senatorja

kamara.jpg
ad min12:50 | 28/06/2019

Raundi i dytë i debatit televiziv mes kandidatëve demokratë që sulmojnë presidencën amerikane, nxori fituese senatoren Kamala Harris. Pikat e saj të forta ishin të drejtat civile dhe racizmi

Ishte senatorja e Kalifornisë Kamala Harris protagonistja e raundit të dytë të debatit televiziv mes kandidatëve demokratë për presidencën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në temën e racizmit dhe të të drejtave civile, ajo arriti të lërë në hije kandidatin e favorizuar ish zëvendës presidentin Xho Bajden..

Përplasja mes Harris dhe Bajden ishte moment më domethënës i mbrëmjes, me senator që e kritikoi se kishte punuar me dy senator të dyshimtë dhe se kishte kundërshtuar autobusët shkollorë publikë, nga të cilët ajo si një person me ngjyrë kishte përfituar. Ajo deklaroi se nuk besonte që Bajden ishte racist por mbi këto çështje nuk mund të ketë debat intelektual mes demokratëve.

Duhet t’i përballojmë seriozisht dhe të reagojmë menjëherë, shtoi ajo. Bajden reagoi duke thënë se nuk i lavdëronte racistët dhe se ai nuk kishte kundërshtuar autobusët e shkollës por faktin që ato të drejtoheshin nga departamenti i arsimit. Harris më tej sulmoi kreun e Shtëpisë së Bardhë Trump duke thënë se politikat e tij për emigracionin tradhtonin vlerat e Amerikës – duartrokitjet ishin të gjitha për të në sallë. Dhe kur ajo kritikoi ish presidentin amerikan Obama për shkak të riatdhetësimeve të detyruara gjatë administratës së tij./ABC News Albania 24/7

se.jpg
ent ela19:23 | 07/03/2019

Marta Mek Selli, senatore republikane e ka pranuar para kolegëve se ka qenë objekt abuzimesh seksuale kur ndodhej në radhët e ushtrisë. Dhe pse la të kuptohej se ishte abuzuar disa herë nga njerëz të ndryshëm, ajo nuk përmendi emra.

Para senatit amerikan, republikania Marta Mekseli, 52 vjeç ka rrëfyer se është përdhunuar në të kaluarën nga eprori i saj, por nuk kishte treguar pasi nuk kishte besim tek sistemi dhe i vinte turp nga ajo që kishte ndodhur. Senatroja amerikane është dhe gruaja e parë pilote që ka marrë pjesë në luftime në Irak dhe Kuvajt. Vetëm pas 26 vjetësh si pjesë e aeronautikës ajo arriti të merrte gradën e koloneles.

Një vit më parë ajo pranoi për mediat në vend se ishte abuzuar nga një trajner atletike në shkollën e lartë. Por në fjalën e saj para senatit ajo la të kuptohej se ishte abuzuar disa herë nga njerëz të ndryshëm, por nuk përmendi asnjë emër.

Në një intervistë për britaniken Guardian, ajo tha se u kishte treguar zyrtarëve ushtarakë ndërkohë që ishte në ushtri, për atë që kishte ndodhur por askush nuk e kishte ndihmuar apo mbështetur për të denoncuar ngjarjet./abcnews.al

180816-trump-lashes-out-opioids-feature.jpg
ad min12:00 | 07/09/2018

Senatorja demokrate kërkon shkarkimin e presidentit amerikan Donald Tramp, pas publikimit të letrës në Nju Jork Tajms nga një zyrtar i lartë anonim në Shtëpinë e Bardhë. Senatori republikan Rand Paul kërkon përdorimin e testit të së vërtetës për të gjetur autorin.

Pas artikullit të zyrtarit të lartë anonim të administratës Tramp, të pulikuar nga Nju Jork Tajms, senatorja e Masaçusets, e Partisë Demokratike, Elizabet Uoren u shpreh për CNN se nëse zyrtarë të lartë të administratës amerikane thonë se presidenti nuk është në gjendje të jetë i tillë, atëherë ata duhet të përdorin amendamentin e 25 të kushtetutës amerikane që lejon shkarkimin e kreut të Shtëpisë së Bardhë në rast se ai nuk është në gjendje të qeverisë.

Deri tani Partia Demokratike nuk ishte shprehur publikisht për mundësinë e shkarkimit të presidenti Tramo. Por deklarata e senatores Uoren, e cila konsiderohet si një nga alternativat e demokratëve për zgjedhjet presidenciale të 2020-ës, ka dhënë dritën jeshile për hapjen e debateve në frontin liberal sidomos në prag të zgjedhjeve të mes mandatit.

Ndërkohë bashkëpunëtorët kryesorë dhe ministrat e presidentit Trump kanë mohuar mundësinë e të qënit autorë të letrës anonime të publikuar nga Nju jork Tajms që fliste për një rezistencë të heshtur kundër Tramp në Shtëpinë e Bardhë. Presidenti Tramp e konsideroi letrën si tradhtitë lartë, ndërsa senatori republican Rand Paul propozoi që të përdoret testi i të së vërtetës për të zbukuar se cili nga ata që kanë akses në sekretet e shërbimit të inteligjencës në Shtëpinë e Bardhë, ka shkruar letrën anonime në Nju Jork Tajms./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono