Ruçi

MBULIM-RUCI-NE-PRAGE-ABCM5T2.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela16:45 | 04/06/2019

Praga ishte stacioni i fundit i veprimtarisë lobuese të Kryetarit të Kuvendit për të siguruar mbështetje për hapjen e negociatave. Takimin  e parë delegacioni parlamentar shqiptar e zhvilloi me Kryeministrin e Republikës së Çekisë, i cili vlerësoi arritjet e Shqipërisë. Andrej Babiš tha se do të bëjë të gjitha përpjekjet që edhe vendet e tjera të BE-së të njohin e vlerësojnë këto arritje dhe të votojnë për hapjen e negociatave me Shqipërinë në mbledhjen e ardhshme të Këshillit Europian. Në vazhdim të shpjegimeve të Kryetarit të Kuvendit mbi situatën politike në Shqipëri, Kryeministri Babiš u shpreh se “Protestat paqësore janë një element i demokracisë, por qeverisja e vendit fitohet vetëm nëpërmjet konkurrencës në zgjedhje”.

Kreu i Parlamentit u takua edhe me Kryetarin e Dhomës së Përfaqësuesve si dhe ka marrë pjesë në një seancë dëgjimore që është zhvilluar me Komisionin e Çështjeve të Europës së Dhomës së Përfaqësuesve, ku ka kërkuar lobimin e tyre me komisionet homologe në parlamentet e vendeve anëtare.

Delegacioni parlamentar shqiptar u prit edhe nga Zëvendës Presidenti i Senatit të Parlamentit të Republikës Çeke dhe kryetarë të disa komisioneve të Senatit. /ABC News Albania 24/7

MBULIM-NE-DITET-E-EUROPES-ABCM5T1.mpg_snapshot_00.27-1280x720.jpg
ent ela13:30 | 09/05/2019

Urimet në Ditën e Evropës drejtuesit më të lartë të shtetit dhe përfaqësues të politikës i kanë dërguar kryesisht nëpërmjet rrjeteve sociale.

Për Presidentin e Republikës Ilir Meta “Shqiptarët janë europianë me mendje dhe me zemër.”Kreu i shtetit ka zgjedhur ta bëjë urimin nga Instagrami, shoqëruar me një foto të tijën, ku shihet i veshur sportiv.

Në mesazhin dedikuar Ditës së Evropër Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka nënvizuar se themelet e Evropës janë liria, antifashzmi dhe solidariteti. Shqipëria është një vlerë e shtuar e Bashkimit Evropian, që i ka realizuar detyrat e shtëpisë për të qenë pjesë e saj- shkruan kryeparlamentari Ruçi.

Ndërsa kryeministri Edi Rama ia ka dedikuar rubrikën e tij të mëngjesit, kësaj dite, duke postuar një video me himnin e Evropës. /ABC News Albania 24/7

endrit-hoxha-1280x745.jpg
Sej rie10:41 | 08/05/2019

Një situatë e pazakontë ndodhi sot në Kuvend. Ndërsa kryeparlamentari Ruçi po drejtonte seancën për betimin e deputetëve të rinj, Indrit Hoxha nga listat e PD-së nuk pranoi që të merrte mandatin e deputetit. Ai e ka  refuzuar mandatin në sallën e Kuvendit.

Në momentin që kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi thirri emrin e tij të betohej ai u ngrit dhe u shpreh: “Unë Indrit Hoxha, kandidat në listën vijuese të Partisë Demokratike të Shqipërisë ndërmarr sot  këtë akt politik në emër të babait tim të ndjerë Fatmir Hoxha, i burgosur politik i regjimit kriminal që nuk reshti deri në frymën e fundit luftën për liri dhe demokraci. E ndërmarr ketë akt politik në shenjë revolte dhe neverie kundër krimit të rilindur të këtij parlamenti ilegjitim dhe në respekt të vlerave të familjes time dhe sidomos ato që im atë me la trashëgimi. Refuzoj të marr mandatin e deputetit në një vend ku klika kriminale ne pushtet ka asgjësuar Gjykatën Kushtetuese dhe Gjykatën e Lartë dhe ka kapur drejtësinë. Refuzoj të marr mandatin në Parlamentin ilegjitim që e drejton urdhëruesi i vrasësve të Arben Brocit dhe shokëve të tij në masakrën e 2 Prillit. Refuzoj të bëhem pjesë e një Parlamenti ilegjitim ku ulen hetues dhe prokurore te diktaturës të cilët kanë torturuar dhe vrarë të rinj shqiptarë. Refuzoj të marr mandatin në një parlament ilegjitim ku në karrigen e kryeministrit ulet i biri i njeriut që firmosi për varjen e poetit Havzi Nela. Refuzoj të bëhem pjesë e një parlamenti ilegjitim ku ndodhen urdhëruesit e vrasjes se tribunit të demokracisë Azem Hajdari. Ky nuk është Parlament, por galeri e krimit. Fundi i kësaj farse kriminale është shume i afërt. Unë refuzoj të bëj betimin dhe të marr mandatin sepse ai mandat i takon popullit dhe jo kriminelëve, hajdutëve dhe delenxhinjve që ndodhen sot këtu. Rroftë Shqipëria! Rroftë Demokracia! Zoti i bekoftë shqiptarët”.

Gramoz Ruçi: Zoti Indrit këtë mund ta bëje deklaratë për shtyp  jashtë seancës dhe në sallë mund të mos vije. Ti me vullnetin tënd ke bërë kërkesën dhe kë kërkuar mandatin e deputetit. Është e drejta jote kushtetuese të mos bësh betimin. Rrugë të mbarë dhe suksese në jetë!/abcnews.al

MBULIM-GRAMOZ-RUCI-NE-ITALI.mpg_snapshot_00.21-1280x720.jpg
ent ela21:19 | 15/04/2019

Busti i heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skëndërbeut u përurua në Moli të Italisë në praninë e delegacionit shqiptar, ku mes të cilëve ishin kreu i grupit parlamentar Taullant Balla dhe kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, ku ky i fundit u nderua me titullin   “Qytetar Nderi” i Portocannones. Kryetari i Kuvendit, Ruçi përuroi bustin e Skënderbeut, vepër e Skulptorit të Popullit, Muntaz Dhrami, dhuruar bashkisë së Portocannones. Busti i heroit tonë kombëtar, u vendos në hyrje të ndërtesës së bashkisë së qytetit.Kryetari i Kuvendit u shpreh me mirënjohje për ruajtjen e gjuhës dhe kulturës së Arbëreshëve. /abcnews.al

KRITIKA-INSTITUCIONET-E-PAVARURA.mpg_snapshot_00.04-1280x720.jpg
ent ela15:18 | 12/04/2019

16 nga 21 institucione të pavarura nuk kanë zbatuar detyrat që i ka caktuar Kuvendi. Vërejtjen ia ka adrsuar kryeparlamentari Gramoz Ruci në një takim që zhvilloi me drejtuesit e tyre. Ndërsa ambasadori i delegacionit evropian në Tiranë Luixhi Soreka kërkoi rezultate më të prekshme.

Janë mbledhur për t’i kritikuar më shumë instutucionet e pavarura në vend se sa për t’i vlerësuar për kontributin e tyre.

Rezultate më të prekshme kërkon nga 21 institucionet e pavarura Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca

Ndërsa Kryetari i Kuvendit u tërheq vëmendjen më shumë se gjysmës prej tyre që të tregohen korrekt me raportimin e kërkuar.

Ndërsa nga kryetari i komisionit të ligjeve u kërkua që në raportet e tyre institucionet të reflektojnë dhe ato që nuk kanë realizuar.

Në takimin e parë vjetor të kryetarit të kuvendit me institucionet e pavarura nuk munguan ankesat nga këto të fundit. /abcnews.al

Ruçi.jpg
ent ela11:43 | 06/04/2019

Shqipëria ka interes të rrisë bashkëpunimin dhe të kërkojë shtimin e investimeve nga Katari në projektet strategjike për vendin. Është kjo kërkesa e Kryetarit  të Kuvendit, Gramoz Ruçi drejtuar homologut të tij gjatë vizitës zyrtare në Katar.

Lehtësimi dhe heqja e vizave për shqiptarët është një tjetër aspekt që mundëson bashkëpunimin mes dy vendeve në shumë fusha, vecanërisht në atë të transporit ajror dhe hyrjen e Katar Airways  për fluturime direkte Doha-Tiranë- vuri në dukje Kryetari i Kuvendit. Gjithashtu z. Ruçi kërkoi mbështetjen e Shtetit të Katarit edhe për anëtarësimin e Kosovës në Interpol. /abcnews.al

SINKRON-RUCI_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.16-1280x720.jpg
ent ela15:53 | 29/03/2019

Nga Margëllici i Patosit, kryetari i kuvendit të Shqipërisë Gramoz Ruci,  i  ka konisderuar aksionet e opozites si teka fëmijësh në dyqanin e lodrave, që nuk kanë të përbashkëta me rregullat e demokracisë konkuruese për pushtet. Ruçi ka pohuar se braktisja e mandateve që të ka dhënë populli ka faturë shkatërrimtare për demokracinë dhe Shqipërinë./abcnews.al

RUCI-POROSIT-DEPUTETET-E-PS.mpg_snapshot_00.20-1280x720.jpg
ent ela14:15 | 11/03/2019

Mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Socialiste këtë të hënë e ka drejtuar kryeparlamentari Gramoz Ruçi. Ai i ka kërkuar deputëtëve që të marrin pjesë të gjithë në seancën që do të zhvillohet ditën e mërkurë dhe të përjashtojnë çdo diskutim për opozitën jashtë sallës së parlamentit.

Këtë të henë deputetët socialistë nuk i morën porositë nga Kryeministri Edi Rama, as nga kryetari i grupit parlamentar Taulant Balla, por nga vetë kryetari i kuvendit Gramoz Ruçi. Ky i fundit i ka këshilluar ctë bëjnë në seancën parlamentare që do të zhvillohet në 13 mars.

 “Të ketë prezencë në seancën plenare dhe disiplinë. Te mos ketë diskutime me objekt opozitën, por ligjet që do diskutohen në rend të ditës. Diskutimet të lidhen me nevojat e qytetarëve”.

Këshillat jepen jo thjesht për të injoruar ata që nuk janë më në sallë por edhe për të shmangur cdo përplasje në hyrje të Kuvendit, aty ku me shumë mundësi do t’i zënë pritë ish kolegët opozitarë dhe mbështetësit e tyre. Atë ditë pritet të bëjnë betimin edhe 6 deputetët të tjerë të opozitës së re siç i ka emërtuar kryeministri Edi Rama zëvëndësuesit e të dorëhequrve.

Seanca plenare e radhës është vendosur të mbahet të mërkurën në 13 mars pasi e enjtja është dita Verës, pushim zyrtar edhe për deputetët e Kuvendit. /abcnews.al

 

MBULIM-MIQTE-E-FEMIJEVE.mpg_snapshot_00.01-1280x720.jpg
ent ela15:39 | 06/03/2019

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi thirri sot mbledhjen e grupit të deputetëve “Miqtë e Fëmijëve”, me pjesëmarrjen e disa ministave dhe përfaqësuesit të UNICEF në Shqipëri, Roberto Bernardi. Ndër arritjet e vitit që lamë pas, kreu i Kuvendit njohu ndryshimet në kuadrin ligjor të vendit. Kreu i Kuvendit, Ruçi sugjeroi hartimin e një Rezolute të Kuvendit për mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, e cila do të specifikojë detyrimet në këtë aspekt për të gjithë institucionet dhe aktorët.

Mbledhja e radhës e grupit të deputetëve “Miqtë e fëmijëve” do të zhvillohet në datën 1 prill. /abcnews.al

TTT.jpg
ent ela09:54 | 28/02/2019

Kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi ka takuar këtë mëngjes delegacionin e Parlamentit Europian, që ka nisur prej ditës së djeshme takimet me aktorët politikë mbi situatën në vend.

Në njoftimin e Kuvendit, thuhet se Ruçi u ka thënë europdeputetëve se objektivat për integrimin janë drejt përmbushjes, e se organet e reja të sistemit të drejtësisë do jenë në funksion të plotë në qershor. Lidhur me krizën politike në vend, Ruçi ka deklaruar se Edi Rama ka mbështetjen e 99% të shqiptarëve, ndërsa parlamenti është legjitim, pasi vjen nga zgjedhje të ndershme të certifikuara në 2017, 100% nga numëruesit e opozitës. Kreu i Kuvendit ka thënë se opozita gëzon të drejta në Kuvend që ai si opozitar dikur nuk i ëndërronte, por opozita ka refuzuar të përdorte kontrollin parlamentar.

Sipas njoftimit të Kuvendit eurodeputeti Kelam ka kërkuar arritjen e një konsensusi politik e bashkëpunim për të dërguar një sinjal pozitiv në Europë për hapjen e negociatave.

Po sipas njoftimit të Kuvendit, raportuesi për Shqipërinë Fleckenstein ka deklaruar se ai po e humbet durimin nga qëndrimi i deputetëve të opozitës, e se pamjet e protestave vonojnë integrimin e vendit. Fleckenstein ka thënë se “Zonja e Parë” e vendit nuk duhet të pengojë negociatat. Takimet e delegacionit do finalizohen me një konferencë për shtyp, ndërsa më 5 Mars do informojnë Parlamentin Europian mbi këtë vizitë./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono