rruge

rrethrrotullim-sauku.jpg
ad min16:23 | 24/06/2019

Pas aksidentit tragjik në rrethrrotullimin e Saukut, janë shtuar disa elemente te sigurisë rrugore. Por, sipas ekspertëve të fushës ka shumë shkaqe për aksidente të tilla fatale.

Kjo ishte tek rrethrrotullimi i Saukut në Tiranë rreth 1 javë më parë. Sot pamja që gjeti kamera e ABC News ishte e tillë. Duket se diçka ka ndryshuar sa i takon rritjes së sigurisë.

Fatkeqësisht shumë vonë për një familje nga Tirana që një javë më parë humbi  3 anëtarë të saj në një aksident pranë këtij vendi.

Përfundimet e ekspertizës zyrtare për shkaqet e këtij aksidenti që i mori jetën dy bashkeshortëve dhe vajzës së tyre ende nuk kanë dalë. Por Autoriteti Rrugor Shqiptar mori disa masa, duke vendosur tabela pulsuese dhe fosforeshente në mënyrë që drejtuesit e mjeteve të kenë disa lehtësi më shumë kur qarkullojnë në këtë aks.

Por, sipas ekspertit autoteknik të sigurisë rrugore Islam Qibini, sinjalistika në këtë rrethrrotullim përsëri ka mangësi edhe pse sapo është vendosur.

“Në segmentin rrugor ku ka ndodhur ky aksident dhe drejtimi i veturës tip “BMË” kemi sinjalistikë vertikale dhe horizontale. Kemi sinjalistikë vertikale për kufizim shpejtësie nga 80, 60, 40 deri në 20, por kemi pa plotësuar me sinjalistikë të ndritshme. Bordura e këtij rrethrrotullimi duhej të ishte me fosforeshente. ME vendosjen e pulsanteve të ndritshme, i tërheqin vëmendjen drejtuesit të mjetit, i cili detyrohet për të ulur shpejtësinë  dhe për të qarkulluar në mënyrë normale në rrethrrotullim”, tha ai.

Ndër shumë shkaqet për numrin e lartë  të aksidenteve rrugore me pasoja fatale për jetën, sipas Qibinit është edhe mungesa e patrullave të Policisë Rrugore në akset problematike.

“Nuk është organizuar, planifikuar dhe dislokuar forcat e shërbimeve të policisë rrugore  në pikat ku ka fluks dhe volum të madh të lëvizjes së mjeteve”, u shpreh Qibini.

Për të ulur vdekshmërinë nga aksidentet rrugore, eksperti sugjeron zbatim më të rreptë dhe në vazhdimësi të Kodit Rrugor.

“Kohët e fundit këto detyra që janë të përcaktuara në Kodin Rrugor nuk po zbatohen. Janë zbehur kërkesat e Policisë Rrugore nga atyre drejtuesve, të cilët përdorin pije alkoolike, ecin me shpejtësi ose përdorin celular gjatë drejtimit të automjetit”, tha Qibini./ABC News Albania 24/7

belinda-balluku.jpg
ad min14:58 | 20/06/2019

Autostrada Tiranë-Durrës nuk do të bëhet me pagesë këtë vit. Sqarimet i bën Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku në interpelancën e thirrur në parlament. Ky projekt është ende në fazë studimi dhe nuk duhet të bëhet fakt i kryer ka nënvizuar ministrja Balluku.

Autostrada Tiranë-Durrës nuk do të përjashtohet nga rrugët me pagesë. Koha kur do të ndodhë është ende e paqartë sepse vazhdon të jetë një projekt në letër. Sqarimet i bën Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku.

“Nuk bëhet fjalë për të vendosur një tra as në Shtator, as në Nëntor dhe as në Dhjetor. Ky është një projekt të cilin e kam gjetur në tryezën time të punës dhe po vlerësoj seriozisht me ekspertët. Sot as unë dhe as ju nuk mund të diskutojmë për këtë projekt”, tha Balluku.

Në interpelancën e thirrur nga deputeti Artur Roshi, Minstrja Balluku  i kërkon të kuptojë se janë të nevojshme rrugët me pagesë.

“Duke vazhduar dhe duke paguar për çdo rrugë. I bie që pas pak kohësh një xhiro për në Shqipëri t’i shkojë kostoja 50 Euro, që do të thotë të privosh 85% të shqiptarëve që të lëvizin dhe do i shohim shumë qytete vetëm nëpërmjet kartolinave”, tha Roshi.

“Të gjitha rrugët që në të ardhmen do të kenë atë që ju e quani tra, ka kuptim të aplikohet sepse ka të bëjë me mirëmbajtjen ka të bëjë me rehabilitimin e asaj rruge. Qereia po punojnë që në të ardhmen Të gjitha ato projekte që do të kenë detyrimin e pagesës do të kenë edhe rrugët alternative”, tha Balluku.

Për ministren Belinda Balluku segmentet e reja janë të kushtueshme. Zgjidhjen qeveria e sheh te koncesionet të cilat janë investime që paguhen nga privati dhe që shlyhen në kohë më të gjatë nga shteti./ABC News Albania 24/7

TRAFIKU-NE-FIER-MBULIM.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ad min11:27 | 17/06/2019

Nisja e sezonit turistik drejt Jugut të Shqipërisë ka rikthyer stresin e radhëve kilometrike të qindra automjeteve, që u duhet të presin më orë për të kaluar segmentin Levan-Fier.

Mbrëmë për disa orë me radhë trafiku i automjeteve ka qenë prezent në të gjithë rrugën. Pushuesit që ktheheshin plazhet e jugut kanë qëndruar gjatë duke pritur dhe policia e ka patur të pamundur të normalizojë qarkullimin.

Një pjesë e automjeteve kanë lëvizur përmes by-passit të Fierit, i cili nuk ka përfunduar.

Sipas Autoritetit të Rrugëve Nacionale, ky by-pass bëhet i kalueshëm në fund të muajit Qershor, atëherë kur edhe fluksi i automjeteve që lëviz drejt plazheve të Jugut të Shqipërisë arrin kulmin./ABC News Albania 24/7

protesta-ne-vlore.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela09:53 | 17/06/2019

Banorët e Cerkovinës në Vlorë kanë dalë sërish në protestë. Ata janë grumbulluar para bashkiseë dhe kërkojnë takim me kryebashkiakun Dritan Leli. Banorët kërkojnë rrugë dhe ujë dhe sipas tyre në fshat nuk është vënë dore asnjëherë. Një javë më parë ata u futën brenda ambjenteve të bashkisë me të njëjtat kërkesa. Policia bashkiake i shpërndau pa shkaktuar ndonjë incident. /ABC News Albania24/7

55-1280x636.jpg
ad min12:00 | 13/06/2019

Londra i hap rrugë ekstradimit në SHBA të themeluesit të Wikiliks. Ministri i Brendshëm britanik  ka firmosur kërkesën e Departamentit Amerikan të Drejtësisë për ekstradimin e Julian Asanzh. Por vendimin përfundimtar pritet ta marrë gjykata këtë të premte.

Ministri i brendshëm britanik Saxhid Javid konfirmoi gjatë një interviste radiofonike për BBC, se kishte firmosur kërkesën për ekstradim për Julian Asanz e bërë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por ministri britanik theksoi se vendimi përfundimtar i takon gjykatës. Gjatë fjalës së tij Javid pohoi se themeluesi i Wikiliks qëndronte me të drejtë në burg. Ai tha se kërkesa e Shteteve të bashkuara të Amerikës për ekstradimin e tij d o të diskutohet të premten në gjykatë, por ai personalisht e kishte firmosur.

Firma e Javid është një akt teknik dhe paraprak. Në seancën e të premtes nuk dihet nëse Asanzh do të jetë i pranishëm në sallën e gjyqit. Kjo për shkak të kushteve të tij shëndetësore, që kanë detyruar autoritetet e burgut që ta transferojnë në spitalin e burgut në masa të rrepta sigurie.

Asanzh po vuan dënimin me 50 javë burg që iu dha pasi kishte shkelur rregullat e lirisë me kusht në vitin 2012 kur u strehua në ambasadën e Ekuadorit në Londër. Por çështja përballë drejtësisë britanike me kërkesën e ekstradimit të shteteve të Bashkuara të Amerikës, mund të zgjasë me muaj.

Kjo dhe për shkak të kundërshtimit të paralajmëruar nga ana e avokatëve të Asanzh, të cilët e krahasojnë qëndrimin e Uashingtonit  me një persekutim. Por dhe si një mënyrë hakmarrjeje për shkak të publikimit në vitin 2010 nga Uikiliks të shumë dokumenteve të rezervuara amerikane, me prova për  krime lufte në Irak dhe Afganistan. P

or efekti më konkret i firmës së ministrit britanik është prioriteti që i jepet Shteteve të Bashkuara të Amerikës në krahasim me kërkesën e njëjtë që mund të vijë nga Suedia, pas nisjes në Stokolm të hetimeve për përdhunim kundër aktivistit Australian. Kërkesë e cila aktualisht është bllokuar pasi një gjykatë e Uppsala nuk pranoi një mandat të dytë arresti nga prokuroria, duke i konsideruar provat si të pamjaftueshme /ABC News Albania 24/7

Capture-1280x691.jpg
ent ela10:50 | 11/06/2019

Dhjetëra banorë të fshatit Trevëllazër në Vlorë protestuan në ambientet brenda Bashkisë së qytetit, për ujë të pijshëm dhe rrugë. Banorët shprehen se në atë fshat nuk investon askush që prej 30 vitesh.

Hynë me forcë brenda në Bashki dhe kërkuan rrugë dhe ujë. Janë banorë të fshatit Trevëllazër të Vlorës, por kryetari Dritan Leli nuk ndodhej në zyrë.

“Duam Ujë”.

Me ndërhyrjen e policisë bashkiake protestuesit u larguan pa shkaktuar ndonjë incident. Më herët ata e kishin kërkuar kryebashkiakun Leli në oborrin e bashkisë. Duan ujë të pijseëm dhe rrugë

“Protestojmë për të drejtat tona se kryetari para 4 vitesh na premtoi edhe për ujë e drita dhe për rrugën. Është turp i botës të mos shtrohen 3 km”.

“Rruga është bërë copë-copë”.

“Në çdo fushatë vijnë, gënjejnë dhe ikin, marrin votat dhe ikin”.

Bëhet fjalë për 5 km rrugë që lidh fshatin Trevëllezër me rrugën nacionale Vlorë –Fier. Në dimër mbulohet nga balta, kurse në verë këtu ka vetëm pluhur.

Në këtë fshat mungon dhe uji i pijshëm. Banorët thanë se ka 30 vjet që aty nuk investon askush.

/ABC news Albania 24/7

liverpool.jpg
ad min11:30 | 03/06/2019

Plot 750 000 tifozë të Liverpulit festuan në rrugët e qytetit fitoren e Championsit në Madrid. Skuadra udhëtoi në autobusin tradicional pa çati, në një festë që nuk ishte parë prej 14 vitesh

Gjithçka nisi që përpara ndeshjes, në Madrid. Mbi 50 000 tifozë të Liverpulit e bënë të shkëlqyer atmosferën në vigjilje të finales së Ligës së Kampionëve ndaj Totenhemit, dhe festimi i tyre, për fat, nuk do të prishej në përfundim.

Ndërsa, skuadra harbohej në dhomën e zhveshjes në stadiumin “Uanda Metropolitano”, qyteti priste kthimin e saj në shtëpi, për t’i dhënë mirëseardhjen e merituar. Ndodhi pikërisht si 14 vjet më parë, pas finales së paharruar të Stambollit fituar me penallti ndaj Milanit, duke u ndodhur në humbje 0-3.

Drama në Madrid nuk ishte e njëjta, por elektrizimi nga triumfi nuk ishte aspak më i vogël. Plot 750 000 tifozë u mblodhën në rrugët e qytetit bregdetas anglez, duke e kthyer parakalimin e të kuqve, në një ceremoni triumfale.

Ajri u mbush me tymin me ngjyrë të kuqe, lëshuar nga flakadanë dhe gjithçka tjetër tymuese, me letra të vogla gjithashtu të kuqe, ndërsa flamujt e banderolat ishin të shumta, sipas traditës liverpulase, thuajse unike në futbollin anglez.

Rrugët drejt qendrës së qytetit u bllokuan për shumë orë, ndërsa tabelat e qarkullimit dhe semaforët u kthyen në ulëse për tifozët më të zjarrtë. Tifozët mezi pritën një rast për të kremtuar, pasi kishin kaluar 7 vjet nga trofeu më i vonshëm, Kupa e Ligës, si dhe 14 vjet që nga Championsi i fundit.

Përkrahësit shpresojnë që trajneri Jurgen Klop do të dijë ta forcojë skuadrën për të fituar edhe titullin kampion sezonin e ardhshëm./ABC News Albania 24/7

Gutting_Olav_SVS4065_20x30_002-1280x853.jpg
ad min12:50 | 31/05/2019

Përmes një deklarate për shtyp, deputeti i CDU, Olav Gutting ka shprehur respekt për progresin e Shqipërisë, duke deklaruar njëkohësisht se vendo ka ende shumë rrugë për të bërë. “Problemet e brendshme janë shqetësuese, por ne duhet të jemi të kujdesshëm kur këshillojmë Shqipërinë, për shembull sa i përket datës së zgjedhjeve” – shkruan Gutting. Sipas tij politikanët atje mund vetëm të thonë se dalja nga parlamenti dhe hedhja e bombave molotov nuk janë opsion dhe nuk përputhet me vlerat evropiane. Ndasitë politike duhet të zgjidhen përmes dialogut dhe debatit parlamentar – vijon Gutting, i cili vijon me përshëndetjen e progresit që Shqipëria ka bërë dhe njohjen e këtij përparimi nga raporti i Komisionit Europian. Në përfundim të deklaratës, Gutting pranon se rrugëtimi i Shqipërisë në këtë proces duhet shqyrtuar nga këndvështrimi i tyre për t’u analizuar më vonë, por kjo – përfundon deputeti i partisë së Merkel – duhet të ndodhë në dialog./ABC News Albania 24/7

rruge.jpg
ad min18:20 | 27/05/2019

Investimet e Bashkisë së Tiranës në nivel kapilar po vijojnë duke prekur çdo rrugicë të kryeqytetit. Gjatë ditëve të fundit, punonjësit e Mirëmbajtjes së Rrugëve po punojnë për të rehabilituar dhe asfaltuar disa rrugë në kryeqytet, duke u kujdesur për shtresat asfaltike, trotuaret, dhe ndriçimin.

Sikurse tregohet edhe në fotot e publikuara nga Drejtoria e Mirëmbajtjes së Rrugëve, investimet kanë prekur edhe rrugën “Ibrahim Hasmema” në kryeqytet, duke iu mundësuar banorëve të zonës kushte sa të mira.

Duke qenë se stina e verës po afron, banorët e kësaj lagje nuk do të lëvizin më mes pluhurit dhe baltës, pasi rruga është asfaltuar plotësisht. Ndërkaq, ndërhyrjet do të vijojnë edhe në rrugë të tjera të Tiranës, për ta bërë sa me komode lëvizjen e këmbësorëve./abcnews.al

RRUGE-1280x718.jpg
ad min15:00 | 08/05/2019

Agjencitë turistike po përballen me anulim të tureve të prenotuara më herët për të vizituar Shqipërinë. Kjo sipas Shoqatës Shqiptare të Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike, vjen për shkak të situatës në vend. Më shqetësim, turoperatorët shohin dhe punimet në infrastrukturë në pikun e sezonit. 

Punimet e njoftuara nga Autoriteti Rrugor Shqiptar në autostradën Tiranë-Durrës nga Maji deri në Korrik në funksion të rehabilitimit të sistemit të ndriçimit kanë shqetësuar turoperatorët. Ata i druhen një frenimi të numrit të turisteve që zgjedhin të vizitojnë Shqipërinë ndërsa tregojnë se një situatë të ngjashme e kaluan vitin e shkuar.

“Turet kanë filluar dhe natyrisht duhet ta kenë më të lehtë të kalojnë nga pika A në pikën B dhe jo të fillojmë në të njëjtën kohë të hapim këto segmente dhe t’i bllokojmë. Nuk e kuptoj pse nuk duhen bërë këto gjëra gjatë natës dhe jo në 8 të mëngjesit, kur edhe autobusët turistikë bien në trafik. Në pikën e trafikut bllokohet autostrada, arteria kryesore që lidh Rinasin me gjithë pjesën e jugut ku kalon dhe pjesa kryesore e fluksit turistik”.

Faktor ky që sipas kryetarit të Shoqatës Shqiptare të Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike i shtohet pasigurive që po shfaqin turistet në prag të zgjedhjeve lokale e tensionit politik që mbizotëron në vend.

“Gjëja më e keqe është se nuk po shohim edhe një zgjidhje të krizës politike. Nuk ka një dritë në fund të tunelit. Duket sikur janë dy palë që nuk po gjejnë një pikë të përbashkët dhe kjo rrit pasigurisë e turizmit. Nuk e dimë se si do shkojë sepse ka pasur bllokime rrugësh dhe skena dhune, të cilat kanë ndikuar dhe në prenotimet e turizmit. Tregu italian është i ndjeshëm ndaj këtyre pamjeve. Mediat italiane si duket kanë shkruajtur shumë për ç;ka ndodh kryesisht në tiranë dhe ka pasur shumë anulime rrugësh”.

Vitin e shkuar vizituan Shqipërinë rreth 6 milionë turistë sipas Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit, e cila këtë sezon shfaqet me optimistë, ndërsa turoperatorët thonë se sfidë nuk janë numrat.

“Sfida është të kemi një turizëm cilësor dhe të marrim më shumë të ardhura nga këta turistë sepse për momentin jemi destinacioni me të ardhura të ulëta për qëndrim turisti”./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono