sander lleshaj

sander-lleshaj-frontex-1280x715.jpg
nev ila12:00 | 31/08/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj inspektoi oficeret e FRONTEX në Pikën e Kalimit Kufitar të Kapshticës. Sipas ministrit janë parandaluar trafiqet e qënieve njerëzore si edhe flukset migratore nga vendet e Lindjes së Mësme.

“Rezultatet e FRONTEX në parandalimin e trafikut të qënieve njerëzore janë të dukshme”.

Kështu u shpreh ministri brendshëm Sandër Lleshaj gjatë një vizite në pikën e Kalimit kufitar të Kapshticës, duke shtuar se, bashkëpunimi me FRONTEX është i rëndësishëm edhe për të parandaluar flukseve migratore nga vendet e Lindjes së Memse.

Minstri Lleshaj theksoi se, operacioni që FRONTEX zhvillon në vendin tonë është një shans i mirë për të rritur nivelin Policisë së Shtetit krahasuar me shtetet e tjera të në Ballkan.

Shqipëria është vendi i parë me të cilin FRONTEX ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi dhe operon jashtë BE-së, në menaxhimin e integruar të kufijve./ABC News Albania 24/7

 

SINKRON-SANDER-LLESHAJ.mpg_snapshot_00.13-1280x720.jpg
G. P.15:20 | 26/08/2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, me anë të një postimi në Twitter u bën thirrje të gjithë studentëve, që kanë përfunduar me rezultate të larta universitetin, të regjistrohen për t’u bërë pjesë e strukturave të hetimit në Policinë e Shtetit.

Ministri i Brendshëm vendos theksin tek motivimi i studentëve për të kryer shërbime publike me nder dhe vendosmëri të lartë. Lleshaj shkruan se “15 Shtatori po afron dhe se të gjithë studentët që kanë një diplomë me notë mesatare mbi 8, nivel të  lartë të gjuhës angleze dhe kondicion fizik të mirë duhet që të nxitojnë që të regjistrohen”.

Më tej ministri shprehet se: “Juristë, informaticienë, financierë, ekonomiste dhe inxhinierë të elektronikës kanë mundësinë e rrallë që pas përfundimit të Kursit të Oficerit të Policisë Kriminale prej 6 muajsh të përfshihen në luftën kundër krimit dhe korrupsionit, duke kontribuar kështu në një ndër frontet më të rëndësishëm për një Shqipëri të drejtë dhe europiane. Policia Shqiptare ka nevojë për vajzat dhe djemtë më të mirë të vendit”. /ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj-policia-1280x699.jpg
nev ila14:03 | 14/08/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka mbledhur ditën e sotme drejtuesit kryesorë të Policisë së Shtetit të nivelit qendror dhe vendor.

Drejtuesit e policisë kanë raportuar për gjendjen e sigurisë dhe të rendit publik në vend.

Gjatë fjalës së tij në këtë takim Ministri Lleshaj ka kërkuar që të rriten e përpjekjet për të ndaluar personat me rekorde kriminale dhe rrezikshmëri të lartë, të cilët mund të shfrytëzojnë sezonin verorë për qëllime kriminale.

Lleshaj ka kritikuar ashpër disa nga drejtuesit e policisë për një sërë ngjarjesh kriminale të ndodhura gjatë muajit Gusht.

Gjithashtu Ministri ka kërkuar shtimin e kontrolleve për armëmbajtjen pa leje në mjedise publike si në qarkullimin rrugor, bare e diskoteka.

Ndërkohë Sandër Lleshaj u ka kërkuar uniformave blu që të punojnë me rigorozitet në luftën kundër kultivimit të lëndëve narkotike./ABC News Albania 24/7

selia-PD-1280x713.jpg
nev ila16:51 | 10/08/2019

Partia Demokratike përmes një reagimi në rrjetet sociale nga Sekretari i Përgjithshëm i saj Gazment Bardhi, kthen vëmendjen në Lazarat.

Sipas Gazment Bardhit, Rai 3 është në listën e armiqve të Edi Ramës dhe Sandër Lleshajt bashkë me Zërin e Amerikës dhe Bild. Bardhi vazhdon akuzat që në Shqipëri krimi i organizuar ka mbështetje në të gjitha nivelet.

, shkruan Bardhi./abcnews.al

 

sander-lleshaj.jpg
G. P.12:39 | 19/07/2019

Në takimin e Task Forcës për menaxhimin e turizmit në Himarë, Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj u ka kërkuar llogari institucioneve vendore për mbarëvajtjen e sezonit turistik.

Ai deklaroi për mediat se subjektet private që administrojnë plazhet nuk janë të pajisur me elementet e sigurisë dhe janë pikërisht këto biznese që marrin lekë nga turizmi dhe nuk paguajnë taksa.

“Çdo subjekt privat që operon në vijën bregdetare të vendit të jetë i përgjegjshëm përballë klientëve të tij në aspektin e sigurisë. Duhet që stacionet e sigurisë, kullat e famshme, të funksionojnë ashtu siç duhet në mënyrë që ata pushues që paguajnë përballë këtyre subjekteve të marrin si kundërvlerë shërbimin e sigurisë dhe e dyta formalizimi. Formalizimi i të gjithë atyre që operojnë në vijën tonë bregdetare. Vija bregdetare është pronë e publikut dhe e qytetarit shqiptarë dhe gjithë publiku duhet të përfitojnë nëpërmjet taksave jë pjesë të vlerës që gjenerohet. Nuk mund të pres vitin tjetër për të rregulluar këtë vit. Ne duam ta rregullojmë sot. Ky është mesazhi. Të gjitha autoritetet, qoftë vendore, qoftë agjenci të tjera duhet të marrin masa. Duhet të bëjnë që qytetarët të gjejnë sigurisë dhe subjektet që punojnë të prodhojnë taksa për qytetarët”, tha Lleshaj./ABC News Albania 24/7

lleshaj-1280x853.jpg
G. P.14:05 | 18/07/2019

Propozimet e mazhorancës për ndryshimet në Kodin Penal i mbështeti në Kuvend edhe ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. Sipas ministrit duke forcuar ligjin i shërbejmë jetës së qytetarëve duke sjellë në vëmendje edhe vitin ’97 kur u vranë njerëz në mënyrë të pavullnetshme.

“Duhet të bllokojmë kufirin për të ruajtur mosfutjen e armëve në Shqipëri. Shqipëria është vend i lirë dhe kufijtë tanë janë shumë porozë për arsye se janë kufij të gjelbër tashmë. Nuk janë kufij me tela me gjemba dhe përmes këtyre kufijve të gjelbër mund të futen. Ashtu siç futen kontrabandë cigare e mallra të tjera, mund të futen edhe armë dhe mjete të rrezikshme. Prandaj duhet forcuar dhe ashpërsuar ligji dhe ndëshkimi penal ndaj posedimit të armëve. Ne do të shkojmë në një hap më të rëndësishëm më vonë duke forcuar kriteret për mbajtjen e armëve edhe në mënyrë të ligjshme. Shqipëria, ashtu si shumica e vendeve europiane ka një politikë penale relativisht liberale sa i përket dënimit penal.

Ne që e kemi hequr dënimin me vdekje, duhet të heqim edhe mundësinë fizike që dikush të vrasë. Kur ja kemi hequr këtë mundësi ligjit dhe shtetit për të vrarë, duhet t’ia ngushtojmë mundësinë çdo qytetari, i cili siç thatë ju nuk mund të pengohet kurrë për t’u çmendur, që një ditë të caktuar duke e patur lehtësisht në dorë armën, edhe mund ta përdorë keq edhe mund të vrasi njeri. Kjo është pak a shumë ideja që është mbrapa këtij propozimi. Të forcojmë dënimin penal  ndaj atyre që posedojnë në mënyrë të paligjshme armë, sepse këto armë nuk janë instrumente muzikore nga ato të ahengut që përmendët, po janë mjete të cilat kanë vetëm një funksion – për të vrarë”, tha Lleshaj./abcnews.al

PArtia-Demokratike.jpg
nev ila21:38 | 27/06/2019

Menjehërë pas statusit në rrjetet sociale të ministrit Sandër Lleshaj i cili akuzonte Partinë Demokratike për sulmin në KZAZ-në nr.6 në Shkodër, ka reaguar Partia Demokratike e cila deklaron se asnjë militant i Partisë Demokratike nuk ka djegur asnjë KZAZ në Bushat-Shkodër.

Asnjë militant i Partisë Demokratike nuk ka djegur asnjë KZAZ në Bushat.

Dënojmë me forcë deklaratën kriminale dhe shpifjen e Ministrit të Brendshëm, si pjesë e një skenari të parapërgatitur nga Qeveria, për të inkriminuar opozitën.

U bëjmë thirrje mbështetësve tanë të mos bien pre të këtij skenari dhune.

Partia Demokratike është në dijeni të planit kriminal që është hartuar me gjakftohtësi nga Edi Rama, dhe që ka disa ditë që po tentohet të vihet në jetë. E siguroj në emër të Partisë Demokratike se do të dështojë, pavarësisht retorikës konfliktuale të vazhdueshme apo përhapjes së panikut tek qytetarët dhe bizneset private”./abcnews.al

polici.jpg
nev ila20:57 | 27/06/2019

Shkolla profesionale në Bushat  ku ndodhet KZAZ nr.6 u sulmua me molotov mbrëmjen e se enjtes nga militantë të opozitës duke djegur një pjesë të konsiderueshme të materialeve zgjedhore. Nga ngjarja mbeten të plagosur 3 policë dhe janë shoqëruar në komisariat disa persona.

Militantët e opozitës zhvilluan një protestë mbrëmjen e se enjtes para KZAZ nr 6 në shkollën profesionale “Ndre Mjeda” në Bushat.

Me pas KZAZ-ja u sulmua me Molotov .

Flakët përfshinë ambientet ku ndodheshin materialet zgjedhore. Një pjesë e konsiderueshme e tyre u shkrumbuan.

Policia e Shkodrës informoi se nga ngjarja mbeten të plagosur tre policë të komisariatit të Vaut të Dejës. Të lënduarit u transportuan në spitalin e Shkodrës për të marrë ndihmën mjekësore.

Në vendngjarje shkoi edhe Drejtori i Policisë së Shkodrës, Niko Brahimaj. Kandidati i PS për bashkinë e Vaut të Dejës dhe deputeti Tom Doshi thonë se materialet do të zëvendësohen dhe autorët do të përgjigjen para ligjit.

Në komisariat janë shoqëruar disa persona. Pak minuta pas ngjarjes reagoi në rrjetet sociale ministri i brendshëm Sandër Lleshaj.

“Përsëri sulmohet me molotov një shkollë në Shkodër, si shenjë skizofrenie politike e PD për të penguar zgjedhjet. Kryetarët pa mandat nuk mund të mbajnë peng bashkitë me molotov. Ligji do të veprojë ,’ –përfundon mesazhin e tij ministri Lleshaj.

Menjëherë është kundërpërgjigjur edhe Partia Demokratike me dy deklarata për mediat. Në njoftimin e parë thuhet se asnjë militant i Partisë Demokratike nuk ka djegur KZAZ në Bushat dhe dënon me forcë shpifjen e ministrit të brendshëm si pjesë e një skenari të parapërgatitur nga qeveria për inkriminuar opozitën. Në deklaratën e dytë Partia Demokratike dënon sërish skenarin kriminal të Edi Ramës

“Emërimi i Tom Doshit si shef i shtabit politik për Shkodrën, nga Edi Rama, është emblema e qeverisë për 30 Qershorin. Një individ, në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara, është garancia që Edi Rama i jep krimit për të bashkëqeverisur ”,- thuhet ne njoftimin e PD-së./ABC News Albania 24/7

sander-lleshaj.jpg
nev ila19:10 | 26/06/2019

Kreu i nje grupi kriminal i cili dyshohet se ka trafikuar ne disa vende te europes mbi 1.5 ton kokainë është vënë në pranga.  51 vjecari Astrit Beqiri, banues në Shkodër është arrestuar nga policia vendore, e mbështetur nga forca policore të Tiranës e Korçës, në bashkëpunim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Aksioni ishte pjesë e një operacioni ndërkombëtar të koordinuar nga EUROPOL, i shtrirë në Danimarkë, vendi iniciues, Suedi, Gjermani, Belgjikë, Holandë, Slloveni e Shqipëri.

Pas ketij operacioni ka reaguar Ministri i Brendshem Sandër Lleshaj. Lleshaj përmes një statusi në rrjetet sociale ka shkruar se pjesë e goditjes së këtij operacioni janë shumë pjestarë të krimit të organizuar.

“Goldfinger”, operacioni i koordinuar nga EUROPOL, ku merr pjesë Policia dhe Prokuroria Shqiptare, godet fort në Europë dhe në Shqipëri. Pjesë e goditjes janë shumë pjestarë të krimit të organizuar dhe sasi të mëdha asetesh kriminale. Kjo goditje e radhës provon pjekurinë, motivimin, besueshmërinë dhe profesionalizmim e lartë të organeve tona ligjzbatuese“, shkruan Lleshaj./abcnews.al

lleshaj-fevzo-933x445.jpg
nev ila22:43 | 24/06/2019

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj thotë se policia ka informacione që mund të ketë tentativa për të shkaktuar probleme më 30 Qershor, megjithatë ai mohon që vendi rrezikon të shkojë në një përplasje civile. Ai thotë se problemet që mund ketë janë ato të rendit publik. I ftuar mbrëmjen e kësaj të hëne në emisionin “Opinion”, Lleshaj tha se mazhoranca është e detyruar nga Kushtetuta për të shkuar në zgjedhje.

Zoti Lleshaj ju pra jeni të vendosur për të shkuar në zgjedhje më 30 Qershor?  

“Ne nuk jemi të vendosur, ne jemi të detyruar për të shkuar në zgjedhje, ne jemi të detyruar prej Kushtetutës. Kush mund të ishte alternative…”

Po kush ju detyron ju zoti Lleshaj të shkoni në një përplasje, që rrezikon të jetë edhe një përplasje civile?

“Jo nuk rrezikon të ketë përplasje civile, sepse nuk ka një konflikt civil në Shqipëri”.

A keni ju informacione të klasifikuara si ministri, si polici, nga shërbimet e specializuara që mund të ketë probleme më 30 Qershor?

“Probleme mund të ketë më datë 30 Qershor. Probleme të nivelit të rendit publik, probleme të kriminalitetit, por jo probleme të konfliktit civil.

Keni informacione apo hamendje?

“Kemi dhe informacione që mund të ketë tentativa për të shkaktuar probleme në nivelin kriminal të çështjes, por jo në nivelin civil.

Çdo me thënë në nivelin kriminal të çështjes?

“Po grupe të caktuara kriminale, çdo ditë kemi probleme kriminale në Shqipëri. Grupe kriminale ose individë që zhvillojnë veprimtari kriminale ka shumë. Ata që dalin përballë ligjit janë kriminelë”./tvklan.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono