Salzburgu

napoli-1280x781.jpg
ent ela23:42 | 14/03/2019

Skuadra e Napolit është mundur 3-1 në tranasfertën e Salzburg në ndeshjen e kthimit te Europa League. Gjithsesi italainët kaluan në çerek finale pasi patën fituar  3-0 në ndeshjen e parë në “San Paolo”.

Napoli zhgënjen në transferten e Salzburg, por kalon në raundin tjetër. Bardhekaltërit u mposhtën me shifrat e thella 3-1, por fitorja në ndeshjen e parë 3-0 rezultoi vendimtar për fatet e italianëve. Skuadra e teknikut Karlo Anceloti kaloi në avantazh me Milik në minutën e 14. Sulmuesi përfiton nga një rrëmujë në zonë dhe realizon me një kthesë të bukur. Gjithësesi avantazhi i miqve nuk zgjati shumë pasi pak minuta më pas, Dabur vendos barazpeshën. Sulmuesi tregfohet gjakftohtë përballë portierit Meret dhe barazon sfidën. Vendasit e Salzburg ishin më kërkues për golin pasi kërkonin me patjetër një fitore me goleadë për të kaluar më tej. Në anën tjetër Napoli rrezikon me kundërsulme madje në një moment godet edhe shtyllën. Pjesa e parë përfundon në barazim,

Në të 65 minuta Salzburg kalon në avantazh me sulmuesin Gulbrandes i cili i shpëton mbulimit të mbrojtjes vendas dhe shtyn lehtësisht topin në rrjetë.

Ky gol i dha më shumë kurajo austriakëve, por Napoli u kthye në mbrojtje duke mos i lënë shumë hapësira kundërshtarit. Gjithsesi në fundin e takimit, vendasit shënojnë golin e tretë, por që nuk mjaftojnë për të kaluar më tej. Napoli pëson një humbje të thellë, por kalon në turin tjetër. Bardhekaltërit do të mësojnë këtë të premte emrin e kundërshtarit që do të përballen në çerek finale të Ligës së Europës.  /abcnews.al

PRAGNDESHJA-SALSBURG-SHKENDIA-1280x720.jpg
ent ela14:06 | 08/08/2018

Shkëndija do të luajë sot takimin e parë me Salzburgun,  vlefshëm për turin e tretë të Çempions Ligës. Tetovarët shpresojnë në një rezultat pozitiv që në ndeshjen e parë.

Shkëndija kërkon të çojë më tej ëndrrën e saj Europiane. Sot në orën 19:00 do të luajë ndeshjen e parë në fushën e Salzburg e vleshme për turin e tretë të Champions League. Kundërshtari sezonin e kaluar mbërriti deri në gjysmëfinale të Europa League, por trajneri i tetovarëve kërkon të marrë një rezultat të kënaqshëm që në sfidën e sotme.

Qatip Osmani Trajner i Shkëndijes:  “Luajmë ndaj një kundështari me cilësi me rezultatet e viteve të fundit. Mendoj se jemi të përgatitur dhe do të mundohemi që në të dy ndeshjet të arrijmë rezultat pozitiv”.

Kapiteni i Shkëndijes mendon se edhe skuadra e tij mund të tregojë vlerat në fushë.

Armend Alimi Kapiten i Shkëndijës: “Ata janë favoritë, por edhe ne kemi mundësi të tregojmë diçka në fushën e lojës”.

Nëse Shkëndija e kalon Salzburg e ka të sigurtë pjesëmarjen në grupet e Europa League, por tetovarët mendojnë për grupet e Champions. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono