serbi

vladimir-putin-vucic.jpg
G. P.13:43 | 17/01/2019

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Beograd, ku është pritur në aeroportin “Nikola Tesla”, nga homologu i tij serb Vuçiç. Kreu i Kremlinit do të qëndrojë të enjten në Serbi, ku edhe do bëjë homazhe në varrezat e çlirimtarëve të Beogradit dhe tek monumenti i Ushtarit  të Ushtrisë së Kuqe në kryeqytetin serb.

Pas takimit mes presidentëve Vuçiç dhe Putin do të mbahet ceremonia për shkëmbimin e marrëveshjeve të arritura bilaterale, më tej Putin do të nderojë Vuçiç me Urdhrin “Aleksandër Nevski”. Të dy presidentët do të vizitojnë në fund tempullin ortodoks serb, të Shën Savës.

Interesi mediatik për këtë vizitë është shumë i lartë e sipas raportimit të gazetarit tonë në Beograd, Idro Seferi, janë rreth 7000 gazetarë të akredituar.  Agjencia kroate “Hina”, shkruan se një nga çështjet më të rëndësishme do të jetë ajo e Kosovës dhe situatës në rajon.

Mediat boshnjake konfirmojnë se pas largimit nga Beogradi Presidenti rus Putin do të udhëtojë në Bosnje e Hercegovinë, ku do të takohet me presidentin Milorad Dodik. Mediat malazeze janë fokusuar tek qenushi që presidenti serb Vuçiç, do i dhurojë homolgut rus. Qeni thuhet është marrë në Kosovë, i racës që njihet me emrin qen sharri, i maleve të Sharrit./abcnews.al

putin-ne-rusi.jpg
G. P.13:17 | 16/01/2019

Masa të jashtëzakonshme sigurie në Serbi në pritje të vizitës së Presidentit rus Putin në Beograd të enjten. Vuçiç do të nderohet nga homologu i tij me çmimin e madh të federatës ruse.

Por për të Putin do të sjellë nga Moska në kryeqytetin serb urdhrin e veçantë të të shenjtit të kishës ortodokse ruse Aleksandër Neveski. Vuçiç është serbi i parë i nderuar që prej 100 vitesh me çmimin e madh të Federatës Ruse. Shteti i tij nuk ka mbajtur qëndrime negative kundër Kremlinit përkundër rrugës drejt Bashkimit Evropian dhe sanksioneve. Presidenti serb madje shpesh befason me rusisht.

Rusia për Serbinë ka qenë aleate në politikë e sidomos në luftën kundër Kosovës. Beogradi nuk dëshiron në NATO, por është për integrim me Brukselin. Profesori Dejan Miletiç, thotë se Serbia dhe Rusia kanë marrëdhënie të mira, por pa investime nuk mund të konfirmohet një gjë e tillë. Por, sipas tij, Serbia ka qëndrim të qartë për integrim pasi shkëmbimi tregtar 70 për qind bëhet me BE-në.

Dejan Miletic, analist: Nuk shihet një motiv i madh i Rusisë të ndihmojë. Natyrisht do të kërkojë të jetë pjesë e ngjarjeve në rajon pasi tenton të kthejë ndikim sa është reale. Derisa një shtet nuk investon shumë me kapital atëherë nuk mund të thuhet se ndikimi është i madh.

Rusia ka në pronesi industrinë e naftës në Serbi. Kjo konsiderohej çmimi për mbështetje politike. Natyrishëm serbët dhe rusët ndajnë simpati për shkak të ngjasive kulturore. Por, Evropa është më afër. Igor Novakoviç, nga Qendra për Punë ndërkombëtare dhe të sigurisë në Beograd, thotë se Bashkimi Evropian ende është në lojë pasi është oferta e vetme gjithpërfshirëse për tërë Ballkanin.

Igor Novakoviç, organizata ISAC: Hapësira që Rusia e quan e jashtmja  e afërt përdoret nga Moska si poligon për garë me Perëndimin. Rusët kanë qëllim që të pengojnë integrimin e disa prej këtyre shteteve në NATO, e pas krizës së Megdanit as BE nuk është e pranuar. Serbia dhe Ballkani janë të vlefshme për ta kthyer Perëndimin nga kufijtë e asaj që Rusia e konsideron fushë të interesit.

Presidenti rus pritet të ketë një pritje të veçantë që nga aeroporti, takimet e deri tek Tempulli i Shën Savës ku do të ketë lutje./abcnews.al

aleksander-vucic-1.jpg
G. P.12:49 | 15/01/2019

Në një intervistë për mediat vendase, Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç u shpreh se në takimet me Hashim Thaçin flasin në gjuhën angleze, por kur situata tensionohet, ata flasin serbisht.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçic, gjatë një interviste për televizionin serb TV Pink, tregoi detaje rreth takimeve në Bruksel me homologun e tij kosovar Hashim Thaçi në kuadër të dialogut të ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Vuçiç u shpreh se zakonisht ata komunikojnë në anglisht, por në rastet kur situata tensionohet debatet bëhen në serbisht.

Ndër të tjera, kreu i shtetit serb tha se në një rast kanë qenë shumë pranë përplasjes fizike, por çdo gjë ka përfunduar shpejt. Vuçiç tregoi se kishte qenë Hajredin Kuçi që është përpjekur të godasë Ivica Daçiç, dhe Vuçiç ishte bërë gati të sulmonte Thaçin, por në fund nuk kishte ndodhur asgjë./abcnews.al

IDRO-PROTESTA-SERBI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela17:07 | 13/01/2019

Të shtunën në Serbi u mbajtën protestat e radhës kundër presidentit Aleksandar Vuçiç. Ndërsa ka refuzuar të japë dorëheqjen, Vuçiç i ka bërë opozitës ofertë për zgjedhje.

Protestat e opozitës në Serbi me kërkesa për largimin e presidentit, Alleksandar Vucic. Vet presidenti pretendon se besimi tek ai po rritet dhe ofron zgjedhje. Opozita thotë se kjo është diktaturë. I kanë porosiur se e vetmja gjë është liria që duan dhe jot e kenë frikë nga vetë serbët.

Branisllav Trifunoviç, aktor: “Kjo është toka jonë dhe jo e atyre hajdutëve e mashtruesve që vjedhin e rrëmbejnë”.

Mjekja dhe politikanja nga Gracanica e Kosovës, Rada Trajkovic, thotë se politika e Vucic është frika. Ka kërkuar ekstradimin e politikanit të arratisur nga Mitrovica në Prishtinë për rastin e vrasjes së politikanit nga veriu, Olliver Ivanovic.

Rada Trajkoviç, politikane nga Kosova: “Vuçiç ka larë hesapet në mënyrën më të tmerrshme, duke mbrojtur ata që vranë Oliverin, më të mirin mes nesh. Duam drejtësi dhe jo frikë”.

Protestat që vazhdojnë çdo javë u kthyen në sfidë politike në Serbi. Pakënaqësia duket se rritet pavarësisht se opozita është grumbulluar me ide të kundërta, por kundër presidentit. Qytetarët thonë se nuk do të mungojnë.

“Vuçiç jo vetëm që duhet larguar nga pushteti, por nuk duhej as të zgjidhej”.

“Jemi këtu për liri, drejtësi, për të patur media dhe mundësi në jetë; pasi kjo nuk është fytyra e Serbisë”.

Opozita dhe qeverisja kanë bërë garë për numrin e protestuesve pasi zyrtarët thonë se numri është dhjetë herë më i vogël. Këto janë protestat e para serioze që pas atyre kur Vuçiç fitoi zgjedhjet me rezultat rekord. /abcnews.al

serbia.jpg
G. P.23:40 | 10/01/2019

Reshjet e dëborës në Ballkan kanë shkaktuar probleme të shumta në trafikun rrugor. Në Serbi një person humbi jetën si pasojë e një aksidenti, ndërsa rreth 5 mijë banorë në jug-lindje të vendit kanë mbetur të izoluar.

Dëbora ka bllokuar gjithcka në shumë zona të Ballkanit. Disa qytete në Serbi janë në gjendje të jashtëzakonshme pasi të reshurat nuk kanë ndaluar për më shumë se 24 orë dhe trashësia e saj ka arritur deri në dy metra në qytetin Lluqani.

Një aksident ka ndodhur në qytetin e Krushevcit, ku shoferi i autobusit ka vdekur pas përplasjes me një makinë, kurse një grua shtatzënë i është nënshtruar lindjes me prerje cesariane pas aksidentit dhe gjendet në rrezik për jetën. Kurse në jug-lindje të Serbisë rreth 5.000 persona nuk kanë komunikim me pjesët tjera për shkak të të reshurave që kanë zgjatur prej një jave në qytezën Nova Varosh.

Disa persona kanë vdekur si pasojë e ngrirjes javët e fundit vetëm në Serbi dhe numri i aksidenteve është shtuar dukshëm pasi dëbora e re bllokon rrugët në vazhdimësi. Shumë pjesë malore në tërë Ballkanin kanë ngelur pa energji elektrike dhe autoritet bëjnë thirrje për lëvizje të kujdesshme. Në pjesët malore gjendja është më alarmante pasi dëbora është dendur sic duket edhe në Bosnje gjatë shpëtimit të deleve të mbuluara nga dëbora./abcnews.al

presheva.jpg
G. P.23:40 | 09/01/2019

Mungesa e fondeve dhe e parametrave të sigurisë ka bërë që Radio Televizioni i Preshevës të pezullojë transmetimin. Por pavarësisht këtyre problematikave, drejtuesit deklarojnë se pezullimi është një bllokadë e qëllimshme që vjen nga Beogradi.

Kjo është ndërtesa e Shtëpisë së Kulturës në Preshevë. Shumica e institucioneve kulturore e kanë këtu adresën. Radio Televizioni i Preshevës nuk mund t’i japë lajmet pasi televizioni është mbyllur në mungesë të planit për evakuim në rast zjarri. Shenur Jahiu, nga Televizioni i Preshevës tashmë nuk shkon çdo ditë në punë. Në pritje të rifillimit, ai thotë se kjo nuk ndodh për herë të parë.

“Kjo është një qasje tendencioze nga ana e zyrtarëve qeveritarë të Serbisë pasi të njëjtin sistem nuk e kanë të instaluar edhe institucionet republikane, por ato vazhdojnë punojnë normalisht”, tha ai.

Në Luginën e Preshevës kjo ka ndikuar në mbylljen e më shumë institucioneve. Për shqiptarët këtu, ky vendim është i paarsyeshëm. Punëtorët për mungesë fondesh thonë se nuk marrin pagën prej një viti. Ata kërkojnë ndihmë nga Kosova dhe Shqipëria.

“E vetmja shpresë e të punësuarbe është që tanimë institucionet shtetërore të Republikës së Shqipërisë, por edhe të Kosovës të ndërmarrin diçka sa më shpejt në mënyrë që të shpëtohet ky medium, i vetëm shqip në Luginën e Preshevës”, theksoi Jahiu.

Mbështetje publike kanë marrë nga trojet shqiptare, por jo edhe shumë ndihmë konkrete. Televizioni i Preshevës, në pritje edhe të fondeve, deri në hapje lajmet i pret jashtë studiove./abcnews.al

policia-kukes.jpg
G. P.13:46 | 02/01/2019

Dy punonjës policie dhe katër persona të tjerë u arrestuan nga Policia e Kukësit pas arratisjes së një shtetasi serb, i cili ishte në masën e sigurisë arrest shtëpiak në një ambient në këtë qytet.

Sipas njoftimit të policisë lokale, dy punonjësit e policisë me detyrë oficerë të Patrullës së Përgjithshme të Komisariatit të Kukësit kanë lejuar takimin e tij me të afërm pa autorizim përkatës, duke mundësuar largimin e të arrestuarit nga vendi i qëndrimit të detyrueshëm.

Kurse katër persona dy prej tyre nga Kosova, një nga Kroacia dhe një nga Kukësi, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, dyshohet se kanë ndihmuar për t’u larguar nga vendi i qëndrimit, shtetasin serb S.V., 53 vjeç, banues në Mirocka, Serbi. Ky i fundit ishte me masë sigurie ”Arrest shtëpie” dhe ruhej nga punonjës policie në një ambient privat, në Kukës./abcnews.al

protesta-ne-serbi.jpg
G. P.18:04 | 23/12/2018

Protestat në fundjavë duket se po kthehen në një traditë të opozitës serbe. Në tubimin e radhës, manifestuesit kanë paralajmëruar presidentin Aleksandër Vuçiç se po i vjen fundi. Por kreu i shtetit ka ironizuar nismën e tyre.

Protesta e tretë e opozitës serbe. Çdo javë, të shtunën në mbrëmje opozita serbe dhe mijëra qytetarë kanë mbajtur parullat “Ka filluar rënia e qeverisë” dhe “I mbaruar”, drejtuar presidentit Aleksandër Vuçiç. Protestat e opozitës janë zbardhja e vrasjes së politikanit nga Mitrovica, Oliver Ivanoviç, sulmin e liderëve të opozitës dhe djegien e shtëpisë së një gazetari. Organizatorët thonë se në tubim ishin 40 mijë veta, kurse qeverisja dhjetë herë më pak.

Branislav Trifunoviç, aktor:  “Ndalo gënjështrat, zoti Vuçiç dhe mos e gënje popullin. Do të mblidhemi këtu edhe më shumë dhe jemi çdo ditë e më të irrituar nga politika jote”.

Presidenti Vuçiç ka ironizuar me ta duke thënë se nuk ua ka frikën edhe po të jenë pesë millionë. Mund ta mundin vetëm në zgjedhje. Protesuesit thanë se opozita duhet të bojkotojë zgjedhjet nëse ato ndodhin pasi nuk zhvillohen në kushte të lira dhe demokratike. Ata thonë se Vuçiç është një diktator që ka vënë nën kontroll të gjitha mediat./abcnews.al

GJUKANOVIC-KLAN-MAQEDONIA-1280x720.jpg
G. P.17:22 | 22/12/2018

Serbia vazhdon të veprojë sipas interesave të Rusisë. Është kjo deklarata e presidentit të Malit të Zi Milo Gjukanoviç, i cili theksoi se Beogradi kohët e fundit ka acaruar marrëdhëniet me pjesën më të madhe të vendeve fqinje.

Pesidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç ka akuzuar qarqe në Serbi, përfshirë këtu dhe bartës të funksioneve shtetërore dhe Kishën Ortodokse Serbe, për tensionim të marrëdhënieve me fqinjët.Sipas tij, ashpërsimi i retorikës nacionaliste, por edhe i veprimeve të caktuara përputhet me interesat e Moskës zyrtare që Ballkani Perendimor të mos përfshihet në strukturat euro-atlantike. Në intervistën e fundvitit dhënë Televizionit Shtetëror në Podgoricë, Gjukanoviç duke folur për ndërhyrjen serbe në vendin e tij është shprehur malazezët nuk marrin vendime antiserbe por në interes të tyre kombëtar.

Presidenti i Malit të Zi Milo Gjukanoviç ka deklaruar se Serbia gjithnjë e më shumë po braktis kursin e para disa viteve të përmirësimit të marrëdhënieve me fqinjët, si parakusht për të lënë prapa hipotekat e së kaluarës. Dëshmi për këtë, sipas tij, është acarimi i marrëdhënieve me Zagrebin, Prishtinën, madje dhe me vendin e tij. Në intervistën dhënë Televizionit Shtetëror, Gjukanoviç tha të premten se ka përputhje të veprimeve të qarqeve të caktuara nacionaliste në skenën publike në Serbi me interesat ruse.

“Është plotësisht e qartë se interesat ruse nuk janë që Ballkani të përparojë me dinamizëm drejt integrimeve evropiane e sidomos jo drejt integrimeve euro-atlantike. Të kujtojmë deklaratën e paradokohshme të zyrtarit të lartë rus, ministrit të Jashtëm, i cili tha se Maqedonia, nën presionin e Perendimit ose më sakt, më duket të Amerikës, pranoi ndërrimin e emrit për të siguruar shumë shpejt vendin e vet në kuadrin e aleancës së NATO-s. Pra, është plotësisht e qartë se Rusia kundërshton këtë,”- tha presidenti malazez duke vlerësuar se, sipas tij, është plotësisht e qartë se Moska zyrtare është kundër integrimit evropian dhe euroatlantik të Ballkanit Perendimor.

“Dhe, luftën politike me NATO-n, po e zhvillon jo aq mbizotëruese duke luftuar me Amerikën, por pikërisht duke luftuar me Evropën, në të vërtetë me pjesën evropiane të Aleancës së NATO-s që e gjitha shpie drejt rrezikimit të sistemit evropian të vlerave”.

Me këtë rast, në intervistën dhënë Servisit Publik në Podgoricë, presidenti malazez ka komentuar edhe ndërhyrjet gjithnjë e më të dukshme të Beogradit zyrtar në vendet fqinje – në emër të mbrojtjes së interesave të komunitetit serb. Gjukanoviç nuk ka prituar të tërheqë një analogji me atë të ngjarjeve të viteve nëntëdhjetë të shekullit të kaluar që çuan në shpërbërjen e ish-federatës jugosllave. Kjo, sipas tij, është e rrezikshme për shkak se në Ballkan ende nuk janë zgjidhur çështjet e asaj kohe:

“Shumë shpesh rikujtojmë se Bosnja edhe më tej është jonfunksionale, Maqedonia edhe më tej është e paralizuar në rrugën drejt integrimeve evropiane dhe euro-atlantike, kurse marrëdhëniet në mes Beogradit dhe Prishtinës janë tejet të tensionuara”.

Duke qenë më konkret, për format e ndërhyrjes serbe në vendin e tij, presidenti Gjukanoviç tha se me to synohet që malazezët të pengohen të marrin vendime për interesat e veta:
“Qarqe të caktuara në Serbi, pra duke përfshirë edhe bartësit e funksioneve shtetërore, por para së gjithash do të thoja qarqe të caktuara mediatike, nacionaliste dhe natyrisht Kisha Ortodokse Serbe, janë subjektet të cilat janë munduar shumë që gjatë vitit të fundit të ashpërsojnë sjelljen e vet ndaj Malit të Zi që, pak a shumë, reduktohet në mohomin e të drejtës së Malit të Zi që në mënyrë sovrane të marrë vendime të cilat kanë të bëjnë me interesat e tij,” – tha Gjukanoviç në intervistën dhënë televizionit malazez duke nënvizuar se Mali i Zi nuk merr qëndrime antiserbe, por me interes për të./abcnews.al

IRANIANET-AZIL-NE-SERBI.mpg_snapshot_00.53-1280x720.jpg
ent ela17:46 | 20/12/2018

Disa mijëra refugjatë kanë kaluar nëpër Serbi. Një pjesë e tyre tani kanë arritur nga Irani pasi Serbia hoqi vizat për disa kohë për qytetarët e Iranit. Por, pas vetëm një viti Ministria e Jashtme serbe anuloi vendimin në muajin tetor. Një pjesë e iranianëve vinin si turistë dhe nuk ktheheshin më, në pritje të aprovimit të kërkesës për azil. Në një kamp ku më parë jetonin refugjatët e tjerë, tani shumica janë iranianë.

Kampi Krnjaca në përfieri të kryeqytetit serb. Shtëpizat e punëtorëve në kohën e komunzimit ishin kthyer në kamp refugjatësh të atyre që iknin nga luftërat e përgjakshme të ish Jugosllavisë. Më vonë këtu arrijnë sirianët dhe refugjatët nga Afganistani.

Tani shtëpinë e tyre këtu e kanë gjetur dhjetëra refugjatë ngë Irani të cilët kërkojnë azil në Serbi.

Një prej tyre është 26 vjeçari, Saeed Davoodi, nga Teherani. Një i diplomuar për disenj grafik, ka patur problem thotë, pasi nuk mund të shprehej i lirë, të bënte punën e tij, të luftonte për të drejtat e grave dhe shpreson që jetën ta ndërtoj jashtë. Irani është i komplikuar.

Saeed Davoodi, Refugjat nga Irani në Serbi: “Si njerëz ne kemi nevojë për disa liri bazike. Të veshësh ç’të duash, të thuash çfarëdo që do, nëse je i krishterë apo mysliman, secili duhet të ketë të drejtat e tyre. Në Iran gjithçka është e komplikuar. Për punën time gjithçka ka qenë e limituar se çfarë mund të bëja”.

Bashkë me të jeton edhe një Iranian tjetër Reza që vjen nga një pakicë. Bashkë me macen të tre janë bërë familje. Në Iran nuk kthim mbrapa.

Reza, refugjat nga Irani: “Avaz, qyteti im ka burimet më të mëdha të gazit në Iran dhe më shumë se 85 për qind të parave të mëdha që Irani fiton çdo vit apo muaj janë nga ky qytet. Por, fatkeqësisht familja ime dhe të gjithë që jetojnë aty janë të varfër. Muajt që shkuan, mund ta kërkoni këtë në lajme, qeveria e Iranit ka vrarë 22 arabë të rinj për shkak të disa aktiviteteve”.

Serbia kishte hequr vizat për qytetarët e Iranit për një vit. Numri i atyre që vinin si turist në Beograd ishte më i madh sesa i atyre që ktheheshin. Vendimi u tërhoq dy muaj më parë për shkak të presioneve dhe kërkesave për azil. Iranianët lëvizjet i kanë të vogla dhe ka pak aktivitete. Serbia apo një vend tjetër për ta është e parëndësishme.

Saeed Davoodi, Refugjat nga Irani në Serbi: “Nuk kam zgjidhje tjetër pasi nuk dua të bëj asgjë ilegale. Kur dua të shkoj diku nëpër Evropë nuk thonë se jemi të mirëpritur. Kjo këtu është mundësia e vetme dhe nuk dua ta humb”.

Në Serbi kanë ngelur disa mijëra refugjatë nga vendet tjera. Procedurat e azilit nisin, por gati kurrë nuk mbarojnë. Për iranianët kthimi mbrapsht nënkupton kthim në tmerr. Këtu kanë gjetur një shtëpi të vockël në pritje të një jete të pallatit të ëndrrave. /abcnews.al

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono