Rusia

marreveshje.jpg
G. P.16:45 | 15/08/2019

Apeli i vendeve të Quint-it që Kosova dhe Serbia të rikthehen në dialog, për analistët në Prishtinë është vetëm tregues i zbehjes së rolit të BE-së në këtë proces dhe forcimit të asaj të Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë. Sipas tyre, nën ndikimin e dy superfuqive, çështja e korrigjimit të kufijve do të jetë sërish në tryezë.

Thirrja e vendeve të QUINT-it këtë javë që të rinis sa më shpejt dialogu Prishtinë Beograd me ndërmjetësimin e Bashkimit Evropian e forcon edhe më shumë bindjen e analistëve se kjo çështje nuk do të kalojë në duar të vendeve evropiane si Franca e Gjermania siç pretendonte kryeministri në dorëheqje Ramush Haradinaj.

Për analistin Fisnik Halimi, këtë dialog vetëm formalisht do ta udheheqë Bashkimi Evropian, por do të jetë e sponsorizuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe do të garantohet nga Rusia.

“Fuqia e Bashkimit Evropian për të arritur marrëveshje të mëdha politike është inekzistente dhe sponsor kryesor do të jetë SHBA-ja e garantuar nga Rusia”, thotë ai.

Ndërsa çështja e korrigjimit të kufijve do të jetë sërish në tavolinën e bisedimeve.

“Çështja e korrigjimit të kufijve nuk është hequr në asnjë moment nga tavolina e bisedimeve. Legjislatura e ardhshme e Kuvendit të Kosovës do të jetë para një akti të kryer për të votuar pikërisht atë marrëveshje”, shprehet Halimi.

Dialogu Prishtinë-Beograd aktualisht është stopuar për shkak të taksës së vënë nga qeveria e Kosovës ndaj produkteve serbe./ABC News Albania 24/7

ural-airlines.jpg
G. P.13:24 | 15/08/2019

Një tragjedi ajrore është shmangur në Rusi, ku një avion pasagjerësh ka bërë një ulje të detyruar në rrethinat e Moskës. Avioni është ulur në tokë me motorë të fikur dhe si pasojë e impaktit disa persona kanë mbetur të plagosur.

Një avion pasagjerësh në Rusi ka bërë një ulje të detyruar në afërsi të Moskës, për shkak se kishte humbur kontrollin pasi ishte përplasur me një tufë zogjsh. Të paktën 23 persona mbetën të plagosur nga aksidenti, kur avioni u detyrua të prekte tokën me motorët e fikur.

Avioni i “Ural Airlines” po udhëtonte drejt qytetit Simferopol në Krime kur u përplas me tufën e zogjve, pak momente pasi ishte ngritur në ajër. Autoritetet deklaruan se avioni ishte dëmtuar rëndë dhe nuk do të fluturojë më.

Ndërkohë, një hetim për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes është në zhvillim e sipër. Mjeti fluturues kishte 233 pasagjerë në bord në momentin kur zogjtë u përthithën nga forca e motorëve të tij dhe ekuipazhi vendosi të ulet.

Një pasagjer ka deklaruar për mediat lokale se mjeti fluturues kishte nisur të dridhej pasi ishte ngritur në ajër. Avioni u ul në një zonë këndore rreth 1 kilometër larg pistës së aeroportit ndërkombëtar Zhukovski, me motorët e fikur dhe rrotat e bllokuara.

Pasagjerët u evakuuan menjëherë. Disa prej tyre u dërguan për mjekim në spital, ndërsa të tjerë u kthyen në aeroport. Ministria ruse e Shëndetësisë bëri të ditur se pesë fëmijë ishin mes personave që u shtruan në spital.

Sipas njoftimit, disa prej tyre janë në gjendje kritike, ndërsa të tjerë jashtë rrezikut për jetën. Mediat ruse e kanë krahasuar incidentin me atë të “US Airëays” të vitit 2009 që kreu një ulje emergjente në lumin Hjudson pak pasi ishte ngritur në ajër./ABC News Albania 24/7

rusia.jpg
G. P.09:02 | 14/08/2019

Kremlini minimizoi protestat e fundit në Rusi dhe hodhi poshtë pohimet se ato kanë krijuar një krizë politike në vend. Zëdhënësi Dmitry Peskov u tha gazetarëve se Presidenti Vladimir Putin nuk ka komentuar për demonstratat sepse nuk i sheh ato si “të jashtëzakonshme”.

Zëdhënësi mbrojti gjithashtu masat e policisë, duke thënë se veprimet e tyre të forta në protesta ishin të justifikuara.

Në protestën e fundit të dielën, dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Moskës, ku kritikuan përjashtimin e disa kandidatëve të opozitës nga zgjedhjet e ardhshme lokale.

Protesta ishte një nga më të mëdhatë në Rusi në tetë vjetët e fundit. Policia ka arrestuar disa mijëra protestues në mitingjet e muajit të kaluar. Autoritetet pretendojnë se kandidatët në fjalë nuk arritën të mbledhin firmat e mjaftueshme për t’u regjistruar në zgjedhje./VOA

nasa.jpg
G. P.11:10 | 18/07/2019

Më 1969 Neil Armstrong si i pari njeri shkeli në Hënë. Këtij hapi i kishte paraprirë një garë marramendëse teknologjike mes Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së. Një vëshstrim në fillimet e fluturimeve në hapësirë.

Historia e fluturimeve në hapësirë nisi në vitetet 1950. Ishte një kohë në të cilën të vetmet superfuqi globale asokohe SHBA dhe Bashkimi Sovjetik zhvillonin një garë të ashpër atomike.

Kush dominonte hapësirën, mund të dominonte edhe ushtarakisht të gjithë botën, mendohej atëherë. Një raketë hapësinore në thelb nuk ndryshon aspak nga një raketë ndërkontninentale. Dhe në hapësirë asokohe Bashkimi Sovjetik ishtë dukshëm më i avancuar kundërjt SHBA-së.
Hapat e parë në Hënë. Duke shkelur në sipërfaqen e Hënës Neil Armstrong më 20 korrik 1969 tha një ndër fjalitë më të rëndësishme në botë: “That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind.” Si dhe kur e ka menduar ai këtë shprehje dhe nëse ai e ka harruar një (zanore relativisht të rëndësishme) A-në, për këtë diskutohet ende sot. Ka madje studime të tëra që e trajtojnë këtë shprehje.

John Glenn, që më vonë do të bëhej astronaut, ishte pilot ushtarak në kohën e Luftës së Dytë Botërore dhe në luftën e Koresë. Më 1957 ai si pilot prove kreu fluturimet e para hapësinore për SHBA-në.

Askohe për të nuk ishte e qartë, që SHBA do ta fitonte ndonjëherë këtë garë. “Sovjetikët kishin dërguar ndërkohë raketa në hapësirë ndërsa tonat shpërthenin ende brenda kapsulës shtytëse,” kujton ai. “Kjo ishte pikënisja më 1957, kur ata nisën në hapësirë Sputnik.”

Sputnik ishte i pari satelit. Më vonë doli në pah, se kjo nuk ishte ndonjë aparaturë me konstrukt të ndërlikuar. Ishte thjeshtë një glob metalik dhe në të ishin instaluar radiomarrës dhe transmetues të thjeshtë.

Por suksesi i sovjetikëve shokoi opinionin perëndimor dhe e rriti presionin ndaj qeverisë së SHBA-së, për t’iu kundërvënë kërcënimit të ri nga hapësira.

“Sputnik ishte më 1957 fillimi i epokës së fluturimeve në hapësirë”, kujton edhe Neil Armstrong, i cili më shumë se një dekadë më pas shkeli në Hënë.

SHBA iu përgjigj kësaj sfide me një satelit të vetin shumë më kompleks të emërtuar “Explorer 1”. Dhe presidenti Dwight D. Eisenhower themeloi agjencinë e flurutimeve në hapësirë, NASA.

Qëllimi i shpallur ishte dërgimi i njeriut në hapësirë. “Para nesh ndodhet sfida më e madhe, që ka pasur ndonjëherë njerëzimi modern”, u shpreh Eisenhoëer në fjalimin e tij. “Ne do të zhvillojmë anije kozmike dhe do t’i dërgojmë ato në hapësirë, për të mbledhur atje të dhëna shkencore dhe për të studiuar sistemin diellor. Ne do të përgatitemi, që një ditë të dërgojmë njerëz në hapësirë.”

Inxhinierët e SHBA-së ishin të bindur që do t’ia dilnin mbanë. Ata mbështeteshin tek Werner von Braun. Inxhinieri i aviacionit, i cili kishte konstruktuar raketa për Gjermaninë naziste, pas luftës ishte vendosur në SHBA me gati njëqind ekspertët e tij më të mirë dhe ai konceptoi programin e SHBA-së për raketat.

Mondlandung 1969 (picture-alliance/dpa/NASA/CNP)

Opinioni amerikan e konsdieronte von Braun në atë kohë si korife të shkencës. Vite më pas, në mesin e viteve 1970-të  nisën kritikat ndaj tij duke shtruar pyetjen për të kaluarën e tij naziste dhe pínvolvimin e tij në krime lufte.

Por në fund të viteve 1950 kjo gjë nuk e preokuponte von Braun-in. Për të ishte e vetmja gjë e rëndësishme që ekipi i tij të sillte rezultate më të mira se konkurrenca sovjetike lidhur me satelitin. Ai mund ta bënte këtë: “Ne kemi akumuluar dije e përvojë me anije të vogla kozmike më shumë se rusët me anijet më të madha hapësinore,” komunikoi ai në një konferencë shtypi.

Ndonëse në fillim mbizotëronte skepticizëm edhe tek disa pilotë të fluturimeve të provave, NASA avanconte me projektet e saj të fluturimeve në hapësirë. “Inxhinierët përpiqen të më bindin, se sa mirë është, që të vendosës një kapsullë në majën e raketës,” kujton astronauti  Walter Schirra. “Unë u thoja: Në asnjë mënyrë! Merrni ndonjë idiot, që në cirk kalëron mbi një predhë topi, por jo mua. – Por ata përpiqeshin të më qetësonin mua – ‘Mos ke merak, ne fillimisht do të bëjmë fluturim prove me majmunë e shimpanze’. E unë i thoja vetes, larg që këtej, vërtetë unë nuk kisha besim.”

Por refuzimi fillestar i Schirras nuk mbajti gjatë. Ai mori pjesë në fluturimin e parë të shtatë astronautëve, që prezantoi NASA më 1959 për projektin Mercury.

Plot optimizëm astronautët dolën para shtypit. Por kur rekata e projektit Mercury u nis ndodhi një havari e rëndë. “Asnjeri prej nesh nuk kishte asistuar më parë në nisjen e një rakete. Ne astronautët e ardhshëm qendrojmë aty dhe shohim, se si raketa ngjitet në lartësinë 10.000 metra. Papritur ajo shpërthen, kujton Glenn, njëri nga shtatë astronautët e përzgjedhur. “Dukej si një bombë atomike dhe ne e pamë e menduam: Nesër duhet të flasim me inxhinierët.”

Juri Gagarin (picture-alliance/dpa)Juri Gagarin pak para nisjes më 12 prill 1961

Pak pas kësaj shoku i dytë: Më 12 prill 1961 Juri Gagarin fluturoi si i pari njeri në orbitën e Tokës. Sërish Bashkimi sovjetik kryesonte. “Ne dërguam shimpanzen ndërsa ata Juri Gagarin,” kujton Walter Schirra atë moment. “Ne ishim totalisht të shokuar.”

Kishte ardhur koha për sinjal të fortë politik. Ndërkohë president i SHBA ishte zgjedhur John F. Kennedy. Ashtu si edhe Eisenhower para tij, ai ishte me vullnet të fortë për t’ua kaluar sovjetikëve në teknologji, kur do të deklaronte: “Ky komb duhet të marrë përsipër ta arrijë përpara fundit të shekullit objektivin e vet, për të dërguar njeriun në Henë dhe për ta sjellë atë të sigurtë në Tokë.” Në një fjalim tjetër Kennedy e argumentoi besimin e tij: “Ne nuk e kemi zgjedhur Hënën, sepse ajo është e thjeshtë, për të shkuar atje, por pikërisht sepse mbërritja atje është e vështirë.”

Avantazhi i sovjetikëve në tkurrje

Kennedy mundi ta thotë këtë, sepse SHBA kundrejt Bashkimit Sovjetik në teknikën hapësinore kishte avancuar. Kur Alan Sheperd më 5 maj 1961 fluturoi si i pari amerikan në orbitë, kundrejt sovjetikëve ishin bërë hapa përpara dhe NASA kishte kaluar qartazi në kursin e avantazhit.

Në vitet pasuese u kryen dy herë  më shumë fluturime në hapësirë se sa Bashkimi Sovjetik. Megjithatë NASA u përball me një gotije të fortë prapaktheu kur më 1967 shpërtheu një raketë hapësinore gjatë një prove në tokë, e si pasojë tre astronautë gjetën vdekjen.

Ky aksident i ktheu 21 muaj pas përpjekjet për fluturimin e njeriut në hapësirë. Megjithatë NASA nuk hoqi dorë nga objektivi ambicioz për të realizuar fluturimin e parë rreth Hënës në tetor dhe në dhjetor 1968. Për herë të parë astronautët mundën të shohin anën e pasme të Tokës. “Në misionin Apollo 8 ne e kthyem anijen tonë kozmike dhe pamë për herë të parë anën tjetër të Hënës. Ajo ishte vetëm 60 milje poshtë nesh dhe ne ne shihnim nga dritarja si nxënës shkolle që shohin vitrinat e ëmbëltoreve,” kujton astronauti James Lovell. “Për një çast unë e harrova planin e fluturimit, ndërkohë që ne kalonim ngadalë përgjatë pjesës së poshtme të këtij krateri të lashtë.”

Zbarkimi me efekt mediatik

Që nga ky moment zbritja në Hënë ishte krahasuar me më parë një hap i vogël. Apollo 11 ishte i pari mision i zbarkimit. Astronauti Michael Collins qendroi në orbitë, pasi Buzz Aldrin dhe Neil Armstrong me kapsulen e zbarkimit, të ashtuquajturën “Eagle” (shqiponja), u shkëputën prej raketës.

“Ka ngjarje në jetë, që njeriu nuk i harron kurrë. Zbritjen në Hënë, veçanërisht sekondat e fundit, nuk do t’i harroj kurrë,” kujton Gene Kranz. Ai ishte përgjegjës në tokë si drejtor i fluturimeve në qendrën e komandës së NASA-s në Houston. Kur ai përpiqej që ta vendoste kapsulën e zabrkimit të sigurtë në sipërfaqen e Hënës, u ndezën sinajlet e alarmit të një sërë kompjuterave. “E kur ekipazhi u vu menjëherë në punë – dy minuta përpara zbarkimit – për ne ishte e qartë, që ishte konsumuar më shumë karburant, ngasa ne e kishim planifikuar”, kujton Kranz.

Edhe kur zbarkimi u realizua me sukses më 20 korrik 1969, kur Armstrong dhe Aldrin për konfirmimim komunikuan “the Eagle has landed”, në Houston vazhdonte tensioni. “Asnjeri prej njerëzve në qendrën e komandimit nuk mund t’i ndiente emocionet”, vëren Kranz, “sepse ne ishim edhe në dy orët pasuese jashtë mase të preokupuar më punë – nonstop.”

Jo vetëm zbarkimi në Hënë, por edhe transmetimi drejtpërdrejt në televizion i fluturimeve kozmike ishte një risi. Interesi i shtypit ishte i jashtëzakonshëm. Mbi 2000 gazetarë ishin akredituar në Cape Canaveral dhe në Houston.

“Deri në atë moment televizioni ishte një ndër qëllimet tona, por jo  patjetër i nevojshëm,” thotë Kranz. Por që kjo funksionoi edhe në çastin vendimtar, kjo nuk ishte e vetëkuptueshme.

“Pasi ne zabrkuam me sukses, vlenin vetëm fotografitë. Unë mendoja, “po sikur të mos funksionojë televizioni!’ Nëse nuk funksionon tani, atëherë jam unë ai që do të mbetem përgjegjës, se nuk ka pasur fotografi nga Hëna!”

Por teknika funksionoi dhe miliona njerëz në mbarë botën panë se si Neil Armstrong, si njeriu i parë në botë, shkeli në Henë dhe tha fjalët e paharrueshme: “Ky është një hap i vogël për një njeri, por një arritje gjigande për njerëzimin”. /DW

salvini.jpg
G. P.10:47 | 17/07/2019

Zëvendëskryeministri i Italisë, Matteo Salvini, hodhi poshtë pretendimet se partia e tij populiste është përpjekur të marrë financime të fshehta nga Rusia. Ai ndërkohë ka shtuar komentet në mbrojtje të asaj që e quan “kulturë e krishterë” si dhe për çështjen që e ka shpërblyer më shumë në zgjedhje, emigracionin.

Ndërsa prokurorët e Milanos pohojnë se partia e ekstremit të djathtë Lega ka kërkuar financime të fshehta ruse, zëvendëskryeministri italian ka shtuar komentet e tij anti-emigracion në tubimet dhe në faqet e tij të mediave sociale, duke e lidhur migracionin me krimin dhe papunësinë dhe duke paralajmëruar se kjo është kërcënim për kulturën tradicionale të Italisë.

Kritikët e zotit Salvini thonë se ai po përpiqet të largojë vëmendjen nga akuzat për Rusinë dhe nga problemet e ekonomisë së vendit, e cila vazhdon të jetë e zhytur në recesion.

Pretendimet për financime të fshehta ruse morën një shtysë të re javën e kaluar kur faqja e lajmeve në internet Buzzfeed publikoi audio të një takimi në një hotel të Moskës midis ish-zëdhënësit të shtypit të Salvinit, dhe disa rusëve të paidentifikuar duke diskutuar mbi mundësinë e devijimit të 65 milionë dollarëve drejt partisë Lega nëpërmjet transaksioneve të naftës ruse me çmim të ulur.

Prokurorët e Milanos kërkuan të marin në pyetje zotin Savoini, i cili organizoi një darkë shtetërore më 4 korrik në Romë për nder të Presidentit rus Vladimir Putin, por sipas agjencisë italiane të lajmeve Ansa, ish-gazetari ushtroi të drejtën e tij për të mos iu përgjigjur pyetjeve.

Zoti Salvini po ndjek një qëndrim të ngjashëm me mediat. Në një deklaratë të lëshuar javën e kaluar ai tha se nuk ka marrë “asnjë rubël, asnjë euro, asnjë dollar apo ndonjë litër vodka”. Ai shtoi se admirimi i tij për presidentin rus Vladimir Putin dhe kundërshtimi i tij ndaj sanksioneve evropiane të vendosura ndaj Rusisë për aneksimin e Krimesë në vitin 2014, janë veprime “falas”.

Të hënën ai u tha gazetarëve se: “nuk kam ndërmend të flas më për paratë që kurrë nuk i kam parë dhe që kurrë nuk i kam kërkuar”.

Deri më tani zoti Salvini u ka rezistuar thirrjeve në rritje për të dalë përpara parlamentit të vendit për t’iu përgjigjur pyetjeve në lidhje me pretendimet për takime të zëdhënësit të tij zotit Savoini me presidentin e një shoqërie biznesi italiano-ruse dhe një nga kontaktet kryesore të Lega-s, me Kremlinin.

Në vend të kësaj, Salvini ka përforcuar retorikën e tij kundër emigrantëve përballë kritikave të opozitës se ai po nxit urrejtjen racore. Duket se kjo strategji po sjell rezultate në sondazhet e opinionit. Partia e tij Lega ka gëzuar një rritje të pandërprerë të mbështetjes në kurriz të partnerit të saj në qeverinë e koalicionit, Lëvizja Pesë Yje.

Të martën, ai i dërgoi një letër prefektëve të Italisë duke u bërë thirrje atyre të përgatisin “një raport mbi praninë e vendbanimeve të komuniteteve rome, sinti dhe kaminanti” brenda territoreve të tyre, në mënyrë që të “përgatisin një plan pastrimi”të kampeve të paligjshme.

Zoti Salvini ka mbajtur një sërë tubimesh të stilit Trump në Italinë qëndrore, një rajon tradicionalisht i majtë, i njohur si “brezi i kuq” i vendit. Në një tubim të shtunën, pranë Bolonjës, zoti Salvini mburrej se do të ketë shumë më pak tregtarë të huaj në plazhet e Italisë këtë vit për shkak të operacioneve të policisë. Ai gjithashtu përshëndeti ekipin lokal të futbollit për mos rekrutimin e lojtarëve të huaj.

Turma e mbështetësve të tij brohoriste, duke mbajtuar flamuj blu dhe të bardhë me mbishkrimin “Prima l’Italia”, “Italia e para”, ndërsa zoti Salvini tallej me kapitenen gjermane të një anijeje shpëtimi të emigrantëve dhe me stillin e saj afrikan të flokëve. Kapitenja Carola Rackete, e cila sfidoi zotin Salvini duke zbarkuar 40 emigrantë në Siçili,

ka thënë tashmë se ka në plan të ngrejë padi ndaj zëvendëskryeministrit të Italisë për komentet fyese ndaj saj.

Një javë më parë në qytetin malor të Orvietos, zoti Salvinini bëri lidhje mes të huajve dhe krimin ndërsa organizatat bamirëse që i ndihmojnë të huajt, si faktorë që duan të shkatërrojnë kulturën tradicionale të krishterë.

Në faqen e tij në Facebook, zoti Salvini ka akuzuar organizatat bamirëse të mbështetura nga BE-ja për përpjekje për të shkatërruar qytetërimin evropian. “Këto nuk janë operacione shpëtimi. Ato janë operacione të planifikuara për të pushtuar Evropën, të sponsorizuara nga miliarderë, jo filantropë, nga spekulatorë miliarderë si Sorosi, që duan të anullojnë rrënjët, kulturën dhe traditën e njerëzve dhe duan skllevër të rinj”, shkruhej në faqen e tij të Facebook-ut.

Udhëheqësi nacionalist populist i Hungarisë Viktor Orban, gjithashtu ka përqendruar zemërimin e tij mbi filantropin amerikan George Soros, i lindur në Hungari, duke u bërë objekt i akuzave për antisemitizëm.

Pavarësisht kritikave nga partitë liberale të Vatikanit dhe Italisë, sondazhet tregojnës se retorika e zoti Salvini po i rrit atij mbështetjen, duke nxitur spekulime në rritje se ai së shpejti do të përpiqet të rrëzojë qeverinë e koalicionit për ta çuar vendin në zgjedhje të parakohshme. Ai shpreson se një veprim i tillë do t’i hapte rrugën për të qeverisur vendin i vetëm ose me mbështetjen e së djathtës ekstreme të Italisë. Mbështetja në nivel kombëtar për partinë Lega tani është në nivel 38 për qind, vetëm dy për qind më pak se pragu që do t’i jepte partisë shumicën në parlament.

Megjithatë prokurorët italianë mbeten një rrezik për Salvinin, thonë analistët. Ata mund ta godasin atë me ndihmën e partnerit në koalicion të Lega-s.

Ligjvënësit e Lëvizjes Pesë Yje tani kanë nisur të kërkojnë përgjigje për pretendimet e vazhdueshme se zoti Salvini ka kërkuar financime të fshehta ruse për partinë e tij. Zëvendëskryeministri dhe rivali politik Luigi Di Maio i Lëvizjes Pesë Yje ka bërë thirrje për një komision parlamentar për të hetuar financimin e partive politike të vendit.

I pyetur nga gazetarët të hënën nëse zoti Salvini duhet të paraqitet përpara parlamentit, Kryeministri i Italisë Giuseppe Conte, i cili u zgjodh në këtë post nga Lëvizja Pesë Yje, u përgjigj: “pse jo?!”

Ai shtoi se: “ne besojmë tek transparenca në çdo nivel, në parlament para së gjithash. Udhëzimet tona janë të qarta: transparencë absolute për qytetarët italianë dhe besnikëri absolute ndaj interesave kombëtare. Qeveria nuk do të lëvizë asnjë centimetër ndaj këtyre parimeve”.

Një ditë më parë Kryeministri Conte vuri në dukje se zoti Savoini u shtua në listën e mysafirëve për darkën e 4 korrikut me presidentin Putin me kërkesë të zyrës së zotit Salvini. Vetë Matteo Salvini kishte thënë më herët se nuk e dinte pse zoti Savoini kishte marrë pjesë në këtë darkë./VOA

kremlini.jpg
G. P.17:45 | 15/07/2019

Në një intevistë për Euronews, zv/presidentja e Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë, Vesela Tkerneva, shprehet e bindur se po nënvlerësohet zakoni i Rusisë për të blerë politikanë në Europë.

Vijojnë polemikat rreth dyshimeve për marrëdhënie të rrezikshme mes Legës së zv/kryeministrit italian Salvini dhe Moskës. Në Rusi ekziston një ideologji politike e cila justifikon ndërhyrjet në politikën e kontinentit të vjetër.

Në një intervistë për Euronews, Vesela Tkerneva, zv/president e Këshillit Europian për Marrëdhëniet me Jashtë flet pikërisht për ndërhyrjet e Kremlinit. Sipas saj doktrina euroaziatike është një kombinim i gjeografisë me vlerat.

Sipas saj bëhet fjalë për vlera konservatore që tërheqin shumë persona. Janë vlera të cilat përpiqen të mohojnë iluminizmin europian dhe të gjithë atë që Europa ka fituar për të drejtat e njeriut, liritë individuale dhe lirisë së medias.

Ajo thekson se ka shumë persona në Kremlin, të cilët besojnë se me një axhendë anti-homoseksuale, nacionaliste, kundër rregullave europiane dhe që mohon të drejtat e njeriut do të ndajnë Europën. Dhe do ia dalin duke e ndarë atë nga brenda.

Pikërisht në këtë kuadër, ajo mendon se duhet krijuar një lloj kordoni shëndetësor rreth atyre politikanëve europianë që janë shumë miq me Moskën. Sidomos në Parlamentin Europian dhe në institucionet e tjera europiane. Ajo shprehet qartë se ata që janë miq të Rusisë e zgjedhin këtë për arsye financiare.

Ndër të tjera, ajo shprehet e bindur se po nënvlerësohet zakoni i Rusisë për të blerë politikanë në Europë, duke përhapur në këtë mënyrë sferën e saj të ndikimit. Kjo taktikë aktualisht po funksionon pasi ka shumë njerëz që besojnë se Europa duhet të jetë më sovrane./ABC News Albania 24/7

moskow.jpg
G. P.09:13 | 15/07/2019

Rreth 1.000 njerëz u mblodhën në qendër të Moskës, me kërkesën që kandidatët e opozitës të përfshihen në fletëvotimet për zgjedhjet e 8 shtatorit të Dumës për qytetin e Moskës.

Protesta në 14 korrik u cilësua si një takim midis udhëheqësve të opozitës dhe votuesve të tyre, pasi nënshkrimet që sponsorizonin disa kandidatë u refuzuan nga komisioni zgjedhor i Moskës.

Kandidatët duhej të dorëzonin 4.500 nënshkrime të verifikueshme të mbështetjes ndaj tyre deri më 6 korrik, për të qenë të përshtatshëm për të kandiduar në zgjedhjet e shtatorit.

Zyra e Kryetarit të Bashkisë së Moskës tha se protesta ishte “e paligjshme” dhe kërkoi që ajo të shtyhej.

Demonstruesit thërrisnin: “Ne jemi ata që kemi autoritetin këtu”, “Putin është një vjedhës” dhe “Putin jep dorëheqjen”.

Megjithatë, policia nuk arrestoi fillimisht askënd dhe protesta vazhdoi në mënyrë paqësore.

Ndërsa qëndronin jashtë Bashkisë së qytetit, turma thërriste “Këto nuk janë zgjedhje, janë mashtrim”, “Ne jemi autoriteti këtu” dhe “Lejoni zgjedhje të ndershme!”/VOA

humoristet.jpg
G. P.20:27 | 10/07/2019

Humoristët rusë që u tallën me kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev kanë deklaruar se gjithçka e kanë bërë për argëtim. Ata kanë deklaruar se nuk kanë interesa të tjera, aq më tepër të shkaktojnë probleme në Ballkan.

Kryeministri Zoran Zaev zgjoi interes tek praksterët rusë me deklaratat e tij për përzierjen ruse në çështjet e brendshme të shtetit, e pasi filloi tu jep informata që ata as që nuk i kërkonin, Alekseit dhe mikut të tij iu bënë të mërzitshme bisedat me kryeministrin e vendin, dhe vendosin ti publikojnë videot.

Përse e zgjodhët zotin Zaev?

Alexey Stolyarov, humorist rus:Ne e zgjodhëm atë sepse e dëgjuam deklaratën e tij se Rusia po tenton të përzihet në çështjet e brendshme të Maqedonisë dhe se po tenton ta parandalojë aderimin e Maqedonisë në NATO. E më pas dëgjuam se Rusia ka organizuar protesta vitin e kaluar, kështu vendosëm ta thërrasim, arritëm ta kontaktojmë dhe më pas e kuptuam se ai dëshiron të vazhdojë të flasë me ne”.

Përse vendosët që ta publikoni videon tani?

Alexey Stolyarov, humorist rus: “Menduam se nuk do të marrim asgjë interesante nga ai, dhe u lodhëm duke folur me të dhe ashtu…”

Aleksej thotë se “viktimat” i zgjedhin sipas rëndësisë së tyre dhe aktualitetit, e për Zoran Zaevin kanë dëgjuar për herë të parë në lajme. I pyetëm se a janë të shqetësuar se mund të shkaktojnë trazira me publikimin e këtyre talljeve, e ai u përgjigj kështu.

Ju talleni me zyrtarë të lartë që mund të thonë gjëra që mund të shkaktojnë probleme, e posaçërisht në rajone si Ballkani… Për shembull gjërat që kryeministri ynë i tha për marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë. A jeni të shqetësuar për këtë gjë?

Alexey Stolyarov, humorist rus: “Ne nuk jemi specialist për çështjen e Ballkanit! Kemi udhëtuar në Ballkan dhe kemi dëgjuar shumë gjëra. Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Serbia, do të jenë dhe janë miqtë tanë sepse ashtu duan popujt tanë. Sa i përket problemeve… Ne nuk kemi shkaktuar probleme me asnjë shtet zyrtarët e të cilëve i kemi tallur. Kemi tallur kryeministrin e Kroacisë, të Kosovës dhe shumë persona tjerë”.

Njëri prej prankresterëve rus tha që nuk kanë video të politikanëve Ballkanik që nuk e kanë publikuar, por Ballkani mbetet interesant për ta dhe nuk përjashtojnë mundësinë që të thirrin edhe funksionarë të tjerë të lartë. Në kanalin e tyre në Youtube kanë rreth 92 mijë ndjekës, kurse mund të dëgjohen biseda telefonike edhe me funksionarë tjerë të lartë, si me Macron, Boris Johnson, Niki Haley, Dushan Markoviç e shumë tjerë./ABC News Albania 24/7

 

zoran-zaev.jpg
G. P.21:40 | 09/07/2019

“Jam viktimë e mashtruesve nga vende me orientim anti-NATO” – ka theksuar Kryeministri Zoran Zaev në konferencën e shtypit me rastin e incizimeve të publikuar nga dy komedianë rus, që ishin prezantuar si Petro Poroshenko dhe Jens Stoltenberg. Kryeministri Zaev ka thënë se nuk ka qenë i vetmi që është mashtruar dhe se në këtë listë gjenden edhe Presidenti i Francës Emanuel Macron, ish-Ministri i Jashtëm i Britanisë së Madhe Boris Xhonson, Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan e të tjerë. Ai i ka kërkuar falje opinionit, por nuk do të dorëhiqet.

Zoran Zaev – kryeministër i RMV-së: Bëhet fjalë për struktura mirë të organizuara për të ndikuar për interesat e vendeve të treta. Kjo është lehtë të konstatohet për shkak se e gjithë kjo është shfaqur nga media me orientime anti-Nato. Kjo është një nga përpjekjet për të dëmtuar interesat tona strategjike kur jemi në përfundim të anëtarësimit tonë në NATO.

Në këtë bisedë telefonike, përveç çështjeve me Greqinë, diskutohet edhe për situatën në Kosovë e Serbi. Madje gjatë bisedës janë këmbyer numrat e telefonit të diplomatit amerikan Ves Miçel dhe të Kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.  Kryeministri Zaev thotë se nuk ka ndarë sekrete shtetërore gjatë bisedës dhe se kjo nuk do të ndikojë në raportet me Kosovën dhe Serbinë.

Zoran Zaev – kryeministër i RMV-së: Padyshim se shpreh keqardhje për keqpërdorimet dhe gjatë gjithë bisedës nuk shoh se kam dhënë secrete shtetërore. Këto janë qëndrime që ne i përsërisim çdo ditë e që kanë të bëjnë me Ballkanin dhe integrimet euroatlantike.

Por ndryshe mendon opozita. Ata vlerësojnë se bëhet fjalë për një skandal të madh diplomatil dhe se duhet të ketë përgjegjësi. Zaev të dorëhiqet dhe të formohet qeveri teknike – thonë nga opozita.

Hrsitijan Mickoski – kryetar i VMRO-DPMNE-së: Mendoj se kërkimfaljen e vetme që duhej Zaevi ta bënte në konferencën e shtypit, rrumbullaksohet në dy fjali; më vjen turp për atë që bëra dhe dorëhiqem nga funksioni i Kryeministrit. Propozoj që shumica parlamentare të mblidhet sa më shpejt, të formohet qeveri teknike dhe në kuadër të 100 ditëve nga kjo ditë të mbahet zgjedhje të jashtëzakonshme parlamentare”

Komedianët rus Vladimir Kuznecov – Vovan dhe Aleksej Stoljarov – Leksus u bënë të njohur në suaza globale përmes audio-incizimeve të bisedave telefonike me personalitete të njohura, para së gjithash politikanë, duke iu paraqitur dhe prezantuar si shefa të shteteve apo qeverive ose si njerëz të parë të organizatave ndërkombëtare./ABC News Albania 24/7

1043383901.jpg
nev ila23:34 | 08/07/2019

Rusia shpreh shqetësim pas marrëveshjes së nënshkruar pak ditë më parë midis Ministrit të Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj dhe kryediplomatit të Kosovës, Behgjet Pacolli për hapje të ambasadave të përbashkëta.

Lidhur me këtë marrëveshje Ministria e Jashtme e Rusisë shprehet se këto “hapa provokues nga Tirana dhe Prishtina, të cilat janë në përputhje me konceptin e ‘Shqipërisë së Madhe’, shkaktojnë shqetësim serioz.

“Hapat provokative të Tiranës dhe Prishtinës, të cilat janë në përputhje me zbatimin e konceptit të “Shqipërisë së Madhe” po shkaktojnë shqetësim serioz. Në këtë kontekst, ne kemi nënshkruar më 2 korrik të këtij viti. Marrëveshja Shqipëri-Kosovë mbi bashkimin e misioneve diplomatike në vendet e treta.

Vëmë re se veprimet provokuese të Tiranës dhe Prishtinës nuk janë aksidentale. Për disa vite tani, nga atje janë dëgjuar deklarata rreth integrimit de facto. Kjo linjë e udhëheqjes shqiptare dhe kosovare bie ndesh me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB, minon dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës me ndërmjetësimin e BE dhe shkatërron stabilitetin në Ballkan.

Ne vërejmë se SHBA dhe BE preferojnë të mos reagojnë ndaj masave të tilla destruktive, të cilat në fakt janë duke mbuluar manifestimet e mëdha shqiptare që janë shkatërruese për rajonin”, thuhet në komentin e Ministrisë së Jashtme Ruse. (kliko ketu)./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono