sëpatë

E-SAKTE-VLORE-KRIMI-MBULIM.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela20:26 | 11/09/2019

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një fshat të Vlorës. Sipas informacioneve të deritanishme një burrë ka goditur me sëpatë gruan dhe vajzën e xhaxhait. Më pas, autori Mariglen Çobani i ka telefonuar xhaxhait të tij dhe i ka treguar për atë që ka bërë.

Sipas policisë, të dyja gratë janë jashtë rrezikut për jetën dhe kanë marrë plagë të lehta. Midis tyre ka patur një sherr të mbartur nga e kaluara. Autori është arrestuar dhe dërguar në komisariat./ABC News Albania 24/7

LUSHNJE-1.jpg
G. P.08:54 | 17/07/2019

Një 30-vjeçar në Lushnje pas një sherri të çastit me të atin e ka qëlluar këtë të fundit me sëpatë në kokë duke e plagosur rëndë. Mësohet se konflikti ka ndodhur në hyrjen e pallatit ku banonin babë e bir për shkak se 60-vjeçari nuk i ka dhënë paratë që kërkonte djali.

Djali qëllon babain me sëpatë në kokë pasi ky i fundit nuk i dha paratë që i kërkoi i biri. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 7:30 të mëngjesit në lagjen “Xhevdet Nepravishta” të qytetit Lushnje.

Sipas policisë në vendngjarje, at e bir Kujtim dhe Dritan Veliaj, kanë debatuar fillimisht në banesë, pastaj në hyrjen e pallatit djali 30-vjeçar pasi ka marrë sëpatën e ka qëlluar disa herë.

Kujtim Veliaj, 60 vjeç, mori plagë të rënda. I plagosuri fillimisht u transportua në spitalin e Lushnjes dhe më pas u dërgua drejt Tiranës dhe ndodhet në reanimacion.

Sipas policisë, autori i këtij krimi, Dritan Veliaj që u kap në flagrance njihet si person i dhunshëm në familje. Babai i tij ishte me urdhër mbrojtjeje ndaj të birit, megjithëse jetonin nën të njëjtin apartament në katin e pestë të këtij pallati.

Madje 30-vjeçari pesë vite më parë ka qenë i dënuar për dhunë në familje dhe sot ngjarja përsëritet. /ABC News Albania 24/7

policia-kukes.jpg
G. P.08:09 | 05/04/2018

Një krim i rëndë ka ndodhur në një fshat të largët, Borje të Kukësit. Burri ka vrarë gruan me sëpatë në rrethana ende të paqarta.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 23:00 të natës së djeshme, por për shkak të distancës, policia ka mundur të shkojë atje vetëm në mëngjes. Nuk dihen shkaqet e kësaj vrasjeje, por autori Adem Tala, 75 vjeç, nuk është kapur akoma nga policia.

Babai i gjashtë fëmijëve pasi goditi në kokë gruan e tij 68 vjeçe është larguar dhe sipas të gjitha gjasave, policia thotë se mund të jetë fshehur në mal./abcnews.al

dilaver-veshaj-1280x665.jpg
G. P.11:00 | 17/03/2018

Një 40-vjeçar ka vrarë me sëpatë kushëririn e tij në Vlorë. Policia ka arrestuar autorin brenda pak orësh. Sherri mes tyre ka nisur për motive pronësie.

Konfliktet e vazhdueshme për vijën e ujit përfunduan me një vrasje mes kushërinjve.
Krimi ndodhi mëngjesin e së shtunës në fshatin Gumenicë të Bashkisë Selenicë.

Dilaver Veshaj në sherrin e fundit me Arben Veshajn e goditi me sëpatë këtë të fundit, duke e lënë të vdekur.
Trupi i 37-vjeçarit u gjet i pajetë 500 metra larg banesës.

40-vjecari u largua nga vendi i ngjarjes, por arratia i zgjati shumë pak pasi u vu në pranga nga Policia e Vlorës.
Në mometin e arrestimit, autori ishte shumë i tronditur.

ABC News mësoi se Veshaj ka deklaruar se e vrava se donte të më vriste, por pa dhënë te tjera detaje rreth asaj çfarë ndodhi.
Të dy kushërinjtë ishin barinj.

Xhaxhai i viktimës, Sotir Veshaj, tha se autori e ka qëlluar fillimisht me pistoletë 37-vjeçarin dhe më pas e ka goditur me sëpatë. Gjithçka ndodhi në sy të djalit 7 vjeç të Arben Veshaj.

Sotir Veshaj: “E kemi mësuar nëpërmjet djalit të tij. Djali është 7 vjeç. Ka qenë në dyqan kur ka qëlluar. Kanë dalë bagëtia. Ky ka ikur për në mal me gjithë djalin. Janë vërsulur qentë. Ky është mbrojtur viktima nga qentë, i ka qëlluar me shkop. Ai ka nxjerrë pistoletën e ka goditur me pistoletë dhe pastaje ka grirë me sëpatë. E ka qëlluar dy tre herë me sëpatë”.

Sipas burimeve nga policia mësohet se shkak i grindjes ishte një vijë uji që kalonte pranë pronave të tyre në vendin, ku mbanin bagëtitë, teksa edhe herë të tjera kishin patur konflikte, për këtë problem./abcnews.al

durim-Lumi-828x445.jpg
us er19:59 | 29/11/2017

Një shqiptar, të cilit iu ishte refuzuar kërkesa për azil në Suedi, është dënuar me 18 vjet heqje lirie në këtë shtet, për vrasjen e vajzës të së dashurës së tij me sëpatë. Gjatë gjyqit u zbulua gjithashtu se ai ishte shpallur fajtor vite më parë për një vrasje në Greqi.

Shqiptari Durim Lumi, 36 – vjeç, u shpall fajtor për vrasjen e një vajze të re në Värmland, në Maj.

Sipas mediave suedeze, Lumi akuzohet se e “ekzekutoi” të renë me një sëpatë, pasi pretendonte se ndihej i kërcënuar prej saj.

Por pretendimi i shqiptarit u hodh poshtë nga prokurori Per Svensson, i cili tha: “Është e qartë. Vrasja ka karakterin e një ekzekutimi të pastër”.

Svensson vuri gjithashtu në dukje se Lumi, i cili jetonte ilegalisht në Suedi në kohën e vrasjes, ishte shpallur fajtor për vrasje gjatë kohës që jetonte në Greqi.

Prokurori paraqiti dokumente para gjykatës që tregonin se shqiptari kishte vrarë një burrë me thikë.

Durim Lumi, foto nga autoritetet greke

“Nuk kam asnjë arsye për të vënë në pikëpyetje të dhënat e autoriteteve greke. Është vrasje dhe sipas dokumenteve, dënimi ishte 15 deri në 16 vjet burg. Por sa vite ka qenë brenda, këtë unë nuk e di,” tha më tej Svensson.

Kjo nuk është hera e parë që Suedia tronditet nga një vrasje e kryer nga një azilkërkues, të cilit iu është refuzuar azili. Në 2015 -ën një azilkërkues nga Eritrea, vrau një nënë bashkë me djalin e saj në një supermarket pasi mori vesh për refuzimin e azilit./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono