rudina hajdari

rudina-hajdariii.jpg
G. P.11:20 | 18/04/2019

Policinë e gjetën në krye të detyrës pror jo protestuesit. E pazakontë kjo për seancën parlamentare të kësaj të enjteje. Por edhe me lajme të reja për frontin opozitar.

Tashmë në sallën e Kuvendit janë zyrtarizuar dy grupet parlamentare. Partia Demokratike e kryesuar nga Rudina Hajdari dhe Lëvizja Socialiste për Integrim që ka zgjedhur të emërtohet si grup i pavarur drejtohet prej Nimet Musai.

Në emër të deputetëve që kanë pranuar mandatet nga listat e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari njofton se do të hyjnë në zgjedhjet e 30 Qershorit.

Ende nuk dihet saktësisht si do të hyjnë, por deputetja Hajdari thotë se janë duke gjetur një zgjidhje në ndryshimin e sistemit zgjedhor me qëllim që përfaqësimi të vijë nga populli.

Mazhoranca dhe opozita parlamentare do të ulen për të diskutuar dhe në fund për t’u dakordësuar mbi ndryshimet në sistemin zgjedhor në Shqipëri./abcnews.al

kuvendi.jpg
G. P.10:49 | 18/04/2019

Opozita e re në Kuvend ka krijuar dy grupe parlamentare. Në fillim të seancës plenare Kryeparlamentari Ruçi bëri me dije se deputetët e rinj të Partisë Demokratike do të kenë si kryetare grupi Rudina Hajdarin.

Gjatë fjalës së saj në foltoren e Kuvendit ajo falënderoi kolegët e opozitës dhe tha se janë përfaqësuesit e denjë të demokratëve në Shqipëri.

“Dua të shpreh falënderim të sinqertë për kolegët që flas sot në emër të tyre. Ne jemi këtu sepse ndajmë një vizion të përbashkët sa i përket zgjidhjes së krizës politike në vend. Unë i shikoj ata si përfaqësues të denjë të këtij grupi dhe qytetarëve demokratë në të gjithë Shqipërinë”, tha ajo.

Ndërsa deputetët nga listat e LSI-së e kanë quajtur “Të Pavarur” grupin parlamentar i cili do të drejtohet nga Nimet Musaj. Deri më sot opozita e re ka 27 deputetë në Kuvend, 14 nga PD dhe 13 nga LSI./abcnews.al

rudina-hajdari.jpg
G. P.11:06 | 03/04/2019

Ndryshimet në kodin zgjedhor dhe miratimi i tyre kanë shkaktuar debat në seancën e sotme parlamentare. Deputetja Rudina Hajdari e ka cilësuar të pasinqertë ftesën për bashkëpunim që socialistët i kanë drejtuar deputetëve të dorëhequr.

“Zoti Gjiknuri pa pikë turpi i shtriu dorën opozitës jashtë që të marrin pjesë në komisionet e ngritura të reformës zgjedhore. Ku është dëgjuar që një ish-deputet që është një qytetar të ketë votë dhe të drejtën e tij të vetos. Kjo ofertë është një mënyrë për të pasur një marrëveshje nën tavolinë me PD-në dapo LSI-në. Kjo zotëri nuk ka për të ndodhur”, tha Hajdari në fjalën e saj.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla është përpjekur ta sqarojë se ky bashkëpunim është i detyrueshëm sipas rekomandimeve të OSBE/ODIHR.

“Pa dashur të bëj replikë me znj.Hajdari dua të them se të gjitha këto janë çështje që duhen ndarë. Çështja e Kodit Zgjedhor ka të bëjë me infrastrukturën e administrimit të procesit zgjedhor. Nevoja për të punuar së bashku për Kodin Zgjedhor ka buruar nga rekomandimet e OSBE/ODIHR. Kemi tre raporte, raportin e zgjedhjeve të 2013-ës, 2015-ës, 2017-ës që ende nuk kemi mundur të transpozojmë në amendamentet e Kodit Zgjedhor të gjitha rekomandimet e ODIHR-it. Komisioni i Posaçëm për reformën zgjedhore ka një mandat: transpozimin e të gjitha rekomandimeve të OSBE/ODIHR në amendamente. Për sa i përket partive të vogla politike, çdo parti e cila financohet nga KQZ përpara zgjedhjeve dhe nuk përmbush detyrimin duhet ti kthejë paratë mbrapsht. Ja kujtoj Partisë Demokratike se duhet ti paguajë KQZ-së 120 milionë lekë, sepse nuk e ka respektuar kuotën gjinore në asnjë prej qarqeve të vendit. 50 veta ka vënë kandidatë në listën e Tiranës dhe nuk i doli koha për të plotësuar kuotën gjinore”, tha Balla./abcnews.al

gent-cakaj-1.jpg
G. P.18:14 | 27/03/2019

Ministri në detyrë në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka paralajmëruar të tjera shkarkime në institucionin që është ngarkuar të drejtojë. I thirrur për të raportuar në komisionin e jashtëm ministrit në detyrë i ka kërkuar sqarime mbi këto largime deputetja e Partisë Demokratike, Rudina Hajdari.

Ka më pak se një vit në Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme, por i ka mjaftuar për të arritur në përfundimin se diplomacia shqiptare ka çaluar në 5 vitet e fundit.

“Nëse për 5 vite ka pasur punë të zellshme nuk ka nevojë për përmirësime? Jo. Kjo nuk qëndron. Me thoni ju nëse unë duhet të jem thjesht repredikuesi pasiv i një politike që ka ekzistuar deri tash? Jo unë jam pjesë e trashëgimisë së asaj ministrie sepse kam shërbyer edhe si zv/ministër, por po ashtu jam i gatshëm të thelloj reformat dhe të ndërmarr veprime të guximshme, të cilat nuk janë cenim i punës, por parashtrojnë kushtet objektive që të rinjtë dhe të reja e këtij vendi me rezultate të shkëlqyeshme të bëhen pjesë e diplomacisë”, tha Cakaj.

I thirrur në komisionin e jashtëm për të folur për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian, ministri në detyrë Gent Cakaj i duhej të sqaronte opozitën e re në këtë komision se ndryshimet janë të domosdoshme në institucionin që i është ngarkuar nga kryeministri që ta drejtojë.

“Për një pjesë prej tyre është shkëputur për shkak se me sjelljen e tyre kanë tejkaluar sjelljen dinjitoze të diplomatit. Për një pjesë prej tyre ka probleme të evidentuara me sjelljen e tyre dhe për pasojë ka masa disiplinore dhe për një pjesë të tyre thjesht kanë qëndruar në sistem tepër gjatë dhe kanë pasur kontribut tepër pak për të merituar vazhdimin mëtejmë në shërbimin diplomatik të shtetit shqiptar”, tha ai.

Të tjera valë ndryshimesh paralajmëron ministri në detyrë Gent Cakaj. Por këto masa nuk e bindin deputeten Rudina Hajdari se drejtuesi i ministrisë po bën gjënë e duhur.

“Ish-ministri i Jashtëm Bushati në qeverinë tuaj tha që po lë një grup të shërbimit diplomatik që është më i afti. Ai ishte gati gjashtë vjet ministër. Çfarë bëri ky djalë kaq kohë në atë shërbim? A e rriti cilësinë e duhur? Pra kemi një proces shumë të gjatë”, tha Hajdari.

“Zoti Bushati për ju nuk është një djalë, por është ministri me mandatin më të gjatë në cilësinë e kryediplomatit në historinë e pluralizmit të shtetit shqiptar. Bushati ka thënë një të vërtetë të madhe që ka lënë një administratë ambicioze pas vetes, e ndërtuar ndër vite. Kjo nuk do të thotë që nuk ka nevojë për përmirësime”, tha Cakaj nga ana tjetër.

Rolin e rregullatorit midis përfaqësuesit të qeverisë dhe opozitës e mori përsipër kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla.

“Shumë mirë e keni bërë sepse opozita atë punë ka. Sigurisht duhet të ankohet për çdo gjë. Siç referojnë dhe mediat sot ka lobuar edhe kundër ambasadorëve të huaj që duhet të vijnë në Shqipëri se mbaroi hallet e Shqipërisë dhe tani merret edhe me lobingun kundër ambasadorëve që duhet të vijnë në Shqipëri. Harxhon dhe para madje për këtë punë, por kur e humb toruan, s’ka burrë nëne që të kthen në dine thotë populli, kështu që vazhdoni punën që keni nisur. 20 janë pak”, tha Balla.

Për një pikë ranë të gjithë dakord, hapat e shpejtë që duhet të hidhen për të përmbushur kushtet për t’u bërë pjesë e Bashkimit Evropian./abcnews.al

PROVOKACIA-12-MARS-MIRELA-BOGDANI-PJESA-2.mpg_snapshot_08.05-1280x720.jpg
ent ela21:32 | 12/03/2019

Anëtarja e Këshillit Bashkiak Tiranë Mirela Bogdani ka kritikuar në studion e Provokacijas moslënien e mandatit nga deputetja demokrate Rudina Hajdari, pasi sipas saj ai vendim është marrë hap pas hapi pas diskutimeve në Kryesi, Sekretariat dhe Këshill Kombëtar.

 “Vendimi për djegien e mandateve është marrë hap pas hapi në të gjitha strukturat e partisë. U bë me kryesi e sekretariat dhe këshill kombëtar dhe unë e pashë vetë entuziazmin në PD. Unë atë entuziazëm në PD mu duk sikur kishin fituar zgjedhjet. Pas vendimit fillon masa e kolegjialitetit që është disiplina e partisë”.

Për Bogdanin është e papranueshme që të marrin poste apo mandat deputeti në parti njerëz pa përvojë dhe pa kredencialet e duhura dhe rasti i Rudina Hajdarit  për të është një fenomen i njerëzve të shpërblyer nga partia.

“Ky fenomen që ajo përfaqëson më ka degustuar në kulm si ata fëmijët e përkedhëlur që i bien dhurata dhe gëzon dhe ajo ka extra se nëse të tjerët kishin eksperiencë, kjo s’kishte as dyvjeçare po kishte një legasi të babait të vet.

Njerëzit që në politikë i marrin kollaj ofiqet e pozicionet e larta dhe nuk kanë punuar fort për t’i arrit por si dhurata, ato njerëz hedhin vickla. Kësaj iu dha si shpërblim i një legasie që kishte lënë babai i vet”.

Referuar deklaratës së Rudina Hajdarit se djegia e mandateve i bën dëm vendit, Bogdani ngre pyetjen se përse Hajdari nuk ngriti  asnjëherë në strukturat e PD-së, shqetësimëet se përse u arrit te ky vendim.

“Rudina ka një problem, mezi artikulon dhe ky është një handikap i madh. Tha djegia e mandateve i bën dëm vendit. Po jo me shoqe se n’daç ti dhe n’daç ata të tjerët, pyetja shtrohet ju që vini na kërkoni dhe jepni llogari, nuk bëni pyetje që ky grup politik që erdhi te ky akt ekstrem pse i dogjët dhe e dyta ky pushtet është i dështum i korruptum dhe i kriminaluzium dhe këtë tipen kjo e shprehu ndonjëherë këtë problem brenda strukturave të PD?”.

Bogdani thekson se ka kritikuar listën për deputetë të Bashës dy vjet më parë pasi ka njerëz që përfitojnë nga partia jo vetëm financiarisht por edhe deri te akademia.

“Aso kohe kam thënë që se u diskutua lista e famshme e Bashës dhe u bë shkak për pasoja të rënda të partisë. Unë isha jasHtë dhe nuk e mendoja se do bëhesha pjesë.

Kam kritikuar hapur fare që angazhohen dhe përftiojnë përmes partisë nga ana financiare dhe deri akademike. Këto hyjnë në politikë me 4 klasë dhe bëhen profesorë. Për mua është e papranueshme se unë besoj te riciklimi i elitave”.

Mandati i deputetit është pika më e lartë e karrierës politike, thotë Bogdani që kërkon formim, përvojë dhe kredenciale.

“Mandati i deputetit është pika më e lartë e karrierës politike. Që të shkosh deri te lista duhet të kesh disa kredenciale se mund te kësh punu shumë te baza e partisë, kur nuk ke formim, je me 4 klasë shkollë, rri mirë, bëj atë punën e partisë te baza”.

Kritika Bogdani ka edhe për Këshillin Bashkiak të Tiranës, që sipas saj është kthyer në një teatër ku nuk diskutohen problemet e banorëve të Tiranës, por është kthyer në zyrë noteriale të bashkisë së Tiranës. /abcnews.al

 

rudina-hajdari.jpg
ent ela22:09 | 24/02/2019

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari, deri më tani nuk e ka dorëzuar mandatin, duke mos iu bashkuar vendimit të grupit. Vajza e Azem Hajdarit përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar për herë të parë pas vendimit të opozitës, duke u shprehur se qëndrimin e saj do ta bëjë publik së shpejti.

Deklarata e plotë e Rudina Hajdarit
Është e natyrshme që historia ime familjare ndikon sa në sjelljen time politike aq edhe në përceptimin publik të saj.

Kushtetuta e Shqipërisë e ka përcaktuar “heqjen dorë nga mandati” të deputetit si vendim individual, pavarësisht kësaj unë nuk e ndiej vetën aspak të shkëputur nga grupi parlamentar i PD dhe nga misioni i saj.

Për shkak të karakterit dhe formimit tim, “vendimet” i kam vlerësuar gjithnjë fort duke i’u kushtuar kohën, analizën dhe vëmendjen e duhur dhe ky rast është një ndër më të rëndësishmit.

Për këtë, gjatë kësaj periudhe jam konsultuar me personalitete politike të Bashkimit Evropian dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, përfaqësues të aleatëve më të çmuar, seriozë e të vendosur në rrugën e vështirë të kombit tonë, që nga shpallja e pavarësisë, rrëzimi i rregjimit komunist e më tej në proçeset trasformuese të zhvillimit ekonomiko-social dhe të integrimit euro-atlantik.

Mandatin e deputetit nuk e kam konceptuar kurrë si “një mjet të interesit vetjak i cili nuk duhet dorëzuar kurrësesi”.

Nuk ka kaluar kohë shumë e gjatë nga 8 dhjetori 2018 kur shpreha gaditëshmërinë time të sinqertë për të lënë mandatin e deputetit e për t’u bashkuar me studentët për kauzat e kombit, “për ndërtimin e një sistemi të vërtetë demokratik në Shqipëri”, por ky propozim ishte në një kontekst komplet të ndryshem nga ai që është tani. Bëhej fjalë për sakrificë politike individuale për t’iu ardhë në ndihmë studentëve në kauzën e tyre dhe jo për vendim kolektiv i cili pritet të ketë rrisqe.

Ju lutem të më mirëkuptoni se nuk kam mundur të shprehem për këtë çështje prej mbrëmjes të së premtes që jam kthyer për shkak të disa problemeve shëndetësore. Qëndrimin tim do t’a bëj publik shumë shpejt.

E kam shumë të qartë misionin tim si person politik por edhe si qytetare, do të jem gjithmonë e rreshtuar përkrah me demokratët, të rinjtë, studentët dhe qytetarët Shqiptarë në interesin kombëtare për një Shqipëri demokratike dhe Evropiane./abcnews.al

rudina-hajdari.jpg
G. P.12:34 | 13/12/2018

Deputetja e PD-së, Rudina Hajdari, e cila sot mori pjesë në seancë plenare kundër vendimit të grupit të saj parlamentar, u kërkoi kolegëve demokratë të bëhen pjesë e punimeve të parlamentit, për të dikutuar pikërisht aty kërkesat dhe shqetësimet e studentëve.

“Sot kam ardhur vetëm për një arsye. Jo për t’ju drejtuar këtij Parlamenti, as për t’ju thënë që kam ardhur këtu të marr një llokmë të studentëve, që t’ju them që jam këtu për të marrë mbështetjen e studentëve. Unë i dua ata studentë, atyre bravo ju qoftë që po ndryshojnë historinë e këtij vendi. Unë kam ardhur këtu për një arsye të vetme, për t’ju thënë ju që rrini nëpër kafe aty që asnjë nuk është në këtë seancë, dhe këtu kushdo që foli ishte një kryehajdut që asnjë nuk e do këtë vend dhe s’keni për ta dashur. Dhe nëse doni ju ndryshim në këtë vend, sillni Kodin Zgjedhor këtu.

Mos i mbani listat e mbyllura! Silleni këtu ta votojmë. Dhe atëherë do pastrojmë këtë Parlament. Do pastrojmë këtë kastë politike dhe do e ndryshojmë këtë vend. Doni ndryshim për studentët? Ndryshoni auditorët, kapni pedagogët aty. Nëse doni këtë vend mendoni seriozisht për vendin tuaj dhe mos hajdeni këtu të na bëni show politik sepse jemi të ngjeshur. Ky vend është i ngopur. Këta studentë që dalin aty jashtë, nuk dalin sepse vetëm thjesht duan ndryshime. Ata janë të lodhur nga çdo politikan, nga ju, nga këta, nga çdo lloj politikani. Kanë humbur besimin nga çdonjëri prej jush”, u shpreh Rudina Hajdari./abcnews.al

MBULIM-PATOZI-PER-RUDINEN.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
G. P.21:54 | 10/12/2018

Pas komenteve të deputetes së Partisë Demokratike, Rudina Hajdari ka reaguar ish-nënkryetari i kësaj Partie, Astrit Patozi. Në një koment online, ai thotë se për ata që e kanë pasur seriozisht dhe me gjithë shpirt, kur kanë bërtitur prej vitesh “Azem, Azem, ti je gjalllë”, ka ardhur dita që dëshira e tyre të plotësohet. Sipas Patozit tani demokratët kanë tani vajzën e tij, Rudinën, që mund ta ndjekin.

“Ndërsa të tjerët, të cilët kanë bërë sikur për 20 vjet me radhë, aty kanë Lulin. Pa dyshim, që opsion është edhe ai. Por mendoj se sot ka ardhur dita që secili në Partinë Demokratike të bëjë zgjedhjen e vet të sinqertë, pa u fshehur pas gishtit” – shkruan Patozi që e sheh këtë si një tjetër fitore të protestës së studentëve./abcnews.al

RUDINA-HAJDARI-PER-MANDATIN-1280x720.jpg
ent ela21:48 | 10/12/2018

Deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari ka bërë sot kritika të forta ndaj partisë ku ajo bën pjesë. Vajza e Azem Hajdarit thotë se çdo parti e sotme është shumë pak më e mirë se regjimi që u rrëzua ne ’90-ën, duke lënë të hapur mundësinë e lënies së mandatit apo dhe krijimit të një blloku të ri parlamentar. 

Data 8.12.2018: Jam gati të le mandatin dhe t’u bashkohem studentëve.    

Pas këtij premtimi të guximshëm në 8 dhjetor, deputetja e Partisë Demokratike Rudina Hajdari, vajza e liderit të levizjes studentore 28 vjet më parë dhe një prej themeluesve të kësaj partie, Azem Hajdari ka shpërthyer në kritika të forta ndaj partisë ku bën pjesë. Në një koment të gjatë në rrjetet sociale ajo e krahëson partinë e idealeve të dhjetorit me regjimin që u rezua.

“Partia Demokratike, e cila themelua në atë kohë u krijua për të sjellë ndryshime shoqërore të sinqerta. Njëzet e tetë vjet më vonë, çdo parti e sotme është shumë pak më e mirë se ai regjim që u rrëzua.

Ata që ishin “fituesit” e viteve 1990 nuk mund të jenë më fituesit e viteve të ardhshme, pasi Koha është në krahun tuaj dhe epokat ndahen këtu.

Duke sqaruar idenë e lënies së mandatit të deputetit, Hajdari bën të tjera kritika për Partinë Demokratike për të cilën thotë se nuk kuptohet nga populli.

“E kam vështirë të shikoj një të ardhme brënda një partie që po duket sikur po nuk po kuptohet nga populli gjithsesi. Një parti nuk shkon dot kurrë në fitore, as me foto me figura të larta politike, dhe as me thirrje nacionaliste”.

Rudina Hajdari është kritike për të gjithë sistemin politik.

“Flas këtu për dështimin e të gjitha partive, sepse këto janë rrugët që po ndjekin për të shpëtuar veten. Partia e Lëvijes Socialiste për Integrim e bëri punën e saj dhe i shërbeu Ilir Metës dëri në ngritjen dhe ringritjen e tij. Tani kjo organizatë është pa udhëheqje, por me përfaqësim. Ndërkohë, Partia Socialiste është në prag të vetëvrasjes politike. BE-ja është e lodhur me të dhe Ambasada e Shteteve të Bashkuara nuk i beson më askujt. Pra, jemi në një udhëkryq të madh”.

Hajdari thotë se po e shqyrton idenë e krijimit të një blloku të ri parlamentar, por para se të heqë dorë nga mandati i deputetit do të konsultohet me ata që e kanë mbështetur dhe zgjedhur dhe se e frymëzuar nga protesta e studentëve për të “nuk ka më kthim prapa”. /abcnews.al

 

monologu.jpg
G. P.20:29 | 27/11/2018

Këtë herë në monologun e tij në “Provokacija”, Mustafa Nano tregoi se vajza e Azem Hajdarit, Rudina Hajdari, e kishte refuzuar të ishte pjesë e emisionit. Diçka të tillë moderatori nuk e përjashtonte, por jo por ajo që i ka bërë përshtypje është përgjigja e Rudinës. “Thuaji Mustafa Nanos se ftesën e tij e refuzoj me shumë kënaqësi mund të vij në “Provokacija” veç nëse ai ka ndërmend të kërkojë falje publike për atë që ka shkruar mbi familjen Hajdari”.

Por kjo është gjëja e fundit që Rudina mund të presë nga Mustafa Nano edhe pse e ka bërë shumë herë në raste të tjera pikërisht sepse gabon. Por lidhur mbi Azem Hajdarin si personazh politik ai përsërit se nuk ka gabuar me vlerësimet e tij për të.

Mustafa Nano: “Teksa protesta e banorëve të Unazës së Re mori një formë të dhunshme, palët i skajuan qëndrimet e tyre ca më shumë. E tok me palët, u dëgjuan të lëshojnë thirrje ekstremiste edhe njerëz të tjerë, një pjesë e të cilëve bënin thirrje për rrëzimin me dhunë të qeverisë e të tjerët i bënin thirrje kësaj të fundit që t’u tregonte vendin protestuesve. Ndodh shpesh në Shqipëri ky polarizim i frikshëm. E në rrethana të tilla të gjithë janë të prirur t’i hedhin benzinë zjarrit. Njerëzit e urtë numërohen me gishtat e dorës.

Edhe këtë herë kështu ndodhi. Por mes pak mesazheve, që synonin t’i hidhnin ujë zjarrit, ishte njëri që binte në sy.

“Distancohuni nga dhuna, mos prekni asnjë qytetar dhe asnjë police, sepse jemi të gjithë vëllezër e motra”. Ky ishte mesazhi, që u raportua nga të gjitha portalet e gazetat. Nuk mund të ndodhte ndryshe. Së pari, sepse ishte i shkruar nga një deputet, së dyti deputeti ishte i Partisë Demokratike, që u bë pjesë e protestës, dhe së treti deputeti ishte në të vërtetë deputete. Ishte Rudina Hajdari. Rudina Azem Hajdari.

Menjëherë më shkoi mendja për ta ftuar Rudinën në Provokacija. Mund të bëja një bisedë të mirë me të mbi dhunën. Jo vetëm mbi dhunën në ballafaqimin politik, por edhe mbi dhunën në përgjithësi, që ne shqiptarët, sipas meje, e kemi në gjak. Dhe dikush, në emër të Provokacijas, i bëri ftesën. Përgjigja e Rudinës ishte: “Thuaji Mustafa Nanos se ftesën e tij e refuzoj me shumë kënaqësi; mund të vij në Provokacija veç nëse ai ka ndërmend të kërkojë falje publike për atë që ka shkruar mbi familjen Hajdari”.

E vërteta është që refuzimin e saj nuk e përjashtoja. Do ishte interesante sikur të vinte, por e dija që edhe mund të mos vinte. Ndoshta edhe unë nuk do shkoja te dikush që do kishte shkruar në mënyrë kritike në adresë të tim eti. Ndoshta. Them “ndoshta”, pasi nuk jam njëqind përqind i sigurtë. Fakti që dikush do të kishte qenë kritik me tim atë mund t’më motivonte edhe më shumë për të shkuar e për të bërë një bisedë me kritikun. Gjithnjë, nëse im atë do të ishte personazh i rëndësishëm i jetës publike apo politike, dhe nëse unë do kisha argumenta për ta mbrojtur tim atë. Mirëpo, ky nuk është rasti im. Ky është rasti i Rudinës. Dua të them pra se Rudina është bija e një njeriu të famshëm, bija e një personazhi historik. Dhe kur dikush merret me një njeri të tillë, kjo nuk do të thotë se ky dikush merret me familjen e tij. Unë shpresoja që kjo gjë të ishte e qartë prej Rudinës. Çdo gjë që thuhet në adresë të Azem Hajdarit, qoftë kjo edhe gjë e hidhur, nuk ka të bëjë me familjen e tij.

Rudina në këtë rast fare natyrshëm mund të thoshte: Nuk shkoj te Mustafa Nano, pasi ai ka folur keq për tim atë, dhe kjo do të ishte një mënyrë e kuptueshme për të refuzuar pjesëmarrjen në Provokacija, madje edhe për ta refuzuar me kënaqësi, (me që ra fjala, më pëlqeu kjo frazë: refuzoj me kënaqësi), por ajo nuk ka asnjë të drejtë të thotë se Mustafa Nano ka folur keq për familjen Hajdari. Sepse nuk kam folur fare për familjen Hajdari. Kam folur për Azem Hajdarin, që është edhe babai i Rudinës. 

Babai i Rudinës nuk ka qenë siç është babai im, njeri i pazëshëm, në punën e hallin e vet. Babai i Rudinës ka qenë një personazh, që me çfarë ka bërë, ka afektuar jetën e gjithësecilit në këtë vend. E në këtë kuptim, për të do flitet. E nuk është e thënë që për të të bëhen vetëm poezi e këngë e përmendore. Për të duhen pritur edhe vështrime e vlerësime kritike. Ashtu si për të gjithë ata personazhe që, ashtu si Hajdari, kanë dominuar jetën politike të vendit.

Kështu që, e dashur Rudina, mos prit nga unë falje publike. Dhe nuk është se jam nga ata që nuk kërkoj falje publike. Përkundrazi, e kam bërë këtë më shumë se njëherë. Dhe do ta bëj edhe në të ardhshmen, sepse jam i sigurtë që do të gaboj sërish. Sepse jam njeri që gaboj shpesh. Por lidhur me vlerësimet e mija mbi Azem Hajdarin, përsëris: mbi Azem Hajdarin si personazh politik, nuk më duket se kam gabuar. Dhe kur them këtë gjë, nuk kam asgjë me familjen Hajdari. As me Rudinën, e cila, t’ju them të drejtën, më është simpatike (simpatike në qëndrime, në sjellje, në ndonjë ide, siç është kjo kundër dhunës), më është aq simpatike sa mund t’i jepja edhe votën”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono