sanksione

khashoggi-1.png
G. P.23:56 | 15/11/2018

Administrata amerikane ka vendosur sanksione ndaj 17 zyrtarëve sauditë në lidhje me vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi. Bëhet fjalë për lëvizjen e parë ndëshkuese të Uashingtonit zyrtar, që megjithatë nuk cënon marrëveshjet e armatimeve mes Shteteve të Bashkuara dhe Arabisë Saudite.

Departamenti amerikan i Thesarit vendosi të enjten sanksione ndaj 17 zyrtarëve saudite për rolin e tyre në vrasjen e gazetarit Xhamal Kashogi. Bëhet fjalë për përgjigjen e parë konkrete të administratës Trump në lidhje me vdekjen e reporterit, më 2 tetor në konsullatën saudite në Stamboll. Mes zyrtarëve të sanksionuar është Saud al Katani, ish-këshilltari kryesor i princit të kurorës Mohamed bin Salman, konsulli i përgjithshëm saudit në Turqi Mohamed Alotaibi dhe skuadra e 15 agjentëve që realizuan vrasjen e Kashogit. Njoftimi përbën një risi për Uashingtonin, që rrallë herë vendos sanksione ndaj shtetasve sauditë.

Masat sidoqoftë nuk prekin qeverinë e Rijadit, një aleat i rëndësishëm ushtarak dhe ekonomik i Shteteve të Bashkuara. Njëkohësisht, lëvizja i lejon administratës Trump të ndalojë çdo aksion që mund të prekë marrëveshjet fitimprurëse të armëve mes Amerikës dhe Arabisë Saudite, të cilat presidenti është zotuar se do t’i mbrojë. Konkretisht, sanksionet kufizojnë aksesin e zyrtarëve sauditë në sistemin financiar amerikan dhe ngrijnë asetet individuale të tyre. “Këta individë që vunë në shënjestër dhe vranë brutalisht një gazetar që jetonte dhe punonte në Shtetet e Bashkuara duhet të përballen me pasojat e veprimeve të tyre”, thuhet në një deklaratë të Departamentit të Thesarit./abcnews.al

turqia.png
G. P.23:01 | 04/10/2018

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të enjten sanksione të reja ndaj Turqisë, që mund të dëmtojnë më tej ekonominë e saj të drobitur. Këtë herë administrata amerikane ka vendosur të ndëshkojë një kompani që ka ndihmuar Korenë e Veriut me armatime të ndaluara.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione të reja ndaj Turqisë, këtë herë duke ndëshkuar një kompani për eksport armësh në Korenë e Veriut. Departamenti amerikan i Thesarit ka bërë me dije se, grupi turk “Sia Falcon International”, që ka një filial edhe në Lituani, do të hyjë në listën e zezë.

Për Uashingtonin, kompania në fjalë dhe drejtuesit e saj kanë shkelur sanksionet e vendosura nga OKB ndaj Koresë së Veriut. Mediat amerikane që bëjnë të ditur lajmin nuk kanë saktësuar llojin e sanksioneve dhe nuk është e qartë impakti që ato mund të kenë në ekonominë e drobitur turke.

Muajin e kaluar administrata amerikane vendosi sanksione të ngjashme ndaj Kinës, për blerjen e armatimeve nga Rusia, duke shkaktuar reagimin e ashpër të Pekinit. Ndërkohë, Departamenti i Thesarit ka vendosur sanksione edhe ndaj një diplomati korean, funksionar në ambasadën e Koresë së Veriut në Mongoli.

Diplomati Ri Song Un kishte udhëtuar më herët gjatë vitit në Turqi për të negociuar blerjen e armatimeve nga kompania “Sia Falcon International”.

Lëvizja vjen në një kohë kur sekretari i Shtetit Majk Pompeo do të udhëtojë për në Penian ditën e shtunë për të diskutuar me liderin Kim Jong Un mbi programin e çarmatimit bërthamor./abcnews.al

russi.jpg
G. P.17:11 | 21/09/2018

SHBA ka vendosur sanksione ekonomike ndaj Kinës. Ky vendim i Uashingtonit erdhi pasi Pekini bleu avionë luftarakë dhe armatime nga Rusia.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur sanksione ndaj ushtrisë së Kinës për shkak të blerjes së avionëve nga forcat e armatosura të Rusisë dhe armatimeve të tjera. Thuhet se një veprim i tillë nga Pekini bie ndesh me sanksionet amerikane ndaj Moskës, të vendosura për të kundërshtuar veprimet e Rusisë në Ukrainë dhe ndërhyrjen e dyshuar në zgjedhjet politike në SHBA.

Kina sëfundmi bleu 10 avionë luftarakë rusë “Sukhoi Su-35” dhe raketa “S-400”. Pekini nuk i është bashkuar sanksioneve të vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët Perëndimorë që prej vitit 2014. Disa ditë më parë, ushtria kineze mori pjesë në manovrat ushtarake më të mëdha të Rusisë të zhvilluara që prej Luftës së Ftohtë.

Marrëdhëniet mes Shtetetve të Bashkuara dhe Rusisë përshkallëzuar në mënyrë të shpejtë pasi Moska aneksoi Krimenë nga Ukraina në 2014. Gjithashtu dyshimet për ndërhyrje në zgjedhjet presidenciale amerikane të 2016 dhe përfshirja ushtarake në Siri gjatë luftës civile, rritën dhe më tej tensionet.

Ndërkohë, për shkak të këtyre çështjeve, qeveria amerikane ka sanksionuar entitete dhe shtetas të shumtë rusë, duke filluar që nga pjestarët e qeverisë e deri tek kompani kryesore dhe banka./abcnews.al

EC515FD1-8CAF-40F8-B4A0-21782ED27C3A_w1023_r1_s.jpg
ent ela08:27 | 11/09/2018

Shtetet e Bashkuara thanë të hënën se do të refuzojnë të bashkëpunojnë me Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, nëse ajo kryen hetime mbi akuza për krime lufte ndaj ushtrisë apo personelit të inteligjencës amerikane në Afganistan.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton tha përpara Shoqatës konservatore të Federalistëve në Uashington se gjykata nuk duhet të ketë juridiksion mbi amerikanët apo njerëz nga vende të tjera që nuk e kanë ratifikuar traktatin, i cili e krijoi këtë gjykatë në vitin 2002.

Në të njëjtën kohë, zoti Bolton njoftoi se Departamenti amerikan i Shtetit po mbyll një zyrë të Organizatës për Çlirimin e Palestinës në Uashington në përgjigje të përpjekjeve palestineze që gjykata të marrë në shqyrtim veprime të caktuara të Izraelit dhe për shkak se palestinezët kanë kundërshtuar negociatat e drejtpërdrejta për një traktat paqeje me shtetin hebre.

Administrata e Presidentit Trump fillimisht njoftoi se do ta mbyllte zyrën e organizatës vitin e kaluar, por më vonë ndryshoi vendim.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas i ka kërkuar gjykatës ndërkombëtare të hetojë dhe ndjekë penalisht zyrtarët izraelitë për përfshirjen e tyre në aktivitetet në vendbanimet hebraike dhe për “agresion kundër popullit tonë”.

Zoti Bolton e quajti gjykatën “në thelb të paligjshme” dhe një “sulm mbi të drejtat kushtetuese të Shteteve të Bashkuara”.

Ai tha se SHBA nuk janë kundër që kriminelët e luftës të vihen përpara përgjegjësisë, por kërkojnë që këta njerëz të “përballen me akuza nga qeveritë sovrane” të vendeve përkatëse në qoftë se dyshohen për krime. / VOA

shbaaaaaaa.jpg
G. P.20:46 | 21/08/2018

Pak orë pas njoftimit të Microsoft për asgjësimin e sulmeve kibernetike ruse, Uashingtoni ka bërë me dije se ka vendosur sanksione të reja ndaj Rusisë. Këtë herë administrata amerikane ka penalizuar dy kompani me bazë në Shën Pietërburg dhe Sllovaki.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur të martën sanksione të reja ndaj Rusisë. Këtë herë, Uashingtoni zyrtar ka ndëshkuar dy subjekte që ndihmonin një kompani ruse të teknologjisë t’u shmangej sanksioneve të mëparshme.

Përmes një deklarate për shtyp, Departamenti i Thesarit ka bërë me dije se subjektet e sanksionuara janë “Vela Marine”, me bazë në Shën Pietërburg dhe “Lacno”, me bazë në Sllovaki. Sipas njoftimit, këto grupe kanë ndihmuar kompaninë “Dive Techno Services”, e penalizuar në Qershor nga administrata amerikane për shitjen e pajisjeve teknologjike nënujore tek agjencitë ruse të inteligjencës, përfshirë FSB-në.

Në Dhjetor të 2016-s ishte presidenti Barack Obama që sanksionoi FSB-në për shkak të ndërhyrjeve kibernetike për të ndikuar në zgjedhjet presidenciale. Lajmi për vendosjen e masave të reja vjen pak orë pasi Microsoft njoftoi se kishte shmangur një seri sulmesh informatike nga Rusia, që kishin si qëllim vjedhjen e informacioneve të subjekteve dhe institucioneve politike, përfshirë këtu Senatin amerikan.

Po të martën, Britania e Madhe u ka përsëritur aleatëve europianë apelin për të marrë masa më agresive ndaj Rusisë, për shkak të aktiviteteve kibernetike dashakeqe./abcnews.al

90374.jpg
G. P.18:39 | 20/08/2018

E ndodhur nën presionin e tarifave amerikane, Kina ka vendosur të sfidojë sanksionet e Shteteve të Bashkuara duke deklaruar se do të vijojë blerjen e naftës iraniane, e sanksionuar nga Uashingtoni pas tërheqjes nga marrëveshja bërthamore.

Kina ka vendosur të sfidojë sanksionet amerikane ndaj Iranit, duke bërë me dije se do të vazhdojë të blejë naftën e vendit islamik. Në këtë mënyrë, Kina do të shërbejë si një “jelek shpëtimi” për Teheranin, në një kohë kur kompanitë europiane, si francezia “Total”, po largohen nga frika e masave të Uashingtonit. Vendi aziatik, që ka ndërprerë importin e naftës amerikane për shkak të luftës tregtare, ka deklaruar se nuk i njeh sanksionet e njëanshme dhe se do të mbrojë marrrëdhëniet tregtare me aleatin e tij.

Agjencia e lajmeve “Reuters” raporton se blerësit kinezë të naftës iraniane u kanë hapur dyert cisternave të kompanisë shtetërore të naftës në Teheran. Një lëvizje kjo, që tregon se Kina, konsumatori kryesor i naftës iraniane, dëshiron të vazhdojë blerjen e saj pavarësisht sanksioneve, që u rivendosën pasi Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. Irani, vendi i tretë për prodhimin e naftës në kartelin OPEC, mbështetet tek shitja e naftës tek Kina, Japonia, Korea e Jugut, India dhe tek disa vende të BE-së për të siguruar pjesën dërrmuese të buxhetit të tij dhe për të mbajtur gjallë ekonominë. Shtetet e Bashkuara u kanë kërkuar klientëve të Republikës Islamike që të ndërpresin bashkëpunimin tregtar dhe disa prej tyre i kanë shkëputur lidhjet./abcnews.al

GettyImages-831968068.0.jpg
ent ela22:04 | 08/08/2018

Marrëdhëniet me Rusinë duket se po përçajnë Shtetet e Bashkuara. Teksa presidenti Trump i ka dërguar një letër homologut Putin për të intensifikuar marrëdhëniet, Departamenti i Shtetit i ka vendosur “shkopin ndër rrota” duke njoftuar të martën sanksione të reja ndaj Moskës.

Presidenti amerikan Donald Trump vazhdon përpjekjet e tij, tashmë për të thelluar marrëdhëniet me homologun rus Vladimir Putin, pas takimit të Helsinkit që shënoi shkrirjen e akujve mes tyre. Mediat amerikane raportojnë se Trump i ka dërguar një letër kreut të Kremlinit, e cila është dorëzuar përmes një senatori që në ditët e fundit vizitoi Moskën. Përmes një postimi në Twitter, senatori Rand Paul ka bërë me dije se, në mesazhin e tij Trump kërkon një angazhim të mëtejshëm dypalësh në luftën kundër terrorizmit, në bashkëpunimin legjislativ dhe riaktivizimin e marrëdhënieve kulturore. Lajmi është konfirmuar nga zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, i cili ka saktësuar se letra është dorëzuar përmes kanaleve diplomatike dhe do të jetë në duart e presidentit së shpejti.

Por, ndërsa Trump vijon të ndjekë trajektoren e tij në marrëdhëniet me Kremlinin, ajo e Departamentit amerikan të Shtetit duket se bie ndesh me të. Ditën e mërkurë, Departamenti ka bërë me dije se do të vendosë sanksione të tjera ndaj Rusisë për shkak të helmimit të ish-spiunit rus Sergei Skripal dhe së bijës marsin e kaluar në Angli. Zëdhënësja Heather Nauert ka deklaruar se tashmë është vërtetuar se pas sulmit me agjentin kimik Noviçok në Salisburi qëndron Rusia. Sergei Skripal dhe e bija e tij Yulia u gjetën pa ndjenja në një stol në Salisburi. Ata u shtruan në spital ku pas disa javë mjekime u rekuperuan./abcnews.al

turku.jpg
G. P.08:19 | 04/08/2018

Marrëdhëniet e tensionuara midis SHBA dhe Turqisë janë vënë në një provë të re: ndaj sanksioneve të SHBA kundër dy ministrave të saj Turqia do të përgjigjet.

Ministri i Jashtëm turk, Mevlüt Cavusoglu deklaroi se sanksionet e SHBA “nuk do të mbeten pa përgjigje”. Ai e dënoi “qëndrimin agresiv” të SHBA dhe kërkoi tërheqjen e “vendimit të gabuar”. Ndërkohë, ministri i Jashtëm amerikan, Mike Pompeo sipas të dhënave të tij do të takohet javën e ardhshme me ministrin e jashtëm turk Cavusoglu.Të mërkurën, SHBA vendosën sanksione kundër ministrit turk të Drejtësisë Abdulhamit Gül dhe ministrit të Brendshëm Süleyman Soylu, sepse i shohin ata si përgjegjës për ndalimin dhe arrestimin e priftit amerikan Andrew Brunson. Pasuritë e të dy ministrave në SHBA do të bllokohen, veç kësaj shtetasit amerikanë e kanë të ndaluar të bëjnë tregti me ta. Shtëpia e Bardhë kritikoi ndjekjen “jo të drejtë dhe të pajustifikuar” të Brunsonit.

Soylu: Ne do ta marrim Gylenin

Vitin e kaluar, Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan pati propozuar që Brunsoni të shkëmbehet me predikuesin që jeton në SHBA në mërgim Fetullah Gylen. Lëvizjen e tij Turqia e bën përgjegjëse për tentativën për puç në qershor 2016. Gylen e ka hedhur poshtë këtë. Qeveria e SHBA e refuzon shkëmbimin. Ministri i Brendshëm Soylu bëri të ditur se Gylenin do ta “marrin” nga SHBA.

Brunsonin e arrestuan në tetor 2016 për gjoja spiunazh si dhe mbështetje të Partisë së ndaluar Punëtore Kurde PKK dhe të lëvizjes Gylen. Ai ndodhej në paraburgim, deri javën e kaluar, kur papritur e dërguan në arrest shtëpie. Pas kësaj mediet raportuan për marrëveshje midis Turqisë dhe SHBA në rastin e priftit. Por këtë Erdogani e refuzoi. Qeveria amerikane ka kohë që këmbëngul për lirimin e Brunsonit. Para arrestimit ai drejtonte një kishë në qytetin bregdetar turk, Izmir.

Pas bërjes së ditur të sanksioneve të SHBA, monedha turke Lira humbi 1,6 përqind të vlerës së saj. Po të ashpërsohet kriza, presioni ndaj monedhës turke mund të shtohet. Ajo ka muaj që po e humbet vlerën.

Ndërkohë arrestimet në Turqi vazhdojnë, edhe pas fundit të gjendjes së jashtëzakonshme. Agjencia zyrtare e lajmeve Anadolu informoi për arrestimin e 27 ushtarakëve të rangut të lartë të marinës. Ata i akuzojnë se kanë qenë në kontakt me Lëvizjen Gylen./DW

ministrat.jpg
G. P.09:55 | 02/08/2018

Në konfliktin për ndjekjen penale të një prifti nga SHBA, SHBA vendosën sanksione kundër dy ministrave turq. Masat ndëshkimore prekin ministrin e Drejtësisë Abdulhamit Gül dhe ministrin e Brendshëm Süleyman Soylu.

Zëdhënësja e Presidentit të SHBA, Sarah Sanders tha: “Të dy kanë luajtur rol drejtues në arrestimin me vendim gjykate dhe ndalimin e pastorit Brunson”. Ajo e karakterizoi si “viktimë” Brunsonin, i cili është i ekspozuar ndaj përndjekjes “jo korrekte dhe të pajustifikuar” të autoriteteve turke. Klerikun Andrew Brunson e akuzojnë në Turqi si të dyshuar për terrorizëm dhe spiunazh, atë e pret një dënim i gjatë me burgim.

“Ne nuk shohim ndonjë dëshmi, që prifti Brunson të ketë bërë ndonjë veprim të gabuar”, vazhdoi më tej zëdhënësja. Për shkak të sanksioneve, pasuritë e ministrave në SHBA bllokohen, veç kësaj qytetarë amerikanë e kanë të ndaluar të bëjnë biznese me ta.

Turqia nuk tërhiqet

Qeveria e SHBA pati kërcënuar hapur javën e kaluar me vendosjen e masave ndëshkimore: zëvendëspresidenti Mike Pence tha në adresë të Presidenttit turk Recep Tayyip Erdogan: “Lëreni të lirë priftin Andrew Brunson – ose përgatituni që të përballoni pasojat”.

Erdogani theksoi sërish të mërkurën se vendi i tij nuk do t’i pranojë kërcënime të tilla. Ai i akuzoi SHBA për një “mentalitet evangjelikan, sionist”.

Drejtësia turke e akuzon priftin protestant për spiunazh si dhe për mbështetje të Partisë së ndaluar Punëtore Kurde (PKK) dhe të lëvizjes Gülen. Javën e kaluar një gjykatë vendosi papritur që Brunsoni të lirohej nga burgu për arsye shëndetësore, por urdhëroi që ai të mbahet në arrest shtëpie. Akuzat nuk u tërhoqën. Prokuroria kërkon deri 35 vjet heqje lirie për priftin nga SHBA./DW

TURQIA-SANKSIONET-1280x720.jpg
ent ela23:23 | 01/08/2018

Administrata amerikane ka sanksionuar dy ministra të rëndësishëm të qeverisë Turke në lidhje me dënimin e pastorit amerikan. Përmes zëdhënëses së tij, presidenti Donald Trump ka kërkuar sërish lirimin e menjëhershëm të Andreë Brunson.

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar Turqinë, duke goditur dy nga figurat më të larta të qeverisë së Ankarasë, ministrin e Drejtësisë dhe atë të Brendshëm. Shkak për këtë lëvizje të paralajmëruar më herët nga Uashingtoni është bërë dënimi i pastorit amerikan Andreë Brunson. Për Shtëpinë e Bardhë, ministrat Abdulhamit Gul dhe Sulejman Sojlu kanë luajtur një rol të rëndësishëm në këtë proces. “Burgimi i padrejtë dhe përndjekja e vazhduar e ushtruar nga autoritetet turke janë të papranueshme”, ka deklaruar sekretari i Thesarit, Steven Mnuchin. Zyrtari i lartë ka theksuar se, presidenti Trump e ka thënë qartë se Shtetet e Bashkuara presin lirimin e menjëhershëm të Brunson. Ditën e martë, një gjykatë turke hodhi poshtë apelin e pastorit për t’u liruar nga arresti i shtëpisë, ku ndodhet për shkak të akuzave për terrorizëm. Autoritetet turke e kanë akuzuar atë se ka bashkëpunuar me grupin që organizoi grushtin e shtetit dy vjet më parë. Zëdhënsja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders ka deklaruar se presidenti Donald Trump ka folur me homologun turk Erdogan për rastin në fjalë. Ndërkohë, sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka zhvilluar një bisedë telefonike me ministrin e Jashtëm turk, me të cilin ka rënë dakord të takohen në samitin e vendeve të Azisë jug-lindore, që mbahet në fundjavë në Singapor. Përveç masave ndaj dy ministrave, sanksionet amerikane ndaj Turqisë kanë nisur më herët me zhvlerësimin e lirës turke në nivelin më të ulët historik përballë dollarit.  /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono