seancë

KRONIKE-EFTHTIMIUS-KASMI-KERCENIMI-ABC-M1-T3.mpg_snapshot_00.18-1280x720.jpg
ent ela17:32 | 21/03/2019

Shtyhet seanca e parë për grekun Eftimios Eftimiu dhe 4 të pandehur të tjerë, të cilët  akuzohen për vrasjen e Devi Kasmit rreth një vit më parë në Tiranë. Shkak për shtyrjen e seancës është bërë mos marrja dijeni e të pandehurit Aurel Hoxhallari, i arratisur prej një viti.

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të kërkojë ndihmën e Interpol Tiranës për të bërë të mundur gjetjen dhe njoftimin e tij. Ndërkohë, avokati i zgjedhur nga familja e të pandehurit, Samir Vishaj, kërkoi ndarjen e çështjes dhe vazhdimin e gjykimit për pjesën tjetër të grupit.

Vrasja, për të cilën akuzohet shtetasi grek Eftimius Eftimiu, ka ndodhur në 29 Janar 2018, poshtë banesës së viktimës Devi Kasmi. Eftimius, sipas prokurorisë, është ndihmuar nga të pandehurit e tjerë për të kryer krimin, i cili dyshohet se është porositur nga Aurel Hoxhallari./abcnews.al

kuvendi-770x434.jpg
ent ela11:40 | 18/03/2019

Seanca e radhës e Kuvendit të Shqipërisë do të mbahet te enjten në orën 10.00.

Kjo  është vendosur nga Konferenca e Kryetareve e mbledhur paraditen e sotme. Ky vendim pritet të pasqyrohet edhe përmes njoftimit te seancës plenare në faqen zyrtare të Kuvendit të Shqipërisë.

Ndërkohe nuk ka ende një reagim nga opozita, lidhur me qëndrimin e saj në këtë ditë, nëse do të thërrasë apo jo proteste para Parlamentit si edhe në javët e kaluara. Pas protestës se 16 Marsit, opozita nuk ka deklaruar asnjë datë për manifestimin e radhës./abcnews.al

 

 

 

kuvendi-770x434.jpg
ent ela10:03 | 26/02/2019

Seanca plenare në Kuvendin e Shqipërisë që u anullua të enjten e kaluar, do të mbahet ditën e sotme në orën 17:00. Vendimi është marrë këtë mëngjes në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve.

Opozita e bashkuar ka reaguar menjëherë duke i bërë thirrje strukturave të partisë të organizohen për të protestuar përpara Kuvendit në të njëjtën orë me seancën e njoftuar.

E njoftojnë beftas mbledhjen e seancës plenare për në orën 17 të pasadites së kësaj të martë. Vendimi u mor në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve duke publikuar më pas edhe rendin e ditës së kësaj seance.

Ndër tetë projektligjet e depozituara në kuvend mazhoranca ka vendosur për miratim edhe strukturën e buxhetin e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe të Prokurorisë.

Shpjegimin se pse kjo mbledhje e parlamentit nuk po bëhet të enjten e bën kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla

I menjëhershëm ka qenë reagimi i opozitës pas njoftimit të socialistëve. Partitë e opozitës së bashkuar i kanë bërë thirrje strukturave të organizohen për të protestuar përpara parlamentit.

Të porositur më herët nga kryeministri Rama, socialistët refuzojnë ti kundërpërgjigjen. Në mbledhjen e konferencës së kryetarëve është vendosur gjithashtu që seanca e rradhës të zhvillohet në datën 5 mars./abcnews.al

zoran-zaev.png
G. P.20:40 | 15/10/2018

Parlamenti maqedonas nuk ka arritur një marrëveshje për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga marrëveshja e Prespës dhe bisedimet do të vijojnë ditën e martë. Ndërkohë, opozita ka refuzuar amnistinë e ofruar nga kryeministri Zaev për ngjarjet e 27 prillit.

Seanca për diskutimin e ndryshimeve kushtetuese në Maqedoni është mbyllur pa një rezultat konkret dhe bisedimet mes mazhorancës dhe opozitës do të vazhdojnë të martën, në një seancë të re. Gjatë debatit, kryeministri Zoran Zaev i bëri thirrje opozitës të lërë mënjanë dallimet politike dhe të marrë parasysh të ardhmen e gjeneratave të reja. Gjithashtu, ai u shpreh i gatshëm të falë përgjegjësit e ngjarjes së 27 Prillit, kur deputetët e VMRO-DPMNE-së sulmuan kolegët dhe vetë kryeministrin për të penguar ardhjen e tij në pushtet.

Zoran Zaev: “Ky është momenti më i mirë për të falur dhe për t’u pajtuar. Prej këtej ju dërgoj mesazhin për falje dhe pajtim për ngjarjet e 27 Prillit. Unë e di që kjo ka një çmim politik, por jam i gatshëm ta paguaj. Politikanët shkojnë dhe vijnë, por shteti dhe populli mbeten përgjithmonë”.

Por në reagimin e tij, sekretari i përgjithshëm i VMRO-DPMNE-së, Igor Janushev deklaroi se opozita nuk kërkon amnisti, por drejtësi për ngjarjen, sipas tij të fabrikuar, të 27 Prillit.

Igor Janushev: “Lironi njerëzit nga paraburgimi dhe përndjekja politike dhe mundësoni për ta një drejtësi të re, me garanci për prezumimin e pafajësisë”.

Ndërkohë, partia Aleanca për Shqiptarët vlerësoi se Zaev ka të drejtë të falë, por vetëm si qytetar i këtij vendi e jo si kryeministër.

Syrja Rashidi: “Zaev ka të drejtë të falë, por vetëm si qytetar e jo si kryeministër”.

Ndërkohë, teksa zhvillohej seanca, një grup qytetarësh protestuan përpara Parlamentit kundër ndryshimeve kushtetuese. Me thirrjet “Nuk ju votuam për të ndryshuar emrin” dhe “dorëheqje” ata u kërkuan deputetëve të mos i mbështesin ndryshimet./abcnews.al

kolegji-933x445.jpg
G. P.10:32 | 16/05/2018

Kolegji i Posaçëm i Apelimit vendosi të shtyjë për në datën 31 Maj seancën për ish-prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Lalla. Seanca e sotme ishte thirrur pas ankimimit nga ana e Komisionerit Publik të vendimit të KPK-së të datës 16 Shkurt 2018 për ndërprerjen e procesit të Vettingut për Adriatik Lallën, pas dorëheqjes së tij nga sistemi i drejtësisë.

Ish-kryeprokurori nuk ka qenë i pranishëm në seancën e sotme, por është përfaqësuar nga përfaqësuesi i tij ligjor, Sokol Hazizaj. Avokati tha gjatë seancës se i përfaqësuari prej tij, Adriatik Lalla, nuk kishte asnjë dijeni për mbajtjen  e kësaj seance të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit.

Gjithashtu ai kishte prokurë të përgjithshme për përfaqësimin e Adriatik Llallës, por jo prokurë specifike për përfaqësimin e tij në këtë seancë. Ndaj Kolegji i Posaçëm i Apelimit i la 15 ditë kohë avokatit Sokol Hazizajt të plotësojë prokurën e tij duke shprehur në mënyrë të posaçme vullnetin e  subjektit për t’i dhënë avokatit tagrin për ta përfaqësuar në Apel kundër vendimit të KPK-së.

Po ashtu u vendos të përsëritet njoftimi publik për ankimimin e Komisionerit për vendimin e KPK-së për Adriatik Llallën, si dhe të njoftohet subjekti i rivlerësimit kalimtar Adriatik Lalla për mbajtjen e seancës në këtë Kolegj në 31 Maj ora 10.00.

Trupa gjykuese e Kolegjit të Posaçëm të Apelimit për këtë çështje përbëhet nga Sokol Çomo, kryetar; Luan Daci, relator dhe anëtarët Albana Shtylla, Ina Rama dhe Ardian Hajdari./abcnews.al

emiljano-shullazi-1280x683.jpg
G. P.17:44 | 13/03/2018

Emri i shoferit të biznesmenit Ylvi Beqja, Besnik Musai, dëshmia e të cilit rëndoi pozitën penale të Emiliano Shullazit u kthye në një “mollë sherri” mes palëve në seancën e të martës.

Avokatët u përfshinë në debate të ashpra me prokuroren, se përse dëshmitari Musai, bashkëjetueses së Beqjes, ishte marrë nën mbrojtje policore.

Gjuhës së tensionuar nuk i shpëtoi as i pandehuri Shullazi. Ai kërkoi llogari nëse dëshmitari Musai kishte dhënë deklarime në Prokurori, para se të pyetej në Gjykatë.

Prokurorja në sallën e gjyqit shpjegoi se Musai mbrohej si rreth familjar i Ylvi Beqjes dhe se ai nuk ishte pyetur prej saj në prokurori.

Pas kësaj përgjigje, Shullazi kërkoi rithirrjen në proces të dëshmitarit, për të sqaruar këtë moment.

Gjatë dëshmisë së tij në muajin Shtator 2017, Musai tha se kishte parë Shullazin t’i drejtonte pistoletën biznesmenit Ylvi Beqja./abcnews.al

vlcsnap-error193-1280x720.jpg
ent ela14:10 | 14/02/2018

Me 11 anëtarë nga ku kryetari dhe 3 anëtarë do jenë përfaqësues të Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, 1 përfaqësues i LSI dhe 6 anëtarë të mazhorancës parlamentare do të ngrihet komisioni hetimor i kërkuar nga Partia Demokratike, me qëllim kontrollin e ligjshmërisë së veprimeve dhe mosveprimeve të pushtetit ekzekutiv dhe legjislativ lidhur me çështjen ku përfshihet si i akuzuar ish-ministri i brendshëm Saimir Tahiri.

Me një afat pune minimalisht tre muaj kërkesa është depozituar ditën e martë nga grupi parlamentar demokrat në kryesinë e Kuvendit. Ende e pa protokolluar, kjo kërkesë brenda pesë ditëve shkon në mbledhjen e Konferencës së Kryetarëve, e cila përcakton edhe përbërjen e komisionit, ku shumicën e ka mazhoranca por kryesinë pala që kërkoi ngritjen e komisionit, Partia Demokratike. Burime pranë kryesisië së Kuvendit thanë për ABC News se konferenca e Kryetarëve do të marrë në shqyrtim kërkesën ditën e hënë, për t’u njoftuar më pas seancën plenare të 22 shkurtit nga kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono