Salvator Kaçaj

debati-1-1280x720.jpg
Vladimir Prenga23:43 | 17/10/2019

Studio e “Pressing” në ABC News është kthyer në një arenë debati mes të ftuarve. Andi Lila ka debatuar me Salvador Kaccajn edhe për ligjin e sportit, ndërkohë në debat është përfshirë edhe gazetari Artan Hoxha. Më poshtë ju sjellim pjesën më të madhe të debatit të bërë në studio.

ANDI LILA – Në Shqipëri po ka shumë probleme dhe presim të shkojmë në Europian me klube që i ka akoma shteti. Kjo është skandal. Duhet të privatizohen klubet dhe më pas presidentët ta konsiderojnë gjithçka si biznes. Herën e kaluar ishte në studio Fidel Ylli. Më tha të lexoja ligjin dhe e kam bërë. Duhet ndryshuar. Nëse ecim me këto ritme, futbolli është në grahmën e fundit. Unë do i them atij tani, a kam bërë unë lloqe Kavaje, apo ka pirë ai raki Skrapari.

SALVADOR KACCAJ – E kam bërë unë ligjin? A e di si funksion?

ANDI LILA: E keni bërë skandaloz ligjin. Nuk e dija që kishit qenë edhe ju. Ka shumë vite që lojtarëve nuk u janë paguar siguracionet. Kjo është skandaloze dhe ulje e dinjitetit të futbollistëve.

ARTAN HOXHA – E di ti që lojtarët paguheshin si punonjës komunaleje.

ANDI LILA – E kemi në Kavajë, edhe Pogradec. Ja ku i kam letrat këtu, nuk kanë qenë të siguruar.

ARTAN HOXHA – Klubet punojnë me dy bordero. Doli ministria e Financës dhe tha që lojtari më i mirë paguhet më pak se pastruesja.

ANDI LILA: – Kush e ka fajin këtu, federata apo shteti? Edhe nëse e ka federata, shumë gabim është.

ARTAN HOXHA: – E dini që të Flamurtari nuk janë paguar që vjet në verë. Pse lejon FSHF Flamurtarin në garë.

ANDI LILA: Për atë punë është krijuar Sindikata. Më thoni faleminderit që e krijova. E kam vuajtur në kurriz kur luajta te Parma dhe ndoshta e keni mik Rezart Taçin. U vendos të përjashtohej. Te Flamurtari duhet t’i paguajnë lojtarët. Do na dëgjojnë të gjithë. Nëse histori e Vlorës përsëritet, atëherë do të bojkotojmë. Jam i sigurt, se jam i ndershëm. Do e bëj bashkë me futbollistë. Janë 750 lojtarë, 500 anëtarë. Janë bërë zgjedhjet dhe unë jam.

ARTAN HOXHA: Presidenti i një klubi i thyen lojtarët.

ANDI LILA: Neni 27 flet për antidopingun. Kur është bërë. Jashanica u kap me doping, mori ilaç për një problem shëndetësor. Doktori jeton i lumtur, kurse atij iu prish karriera. Se më tha Fidel Ylli bëj lloqe Kavaje, unë i them raki Skrapari. Le të ma nxjerrë statusin e sportistit, në ligj flitet për sportist elitar. Na bënë heronj, na dha pasaporte diplomatike. Ndoshta me datë 1 na i heq, ai thotë jo, unë them po. Calja ka marrë medalje dhe nuk është shpërblyer. Ky është ligji, që merreni edhe griseni. Luiza Gega është gjithashtu sportiste elitare.

/abcnews.al

ssss-2.jpg
ad min16:33 | 20/05/2019

Pak pasi KQZ e regjistroi si kandidat për kryetar Bashkie në Lezhë, Salvator Kaçaj i Bindjes Demokratike shpall tërheqjen nga gara e 30 Qershorit, por edhe largimin nga kjo forcë politike.

Në letrën e dorëheqjes për Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, Kaçaj thotë se e rishikon vendimin e tij sepse zgjedhjet e 30 qershorit sipas tij janë një farsë. Pa opozitën e vërtetë, Partinë Demokratike ato do ishin shkatërrimtare për qytetarët e Lezhës dhe të të gjithë Shqipërisë, shkruan ish-kryetari i komunës Shëngjin.

Kaçaj thotë se beteja e opozitës për zgjedhje të lira e të ndershme është e drejtë dhe duhet përkrahur pa asnjë rezervë.

Për këto arsye, ai deklaron largimin nga Bindja Demokratike dhe tërheqjen nga kandidimi për Bashkinë e Lezhës, duke iu bashkuar kauzës së Partisë Demokratike dhe opozitës për mbrojtjen e demokracisë deri në fitore, shkruan në letrën e dorëheqjes për KQZ.

Kaçaj është kandidati i dytë i Bindja Demokratike që tërhiqet nga gara e 30 qershorit. Të shtunën u tërhoq edhe kandidati i kësaj force në Bashkinë Skrapar./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono