rumani

8888888-1280x718.jpg
ad min12:45 | 11/08/2019

Dhjetëra mijëra njerëz, të nxitur nga diaspora, kanë protestuar në Bukuresht kundër nivelit të lartë të korrupsionit. Manifestuesit kanë kërkuar dorëheqjen e qeverisë social-demokrate, e cila sipas tyre po dobëson gjyqësorin për të mbuluar aferat e veta korruptive.

Disa dhjetëra mijëra protestues u grumbulluan në mënyrë paqësore në Bukuresht për të protestuar kundër qeverisë social-demokrate. Protesta u mbajt një vit pas manifestimeve te dhunshme, kur policia përdori forcë të shfrenuar.

Tubimi këtë herë ishte organizuar dhe promovuar nga shtetas rumunë që punojnë jashtë vendit, të irrituar nga korrupsioni i rrënjosur, administrata e dobët publike dhe përpjekjet e mazhorancës qeverisëse për të dobësuar gjyqësorin në një nga vendet më të korruptuara të BE-së.

Gjithashtu, vrasja e një vajze 15-vjeçare në jug të Rumanisë, kontribuoi në acarimin e mëtejshëm të manifestuesve ndaj autoriteteve për shkak të reagimit të vonuar. Mbi 20 mijë persona, si nga diaspora ashtu edhe nga brenda Rumanisë, u mblodhën jashtë selisë së qeverisë duke ngritur flamurin rumun dhe atë të Bashkimit Evropian dhe duke kërkuar dorëheqjen e ekzekutivit.

Protestat paqësore kanë qenë të shpeshta në vitet e fundit në Rumani, që kur social-demokratët erdhën në pushtet dhe ndërmorën një sërë nismash që shihen si kërcënime për pavarësinë e gjyqësorit. E vetmja protestë e dhunshme ndodhi më 10 gusht të 2018-s, kur policia qëlloi gaz lotsjellës ndaj turmës dhe përdori dhunë ndaj protestuesve paqësorë që po qëndronin me duart lartë. Asokohe, mbi 400 persona kërkuan asistencë mjekësore./ABC News Albania 24/7

uragani-1280x655.jpg
ent ela19:29 | 01/05/2019

Rumania për herë të parë është përfshirë nga një tornado i fortë, që ka përmbysur automjetet dhe ka shkulur çatitë e shtëpive, duke lënë edhe shumë persona të plagosur.

Persona të shumtë kanë mbetur të plagosur në Rumani, ku një tornado përfshiu jugun e vendit, duke detyruar një autobus të dalë jashtë rruge dhe të përmbyset në një fushë aty pranë. 12 personat që ndodheshin në autobus kanë mbetur të plagosur, një prej të cilëve është shtruar në spital për trauma serioze. Në lokalitetin Kalarasi, drejtuesit braktisën automjetet e tyre dhe u vendosën në një vend të sigurtë për të parë tornadon e rrallë që përshkonte fushat, duke ngritur një kullë prej pluhuri. Për fat të mirë furtuna kaloi pa prekur një fshat, por çatitë e 10 ndërtesave u shkulën nga vendi. Moti i keq në Rumani nisi pasditen e së martës, si pasojë e një fronti të ftohtë që erdhi nga Bullgaria, që u përplas me ajrin e ngrohtë në jug të vendit. Shpejtësia e tornados u llogarit të arrinte deri në 90 km / orë. “Bëhet fjalë për një tornado të vërtetë, të madh e të fuqishëm, që krijoi një vorbull nga koka tek këmbët”, deklaroi meteorologia Mariana Fratila. Gjatë së mërkurës, erëra të forta u regjistruan në disa zona të Rumanisë dhe zyra kombëtare meteorologjike lëshoi një alarm për zonat që rrezikojnë të preken prej tyre, pasi ka gjasa që tornadoja të përsëritet. /ABC News Albania 24/7

iliescu.jpg
ad min23:59 | 08/04/2019

Ish-presidenti i Rumanisë, Ion Iliesku është akuzuar për krime kundër njerëzimit në lidhje me trazirat e viteve ‘80, kur ra regjimi komunist. Prokurorët e ngritën akuzën pas një hetimi të gjatë mbi vrasjen e 860 personave.

Ish-presidenti i Rumanisë, Ion Iliesku është akuzuar për krime kundër njerëzimit, në lidhje me rolin e tij pas revoltës së dhunshme që çoi në rrëzimin e regjimit komunist në vitin 1989.

Iliesku dhe dy ish-zyrtarë të tjerë akuzohen se i dhanë jetë një fushate dezinformimi në shfaqjet e tyre televizive, duke rritur rrezikun për gjakderdhje. Dhe në fakt, pasi mori pushtetin, në Rumani u ekzekutuan 862 persona. Vetë ish-presidenti, aktualisht 89 vjeç, mohon gjithçka.

Ndërkohë, dy personat e tjerë të akuzuar bashkë me të janë ish-zëvendës kryeministri Voikan Voikulesku dhe ish-komandanti i forcave ajrore Iosif Rus. Akuzat ndaj tyre vijnë në përfundim të një hetimi të gjatë, por për momentin ende nuk është caktuar një datë për procesin gjyqësor.

“Është një moment i veçantë dhe i rëndësishëm në historinë e sistemit rumun të drejtësisë, që po shlyen detyrimin e nderit ndaj historisë”, ka deklaruar për gazetarët kryeprokurori Augustin Lazar.

Prokurorët pretendojnë se deklaratat televizive të ish-presidentit dhe bashkëpunëtorëve të tij rritën rrezikun për përshkallëzimin e akteve të dhunës. Gjithashtu, ato ndikuan në procesin qesharak që u mbyll me ekzekutimin e diktatorit komunist Nikolae Çaushesku./abcnews.al

rumani-1.jpg
ent ela12:03 | 08/04/2019

Policia në Rumani ka nisur kërkimet përgjatë bregdetit të Detit të Zi, pasi një sasi prej 130 kilogramësh kokainë u gjet në breg. Sipas BBC, rreth 300 oficerë policie dhe 14 anije të rojes bregdetare po patrullojnë të gjithë vijën bregdetare, pasi që prej së premtes u gjetën disa pako me lëndë narkotike, të dala nëpër vende të ndryshme.

Policia u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos i hapin pakot, në rast se gjejnë një të tillë.

Romania thuhet se është pjesë e një rruge tranzit e trafikut të drogës që lidh Amerikën Latine dhe Europën. Pakot besohet se janë pjesë e një dërgese prej të paktën 1 ton kokaine, që u gjet në një anije të braktisur rreth 2 javë më parë. Për rastin në fjalë u prangosën dy serbë.

Të dielën, policia konfirmoi gjithashtu se në operacionin e kërkimit për lëndën narkotike janë angazhuar edhe dy helikopterë, disa anije e zhytës. Mediat vendase raportuan se kërkimi është shtrirë në një hapësirë prej rreth 90 kilometrash të vijës bregdetare.

Në 2016-n, policia rumune sekuestroi 2.5 ton kokainë me vlerë të paktën 600 milionë euro. Kokaina, e cila kishte destinacion Holandën, ishte fshehur brenda kontenierëve të bananeve./tvklan.al

RUMANI-PROKURORET.mpg_snapshot_00.17-1280x637.jpg
ent ela19:44 | 22/02/2019

Prokurorë dhe gjyqtarë në Rumani i kanë dhënë jetë një proteste, të cilën kanë paralajmëruar se do ta përshkallëzojnë nëse qeveria nuk heq dorë nga ndërhyrjet në sistemin gjyqësor. Ndryshimet e hartuara nga ekzekutivi dobësojnë pozitën e prokurorëve sidomos në çështjet e korrupsionit në nivele të larta.

Prokurorët dhe gjyqtarët në Rumani u mblodhën të premten në një protestë të paprecedentë kundër ndryshimeve në sistemin gjyqësor të përgatitura nga qeveria. Më herët gjatë muajit, ekzekutivi rumun përdori një dekret të jashtëzakonshëm për të modifikuar legjislacionin për gjyqësorin, që mes të tjerash u heq prokurorëve një pjesë të kompetencave të tyre. Sidoqoftë, kjo është vetëm një pjesë e ndryshimeve që social-demokratët kanë bërë në sistemin e drejtësisë në dy vitet e fundit, duke nxitur protesta masive të qytetarëve. Në mbështetje të prokurorëve janë rreshtuar Komisioni Europian dhe Departamenti amerikan i Shtetit, që kanë deklaruar se ndryshimet kërcënojnë pavarësinë e gjyqësorit dhe sundimin e ligjit. “Këto ndryshime të papritura, të bëra përmes një dekreti të jashtëzakonshëm dhe pa konsultuar Këshillin e Lartë të Magjistraturës pengojnë prokurorët të kryejnë deri në fund detyrën e tyre”, thuhet në një deklaratë të prokurorëve të Bukureshtit. Në shenjë proteste prokurorët kanë paralajmëruar se nga dita e hënë do të bojkotojnë punën, duke bërë përjashtim vetëm për çështjet e rëndësisë së veçantë. Rumania rregullisht renditet ndër vendet më të korruptuara të BE-së dhe Brukseli e ka mbajtur sistemin e saj ligjor nën mbikëqyrje që kur vendi u bashkua me bllokun në vitin 2007. /abcnews.al

SPECIALE-PROTESTA-NE-BOTE.mpg_snapshot_02.17-1280x720.jpg
ent ela08:13 | 19/02/2019

Në vende të ndryshme të botës protestat zgjasin me javë, edhe pse në shumë raste emëruesi i përbashkët është pakënaqësia ndaj qeverive dhe mënyrës së drejtimit të vendit. Arsyet që mbledhin me mijëra njerëz në sheshe janë nga më të ndryshmet. Por a e arrijnë qëllimin e tyre këto protesta?

SERBI

Në Serbi vijon të jetë i lartë niveli i protestave anti korrupsion kundër Presidentit të vendit Aleksandër Vuçiç. Me mijëra persona u mblodhën në Beograd në javën e disatë të manifestimeve anti qeveritare

Sipas të dhënave të organizatorëve, pjesëmarrësit kanë qenë 25 mijë. Vuçiç, nacionalisti i parë i transformuar në pro europian, akuzohet se ka instaluar një sistem autokrat dhe se praktikon një kontroll total të mediave në vend.

Manifestuesit e konsiderojnë si një dhunë dhe diktaturë të qeverisë atë që po ndodh, pasi sipas tyre nuk ka as liri as për mediat dhe as për gazetarët.

Shumë prej tyre kishin në duar bilbila, një objekt i kthyer në një simbol që nga protestat në kohën e Millosheviçit në vitet ’90. Janë regjistruar dhe përplasje me policinë dhe lëvizja aleanca për Serbinë, akuzoi aktivistët pro presidentit se kanë provokuar turmën. Protestat shpërthyen pas një sulmi të dhunshëm ndaj një politikani në opozitë në nëntor të vitit të kaluar. Vuçiç shprehet se është i gatshëm të dëgjojë popullin, por jo gënjeshtrat e opozitës. Nga ana tjetër Bashkimi Europian i ka bërë apel kreut të shtetit serb që të përmirësojë situatën në vend sidomos për sa i përket lirisë së medias.

Prej më shumë se një muaji çdo javë vendi përfshihet nga protestat. Por pyetja është nëse opozita do vazhdojë të ushtrojë këtë presion e mbi të gjitha nëse qeveria dhe presidenti Vuçiç do të dëgjojnë vërtet kërkesat e protestuesve të cilët kërkojnë ndryshim.

GREQI

Protesta më e fundit në Greqi ishte ajo kundër marrëveshjes mes Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit.

Qendra e kryeqytetit helen u kthye në një det njerëzish, një pjesë e të cilëve mbërritën nga i gjithë vendi për të protestuar kundër marrëveshjes. Shumë qytetarë grekë besojnë se emri “Maqedoni” hap rrugë për pretendime territoriale ndaj vendit të tyre, konkretisht ndaj një rajoni të Greqisë që mban të njëjtin emër. Marrëveshja, e nënshkruar nga dy qeveritë, zhbllokoi rrugën e anëtarësimit në BE dhe NATO të ish-republikës jugosllave. Ajo u ratifikua nga parlamenti grek, pas ratifikimit nga ai maqedonas.

Organizatorët e protestës thanë se ajo ishte më e madhja në dekada, më e madhe madje se protestat kundër masave anti-krizë. Çështja e emrit të fqinjit verior ngjall ndjenja të forta mes grekëve, që e konsiderojnë Maqedoninë, mbretërinë e lashtë të udhëhequr nga Aleksandri i Madh, pjesë integrale të territorit të tyre.

FRANCË

Jelekët e verdhë protestojnë në Francë, cdo të shtunë që nga 17 nëntori i vitit të kaluar. Pavarësisht debatit kombëtar të nisur nga presidenti francez Emanuel Makron, manifestime janë organizuar në qytete të ndryshme të vendit.

Pjesa më e madhe e protestuesve në Paris përqendrohet në Champs-Élysées dhe në sheshin e Republikës. Një grup gazetarësh bënë apel për të mos ushtruar dhunë ndaj medias ndërsa biznesmenët denoncojnë se kanë pësuar humbje shumë të mëdha për shkak se janë të detyruar të mbyllin aktivitetet për arsye sigurie.

Janë 80 mijë agjentët e vendosur në gatishmëri, nga të cilët pesë mijë vetëm në Paris. Ministri i brendshëm Kastane i konsideroi qesharake akuzat se policia ka ushtruar dhunë. Sipas të përditshmes Liberation, janë të paktën 100 manifestuesit e plagosur që nga fillimi i protestave.

HUNGARI

Hungarezët protestojnë kundër miratimit të dy ligjeve shumë kontroverse dhe kundër qeverisë së kryeministrit nacionalist dhe populist Viktor Orbán. Sipas analistëve kjo konsiderohet si një protestë e paprecedentë pasi në të morën pjesë përveç opozitës, dhe qytetarë e grupe studentësh.

Rreth 15 mijë persona mbanin në duar flamurin e Hungarisë dhe të Bashkimit Europian duke i kërkuar qeverisë që të mos vjedhë dhe gjykatave që të jenë të pavarura.

Një nga arsyet e kësaj proteste ishte modifikimi më i fundit i kodit të punës, të cilët kritikët e konsiderojnë si ligjin për skllavërinë. Reforma shton orët e punës jashtë orarit që punëdhënësit mund të kërkojnë, trefishon afatin maksimal të pagesës së tyre, dhe mundëson që negociatat të bëhen mes sipërmarrjeve dhe të punësuarëve pa praninë e sindikatave.

Por maniifestuesit kundërshtojnë dhe krijimin e një sistemi paralel gjykatash administrative që do të varet në mënyrë të drejtpërdrejt nga ministria e drejtësisë dhe do të merret me çështje dekilate si ligji elektoral, korrupsion dhe të drejtën për të manifestuar. Ata kërkuan dhe pavarësinë dhe objektivitetin e mediave publike.

Pas përfundimit të protestave disa mijëra persona të drejtuar nga disa anëtarë të opozitës bllokuan disa rrugë të qytetit dhe hynë në selinë e televizionit shtetëror për të lexuar një deklaratë. Por kërkesa e tyre u refuzua dhe u shënuan përplasje me policinë.

Aleatët e kryeministrit Orban pretendojnë se protestat janë organizuar nga lëvizje dhe shoqata që financohen nga Xhorxh Soros, miliarderi me origjinë hungareze ndaj të cilit Orban është shumë kritik. Madje sipas tyre mbështetësit e Soros i urrejnë me shpirt të krishterët.

RUMANI

Rumunët protestojnë kundër korrupsionit, me 50 mijë persona të mbledhur në sheshin kryesor të Bukureshtit. Mes tyre kishte moshuar, familje me fëmijë dhe persona në karrocë për invalidë. Por dhuna e shumë provokuesve nuk kurseu as gazetarët e huaj. Protesta u organizua nëpërmjet rrjetit social Facebook nga rumunët e rikthyer në vend për të protestuar kundër korrupsionit. Nën akuzë janë dhe policia dhe qeveria e liderit socialdemokrat Liviu Dragnea, i dënuar disa herë, duke e pasur të pamundur të jetë kryeministër dhe duke i lënë vendin vetëm në mënyrë figurative aleates së tij Viorika Dansila.

Mediat rumune trajtuan gjerësisht faktin se policia ishte treguar shumë e dhunshme, një gjë e vërtetuar dhe nga shumë filmime të transmetuara nga mediat e huaha. Madje dhe presidenti i vendit Klaus Johanis reagoi duke e cilësuar si brutal ndërhyrjen e agjentëve të policisë ndaj protestuesve. Policia nga ana e saj është mbrojtur ndërsa partia socialdemokrate në pushtet I ka kërkuar presidentit dhe opozitës që t’i kërkojnë falje në gjunjë rumunëve pasi me deklaratat e tyre kanë inkurajuar ata që synonin t’i vinin zjarrin Bukureshtit.

Por manifestuesit nga ana e tyre këmbëngulin duke thënë se partitë në pushtet kanë dëshmuar se legjitimiteti i tyre imponohet me ushtrimin e dhunës ndaj qytetarëve. Duke harruar se pushteti është vetë populli.

Manifestuesit pjesa më e madhe rumunë të Diasporës, protestojnë për krizën ekonomike dhe korrupsionin në qeveri. Ata kërkojnë dorëheqjen e qeverisë.

 SPANJË

Në Katalonjë protestuesit bllokuan autostradat për të kundështuar procesin gjyqësor në gjykatën e lartë të Madridit, ndaj ish zv/presidentit katalanas Oriol Junkueras dhe 11 liderëve të tjerë separatistë, të cilët akuzohen për rebelim dhe mosbindje për rolin e tyre në referendumin për pavarësi në 2017-ën. Autoritetet mbyllën disa rrugë kryesore në Barcelonë ndërsa séance e gjyqit transmetohej drejt për së drejti në television

Por dhe në Madrid manifestohej ndërkohë.

Mijëra persona protestuan kundër kryeministrit socialist Pedro Sánchez dhe vendimit të tij për të emëruar një ndërmjetësues mes qeverisë së tij dhe asaj katalanase. Me parulla si: “Për një Spanjë  të Bashkuar, zgjedhje tani”, protestuesit kërkuan dorëheqjen e qeverisë së Sánchez dhe zgjedhje të parakohshme. Në protesta mori pjesë ish kryeministri francez njëkohësisht kandidati aktual për bashkinë e Barcelonës, Manuel Vals. Në Tuiter, ish kryeministri shpjegoi se dëshironte të ishte në Madrid për të mbrojtur kushtetutën dhe bashkimin e Spanjës. Ai shtoi se pa asnjë dilemë apo komplekse ky ishte një moment historik për vendin. Protestuesit kundërshtojnë atë që e cilësojnë si një tradhti të lartë të Sánchez, i cili pranoi emërimin e një ndërmjetësuesi për negociatat mes partive për krizën katalanase. Ata që mbështesin pavarësinë e Katalonjës prej shumë kohësh kërkonin një ndërmjetësin ndërkombëtar që do të vendoste Katalonjën në të njëjtin plan si Spanja në nivel formal.

Kryeministri socialist reagoi duke thënë se qeveria spanjolle punon për bashkimin e Spanjës dhe ajo që ai bën në krye të qeverisë, respekton kushtetutën dhe korrigjon një krizë shteti. Sanchez akuzon opozitën se prezanton vendin vetëm bardhë e zi

Por ndërkohë ai i është dorëzuar kërkesave të protestuesve duke shpallur zgjedhje të jashtëzakonshme në 28 prill.

VENEZUELË

Dhjetëra mijëra persona organizuan protestën më të madhe kundër qeverisë venezueliane të Nikolás Maduro, në një kohë që kryetari i parlamentit të vendit Huan Guaido u vetëshpall president duke kërkuar zgjedhje të menjëhershme të jashtëzakonshme. Ky i fundit duke marrë mbështetjen e disa vendeve europiane që e njohën si president të ligjshëm të vendit, ka premtuar se shumë gjëra do të ndryshojnë këto ditë nëse manifestuesit do të rezistojnë në synimin e tyre për të larguar Maduron nga pushteti. Sipas raportimeve të mediave ndërkombëtare situate humanitare dhe ekonomike në vend është përkeqësuar ndjeshëm javët e fundit.

Dhe nga radhët e ushtrisë janë të shumtë ata që kanë nisur të braktisin Maduron në mbështetje të Guaido, një element shumë i rëndësishëm aq sa lideri i opozitës venezueliane ka organizuar disa takime klandestine me gjeneralët duke premtuar amnisti për ushtarët. Por deri tani ushtria vazhdon të ndjekë Maduron.

Sipas mediave momenti më i rëndësishëm për të kuptuar se nga cila anë janë ushtarët do të jetë ai i hyrjes së ndihmave humanitare në vend, nëse ushtria do e lejojë atëherë do të thotë se Guaido ka dhe mbështetjen ushtarake nga ana e tij.

Por Maduro vazhdon të kritikojë ashpër vendet që kanë njohur liderin e opozitës si president, duke i akuzuar për ndërhyrje dhe planifikim të grushtit të shtetit. Maduro kërkoi takim me opozitën por kjo e fundit refuzoi duke thënë se është vetëm një përpjekje për të fituar kohë. Maduro kërkon të organizojë zgjedhje parlamentare për të rinovuar asamblenë e cila aktualisht kontrollohet nga opozita. Ndërsa Guaido kërkon zgjedhje presidenciale për të ndryshuar qeverinë.

ITALI

Nuk pushojnë manifestimet e fermerëve në Sardenjë të Italisë të cilët vijojnë të bllokojnë rrigët kryesore duke shkaktuar probkeme në trafikun e automjeteve. Fermerët kanë derdhur me litra të tëra qumësht në rrugë në shenjë proteste pavarësisht apelit të autoriteteve që qumështi të mos shpërdorohet por t’u shpërndahet familjeje në nevojë.

Fermerët nuk janë dakord me cmimin e qumështit të caktuar 60 cent për litër, duke pretenduar se duhet të jetë të paktën 1 euro për litër. Së bashku me familjarët e tyre ata prej ditësh bllokojnë rrugët kryesore ndërsa 3 mijë persona  u mblodhën në sheshin Italia, ku morën pjesë dhe student e minatorë të cilët mbanin parulla: Jemi të gjithë fëmijë të fermerëve”.

Ndërkohë jelekët portokalli janë mbledhur dhe Romë duke protestuar për aktualizimin e munguar të planeve strukturore në mbështetje të sipërmarrjeve që merren me përpunimin e ullinjve. Ministria italiane e agrokulturës deklaori se shumë shpejt do të ketë një dekret urgjent dhe një plan strategjik për të mbështetur sektorin. Por ndërkohë pakënaqësia vazhdon.

HAITI

Dhe në Haiti protestat anti qeveritare kanë qenë të ashpra ku me dhjetëra mijëra manifestues kanë zbritur në rrugët e kryeqytetit Port o Prins kundër presidentit Moise, për shkak të rritjes së çmimeve të produkteve bazë në një vend të gjunjëzuar nga varfëria dhe papunësia.

Përplasjet me forcat e rendit kanë shkaktuar me dhjetëra të plagosur dhe dy viktima ndërsa Këshilli i ministrave dekreoti zyrtarisht krizën ekonomike në të gjithë territorin duke ndërmarrë masa për shkurtim buxheti dhe për ministritë.

SHBA

Ndërsa në Shtetet e Bashkuara të Amerikës tema e protestës ka të bëjë me ligjin e ri për abortin.  Grupe dhe shoqata katolike janë ngritur kundër ligjit më të fundit të hyrë në fuqinë Nju Jork, i cili lejon ndërprerjen e shtatzanisë dhe pas javës së 24, dhe në rast se jeta e nënës është në rrezik, dhe në muajin e nëntë.

Reagimet e liderëve fetarë kanë qenë shumë të ashpra duke vënë madje dhe në dyshim nëse ata që kanë miratuar këtë ligj e respektojnë ose jo fenë të cilës i përkasin./abcnews.al

 

FUTBOLL-LLULLAKU-RUMANI.mpg_snapshot_00.00-1280x705.jpg
ad min16:28 | 23/12/2018

Futbollisti shqiptar, Azdren Llullaku, po kalon një moment të mirë në Rumani, por gjithsesi, ka pasur polemika me trajnerin. Sulmuesi kërkon më shumë minuta aktivizim.

Mund të shënosh golin më të bukur të javës, por të mos kënaqesh. Azdren Llullaku ishte një njeri i zemëruar pasi shënoi rrjetën e parë në fitoren 4-1 të ekipit të tij, Astra Giurgiu, ndaj Dinamos së famshme të Bukureshtit. Mediat rumune tregojnë shkakun.

Gazeta “Prosport”: Gjest i pabesueshëm i Llullakut, pas golit ndaj “qenve të kuq”. Nuk ishte i kënaqur, dhe nisi të shante!

Sulmuesi shqiptar u kthye nga trajneri i tij, Kostel Enake, i cili nuk e ka aktivizuar shumë, ndonëse ai ka qenë shënuesi më i mirë i ligës dy vjet më parë. Pavarësisht shfrimit të tij, nuk besohet se trajneri do t’i mbajë inat, ndërsa mediat e lavdërojnë tej mase.

“Gazeta Sporturilor”: Eurogol i Llullakut ndaj Dinamos. 30-vjeçari arriti të realizonte në mënyrë madhështore në superfitoren e Astrës, në luftë për një vend në play off!

Astra Giurgiu është në vendin e 6-të në kampionat, në fund të vitit 2018, ndërsa lufton për një vend në Ligën e Europës. Sulmuesi ka shënuar deri tani 5 gola në 20 ndeshje, veçse duket se po ndjen ulje-ngritjet në karrierë vitet e fundit. Llullaku u shpall shënuesi më i mirë i Ligës së Parë të Rumanisë në sezonin 2016-2017, me 16 gola, por pastaj kaloi një periudhë të vështirë në Kazakistan dhe Itali. Tridhjetëvjeçari shpreson që të bindë trajnerin Panuçi që ta thërrasë në kombëtare, ndërsa fanelën kuqezi e ka veshur për herë të fundit në vitin 2017./abcnews.al

oltaa.png
ad min09:30 | 01/11/2018

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka, kreu një vizitë zyrtare në Rumani. Ajo u prit nga kryeministrja Dăncilă dhe homologu i saj Fifor. Rumania vlerësoi rolin e Shqipërisë si faktor stabiliteti në rajon. Ndërkohë Xhaçka dhe homologu rumun shprehën vullnetin për të forcuar bashkëpunimin e ri në fushën e mjekësisë ushtarake dhe për trajnimin e forcave speciale dhe ato detare.

Ministrja e Mbrojtjes mori mbështetjen e kryeministres rumune për hapjen e negociatave me BE. Vitin e ardhshëm, Rumania do të marrë presidencën e radhës të Bashkimit Europian. Xhaçka shoqërohej në këto takime nga ambasadori i Shqipërisë në Rumani, Ilir Tepelena.

/abcnews.al

referendumi.png
ad min11:40 | 08/10/2018

Në Rumani ka dështuar referendumi për ndryshimin e kushtetutës lidhur me dispozitën që bën të ligjshme martesat mes homoseksualëve. Sipas burimeve zyrtare të cituara nga Associated Press, nuk është arritur kuorumi i nevojshëm i pjesëmarrjes në 30% të votuesve.

Në referendum morën pjesë vetëm 20.4% të qytetarëve me të drejtë vote. Qëllimi i referendumit ishte modifikimi i Kushtetutës në pjesën ku flitet për martesën mes dy personave: më konkretisht organizatorët kërkonin që fraza të ndryshohej dhe të flitej vetëm për martesë “mes një burri dhe një gruaje”.

Por me gjithë mbështetjen e të gjitha partive parlamentare, kishës ortodokse dhe besimeve të tjera fetare, referendum dështoi./abcnews.al

vota.png
ad min22:41 | 07/10/2018

Referendumi në Rumani për ndalimin e ligjit qe lejon martesat mes së njëjtës gjini ka regjistruar një pjesëmarrje të ulët të votuesve, që me shumë gjasë do ta bëjë të pavlefshëm. Ky referendum i mbajtur dje dhe sot është mbështetur nga të gjitha partitë parlamentare.

Qytetarë të shumtë në Rumani bojkotuan votimin e së dielës nëse do të sanksionojnë në Kushtetutë se martesa duhet të jetë vetëm midis një burri dhe një gruaje, pasi pjesëmarrja mbeti e ulët në ditën e dytë të referendumit.

Vota shihet si një provë për popullaritetin e Partisë Social Demokratike në pushtet (PSD). Anëtari konservator i Bashkimit Evropian aktualisht bllokon martesat dhe partneritetet civile për çiftet e të njëjtit seks.

Referendumi u organizua nga një grup i shoqërisë civile, i quajtur Koalicioni për Familjen, i cili grumbulloi 3 milionë nënshkrime për të nxitur votimin për të siguruar që çiftet homoseksualë kurrë të mos fitojnë të drejtën për t’u martuar në të ardhmen.

Koalicioni ka marrë mbështetje nga Kisha Ortodokse dhe fetë e tjera, si dhe të gjitha partitë parlamentare, të cilët kanë reklamuar referendumin. Disa përpara mbylljes së qendrave të votimit, pjesëmarrja e votuesve ishte vetëm 16 përqind. Votimi ka nevojë për një normë të pjesëmarrjes prej 30 përqindësh, ose mbi 5 milionë njerëz, që të jetë i vlefshëm.

Para referendumit, dhjetëra anëtarë të Parlamentit Evropian dërguan një letër të hapur për kryeministren e Rumanisë duke i thënë asaj se referendumi ishte një gabim që do të nxiste urrejtje kundër komunitetit LGBT. Gjithashtu referendum është kundërshtuar edhe nga shumë grupime për të drejtat e njeriut./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono