për të eliminuar Listën Serbe nga skena politike.

I quan shpikje helmimet në Prishtinë gjatë numërimit të votave nga Serbia. Kjo ka alarmuar politikën në kryeqytetin serb nga ministra e deri tek presidenti, Aleksandër Vuçiç. Zyrtarët serb thonë se shqiptarët duan të manipulojnë votat, pasi duan ta eliminojnë listën serbe. Një katastrofë e ka quajtur Vuçiç këtë ngjarje duke apeluar për kujdes tek ndërkombëtarët.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: Nëse nuk do të ketë më serbë në institucione atëherë e dini se ku janë ata dhe si do të detyrohen të mbrojnë lirinë dhe vatrat e tyre. Ne kemi luftuar partnerët tanë ndërkombëtarë që edhe ata të bëhen të njerëzishëm bashkë me shqiptarët që të mos i ndihmojnë në këto qëllime të sëmura pasi në të kundërt kam frikë që po i afrohemi një katastrofe.

Vuçiç ka pyetur se si ka mundësi që vetëm shqiptarët dhe jo vëzhguesit serb janë helmuar me votat nga Serbia. Siç ka thënë ai, kjo ngjarje, ka një prapavijë politike dhe asgjë tjetër.

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë: Kanë shpikur një rrëfim për helmim me zarfe nga Serbia. Kanë thënë se anëtarët e komisionit qendror janë helmuar, por jo edhe anëtarët serb. Tani nuk janë më të sigurt nëse janë helmuar, por gjithsesi konstatojnë që duhet të ndalur lista serbe. Unë vetëm mund të them që kjo mund të ketë pasoja katastrofike në marrëdhëniet serbo-shqiptare.

Reagimet kanë ardhur edhe nga Zyra për Kosovën, disa ministra dhe Lista Serbe që kanë qenë një zërit që këto vota mund të mos kenë më vlerë pasi kanë frikë nga përmbytja e rezultatit në favor të serbëve të tjerë që nuk arritën të futen në kuvend dhe nuk kanë mbështetjen e shtetit serb./abcnews.al

abc-e-mengjesit-123.jpg
G. P.09:08 | 14/10/2019

14 Tetor 2019. Sot u bënë 5 vjet nga ndeshja Serbi-Shqipëri, e cila u pezullua për shkak të hedhjes së flakadanëve dhe objekteve të tjera nga tifozët ndaj lojtarëve të kombëtares. Ndeshja ishte e vlefshme për eliminatoret për Kampionatin Evropian 2016, ku ne do të arrinim historinë dhe do të kualifikoheshim për herë të parë.

Të gjitha ndodhën më 14 Tetor 2014! Raste shënimi nga kombëtarja jonë, një dron me simbole patriotike shqiptare dhe në fund mësymja dhe dhuna ndaj lojtarëve të kombëtares, çka do të çonte në anulimin e ndeshjes.

Zyrtari i Federatës Shqiptare të Futbollit, Dritan Kokona, i ftuar në “ABC-në e mëngjesit” me gazetarin Enkel Demi ka kujtuar edhe njëherë se çfarë ndodhi atë ditë.

“Ballafaqimi filloi që në aeroport deri ku qëndronim ne. Deri këtu e quanim normale, sa i takon kushteve të sigurisë. Ditën e ndeshjes ishte një situatë tjetër. Kishte grupime tifozësh të organizuar për këtë punë. Unë isha në një ekstrem ku nuk kishte shumë lidhje me tribunën, por nuk u dëgjua himni. Ata nuk po kuptonin si mund të luanim kaq mirë futboll, që nga momenti i Canës me kokë dhe pastaj godasin Ansin me flakadanë. Këtu filloi gjithçka. Kemi ndenjur për gati 3-4 orë në stadium dhe pastaj jemi shoqëruar për në stadium. Kur zbritëm në Tiranë edhe në avion dëgjoheshin thirrjet e tifozëve. Një nga gjërat që do të mbaj mend është një konferencë e shtypit e organizuar në orën 4 të mëngjesit. Ishte e paimagjinueshme. Nuk e kam kuptuar se çfarë po ndodh”, tha Kokona, i cili shtoi se më pas u morën masat që kjo çështje të fitohej ligjërisht.

Ndërkohë në një lidhje të drejtpërdrejtë nga Italia ishte ish-trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, i cili udhëhoqi vendin drejt atij kualifikimi historik për në Francë 2016.

“Mendoj që ka qenë një fazë shumë e rëndësishme në historinë e Shqipërisë dhe mund të themi që kemi hapur një kufi të ri dhe shpresojmë që të rihapet edhe në vitet në vazhdim. Është e vëshiterë sepse në jetë gjërat nuk përsëriten kaq thjesht”, tha ish-trajneri i kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi.

Në stadiumin e Partizanit të Beogradit, himni i Shqipërisë u vërshëllye rëndë, dhe thirrjet antishqiptare ushtuan me të madhe, bashkë me ofendimet. Në 41 minuta, arbitri anglez Martin Atkinson u detyrua ta ndërpriste ndeshjen dy herë, për hedhje të tymueseve, çakmakëve apo monedhave në fushë.

Në të 41-ët u shfaq mbi stadium droni me një banderolë me fushë te zezë, me një hartë të Shqipërisë së madhe me ngjyrë të kuqe, dhe me dy personalitetet e Pavarësisë, Ismail Qemalin dhe Isa Boletinin.

Futbollistët serbë kapën të parët banderolën, dhe pas kësaj lojtarët shqiptarë reaguan. Pasi Balaj mori në dorë flamurin, tifozë serbë dhe deri forca të sigurisë sulmuan ekipin kuqezi, duke sjellë një sherr masiv.

Të rrezikuar për jetën, lojtarët shqiptarë u larguan me vrap drejt dhomave të zhveshjes, bashkë me gjithë delegacionin. Në të njëjtën kohë, tifozë ultras serbë u përleshën me policinë dhe u përpoqën të hynin në fushë.

Në ambientet e brendshme të stadiumit, kombëtarja iu nënshtrua kontrollit të policisë, dhe me shumë vështirësi mundi të largohej drejt aeroportit për t’u kthyer urgjent në Shqipëri. Mbërritja në Rinas ishte triumfale, me mijëra tifozë që prisnin ekipin përfaqësues, duke i shprehur mbështetjen e tyre të plotë.

Jehona ishte e jashtëzakonshme, pasuan procese gjyqësore sportive, dhe përfundimisht ndeshja iu dha Shqipërisë në tavolinë me rezultatin 3-0, ndërsa një vit më vonë kombëtarja arriti kualifikimin për në Euro 2016./abcnews.al

kosova.jpg
G. P.17:15 | 13/10/2019

Lëvizja Vetëvendosje e Albin Kurtit reagoi në rrjetet në lidhje me helmimin e 26 zyrtarëve në Kosovë, që numëronin votat e zgjedhjeve të 6 Tetorit. LVV i bën thirrje autoriteteve që të hetojnë shkaqet e helmimit të punonjësve të KQZ-së.

Vetëvendosje thotë se pakot me fletëvotime nuk kanë ardhur përmes postës ashtu siç e kërkon ligji, por janë sjellë në mënyrë të jashtëligjshme nga zyra ndërlidhëse e Serbisë.

“Këto fletëvotime të sjella kundërligjshëm duhet të refuzohen. Ndërsa shërbimi profesional i KQZ-së duhet ta vazhdojë punën në vlerësimin dhe numërimin e saktë të votave të ardhura nga mërgata. Pakot me fletëvotime të dërguara nga bashkatdhetarët, e të cilat janë verifikuar dhe vlerësuar, duhet të dërgohen në Qendrën e Numërimit dhe të Rezultateve për t’u numëruar”, thuhet në reagimin e Lëvizjes Vetëvendosje.

Numëruesit kosovarë u shtruan në spital pasi shfaqën sindroma helmimi teksa hapnin votat e ardhura nga Serbia. Ata janë paraqitur në qendrën mjekësore të Prishtinës me temperaturë të lartë, si dhe kruarje e djegie.

Mbi rastin po punon Policia e Kosovës, e cila ka nisur një proces hetimor. Procesi i numërimit të votave të ardhura nga Serbia nisi mëngjesin e së dielës, por u ndërpre për shkak të problemeve të shfaqura nga numëruesit teksa hapnin kutitë.

/abcnews.al

jovic.jpg
Vladimir Prenga11:42 | 13/10/2019

Luka Jovic është në telashe. Real Madrid pagoi për kartonin e tij rreth 60 milionë euro dhe më pas u mendua huazimi i tij pa nisur ende kampionati. Në Spanjë e kuptuan menjëherë se mund të përballeshin me një dështim dhe shihej si e rrugës që serbi të shkonte në një tjetër ekip.

Gjithsesi në fund nuk ndodhi kështu dhe Jovic në La Liga ka luajtur deri më tani 6 ndeshje (2 titullar). Sulmuesi nuk po arrin të lërë gjurmë, ndërkohë që së fundmi është lënë jashtë edhe nga Serbia. U mendua se kjo ka ndodhur për shkak të minutave të pakta, por arsyeja është tjetër.

Trajneri Ljubisa Rumbakovic e ka dënuar sulmuesin, pasi para ndeshjes me Luksemburg tha se kishte një dëmtim. Diçka të tillë sulmuesi dyshohet ta ketë bërë për shkak se ndaj Portugalisë ishte në stol. Ajo që ndodhi në shtator është konsideruar një ‘dredhi” nga trajneri i Serbisë, i cili nuk ka harruar dhe tashmë e ka dënuar Jovic. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono