rusi

rusi-gruaja-e-deputetit-1280x697.jpg
ent ela12:31 | 11/05/2019

Oksana Jakovleva, bashkëshortja e një deputeti rajonal rus, ka ururar bashkëkombasit e saj me rastin e festës së fitores ndaj nazistëve, në një mënyrë shumë origjinale. Gruaja e re regjistroi dhe hodhi në profilin e saj në instagram një lap dance, ndërsa në sfond ishte një muzikë filmi sovjetik lufte i viteve ‘70. Video është parë me mijëra herë dhe ka mbledhur shumë komente, pozitive dhe negative. /ABC News Albania 24/7

880x495_cmsv2_462df285-d614-55da-bba7-73c46b7408f7-3876466.jpg
ent ela15:59 | 09/05/2019

Në fjalën e tij në paradën e fitores në sheshin e kuq në Moskë, presidenti rus Vladimir Putin deklaroi se lufta është sërish aktuale. Por njëkohësisht ai premtoi se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur. Në kryeqytetin rus parakaluan para mureve të Kremlinit më shumë se 13 mijë ushtarë dhe 132 mjete ushtarake.

“Lufta është sërish aktuale por Rusia do të bëjë cdo gjë për ta shmangur”.

Deklarata u bë nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë fjalës së tij në paradën në sheshin e kuq, në 74 vjetorin e Ditës së Fitores, që celebron humbjen e Gjermanisë naziste dhe rënien në fushën e betejës të atyre që luftuan.

“Populli ynë e di se çfarë është lufta, ne nuk harrojmë asgjë,” shtoi ai.

Në Moskë ishte një festë e madhe në ditën e fitores. Në 9 maj Rusia kujton përvjetorin e fitores ndaj Gjermanisë naziste në luftën e dytë botërore.

Të pranishëm ishin përfaqësuesit më të lartë të ushtrisë ruse. Duke iu drejtuar qytetarëve të pranishëm, presidenti rus u shpreh: “Sot duke festuar këtë datë, ne sërish njohim madhështinë e fitores ndaj nazismit. Jemi krenar që pikërisht etërit tanë arritën të zhdukin, mundin dhe të ndalojnë atë forcë të errët. E tashmë pas 70 vitesh, histori I bën sërish apel mendjes dhe vëmendjes tonë. Nuk duhet të harrojmë se idetë e superioritetit dhe eksluzivitetit racial shkatuan luftën më të përgjakshme. Luftë që përfshiu rreth 80 për qind të popullsisë botërore. Dhe shumë vende të Europës u pushtuan.”

Putin disa herë theksoi se lufta është sërish aktuale, por dhe se Rusia do të bëjë gjithçka për ta shmangur.

Në paradën e sheshit të kuq, parakaluan mjetet më modern të ushtrisë së fuqishme ruse si për shembull S-400 Triumf, sistemet anti ajrorë dhe anti raketat që përdoren për të mbrojtur hapësirën ajrore, por dhe sistemet që hedhin raketa me rreze të cilat mund të arrijnë deri në Shtetet e Bashkuara të AMerikës. Ushtria ruse drejtohej nga general koloneli Oleg Saliukov, komandant i trupave të ushtrisë, i cili parakaloi në bordin e një automjeti rus të blinduar.

Të pranishëm ishin dhe veteranë të luftës, por asnjë lider i huaj. /ABC News Albania 24/7

avioni-ne-flake.jpg
ent ela09:07 | 06/05/2019

Janë të paktën 41 viktimat në Rusi, si pasojë e zjarrit të shpërthyer në një avion linje i cili bëri ulje të detyruar në një nga aeroportet e Moskës. Sipas mediave ruse shkak dyshohet të ketë qenë një rrufe. Dhe pse zjarri u shua shumë shpejt bilanci i viktimave vijon të rëndohet nga ora në orë.

Një avion pasagjerësh Sukhoi i kompanisë ajrore ruse Aeroflot, mori zjarr dhe bëri një  ulje të detyruar në aeroportin e Moskës, Sheremetievo. Mediat ruse raportojnë se janë të paktën 41 viktimat. Sipas burimeve të tjera ende të pakonfirmuara, disa persona rezultojnë të zhdukur. Në bord ndodheshin 78 pasagjerë. Të dyja kutitë e zeza të avionit janë marrë për tu analizuar por ende nuk dihet gjendja e tyre.

Sipas të dhënave të para, avionit sapo ishte nisur për në Murmansk, dhe menjëherë kishte kërkuar të bënte një ulje të detyruar duke u rikthyer sërish në pistë. Përpjekja e parë për tu ulur dështoi, ndërsa përpjekja e dytë dhe pse e suksesshme, ishte shumë e dhunshme. Version më I besueshëm për momentin, sipas shumë mediave në vend, është ai që zjarri i shpërthyer gjatë ngritjes së avionit nga pista, u shkaktua nga një rrufe që goditi avionin.

Në momentin e nisjes, moti ishte i vranët në një lartësi prej 10 mijë metrash. Lajm ky i konfirmuar nga ekspertë të shërbimit meteorologjik. Burime të tjera të cituara nga metodat ruse, bëjnë të ditur se ka qen o një nga pasagjerët i cili ka parë zjarr në një nga krahët e avionit, dhe ka dhënë alarmin i pari. Sipas versionit të dytë zjarri u shkaktua nga përplasja e fuqishme me tokën në përpjekjen e dytë për tu ulur në pistë. Pamjet e pasagjerëve që nxitojnë të hidhen në rrëshqitësen e gomës për të shpëtuar nga flakët, ishin dramatike. Në një kohë që me dhjetëra ambulance ishin të pranishme në pistë. Zjarri u shua por ka shkrumbuar të gjithë bishtin e avionit.

Një deklaratë zyrtare e kompanisë ajrore ruse Aeroflot shpjegonte se avionit u detyrua të rikthehej në pistë, për arsye teknike, duke konfirmuar lajmin për një zjarr të rënë në motorët e tij. Aktualisht është ngritur një komision për të hetuar rreth shkaqeve të aksidentit. Avioni i përfshirë në incident ishte i ri pasi ishte prodhuar në vitin 2018, pra vetëm një vit më parë./ABC News Albania 24/7

106569345_mediaitem106569344.jpg
ent ela11:21 | 24/04/2019

Lideri i Koresë së veriut Kim Jong Un, ka mbërritur në Rusi ku të enjten do të takohet për herë të parë me presidentin rus Vladimir Putin, në atë që konsiderohet si një samit historik. Axhenda e takimit është mbajtur sekret.

Treni i blinduar i liderit të Koresë së veriut Kim Jong-un ka mbërritur në Vladivostok, një qytet në lindje të Rusisë, ku do të organizohet dhe samiti historik me presidentin rus Vladimir Putin.

Samiti në program për të enjten mendohet se do të mbahet në kampusin e universitetit federal lindor në ishullim Rssky, i cili ndodhet përtej urës në Vladivostok.

Axhenda e takimit është mbajtur sekret, por përgatitjet për takimin e nivelit të lartë kanë rënë në sy që të hënën.

Treni i blinduar mbërriti në stacionin e Vladivostok, disa orë pas kalimit të kufirit mes Koresë dhe Rusisë, mëngjesin e të mërkurës. Pak minuta para ndalimit të trenit, truproje koreanoveriore me kostume të zinj dhe dorashka të bardha vraponin në këmbë në platform

Ata pastruan menjëherë derën nga ku do zbriste lideri i tyre, vunë një litar që lidhte trenin me automjetin si dhe shtruan një tapet të kuq

Kim Jong Un u pëball me një ceremoni të vogël mirëseardhjeje në qytetin kufitar rus të Khasan, ku iu ofrua bukë dhe kripë në shenjë mikpritjeje, si dhe një shëtitje të shkurtër në një ndërtesë historike e cila kishte shumë domethënie për familjen e liderit koreanoverior. /abcnews.al

medvedchuk-putin2.jpg
ent ela08:34 | 19/04/2019

Ukraina ka një mundësi për të rimarrë nën kontroll territoret lindore, të zaptuara nga separatistët rusë. Për këtë mjafton që Presidenti i ri që do të dalë nga zgjedhjet, të bëjë një marrëveshje me Moskën dhe të ketë prirje pro-ruse.

Presidenti i ri i Ukrainës mund të rimarrë kontroll në zonat separatiste në lindje të vendit brenda pak muajsh nëse bën një marrëveshje me Moskën. Kështu ka deklaruar Viktor Medvedçuk, një nga figurat kyçe pro-ruse në Kiev, sipas të cilit në rast të një marrëveshjeje Ukraina mund të përfitojë edhe ulje të tarifave për gazin dhe naftën, si dhe investime të mëdha ruse. Medvedçuk e ka parashtruar perspektivën në një intervistë të dhënë përpara raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Ukrainë, që mbahen të dielën dhe që shohin si favorit komedianin Volodimir Zelenskij. Politikani pro-rus ka deklaruar se Kremlini është i interesuar të dijë nëse Zelenskij, 41-vjeçari pa eksperiencë politike, është i gatshëm të bëjë një ujdi, ndryshe nga presidenti në ikje Petro Poroshenko, që garon për mandatin e dytë. “Në Moskë nuk është se kanë shumë pritshmëri, por janë të interesuar të shohin se çfarë do të ndodhë më pas, kush do të jetë në ekipin e Zelensikjt dhe çfarë do të bëjë ai”, ka thënë Medvedçuk. Me nënshtetësi ukrainase, Medvedçuk nuk përfaqëson Rusinë, por fjalët e tij kanë peshë për shkak të miqësisë me presidentin Vladimir Putin dhe reputacionin si ndërmjetës mes dy vendeve. Ai ka deklaruar se e njeh Putin prej 19 vjetësh, se lideri rus është kumbari i vajzës së tij dhe se me të ka zhvilluar bisedime në Moskë vetëm 2 javë më parë. /abcnews.al

wo24-erdogan.jpg
ent ela10:48 | 13/04/2019

Përveç rifitimit të elektoratit pas humbjes së Stambollit dhe Ankarasë, president turk Erdogan duhet të shqetësohet për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë. Uashingtoni e konsideron tashmë një kolonë të pestë të Moskës. Kremlini nga ana tjetër përballet me ambiguitetin turk në frontin sirian ku vazhdon të shtyjë dëbimin total të luftëtarëve të Al Kaedës nga province e Idlib.

Për presidentin e Turqisë Erdogan, këto mund  të konsiderohen kohë të vështira. Në frontin e brendshëm duhet të përballet me rikthimin e një opozite e cila në zgjedhjet vendore mori mazhorancën në Stamboll, Ankara dhe Izmir. Thënë ndryshe tre qytetet më të rëndësishme të vendit. Nëse në frontin e brendshëm peshon recesioni, fryt u zgjehdjeve jo dhe aq liberale të presidentit; në frontin ndërkombëtar Erdoan duhet të japë llogari për ambiguitetin përballë dy partnerëve si Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Këtyre të fundit duhet tu shpjegojë se pse vazhdon të paralajmërojë një ndërhyrje ushtarake të radhës në territorin sirian për të goditur kurdët, të cilët janë aleatët më të mirë të amerikanëve në luftën kundër të ashtuquajturit shtet islamik. Dhe akoma më keq, pse duke qenë vend anëtar në NATO – deshi të blejë nga Rusia raketa tokë ajër S400.

Ndërsa përballë Rusisë, duhet të justifikojë mos respektimin e marrëveshjes për Sirinë të firmosur në 17 shtatorin e një viti më parë në Soçi. Me atë firmë Erdoan premtonte se do të detyronte grupe të ndryshëm xhihadistësh që kontrollonin provincën veriperëndimore të Idlib, që të dorëzonin Brenda një muaji artilerinë e rëndë dhe të lejonin krijimin e një zone neutrale. Kanë kaluar pothuajse shtatë muaj, por Idlib mbetet ende nën kontrollin e degës siriane të Al Kaedës dhe grupimeve të tjera radikale.

Por nëse fokusohemi në frontin e brendshëm; rezultatet në Stamboll dhe në Ankara shënojnë fundin e marrëveshjes që lidhte Erdoanin me sipërmarrësit më të rëndësishëm në vend. Një marrëveshje e arritur menjëherë pas vitit 2002 kur i sapozgjedhuri kryeministri Erdoan ndërmori reformat ë rëndësishme në fushën e ekonomisë duke shtyrë Turqinë jashtë tunelit të një krize dhe më të rëndë se ajo aktuale. Si pasojë e asaj mrekullie ekonomike sipërmarrësit turq ia kishin falur largimin nga Europa, bllokimin e rëndë në fushën e të drejtave të njeriut dhe afrimin me radikalizmin islamik. Kishin kaluar në plan të dytë edhe kontradiktat e një aventure siriane të nisur me mbështetjen ndaj grupeve më të këqija xhihadiste – përfshirë ISIS – dhe që përfundoi me nënshkrimin e projektit të paqes që iu imponua nga Moska.

Por tashmë për t’u rimëkëmbur nga një krisë e shenjuar nga inflacioni prej 20 për qind dhe një papunësie përtej pragut të 13 për qindëshit, Erdoan vështirë se mund të vazhdojë të lëkundet mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Rusisë. Uashingtoni pasi priti për dekada të tëra për një Turqi thelbësore për t’i garantuar NATO-s, një strategji të shënoshë në aksin jug lindor dhe në detin e zi – tasmë nuk I beson më një Erdoan fajtor, në këndvështrimin e aleancës euroatlantike. Kjo pasi presidenti turk konsiderohet nga pala amerikane, si një mbështetës i planeve të Moskës në Siri dhe i gatshëm për të tradhtuar besnikërinë ndaj NATO-s, duke blerë raketatt ruse.

Jo rastësisht teksa Erdoan përballej me humbjen në Stamboll, Pentagoni që I kishte bllokuar blerjen e raketave të urdhëruara nga Ankaraja, pezullonte dhe marrëveshjen për prodhimin në Turqi të mjeteve të gjuetisë. Në të vërtetë as Kremlini nuk I veson shumë një sulltani I cili në dhjetor 2015 nuk hezitoi të rrëzonte një avion rus, për të detyruar NATO-n të impenjohej ushtarakisht për të ndaluar ndërhyrjen ruse në Siri. Pas kësaj ngjarjeje, Kremlini i bëri presion Turqisë duke e detyruar të bashkëpunonte dhe në atë ront sirian ku Ankaraja kishte flirtuar me Isis dhe me grupet më të këqija xhihadiste anti Assad. Sot projekte si “Turk Strim”, gazsjellës nëpër të cilin do të kalojë gazi rus I destnuar për në Ankara, dhe ndërtimi I impiantit të parë bërthamor në bashkëpunim me rusët, përfaqësojnë për Erdoan lidhje që janë të vështira për tu shkëputur.

Por janë lidhje të rëndësishme dhe për Rusinë sepse i lejojnë të lërë jashtë Uashingtonin nga një platform e rëndësishme për kontrollin e atij aksi në Detin e Zi ku është ende i ngrohtë konflikti ukrainas; si dhe ku kalon terreni i përballjes me NATO-n. pavarësisht nga e gjithë kjo, Putin kërkon nga Erdoan një bashkëpunim të sinqertë dhe frytdhënës në frontin sirian. Konflikti i shenjuar nga ndërhyrja e Moskës, kërkon në optikën e Kremlinit një përfundim të shpejtë dhe pozitiv. Kjo nënkupton jo vetëm që Bashar Al Assad t’i garantohet një rikompozim i unitetit kombëtar nëpërmjet rikthimit të Idlib nën kontrollin e tij, por dhe një process të detyrueshëm pajtimi kombëtar në të gjithë vendin. Vetëm duke realizuar këto objektiva, Rusia mund të pretendojë se ka arritur një sukses të plotë dhe të prezantohet sërish si një fuqi e madhe botërore.

Në këtë pikë Erdoan mund të shkaktojë pakënaqësi tek zgjedhësit e tij dhe tek amerikanët por duhet të ketë kujdesë që të respektojë impenjimet e marra për Sirinë

Një marrëveshje që nuk ka shumë pritshmëri pavarësisht se Moska dhe aleati sirian kanë pezulluar ofensivën ushtarake për rimarrjen e zonës së fundit në Siri ende në duart e forcave rebele. Por dhe pse kanë kaluar shumë muaj, dhe pavarësisht durimit të Moskës, pjesa më e madhe e provincës siriane të Idlib vijon të jetë ende nën kontrollin e grupeve xhihadiste. Madje situata duket të jetë përkeqësuar dhe më shumë.

Turqisë i mbetet në këtë mnyrë pengesa e fundit: ridorëzimi i territoreve të Idlib në sovranitetin e Damaskut. Një veprim i domosdoshëm për të mbyllur konfliktin dhe për të nisur procesin e paqes që Kremlini e konsideron thelbësor për të vulosur suksesin e ndërhyrjes ruse. Por janë të shumtë ata që pyesin se deri kur presidenti rus Putin do të tregohet i durueshëm. Në fund të fundit Turqia nuk është më fuqia e rëndësishme rajonale që në dhjetor të 2015-ës, sfidonte Kremlinin duke rrëzuar një avion rus të përfshirë në bombardimet ndaj rebelëve xhihadistë në territor sirian. Sot sigurisht nuk mund të konsiderojë një mbështetje të mundshme të NATO-s, dhe as të Shteteve të Bashkuara të Amerikës të bindura që nga koha e ish-Presidentit Amerikan Obama për të mundur presidentin sirian Bashar Assad nëpërmjet mbështetjes së grupeve të armatosura xhihadiste dhe të stërvitur në bashkëpunim me Ankaranë.

Por Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe NATO janë në një situatë alarmai dhe për një fakt tjetër.

Turqia dhe Rusia shumë shpejt mund të eliminojnë detyrimin e të pasurit të një pasaporte për qytetarët rusë që duan të shkojnë në Turqi. Një lëvizje që vjen pasi në shkurt të këtij viti presidenti rus Vladimir Putin firmosi një dekret me anë të së cilit u hoqën vizat për turqit që udhëtonin në Turqi me një pashaportë shërbimi, apo për arsye pune dhe për autotransportuesit por dhe për diplomatët. Lajmi u konfirmua nga ministri i jashtëm turk.

Duket njëmarrëveshje rutinë mes dy vendeve dialoguese, por mund të mos jetë kaq e thjeshtë. Nëse llogaritet dhe blerja nga ana e Ankarasë se sistetmit raketor mbrojtës nga Moska – pavarësisht ofertës së bërë nga Uashingtoni – dhe mbi të gjitha fakti se Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë hequr Turqinë nga vendet me regjim preferencial në shkëmbimet tregtare me shtetet e bashkuara të amerikës; duket I qartë skenari se si Turqia po largohet me shpejtësi nga aleatët perëndimorë për të përqafuara ata lindorë. Ankara përfaqëson një anëtar të rëndësishëm të NATO-s dhe ka ushtrinë e dytë më të madhe të kësaj organizate. Nëse do të kalonte nga ana  tjetër, mund të pasojë një mutacion domethënës ekuilibrash, gjithsesi të brishtë, të sistemit ndërkombëtar.

Por tensionet nuk përfundojnë këtu sepse ministri i jashtëm turk sulmoi ashpër Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas firmës me të cilën presidenti amerikan Donald Tramp, njohu sovranitetin e shtetit hebre mbi lartësitë e Golan, ai u shpreh se dhe njëherë më shumë Shtetet e Bashkuara të Amerikës po silleshin sikur e drejta ndërkombëtare të mos ekzistonte. Ai shtoi se gjithësesi ky vendim nuk legjitimonte në asnjë mënyrë aneksimin nga ana e Izraelit. Por përkundrazi, pengonte procesin e paqes në Lindjen e Mesme duke shtuar tensionin në zonë.

Të pushtuara për dy të tretat nga Izraeli gjatë konfliktit të 2017-ës, lartësitë e Golan janë object pretendimi nga ana e shtetit hebre, i cili u përpoq ta aneksonte formalisht në vitin 1981. Një lëvizje e cila dështoi si pasojë e jundërshtimit unanim të këshillit të sigurisë së kombeve të bashkuara. Në nëntor të një viti më parë, për herë të parë Shtetet e Bashkuara të Amerikës votuan kundër një rezolute dënimi të Izraelit për pushtimin e Golan. Dënim që gjeti mbështetjen e 149 vendeve nga 151, me Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Izraelin që kundërshtonin pjesën tjetër të Asamblesë së Përgjithshme.

Ndërkohë ish ministri i jashtëm bullgar, Solomon Pasi, deklaroi se në rast të një konflikti të mundshëm mes NATO-s dhe Rusisë në Detin e Zi, askush nuk duhet të llogarisë mbështetjen e Rusisë.

Në një intervistë televizive ai shtoi se NATO duhet ta kuptonte shumë mirë, se sot, në krahasim me dhjetë vjet më parë, mund të presë shumë pak mundësi se Turqia do të ishte në anën e NATO-s në rastin e një konflikti.

Përfaqësuesi i përhershëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në NATO, Kei Beili Hatçison, konfirmoi se gjatë takimeve të ardhshme, tema kryeaore ë bisedimeve do të ishte ndërmarrja e një pakete masash për Detin e ZI. Në mënyrë të veçantë, për të garantuar kalimin e sigurtë të anijeve ukrainase nëpërmjet ngushticës së Kerç.

NATO parashikon ndër të tjera që të dërgojë një numër të konsiderueshëm anijesh në detin e zi si dhe të rrisë nivelin e inteligjencës ushtarake. Kjo për shkak se aleanca euroatlantike është e bindur se Rusia e kërcënon atë në të gjithëbregun lindor dhe ko vetëm në veri. Gjithashtu NATO, thekson se i duhet garantuar siguria Rumanisë, Bullgarisë, Ukrainës dhe Gjeorgjisë. /abcnews.al

 

download-2.jpg
G. P.19:45 | 02/04/2019

Rreth gjysma e pacientëve të spitaleve psikiatrike në Rusi do të lihen të lirë. Deklarata është bërë nga ministri rus i Punës, i cili shtoi se ata do të mund të mjekohen në vendet ku jetojnë.

Ministri rus i Punës, Maksim Topilin, paralajmëroi inspektime në një shkalë të gjerë në spitalet psikiatrike në të gjithë vendin. Zyrtarisht këto institucione quhen konvikte psikoneurologjike.

Ai shtoi se ekziston mundësia që të lihen të lirë 45% e pacientëve. Objektivi është që pacientët të rikthehen në shtëpi ku do u jetë e garantuar asistenca në vendet ku banojne. Aktualisht në Rusi janë aktive 600 struktura për asistencën psikiatrike, të cilat funksionojnë si konvikte për shtrimin e përhershëm të pacientëve.

Në total janë 155 mijë pacientë, nga të cilët 112 mijë të paaftë për të vendosur apo kuptuar. Situata është shumë e vështirë pasi konviktet janë trashëgimi e epokës sovjetike. Në shumë raste ka mungesë të shërbimeve higjieno-sanitare, si dhe ka mbipopullim me 4 deri në 6 pacientë që ndajnë të njëjtën dhomë.

Gjithashtu ka dhe mungesë të personelit të mjekëve dhe sanitarëve të cilët plotësojnë vetëm 75 për qind të nevojave./abcnews.al

gruaja-ne-Rusi-1280x611.jpg
ent ela23:55 | 01/04/2019

Gruaja më e pasur e Rusisë ka gjetur vdekjen në një aksident ajror në Gjermani. 55-vjeçarja ishte pronare e një linje ajrore dhe disa herë kishte ngjitur majat e klasifikimit të njerëzve më të pasur në revistën FORBS.

Një nga gratë më të pasura të Rusisë ka gjetur vdekjen bashkë me dy persona të tjerë në një aksident ajror të ndodhur në jug-perëndim të Gjermanisë. Identiteti i Natalia Fileva, bashkëpronare e linjës private ajrore ruse “S7”, u konfirmua ditën e hënë nga vetë kompania përmes një komunikate për shtyp. Fileva, bashkëshorti i të cilës është shefi ekzekutiv i linjës “S7”, në vitin 2018 u rendit nga revista “Forbes” si gruaja e katërt më e pasur e Rusisë, me 600 milionë dollarë të ardhura. 55-vjeçarja po udhëtonte me një avion të vogël privat të tipit “EPIK-LT” drejt aeroportit të Frankfurtit kur mjeti humbi kuotë dhe u përplas në tokë.

Kompania “S7” ka bërë me dije se avioni ka marrë flakë menjëherë sapo ka prekur terrenin, ndërsa ka shtuar se shkaqet e rrëzimit janë ende të panjohura. Ndërkohë, një tjetër pasagjer që dyshohet të jetë babai i Filevës dhe piloti i mjetit humbën gjithashtu jetën. Mediat gjermane kanë bërë me dije se avioni ishte nisur nga qyteti francez i Kanës dhe ka nënvizuar se Agjencia Federale e Aviacionit ka nisur një hetim. Tragjedia ajrore u pasua nga një aksident rrugor pranë vendit të ngjarjes, ku humbën jetën 2 persona dhe u plagosën 3 të tjerë./abcnews.al

balaj-1280x729.jpg
ent ela17:10 | 31/03/2019

Bekim Balaj është sulmuesi shqiptar i momentit. Futbollisti shkodran shënoi edhe në Premier Ligën e Rusisë, pas golit me kombëtaren në fushën e Andorrës. 

Nuk mjaftoi për fitoren, por ai e bëri të vetën. Bekim Balaj u kthye te goli në Premier Ligën ruse, në ndeshjen e fortë të skuadrës së tij, Ahmat të Groznit, ndaj Spartakut të Moskës.

Sulmuesi shqiptar barazoi menjëherë rrjetën e shpejtë të kryeqytetasve, që në minutën e 9-të, veçse fati nuk ishte me të dhe me çeçenët. Spartaku triumfoi 3-1 me shënues dy herë Luiz Adrianon dhe në fund Glushakovin.

Gazeta ruse “Sport Ekspres” komenton saktë: “Pa lojë, por me rezultat, Spartaku fiton në Grozni, pavarësisht gabimeve të Glushakovit”. Balaj, ndërkaq shpreson të shpëtojë një sezon të vështirë, në të cilin ka qenë I dëmtuar, dhe nuk ka mundur të luajë në formën e tij maksimale fizike.

Ai ka shënuar vetëm dy gola në 14 ndeshje në të cilat është aktivizuar me një mesatare jo shumë të kënaqshme, prej 1 realizimi në 368 minuta. Gjithsesi, shqiptari mbetet një nga lojtarët më të mirë të Ahmatit të Groznit, pasi golshënuesi numër 1 i edicionit është Oleg Ivanov me 3 rrjeta, një më shumë se ai.

Balaj po ia del, dalë nga dalë, që të kthehet në formë, siç e tregoi jo vetëm goli në Rusi, por edhe ai i shënuar për kombëtaren shqiptare në ndeshjen në Andorrë, për eleminatoret e Europianit. Sulmuesi 28-vjeçar vazhdon të jetë një nga lojtarët më të suksesshëm shqiptarë jashtë vendit, pas përvojave në Turqi, Republikën Çeke, Poloni, Kroaci e Rusi, ndërsa ka realizuar plot 11 rrjeta në ekipet kombëtare të të gjitha niveleve./abcnews.al

Capture-1280x599.jpg
ent ela22:48 | 15/03/2019

Shtetet e Bashkuara kanë sanksionuar sërish Rusinë në lidhje me agresionin e saj ndaj Ukrainës. Sipas Departamentit të Thesarit, sanksionet janë vendosur në bashkëpunim me BE-në dhe Kanadanë, për t’i dhënë një mesazh të qartë Moskës.

Administrata amerikane ka sanksionuar të premten 6 individë rusë dhe 8 organizata në lidhje me agresionin e vazhdueshëm të Moskës në Ukrainë. Lajmin e ka bërë të ditur Departamenti i Thesarit, që saktëson se personat e sanksionuar kanë patur një rol kyç në sulmet e Rusisë ndaj anijeve ukrainase vitin e kaluar në detin e Zi, në aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe në mbështetjen e elementëve separatistë në zgjedhjet në lindje të Ukrainës. “Shtetet e Bashkuara dhe partnerët europianë nuk do të lejojnë që agresioni i vazhdueshëm rus në Ukrainë të kalojë pa u penalizuar”, ka deklaruar sekretari Stiven Mnushin. Sipas tij, ndërveprimi i koordinuar mes Shteteve të Bashkuara, BE-së dhe Kanadasë përforcon zotimin për të ndëshkuar përpjekjet e Kremlinit për të shpërfillur normat ndërkombëtare dhe për të minuar sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Mes personave të sanksionuar janë 4 zyrtarë rusë të përfshirë në bastisjen dhe sekuestrimin e dy anijeve ukrainase në brigjet e Krimesë. Ndërsa 6 nga 8 kompanitë e vëna në shënjestër akuzohen për përvetësim ilegal të aseteve të shtetit ukrainas dhe për mbështetje të ushtrisë ruse gjatë aneksimit të Krimesë. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono