Rrugore

33f1d764-b0f9-4460-88a2-2703dc3697d1-1280x720.jpg
Autor E11:43 | 04/01/2020

Policia e Shtetit ishte përqëndruar mbrëmë në rrugën interurbane Tiranë-Durrës me radar për të parandaluar aksidentet rrugore qe shkaktohen nga drejtuesit e mjeteve që “fluturojnë” në rrugë.

Radari ka kapur mjete me shpejtësi që varionin nga 141 km/h deri në 170 km/h, ku vetëm gjatë orëve të mbrëmjes e deri në orën 01.00 të mëngjesit të datës 04.01.2020, janë pezulluar 8 Leje Drejtimi.

“Gjithashtu prej mëngjesit të datës 03.01.2020, deri në orët e mbrëmjes në të gjitha rrugët e qytetit janë ushtruar kontrolle me radar, ku janë pezulluar 6 Leje Drejtimi për shpejtësi që varionin nga 30 deri në 40 km/h më shumë se norma e lejuar brenda në qytet, 22 masa te tjera për shpejtësi pa sanksion plotësues si dhe 13 masa administrative për mos rregullim shpejtësie dhe manovra të rrezikshme, veçanërisht ne qendrat e banuara dhe në afërsi të vendkalimit të këmbësoreve, raste të cilat janë referuar Organit Administrativ Shtetëror ne Drejtorinë Vendore te Policisë Tirane, për te cilat parashikohet një dënim me gjobe nga 10.000-40.000 te reja.

Janë arrestuar në kushtet e flagrancës 10 drejtues mjetesh, nga te cilat 6 te pa pajisur me leje drejtimi dhe 4 drejtues mjetesh ne gjendje te dehur.

Nisur edhe nga aksidentet e ndodhura në ditët e para të vitit të ri, si dhe nga konstatimet e shkeljeve të shumta, të cilat janë rrezik potencial për jetën e përdoruesve të rrugës, Policia Rrugore do monitorojë me radarë rrugët e urbane dhe interurbane të Tiranës, me qëllimin e vetëm parandalimin e ngjarjeve rrugore me pasoja fatale për jetën dhe shëndetin e përdorueseve te rrugës”, ben me dije Policia e Shtetit.

aksidenti-34-1280x718.jpg
nev ila17:06 | 04/10/2019

Vdekshmëria nga aksidentet rrugore ka pësuar një ulje të lehtë, por serish është e lartë, krahasuar me vendet e Bashkimit Evropian.

Ekspertët e sigurisë rrugore sugjerojnë praninë e efektivëve të veshur civile, në kryqëzimet më problematike.

Numri i aksidenteve rrugore me vdekje në Shqipëri vijon të jetë i lartë krahasuar standardin e vendeve të Bashkimit Evropian.

Pavarësisht nismave të ndërmarra nga Policia Rrugore për parandalimin e aksidenteve përsëri, fenomeni është prezent.

Kalimtarët që nuk respektojnë vijat e bardha dhe tejkalimi i shpejtësisë nga drejtuesit e automjeteve janë dy nga arsyet e aksidenteve me pasojë fatale.

Për ekspertin e Sigurisë Rrugore, Islam Qibini, efektivët e policisë, duhet të jenë prezent në kryqëzime si edhe të monitorojnë trafikun më automjete civile që të mos dallohen nga pjesa tjetër e qytetarëve.

Si masë shtesë për të ulur numrin e aksidenteve, eksperti thekson se, duhen ashpërsuar dënimet për drejtuesit e automjeteve që janë përsëritës të shkeljeve të qarkullimit rrugore.

Gjatë 8-mujorit të 2019 u aksidentuan rreth 1400 persona nga 1500 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2018. Ndërsa në gusht humbën jetën 22 persona 5 më pak se një vit më parë./ABC News Albania 24/7

 

MAQEDONI-1280x730.jpg
ad min15:34 | 05/08/2019

Në 6-mujorin e parë të këtij viti, në Maqedoninë e Veriut rreth 70 persona kanë humbur jetën si pasojë e aksidenteve rrugore. Sipas autoriteteve vendase, shkaqet kryesore të aksidenteve janë shpejtësia, mosrespektimi i rregullave dhe drejtimi i mjeteve nën ndikimin e alkoolit.

Këto janë pamjet e aksidentit tragjik që ndodhi më 13 Shkurt të këtij viti në autostradën Shkup – Tetovë. Disa të involvuar në këtë aksident tashmë janë të akuzuar se në mënyrë të drejtpërdrejtë kanë kontribuar për vdekjen e 16 personave kur autobusi i kompanisë ‘Durmo Turs” doli nga rruga dhe rrokullis në humnerë.

Mes tyre vozitësi dhe pronari i kompanisë. Gjatë ekspertizës është vërtetuar se shpejtësia dhe gjendja jo e rregullat teknike e autobusit kanë qenë shkaktarë të këtij aksidenti tragjik.

“Autoritetet njoftojnë 69 persona kanë humbur jetën në periudhën kohore Janar – Qershor të këtij viti, në aksidentet e trafikut që kanë ndodhur në nivel vendi. Shpejtësia, mosrespektimi i rregullave të komunikacionit dhe vozitja nën ndikimin e alkoolit kanë qenë shkaqet kryesore që kanë sjellë fatkeqësitë me pasoja fatale”.

Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se gjatë gjashtëmujorit të parë të këtij viti kanë ndodhur 1281 aksidente trafiku me pasoja më të rënda, 49 aksidente trafiku që kanë shkaktuar vdekje dhe 1232 aksidente me persona të lënduar.

Numri i përgjithshëm i personave të përfshirë në këto aksidente është 2051, prej tyre 69 të vdekur dhe 1982 të lënduar. Siç njoftojnë autoritetet është shkaktuar dëm material në vlerë prej mbi 31 milion denarë.

Gjithsej 226 aksidente kanë ndodhur për shkak të shpejtësisë, 153 për shkak të mosrespektimit të shenjave të qarkullimit, 108 aksidente për shkak të vozitjes nën ndikimin e alkoolit e të ngjashme. Gjatë zbardhjes së rasteve është vërtetuar se 1254 aksidente kanë ndodhur për shkak të gabimeve të vozitësve kurse 27 të këmbësorëve. Siç njoftojnë autoritetet për siguri në trafik mesatarisht gjatë një viti në Maqedoninë e Veriut shënohen 150 viktima gjatë aksidenteve të trafikut./ABC News Albania 24/7

deget-e-pemeve-1280x716.jpg
ad min14:51 | 08/05/2019

Mosfunksionimi i sinjalistikës rrugore, mund të bëhet burim aksidentesh. I tillë është edhe rasti kur fushëpamja e semaforëve në disa rrugë, është e kufizuar për shkak të degëve të pemëve.

Sinjalistika rrugore luan një rol të rëndësishëm në disiplinimin e përdoruesve të rrugës, qytetarë apo mjete, por kur ajo nuk funksionon siç duhet sjell probleme në orientim

Në disa zona të kryeqytetit, për shkak të rritjes së degëve të pemëve, një pjesë e semaforëve kanë një fushëpamje të kufizuar, për drejtuesit e automjeteve, çka përbën problem për ta.

Në pritje që autoritetet të marrin masa për prerjen e degëve e hapjen e fushëpamjes së semaforëve, përdoruesit e rrugës, sidomos drejtuesit e automjeteve duhet të tregojnë një vigjilencë maksimale, si tek ky kryqëzim, në mënyrë që të mos bëhen shkak për aksident./ABC News Albania 24/7

aksident-2-1280x718.jpg
ent ela17:30 | 21/02/2019

Organizata Boterore e Shëndetesisë e rendit vendin tonë ndër shtetet me nivel të lartë vdekjesh në aksidentet rrugore. Vetëm në muajin janar sipas Institutit të Statistikave 15 persona humbën jetën në rrugë. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhë është kryer nga grupmoshat 25 deri ne 35 vjeç.

Rrugët në Shqipëri vrasin më tepër se në shumë shtete europiane. Vetëm gjatë muajit janar 15 persona kanë humbur jetën në aksidentet rrugore nga 13 që ishin të njëjtën periudhë të një viti më parë.   Të dhënat raportohen nga Instituti i Statistikave sipas te cilit muajin e parë të vitit u shënuan gjithsej 104 aksidente rreth 30 me pak se janarin e 2018.  Shkaku kryesor i tyre në 86.5%  të rasteve është sjellja e drejtuesit të mjetit. Numri më i lartë i aksidenteve në këtë periudhe është kryer nga grupmoshat 25 deri ne 35 vjeç.  Instituti i Statistikave vëren një rritje me 30.4% te aksidenteve rrugore shkaktuar nga kjo grupmosh karahasuar me të njëjtën periudhe të një viti më parë. Shqipëria renditet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë ndër  vendet me nivel të lartë të vdekjeve nga aksidentet rrugore në Europë, 13.7 vdekje për 100 mijë banorë. Raporti i fundit thekson se rrugët me vdekjeprurëse i ka Rusia me 18 vdekje për 100 mijë banorë, ndërsa rrugët me të sigurta janë në Norvegji dhe Zvicër përkatësisht 2.7 dhe 2.8 vdekje për 100 mijë banorë. Përdoruesit e rrugës në këto vende kanë 5 herë më pak të ngjarë që të vriten në një aksident rrugor se në Shqipëri dhe 7 herë më pak se në Rusi./abcnews.al

mithat-tola.jpg
ent ela21:44 | 10/01/2019

Moti i keq prej disa ditësh ka mbërthyer të gjithë vendin. Disa zona malore janë të izoluara nga trashësia e borës. I ftuar në “Mbrëmja ABC”,  kreu i Policisë Rrugore Mithat Tola, duke folur për vështirësitë e krijuara në disa akse rrugore, tha se kompanitë për mirëmbajtjen e rrugëve kanë mungesë mjetesh dhe janë kapur të papregatitura.

“Këto vështirësi mund të vijë edhe nga mungesa e mjeteve nga ana e kompanive për mirëmbajtjen e rrugëve. Nga pikëpamja zyrtare kemi kërkuar që të gjtha kompanitë të kishin në dispocion sasi kripe. Besoj se jemi në kushtetet ku qarkullimi ka vijuar normalisht. Nuk kemi pasur aksidente rrugore me pasojë, kemi pasur vetëm plagosje. Policia rrugore është në alert dersa akset të lirohen totalisht. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës do t’i shtojmë forcat dhe kontrollet”.

Ndërsa ai u shpreh se shpejtësia trej normave të lejuara dhe mungesa e sinjalistikës në disa akse rrugore mund të jenë burim aksidentesh.

“Gabimet që bëjnë shpesh herë është  se shoferët ecin me shpejtësi. Ndërsa nga ana tjetër dhe mungesa e sistemit të sinjazilimit, mund të jetë burim aksidentesh. Kujtojmë këtu disa akse në dalje të Kukësit. Në ditë dimri kur ka prezencë akuli dhe dëbore duhet që automjetet të ruajnë distancën. Gjithashtu përdorimi i zinxhirëve në disa segmentë rrugorë është i rëndësishëm”.

Më tej kreu i Policisë Rrugore foli për zonat ku qarkullimi është bllokuar ose bëhet i mundur vetëm me zinxhirë.

“Në zonën e Dibrës në disa komuna qarkullimi bëhet vetëm me zinxhirë. Gjithashtu ka komuna në Kukës që kalohet me vështirësi për shkak të trashësisë së borës. Ka pasur probleme midis rrugës Kukës-Dibër ku trashësia e borë arrin në 80 cm.  Edhe në qytetin e Gjirokastrës paraqiten vështirësi në qarkullimin rrugor”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono