Rusia

BE-RUSIA-LAJMET-1280x720.jpg
ent ela13:15 | 06/12/2018

Bashkimi Europian ka akuzuar Rusinë se shpenzon 1.1 miliard euro në vit vetëm për krijimin e lajmeve të rreme. Një zyrtar i Brukselit, i cili bëri të ditur shifrën e lartë, bëri thirrje për unitet për të luftuar këtë fenomen.

“Rusia investon me një buxhet të fuqishëm, 1.1 miliardë euro në vit, në mbështetje të dezinformimit dhe fabrika e lajmeve false e Shën Petërsburgut ka 1000 persona të punësuar me kohë të plotë”. Kjo është akuza e zëvendëspresidentit të Komisionit të Bashkimit Europian, Andrus Ansip. Ky i fundit publikoi edhe një Plan Veprimi kundër lajmeve false apo siç quhen ndryshe “Fake News”.

Akuzat e zyrtarit europian nuk përfundojnë këtu:

Andrus Ansip, Zv/President i KE: “Kemi parë tentative për ndërhyrje në zgjedhje dhe referendum, me prova që tregojnë Rusinë si burim kryesor të këtyre fushatave. Për këtë duhet unitet dhe të vendosim sëbashku forcat tona për të mbrojtur demokracitë tona kundër dezinformacionit”.

Ndërkaq kundër Rusisë ka akuza të forta nga vende të ndryshme, kryesisht SHBA, se ka punuar me lajmet e rreme për të ndikuar proceset zgjedhore. Për këtë, Kongresi amerikan dhe FBI kanë hapur hetime të ndryshme. Ndërsa më herët, inteligjenca e SHBA-ve ka konfirmuar ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. Sipas CIA-s, lajmet false të krijuara nga Rusia kanë luajtur një rol të rëndësishëm gjatë këtyre zgjedhjeve. /abcnews.al

RUSIA-ANIJET-1280x674.jpg
ent ela23:55 | 04/12/2018

Qeveria ruse ka lejuar hyrjen e anijeve ukrainase në detin Azov, duke lehtësuar disi marrëdhëniet e acaruara mes dy vendeve pas incidentit të muajit të kaluar në ujërat e Krimesë. Megjithatë, marina ruse nuk ka hequr dorë nga inspektimi i mjeteve lundruese të fqinjit të saj.

Rusia ka zhbllokuar pjesërisht rrugët detare në detin Azov, duke lejuar kalimin e anijeve ukrainase në ngushticën e Kerçit, 9 ditë pas incidentit që riktheu tensionet e ngrira mes dy vendeve. Lajmin e ka konfirmuar qeveria ukrainase, e cila ka bërë me dije se portet e Mariupolit dhe Berdianskut, të kontrolluara nga Kievi, janë të aksesueshme.

25 Nëntorin e kaluar autoritetet ruse sekuestruan 3 anije të marinës ukrainase dhe arrestuan ekuipazhet e tyre, me argumentin se kishin hyrë ilegalisht në ujërat e Krimesë së aneksuar, që tashmë konsiderohet pjesë e Rusisë. Por edhe përpara incidentit në detin e Zi, Kievi zyrtar kishte kritikuar disa herë Moskën se pengonte anijet e saj të vijonin kursin e lundrimit në detin Azov, i ndarë mes dy shteteve.

Sidoqoftë, lëvizja e fundit e Moskës ka gjasa të qetësojë disi tensionet dhe të rikthejë sado pak normalitetin në trafikun detar mes dy vendeve. Ministri ukrainas i Infrastrukturës, Vladimir Omeljan deklaroi të martën se anijet e nisura nga portet ukrainase po lundronin nëpër ngushticën e Kerçit.

“Ato u ndaluan dhe u kontrolluan nga rusët, sirkurse ndodhte më parë, por trafiku është pjesërish i lirë”, tha Omeljan.

Ndërsa për ekspertët e gjeo-politikës, heqja e bllokadës nuk është një tolerim i Kremlinit, por më tepër një manovër e tij. Për shkak se një bllokadë totale është e pamundur të justifikohet në planin ndërkombëtar, Rusia i është kthyer sistemit që kishte në fuqi përpara incidentit të 25 Nëntorit./abcnews.al

kremlini.jpg
G. P.23:36 | 04/12/2018

Ndasitë Ballkanin Perëndimor, por edhe problemet e brendshme në Bashkimin Evropian, vlerësohet se janë ndër arsyet kryesore që po i ndihmojnë Moskës zyrtare të shtrijë dhe konsolidojë influencën në rajon. Në vazhdim ju sjellim një analizës të radios Evropa e Lirë për ndikim rus në rajon.

Sipas një analize të Radios Evropa e Lirë, që iu referohet dokumenteve të shërbimeve sekrete në Maqedoni, Mal të Të Zi, Kosovë e Bosnjë e Hercegovinë, si mbështetës dhe zbatues më të zellshëm të direktivave moskovite në rajon, veçohen dhjetra persona, shtetas të vendeve të Ballkanit Perendimor, por edhe emisarë direkt nga Rusia. Fjala është për spiunë të dikurshëm ose aktual, liderë të partive politike, diplomatë, konsuj nderi, drejtues të organizatave joqeveritare, filozofë. Qëllimi i tyre i përbashkët, si dhe i agjentëve rusë, thotë analiza, është minimi i demokracive perendimore dhe ndërprerja e marrëdhënieve të tyre me vendet aspirante për në NATO dhe Bashkimin Evropian. Për këtë qëllim, sikurse thotë shefi i shërbimit sekret britanik MI5, Endrju Parker, ata shërbehen me një doktrine të posaçme:

“Tani Rusia e praktikon mirë doktrinën e përzierjes në manipulimin mediatik dhe dezinformimet nëpër rrjetet sociale, së bashku me format e vjetra e të reja të spiunazhit, nivelit të lartë të sulmeve sajber, forcës ushtarake dhe sjelljes së dhunshme penale, kjo është ajo që këto ditë nënkuptohet me nocionin e luftës hibride”,- thotë kreu i shërbimit sekret britanik.

Radioja prestigjioze ndërkombëtare, duke u mbështetur në raportet e qendrave kërkimore, të gazetarëve investigativ, por edhe të shërbimeve sekrete të vendeve të rajonit, ofron edhe listën e personave që përçojnë drejtpërsëdrejti ndikimin rus në Ballkanin Perendimor.

Në krye të piramidës ballkanike të Putinit është Nikolaj Patrushev, një agjent ky karriere dhe koleg i dikurshëm i presidentit rus. Patrushev aktualisht drejton Këshillin e Sigurimit Kombëtar të Rusisë dhe llogaritet ndër bashkëpunëtorët më të afërt të Putinit, kur është fjala për influencën ruse në mesin e vendeve kandidate për në NATO dhe BE.

Për të besohet se ishte në qendër të rrëfimit për ‘tentim grushtshteti në Mal të Zi dhe të përpjekjes për atentat kundër presidentit Milo Gjukanoviq’. Sipas po këtyre burimeve, pa mbikqyrqen e tij nuk mund të kalojë as edhe veprimi më i vogël në Maqedoni, Mal të Zi, Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë.

Në listën e agjentëve ndodhet edhe Goran Zhivaleviq, një nëpunës i lartë i Agjencisë Informative serbe të Sigurimit dhe ish-oficer ndërlidhjeje në amabasadën e Serbisë në Shkup. Për të Drejtoria e Sigurisë dhe Kundërzbulimit e Maqedonisë ka thënë se “ka indikacione se merret me veprimtari agjenturore që bie ndesh me veprimtarinë diplomatike”. Në fakt, ky agjent serb u bë i njohur për shkak të pjesëmarrjes në mjediset e Kuvendit të Maqedonisë në momentin kur po zhvilloheshin ngjarjet e dhunshme, më 27 prill të vitit të kaluar, por atëherë e sot nuk u shpjegua se në çfarë cilësie u gjet atje.
Në analizën e Radios Evropa e Lirë, që iu refereohet dokumenteve të shërbimeve sekrete, përmendet Sergej Samsonenko, biznesmeni më i njohur rus në Maqedoni. Për të pohohet se përmes kishës dhe fesë, saktësisht ndërtimit të kishave ruse, ka tentuar të përhapë ndikimin e Moskës. Kabineti i Samsonenkos, ndërkaq ka përgënjeshtruar këto pretendime.

Në listë janë gjetur edhe emri i Janko Baçevit, një ish-agjent, sot kryetar i një partie të vogël pro- ruse që botërisht kundërshton aderimin e Maqedonisë në NATO dhe Bashkimin Evropian si dhe Stefan Vlahov Micov i cili u shpërfaq në një polemikë publike me Baçevin për shkak të shpërdorimit të parave ruse.

Krejtësisht në fund, radio Evropa e Lirë, duke iu referuar dokumenteve të shërbimeve sekrete në Maqedoni, Mal të Zi, Kosovë e Bosnjë e Hercegovinë, përmend rusin Andrej Radionov themeluesin dhe liderin e lëvizjes “Bashkimi ruso-sllav dhe rilindja” një forcë kjo që angazhohet për bashkimin e të gjithë sllavëve në një “aleancë të vetme të shteteve të pavarura sllave rreth popullit rus, Rusisë së madhe dhe traditave shpirtërore të Rusisë së vjetër”./Klan Macedonia& ReL/

TRUMP-DHE-ARMET-1280x720.jpg
ent ela12:06 | 04/12/2018

Presidenti amerikan ka bërë një kthesë të papritur sa i përket shpenzimeve për mbrojtjen. Donald Trump thotë se duhet të ndalohet gara mes Kinës, Rusisë dhe SHBA-ve për armatosjen.

Shtetet e Bashkuara shpenzojnë shumë për armët dhe për Mbrojtjen. Këto janë fjalë të presidentit amerikan Donald Trump. “Jam i sigurtë që, në një farë pike në të ardhmen, presidenti kinez Xi dhe unë, bashkë me presidentin rus Putin, do të fillojmë të flasim për një ndalim domethënës të asaj që është shndërruar në një garë masive dhe të pakontrolluar për armatosje. SHBA-të kanë shpenzuar 716 miliardë dollarë këtë vit. Është çmenduri”. Kështu shkruan Trump në tuitër duke iu referuar financimeve record të Shteteve të Bashkuara për mbrojtjen.

Një ndryshim mjaft domethënës, konsideruar që Amerika është vendi që shpenzon më shumë në botë për armatimet dhe që deri më sot presidenti Trump evidentonte gjithmonë rëndësinë e fondeve për forcat e armatosura pas shumë viteve me ulje. Pas rikthimit nga G20 në Buenos Aires, Kreu i Shtëpisë së Bardhë nuk foli vetëm për armët. Ai u shpreh entuziast për takimin e tij me presidentin kinez. “Me Xi Jinping pata një takim të jashtëzakonshëm. Marrëdhëniet me Kinën kanë marrë një zhvillim të madh përpara. Presidenti Xi dhe unë kemi një raport shumë të fortë dhe personal”, thotë Trump duke nënvizuar se ata janë dy liderët që mund të sjellin një ndryshim të madh dhe shumë pozitiv sa i përket tregtisë.

Njoftimi i numrit një të Shtëpisë së Bardhë, që Kina ka pranuar të reduktojë dhe heqë tarifat për makinat që hyjnë në vend nga Shtetet e Bashkuara, është pasuar nga reagime më pak entuziaste në Pekin. “Nuk është një shkop magjik që do të zhduke dallimet mes Pekinit dhe Uashingtonit”, shkruan gazeta “China Dialy”, duke vënë theksin tek konsensusi pozitiv dhe konstruktiv i arritur në Argjentinë. Dy liderët u pajtuan për një armëpushim prej 90 ditësh sa i përket ashpërsimit të tarifave tregtare që janë në fuqi. Brenda kësaj periudhë do të punohet për reduktimin e këtyre taksave që kanë dëmtuar kompanitë dhe konsumatorët në të dy vendet. /abcnews.al

merkelii.jpg
G. P.08:21 | 01/12/2018

Pretendentja kryesore për të pasuar kancelaren Angela Merkel, ndryshe nga shefja e saj ka propozuar një linjë më të ashpër ndaj Rusisë pas incidentit me anijet ukrainase në Krime. 56-vjeçarja Karenbauer ka deklaruar se Gjermania duhet të marrë përsipër përgjegjësi më të mëdha në politikën e jashtme.

Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara duhet të shqyrtojnë ndalimin e hyrjes së anijeve ruse që nisen nga deti Azov në portet e tyre, si reagim ndaj sekuestrimit të tre anijeve të marinës ukrainase nga Rusia fundjavën e kaluar. Propozimi është bërë nga e preferuara e kancelares gjermane Angela Merkel, ditën e premte. Anegret Kramp Karenbauer, që udhëheq garën për të pasuar Merkel në drejtimin e konservatorëve, tha gjithashtu se Gjermania duhet të përgatitet për të marrë më shumë përgjegjësi në politikën e jashtme dhe të investojë për mbrojtjen.

“Nëse konfirmohet se agresioni ka ardhur nga Rusia, atëherë mendoj se ne duhet të përgjigjemi qartë”, deklaroi Karenbauer në një intervistë televizive.

“Një përgjigje mund të jetë ndalimi i anijeve ruse që nisen nga deti i Azovit të hyjnë në portet europiane ose amerikane derisa çështja me Ukrainën të zgjidhet”, propozoi ajo.

Komentet e politikanes 56-vjeçare përmbajnë tone më të ashpra se ato të kancelares Merkel, që është mjaftuar me një thirrje për shmangien e tensioneve dhe për dialog. Karenbauer, shpesh herë e etiketuar si “mini Merkel”, ndodhet në garë për lidershipin e Unionit Kristian Demokrat të Gjermanisë me Fridrih Merc, një rival ky i hershëm i kancelares që premton ndryshime edhe më radikale.

Sondazhet tregojnë se ajo është më popullorja në radhët e CDU-së dhe më e preferuara e votuesve. Fituesi do të përcaktohet në kongresin e partisë që mbahet në datat 7 dhe 8 dhjetor, ku 1 mijë e 1 delegatë do të votojnë për të zgjedhur pasuesen e Merkel.

“Europa dhe Gjermania në veçanti duhet të marrin përsipër përgjegjësi më të mëdha”, vijoi Karenbauer./abcnews.al

ukraina.jpg
G. P.18:07 | 30/11/2018

Në vijim të situatës së tensionuar deri në kufijtë e pragluftës, Ukraina ndalon hyrjen në vend të çdo burri rus të moshës 16 deri në 60 vjeç. Vendimi është njoftuar nga presidenti Poroshenko.

Vendimi i ri i Kievit rrezikon të përshkallëzojë më tej krizën me Moskën që filloi pas sekuestrimit të 3 anijeve në ngushticën e Kërçit. Ukraina ka ndaluar të gjithë meshkujt rusë mes 16 dhe 60 vjeç që të hyjnë në vend. Kjo u njoftua në Twitter nga Presidenti Petro Poroshenko. Kufizimet, thekson ai, janë vendosur të parandalojnë rusët që të formojnë “ushtri private” që i përgjigjen forcave të armatosura ruse. Në mëngjes, Poroshenko u takua me krerët e ushtrisë ukrainase për të kërkuar masa ndëshkuese ndaj rusëve që mbërrijnë në Ukrainë. Presidenti saktësoi se përjashtimet e vetme do të jenë “për arsye humanitare të përcaktuara qartë” si për shembull pjesëmarrja në funerale. Të mërkurën, ligji ushtarak u aktivizua në një sërë rajonesh të Ukrainës Lindore dhe Bregut të Detit të Zi dhe Detit Azov, në qendër të përshkallëzimit të tensioneve me Moskën.

Ndërkohë, të martën presidenti Poroshenko paralajmëroi se ekztiston kërcënim real për “një luftë të mundshme me Rusinë”. Duke reaguar ndaj masave të fundit të Ukrainës, zëdhënsja e ministrisë së jashtëme ruse, Maria Zakharova thotë se Moska nuk planifikon të kundërpërgjigjet me të njëjtën monedhë pasi “kjo do të çonte në çmenduri të plotë”. “Ukraina mund të përfundojë në luftë civile”, tha ajo duke shprehur shqetësim për vendosjen e ligjit ushtarak. “Forcave të rendit të Ukrainës u është dhënë pushtet i jashtëzakonshëm, përfshirë përdorimin e forcës pa autorizim të gjykatave apo të prokurorëve, dhe kjo gjë sjell reziqe serioze”, shton Zakharova. Ndërkohë, më herët presidenti Vladimir Putin tha se provokimi i Ukrainës është shtyrë nga Poroshenko për të fituar pikë në sondazhet për zgjedhjet presidenciale të 2019-s. Megjithatë kreu i shtetit të Ukrainës ka hedhur poshtë këtë pretendim./abcnews.al

MOSKA-ARTILERIA-ABCM3T1.mpg_snapshot_00.06-1280x639.jpg
G. P.09:23 | 29/11/2018

Përshkallëzohet tensioni mes Moskës dhe Kievit. Rusia do të vendosë brenda këtij viti një njësi të re anti raketore në Krime në gjendje për të rrëzuar avionë në një rreze prej 400 kilometrash.

Rusia do të vendosë në Krime një njësi të re sistemesh anti raketë, në gjendje për të rrëzuar avionë deri në një rreze prej 400 kilometrash, përveç objektivash të tjerë, si raketa balistike. Lajmi është konfirmuar nga ministria ruse e mbrojtjes. Në Krime janë vendosur dhe tre njësi të tjera anti raketë. Ndërsa njësia e fundit do të jetë aktive deri në fund të këtij viti.

Vendimi i fundit tensionon dhe më shumë krizën e Kersh si pasojë e sekuestrimit nga pala ruse të tre anijeve ukrainase të dielën e kaluar. Shërbimi i sigurisë federale ruse publikoi në mediat vendase dokumentet e sekuestruara në bordin e anijeve. Informacionet e mbledhura sipas Moskës, konfirmojnë se ukrainasit janë përpjekur të afrohen në mënyrë secrete për të hyrë në detin Azov.

Një ditë më parë Kremlini reagoi ndaj shpalljes së ligjit të luftës në Ukrainë, duke thënë se një vendim i tillë mund të shkaktojë një përshkallëzim të situatës. Zëdhënsi i presidentit rus Dimitri Peskov u shpreh se vendosja e ligjit ushtarak përbën një kërcënim për konflikt në zonën e konfliktit, pra në juglindje. Nga ana e tij presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko deklaroi se ligji ushtarak u vendos në tetë rajone të Ukrainës, si dhe në zonën e brigjeve të Azov dhe Detit të Zi. Por ly ligj do të shtrihet dhe në rajonet e Zaporozhie dhe Donjetsk./abcnews.al

RUSIA-PERFORCIMET-1280x720.jpg
ent ela23:57 | 27/11/2018

Presidenti Petro Poroshenko ka deklaruar se Ukraina dhe Rusia rrezikojnë të hyjnë në një luftë totale mes tyre. Pas incidentit të së dielës në ujërat e Krimesë, Poroshenko ka deklaruar se konflikti dypalësh Kiev-Moskë nuk është më një lojë fëmijësh.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko akuzoi të martën Rusinë se ka përforcuar në mënyrë drastike praninë e saj ushtarake në kufirin me Ukrainën, duke rritur rrezikun për një luftë totale.

“Numri i tankeve të vendosura në bazat ruse përgjatë kufirit tonë është trefishuar dhe po ashtu numri i njësive ushtarake”, deklaroi Poroshenko për 3 televizione ukrainase.

Gjithashtu, kreu i shtetit foli për një rritje të ndjeshme edhe të numrit të anijeve ushtarake ruse në detin Azov, si dhe në Krime, gadishulli i aneksuar nga Moska 4 vjet më parë.

“Që prej vitit 2014, numri i ushtarëve në Krime është trefishuar, ai i armatimeve është pesëfishuar, ndërsa ai i artilierive është thuajse dhjetëfishuar”, saktësoi Poroshenko, duke cituar të dhënat e shërbimeve sekrete.

Ai theksoi se kjo nuk është një lojë fëmijësh dhe paralajmëroi se Ukraina po përballet me rrezikun për një luftë totale me Federatën Ruse. Që prej së dielës, kur Rusia sekuestroi 3 anije ukrainase në ujërat e Krimesë dhe arrestoi ekuipazhet e tyre, Kievi dhe Moska kanë akuzuar njëri-tjetrin për përgjegjësinë.

Të martën, lidhur me incidentin, ndër më të rëndët që nga nisja e konfliktit dypalësh, presidenti rus Putin zhvilloi një bisedë telefonike me kancelaren Merkel, të cilën e informoi me variantin e tij mbi ngjarjen. Sërish të martën, Kremlini nuk ua vuri veshin thirrjeve të Brukselit për të liruar 3 anijet dhe 24 marinarët, duke deklaruar se kishte vepruar në përputhje me të gjitha ligjet. /abcnews.al

rusia.jpg
G. P.23:46 | 27/11/2018

Disa vende anëtare të Bashkimit Europian kanë bërë thirrje për ashpërsimin e sanksioneve ndaj Rusisë, pas sekuestrimit të 3 anijeve të marinës ukrainase në Krime. Por apeli nuk ka gjetur mbështetjen e pritur, duke bërë që të ngrihen dyshime nëse Brukseli do të jetë i unifikuar në këtë nismë.

Politikanë të shumtë europianë ngritën të martën mundësinë e vendosjes së sanksioneve të reja kundër Rusisë, si masë ndëshkimi për sekuestrimin e tre anijeve të marinës ukrainase, veprim që sipas Perëndimit mund të thellojë konfliktin mes dy vendeve.

Deputeti konservator gjerman Norbert Rotgen, aleat i afërt i Merkel, deklaroi se Bashkimi Europian duhet t’i ashpërsojë sanksionet ndaj Rusisë, të vendosura për aneksimin e gadishullit të Krimesë. Por Karin Knajsel, ministre e Jashtme e Austrisë që kontrollon presidencën e radhës të BE-së, tha se Unioni do të veprojë në bazë të fakteve që do të paraqiten nga të dyja palët.

Ndërsa ministri i Jashtëm francez, Zhan Iv Lë Drio, i pyetur nga mediat, refuzoi të përgjigjej. Pro sanksioneve u shprehën Polonia dhe Estonia, dy vende që ndihen të kërcënuara nga Rusia. Zëvendës ministri i Jashtëm polak, Bartosh Çikoki tha se, incidenti në ujërat e Krimesë legjitimon thirrjet e Varshavës zyrtare për një qëndrim më të unifikuar të BE-së ndaj Rusisë.

“Rusia gabon nëse mendon se Perëndimi nuk është i unifikuar, pasi energjia është një gjë dhe mbrojtja është një gjë tjetër”, tha zyrtari polak.

Sidoqoftë, mungesa e unitetit ka ngritur dyshime nëse 28 vendet anëtare do të bien dakord për t’i dërguar një apel Moskës për të liruar anijet dhe marinarët ukrainas. Ditën e diel, në ujërat e Krimesë, e aneksuar nga Rusia në vitin 2014, marina ruse sekuestroi 3 anijet ukrainase dhe më pas dërgoi në to forcat speciale, që anëtarësuan ekuipazhet./abcnews.al

gjeneral.jpg
G. P.23:00 | 24/11/2018

Komandanti i ushtrisë britanike ka dhënë alarmin se Rusia përbën kërcënimin më të madh për Mbretërinë e Bashkuar dhe tërë Perëndimin. Në një intervistë, gjenerali Karlton Smith ka deklaruar se përpara rrezikut rus, ISIS dhe Al Kaeda janë një bandë amatorësh.

Rusia përbën një kërcënim shumë më të madh për sigurinë e Mbretërisë së Bashkuar sesa Shteti Islamik. Alarmi është dhënë nga numri 1 i ushtrisë britanike. Në një intervistë për “Deilli Telegraf”, gjenerali Mark Karlton Smith ka deklaruar se Britania nuk mund të qëndrojë indiferente ndaj kërcënimeve që vijnë nga Moska.

“Rusët po përpiqen të gjejnë ku të munden pika të dobëta dhe t’i shfrytëzojnë ato”, ka thënë gjeneral Karlton Smith.

Në muajt e fundit qeveria britanike akuzoi Rusinë dhe shërbimin e saj sekret ushtarak se ishin mbrapa helmimit të ish-agjentit Sergei Skripal dhe së bijës, si dhe katër sulmeve kibernetike të profilit të lartë. Nga ana e tij, Kremlini mohon të jetë përfshirë në të dyja rastet dhe i ka cilësuar akuzat e Londrës si “fantazi të shfrenuar”. Por në intervistën e tij, komandanti i shtabit të përgjithshëm ka ritheksuar se Rusia është pa asnjë dyshim kërcënimi më i madh, që lë pas edhe grupe si Al Kaeda dhe ISIS.

“Rusia ka ndërmarrë një fushatë sistematike për të eksploruar dhe shfrytëzuar dobësitë e Perëndimit, kryesisht në disa sektorë jo tradicionalë si kibernetika, hapësira dhe lufta nënujore”, ka deklaruar Karlton Smith.

Ai ka shtuar se, Mbretëria e Bashkuar nuk mund të qëndrojë pa i kontestuar agresionet e Rusisë. Ndërkohë, duke reaguar, ambasada ruse në Londër ka vënë në lojë deklaratat e oficerit madhor.

“Komandanti i ushtrisë nuk do t’ia dijë për ISIS? Paska një vizion të madh për sigurinë globale”, thuhet në një mesazh të postuar në Twitter./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono