segmenti

bulevardi-i-ri-1280x720.jpg
nev ila14:35 | 03/07/2019

Përfundon  segmenti i fundit i bulevardit te ri në Tiranë. Sipas kryebashiakut Erion Veliaj është projekti më jetik i realizuar në kryeqytet gjatë mandatin e tij të parë në krye të bashkisë.

Tashme dhe segmenti i trete i bulevardit te ri ne Tirane është gati. Sheshit fundor qe do te ngjasoje me ate “Nene Tereza” i eshte hapur rruga e realizimit.

Kryebashkiaku Erion Veliaj përfundimin e punimeve e inspektoi bashkë me përfaqësuesin e Fondit të Abu-Dhabit dhe Ambasadorin e Emirateve të Bashkuara Arabe.

 “Jam shumë i kënaqur që pas zgjedhjeve i rikthehemi punës normale, iu rikthehemi kantiereve të qytetit tonë, i rikthehemi Tiranës e cila vitin tjetër përgatitet të mbushë 100 vjeç. Këtu jemi në hapësirën që do identifikojë 100 vitet e ardhshme të Tiranës. Nëse bulevardi i vjetër ishte i këtij 100 vjetori të parë, Bulevard i Ri besoj i ka shtruar të gjithë infrastrukturën për Tiranën e 100 viteve më pas, në atë që duam ta quajmë zonën Fin – Tech, pra e financave dhe e teknologjisë për qytetin”, tha Veliaj.

Katër vitet e shkuara  u shpreh Veliaj u rikuperua puna e pa bërë nga administrata e mëparshme ndërsa katër vitet e ardhshme, zhvillimi i Tiranës do të përqendrohet përtej unazës së saj.

 “Projekti ‘lloci’, e thonë tironsit, për nja 4 vite. Çfarë ndodhi, ndodhi, por u munduam të rikuperonim shumë shpejt kohën që humbëm në ato 4 vite. Më vjen mirë që tani jemi gati vetëm për sheshin monumental, që duam të bëjmë në fund të Bulevardit dhe mezi pres të shqyrtojmë 10-15 aplikimet e para që na kanë ardhur për zhvillime.  Ajo që parashikoj në 4 vitet e mandatit të dytë është shumica e zhvillimit që Tirana do të shohë do të jetë jashtë Unazës origjinale të saj, kryesisht në zonën e Bulevardit të Ri. Shpresoj shumë që këtu do të rritet standardi, jo vetëm i cilësisë, por edhe i jetës komunitare”, tha ai.

Ambasadori i Emirateve të Bashkuara Arabe vlerësoi edhe cilësinë e punimeve të kryera ndërsa drejtori  i Financave të Fondit për Zhvillim i Abu-Dhabit premtoi bashkëpunim për të tjera projekte./ABC News Albania 24/7

 

RAMA-NE-VORE-FUSH-KRUJE.mpg_snapshot_00.19-1280x720.jpg
G. P.17:47 | 29/10/2018

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar punimet në rrugën Vorë – Fushë-Krujë. Investimi prej 4.9 milionë eurosh do të përfundojë pas tre muajsh.

Ka shkuar ta shohë vetë ecurinë e punimeve në segmentin Vorë – Fushë-Krujë. Nëse deri dje ka qenë një aks i shpartalluar në këndvështrimin e kryeministrit Edi Rama, sot duhet të jetë një rrugë sic socialistët dinë ti ndërtojnë, tha ai.

Edi Rama, kryeministër: “Ky është rindërtim goxha i thellë dhe i domosdoshëm, sepse ishte një nga akset më të shpartalluar, ndërkohë që është aks kombëtar, për momentin, deri kur të ndërhyjmë në mënyrë rrënjësore me ndërtimin e të gjithë rrugës së re Kashar-Thumanë, pastaj lart deri në Balldren dhe të krijojmë një rrugë të standardeve siç dimë ne,” u shpreh Kryeministri Edi Rama, i cili inspektoi sot ecurinë e punimeve në këtë segment të rëndësishëm rrugor.

Segmenti Vorë-Fushë Krujë, një segment i gjatë 11.2 kilometra, është relativisht i plotë, i thellë, me paketë asfaltike, me shtresat me të gjithë elementët e sigurisë rrugore, sinjalistikë vertikale e horizontale,” u shpreh Afrim Qendro, Drejtor i Autoritetit Rrugor Shqiptar sipas të cilit do të përshpëjetohet afati i mbarimit të kësaj rruge.

Afrim Qendro, drejtor i ARRSH: “Afati është 6 muaj e gjysmë, por besoj për 3 muaj është e përfunduar. Kemi bërë më shumë se gjysmën deri tani, me ritme të jashtëzakonshme, me dy turne. Kemi aktivizuar rreth 210 punonjës dhe 160 makineri,” u shpreh drejtuesi i kompanisë ndërtuese.

Paralelisht po punohet në të gjitha arteriet e hapura rrugore, si dhe në zonat që paraqisnin rrezikshmëri për rrëshqitje me afrimin e stinës së dimrit, apo për katastrofa natyrore.

“Të gjitha pjesët e tjera të rehabilitimit i kemi hapur e jemi në përfundim. Shkodër-Muriqan është drejt fundit edhe Fushë Mjeda edhe Tamara. Gjithashtu Gjirokastër-Lazarat është drejt përfundimit. E gjithë paketa rehabilituese është drejt përfundimit”.

Dy akse të tjera shumë të rëndësishme, Rruga e Arbrit dhe Burrel-Klos, do t’i shtohen hartës së infrastrukturës rrugore .

“Klosi, – u shpreh Kryeministri, – që në kohën kur kishte shkel shoku Enver atje, s’kishte vënë dorë më as njeri, vetëm për të shkuar për të ngritur gishtat e demokracisë. Edhe rruga e Arbrit po ecën shumë mirë.”

“Rruga e Arbrit deri tani është me ritme shumë të kënaqshme. Jemi diku mbi 20 e ca % punime të kryera. Shumë afër fillojmë dhe Milot-Balldren dhe Thumanë-Kashari dhe me këto, i gjithë aksi merr formë përfundimisht, bashkë me të gjithë elementët, deri në Balldren ku shmanget ajo rrëmuja dhe gjithë ajo situata e pakëndshme që është krijuar në hyrje të Lezhës. I gjithë aksi, me doganën e Muriqanin dhe me Hanin e Hotit, kalon në kushte normale dhe bëhet një aks i mbyllur”.

Duke filur për standartet, Kryeministri Rama kërkoi që autosdrata Tiranë Durrës të mo pësojë më përmbytjet e një viti më parë.

“Kemi gjetur hapësirat në kontratë dhe do bëhet një ndërhyrje emergjence, të shpejtë, për të bërë të mundur mospërsëritjen e asaj situate që kishim. Ndërkohë që kemi një bashkëpunim të mirë me disa biznese, të cilët në pjesën mbrapa bizneseve të tyre kanë filluar pastrimin e kanaleve,” deklaroi Qendro, duke shtuar se është vendosur edhe bashkëpunimi me KESH-in dhe institucione të tjera për të realizuar një zgjidhje përfundimtare, për shkak se në atë zonë ka rrjete të sistemit të ujit të pijshëm dhe të tensionit të lartë.

Pas autostradës Tiranë Durrës segmenti Vorë – Fushë-Krujë, renditet i dyti në vend për nga numri i mjeteve që qarkullojnë në një ditë.4. 9 milionë euro është investimi që parashikon ta shndrrojë në një rrugë me parametrat e duhura të lëvizshmërisë, elementëve të sigurisë dhe sinjalistikës./abcnews.al

GJIKNURI-BUSHATI-QENDRO-1280x720.jpg
ent ela15:25 | 14/09/2018

Ministri Gjiknuri, ai Bushati dhe Kreu i Autoritetit rrugor Afrim Qendro kanë inspektuar investimin që po kryhet në segmentin Melgushë – Mjedë, nga ku njoftuan edhe vijimin e investimeve që sipas tyre përmirsojnë sigurinë në rrugë në Bashkinë Shkodër dhe më tej.

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri bashkë me atë për Punët e Jashtme Ditmir Bushati të shoqëruar nga drejtori e Autoritetit Rrugor Afrim Qendro inspektuan investimet që po kryhen në segmentin rrugor Melgushë-Mjedë.

“Segment që ka patur një problematikë të madhe me sigurinë rrugore. Është një investim prej 500 mijë eurosh i cili ka filluar dhe brenda 45 ditësh besoj do ta mbyllim duke i rritur sigurinë gjithë këtij segmenti rrugor”.

Ministri Gjiknuri investimin e quajti përgjigje të qeverisë ndaj kërkesave të komunitetit.

 “Këtu në Qarkun e Shkodrës po adresojmë disa segmente rrugore shumë të rëndësishme për qytetarët. Praktikisht, kjo është një nga rrugët që edhe në përgjigje të sensibilitetit të komunitetit po vendosen barrierat mbrojtëse dhe gjithë pjesa e sigurisë”.

Ministri Bushati, njëkohësisht deputet i zonës  tha se kjo ndërhyrje vjen bashkë me të tjera investimeve të qeverisë për Bashkinë e Vaut të Dejës. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono