sazan guri

guri-1280x720.jpg
in a22:33 | 03/12/2019

Në emisionin “Provokacija” me Mustafa Nanon, ambientalisti Sazan Guri thotë se specialistët kanë dalë në skenë pas këtij tërmeti. Sazan Guri thotë se tashmë qytetarët duhet të qetësohen pas këtij tërmeti që tronditi vendin.

“Tërmetet kanë qënë të lokalizuara në Durrrës sipas tij bazuar me fakte inxhinierike për ngjarje të tilla vetëm njerëzit e përgatitur mund të japin mendime të sakta. Qytetarët duhet të qetësohen pas këtij tërmeti që tronditi vendin. Tërmeti nuk ka lidhje me ditën, më natën apo probleme natyrore. Kjo ngritje e tokës, kjo lëvizje është mësë normale pas gjith asaj tronditjeje. Cunami nuk ndodh në Durrës, qytetarët duhet të qetësohen për këtë fakt që diskutohet së fundmi”, u shpreh Sazan Guri.

Ky tërmet që tronditi vendin sipas tij nuk ishte më i fortë se sa i Shkodrës.

Sa i përket pyetjes se kur mund të ndodhë një tërmet tjetër në Durrës, Sazan Guri thotë se nuk mund të flasë saktë për këtë fakt, por nëse do të kemi këto ngjarje sizmike ai shprehet se nuk mund të ndodhë një i tretë tani.

Nëse do të ndalemi ke fajësimet ky shtet këto 30 vite duhet të ishte përgatitur me protokollin e ndërtimit. Ato pallate që janë bërë me studime janë të sakta, por shtesat që janë të dëmshme, shprehet ai. Ky shtet do ndërtonte protokollin këto 20 vjet, por ata nuk dinin. Ai u ndal edhe te këto 6 vitet e fundit duke theksuar se ky shtet nuk ka kontrolluar hapat e protokollit.

“Siguria shkencore nuk është siguri absolute, por në bazë të statistikave deri më sot un flas për atë që është e njohur dhe kjo nuk me jep një tërmet të tretë, është shumë larg tërmeti i radhës”, tha Guri.

Sazan Guri sqaron se tërmetet me meganitudë 6 të shkallës righter shpërthejnë në 30 apo 40 vjet madje mund të duhen edhe 80 vite.

Ndër të tjera ai thotë se puna e medias ka qënë heroike./abcnews.al

sazan-guri.jpg
ad min23:05 | 11/10/2019

Pas tërheqjes së lejeve mjedisore të Tipit C për ndërmarrjet dhe fabrikat e vogla nga Ministria e Mjedisit, ambientalistët shprehen se niveli i ndotjes do të jetë edhe më problematik.

Studiuesi dhe ambientalisti Sazan Guri thotë në një intervistë për Abc Neës se leja mjedisore e Tipit B duhet të përfshije edhe ndërmarrje si furrat e bukës apo mobilieritë.

Sipas ambientalistit Guri, në Tiranë ka një nivel mjaft të lartë ndotjeje, si akustike ashtu edhe mjedisore.

Pak ditë më parë ministri Blendi Klosi vendosi heqjen e lejeve mjedisore të Tipit C për disa lloje biznesesh si furrat e bukës, depot farmaceutike, lavazhet apo mobileritë, edhe pse disa prej aktiviteteve të tilla shkaktojnë ndotje akustike./ABC News Albania

sazan-guri-1280x698.jpg
ent ela17:25 | 08/02/2019

Ambjentalisti Sazan Guri prezantoi librin “ Mjedisi Shqiptar”  në vëzhgimet dhe auditimet e Kontrollit të Lartë të Shtetit. Në këtë libër Guri jep zgjidhje konkrete për  trajtimin e mjedisit.

Ambjentalisti Sazan Guri eksperiencën e tij 5-vjeçare  në vëzhgimin e mjedisit me stafin e auditimit të Kontollit të Lartë të Shtetit e ka përmbledhur në një libër.  Guri thotë se përmes këtij libri ai përpiqet që tashmë ta japë zgjidhje konkrete përmes formulave dhe jo në  formë hipotetike.

Libri “Mjedisi Shqiptar” në vëzhgimet dhe auditimet e Kontrollit te Lartë të Shtetetit u prezantua në ambjentet e Akademisë së Shkencave./abcnews.la

klosii.jpg
ad min15:30 | 19/05/2018

Bizneset në zonat turistike kanë më pak se dy javë kohë për të marrë masa për trajtimin e ujërave të ndotura. Pas një Qershorit, ka paralajmëruar ministri i Mjedisit dhe Turizmit, Blendi Klosi, ata që i derdhin këto ujëra në det do të ndëshkohen ashpër.

Kjo inxhiniere po i prezanton Ministrit të Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi teknologjinë që një resort turistik në bregdetin e Tales në Lezhë po përdor për të trajtuar ujërat e ndotura.

Nisma vjen si një detyrim që duhet të përmbushin strukturat akomoduese në zonat turistike deri më 1 Qershor.

Blendi Klosi: “Nga data 1 Qershor ne do të veprojmë me gjithë institucionet që shfrytëzojnë ujin e detit. Qofshin ato private apo shtetërore, që nuk kanë deburatorë për trajtimin e ujërave të zeza. Ne do të jemi shumë më ashpër me këdo që nuk zbaton lejen mjedisore në raport që ka me shtetin shqiptar  për të administruar ujërat e zeza dhe trajtuar mbetjet urbane”.

Edhe sipas ambjentalistit Sazan Guri, praktikës së vjetër për mënyrën e trajtimit të ujërave të zeza duhet t’i vijë fundi.

Sazan Guri:“Nuk janë vetëm për hotelet të komplekseve turistike, por janë për çdo lloj punishteje, fabrikë, kombinat që do të thotë që në Shqipëri nga ky moment këta janë dallëndyshja e parë. Është një nga praktikat më të mira në vend dhe në Shqipëri mbaroi koha që t’i mund të bësh çfarë të duash me ujërat e zeza”.

Në këtë resort, gjithashtu do të ketë edhe një impiant për trajtimin e mbetjeve të tjera që krijohen nga konsumatorët. Lënda që përftohet, sipas administratorit Gjergj Liqejza, do të përdoret për plehërimin e hapësirave të gjelbëruara./abcnews.al

vlcsnap-error585-1280x720.jpg
ad min15:27 | 17/12/2017

Ambjentalisti Sazan Guri ka shkruar tre libra mbi historinë, mendësinë dhe gjuhësinë e shqiptarëve. Promovimin e veprave e ka zgjedhur ta bëjë në Kosovë. Autori Guri tha se në këto libra është shpalosur puna e tij 40 vjeçare gjate të cilave ka mbledhur fakte dhe thënie të shumta të shqiptarëve ndër shekuj./abcnews.al

 

 

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono