sabotim

trump-kim-jong-un.jpg
G. P.12:34 | 16/05/2018

Koreja e Veriut ka kërcënuar se do të sabotojë takimin me Presidentin amerikan, Donald Trump, nëse do të kërkohet vetëm asgjësimi i arsenalit bërthamor. Regjimi i Phenianit kërkon siguri edhe nga Uashingtoni se nuk do të përdorë ushtrinë e saj në gadishull.

Koreja e Veriut ka ndërruar në mënyrë të papritur dhe të vendosur tonet që deri tani ishte shprehur e gatshme për pajtim dhe siguron, përmes agjencisë KCNA se vendi “nuk do të heqë dorë kurrë nga arsenali bërthamor në këmbim të ndihmave ekonomike dhe ndërshkëmbimin me SHBA-të”. Në terma të tjerë, “modeli i çarmatosjes nukleare i stilit të Libisë është i papranueshëm”. Pheniani shton se, nëse bazohet në kërkesën e njëanshme për të hequr dorë nga armatimet atomike, samiti i 12 Qershorit mes Trump dhe Kim Jong-un do të ishte i pakuptimtë.

Koreja komuniste nuk është e interesuar të zhvillojë bisedime nukleare “që e shtyjnë në një cep dhe që e detyrojnë të heqë dorë nga arsenali atomik”, është shprehur zëvendësministri i JASHTËM, Kim Kye-gwan. Ky i fundit shton se do të ishte e pashmangshme mënyra e përgjigjes në samitin me SHBA-të.

Kim i ka kërkuar Uashingtonit negociata të bazuara në sinqeritet që mund të gjejnë një përgjigje adekuate të Veriut, duke përjashtuar në fakt metodat e kaluara për denuklarizimin e përdorur për Libinë, duke saktësuar se është i padenjë krahasimi me një vend, i cili ishte në fazën fillestare të programit bërthamor, ndër Pheniani posedon tashmë një arsenal. Duke rikthesuar vizionin e një gadishulli pa armë nukleare dhe përdorim ushtarak, Kim Jong-un ka rikonfirmuar kërkesën për siguri duke i kërkuar SHBA-ve që t’i japë fund politikës armiqësore kundër Veriut.

“Është thënë se SHBA-të do të japin kompensime ekonomike dhe përfitime nëse braktisim armët bërthamor. Por ne nuk kemi kërkuar kurrë zhvillim ekonomik duke u mbështetur tek Shtetet e Bashkuara me një marrëveshje të tillë”, përfundoi lideri i Koresë komuniste./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono