Rrugor

zjarrrr.jpg
nev ila13:26 | 13/08/2019

Flakët përfshijnë një sipërfaqe toke në afërsi të rrugës nacionale Korçë-Ersekë, në vendin e quajtur “Antenat”.

Zjarri favorizohet nga era duke përhapur flakët, dy mjete zjarrfikëse po punojnë për të vënë në kontroll situatën.

Korçë, dyshohet se zjarri është i qëllimshem dhe se është vënë nga banorët për të pastruar tokën./abcnews.al

trafiku-rruga-thumane-1280x703.jpg
nev ila11:40 | 13/08/2019

Superstrada nga Fushë Kruja në Thumanë është bërë e pakalueshme.

Prej ditësh trafiku në këtë rrugë është i rënduar por ditën e sotme siç raporton gazetari i ABC News Ahmet Zani  në një gjatësi prej dy km rruga është bllokuar në dy korsitë e saj.

Makinat presin në radhë prej orëve të para të mëngjesit.

Fluksi është i madh dhe duket sikur ky është dhe shkaku i kësaj situate të rënduar që nuk po i jep dot zgjidhje as policia dhe askush tjetër./ABC News Albania 24/7

shkoder-1280x716.jpg
ad min14:10 | 05/08/2019

Në hyrje dhe në dalje të Shkodrës makinat qëndrojnë në radhë me orë të tëra. Kjo për shkak të fluksit qoftë nga dogana e Hanit të Hotit, dhe fluksit në drejtim të Velipojës.
Dalja dhe hyrja në qytetin e Shkodrës behet çdo ditë dhe më e vështirë.  Drejtuesit e mjeteve janë të irrituar.

Të evitosh fluksin dhe  të dalësh nga Shkodra duhet të gjesh rrugë alternative. Një e tillë është edhe segmenti që lidh lagjen Tepe me atë të Ajasë në Shkodër. Një rrugë e shkatërruar, me gropa të mbushura me ujë, por një mundësi për të mos mbetur me orë të tëra në trafik.

Problemi më i madh është tek Ura e re e Bunës. Kolona e automjeteve nis nga Muriqani. Asaj i shtohen mjetet nga qyteti i Shkodrës në drejtim të Urës së Bahcallekut për të vijuar drejt Velipojës dhe Lezhës.
Pritjet janë ekstreme sidomos gjatë orëve të paradites sidomos drejt Plazhit të Velipojës. Por pamje te tilla janë të përditshme pa dallim nëse është fundjave apo jo.

Simon Shkreli

Gazetar i ABC News, Shkodër

balluku-1280x701.jpg
ent ela15:20 | 19/03/2019

Falë rikonstruksionit të ambienteve të saj, Drejtoria Rajonale e Transportit Rrugor në Elbasan ofron tashmë kushte më të mira për qytetarët. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi ambientet e rikonstruktuara dhe theksoi se kemi një drejtori totalisht të rinovuar, e cila shërben si një nga drejtoritë model. Cilësia e shërbimit është e përmirësuar, por edhe kushtet në të cilat ofrohet shërbimi janë përmirësuar ndjeshëm, u shpreh Balluku. Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë bëri me dije se vlera e investimit bashkëkohor në Drejtorinë Rajonale të Transportit Rrugor në Elbasan kap vlerën e 40 milionë lekëve.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono