rruge

shalsi-1280x717.jpg
ent ela21:01 | 20/02/2019

Ministri i Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsi i ftuar në “Mbrëmje Ide” është shprehur se opozita ka hyrë në një rrugë pa krye. Sipas tij djegia e mandateve ka ardhur si pasojë e frikës që politikanët kanë nga Reforma në Drejtësi.

“Janë përpara një frike apo paniku që ka të bëjë me Reformën në Drejtësi. SPAKU është vonuar dhe e dimë se kush e ka penguar. Byroja e Hetimit duhet të kishte marrë jetë shumë kohë më parë. Këto veprime nëse nuk do ndodhnin do na çonin drejt një hapi pozitiv. Ndërkombëtarët thonë se është jë sabotim në rrugën drejt BE. Ne pamë një film në vitin 2017 u ngrit një pritshmëri e jashtëzakonshme dhe dëgjuam lloj-lloj fjalimesh dhe premtimesh dhe  ishte Edi Rama që dialogoi. Përveç Reformës në Drejtësi dhe vendimarrjes së Qershorti, ata kanë  frikë për përballje. Ne sundojmë opinion publik dhe jemi në kontakt me njerëzit. Jemi koshientë për hallet dhe problemet e njerëzve dhe jemi shumë të bindur se kjo opozitë nuk pëfaqëson opozitarizmin në Shqipëri, por disa persona dhe tani ka hyrë në një rruge pa krye”.

Ndërsa më tej është shprehur se Ruçi e shtyu seancës parlamentare  pasi ka informacione për rrëmujë dhe trazira që mund të shkaktohen nga protesta që nesër opozita do mbajë para Kuvendit.

“Me sa duket sinjalet kanë qenë për rremujë dhe trazira dhe ndaj është njoftuar të mos mblidhet Parlamenti. Unë jam njoftuar në minutat e fundit dhe ne vazhdojmë punën, ministrat janë në detyrë dhe ne vazhdojmë të jemi të përqëndruar tek betejat tona për zgjidhjen e halleve që kanë qytetarët”.

Më tej ai është shprehur se në politikën shqiptre nuk bëhen debate serioze.

“Ne kemi bërë një opozitë të ashpër dhe kemi bërë akte shumë të forta. Kemi pas edhe ne momente dileme se deri ku mund të shkonte lufta. Kur ka një thel, kur ka një debat serioz …. por ne jemi larg debateve serioze në Shqipëri. E mbani mend si shkoi historia e çadrës sepse nuk kishte taban dhe ishte Rama që e ofroi dialogun. Nuk mund të thuhet sot nga ana e opozitës se nuk e duam Edi Ramën. Ai është jë kundërshtar që në shumë vite ka treguar se di të fitojë beteja.

Në sot kemi tre protagonistë dhe ata janë Berisha, Basha dhe Kryemadhi.  Ata ptetendojnë se përfaqësojnë popullin shqiptar. Unë nuk mendoj se populli përfaqësohet nga këta të tre. Ata duhet të luftojnë për të fituar besimin e popullit.  Sot nuk e kanë besimin e popullit”./abcnews.al

bypass.jpg
G. P.12:10 | 19/02/2019

Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se që prej datës 20 Shkurt 2019, trafiku i automjeteve për rrugën nacionale Gjirokastër-Tepelenë-Tiranë, si shkak i punimeve për ndërtimin e Bypass-it të jugut, do të zhvendoset në qytet.

Kalimi i automjeteve, do të vijojë sipas përcaktimit të kryer nga Autoritetit Rrugor Shqiptar dhe Bashkia Tepelenë, përgjatë gjithë aksit rrugor të markuar me vijat e verdha dhe sinjalizuese.

Njoftohet se çdo automjet i ndaluar apo i parkuar përgjatë këtij aksi duhet të shmangë qëndrimin, në rast të kundërt do të ndëshkohet sipas rregullave të Kodit Rrugor./abcnews.al

protestaaaaaa.jpg
G. P.09:30 | 19/02/2019

Dhjetëra qytetarë të Lezhës protestuan për një orë në rrugën Tiranë-Lezhë. Sipas informacionit të gazetarit të ABC News, Gjergj Figuri, ata dolën në hyrje të qytetit për të bllokuar kryeministrin Edi Rama, i cili do të udhëtonte drejt Pukës, në kuadër të aktiviteteve “Bashkia që duam”.

Nuk dihen organizatorët e këtij tubimi, por shumë protestues mësohet se përfaqësojnë anëtarësinë e Partisë Demokratike. Ndërkohë në terren ishin forcat policore për të mbajtur në kontroll situatën.

Por kryeministri Rama nuk kaloi në atë segment siç edhe ishte parashikuar, ndaj banorët hoqën bllokimin në hyrje të qytetit./abcnews.al

vee-1280x692.jpg
ent ela18:15 | 13/02/2019

Kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj iu premton banorëve të kryeqytetit se mandatin tjetër në krye të bashkisë vemendje do t’i kushtojë shtimit të këndeve të lojërave dhe hapësirave çlodhëse mes pallateve. Veliaj e bëri këtë deklaratë pasi inspektoi punimet e kryera për transformimin e një blloku banimi në Qesarakë.

Erion Veliaj shpreson për një tjetër mandat në krye të bashkisë së Tiranës ndërsa thotë se ka planifikuar prioritetet e punës së tij.

 “Besoj e kemi mbajtur një premtim, që nga dita e parë, se çdo muaj do të kishim nga një kënd lojrash: kemi kaluar 40 muaj dhe kemi ndërtuar mbi 40 kënde lojërash në Tiranë. Po mobilizohemi që mandatin tjetër, të kemi edhe më shumë kënde lojrash, edhe mikro-hapësira mes pallateve”.

Synimin e shprehu pasi inspektoi punimet e kryera për të shndërruar këtë hapësirë në zonën e Qesarakës.

“Kur më kujtohet se si Përroi i Gjerozës ka qenë në fakt një landfill urban, ku të gjitha plehrat që vinin nga pallatet derdheshin në përrua, sot përroi kalon poshtë sheshit dhe sipër kemi fituar hapësirë, e cila përdoret sigurisht edhe për kalimin e makinave, por kryesisht është një hapësirë cilësore, dinjitoze, e gjelbër, me kënde lojrash. Këtu komuniteti mund të kalojë kohë të lirë, të shëmbejë energji me njeri-tjetrin, ku mund të shihemi dhe të ruajmë atë që është intimiteti i lagjes”.

Kryebashkiaku përfitoi nga ky rast për t’i bërë thirrje qytetarëve që banojnë në këtë zonë të zhvendosin dhe gjendjen civile pasi në këtë mënyrë llogaritë bëhen më mirë.

“Tani që kemi një qendër të re administrative në zonën e Freskut, ish Fizikës Bërthmore dhe në Prroin e Gjerozës, do të doja të ftoja të gjithë qytetarët, që të shohim më shumë produkte të tilla, duhet të regjistrohemi këtu, se në momentin që kjo zonë u shërben 8000 banorëve, por të regjistruar janë vetëm 80, do të thotë se nuk justifikon dot investime në të ardhmen.Ndaj, lipset që të gjithë banorët, pavarësisht nga kanë ardhur në Shqipëri, të regjistrohen falas në njësi, që buxhetet të vijnë në rritje për gjithë zonën e  Freskut dhe banorët e mrekullueshëm”.

Pak ditë më parë, Bashkia e Tiranës hapi zyrat e reja të Njësisë Nr. 12 me qëllim afrimin e shërbimit më pranë qytetarëve./abcnews.al

51202950_684921671902445_5454252950002073600_o.jpg
ent ela10:07 | 31/01/2019

Reshjet e borës janë rikthyer në disa zona të vendit duke krijuar edhe vështirësi në qarkullimin në disa akse rrugore. ARRSH njofton se të gjithë kontraktorët kanë qenë dhe janë në gatishmëri, sepse sipas parashikimit të situatës meteorologjike sot priten reshje në të gjithë vendin.

Në Rajonin Jugor Gjirokastër: 
Në Qarkun e Korçës, rreth orës 4 të mëngjesit kanë filluar reshje bore me intensitet. Trashësia e borës shkon 5-15 cm. Po punohet pa ndërprerje nga kontraktorët e mirëmbajtjes për pastrimin e akseve.

Në Qarkun Gjirokastër qarkullimi kryhet normalisht në të gjitha akset. Vetëm në pjesën fundore të rrugës Erind-Çajup, rreth 5 km, rekomandohet përdorimi i zinxhirëve.

Në Qarkun e Korçës qarkullohet me zinxhir në:
K/Boboshticë-Dardhë
Voskop-Voskopojë
Qafë Qarri-Ersekë, zona e Qafës së Qarrit

Në Rajonin Qendror Tiranë: 
Ka reshje shiu në të gjithë Rajonin. Në lartësi ka pasur reshje bore, si në Sarisalltik, Qafë Priskë, Gjinar, Steblevë.

Rekomandohet përdorimi i zinxhirëve vetëm në pjesën fundore të rrugës Krujë-Sarisalltik.

Në Rajonin Verior Shkodër: 
Gjatë natës ka pasur reshje shiu në të gjithë rajonin dhe në lartësi ka pasur reshje bore. Kontraktorët kanë vazhduar punën për pastrimin e akseve dhe po mbajnë në monitorim të vazhdueshëm segmentet ku ka prezencë ngricash.

Qarkullohet me zinxhir, ose pjesërisht me zinxhir në rrugët:
Qafë Dragalicë-Klenjë-Steblevë, 15-17 km.
Kryqëzim Domaj-Draj Reç
Trebisht-Doganë

Rekomandohen përdoruesit e rrugës, të bëjnë kujdes në lëvizje, sidomos gjatë orëve te para te mëngjesit dhe gjatë natës për shkak të lagështisë në rrugë, të respektojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore./abcnews.al

trois-des-quatre-familles-de-migrants-actuellement-a-la-rue-etaient-presentes-lundi-soir-place-de-la-barre-avec-des-benvoles-du-collectif-monnier-photo-a-w-1548755841.jpg
ent ela09:31 | 30/01/2019

Disa villnetarë si dhe ndihmës të azilkërkuesëve kanë denoncuar situatën aktuale të katër familjeve nga Shqipëria, të cilat aktualisht jetojnë në Macon.

“Në total, dymbëdhjetë njerëz, duke përfshirë një fëmijë 13-vjeç dhe një grua shtatzënë 6-muajshe janë lënë në rrugë në Macon. Ndërsa një familje tjetër ka që nga 10 Dhjetori që jeton në rrugë. Ne ia kemi dërguat si rast prefektit, por asgjë nuk ka ndryshuar. Ne jemi të zemëruar nga kjo situatë”, tha një vullnetar.

Sipas grupit, këta emigrantë janë regjistruar të gjithë në platformën e pritjes për azilkërkuesit në Mathieu, në qendër të qytetit të Macon. Vullnetarët  janë duke i kërkuar Prefekturës “strehimin”,  për azilkërkuesit që jetojnë rrugëve prej disa javësh. “Disa familje janë ende të vendosur në gjimnazin Perrières. Aty ka vend edhe për familjet që janë në rrugë, mund të vendosen aty”, thotë një tjetër vullnetar./abcnews.al

rruge.jpg
G. P.11:32 | 26/01/2019

Rrugët e Peshkopisë kanë ngrirë të gjitha. Në të njëjtën situatë janë edhe rrugët që të çojnë drejt fshatrave. Pavarësisht se ra vetëm 10 centimetra borë, temperaturat e ulëta e kthyen në akull.

Në disa fshatra të thella ende nuk janë hapur rrugët që nga bora e parë prej 2 javësh dhe komunikimin e bëjnë vetëm me rrugë këmbësore. Qyteti i Peshkopisë vazhdon të ketë probleme me ujin e pijshëm pasi  furnizohet me vetëm 30 minuta në 24 orë./abcnews.al

diber-1280x648.jpg
G. P.09:31 | 16/01/2019

Në një njoftim për mediat, Autoriteti Rrugor Shqiptar jep një panoramë të situatës së akseve rrugore në vend për këtë të mërkurë.

Rajoni Verior: Gjatë natës nuk ka pasur reshje. Në të gjitha akset ku ka prezencë ngricash, është bërë shpërndarja e kripës nga ana e kontraktorëve. Segmentet që janë të kalueshme me zinxhir, ose pjesërisht me zinxhir janë: Domaj-Draj Reç, Ura e Cerenecit-Stebleve, Kuben-Vasije, Peshkopi-Qafë-Drajë, Peshkopi-Ushtelencë, Qafë Bualli-Krastë, Trebisht-Doganë.

Në akset e tjera qarkullimi është normal.

Rajoni Qendror: Gjatë natës nuk ka pasur reshje. Është punuar nga kontraktorët që në orët e para të mëngjesit për shpërndarjen e kripës në segmentet ku ka prezencë ngricash. Ka përmirësim të situatës në akset e Dajtit.

Qarkullimi në akset e këtij Rajoni: Në aksin nga Trau i Dajtit-Teleferik-Vilat Qeveritare rekomandohet përdorimi i zinxhirëve në disa segmente. Qafë Priskë-Shëngjergj rekomandohet pjesërisht përdorimi i zinxhirëve për shkak të prezencës së ngricave. Qafë Priskë-Qafë Mollë rekomandohet përdorimi i zinxhirëve. Qafë Mollë-Shëngjergj rekomandohet përdorimi i zinxhirëve për shkak të ngricave. Aksi Krujë-Sarisalltik rekomandohet pjesërisht me zinxhir. Lunik-Steblevë rekomandohet me zinxhir.

Në akset e tjera qarkullimi është normal.

Rajoni Jugor: Gjatë natës nuk ka pasur reshje. Temperaturat kanë qenë të ulëta, sidomos në Qarkun e Korçës. Që në orët e para të mëngjesit, është bërë shpërndarja e kripës nga ana e kontraktorit për parandalimin e ngricave në rrugë. Qarkullimi në akset e këtij Rajoni: Në Qarkun Korçë qarkullimi kryhet normalisht, pa zinxhir. Në Qarkun Gjirokastër qarkullimi normal pa probleme. Në Qarkun Vlorë qarkullimi i mjeteve bëhet normalisht pa zinxhir.

Të gjithë kontraktorët janë në gadishmëri dhe kanë bërë që në orët e para të mëngjesit shpërndarjen e kripës në akse, për shkak të prezencës së ngricave në rrugë.

Për shkak të temperaturave të ulëta, rekomandohen përdoruesit e rrugës të bëjnë kujdes, të lëvizin me shpejtësi të reduktuar, të vendosin zinxhir në akset ku kemi lajmëruar, të respektojnë sinjalistikën dhe udhëzimet e Policisë Rrugore./abcnews.al

IMG_4633.jpg
G. P.18:27 | 11/01/2019

Reshjet e borës në Dibër gjatë gjithë ditës kanë qenë me intensitet të ulët. Në aksin Peshkopi-Tiranë dhe në segmentin Peshkopi-Kala e Dodës qarkullohet me zinxhirë. Rrugët e njësive administrative drejt qyteteve janë të hapura, ndërsa rrugët nga njësitë administrative drejt fshatrave vazhdojnë të jenë të bllokuara. Të izoluara në Dibër janë fshatrat Lurë, Reç, Zall Dardhë, Selishtë, Luzni, Kala e Dodës, Sllovë, Tomin, Melan e Maqellarë. Një 25-vjeçare nga Peshkopia e bërë nënë dje në spitalin e qytetit, u transportua nga një helikopter “Cougar” i Forcës Ajrore për në Tiranë. E shoqëruar nga prefekti i qarkut, Nexhbedin Shehu dhe drejtori i përgjithshëm i Emergjencave civile , Haki Çako, Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhacka ka inspektuar aksin Skuraj–Burrel.

“Dua të vlerësoj e falënderoj të gjitha strukturat e përfshira në përballimin e pasojave të motit të keq, në veçanti të gjithë ata efektivë e punonjës (FA, Policia, specialistë të emergjencës, shëndetësisë, OSSHEE, etj) që kanë zbritur të parët në terren e do jenë të fundit që do të largohen nga këto zona, deri në momentin kur vështirësitë të kenë kaluar, megjithatë me shqetësim konstatoj se jo të njëjtën përgjegjshmëri kemi patur nga firmat kontraktuese për mirëmbajtjen e rrugëve gjatë këtyre ditëve të vështira. Këto firma padiskutim paguhen me paratë e taksapaguesve dhe situata që kemi konstatuar nuk është më e mira e mundshme prandaj unë i bëj thirrje ARRSH-së, bashkive, të cilat lidhin kontratat me firmat mirëmbajtëse kryesisht për rrugët rurale apo ato rrugë të cilat lidhin fshatrat dhe qytetet me njëri-tjetrin që të ushtrojnë kontroll shumë më të mirë mbi këto kontrata dhe punën e tyre kontraktuese për të mos u mohuar qytëtarëve shqiptarë atë shërbim për të cilin këto firma janë kontraktuar”, u shpreh Xhaçka./abcnews.al

debore.jpg
G. P.21:48 | 09/01/2019

Problemet si pasojë e reshjeve të dëborës në Maqedoni sa vijnë e thellohen. Më serioze situata paraqitet në zonat malore, ku qarkullimi është shumë i vështirë dhe ku trashësia e dëborës ka arritur në dhjetëra centimetra. Institucionet duken të pafuqishme përballë kësaj vale të ftohti.

E gjithë Maqedonia është kapluar nga reshjet e dendura të borës, që ka shkaktuar vështirësi në qarkullimin e automjeteve, por edhe ka ndezuar alarmin tek institucionet kompetente. Një situatë e vështirë paraqitet në fshatrat malore, ku reshjet e borës vështirësojnë qarkullimin.

“Ne hasim vështirësi çdo natë megjithëse sot kanë nisur ta pastrojnë borën”.

Kompetentët thonë se po ndërmarrin masat e nevojshme për evitimin e bllokimit të rrugëve, por pranojnë se reshjet e dendura, vështirësojnë mirëmbajtjen e rrugëve.

Gajur Kadriu: “Gjendja në gjithë segmentet rrugore të vendit është e rënduar për shkak të temperaturave të ulëta dhe reshjeve intensive të dëborës. Nuk ka ndalesa për komunikacion në tërë territorin e vendit, flasim këtu për rrugët shtetërore”.

Për shkak të reshjeve intensive tashmë janë vendosur ndalesa nëpër disa akse rrugore, kurse autoritetet kanë rekomanduar edhe shfrytëzimin e pajisjeve dimërore nëpër disa rrugë malore./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono