Ruçi

Ruci2-1280x992.jpg
ent ela16:57 | 17/09/2018

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi uroi fillimin e vitit të ri shkollor nga gjimnazi “Janaq Kilica” në Fier.  Arsimi dhe shkolla tha kryeparlametari kontribuojnë për të ndërtuar një shoqëri që qëndron e bashkuar dhe harmonike, përballë rrezikut të përjashtimit dhe copëtimit social. Në qarkun  e Fierit nisin vitin e ri shkollor 44 mijë nxënës dhe 4 mijë mësues në 173 shkolla.

Fjala e plotë  e Kryetarit të  Kuvendit z.  Gramoz Ruçi, në gjimnazin “Janaq Kilica”, në Fier:

“Fieri është një potencial i madh rinie, energjie dhe shkollimi: rreth 15% e popullsisë së qarkut janë nxënës shkolle.

Në provimet e maturës shtetërore të këtij viti, nga 1778 maturantë të qarkut Fier, u morën  551 nota dhjeta në të katër provimet.

Qarku është një motor i zhvillimit të vendit, qarku i dytë, pas Tiranës, për nga kontributi me rreth 12% në ekonominë e Shqipërisë.

Sot ekonomitë konkurrojnë jo me forcë të lirë pune, por me dije, shprehi, aftësi dhe produktivitet.

Shqipëria po rritet edhe në saj të ekonomisë së dijes, e cila nuk zhvillohet vetëm në Tiranë, por edhe këtu në Fier dhe në qytetet e tjera të mëdha të vendit.

Ky mandat të jetë mandati i investimeve më të mëdha në arsim, i shtimit të  kapaciteteve të mjediseve mësimore, i eliminimit të mësimit me turne, i mundësimit të sistemit të ngrohjes për shumicën e shkollave, i kompletimit të bibliotekave, sallave të teknologjisë së informacionit, laboratorëve e kabineteve, të bazave prodhuese dhe terreneve sportive.

Prandaj le të punojmë të gjithë që ta bëjmë Fierin, të gjithë Myzeqenë e Mallakastrën jo vetëm një hambar prodhimesh, por edhe një rezervuar të madh dijesh.

Arsimi dhe shkolla kontribuojnë për të ndërtuar një shoqëri që qëndron e bashkuar dhe harmonike, përballë rrezikut të përjashtimit dhe copëtimit social.

Për të ndërtuar një vend e shoqëri, strehë të përbashkët e të sigurt, që përmirësohet vazhdimisht nga kontributi i të gjithëve dhe ku të gjithë respektojmë e duam njëri-tjetrin”, nënvizoi Kryetari i Kuvendit z.Gramoz Ruçi. /abcnews.al

 

 

RUCI-PER-VETTINGUN-NE-POLITIKE-1280x720.jpg
ent ela14:23 | 14/09/2018

Kreu i parlamentit Gramoz Ruçi, pjesmarrës në ceremoninë përkujtimore për 68 vajzat partizane fierake të 1943-shit, i është përgjigjur interesimit të gazetarëve lidhur me propozimin e demokratëve të formalizuar përmes propozimeve për ndryshime kushtetuese që do të mundësonin vettingun në politikë.

Ruçi: “Është futur në porgramin e parlamentit, iu është vënë në dispozicion deputetëve, është botuar në faqen zyrtare të Kuvendit. Pas dy javëve do të mblidhet Këshilli i Legjislacionit dhe komisioni i Ligjeve, i cili do bëjë një program enkas për njohjen, diskutimin dhe materialin ose mendimin që Këshilli i Legjislacionit në mbledhjen e përbashkët me komisionin e Ligjeve. Do miratohet apo jo, është shumë shpejt. Sigurisht që vetingu për politikanët është diskutuar në të kaluarën qoftë me ligjin organik, që ka miratuar me konsensus parlamenti si ligji për dekriminalizimin, si edhe pjesë e vetingut ligjor të politikanëve janë objekt i reformës në drejtësi. Le të presim do diskutohet, do gjykohet dhe do vendoset në kohën e duhur”.

META-1-1280x584.jpg
ent ela12:25 | 21/08/2018

Festën e Kurban Bajramit, besimtarëve mysliman ua uroi edhe politika shqiptare. Pas vizitës në selinë e komunitetit Mysliman Shqiptar kreu i shtetit Ilir Meta ndau mesazhin e tij të urimit.

Meta: Mesazhi i solidaritetit, bashkëpunmimit, i vëmendjes ndaj atyre që kanë më shumë nevojë për t’u përkrahur, për t’u ndihmuar. Këto janë mesazhet që na sjell kjo ditë e rëndësishme e besimit islam për të gjithë qytetarët tanë. Është një ditë që dëshmon bashkëjetesën e shkëlqyer ndërfetare, e cila ka në themelet e saj vlerat më të mira njerëzore dhe hyjnore.

Për nënkryetarin e kuvendit Edmond Spaho, kjo ditë e shenjtë jep mesazhin e sakrificës dhe solidaritetit sidomos ndaj më të pamundurve.

Spaho: I uroj myslimanët gëzuar festën e Kurban Bajramit. Të jetë vit i mbarë dhe i begatë ku të sundojë paqja e begatia mbi të gjithë ne. Në këtë ditë të shënuar të Kurban Bajramit është një thirrje për të qenë të lidhur dhe afër njëri-tjetrit. Një ditë për sakrifica ndaj atyre që e sigurojnë ekzistencën me mund e vështirësi. I gjithë viti të jetë i mbarë, i mirëqënies e dashurisë për njëri- tjetrin.

Thirrje për solidaritet ndau edhe kryebashkiaku Erion Veliaj.

Veliaj: Dua falënderoj qindra vullnetarë të bashkisë, qendrave sociale, shoqatave humanitare xhamisë që mbrëmë kanë shpërndarë mish për 2 mijë familje që janë në nevojë ekonomike. Ky është një apel që mund të jemi solidarë jo me statuse e lajka, por me diçka konkrete. Nëse ne do funskionomin me këtë mentalitet të bashkimit solidaritetit, sakrificës çdo ditë do të ishte mrekuli. Unë nuk jam naiv, e di se mrekullitë mezi ndodhin. E e di se kur të vijë shtator do rikthehet sherri, debati. Lutem që shtatori të na gjejë të bashkuar dhe siç jemi në festa të jemi edhe në ditët e punës.

Shefi i ekzekutivit Edi Rama, ai i opozitës Lulzim Basha dhe kreu i kuvendit Gramoz Ruçi urimet e tyre zgjodhën t’i ndanin përmes rrjetit social facebook.

Në postimin e tij Rama përcjell urimin, të shoqëruar me një video që tregon punën për ringritjen e disa objekteve të kultit të fesë myslimane në Berat, Tiranë, Gjirokastër e Delvinë. Ai shkruan se xhamitë janë pjesë e thesarit tonë të trashëgimisë historike e kulturore.

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, në urimin e tij për këtë ditë feste bëri thirrje që tolerancën si besimtarë, ta plotësojmë edhe me tolerancën si qytetarë.

Kreun e Partisë Demokratike Lulzim Basha lutjet e tij i çon në veçanti tek të pamundurit, të braktisurit dhe të nëpërkëmburit, në këtë festë të flijimit që kremton mposhtjen e egos dhe forcën e besimit. Mesazhi i kësaj dite – vijon ai – dëshmon se nuk ka sprovë që nuk kalohet me besim tek Zoti dhe dashuri për Atdheun, familjen dhe njëri-tjetrin./abcnews.al

FALJA-E-KURBAN-BAJRAMIT-1280x720.jpg
ent ela10:23 | 21/08/2018

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka uruar besimtarët myslimanë në këtë ditë të shenjtë përmes rrjetit social facebook. Në një postim sot në mëngjes, Rama përcjell urimin për Kurban Bajramin, të shoqëruar me një video që tregon punën për ringritjen e disa objekteve të kultit të fesë myslimane në Berat, Tiranë, Gjirokastër e Delvinë.

Në postimin e tij, kryeministri Rama shkruan se xhamitë janë pjesë e thesarit sonë të trashëgimisë historike e kulturore.

Një urim në këtë ditë feste ka ardhur edhe nga kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi i cili ka bërë thirrje që tolerancën si besimtarë, ta plotësojmë edhe me tolerancën si qytetarë.

Edhe kryetari i opozitës Lulzim Basha uron që lutjet e tij të shkojnë në veçanti tek të pamundurit, të braktisurit, dhe të nëpërkëmburit.

“Nga zemra ju uroj të gjithë besimtarëve myslimanë dhe shqiptarëve kudo ku janë, Gëzuar Kurban Bajramin! Sot në Festën e Flijimit që kremton mposhtjen e egos dhe forcën e besimit në Zot, mendimet dhe lutjet e mija shkojnë në veçanti tek të pamundurit, të braktisurit, dhe të nëpërkëmburit. Mesazhi i kësaj feste dëshmon se nuk ka sprovë që nuk kalohet me besim tek Zoti dhe dashuri për Atdheun, familjen dhe njëri-tjetrin. Zoti e bekoftë Shqipërinë dhe shqiptarët kudo ku janë!”-shkruan Basha. /abcnews.al

RUCI-VARSHAVE-1280x720.jpg
ent ela20:15 | 12/07/2018

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, ndodhet në Varshavë, Poloni, në Samitin e Kryeparlamentarëve të Europës Qëndrore e Lindore. Gjatë fjalës së tij në aktivitet, Ruçi kërkoi përfshirjen e Kosovës në mbledhjen e ardhshme të këtij Samiti. “Serbia dhe Kosova kanë nisur vitet e fundit dialogun për zgjidhjen e problemeve midis tyre, dialog te cilin Shqipëria e mbështet fuqimisht”, u shpreh Ruçi. Më tej kryeparlamentari shqiptar i bëri thirrje Samitit për krijimin e një mjedisi më gjithëpërfshirës, duke mundësuar pjesëmarrjen në këto nisma rajonale edhe të  Kosovës. Ruçi falenderoi parlamentet e vendeve pjesëmarrëse për mbështetjen që u dhanë qeverie të tyre për qëndrim pro hapjes së negociatae me Shqipërinë dhe theksoi se bashkëpunimet rajonale duhet të kenë si yll polar Bashkimin Evropian, si një bashkim vlerash, aspiratash, vizionesh dhe qytetarësh evropianë.

Në Samitin që zhvillohet në 12 dhe 13 korril kreu i Kuvendit shoqërohet nga Kryetari i Grupit Parlamentar të PS Taulant Balla. /abcnews.al

 

KUVENDI-SOT-ABC-1280x720.jpg
ent ela11:10 | 09/07/2018

Opozita ka bojkotuar seancën e sotme plenare me pretendimin se  ditën e enjte në Kuvend u miratua ligji për Teatrin Kombëtar në shkelje të ligjit pasi deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim  Vangjel Tavo nuk ishte i pranishëm ndonëse rezultoi se kishte votuar pro projektligjit për Teatrit Kombëtar.

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi u shpreh se sot ishte njohur me kërkesën e opozitës që dërgoi të premten, pasi të shtunë dhe të diel administrata është pushim. Kryetari i Kuvendit deklaroi se do të ketë një investigim për rastin dhe më pas do të dilet me një qëndrim. Ndërsa kryetari i Grupit Parlamentar Socialist Taulant Balla tha se arsyeja e vërtetë e bojkotit të opozitës është projektligji për gjyqtarët dhe prokurorët.Lidhur me votimin e së enjtes,  Balla tha se deputetit Bitri i është vënë karta e një deputeti tjetër në vendin e tij të votimit. /abcnews.al

RUCI-ME-HOMOLOGEN-HOLLANDEZE-1280x720.jpg
ent ela12:16 | 05/07/2018

Hollanda, një nga vendet skeptike për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, ka besim se vendi ynë do i plotësojë detyrat e lëna nga Këshilli Europian. E deklaroi në Tiranë kryetarja e Senatit të Hollandës, pas një takimi me kryetarin e kuvendit Gramoz Ruçi.

Pas rekomandimit të Këshillit Europian, Kuvendi i Shqipërisë është i pari institucion që nis lobimin konkret për hapjen e negociatave. Gramoz Ruci e nisi me një vend skeptik si Hollanda dhe priti në Tiranë homologen e tij. Presidentja e Senatit hollandez, në vizitën e parë në Tiranë, u shpreh e impresionuar veçanërisht nga reforma në drejtësi, çka e shtyu të shprehte besimin se Shqipëria do i përmbushë detyrat e Këshillit për hapjen e negociatave në qershor 2019.

Broekeres-Knol: “Jam e impresionuar nga puna që ka bërë shqipëria deri tani, sidomos me reformën në drejtësi dhe priocesin evettingut. Shqipëria ka bërë një punë shumë të mirë në këtë drejtim. Duke filluar nga tani për Shqipërinë do të thotë ëprmbushje e detyrimeve dhe në qershor 2019 ju do të hapni kapitujt e negociatave për tu bërë një anëtar dhe për të qëndruar në BE”

Optimist u shpreh edhe Kryetari i Kuvendit, Hollandën, vendin që e ka kundërshtuar më fort hapjen e negociatave, e sheh tashmë si vend mbështetës të këtij procesi, të cilit ia njeh sfidat.

Ruçi:  Vlerësova qëndrimine hollandës për hapjen e negociatavbe me Shqipërinë, e cila nuk ka asnjë frymë paragjykimi, por vëmendje, progres të natyrshëm të një vendi me standarde të larta siç është Holanda. Shqipëria është një dosje mbi tryezën holandeze, unë vlerësoj këtë vëmendje të Holandës në këtë proces të domosdoshëm të Shqipërisë, ne kemi shumë punë për të bërë, por ofrojmë garancitë se në qershor 2019 do kemi përmbushur të gjitha detyrat e shtëpisë”.

Kryetari i Kuvendit paraqiti pak ditë më parë axhendën e tij të punës përgjatë një viti, për të plotësuar pjesën e vet të detyrave, deri në qershor 2019, kur Këshilli Europian do vlerësojë raportin e ri të progresit të përgatitur nga Komisioni Europian, për të vlerësuar hapjen e negociatave me Shqipërinë. /abcnews.al

PRESIDENTI-OSBE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela14:11 | 25/05/2018

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti në një takim Presidentin e Asamblesë Parlamentare të OSBE-së George Tsereteli. Kreu i Shtetit theksoi se vëmendja është përqëndruar në zbatimin e reformave në fusha kyçe që lidhen me përparimin drejt integrimit evropian, duke shpresuar që në qershor Këshilli Evropian të vendosë për çeljen e negociatave të anëtarësimit me BE.

Ndër sfidat e afërta, Presidenti Meta nënvizoi tejet të rëndësishme që Shqipëria të përmbyllë një herë e mirë kapitullin e zgjedhjeve me probleme.

Reformën zgjedhore presidenti i OSBE-së e disktutoi edhe me kryetarin e kuvendit Gramoz Ruçi. Kryetari Ruçi informoi bashkëbiseduesit se komisioni i reformës zgjedhore ka filluar punë në fillim, jo në fund të legjislaturës, për t’u dalë përpara sfidave të zgjedhjeve të ardhshme lokale dhe parlamentare.

Presidenti Tsereteli vlerësoi arritjet e deritanishme të Shqipërisë dhe shprehu vazhdimin e mbështetjes në zbatimin e reformës në drejtësi, të reformës zgjedhore, luftën kundër korrupsionit, krimit dhe trafikut të drogës. /abcnews.al

opozita-bllokon-foltoren-1280x652.jpg
ent ela12:00 | 10/05/2018

Si kishte paralajmëruar opozita parlamentare nuk lejoi zhvillimin normal të seancës plenare edhe këtë të enjte.

Kjo erdhi pas shprehjes së qëndrimit politik të demokratëve, të cilët përmes kreut të kësaj force politike Lulzim Basha lajmëroi fakte të reja për denoncimin e një dite më parë: mbrojtjen politike nga ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ndaj vëllait të tij Agron Xhafaj të dënuar me vendim të gjykatës italiane për trafik droge.

Lulzim Basha: Sipas ligjit, detyrë kryesore e Ministrisë së Brendshme dhe Policisë së Shtetit, është pikërisht identifikimi i personave të dënuar me vendim gjyqësor të formës së prerë, në mungesë. Pra, është detyrë e Ministrit të Brendshëm dhe vartësve të tij në Policinë e Shtetit që të identifikonin Agron Xhafajn, të verifikonin dënimin e tij në Itali, dhe të merrnin të gjitha masat ligjore që ai të arrestohej dhe ekstradohej për të vuajtur dënimin e tij prej 7 vjet e dy muaj burgim. Ku është forca e ligjit? Por Fatmir Xhafa nuk është mjaftuar me kaq. Neni i miratuar në Komision parashikon për ekstradimin se: “Në rastin e parashikuar kur personi i kërkuar është dënuar në mungesë dhe nuk jep pëlqimin për t’u ekstraduar Ministria e Drejtësisë fton shtetin kërkues të njohë vendimin penal dhe ekzekutimin e tij. Në rastin kur kërkesa paraqitet, zbatohen proçedurat e esktradimit”. Neni i falsifikuar: “Kur personi i kërkuar është dënuar në mungesë, me përjashtim të rastit kur shteti kërkues jep garanci për rishikimin e vendimit, përndryshe, as nuk ekstradohet, as nuk e vuan dënimin në Shqipëri”.

Me përfundimin e kohës për fjalën e kryeopozitarit dhe refuzimin e kreut të kuvendit Gramoz Ruçi për zgjatjen e saj, me urdhër të Lulzim Bashës, opozita bllokoi foltoren, ndërsa kreu i Kuvendit ndërpreu seancën.

Kjo nuk ndaloi opozitën të vijonte deklaratën politike, duke vënë në jetë paralajmërimin e mediave për transmetimin e saj direkt përmes rrjetit social Facebook, ku fjalën e mori lideri historik i demokratëve.

Sali Berisha: “Këtu nuk është fjala për Agron drogën, Agron Xhafën, po është fjala për Edvin Kristaq Ramës, është fjala për Agron Xhafën, është fjala për këta uzurpatorë trafikantë të ndyrë që kanë zaptuar me drogë karriget e tyre të turpit”.

Në përfundim të denoncimit, opozita braktisi sallën në shenjë proteste duke u zhvendosur në selinë blu ku zhvilluan mbledhje të grupit parlamentar./abcnews.al

KRONIKE-5-MAJI-HOMAZHET-1280x720.jpg
ent ela14:55 | 05/05/2018

Dita e përkujtimit të dëshmorëve bëri bashkë Presidentin Ilir Meta, kryeparlamentari Gramoz Ruçi dhe kryeministrin Edi Rama. Ndërsa kryeopozitari Lulzim Basha paralajmëroi një ligj për ndalimin e simboleve të komunizmit.

Edhe këtë 5 maj homazhet në varrezat “Dëshmorët e Kombit” bënë bashkë drejtuesit e shtetit.

Njëri pas tjetrit Presidenti Ilir Meta, kryeministri Edi Rama dhe kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi vendosën kurora dhe u përkulën para monumentit “Nënë Shqipëri në nderim të të rënëve për lirinë e Atdheut.

Përkujtimores iu bashkua ministrja e Mbrojtjes dhe kryebashkiaku i Tiranës si dhe deputetë të Kuvendit. Nuk mund të mungonte kryeopozitari Lulzim Basha.

Kryeministri Rama zgjodhi të mos dalë para mikrofonëve. Ndryshe ndodhi me kreun e shtetit. Presidenti Meta nderoi kujtimin e dëshmorëve, duke iu dhënë merita për fazën aktuale në të cilën ndodhët vendi.

“Ishte kënaqësi të takoheshim edhe me përfaqësuesit e familjeve të dëshmorëve. Natyrisht ata janë kaq të shumtë, por të gjithë bashkë i bashkon përjetësia në nderim të asaj që kanë bërë për çlirimin e vendit, për 29 Nëntorin, që e vendosi Shqipërinë në anën e drejtë të historisë. Dhe jo vetëm riktheu 28 Nëntorin, që humbën më 7 prill, por njëkohësisht edhe ka bërë të mundur që Shqipëria sot të jetë edhe anëtare e NATO-s, por pse jo, edhe të ketë një perspektivë shumë të mirë edhe për çeljen e negociatave për anëtarsimin në Bashkimin Evropian, pasi ishin ata që përcaktuan gjithashtu rrugën evropiane të Shqipërisë, ashtu sikurse edhe Heroi ynë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu.”

Kreu i opozitës paralajmëroi dërgimin në parlament të një ligji për ndalimin e simboleve të komunizmit.

“PD është e angazhuar të çoj në Parlament ligjin për ndalimin e simboleve të komunizmit, dekomunistizimin e Shqipërisë,për të bërë të qartë se kurrë më nuk do të pranojmë rikthimin e të shkuarës së përgjakshme dhe të dhimbshme për të cilën shqiptarët kanë paguar çmimin më të shtrenjtë në Europë dhe kjo do të nisë me ndalimin e simboleve të komunizmit dhe portretit të gjakatarit Enver Hoxha.

Ai bëri një qasje mes sakrificës së dëshmorëve për liri dhe për luftën për liri që duhet të bëjnë shqiptarët, sipas tij, në ditët e sotme.

“Nderojmë të gjithë ata që dhanë jetën për lirinë kundër pushtuesve dhe persekutorvë komunistë. Nderojmë sot Azem Hajdarin dhe heronj të tjerë. Është një ditë nderimi, është dita për t’i kujtuar njëri -tjetrit se liria fitohet e mbrohet çdo ditë, se ditën që nuk luftojmë më për liri rrezikojmë ta humbim atë. Thirrja ime sot është të vazhdojmë ditë për ditë betejën tonë për lirinë e kërcënuar nga diktatura dhe tirania e krimit, autokracia që shkel ligjin për interesa private dhe personale të pushtetit, liria nga tirania e varfërisë, korrupsionit që zhvat dhe shkatërron pasuritë e vendit liria nga tirania dhe autokracia që shkel ligjin për interesa të pushteteve”.

Në homazhe morën pjesë edhe përfaqësues të trupit diplomatik. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono