sander lleshaj

lleshaj-vlore.jpg
nev ila11:04 | 18/06/2019

Një ditë pasi Partia Demokratike e cilësoi shantazh faktin që sipas saj, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj, në një takim me truproja të kreut të opozitës, Basha, ka deklaruar se siguria e tij është në rrezik, reagoi ministri. Nga Vlora, Lleshaj tha se nuk kam asnjë informacion që Basha është kërcënuar.

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj deklaroi nga Vlora se nuk ka dijeni që kryetari i PD-së të jetë kërcënuar. Kurse  takimet me truprojët e Gardës që ruajnë Bashën i quan pjesë të punës se tij të përditshme.

“Puna ime është të takoj oficerët e Gardës, oficerët e Policisë, me këtë punë merrem gjithë ditën, takoj oficerë të Gardës edhe të Policisë sepse këtë punë kam”, tha ai.

Lleshaj e pranoi se i ka shkuar shkresa e firmosur nga Gazment Bardhi që e informon në lidhje me një kërcënim ndaj kreut të PD, Lulzim Basha.

“Po letra është bërë publike, atë e keni në gazetë. Eshtë e vërtetë që ka patur një letër, të cilën ende nuk e kam lexuar. Siguria e Bashës, nuk kam ndonjë informacion që rrezikohet. Sigurisht jam vënë në dijeni dje të një letre që janë shtruar dhe disa pyetje, por nuk kam informacion që siguria e Bashës të jetë e kërcënuar në mënyrë specifike”, tha Lleshaj.

Deklarata u nga qyteti i Vlorës ku Lleshaj ndodhej në një takim me autoritetet portuale dhe ato të policisë, lidhur me masat e sigurisë për sezonin turistik.

“Ne po bëjmë përpjekje, por megjithatë them që këtu nevoja për përmirësim është shumë e madhe. Dhe këtu gjej rastin për të bërë një thirrje publike për të rinjtë e këtij vendi, të cilët duhet të afrohen për t’u bashkuar me Policinë e Shtetit”, tha ai.

Kurse për kultivimin e kanabisit, ai rikujtoi që pas 15 Qershorit do të ndëshkohen të gjitha autoritetet vendore që nuk kanë njoftuar më parë për bimët e mbjellura./ABC News Albania 24/7

basha-dhe-lleshaj.jpg
G. P.12:06 | 17/06/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka informacione për cenim të sigurisë së kryetarit të PD dhe ka thirrur oficerin e gardës të kreut të Bashës, për t’i ofruar masa sigurie shtesë. Por PD akuzon ministrin Lleshaj për kërcënim politik dhe i kërkon sqarime pse nuk e ka trajtuar këtë rast në mënyrë ligjore. Ndërkohë presidenti Meta ka thirrur kreun e SHISH, Helidon Bendo, ku i ka kërkuar informacion mbi natyrën e kërcënimeve ndaj shefit të opozitës.

Siguria e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha, është e kërcënuar. Këtë informacion i ka përcjellë Ministri i brendshëm Sandër Lleshaj oficerit të grupit të shoqërimit të kryedemokratit Lulzim Basha, Feim Dollapaj.

Ministri Lleshaj e ka thirrur oficerin e Bashës në zyrën e tij pasditen e 14 Qershorit në zyrën e tij, duke i komunikuar se ka informacione mbi rrezikun që i kanoset sigurisë së kryetarit të PD.

Ministri Lleshaj i ka kërkuar oficerit të gardës Dollapaj t’i bëjë me dije nëse z.Basha kërkon masa shtesë sigurie. Ka qenë Sekretari i Përgjithshëm i PD-së Gazment Bardhi ai që ka publikuar këtë informacion në një letër zyrtare që i dërgon Ministrit të Brendshëm, duke e akuzuar se po bën shantazh për qëllime politike ndaj kreut të opozitës, në vend që të bëjë detyrën.

“Në bazë të ligjit, ju duhet ta përcillni informacionin që keni tek drejtuesit e Gardës së republikës, që janë autoriteti përgjegjës për të vlerësuar masat e nevojshme të sigurisë ndaj një personaliteti shtetëror që gëzon mbrojtje të posaçme, si dhe tek institucionet ligjzbatuese që kanë përgjegjësinë ligjore për të gjurmuar, vlerësuar dhe neutralizuar çdo rrezik të tillë.”

Sekretari i përgjithshëm i PD e mbyll shkresën e tij duke i kërkuar ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshaj që ta informojë menjëherë dhe zyrtarisht PD-në mbi arsyen se përse e ka trajtuar këtë çështje në anashkalim të ligjit.

Ndërkohë Presidenti i Republikës ka kërkuar informacione për kërcënimet ndaj sigurisë së kryetarit të PD-së Lulzim Basha. Kreu i shtetit ka thirrur në zyrë mesditën e sotme kreun e Shërbimit Informativ Kombëtar Helidon Bendo dhe komandantin e Gardës së Republikës Gramoz Sako.

Mësohet se Presidenti ka kërkuar informacion mbi natyrën e kërcënimeve ndaj shefit të opozitës, si dhe për masat që ka marrë Garda e Republikës para një situate të tillë./ABC News Albania 24/7

LLESHJA-1280x703.jpg
Sej rie11:50 | 14/06/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar menjëherë pas akuzave të bëra nga kreu i opozitës Lulzim Basha. Në një postim në Twitter, Lleshaj shkruan se : “Lulzim Basha është përgjegjës për çdo individ që aktivizon kundër ligjit dhe lirive politike në vend! Pengimi i subjekteve zgjedhore dhe përdorimi i lëndëve plasëse, kundër atyre dhe forcave të rendit janë vepra penale. Askush nuk do të tolerohet. Kush u përgjigjet thirrjeve për paligjshmëri, do të përballet me ligjin!

Pak më parë në një deklaratë kreu i PD, Lulzim Basha ka reaguar pas arrestimit të drejtuesve të PD në Librazhd dhe Përrenjas pas protestave të organizuara kundër kryeministrit Rama në këto dy qytete, duke i cilësuar si përpjekje për të frikësuar opozitën.

Ai u shpreh ndër të tjera se në këtë aventurë, Edi Rama mbështetet nga Sandër Lleshaj dhe Arta Marku.

“Në këtë aventurë, Edi Rama mbështetet nga Sandër Lleshaj dhe Arta Marku. Ju bëj thirrje policëve dhe prokurorëve që e ndjenë veten pjesë të ligjit që të mos u binte urdhrave të paligjshme të autokratit të inkriminuar, Edi Rama. Këto akte thjeshtë po thellojnë me shpejtësi gropën ku ka rënë Edi Rama. Asgjë dhe askush nuk e ndal betejën tonë për Shqipërinë si gjithë Evropa. Asnjë hap pas deri në triumfin e demokracisë ndaj narkoshtetit”, tha Basha./abcnews.al

pe.jpg
G. P.17:22 | 11/06/2019

Kriza politike në Shqipëri ishte në qendër të diskutimeve dhe në Parlamentin Europian. Sipas eurodeputetit Knut Fleckenstein vendimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta e lexon si shqetësim për përshkallëzimin e situatës.

Konferenca e shtypit e mbajtur në Parlamentin Europian “Shqipëria dhe perspektiva e saj europiane” është përqendruar në 5 prioritetet kyçe që Shqipëria duhet të përmbushë për hapjen e negociatave të anëtarësimit në Bashkimin Europian. Në qendër të vëmendjes ka qenë edhe situata politike në vend.

“Unë sapo kam lexuar që president Meta është shprehur se anulimi i zgjedhjeve lokale në Shqipëri do të ishte i nevojshëm për të parandaluar përshkallëzimin e një situate të pakontrollueshme. Kjo tregon shumë për situatën në vend, për protestat dhe opozitën. Nuk jam në gjendje që të gjykojë ç’është e drejtë dhe ç’është e gabuar. Kjo u takon politikanëve në Shqipëri. Nuk kam këshillë për të dhënë, por kuptoj që presidenti shqetësohet për një përshkallëzim të ri të situatës. Kjo është me interes për ne”, tha Fleckenstein. 

Fleckenstein ka dhe një përgjigje për përgjimet e gazetës gjermane “Bild”.

“Nuk lexoj Bild, por jam i informuar. Nuk jam një prokuror, nuk jam një punonjës policie, nuk jam një gjykatës. Por e kam lexuar dhe jam i bindur që një ditë, e vërteta do të dalë në Shqipëri. Hasim gjithnjë të njëjtin problem. Nuk është çështja nëse bëhet fjalë për një qeveri të mirë apo të keqe. Nëse ka një ministër të korruptuar  ose një kryeministër të korruptuar. Puna jonë është që të mbështesim ata që duan të bëjnë dhe reforma  dhe reforma në drejtësi është baza për të trajtuar akuza të tilla. Pa reformën në drejtësi, kjo nuk mund të trajtohet”, tha Fleckenstein.

Për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj, shqetësimet që kanë disa shtete anëtare lidhur me rezultatet në luftën kundër krimit të organizuar dhe aludimet për lidhje midis krimit dhe politikës kanë të bëjnë më shumë me perceptime sesa realitetin objektiv.

“Nëse ne duam ta gjykojmë Shqipërinë drejt integrimit europian ne duhet të bazohemi në fakte dhe në realitetin objektiv më shumë se perceptime. Nëse flasim për realitetin objektiv, Shqipëria është në rrugën e duhur. Unë prezantova disa të dhëna dhe ajo që mund të them që Shqipëria është një vend i sigurt dhe stabël kur bëhet fjalë për të tregues kyç. Nëse bëhet fjalë për perceptime, ka perceptime të ndryshme dhe fatkeqësisht këtë vit ishte një vit i komplikuar në kontekstin e zgjedhjeve europiane. Për disa vende, Shqipëria është kthyer në argument për mosmarrëveshjet e brendshme. Por për realitetin objektiv, kemi arsye që të jemi optimistë dhe vërtet krenarë, sepse këto të dhëna janë certifikuar nga progres raporti i Komisionit Europian”, tha Lleshaj.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj ka deklaruar, që ajo shpreson që Gjykata Kushtetuese do të ngrihet brenda muajit Korrik.

“Mungesa e Gjykatës Kushtetuese është një shqetësim i madh për qeverinë dhe për mua si ministre e Drejtësisë. Por ne kemi zgjedhur, që të kemi një Gjykatë Kushtetuese me anëtarë që kanë integritet. Gjykata Kushtetuese ka qenë me një anëtar, ndërkohë që të tjerët janë shkarkuar. Thashë që  shpresoj, që brenda Korrikut Gjykata Kushtetuese të ngrihet dhe të mbushen vendet vakante, duke parë që Këshilli i Emërimit të Drejtësisë ka punuar për verifikimin e kritereve ligjore të kandidatëve, që kanë aplikuar për 6 pozicione. Ky Këshill është tani në faqen e renditjes së kandidatëve për sa paku 4 pozicione. Lista do t’i dërgohet më pas Presidenti dhe Parlamentit dhe ky i fundit ka pastaj 30 ditë për të emëruar një nga kandidatët më të mirë për vakancat e Gjykatës Kushtetuese”, tha ministrja.

I pyetur se ç’mund të bëjë qeveria shqiptare për të zhbërë vendimin e marrë nga qeveria holandeze për ndërprerjen e lëvizjes së lirë në zonë Shengen, ministri Lleshaj është përgjigjur se “Shqipëria nuk ka shkelur asnjë nga parimet e rregullores, se kjo është një çështje e brendshme e Holandës”./ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj.jpg
nev ila13:45 | 06/06/2019

Publikimi i videos me përgjimet në gazetën “Bild” nuk prish imazhin e Shqipërisë”. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në një intervistë dhënë për “DË” tha se këto përgjime nuk prishin imazhin e vendit, pasi Shqipëria është shumë më e madhe se një rast i shkëputur.

Përgjimet e publikuara nga gazeta Gjermane “Bild” për dosjen 339 që po hetohen Prokuroria e Krimeve të Rënda, nuk janë prova, por indicie. Kështu u shpreh ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj gjatë një interviste dhënë për Duestche Ëelle, duke shtuar se, duhet të pritet përfundimi i hetimeve për të nxjerrë konkluzione.

“Unë nuk besoj që një publikim i tillë prish imazhin e Shqipërisë, se Shqipëria është shumë më e madhe se sa një rast i shkëputur i një publikimi të një përgjimi të caktuar, këtë dua ta ndaj. Sigurisht që asnjë lajm sado i vogël të jetë që s’është pozitiv, nuk na pëlqen dhe si pëlqen askujt, por besoj që çështja ka nevojë të merret me qetësinë e duhur, për arsye se bëhet fjalë për një çështje e cila është në proces hetimor. Kjo thjesht është një rrjedhje e pa autorizuar nga një proces hetimor në zhvillim dhe duhet të presim fundin, nuk duhet të kërcejmë te konkluzionet shumë herët se kam frikë se i bëjmë dëm gjithë procesit. Unë mendoj që ajo, e cila është publikuar sot në mediat gjermane është pjesë e një dosje hetimore që po zhvillohet. Pra bëhet fjalë për rastin konkret dhe përgjithësisht në të gjithë kuptimin e së drejtës, përgjimet nuk janë prova, janë thjesht indicie që të çojnë tek provat”, tha Lleshaj.

Lidhur me protestat e dhunshme Lleshaj kërkoi qe udhëheqësit e opozitës të futen në rrugën e arsyes dhe të mos shkojnë drejt sjelljes kriminale.

“Ne sigurisht i shohim me keqardhje, urojmë që udhëheqësve të këtij grupimi politik që ka dalë nga Parlamenti t’i kthehet arsyeja për t’u futur në rrugën e ligjit e të arsyes. Urojmë që ata të mbeten në nivelin politik dhe mos të afrohen drejt skajit kriminal të sjelljes, sepse sulmet ndaj Policisë nuk mund të konsiderohen më si protesta politike, por janë sulme kriminale”, tha ministri.

Qeveria gjermane e ka shprehur qëndrimin e saj ndaj Shqipërisë, duke përkrahur integrimin  dhe kundërshtuar dhunën.

“në unison unë shoh  dy qëndrime: së pari, qëndrimin e Qeverisë Gjermane, i cili është fare i qartë, i thjeshtë në mbështetje të perspektivës europiane të Shqipërisë dhe në refuzim të të gjitha formave të dhunës. Por të njëjtën gjë shoh edhe të deputetët e Bundestagut Gjerman, kryesisht ata me të cilët unë jam takuar janë të grupit CDU-CSU”, tha Lleshaj.

Lleshaj u ndal edhe te lufta e policisë për trafiqet e drogës por edhe te kërkesat për azil nga Shqiptarët drejt vende të BE. Ai shtoi se, dy fenomenet janë luftuar maksimalisht nga qeveria Rama, ndërsa prioritet vijon të mbetet lufta kundër kultivimit të kanabisit në zona të thella malore. /ABC News Albania 24/7

BAsha-politika-1280x1032.jpg
nev ila15:53 | 03/06/2019

Politika e Tiranës zhvendos betejën e saj në kryeqytetin e Gjermanisë. Është ky destinacioni i kreut të shtetit Ilir Meta, kreut të opozitës Basha dhe delegacionit të qeverisë shqiptare të përbërë nga Ministrja Gjonaj, ministri Lleshaj dhe numri dy i socialistëve Taulant Balla.

Politika shqiptare udhëton drejt Berlinit. Kreu i shtetit shqiptar Ilir Meta, ai i opozitës së bashkuar, Lulzim Basha por edhe kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla dhe dy ministrat e qeverisë, Etilda Gjonaj dhe Sandër Lleshaj, janë ndalur në kryeqytetin Gjerman.

Me axhenda të ndryshme, Meta dhe Basha pritet të zhvillojnë disa takime jo-zyrtare, ku do të diskutohet për situatën në vend dhe kapërcimin e krizës, për të cilën Gjermania është shprehur e gatshme të ndërmjetësojë.

Hapja e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, pas rekomandimit pozitiv të Komisionit Evropian dhe përpara votimit në Këshill, pritet të zërë pjesë të konsiderueshme të diskutimeve gjatë takimeve.

Deri më tani Gjermania ka ardhur me qëndrime të ndryshme sa i përket hapjes apo jot ë negociatave me Shqipërinë.

Ka qenë zëvendës-kryetari i grupit parlamentar CDU/CSU, Johan David Waderphul a i cili ka deklaruar se Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë nga kushtet e caktuara nga Këshilli i Ministrave të qershorit të vitit të shkuar, deklaratë kjo që bie ndesh me atë të ministrit gjerman për Europën, Michael Roth i SPD-së, i cili insiston që Shqipërisë t’i çelen negociatat në qershor, ashtu sikurse iu premtua një vit më parë.

Kështu qeveria gjermane nuk ka dalë ende me një qëndrim të unifikuar sa i përket çeljes apo jo të negociatave. Zëvendës-zëdhënësja e qeverisë, Martina Fietz, ka deklaruar se progres raporti i Komisionit do të analizohet me kujdes për të dalë më pas në konkluzionet që do të ndërmerren.

Për vendimin përfundimtar për çeljen e negociatave me Shqipërinë, qeverisë gjermane i duhet fillimisht vota e shumicës në parlament./ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj-bardh-spahia.jpg
nev ila11:35 | 03/06/2019

Ish-deputeti demokrat Bardh Spahia ka publikuar në faqen e tij në Facebook debatin me ministrin e Brendshëm Sandër Lleshaj dje te Spitali i Traumës.

Pas protestës Sandër Lleshaj ka shkuar të shihte situatën e policëve të dëmtuar, për të parë nga afër gjendjen e tyre shëndetësore, por në korridorin e spitalit është përplasur verbalisht me ish-deputetin e Partisë Demokratike Bardh Spahia.

Bardh Spahia e akuzoi ministrin se po sillet me shqiptarët më keq se sa serbët, ndërsa Sandër Lleshaj iu drejtua duke i thënë ‘Kush iu ka bërë qytetarëve?! Unë iu jap dorën edhe qytetarëve edhe policëve mor i pafytyrë”, tha ministri./abcnews.al

sander-lleshaj.jpg
G. P.22:37 | 02/06/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj reagoi dhe njëherë pas përfundimit të protestës duke i kujtuar kreut të demokratëve Lulzim Basha 21 Janarin. Sipas ministrit dhuna është zanati i Bashës.

“L.Basha, që në 21.01.’11 vrau 4 qytetarë të pafajshëm e plagosi dhjetëra të tjerë me armë, sot plagosi shumë policë të Shqipërisë. Një tipi të tillë, Patër A. Harapi i thoshte: “Krushkamadh e hollë e i gjatë, rri n’zanat që t’la yt atë”. Dhuna e mendja është zanati yt i pështirë”, shkruan Lleshaj në Tëitter.

sander-lleshaj.jpg
G. P.20:57 | 02/06/2019

7 oficerë policie kanë mbetur të lënduar pas mjeteve piroteknike që u hodhën në drejtim të hyrjes së Kryeministrisë. Njoftimin e ka dhënë ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj sipas të cilit, drejtuesit e protestave kanë financa të mëdha për të blere mjete shpërthyese të ndaluara por edhe vullnet për të goditur policinë.

“Ka mbërritur në 7 numri i policëve të plagosur nga sulmi i militantëve të Lulzim Bashës. Për këtë do të ketë përgjegjësi përpara ligjit. Drejtuesit e protestave duket se kanë financa të mëdha për të blerë mjete shpërthyese të ndaluara, por edhe vullnet të plotë për të goditur forcat e rendit”, shkruan në Twitter Lleshaj.

Në një reagim tjetër po nëpërmjet Twitterit, Lleshaj i bëri thirrje Bashës të ndalojë sulmin ndaj policisë.

“I bëj thirrje Lulzim Bashës që të ndalojë sulmin ndaj forcave të Policisë së Shtetit”, shkruan ai.

LAJME-ORA-20.mpg_snapshot_14.13-1280x720.jpg
ent ela11:15 | 31/05/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj mohon akuzat e ish-deputetëve të opozitës sipas të cilëve përfaqësuesit e uniformave të policisë janë gjetur duke konsumuar pije alkoolike në ambientet e brendshme të drejtorisë së policisë.

Mirela Milori: Çuarja në prokurori e 6 ish-deputetëve të PD, ka patur një video që ka qarkulluar, sekretari i përgjithshëm në PD Gazmend Bardhi tha se deputetëve u është ndaluar të hyjnë në polici, ka patur një tension verbal por përfaqësuesit e uniformave të policisë janë gjetur duke konsumuar pije alkoolike në ambientet e brendshme të drejtorisë së policisë;

Sandër Lleshaj: Në fakt ish deputetët kanë shkuar vetë në prokurori sepse vetë kanë shkuar edhe në polici. besoj që opinioni publik është i qartë për pamjet, për fat është i dokumentuar me video. Kemi të bëjmë me një akt të paprecedentë dhune që ushtrohet nga jo vetëm deputetë, por dhe ish-ministra që kanë paturpësinë të prekin punonjësit e policisë të cilët i kanë patur vartës. Ai gjest është i pajustifikueshëm dhe i turpshëm. Polici ka për detyrë të mbrojë atë institucion.

Mirela Milori: Pretendohet se është konsumuar alkool në ambientit e institucionit është e vërtetë?

Sandër Lleshaj: Është e pavërtetë, por edhe sikur të ishte e vërtetë nuk justifikon hyrjen me dhunë në institucionin e policisë. Barriera etike dhe morale pengon të prekësh punonjësin e policisë. Të qënit deputet nuk u jep asnjë të drejtë të prekin punonjësit e policisë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono