sarande

MBULIM-SHKARKOHET-ALLTUN-CELA.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
ent ela09:46 | 08/01/2019

Kryetari i Gjykatës së shkallës së parë në Sarandë Alltun Çela është shkarkuar sot nga detyra nga Komisioni i pavarur i Kualifikimit.

Gjatë seancës dëgjimore të zhvilluar me gjyqtarin disa ditë më parë, trupa gjykuese e KPK vuri në dukje një sërë parregullsish në lidhje me pasuritë e gjyqtarit.

Raporti i IKDKP fliste për deklarim të saktë të pasurisë dhe në përputhje me ligjin nga ana e gjyqtarit Çela. Por Komisioni listoi një sërë paqartësish. /abcnews.al

alltun-cela.jpg
G. P.12:03 | 04/01/2019

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nisi seancat dëgjimore për vitin 2019 me kryetarin e Gjykatës së Sarandës, Alltun Çela. KPK konstatoi një sërë parregullish me pasuritë e gjyqtarit. Përpos tyre, Çela mori një vlerësim negativ edhe nga DSIK si i papërshtatshëm për sistemin.

Seanca e parë për vitin 2019 në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit i përkiste gjyqtarit Alltun Çela, kryetar i Gjykatës së Sarandës. Çela zgjodhi të përballet i vetëm me treshen gjykuese pa u shoqëruar me avokat.

Raporti i IKDKP-së fliste për deklarim të saktë të pasurisë dhe në përputhje me ligjin nga ana e gjyqtarit Çela. Por Komisioni listoi një sërë paqartësish. E tillë ishte fakti që një sipërfaqe prej 17 mijë e 540 metër katrorë, e përfituar në vitin 1994 bazuar në ligjin 7501, mbante emrin e tij dhe jo të babait, ndonëse ata jetonin bashkë.

Vetë gjyqtari sqaroi se edhe pse jetonte në të njëjtën banesë me prindërit, në gjendjen civile figuronte familje më vete dhe se ashtu ishte vlerësuar nga Komisioni i Ndarjes së Tokës. Komisioni vëreu paqartësi edhe tek një shtëpi banimi në pronësi të gjyqtarit në Fshatin Tatzan, Delvinë, që figuronte si dhuratë nga babai. Ndonëse ekzistonte një vendim gjyqësor për njohje pronësie, Komisioni tha se gjykata është shprehur vetëm për banesën dhe jo për një sipërfaqe prej 600 m2 truall pranë saj.

Probleme u konstatuan për një pronë pranë ish-fabrikës së biskotave të Sarandës e përshtatur për banim, pasi sipas hetimit të KPK, përshtatja ishte bërë në vitet 1994-1995, ndërsa pronësia ishte marrë në vitin 1995. Komisioni ngriti dyshime për një ambient magazinë të blerë në vitin 2002 nga gjyqtari, të dhënë me qira e mandej përshtatur për banim, si edhe për një truall prej 400 metër2 përfituar nga Këshilli Bashkiak Saranda në vitin 1999, por i paregjistruar në ZRPP. Kryegjyqtari i Sarandës këmbënguli për çdo rast se pasuria e tij ishte e ligjshme dhe e rregullt.

Por kundër tij ishte edhe raporti i përcjellë nga Drejtoria për Sigurimin e Informacionit të Klasifikuar. Pa dhënë shpjegime, relatorja tha se sipas DSIK-së, gjyqtari Çela është i papërshtatshëm për të qënë gjyqtar.

“DSIK të më paraqesë një provë”, tha gjyqtari, që kërkoi në përfundim konfirmimin e tij në detyrë. Vendimi përfundimtar për Çelën pritet të shpallet në 8 Janar./abcnews.al

aksident-1.jpg
G. P.10:33 | 04/01/2019

Një 35-vjeçare humbi jetën, ndërsa dy persona të tjerë u plagosën pasi u përplasën nga një makinë në Sarandë. Ngjarja e rëndë ndodhi mëngjesin e të premtes në afërsi të liqenit në fshatin Mursi. Sipas uniformave blu, këmbësorët u goditën nga një makinë tip “Benz-2500” që drejtohej nga 21-vjeçari Orges Metro.

P%r pasojë humbi jetën Leonarda Boro si dhe u dëmtuan Sajmir Stolla, 33 vjeç dhe Gentian Stoqeni, 38 vjeç. Grupi hetimor ndodhet në vendin e ngjarjes dhe po kryen hetimet në lidhje me përcaktimin e shkakut dhe të sqarimit të rrethanave të aksidentit të rëndë./abcnews.al

kanal.jpg
ent ela18:48 | 18/12/2018

Një person është gjetur i pajetë në një kanal në Vrion, në Bashkinë e Finiqit në Sarandë.  Trupi i pajetë është parë nga banorët e zonës, të cilët kanë njoftuar menjëherë policinë. Viktima dyshohet të jetë mbytur tri ditë më parë. Sipas policisë së Sarandës kanali është i thellë dhe nxjerrja e trupit është bërë me mjaft vështirësi. Ende nuk dihet identiteti i viktimës, por mendohet të jetë rreth 45 vjeç. Ende nuk dihen rrethanat e ngjarjes. /abcnews.al

drogaaa-1280x699.jpg
G. P.10:22 | 25/11/2018

Tre persona janë arrestuar gjatë operacionit “Forca e Ligjit” në Sarandë. Atyre iu është gjetur në makinën me të cilin po qarkullonin në qytet 32 kilogramë kanabis sativa. Të tre të arrestuarit janënga Tepelena dhe sipas policisë, ata do ta transportonin drogën në drejtim të Greqisë.

Gjithashtu këtyre personave iu bllokuan në cilësinë e provave materiale një automjet tip “BMW”,  një automjet tip “Mercedes-Benz” dhe  5 aparatë telefonikë celularë./abcnews.al

ZJARR-NE-SARANDE-MBULIM.mpg_snapshot_00.04-2-1280x900.jpg
ent ela08:32 | 13/11/2018

Zjarri që ra në katin e parë të një hoteli në Sarandë ka krijuar panik jo vetëm te klientët, por edhe banorët e lagjes numër 4. Ende nuk dihen shkaqet e këtij zjarri, ndërsa shërbimet zjarrfikëse shkuan në vendgjarje dhe bënë të mundur lokalizimin dhe shuarjen e flakëve. Nga të dhënat e para mësohet se vatra e zjarrit ka qenë në ambjentet e personelit dhe më pas është përhapur në të gjithë katin. Flakët kanë arritur deri sipër godinës. Për fat nuk pati të lënduar, por vetëm dëme materiale. /abcnews.al

RAMA-NGA-SARANDA-NE-SHKODER-ABC-M3-T1.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
ent ela16:39 | 10/11/2018

Këto ditë Kryeministri Edi Rama ka vendosur të udhëtojë nga veri në jug duke u përqendruar tek fëmijët. Në Sarandë inspektoi maternitetin e ri ku vijën në jetë foshnjat ndërsa në Postribë të Shkodrës premtoi ndërtimin e një shtëpie të re për fëmijët që janë me nota të shkëlqyera në shkollë edhe pse jetojnë në një familje të varfër.

Ka vetëm dy orë që ka ardhur në jetë dhe kjo vajzë do ta mësojë pas disa vitesh se ka lindur në një maternitet të ri në Sarandë që sic ndodh rëndom  inspektohet nga kryeministri pasi përfundon.

Investimi 336 milionë lekë është bërë jo vetëm për foshnjat e Sarandës, por edhe Konispolit, Delvinës e Finiqit.

“Kemi investuar në spitalin bashkiak të Sarandës, në maternitetin e ri të qytetit. Dikur ka qënë në një zonë në qendër të Sarandës, por komplet i degraduar, sot ne një ndërtim të ri, investim i buxhetit të shtetit i nisur  në vitin 2017, në vlerën 336 milionë lekë, bashkë me pajisjet. Ndërkohë  jemi duke mobiluar patologjinë dhe kirurgjinë, pra, është një tjetër investim së bashku me maternitetin, kështu që përfundojmë të gjithë korpusin e spitalit të Sarandës.”

Duke e cilësuar maternitetin e ri një model shërbimi, ministrja Manastirliu tha se me buxhetin e vitit 2019 do të investohet edhe në maternitetet e qyteteve të tjera.

“Në buxhetin e vitit 2019 kemi planifikuar fillimin e rikonstruksionit dhe ndërtimit të ri të maternitetit të Beratit, të Lezhës dhe do të përfundojmë gjithashtu dhe projektet për dy maternitete e tjera, siç është materniteti i Pogradecit dhe materniteti i Kukësit, faza e parë e të cilit tashmë ka filluar,”

Jo vetëm ambiente të reja  por mbështetje fo të kenë edhe stafet mjekësore tha kryeministri Rama.

“Në janar kemi daljen e 300 specialistëve të parë, se ishte 4 vjet vakum, pasi nuk u bënë specializime dhe do kemi menjëherë mbushjen e vakumit të krijuar në vite. Do keni rritje tjetër rrogash për infermieret, mjekët dhe gjithë personeli. Besoj që krahasuar me nga u nisem, jemi përpara, krahasuar me ku duam të shkojmë, kemi shumë akoma. Por e dini ju, fëmijët rriten ngadalë, nuk rriten menjëherë.”

Fëmijët e detyruan që të udhëtojë edhe drejt Shkodrës kryeministrin Edi Rama.

Por nuk e ka zgjedhur rastësisht të vizitojë këtë familje të varfër prej 9 anëtarësh në fshatin Postribë. Errësira nuk i ka penguar fëmijët që të shkëlqejnë në shkollë.

“Këto janë dhurata më e madhe që i bëni mamit dhe babit dhe investimi më i madh për veten tuaj. Do bëjmë diçka patjetër! Do e zgjidhim këtë sepse ti, vëllai, motrat, që jeni nxënës të shkëlqyer nuk thoni, nuk kam këtë, nuk kam atë, s’kemi ku mësojmë, s’kemi ku flemë, s’kemi çfarë hamë, s’kemi, s’kemi, s’kemi, kështu që s’po bëjmë asgjë, siç bëjnë ata që kanë edhe që llastohen gjithë ditën dhe që rrinë nëpër kafe me lekët e mamit dhe të babit dhe merren me “Facebook” dhe duan vetëm rrogë në shtet, se nuk shkojnë as të punojnë siç punon Vullneti”.

Vajza më e madhe e familjes Shabaj, është e para e klasës, edhe pse i duhet plot 1 orë për të shkuar në shkollë

 “Jam në klasë të 10-të. Shkoj në shkollë në këmbë. Është 1 orë larg dhe nëpër shi është shumë e vështirë”.

Qëllimi se pse Kryeministri i kishte vizituar është ndërtimi i një shtëpie të re por edhe të një pune për kryefamiljarin.

“Do bëjmë një shtëpi sic duhet dhe do ta bëjmë shpejt. Do t’ju çojmë me qira diku. Do ta prishim këtë, se kjo nuk riparohet. Është pak ngushtë koha, se mirë do ishte me e kap për vit të ri. Do të gjejmë një mundësi punësimi konstant dhe të bëjmë shtëpinë e re”. /abcnews.al

 

rama-sarande.png
ent ela12:32 | 10/11/2018

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar paraditen e sotme maternitein e ri të ndërtuar në Sarandë. I shoqëruar dhe nga ministrja  e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, kreu i qeverisë vizitoi ambjentet e reja të nënave dhe fëmijëve.

“Një maternitet i ri që ta shohin tërë kadrinjtë e të qepin gojën për ca kohë, ndërkohë që ja si ky do të bëhen edhe të tjera maternitete të tjera gjatë këtij mandati, Kukësi, Korça, Pogradeci, Berati” – shkruan Rama në facebook.

Një maternitet me kapacitet të dyfishuar që do t’i shërbejë jo vetëm Sarandës, por edhe Konispolit, Finiqit. Ai përmendi sërish rritjen e pagave për mjekët dhe infermierët.

“Do bëjmë edhe rritjen e rrogave për infermnierët, mjekët  e gjithë personelin dhe krahasuar me nga u nisëm jemi përpara, krahasuar me ku do shkojmë kemi shumë akoma. Fëmijët rriten avash, jo menjëherë”- u shpreh Rama. /abcnews.al

ANTARSIMET-E-PS-NE-SARANDE-1280x720.jpg
ent ela19:15 | 09/11/2018

Banorët e Sarandës i kërkuan kryeministrit Edi Rama t’i zgjidhë problemet e vjetra që kanë me pronësinë. Ankesat ia drejtuan në fushatën e anëtarësimeve të reja që kreu i qeverisë zhvilloi në qytetin bregdetar.

Partisë Socialiste i shtohen edhe 200 anëtarë. Janë të rinjtë e Sarandës që kanë vendosur ti bashkohen familjes socialiste.

Nga anëtarësimet përfituan edhe sarandiotët e vjetër që t’ia thonin drejtëpërdrejtë çështjet që kanë mbetur pa zgjidhur. Më së shumti ankesat ishin për pronat e pacertifikuara.

Disa të tjerëve u sugjeroi t’i drejtohen platformës së bashkëqeverisjes. Por problemet e pazgjidhura me pronat në Sarandë do të marrin zgjidhje shumë shpejt u premtoi kryeministri Rama.

Në fund bëri atë për të cilën kishte udhëtuar deri në Sarandë. Ia dorëzoi teserat e partisë socialistëve më të rinj. /abcnews.al

para-1280x622.jpg
ent ela15:58 | 23/10/2018

Arrestohet shtetasi Denis Duro 25 vjeç banues në Korçë, për veprat penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”

Ky shtetas duke udhëtuar me automjetin tip Mecedes-Benz Sprinter, me targa BV 67 KËN, ka hyrë nga Greqia për në Shqipëri nëpërmjet pikës së kalimit kufitar Qafë -Botë, Sarandë.

Shtetasi Denis Duro në hyrje në pikën e kalimit kufitar Qafë-Botë, ka deklaruar mallrat që transportonte, lavatriçe dhe frigoriferë, ndërsa shumën e parave nuk e ka deklaruar, por e kishte fshehur.

Strukturat operativo – hetimore të Doganës në Sarandë në bashkëpunim me Policinë, kanë ndaluar në aksin rrugor Qafë-Botë – Sarandë automjetin që drejtohej nga ky shtetas dhe e kanë shoqëruar në PKK Kakavije për një kontroll të imtësishëm me Skaner, pasi Strukturat operativo – hetimore të Doganës dhe Policia dispononin informacion se ky shtetas po transportonte një shumë të madhe parash, të cilat nuk i kishte deklaruar në Kufi.

Pas kontrollit të imtësishëm dhe me skaner të bërë në Kakavije, në disa lavatriçe, Policia dhe Strukturat operativo – hetimore të Doganës, gjetën dhe sekuestruan 145 220 Paund anglezë dhe skocezë.

Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit Denis Duro dhe materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Sarandë për veprime të mëtejshme./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono