rusi 2018

franca.jpg
gra moz19:54 | 21/06/2018

Franca u kualifikua për në raundin e dytë të Botërorit, pas fitores 1-0 ndaj Perusë. Kjo, pas golit të adoleshentit Kylian Mbappe, që eleminoi skuadrën nga Amerika e Jugut.

Përse kaq pak gola ky Botëror?

Dhe përse këtë e bën edhe një skuadër e mbushur stërplot me talente si Franca? Me Griezmann, Giroud, Mbappe e Pogba në formacion, dhe me Dembelenë, pritej që formacioni europian të bënte namin, por ai bëri pak.

Jo se i munguan rastet, por loja në fushë nuk iu përgjigj parashikimeve dhe as pretendimeve të yjeve të saj tepër të vlerësuar. Fitorja dhe kualifikimi u zgjidh vetëm me një gol të 19-vjeçarit Kylian Mbappe, me yllin e Paris SG, që u bë shënuesi më i ri i Francës në historinë e kupave të botës.

Më parë, ky rekord i takonte David Trezegesë. Skuadra e trajnerit Deschamps pati edhe fatin me vete, kur portieri Lloris e shpëtoi pikërisht përpara sesa të kalonte në avantazh.

Kapiteni luajti ndeshjen numër 100, dhe u paraqit në mënyrë të panjollë. Franca humbi disa raste, duke luajtur më mirë sesa në sfidën e parë ndaj Australisë.

Kjo edhe falë lojës më të hapur të peruanëve, të cilët pranuan të rrezikonin në kërkim të fitores. Edhe amerikanolatinët i patën disa raste, aq sa mund të krijonte një ekip shumë më modest sesa francezët, por nuk patën as qetësinë dhe as klasin për të konkretizuar.

Nga Franca, ndërkaq, pritet më shumë se kaq, si skuadra ndoshta më e talentuar e Botërorit. Kualifikimi vërtet u arrit, por vetëm dy gola të shënuar në dy ndeshje janë shumë pak.

Në renditje, francezët kryesojnë me 6 pikë në dy ndeshje, ndjekur nga Danimarka me 4, Australia me 1 dhe Peruja e eleminuar me zero pikë./abcnews.al

ronaldo12.jpg
gra moz16:45 | 20/06/2018

Maroku është skuadra e parë e eleminuar nga Kupa e Botës. Afrikanët humbën ndaj Portugalisë, me golin e Cristiano Ronaldos, ndonëse ishin më të mirët në fushë.

Një gol në fund dhe një në fillim.

Ky ishte fati i keq i Marokut, tashmë të eleminuar nga Botërori, ndërsa pas Iranit, suksesin e arriti edhe Portugalia. I përhershmi Cristiano Ronaldo ishte njeriu i suksesit, të paktën duke bërë atë që vendosi fatin e sfidës së grupit B, golin e vetëm të saj që në minutën e 4-t.

Janë katër rrjeta për Topin e Artë, shënuesi më i mirë në Rusi deri tani, njeriu i vetëm që realizon për kampionët e Europës. Cristiano ka tani 85 gola me kombëtaren, një më shumë se Ferenc Pushkash i Hungarisë, në vendin e dytë të renditjes së të gjitha kohëve.

Portugalia ende nuk është e kualifikuar, por nuk besohet se do të gabojë në përballjen e fundit në grup, ndaj Iranit. Kjo, megjithatë, është vetëm ajo që tregon rezultati, pasi gati 100 minutat e lojës në stadiumin “Luzhniki” të Moskës, ishin krejt tjetër gjë.

Maroku jo vetëm ishte skuadra më e mirë në fushë, por mund të thuhet se ishte e vetmja që kërkoi të luante, ndoshta e detyruar nga pësimi i golit shpejt. Futbollistët afrikanë bënë çdo gjë mirë, por vetëm një gjë krejtësisht gabim, gjuajtjen drejt portës.

Tri herë Benatia, dy herë Zieç, por edhe Faisal, Busufa e Belhanda patën mundësi të shumta për të shënuar, por shpërdoruan, duke mos përballuar dot presionin psikologjik të një nivelit të tillë.

Marokenët, gjithnjë simpatikë në Botëror, i qëndruan besnik imazhit të tyre, me Amrabarin, një nga më të mirët në fushë. Portugalia, nga ana e saj, u tregua pragmatiste.

Ashtu si ndaj Spanjës, praktikoi kundërsulmin, me shpresën tek Ronaldo, që mund të kishte shënuar edhe ndonjë gol tjetër dhe që ndihmoi shokët për të realizuar edhe ata.

Portugezët duken të njëjtët si në Europian, por nuk dihet nëse ky nivel mund të mjaftojë që të shkojnë përpara në Kupën e Botës./abcnews.al

cercesov.jpg
gra moz15:39 | 20/06/2018

Rusia është në eufori të plotë pas dy fitoreve të para në Kupën e Botës. Tifozët dhe mediat falenderojnë në radhë të parë trajnerin Çerçesov.

Ishte 10 Gushti i dy viteve më parë. Rusia, më në fund, i dha drejtim që në krye të skuadrës të caktonte një tjetër trajner vendas, Stanislav Çerçesovin.

Përvoja jo edhe aq pozitive me Leonid Sluckin nuk e ndryshoi vendimin e Federatës, që të mos kthehej tek teknikët e huaj, si Hidink, Advokat apo Capello. Ish-portieri i njohur dhe trajner prej 12 vitesh, u prezantua me stilin e tij. I thjeshtë, i vendosur dhe pse në dukje aspak i sofistikuar.

“Do të bëjmë maksimumin që të jemi gati në Botëror”, ishte premtimi i tij. Një bast i rrezikshëm për 52-vjeçarin që sapo ishte shpallur kampion i Polonisë me Legian e Varshavës dhe kishte fituar edhe Kupën. Nuk ishte aspak e lehtë për burrin me origjinë nga Osetia, që të kthente fatin e një ekipi në degradim të pandalshëm.

Të shumtë ishin lojtarët e përzgjedhur, të shumta ndeshjet miqësore, por rezultati negativ. Disfata 0-3 me Brazilin në Moskë, pastaj ato ndaj Francës e ndaj Austrisë, si dhe barazimi ndaj Turqisë ishin realiteti rus në prag të Kupës së Botës. Për fat, Çerçesovi nuk u dorëzua, dhe bindja e tij absolute, më në fund ndikoi tek skuadra gjatë kampingut përgatitor në Austri.

Futbollistët ndoqën edhe finalen e Championsit Real-Liverpul, nuk dihet përse në një kanal gjerman, siç duket për të kuptuar më mirë se ku ishte kulmi i futbollit. Rusia e Çerçesovit hyri në Botëror në majë të gishtave, por eksperimentet e shumta dhanë rezultat pikërisht në kohën e duhur. Se çfarë ndodhi në dy ndeshjet e para, këtë e di gjithkush.

Fitoret 5-0 ndaj Arabisë Saudite në Moskë dhe 3-1 ndaj Egjiptit në Shën Peterburg janë jo vetëm statistika për Botërorin, por edhe shkak për një besim tashmë të pakufishëm të rusëve në vetvete. Ata janë praktikisht të kualifikuar për në turin e dytë, dhe thjesht po bëjnë llogaritë nëse u bie më mirë të luajnë në Moskë apo në Soçi, në raundin tjetër.

Tifozët po ashtu janë bërë si të çmendur, në rrugët e Moskës apo Shën Peterburgut. Kishin frikë se do të turpëroheshin, ndërsa tani ndihen krenarë. Ky është edhe refreni i mediave.

Gazeta “Sport Ekspres” shkruante për planin e ri të Çerçesovit, dhe sesi Rusia ia doli ndaj Egjiptit. Kryesor, aktivizimi i sulmuesit shtatlartë Dzyuba në vend të Smolovit. “Sport Ekspres” i kërkoi falje kombëtares, me titullin: Ne nuk i besuam atyre, por ata na dhuruan krenari! Gazeta tjetër, “Sport Sevodnia”: Çerçesovi bëri sërish gjithçka drejt. Rusia ishte super! “Sport Sevodnia” raporton fjalët e trajnerit që u shpreh pas ndeshjes se “tek ne nuk ka asnjë problem, as nuk ka pasur, dhe as nuk do të ketë”.

Për Çerçesovin, gjithsesi, nuk ndryshon asgjë. Një njeri që i zotëron më së miri emocionet dhe e ka nën kontroll skuadrën, i është kthyer menjëherë punës për ndeshjen e radhës, atë ndaj Uruguajit./abcnews.al

egypt-vs-russia-1-1529434399.jpg
gra moz22:15 | 19/06/2018

Synimi u arrit, golat u shënuan, ndërsa synohet edhe Këpuca e Artë.

Nëse ndonjë skuadër vendase në Botëror ka ëndrra të mëdha, ato nuk mund të jenë më shumë se kaq, të paktën për fazën e grupeve. Rusia u kualifikua për në raundin e dytë pas suksesit të thellë, të merituar, por edhe të papritur ndaj Egjiptit.

Gjithçka u vendos në pjesën e dytë, kur vendasit patën nevojë vetëm për një gabim të kundërshtarit, për një autogol, që të ishin të papërmbajtshëm. Në minutën e 47, Fati e dërgoi topin në rrjetën e portës së tij dhe që pas këtij momenti Egjipti sikur nuk ishte më në fushë.

Rusët, të nxitur nga rreth 60.000 tifozë, shënuan shpejt e shpejt edhe dy gola të tjerë, me autorë Çerishevin dhe Dzuba-n, në minutat 59 e 61. Diçka vërtetë e papritur, aq më tepër me Egjiptin që pati në fushë që nga minuta e parë, yllin e saj kryesor, Mohamed Salah.

Salah arriti ta tregojë veten, të paktën, me penallti, duke e kthyer në gol, por duket se numri 10 e ka shumë më të lehtë të shkëlqejë tek Liverpuli sesa me ekipin kombëtar. Sa për Rusinë, ajo po nis të fitojë më shumë vlerësime.

Nëse fitorja e parë 5-0 ndaj Arabisë Saudite mund të quhej një rastësi, kjo nuk mund të thuhet për suksesin ndaj Egjiptit.Ka fituar dy ndeshje nga dy, ka shënuar 8 gola, ndërsa lojtari i saj, Çerishev, është pretendent për Këpucën e Artë, duke pasur 3 gola, po aq sa Cristiano Ronaldo./abcnews.al

poland-1280x799.jpg
gra moz19:34 | 19/06/2018

Senegali ka rikonfirmuar forcën e futbollit afrikan, duke gjunjëzuar 2-1 Poloninë në ndeshjen e grupit H, të luajtur në Moskë. Ndërkohë, Lewandowski me shokë kanë zhgënjyer tifozërinë polake.

Senegali i ka kthyer krenarinë Afrikës duke fituar 2-1 ndeshjen me Poloninë, e vlefshme për grupin H. Ka qenë një lojë superiore ajo e senegalezëve, që e kanë gjetur golin në minutën e ’36, të ndihmuar edhe nga mbrojtësi polak Çionek, që ka devijuar topin drejt rrjetës së tij.

Por pjesa e dytë nuk ka lënë vend për dyshime në forcën e afrikanëve. Në minutën e ’60, Niang ka ndjekur me vendosmëri një top të hedhur para nga shokët e skuadrës dhe ka gjunjëzuar si mbrojtësin, ashtu edhe portierin polak që janë munduar ta ndalojnë.

Polonia ka shpresuar tek lojtarët e saj ofensivë si Lewandowski, Milik apo Zielinski, por ata janë bllokuar nga mbrojtja dhe mesfusha shumë e fortë e Senegalit. Më shumë se të tjerët ka zhgënjyer Lewandowski, por sulmuesi i Bayern-it e ka patur të vështirë për shkak se nuk është shërbyer si duhet nga shokët e skuadrës.

Sidoqoftë, polakët nuk janë larguar pa shënuar golin e nderit në këtë ndeshje. Në minutën e ’86, Kriçoviak ka goditur saktë me kokë një top të ardhur nga një goditje dënimi, duke zbutur statistikat e dizavantazhit. Vlen të theksohet se në këtë Kupë Bote, deri tani nuk ka pasur asnjë ndeshje pa gola, ndonëse mjaft prej tyre janë mbyllur me rezultatin 1-0./abcnews.al

rusia-aaa.jpg
gra moz17:48 | 19/06/2018

Rusia dhe Egjipti luajnë ndeshjen e dytë në Kupën e Botës, në orën 20:00 në Shën Peterburg. Mohamed Salah pritet të jetë gati për egjiptianët.

Edhe vendasit duhet të udhëtojnë. Rusia fluturoi drejt Shën Peterburgut, ku sonte luan ndaj Egjiptit, në ndeshjen e dytë të Kupës së Botës. Skuadra vendase është në pozitë të mirë pas fitores 5-0 ndaj Arabisë Saudite, ndonëse nuk ka asnjë siguri për kualifikimin.

Nëse triumfon përsëri, kalon në turin e dytë, por trajneri Çerçesov duhet të zgjidhë dy probleme. Së pari, dëmtimet në ekipin e tij, dhe së dyti mbulimin e Mohamed Salahut që pritet të luajë.

“Përgatitjet tona kanë vazhduar, sipas planit. Nuk kemi hasur asnjë problem dhe skuadra është e bashkuar, me synim fitoren e ndeshjes. Do të jemi besnikë të lojës sonë, edhe pse do të ketë ndonjë ndryshim në krahasim me takimin e parë. Nuk do të kemi Xhagojevin e dëmtuar, por kemi Çerishevin dhe Dzuban si alternativa. Nuk dua të flas për Salahun sepse nuk dua të flas për lojtarë të veçantë. Egjipti është i fortë, në çdo rast”.

Salah mori nga skuadra egjiptiane një tortë të madhe si dhuratë për ditëlindje. Po ashtu, ai u bashkua për herë të parë me ekipin në stërvitje. Trajneri egjiptian Cuper, ndërkaq duhet të evitojë humbjen, që do të ishte eleminim.

Hector Cuper: “Nuk duam që ta mbyllim këtu udhëtimin tonë në Botëror, ndaj duam që të fitojmë tri pikët. Salah është në formë të mirë, ndonëse do të duhet të bëjmë një provë të fundit. Gjithsesi, sipas mendimit tim, është gati për të luajtur, dhe është shumë i rëndësishëm për ne. Nuk besoj, sidoqoftë, se Rusia do të mendojë vetëm për Salahun, por për gjithë ekipin tonë”.

Një opinion për Salahun dhe për ndeshjen edhe nga analisti Mourinho.

Jose Mourinho: “Kjo është ndeshja që do të përcaktojë se kush do të kualifikohet për në raundin tjetër. Kjo sepse Uruguaji është një nivel tjetër, nga përvoja dhe mentaliteti. Rusia duhet të ndalojë Salahun sepse Salah bën diferencën. Rusia duhet të imponojë lojën e saj fizike, si një nga avantazhet e saj në këtë ndeshje”./abcnews.al

neymarii.jpg
gra moz19:47 | 18/06/2018

Stili i flokëve me të cilin debutoi ylli i skuadrës së Brazilit, Neymar, ë Botëror ka bërë xhiron në internet. Në rrjet janë shfaqur fotomontazhe të ndryshme, për look-un e brazilianit, që realisht nuk është pritur mirë nga opinioni publik.

Për t’u kujdesur për pamjen e tij në Rusi, ai mori me vete parukierin personal, por mesa duket zgjedhja i është kthyer kundër, duke pasur parasysh edhe paraqitjen e dobët që pati kundër zvicerianëve kombëtarja e Brazilit.

Por për ta imituar yllin e PSG-s ka menduar edhe ish-futbollisti i Manchester United, Eric Cantona. “Djali i keq” i United postoi në Instagram një foto, ku kishte vënë në kokë makarona, ndërsa përpara mbante foton e Neymar me stilin e çuditshëm të flokëve. Postimi ka marrë shumë pëlqime nga fansat, por për momentin akoma jo atë të Neymar./abcnews.al

NDESHJA-BRAZIL-ZVICER-TRANJERET-1280x720.jpg
ent ela15:25 | 17/06/2018

Në orën 21:00 luhet takimi mes kombëtares së Brazilit dhe Zvicrës. Trajneri i Brazilit thotë se do të luajë futboll të bukur edhe pse ylli I ekipit Nejmar nuk është në formën e plotë. Kurse Zvicra dëshiron 3 pikët dhe jo futbollin e bukur.

Sonte në orën 21:00 do të luhet përballja më kryesore e ditës e vlefshme për Grupin E të kampionatit botëror të futbollit, Rusi 2018. Brazili i magjishëm me Nejmar, Kutinjo dhe shumë lojtarë të tjerë që vallëzojnë me topin, do të përballen në stadiumin “Rostov Arena” me Zviceranët e fshehtë por të përpiktë. Përpara ndeshjes, trajnerët e dy kombëtareve kanë treguar mënyrën e tyre të lojës.

Sigurisht nga kampi I “sambës” pritet spektakël. Adenor Leonardo Bacchi, i njohur dhe si Tite premton se do të luajë për fitore edhe pse pranon formën jo të shkëlqyer të yllit Nejmar.

 “Nejmar nuk është në 100% të formës së tij, por është shumë mirë fizikisht. Niveli që ka treguar me vrapimet e shpejta ishin shumë mbresëlënëse. Megjithatë ka ende vend për përmirësim”.

Nga ana tjetër, Vladimir Petkoviç thotë se ekipi i tij mund t’i bëjë ballë shumë mirë Brazilit.

 “Ne nuk jemi këtu për të bërë një ndeshje të bukur por për të fituar. Ne do të përpiqemi të tregohemi sa më të organizuar. Ju duhet të provokoni një ekip si Brazili që të bëjë gabime në mënyrë që të krijosh mundësi”.

Loja e dy kombëtarëve është tashmë më e qartë se kurrë. Megjithatë fjalën e fundit e ka fusha e lojës. /abcnews.al

islanda-1280x720.jpg
gra moz16:59 | 16/06/2018

Pas politikave të ndjekura nga qeveria islandeze kundrejt të rinjve për të reduktuar duhanpirjen dhe alkoolin, rezultatet e saj po duken sot më së miri. Formacioni islandez tashmë konsiderohet një mrekulli në kampionatin Botëror.

Shteti me një popullsi më të ulët se 1 milionë banorë, që nuk kishte shkelur asnjëherë më parë në Botëror, njohur dhe si toka e Bjorkut, vullkanit të frikshëm të ngrirë me një emër gati të pashqiptueshëm.

Islanda, në 10 vitet e fundit, u shndërrua nga diletante në një nga ekipet  më të mira të futbollit europian. Nuk janë pak kuriozitetet, të cilat na tregojnë historinë e kësaj kombëtareje të vogël në kufi me botën. Banorët e saj, pak më shumë se 300 mijë, madje dhe më pak se publiku i pranishëm në koncertin e fundit të Vasco Rossit në parkun e Modena-s.

Autoritetet në Islandë vendosën të ndjekin politika kushtuar të rinjve për të reduktuar pirjen e duhanit dhe alkoolit, si dhe ndërmorën një sërë investimesh serioze për qendrat sportive dhe fushat e futbollit të hapura dhe të mbyllura, qeveria islandeze i ka vleresuar më së miri talentet dhe rezultatet, sot po duken. /abcnews.al

cr7.jpg
gra moz16:38 | 16/06/2018

Cristiano Ronaldo është lojtari më i mirë i Botërorit deri tani. Portugezi shënoi 3 gola ndaj Spanjës dhe vendosi edhe rekorde.

Ndërsa skuadra mbërrinte në ndeshje, ai kishte këtë pamje. Cristiano Ronaldo, gjithë jetën i pakënaqur me veten, donte të bindte këdo se ai mbetej numri 1.

A mund të dyshojë njeri se ai ia arriti qëllimit?

Ronaldo apo Messi, Messi apo Ronaldo, kjo pyetje ndoshta nuk do të ketë përgjigje, por Kupa e Botës për momentin njeh për mbret portugezin. Tre gola, secili me veçantinë e tij.

Një penallti që duhet pranuar si e vjedhur, një rrjetë e dytë me ndihmën e portierit kundërshtar dhe kryevepra, goditja e dënimit në fund, që shmangu humbjen. Një tjetër deklaratë pa ekuivok e një sportisti krejt të veçantë, që padyshim do të jetë përjetë mes më të mëdhenjve.

Tashmë, Cristiano është i vetmi lojtar që ka shënuar në 8 turne të mëdhenj, Kupa të Botës apo Europianë. Është një nga katër futbollistët që ka shënuar në 4 Botërorë, në shoqëri me Pelen, Uve Zelerin dhe Miro Klosen. Nuk u habit kush që pikërisht ai u zgjodh lojtari i ndeshjes.

Cristiano Ronaldo: “Një moment special, moment gëzimi të madh, pasi arritëm objektivin. E dinim se kishim përballë një nga ekipet favoritë për Botërorin, por ne bëmë çdo sakrificë për t’ia dalë. Ne treguam se Portugalia është një skuadër e madhe, jo më kot kampione e Europës. Sa për golat e mi, mund t’iu them se ky është fryt i një pune shumëvjeçare, jo një rastësi”.

Si ia doli ky djalë dikur i varfër, të ngjitej në majë?

Një dëshmitar okular është ish-shoku i tij tek Manchester United, Rio Ferdinand.

Rio Ferdinand: “Ai ishte personi i parë që unë pashë të merrte një dietist personal, një mjek personal, një fizioterapist personal dhe një shef personeli. Ata thuajse jetonin në shtëpinë e tij. Unë banoja shumë pranë tij dhe kur shkoja në shtëpinë e tij më dukej sikur ishin karnavalet. Ai investoi në vetvete që të bëhej më i miri në botë”.

Duke qenë vite dritë përpara të tjerëve, Ronaldo tejkaloi defiçitin e talentit për të konkurruar me magjistarin Lionel Mesi. Ai fitoi gjithçka me Manchester United në 6 vjet. Po ashtu, prej gati 10 vitesh fiton çdo gjë me Realin e Madridit.  Gjithsesi, ai nuk është ende i kënaqur. Ambicia e tij nuk mund të pranojë që të mos shpallet kampion i botës. Pasi ia doli në Europian, ku i dihet, ndoshta e bën edhe këtë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono