rruge

DURES-1-1280x718.jpg
Sej rie14:15 | 11/08/2019

Nga mëngjesi deri në mbrëmje, i gjithë qyteti është në kaos. Ardhja e emigrantëve si dhe turistëve për pushimet verore ka rënduar trafikun. Lëvizja në Durrës apo edhe në zonat turistike është një sfidë më vetë.

Qëndrimi për një kohë të gjatë në trafik është i përditshëm. Jo vetëm gjatë ditës, por edhe në mbrëmje, kohë në të cilën gjendja rëndohet edhe më shumë. Kjo mbetet e lodhshme për përdoruesit e rrugës.

“Përpara të së mbërrijnë në destinacion, pjesën më të madhe të kohës së tyre drejtuesit e automjeteve e kalojnë në trafik. Përvese rrugëve të ngushta, situata rëndohet edhe nga mosrespektimi i rregullave të kodit rrugor. Ndalesat dopio-fil apo edhe parkimet në zonat e ndaluara krijojnë vështirësi në lëvizje”.

Kaosi ndihet në çdo rrugë. Përballë kësaj situate edhe policia e qarkullimit rrugor mbetet e pafuqishme për t’i dhënë një zgjidhje.

Të pakët në numër, patrullat monitorojnë vetëm disa prej zonave problematike kryesisht ato turistike, duke lënë jashtë vëmendjes shumë rrugë të tjera. Veç qytetit, të tjera rrugë të ngarkuara mbeten, rruga e Plazhit, unaza e Shkozetit, aksi Plepa-Golem si dhe Maminas-Gjiri i Lalësit.

ENKELEDA ARAPI

GAZETARE E ABCNEWS, DURRES

258036304-tatortks2-4MnRbHSua7.jpg
Sej rie22:15 | 01/08/2019

Një 21-vjeçar shqiptar është qëlluar për vdekje në Gjermani. Nga raportimet e para bëhet me dije se ka qenë shoku i tij që e ka qëlluar me 5 plumba. Ngjarja ka ndodhur në Kassel të Gjermanisë, pranë një “Fast Food-i”. Policia ka arrestuar në shtëpinë e tij 26-vjeçarin e dyshuar si autor të krimit, por ky i fundit nuk e ka pranuar fajin.

Ai kishte ikur nga vendngjarja, por me ndihmën e dëshmitarëve është bërë i mundur identifikimi i tij dhe më pas është arrestuar nga autoritetet gjermane. Autori është një gjerman i lindur në Kassel, kurse viktima është nga Kosova.

Sikundër raportojnë mediat e huaja, dy të rinjtë njiheshin me njëri-tjetrin. Besohet se mes tyre ka pasur një grindje por ende nuk janë bërë të ditura motivet. Policia gjermane ka nisur hetimet për të zbuluar shkaqet e kësaj ngjarje të rëndë./abcnews.al

korca-1280x720.jpg
G. P.16:59 | 27/07/2019

Pesë persona kanë mbetur të plagosur në tre aksidente që kanë ndodhur në akset nacionale të Korçës. Aksidenti i parë është regjistruar në rrugën Korçë-Kapshticë, ku një mjet ka dalë nga rruga dhe për pasoje ka mbetur e plagosur drejtuesja e mjetit dhe dy vajza që udhëtonin si pasagjere.

Në aksidentin tjetër që ndodhi në aksin Korçë–Pogradec një grua është plagosur nga përplasja e dy mjeteve. Në të njëjtin aks nacional një 35-vjeçar që drejtonte një motor u godit nga një mjet dhe ndodhet në gjendje kritike për jetën në spitalin e Pogradecit./ABC News Albania 24/7

aksidentii.jpg
G. P.21:25 | 10/07/2019

Nëntë persona kanë mbetur të plagosur në një aksident rrugor në fshatin Vërdovë. Të rinjtë e moshës 30-35 vjeç udhëtonin me një mjet fuoristradë, e cila doli nga rruga në aksin Korçë-Pogradec.

Për pasojë dy vëllezër që ndodhen në gjendje të kritike për jetën u transportuan në Tiranë kurse shtatë të tjerë po marrin ndihmën mjekësore në spitalin e Pogradecit. Këta të fundit nuk paraqesin rrezik për jetën.

Ata po udhëtonin nga Kalivaçi në drejtim të Pogradecit. Dyshohet se shkak për aksidentin të jetë bërë moti i keq./ABC News Albania 24/7

shqiptaret-1.jpg
G. P.20:01 | 08/07/2019

Janë të shumta rastet kur shqiptarët janë kapur me dokumente false me qëllim që të kalojnë në Britaninë e Madhe. Më e fundit vjen nga Spanja, ku janë ndaluar në aeroportin e Almerias dy shqiptarë, të cilët me dokumente false synonin të shkonin në Irlandë dhe më pas në Mbretërinë e Bashkuar.

Agjentët arrestuan fillimisht më 18 Qershor një 24-vjeçar me iniciale D.C gjatë në kontrolli. I riu paraqiti një pasaportë greke, e cila rezultoi të ishte false. Ndërkohë javën e kaluar një 40-vjeçar shqiptar u kap pasi kishte një pasaportë sllovene false. Të dy shqiptarët fillimisht kishin destinacion Dublinin dhe më pas Britaninë e Madhe.

Sipas autoriteteve spanjolle, ata kishin kontaktuar me organizata kriminale që merren me trafikimin e njerëzve dhe prodhimin e dokumenteve false. Të dy kishin udhëtuar për në shtetin iberik nga Greqia.

Kjo nuk është hera e parë që shqiptarët kapen me dokumente false në përpjekje për të shkuar në Britaninë e Madhe. Madje përpjekjet e tyre për të emigruar në vende të ndryshme të Europës përmes dokumenteve false ka vendosur në lëvizje vitin e kaluar drejtësitë e vendeve ku kalojnë rrugët e shqiptarëve për të shkuar në Britani.

Përveç rrugëtimit me dokumente false, shqiptarët kanë zbuluar dhe “shtigje” të reja. Shpesh mediat holandeze kanë raportuar për një qytet të vogël të quajtur Moerdijk, ku ata presin për t’u ngjitur fshehurazi nëpër kamione, në mënyrë që të shkojnë në Britani./abcnews.al

rrethrrotullim-sauku.jpg
G. P.16:23 | 24/06/2019

Pas aksidentit tragjik në rrethrrotullimin e Saukut, janë shtuar disa elemente te sigurisë rrugore. Por, sipas ekspertëve të fushës ka shumë shkaqe për aksidente të tilla fatale.

Kjo ishte tek rrethrrotullimi i Saukut në Tiranë rreth 1 javë më parë. Sot pamja që gjeti kamera e ABC News ishte e tillë. Duket se diçka ka ndryshuar sa i takon rritjes së sigurisë.

Fatkeqësisht shumë vonë për një familje nga Tirana që një javë më parë humbi  3 anëtarë të saj në një aksident pranë këtij vendi.

Përfundimet e ekspertizës zyrtare për shkaqet e këtij aksidenti që i mori jetën dy bashkeshortëve dhe vajzës së tyre ende nuk kanë dalë. Por Autoriteti Rrugor Shqiptar mori disa masa, duke vendosur tabela pulsuese dhe fosforeshente në mënyrë që drejtuesit e mjeteve të kenë disa lehtësi më shumë kur qarkullojnë në këtë aks.

Por, sipas ekspertit autoteknik të sigurisë rrugore Islam Qibini, sinjalistika në këtë rrethrrotullim përsëri ka mangësi edhe pse sapo është vendosur.

“Në segmentin rrugor ku ka ndodhur ky aksident dhe drejtimi i veturës tip “BMË” kemi sinjalistikë vertikale dhe horizontale. Kemi sinjalistikë vertikale për kufizim shpejtësie nga 80, 60, 40 deri në 20, por kemi pa plotësuar me sinjalistikë të ndritshme. Bordura e këtij rrethrrotullimi duhej të ishte me fosforeshente. ME vendosjen e pulsanteve të ndritshme, i tërheqin vëmendjen drejtuesit të mjetit, i cili detyrohet për të ulur shpejtësinë  dhe për të qarkulluar në mënyrë normale në rrethrrotullim”, tha ai.

Ndër shumë shkaqet për numrin e lartë  të aksidenteve rrugore me pasoja fatale për jetën, sipas Qibinit është edhe mungesa e patrullave të Policisë Rrugore në akset problematike.

“Nuk është organizuar, planifikuar dhe dislokuar forcat e shërbimeve të policisë rrugore  në pikat ku ka fluks dhe volum të madh të lëvizjes së mjeteve”, u shpreh Qibini.

Për të ulur vdekshmërinë nga aksidentet rrugore, eksperti sugjeron zbatim më të rreptë dhe në vazhdimësi të Kodit Rrugor.

“Kohët e fundit këto detyra që janë të përcaktuara në Kodin Rrugor nuk po zbatohen. Janë zbehur kërkesat e Policisë Rrugore nga atyre drejtuesve, të cilët përdorin pije alkoolike, ecin me shpejtësi ose përdorin celular gjatë drejtimit të automjetit”, tha Qibini./ABC News Albania 24/7

belinda-balluku.jpg
G. P.14:58 | 20/06/2019

Autostrada Tiranë-Durrës nuk do të bëhet me pagesë këtë vit. Sqarimet i bën Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku në interpelancën e thirrur në parlament. Ky projekt është ende në fazë studimi dhe nuk duhet të bëhet fakt i kryer ka nënvizuar ministrja Balluku.

Autostrada Tiranë-Durrës nuk do të përjashtohet nga rrugët me pagesë. Koha kur do të ndodhë është ende e paqartë sepse vazhdon të jetë një projekt në letër. Sqarimet i bën Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku.

“Nuk bëhet fjalë për të vendosur një tra as në Shtator, as në Nëntor dhe as në Dhjetor. Ky është një projekt të cilin e kam gjetur në tryezën time të punës dhe po vlerësoj seriozisht me ekspertët. Sot as unë dhe as ju nuk mund të diskutojmë për këtë projekt”, tha Balluku.

Në interpelancën e thirrur nga deputeti Artur Roshi, Minstrja Balluku  i kërkon të kuptojë se janë të nevojshme rrugët me pagesë.

“Duke vazhduar dhe duke paguar për çdo rrugë. I bie që pas pak kohësh një xhiro për në Shqipëri t’i shkojë kostoja 50 Euro, që do të thotë të privosh 85% të shqiptarëve që të lëvizin dhe do i shohim shumë qytete vetëm nëpërmjet kartolinave”, tha Roshi.

“Të gjitha rrugët që në të ardhmen do të kenë atë që ju e quani tra, ka kuptim të aplikohet sepse ka të bëjë me mirëmbajtjen ka të bëjë me rehabilitimin e asaj rruge. Qereia po punojnë që në të ardhmen Të gjitha ato projekte që do të kenë detyrimin e pagesës do të kenë edhe rrugët alternative”, tha Balluku.

Për ministren Belinda Balluku segmentet e reja janë të kushtueshme. Zgjidhjen qeveria e sheh te koncesionet të cilat janë investime që paguhen nga privati dhe që shlyhen në kohë më të gjatë nga shteti./ABC News Albania 24/7

TRAFIKU-NE-FIER-MBULIM.mpg_snapshot_00.05-1280x720.jpg
G. P.11:27 | 17/06/2019

Nisja e sezonit turistik drejt Jugut të Shqipërisë ka rikthyer stresin e radhëve kilometrike të qindra automjeteve, që u duhet të presin më orë për të kaluar segmentin Levan-Fier.

Mbrëmë për disa orë me radhë trafiku i automjeteve ka qenë prezent në të gjithë rrugën. Pushuesit që ktheheshin plazhet e jugut kanë qëndruar gjatë duke pritur dhe policia e ka patur të pamundur të normalizojë qarkullimin.

Një pjesë e automjeteve kanë lëvizur përmes by-passit të Fierit, i cili nuk ka përfunduar.

Sipas Autoritetit të Rrugëve Nacionale, ky by-pass bëhet i kalueshëm në fund të muajit Qershor, atëherë kur edhe fluksi i automjeteve që lëviz drejt plazheve të Jugut të Shqipërisë arrin kulmin./ABC News Albania 24/7

protesta-ne-vlore.mp4_snapshot_00.05-1280x720.jpg
ent ela09:53 | 17/06/2019

Banorët e Cerkovinës në Vlorë kanë dalë sërish në protestë. Ata janë grumbulluar para bashkiseë dhe kërkojnë takim me kryebashkiakun Dritan Leli. Banorët kërkojnë rrugë dhe ujë dhe sipas tyre në fshat nuk është vënë dore asnjëherë. Një javë më parë ata u futën brenda ambjenteve të bashkisë me të njëjtat kërkesa. Policia bashkiake i shpërndau pa shkaktuar ndonjë incident. /ABC News Albania24/7

55-1280x636.jpg
Sej rie12:00 | 13/06/2019

Londra i hap rrugë ekstradimit në SHBA të themeluesit të Wikiliks. Ministri i Brendshëm britanik  ka firmosur kërkesën e Departamentit Amerikan të Drejtësisë për ekstradimin e Julian Asanzh. Por vendimin përfundimtar pritet ta marrë gjykata këtë të premte.

Ministri i brendshëm britanik Saxhid Javid konfirmoi gjatë një interviste radiofonike për BBC, se kishte firmosur kërkesën për ekstradim për Julian Asanz e bërë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Por ministri britanik theksoi se vendimi përfundimtar i takon gjykatës. Gjatë fjalës së tij Javid pohoi se themeluesi i Wikiliks qëndronte me të drejtë në burg. Ai tha se kërkesa e Shteteve të bashkuara të Amerikës për ekstradimin e tij d o të diskutohet të premten në gjykatë, por ai personalisht e kishte firmosur.

Firma e Javid është një akt teknik dhe paraprak. Në seancën e të premtes nuk dihet nëse Asanzh do të jetë i pranishëm në sallën e gjyqit. Kjo për shkak të kushteve të tij shëndetësore, që kanë detyruar autoritetet e burgut që ta transferojnë në spitalin e burgut në masa të rrepta sigurie.

Asanzh po vuan dënimin me 50 javë burg që iu dha pasi kishte shkelur rregullat e lirisë me kusht në vitin 2012 kur u strehua në ambasadën e Ekuadorit në Londër. Por çështja përballë drejtësisë britanike me kërkesën e ekstradimit të shteteve të Bashkuara të Amerikës, mund të zgjasë me muaj.

Kjo dhe për shkak të kundërshtimit të paralajmëruar nga ana e avokatëve të Asanzh, të cilët e krahasojnë qëndrimin e Uashingtonit  me një persekutim. Por dhe si një mënyrë hakmarrjeje për shkak të publikimit në vitin 2010 nga Uikiliks të shumë dokumenteve të rezervuara amerikane, me prova për  krime lufte në Irak dhe Afganistan. P

or efekti më konkret i firmës së ministrit britanik është prioriteti që i jepet Shteteve të Bashkuara të Amerikës në krahasim me kërkesën e njëjtë që mund të vijë nga Suedia, pas nisjes në Stokolm të hetimeve për përdhunim kundër aktivistit Australian. Kërkesë e cila aktualisht është bllokuar pasi një gjykatë e Uppsala nuk pranoi një mandat të dytë arresti nga prokuroria, duke i konsideruar provat si të pamjaftueshme /ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono