Sali Berisha

ramasala.jpg
Autor E12:09 | 05/12/2019

Pas takimit me komisionerin e BE-së për menaxhimin e krizave, kryeministri ka shkuar në disa nga zonat e prekura me këtë të fundit, për të parë nga afër situatën.

Gjatë takimit me banorët e dëmtuar, një prej tyre, duke iu referuar një godine, tha se ao është ndërtuar në kohën e Berishës.

Por, Rama i tha se nuk ka qënë Berisha ai qw shkoi dhe e ndërtoi.

“Se mos erdhi Sala këtu me kazmë me e bërë, leri këto histori”, iu përgjigj Rama banorit.

Ndërsa gjatë një debati me një banore tjetër, Rama i tha se nuk është ai eksperti për të vlerësuar dëmet.

Rama: O zemër lere punën e ekspertëve.

Banorja: Ka mundësi të vini ta shikoni?

Rama: Jo, se nuk jam ekspertet.

Banorja: Kemi punuar 25 vite për atë shtëpi.

Rama: E di, por tërmeti erdhi pa na pyetur

Banorja: Unë nuk po them se e keni fajin ju.

Rama: Po të ishte ashtu ishte kollaj, se ikja unë edhe zgjidhjej kjo punë.

Banorja: Dëmin e kemi shumë të madh.

Rama: O zemër kjo nuk është çështja jote, mua më intereson që natën të mos e kaloni jashtë. Ku ndenjët mbrëmë?

Banorja: Te vëllai

Rama: Atje rri deri kur të vijnë ekspertët, që të vendosin nëse bëhet apo jo.

berisha-1280x720.jpg
in a22:32 | 02/12/2019

Ish-kryeministri Sali Berisha në rrjetin social “Facebook” ka publikuar mesazhin e një qytetari dixhital, i cili i shkruan se administratës po i mbahet me detyrim gjysma e rrogës për të prekurit nga tërmeti. Gjithashtu Berisha falenderon çdo qytetar që jep kontributin e vetë për të prekurit nga tërmeti.

Statusi:

Grabitje e rrogave te punonjesve nga narkoqeveria.

Miq, solidariteti me te demtuarit nga termeti sipas mundesise por jo i detyruar nga qeveria eshte nje vlere e lart fisnike njerezore.Çdo shqiptar duhet me gjithe zemer te ndihmoje me ate qe mundet qytetaret e demtuar nga termeti. Por kjo ndihme duhet te jete vetem si vlere shpirtrore dhe sipas vullnetit dhe mundesise se tij dhe ne asnje menyre si detyrim qeveritar.

Urdheri per mbajtjen e gjysmes se pages punonjesve te administrates i Edvin Kristaq Mafise eshte nje urdher banditesk amoral qe bazohet ne perdorimin e forces se ekzekutivit per ti rrembyer pagen punonjesve.

Denoj me ashpersi kete urdher dhe kerkoj anullimin e tij te menjehershem te tij si urdher antiligjor.

Lexoni protesten e punonjesit dixhital! sb

  1. Berisha ju shqetesoj pasi shteti shqiptar po ju pi gjakun shqiptareve. Jo me larg se sot na njoftuan se gjithe punonjesit e Kadastres duhet te japin gjysmen e rroges se tyre per shkak te termetit.

Jemi familjar me halle, me kredi, me njerez te semure. Nuk mundemi te japim kaq shume.

Kemi dhene sa kemi pasur mundesi se monetarisht ashtu edhe me ndihma ushqimore por kete se perballojme dot.

Anonim Z. Berisha se keta te heqin nga puna./abcnews.al

sali-berisha-presidenca-1-1280x707.jpg
in a13:48 | 20/11/2019

In a statement to the media, Berisha dropped serious accusations against the head of the KLP Gent Ibrahimi and the head of the KED, Ardian Dvorani.

According to Berisha, they are serving to the government to seize the justice system.

Excerpts from Berisha’s speech:

I want to emphasize that media have an important role to play, because  had rightly curved more than anything else in these 4 years at least 20 times more judicial reform than EU integration.

I only ask one question to Albanian and to the foreign in total of 320 judges, the one who violated the SP or DP meetings is just one, Ardian Dvorani mobster at SP meetings.

This militant judge has been blocking reforms for 2 years, integration for 2 years .Who can vote for a country that has no Supreme and Constitutional Courts?

So they held him hostage for two years until they brought Dvorani to be a leadership.

Is there a bigger insult for a country and what reform is it when the constitution defines taxation than any place for a constitutional court will be filled by having candidates giving them choices?

What the Capo Mafia does that turns the KED into a real cave?

Brings instead of 12 candidacies 4 and divides them 3 by 3 by repeating them in lists. Mechanization was just one of finding slaves who could obey us.

I have heard in the media but maybe also from the party that say  that the President will apprehend the court that it is itself at trial.

Venice in the last opinion expresses the opposite.

Parliament will do everything in its power to bring its position to justice./abcnews.al

risha-12.jpeg
ger ta13:27 | 20/11/2019

Kreu i shtetit Ilir Meta priti këtë mesditë në zyrë Sali Berishën, nën cilësinë e ish-Presidentit.

Ky ishte takimi i dytë i Metës me një ish -President të Republikës pasi dje priti Rexhep Mejdanin, ndërsa sot do të zhvillojë po ashtu takime edhe me Alfred Moisiun, Bujar Nishanin dhe Bamir Topin.

Ndërkohë, pasi përfundoi takimin me Berishën, të cilit i referohet shpesh si “pika e tij e dobët” e shoqëroi edhe një batutë.

Duke i shtrënguar dorën Berishës në dalje Meta tha: “Sipas traditës së malësorëve, e prita vetë mikun dhe e percolla deri tek dera”.

Sakaq, fokus i takimit të Metës me Berishën ka qenë ngërçi i krijuar me ngritjen e Gjykatës Kushtetuese./abcnews.al

meta-berisha-1-1280x853.jpeg
ger ta13:12 | 20/11/2019

Sali Berisha ishte sot në Presidencë, me ftesë të Presidentit Ilir Meta.

Në përfundim të takimit, Berisha dha një deklaratë për mediat. Mes të tjerash ai u pyet nga gazetarët nëse ka diskutuar me Metën çështjen e shpërndarjes së Parlamentit. Lidhur me këtë ish-kryeministri tha se nuk e diskutuan një gjë të tillë, por në gjykimin e tij ky Parlamant nuk mund të mblidhej në shtator.

“Jo nuk kam disktuar absolutisht do e kisha shpërndarë. Ky parlament në vlerësimin tim nuk mund të mblidhej kurrë në shtator se është në thyrje flagrante të Kushtetutës. Unë s’mund të them sikur të kisha qenë, por ai Paralment për mua e meritonte gozhdimin e dyerve që në shtator”, tha Berisha./abcnews.al

abb.jpg
ger ta12:53 | 20/11/2019

Ka përfunduar takimi i Sali Berishës me Ilir Metën, i cili u ftua nga kreu i shtetit në cilësinë e ish-presidentit.

Në një pronocim për mediat Berisha zbardhi bisedën me Metën, duke thënë se diskutuan gjerësisht për krizën madhore, siç e quan ai.

Po ashtu Berisha hodhi akuza të rënda ndaj kreut të KLP-së Gent Ibrahimit dhe kreut të KED, Ardian Dvoranit. Sipas Berishës ata po i shërbejnë qeverisë për të kapur sistemin e drejtësisë.

Pjesë nga fjala Berishës:

Në këtë takim me Presidentin e Republikës u diskutua gjerësisht për krizën madhore që mafia e Edi Ramës në përpjekje e shpërfytyrura për të kapur të gjithë sistemin e drejtësisë krijoi edhe në organin që është garant i Kushtetuetës. Është një moment kyç dhe vendimtar por dua të theksoj se ju mediat keni një rol, të rëndësishëm, sepse me të drejtë ju keni lakuar më shumë se çdo gjë tjetër gjatë këtyre 4 viteve, të paktën 20 herë më shumë reformën në drejtësi sesa integrimin në BE.

Është në detyrimin tuaj tu thoni të vërtetën shqiptarëve se si kjo reformë po sjell në mënyrë të lemeritshme kapjen nga mafia e narko shtetit. Ju kujtoj se KLP-ja e sotme kryesohet nga një individë kunati i radar ndrikullës, ndrikullës së radarëve. që është aty në kundërshtim me Kushtetutën, se ajo kërkon të jetë magjistrat por jo kunat dhe është aty për ti shërbyer si skllav Edi Ramës.

I bëj vetëm  një pyetje shqiptarë dhe të huaj a mund të na thoni në 320 gjykatës, cili prej tyre ka shkelur në mbledhjet e PS apo PD? Ai është vetëm një mafioz Ardian Dvorani, në mbledhjet e PS. Ky gjykatës militant, është bllokuar reforma 2 vite me radhë, integrimi 2 vite me radhë se kush voton një vend që nuk ka gjykata të Lartë dhe Kushtetuese. Pra e mbajtën peng për dy vite me radhë deri sa nxorrën Dvoranin në krye.

A ka fyerje më të madhe për një vend dhe çfarë reforme është kjo kur kushtetuta përcakton në mënyrë taksative se çdo vend për gjykata kushtetuese do të mbushet duke patur  kandidatura duke dhënë mundësi zgjedhje. Çfarë bën kapo mafia që shndërron KED në një shpellë të vërtetë. Sjell në vend të 12 kandidastura 4 dhe këta i ndan 3 nga 3 duke i përsëritur në lista. Mekanizimi ishte vetmë një të gjejmë skllevërit që mund të na binden.

Kam dëgjuar në media por ndoshta edhe nga partia që thonë se Presidenti do të kapë gjykatën se është vetë në gjykim. Venecia në opinionin e fundit shpreh të kundërtën e kësaj. Parlamenti duke vënë presidentin në gjykim do bëjë gjithçka për të realizuar qëndrimin e tij./abcnews.al

jj.jpg
nev ila12:45 | 20/11/2019

I ashpër në qëndrimet e tij ka qenë ditën e sotme Ish –Presidenti Sali Berisha pas takimit të zhvilluar në Presidencë me kreun e shtetit Ilir Meta. Gjatë fjalës së mbajtur përpara gazetarëve Berisha tha se Betimi është një akt solemn dhe nuk mund të bëhet në çdo vend.

Ata që nuk i nënshtrohen ligjit në lidhje me këtë nuk kanë integritet dhe moral, tha Berisha duke iu referuar kështu Arta Vorpsit e cila bëri betimin si anëtare e Gjykatës Kushtetuese përpara noterit.

“Ajo që duan ata, zonja.. që tani më duhet të them, e betuara në Lanë dhe do më falni ëëë…, unë kam qenë Presidenti i vendit. Betimi është betim për ata që kanë moral dhe integritet.

Presidenti i SHBA Barak Obama gjatë betimit gaboi në perifrazim dhe u betua sërish në Shtëpinë e Bardhë. Dua të them se betimi nuk është nja akt i bërë në Lanë. Betimi bëhet përpara flamurit dhe ky është një akt solemn që i detyron të gjithë të përmbushin detyrën.

Betim në Lanë bëjnë horrat e narkoshtetit e askush tjetër.

Çfarë ndodh me KED?

Ligjet e detyrojnë KED dhe avokatin e shtetit të monitorojë çdo akt të KED-it. Reforma në drejtësi tashmë është e dështuar pasi janë kapur KLP, KED dhe po bëhet përpjekje edhe për Gjykatën kushtetuese.

I Shpreha mbështetjen time presidentit për të gjithë veprimet në vazhdim për hapjen e dritës jeshile Shqipërisë.

Është koha që shqiptarët të ndërgjegjësohen se në këtë bllokim të gjithçkaje për interesa politike të kreut të meduzës Edvin Kristaq Rama po paguan çdo njeri i këtij vendi”, tha Berisha./abcnews.al

ilir-meta-1.jpg
in a12:15 | 20/11/2019

After the meeting President Meta is expected to hold with former President Berisha in the presidency, sources for abcnews.al announce that Meta will meet today at 5.30 pm the representatives of civil society organizations engaged in monitoring the implementation of justice reform.

It is learned that between these organizations will attend the meeting also representatives of the Open Society Foundation (SOROS) ./ abcnews.al

meta-berisha--1280x853.jpeg
ger ta12:00 | 20/11/2019

Sali Berisha ka mbërritur pak minuta më parë në Presidencë.  Kreu i shtetit Ilir Met e ka thirrur në zyrë Berishën, si ish-President.

Gazetari Juxhin Mustafaraj bën të ditur për abcnews.al se Berisha është pritur nga Meta në derën kryesore të Presidencës.

Pas takimit me Metën pritet që Berisha të japë një konferencë për mediat.

Sakaq, Meta ka thirrur në takim edhe ish-Presidentët, Alfred Mosiu, Bamir Topi dhe Bujar Nishani.

Ndërkohë, dje Meta u takua me ish-kreun e shtetit Rexhep Mejdanin. Takimet e Metës me ish-Presidentët e vendit vinë në kuadër të krizës politike në vend.

Pas takimit me ish-Presidentë Meta do të takohet sot në ora 17.30 me përfaqësues të organizatave të shoqërisë civile tëe angazhuara me monitorimin e  zbatimit të reformës në drejtësi.

Mësohet se mes këtyre organizatave do të marrin pjesë në takim edhe përfaqësues të Fondacionit Shoqëria e Hapur (SOROS)./abcnews.al

meta-berisha-1.jpg
in a10:41 | 20/11/2019

President Ilir Meta will meet today with Sali Berisha.

The head of state has called Berisha into office as a former president.

It is learned that the meeting will take place today at 12 noon. Meanwhile, Meta has also called in the meeting former Presidents, Alfred Mosiu, Bamir Topi and Bujar Nishani.

Yesterday Meta had a meeting with former head of state Rexhep Mejdani.

Meta’s meetings with the country’s former Presidents come because of the political crisis of the country./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono