rreziku

SEMAFORET-RREZIK-AKSIDENTESH-1280x720.jpg
ent ela16:54 | 08/11/2018

Në Tiranë shumë semaforë në vend që të parandalojnë aksidentet rrugore bëhen shkak për to. Ato janë programuar në mënyrë të tillë që ndërpresin trajektoren e lëvizjes mes këmbësorëve dhe automjeteve. ABC News vëzhgoi situatën në disa prej kryqëzimeve kryesore.

Të kesh të drejtë nuk shpëton nga rreziku! Semaforët në shumë prej kryqëzimeve të Tiranës nuk koordinohen mes njëri-tjetrit duke u bërë burim aksidentesh.

Pershembull;  Automjetet që zbresin nga rruga “Luigj Gurakuqi” kanë të drejtë të kthehen në të djathtë, ndërsa këmbësorët të ngjiten nga sheshi “Skënderbej“ drejt Pazarit të Ri.

Në kryqëzimin e rrugës së “Barrikadave” kalimtarët lejohen të kalojnë në anën tjetër të rrugës njëkohësisht makinave u jepet e drejta të ngjiten drejt rrugës së “Dibrës”.

Në këtë kryqëzim të bulevardit “Dëshmoret e Kombit” automjetet kanë të drejtën e kalimit në të majtë, ndërsa këmbësoret nga trotuari pranë Kryesisë së Kuvendit tek ai pranë Kryeministrisë.

Ndërprerje të trajektores së kalimtareve me mjetet vihet re edhe në kryqëzimin mes shkollës nënte vjeçare “Kosova” dhe Liceut Artistik.

ABC News monitoroi situatën në katër prej kryqëzimeve në kryeqytet, por specialisti i sigurisë rrugore Artur Sulçe na tregon të tjera rrugë problematike në Tiranë.

“Unaza e vogël e cila pas muzeut ka problematikën e vet, ka problematikë kryqëzimi te gjykata e lartë, unaza e mesme, rruga e Elbasanit, ura  emadh e lanës ku ka trafik, ura Vasil Shanto dhe rrethrrotullimi i Zogut të Zi, kurse 21 dhjetori i ka më të zgjidhur këtë element dhe te Farmacia 10 mund të rikualifikohet dhe të ketë zgjidhje më të mirë”.

Semaforët në kryeqytet sipas Sulçes duhet të riprogramohen. Por  kjo nuk është e vetmja zgjidhje që jep eksperti i sigurisë rrugore.

“Do ishte mirë që pjesa më e madhe e kryqzimeve të kihsin semaforë intekigjentë dhe jion naalogë, që duke u kontrolluar nga qendra në fundksion të trafikit të rregullohej dhe ngjyra e semaforëve. Qendra nëse do ishte në efikasitet të plotë nëse do kapnit semaforin me jehsile e gjithë lëvizja do ishte e hapur”.

Derisa kjo të ndodhë, për të shmangur aksidentet këmbësorë e drejtues automjetesh duhet të bëjnë sytë katër pavarësisht asaj që tregon semafori. /abcnews.al

 

 

 

 

 

 

OKB-FOKUSHIMA-1280x720.jpg
ent ela13:55 | 26/10/2018

Sipas një raporti të fundit të kombeve të bashkuara, pas tërmetit të vitit 20122 në Fukushima, niveli i rrezatimeve është ende shumë i lartë. Për këtë arsye OKB po përpiqet të ndalojë rikthimin e banorëve në zonë.

Qeveria japoneze duhet të ndërpresë programin e rikthimit të grave dhe fëmijëve të evakuar, në zonat e shkatërruar të Fukushimës. Kërkesa bëhet nga organizata e kombeve të bashkuara, të cilat paralajmërojnë se pas tërmetit të marsit të vitit 2011, niveli Iirrezatimeve është ende shumë I lartë. Në një raport për ndotjen e ajrit, kombet e bashkuara kritikojnë vendimin e Tokios për të anuluar urdhërimin e avakuimit në masë nga pjesa më e madhe e vedneve të goditura nga fatkeqësia natyrore.

Autori i raportit, Baskut Tuncak, këmbëngul se anulimi gradual i urdhrit për evakuim ka krijuar shumë presoon tek personat, jeta e të cilëve është preur nga kjo tragjedi. Shumë prej tyre e interpetojnë vendimin e qeverisë si një detyrim. Shqetësimi më i madh është për vendet ku niveli i rrezatimit tejkalon çdo normë mesatare, një nivel të cilin më parë autoritetet japoneze e konsideronin si të papranueshëm për fëmijët dhe gratë në moshë riprodhimi.

Një i deleguar i misionit japonez në Kombet e Bashkuara të Gjenevës e cilësoi raportin si pak objektiv dhe duke e akuzuar se po përhap informacione jo të vërteta. Një ditë pas incidentit bërthamor të Fukushimës, qeveria japoneze ishte e para që reagoi për rrezikshëmrinë me të cilën përballeshin banorët atje për shkak të rrezatimeve. Në muajin gusht të këtij viti, Tuncak dhe dy aktivistë të Kombeve të Bashkuara kritikuan hapur Tokion se po rrezikonte jetën e dhjetëra mijëra të punësuarëve në impiantin bërthamor në Fukushima. /abcnews.al

ks.jpg
ent ela09:25 | 24/10/2018

Nënsekretari i shtetit në SHBA Matthew Palmer dhe deputeti i parlamentit gjerman Peter Beyer vizituan Prishtinën. Dialogu Kosovë-Serbi ishte tema kryesore e bisedimeve, që zhvilluan ata me poltikanë drejtues në Kosovë.

Drejtuesit kryesorë të institucioneve të Kosovës pritën të martën në Prishtinë në dy takime të veçanta dy zyrtarë të lartë, një nga SHBA dhe një nga Gjermania: Nënsekretatin amerikan të shtetit, Matthew Palmer dhe deputetin kristiandemorat të parlamentit, Peter Beyer. Dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe formimi i ushtrisë së Kosovës, mësohet se kanë qenë dy temat kryesore, për të cilat është folur në këto takime, ndonëse nuk jepen shumë detaje.

Deputeti gjerman Peter Beyer i ka përcjellë Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, qëndrimin e Gjermanisë kundër korrigjimit të kufijve Kosovë-Serbi. “Kam dëgjuar disa shprehje si korrigjim i kufijve, shkëmbim i territoreve. Kjo është ndarje. Nuk është e shëndetshme, është shumë e rrezikshme. Të zgjedhurit duhet të kujdesen për qytetarët e tyre. Deputetët janë ata që përfaqësojnë vullnetin e qytetarëve”, tha deputeti gjerman Peter Beyer, në një deklaratë para gazetarëve pas takimit, duke e bërë të qartë qëndrimin e Gjermanisë, “kundër shkëmbimit të territoreve apo korrigjimit të kufijve” dhe se sipas tij, “normalizimi i marrëdhënieve kërkon zgjidhje të qëndrueshme”.

Deputeti gjerman tha, se ka folur qartë me presidentin Thaçi, por në një moment ky i fundit i kishte thënë se “unë jam president dhe unë vendos”.

“E takova Thaçin para jush dhe isha shumë i qartë. Fola saktësisht të njëjtat gjëra që po flas me ju, që të mos përsëriten. Nuk mendoj që u surprizua, ai e di qëndrimin gjerman”, tha deputeti Peter Beyer, i cili bëri të ditur se nga Prishtina do të udhëtojë për në kryeqytetin e Serbisë, Beograd për ta takuar presidentin Aleksandër Vuciq.

“Kam për ta takuar presidentin serb nesër dhe jam kureshtar ta dëgjoj opinionin e tij”, tha Peter Bayer.

E presidenti Thaçi, nga ana e tij, shumë shkurt shkroi në rrjetin social facebook, për takimin me deputetin gjerman, pa përmendur nëse deputeti gjerman i ka përcjellur qëndrimin e Gjermanisë lidhur me dialogun Kosovë-Serbi.  “Sapo përfundova një takim me deputetin gjerman nga radhët e CDU-së, Peter Beyer, me të cilin biseduam për marrëdhëniet ndërmjet dy shteteve, situatën politike në rajon si dhe për dialogun Kosovë – Serbi, i cili duhet të përfundojë me njohje reciproke. Jemi mirënjohjes për mbështetjen gjermane në procesin e shtetndërtimit në Kosovë. Shteti gjerman vazhdon ta mbështesë procesin e anëtarësimit të Kosovës në organizata ndërkombëtare”, shkruan presidenti Thaçi.

Ndërkohë në Kosovë qëndroi për një vizitë edhe nënsekretari amerikan i shtetit, Matthew Palmer. Ai u takua me presidentin Thaci dhe kryeministrin Haradinaj. Në një njoftim të Presidencës thuhet se “SHBA-ja e mbështet procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, pa elaboruar detaje tjera të takimit. Presidenti Thaçi, vazhdon të këmbëngulë për një marrëveshje finale me Serbinë, që -siç thotë- do të siguronte njohje reciproke.

“Pas marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë është radha e një marrëveshjeje historike ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Është moment i mirë për të arritur një marrëveshje historike, që siguron njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, thotë Thaçi.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, thotë se është e domosdoshme që skena politike kosovare të  jetë e unifikuar për fazën finale të dialogut. “Qeveria e Kosovës është e angazhuar për krijimin e një koncepti për unitet të forcave politike dhe ka hartuar rezolutën përkatëse. Sa i përket arritjes së marrëveshjes ligjërisht obligative me Serbinë, në kuadër të takimit, theksova qëndrimin e gjithanshëm, se jemi të paluhatshëm në ruajtjen e realitetit dhe qenësisë kushtetuese të Kosovës, që është arritur falë sakrificës së popullit tonë dhe investimit afatgjatë amerikan dhe të aleatëve tanë strategjikë”, shprehet kryeministri Haradinaj.

Por skena politike kosovare vazhdon të jetë e ndarë sa i përket qasjes për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi. Përplasja më e madhe në qëndrime është ndërmjet presidentit dhe kryeministrit. Presidenti vazhdon të këmbëngulë në idenë e tij për korrigjim kufiri me Serbinë, (që lugina e Preshevës t’i bashkohet Kosovës), ndërsa, kryeministri thotë, se “çdo korrigjim apo ndryshim kufiri”, është shumë i rrezikshëm për Kosovën./DW

TELEFERIKU-NE-LIBRAZHD-1280x720.jpg
ent ela14:55 | 06/10/2018

Banorët e disa fshatrave në Librazhd pasi iu shemb Ura e Dardhës përmes së cilës kalonin lumin Shkumbin, tani përdorin një teleferik të përshtatur në mënyrë artizanale. Çdo ditë atyre iu duhet të  kryejnë punët e përditshme duke rrezikuar.

Banorët këtu i thonë teleferik. Por e gjitha është imropovizuar në mënyrë artizanale. Në këtë mënyrë kalojnë lumin nga njëra anë e zonës në anë tjetër për t’u lidhur me qytetin e Librazhdit dhe me rrugën nacionale.

Ky është Xhemal Roçi njeriu që e ka ndërtuar këtë gjë dhe që u vjen në ndihmë bashkëfshatarëve të tij çdo ditë.

“Gjithë banorët që jetojnë këtu i ndihmoj me këtë teleferik se është i sigurt. Është 100% i sigurt deri tani nuk ka rrezikuar jetën asnjë”.

Këtu mbi lumin Shkumbin ka ekzistuar Ura e Dardhës. Ajo u shemb në muajin shkurt gjatë vërshimeve. Banorët u izoluan dhe ura akoma nuk është riparuar.

“7-8 muaj po mbush, vështirësitë tona janë siç shihen,unë iki në punë, me fëmijët, mësues, s’kemi ku kalojmë”.

“Vështirësia më e madhe kjo është, që ja kalojmë tani nuk mbytemi, po në dimër, isha duke ranë vjet”.

Jo vetëm shërbimet e përditshme, por edhe të vdekurit ka raste që duhet t’i transportojnë përmes këtij teleferiku

“Edhe shkolla këtu kalon edhe lagjia edhe ata sipër këtu kalojnë”.

“Që nga muaji shkurt e deri tani dhe fëmijët që shkojnë në shkollë me vështirësi të madhe. Të gjithë, çdo sëmundje që na bie duhet me kalu këtu”.

Kurse çdo mëngjes nxënësit e nisin mësimin pasi të kenë kaluar lumin në këtë mënyrë. Dimri po afron dhe për banorët situata do të bëhet më e vështirë. Ura e Dardhës ishte mundësi qarkullimi për shumë fshatra të Librazhdit. Por në stinën kur lumi do të vërshojë ky teleferik nuk do të jetë më zgjidhja e tyre. /abcnews.al

MERKEL-RREZIKU-1280x720.jpg
ent ela21:49 | 27/09/2018

Kancelarja Angela Merkel ka kritikuar qasjen proteksioniste dhe nacionaliste të Shteteve të Bashkuara. Dy ditë pas fjalimit të Donald Trump në OKB, Merkel ka paralajmëruar se ekonomia moderne dhe shumëllojshmëria që kanë karakterizuar kohezionin europian ndodhen në rrezik.

Nacionalizmi dhe njëanshmëria po minojnë kohezionin e Europës. Kështu ka deklaruar të enjten kancelarja Angela Merkel, dy ditë pas fjalimit në OKB të presidentit Donald Trump, që refuzoi globalizimin dhe ripromovoi politikën “Amerika e Para”. Pa e përmendur Trump, apo qasjen e tij proteksioniste, Merkel ka thënë përpara konservatorëve në Fondacionin Konrad Adenauer në Berlin, se Bashkimi Europian dhe Gjermania po kalojnë momente kritike.

Trump ka kërcënuar se do të largojë Shtetet e Bashkuara nga Organizata Botërore e Tregtisë, një lëvizje kjo që do të trondiste themelet e ekonomisë moderne, për ngritjen e të cilës Uashingtoni luajti rolin kryesor. Gjithashtu, miliarderi i kthyer në president ka vënë disa herë në dyshim rëndësinë e NATO-s, organizata e bashkëpunimit ushtarak që funksionon prej thuajse 7 dekadash.

“Ndoshta zhvillimi më shqetësues për mua është se shumëllojshmëria ndodhet nën një presion të fortë dhe Europa po përballet me sulme të brendshme dhe të jashtme”, ka thënë Merkel. Kancelarja, që është rritur në Gjermaninë Lindore të Luftës së Ftohtë, ka nënvizuar se kurrë nuk e kishte menduar që një ditë bota do të përballej me një përplasje ideologjish.

“Nuk e prisja se do të kishim konflikte mes sistemeve të ndryshme, sikurse kemi sot me Kinën, por edhe me Shtetet e Bashkuara”, ka thënë Merkel. Sipas saj, ndryshimet në rrafshin politik dhe në rendin botëror po e bëjnë të domosdoshme rikthimin tek vlerat si toleranca dhe tek arti i kompromisit politik. “Është momenti i vendimeve të rëndësishme dhe një rezultat pozitiv gjithëpërfshirës është i vështirë të arrihet kur dikush kërkon t’i zgjidhë problemet me mentalitetin e njëanshmërisë”, ka shtuar Merkel. /abcnews.al

EVROPA-LIBI-ISIS-1280x720.jpg
ent ela19:36 | 04/09/2018

Drejtoresha e grupit SITE, që monitoron ekstremistët në internet, ka dhënë alarmin për të gjithë Evropën. Rita Katz thotë se duhet të rritet niveli i alarmit për sulme të mundshme, dhe sipas saj rreziku kryesor vjen nga militantët e ISIS në Libi.

“Libia pa dyshim është rreziku i ri për Evropën”. Këtë e konfirmon Rita Katz – drejtoreshë e SITE, grupit që monitoron radikalizmin silamik në internet. “Vitin e kaluar – saktëson ajo – ISIS nuk ekzistonte në Libi, kishte zero operacione kamikaze. Këtë vit ka pasur një dyzinë në të gjithë vendin”. Katz shton se “disa nga luftëtarët e Irakut dhe Sirisë kanë mundur të kthehen në vendet e tyre”.

Në këto moment, apelet për sulme në perëndim, qoftë Italia apo Franca, janë shumë të nxitur nga ISIS. Veçanërisht që këto dy vende janë pjesë e koalicionit të luftës kundër organizatave terroriste”, konfirmon Katz për agjencinë italiane të lajmeve, Ansa.

Drejtoresha e grupit që monitoron xhihadistët në internet këshilloi vendet Evropiane që të rrisin nivelin e alarmit dhe të jenë të gatshëm për të vepruar kundër ndonjë sulmi të mundshëm. “Mendoj se është e rëndësishme të mësohet se këto kërcënime ekzistojnë”, nënvizoi Katz. Deklaratat e saj vijnë në prag të konferencës për luftën kundër terrorizmit në Izrael. /abcnews.al

 

NDOTJA-E-AJRIT-INTELIGJENCA-1280x720.jpg
ent ela13:00 | 28/08/2018

Studiuesit amerikanë dhe kinezë kanë zbuluar se ndotja e ajrit dëmton inteligjencën e njeriut. Gjithashtu rrit rrezikshmërinë e disa sëmundjeve të tjera.

Ekspozimi kronik ndaj ndotjes së ajrit mund të lidhet me inteligjencën e njeriut, sugjeron një studim i ri në Kinë. Studiuesit besojnë se ndikimi negativ rritet me moshën dhe prek njerëzit me më pak arsim në rastet më të këqija. Mbi katër vjet, matematikat dhe aftësitë verbale të rreth 20,000 njerëzve në Kinë u monitoruan nga studimi amerikano-kinez. Studiuesit besojnë se rezultatet kanë rëndësi globale, me më shumë se 80% të popullsisë urbane në botë që marrin frymë nivele të pasigurta të ndotjes së ajrit. Megjithatë, duke krijuar një lidhje midis ndotjes dhe rezultateve më të ulëta të testit, studimi nuk ka provuar shkakun dhe efektin.

Studimi – i cili përfshin hulumtuesit nga Universiteti i Pekinit dhe Yale University në SHBA – u bazua në matjet e dioksidit të squfurit, dioksidit të azotit dhe grimcave më të vogla se 10 mikrometra në diametër ku pjesëmarrësit jetonin. Nuk është e qartë se sa secila prej këtyre tre ndotësve duhet të fajësohet. Monoksidi i karbonit, ozoni dhe grimcat e mëdha nuk ishin përfshirë në studim. Përshkruar si një vrasës i padukshëm, ndotja e ajrit shkakton rreth 7 milionë vdekje të parakohshme në vit në mbarë botën, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Ne japim dëshmi se ndikimi i ndotjes së ajrit në testet verbale bëhet më i theksuar kur njerëzit janë më në moshë, veçanërisht për meshkujt dhe më pak të arsimuarit”, është zbuluar tek studimi. Ndotja gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve të tilla si Alzheimer dhe forma të tjera të demencës, sugjeron studimi. Në këtë studim, u testuan njerëz nga të dyja gjinitë e moshës 10 vjeç e lart në mes të 2010 dhe 2014, me pyetje të standardizuara. Studimet e mëparshme zbuluan që ndotja e ajrit ka ndikim negative tek aftësitë nxënëse të studentëve. /abcnews.al

 

URA-SHTEPITE-ABC-M4-T2.mpg_snapshot_00.24-1280x720.jpg
G. P.22:48 | 20/08/2018

Duket se struktura e dobët dhe pafuqia e saj për të mbajtur më tej aksin rrugor nuk ishte anomalia e vetme e urës Morandi, që u shemb javën e kaluar në perëndim të Italisë.

Pas rekuperimit të trupave të pajetë nën rrënoja, që e çuan bilancin e viktimave në 43, autoritetet kanë dhënë një tjetër alarm, që ka të bëjë me atë pjesë të urës që ndodhet mbi shtëpitë. Sipas mediave italiane, ura është ndërtuar në vitin 1963, kur shtëpitë ekzistonin. Duket e pabesueshme se si ura është ndërtuar mbi godinat, një pjesë e të cilave janë rezidenca banimi. Duke komentuar këtë anomali, mediat italiane shkruajnë se vetëm një mrekulli i ka shpëtuar këto shtëpi, nga masivi i betonit që më 14 gusht u shemb në tokë.

Bëhet fjalë për banesa 5-katëshe në të cilat jetojnë qindra njerëz, italianë dhe emigrantë. Gjithashtu, përreth terrenit ku ngrihen shtyllat e urës ndodhen edhe bazat e shumë kompanive, disa prej të cilave u dëmtuan e disa të tjera u mëshiruan nga pesha e rëndë e pjesës së urës që ra në tokë. E ndërsa në vendin fqinj vijojnë polemikat për të gjetur fajtorët e tragjedisë, mediat italiane kanë përcjellë një deklaratë të arkitektit të urës që paralajmëronte rreziqet që i kanoseshin asaj. Në vitin 1979, Morandi deklaronte se struktura mund të kishte nevojë për ndërhyrje sistematike për t’i hequr ndryshkun, i akumuluar si pasojë e gërryerjeve që vinin nga deti dhe ndotja e ambjentit. “Herët a vonë, ndoshta brenda pak viteve, do të jetë e nevojshme një ndërhyrje për riparim, për të hequr të gjitha gjurmët e ndryshkut”, thoshte inxhinieri. Një tjetër provë kjo, se tragjedia në njëfarë mënyre ishte e paralajmëruar, përvec mënyrës krejt anormale se si ura ishte ndërtuar mbi godinat rezidenciale./abcnews.al

IGJEUM-MBUILIM-1280x720.jpg
ent ela13:35 | 06/08/2018

Për shkak të temperaturave të larta prej një jave rreziku për zjarre mbetet i pranishëm në pjesën më të madhe të territorit të vendit. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit gjatë ditës së nesërme rrezik më i lartë paraqitet në Qarqet e Shkodrës, Dibrës, Korçës dhe Gjirokastrës. Ndërkohë që në pjesën tjetër të territorit specialistët parashikojnë rrezik të moderuar. Të martën termometri pritet të arrijë deri në 35 gradë celcius në zonat e ulëta, ndërsa mundësitë për reshje janë të vogla. /abcnews.al

merkel-1.jpg
ent ela09:29 | 21/06/2018

Arritja e një marrëveshje në çështjen e azilit vendos për ekzistencln e kancelares gjermane. Angela Merkel është duke bërë regjinë – dhe është e gatshme të bëjë lëshime. Por a mjafton kjo për ata që kërkojnë azil?

Një kapitull i ri në grindjet për çështjen e azilit. Një vështrim i shkurtër: Partia gjermane në pushtet, partia kristiandemokrate CDU, dhe partia simotër nga Bavaria, partia kristiandemokrate, CSU u përplasën javën e fundit si dy lokomotiva të drejtuara nga kryetarët përkatës, Angela Merkel dhe Horst Seehofer. Pak para shkatërrimit ata ranë dakord për të arritur një paqe dy javore. Po pastaj? Pastaj do bisedohet sërish- dhe kjo po ndodh tani jo vetëm në Berlin dhe Mynih, por edhe në Paris, Vjenë, Romë dhe Bruksel.

Ditën e dielë do takohen kryetarët e shteteve të këtyre vendeve, dhe për më tepër, me iniciativën e Merkelit në një takim të nivelit të lartë në Bruksel.

Kjo tregon që grindjet gjermane për të drejtën e azilit nuk janë më vetëm grindje mes gjermanëce, por janë një çështje evropiane. Kjo nuk e bën çështjen të thjeshtë, por ka diçka të mirë: Sepse kaq shumë lëvizje në politikën e migracionit në nivel evropian nuk ka pasur prej kohësh.

Buxheti i euro-zonës është pjesë e bisedimeve

Meqenëse ekzistojnë kaq shumë aktorë dhe interesa të ndryshme, ngjarje të veçanta duhet të vlerësohen nën dritën e këtyre ecejakeve të bisedimeve. Kështu për shembull “Deklarata e Mesebergut” nga Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron ditën e martë. Merkel deklaroi gatishmërinë për të patur një buxhet për investimet në zonën e euros. Ai duhet të fillojë më 2021.

Kështu kancelarja gjermane i bëri Macronit qejfin shumë, sepse për të kjo pikë është një premtim i madh. Macron pati kërkuar fillimisht një shumë treshifrore miliardash për buxhetin. Merkel nuk bëri të ditur asnjë shumë dhe e la pa thënë sa e madhe është kjo shumë në një buxhet të BE. Kjo mund të kthehet në pjesë të bisedimeve të tjera. Macron i premtoi Merkelit një marrëveshje bilaterale për pranimin e refugjatëve. Pikërisht një marrëveshje të tillë duhet të ketë Merkel në dorë nëse do që të qetësojë sherrin për çështjen e azilit në Gjermani me CSU-në.

Prandaj një marrëveshje e tillë mund të ketë çmimin e vet. Në bisedë është një pjesë fikse prej 0,5 përqind e prodhimit të brendshëm bruto. Kjo do ishte rreth 15 miliardë euro për Gjermaninë. Për këtë është ende duke u folur. Por për Merkelin nuk duket shumë e thjeshtë të verë këtë në jetë, jo vetëm për partnerët e tjerë në BE por edhe në politikën e brendshme në Gjermani. / DW


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono