rrezik

KOSOVA-DEL-BARAZIM.mpg_snapshot_00.11-1280x662.jpg
G. P.21:17 | 14/10/2018

Kosova nuk arriti më shumë se një barazim në ndeshjen në Ishujt Faroe për Ligën e Kombeve. Gjithsesi, kryesimi në grup nuk u rrezikua, pasi edhe Azerbajxhani barazoi me Maltën.

Nuk mjaftoi një gol i shkëlqyer. Kosova tregoi gjithë mungesën e përvojës duke barazuar një ndeshje të lehtë në letër, por të vështirë praktikisht në fushë. Ishujt Faroe morën një barazim të merituar 1-1 dhe teorikisht kanë shpresa për kualifikim në grupin 3, të nivelit D të Ligës së Kombeve. Golit të Rashicës që në minutën e 9-të, vendasit iu përgjigjën me rrjetën e Rene Jënsenit me të filluar pjesa e dytë, në minutën e 50-të. Të dyja skuadrat luftuan fort dhe iu afruan portave përkatëse, por duke mos arritur të shënonin gol tjetër.

Edhe pse rezultati 1-1 mund të quhet hap i gabuar i formacionit të trajnerit Bernar Shaland, sërish nuk është për t’u hedhur poshtë. Ishujt Faroe kishin barazuar 1-1 në fushën e Azerbajxhanit, pra nuk mund të thuhet se është ekip edhe aq i dobët, për më tepër, ka lënë prapa Maltën në renditje duke e mundur 3-1. Në këtë grup, përfundoi në barazim 1-1 edhe ndeshja tjetër, ajo mes Azerbajxhanit e Maltës, dhe kryesimi i Kosovës nuk u rrezikua të paktën për momentin. Skuadra tjetër shqiptare ka 8 pikë pas 4 ndeshjeve, ndaj 6 të Azerbajxhanit, që është rivali më i afërt. Ndeshjen e radhës në Ligën e Kombeve, Kosova do ta ketë në fushën e Maltës, në 17 nëntor./abcnews.al

ze-maria.png
G. P.23:31 | 27/09/2018

Derbi ndaj Partizanit do të jetë dyfish i rëndësishëm për Tiranën. Skuadra duhet të fitojë për tifozët dhe synimet e saj, ndërsa në rast humbjeje pritet të ketë pasoja në stafin teknik.

Vëmendja është tek kryesfida, por edhe tek fati i trajnerit.

Ze Maria nuk ka aspak pozita të sigurta tek Tirana, diçka që mund ta rrezikojë në rast humbjeje.

Burime brenda klubit kryeqytetas bëjnë me dijë se presidenti Halili mendoi ta shkarkonte teknikun që pas ndeshjes së javës së parë, të humbur 0-1 me Teutën në “Selman Stërmasi”.

Pavarësisht kostos së lartë financiare që do të kishte një shkarkim i tillë, numri 1 i klubit raportohet se e ka menduar, ndonëse më pas ka ndërruar mendje.

Vetë trajneri e përballoi me qetësi një pyetje të tillë, në konferencën për shtyp.

“Pozicioni im është gjithmonë i rrezikuar dhe kështu do të jetë edhe në këtë ndeshje. Pozicioni i trajnerit është gjithnjë në rrezik. Unë kujtoj se vitin e kaluar fituam 7 ndeshje, humbëm një dhe barazuam dy. Unë isha në rrezik atë kohë pavarësisht fitoreve, pra nuk ia vlen të shqetësohem për këtë”, tha Ze Maria.

Gjithsesi, tensionin duhet ta ketë të lartë pasi është përpara një derbi.

“Unë e dashuroj presionin. Në gjithë karrierën time kam qenë në presion. Kam luajtur shumë derbi në 22 vjet si futbollist dhe e di se çfarë është një derbi”, shprehet Ze Maria.

Si është Tirana në prag të këtij dueli?

“Atmosfera është e mirë, luajtëm mirë ndaj Skënderbeut dhe fituam ndeshjen e Kupës. Përsa i përket ndeshjes së radhës për ju është shumë e rëndësishme, por për mua është si gjithë të tjerat, një ndeshje e rëndësishme dhe normale për të fituar tre pikë”, tha Ze Maria./abcnews.al

rruga.jpg
G. P.21:53 | 23/09/2018

Mungesa e mbikalimeve në zonat e populluara vazhdon t’u shkaktojë probleme banorëve. Ata përdorin trafikndarëset për të kaluar nga njëra anë e rrugës në anën tjetër. Kjo situatë është kritike në rrugën Plepa-Shkozet.

“Tashmë është bërë e zakonshme që banorët, banesat apo bizneset e të cilëve ndodhen në dy anët e kësaj rruge të kalojnë trafikndarësen me ane të këtyre shkallëve të improvizuara”, raporton gazetarja e ABC News, Enkeleda Arapi.

Ky banor, banesa e të cilit ndodhet pranë unazës Plepa-Shkozet e kalon rrugën në këtë mënyrë disa herë në ditë. Shkalla shërben për të kapërcyer lehtësisht lartësinë trafikndarëses. Por, nga ana tjetër rrezikon jetën e përdoruesve të saj.

Mbikalimet e pamjaftueshme për këmbësorët përgjatë unazës ka shtuar numrin e të tilla kalesave. Në të gjithë autostraden gjen me dhjetëra të vendosura në të dy anët e trafikndarëses.

Banorët thonë se edhe pse mbeten të ekspozuar ndaj rrezikut, në mungesë të mbikalimeve, kjo është e vetmja mënyrë për të kaluar rrugën. Në të gjjthë gjatësinë rrugës, e urbanizuar në të dy anët e saj janë vendosur vetëm dy mbikalime.

Edhe ato të vendosura në vende të gabuara me më pak lëvizje. Unaza Plepa-Shkozet pjesë e By Pass-it të Durrësit, vazhdimisht është bërë objekt diskutimesh mes ekspertëve, banorëve dhe drejtuesve të autoritetit rrugor për shkak të rrezikshmërisë që paraqet.

Në të gjithë gjatësinë e saj vihet re mungesa e elementeve të sigurisë, pavarësisht se konsiderohet ndër arteriet kryesore të vendit, për të lidhur jugun me veriun. E vetmja masë e marrë, por pa e zgjidhur problemin është kufizimi i shpejtësisë në 40 kilometra në orë.

Por, në të shumtën e rasteve nuk respektohet nga drejtuesit e automjeteve, çka rrit rrezikun e aksidenteve, kryesisht për banorët dhe bizneset e pozicionuara në të dyja anët e rrugës./abcnews.al

KRONIKE-PER-EKSPERTET-ITALI.mpg_snapshot_00.17-1280x720.jpg
G. P.11:22 | 17/08/2018

Pas tragjedisë në Gjenova, ekspertët japin alarmin se në të gjithë Italinë janë në rrezik të shemben rreth 60% e urave. Kjo situatë ka ardhur për shkak të shkurtimeve të fondeve për mirëmbajtjen.

Italia përshkohet nga mbikalime rrugore dhe ura si “Morandi”, që u shemb me 14 gusht në Gjenova duke shkaktuar viktima të shumta. Ura në të cilat çdo ditë kalojnë mijëra makina të tonazhit të rëndë. Dhe shumë shpesh bëhet fjalë për infrastruktura të vjetra, që kanë mbi 50 vite që janë ndërtuar. Ato janë ndërtuar kryesisht nga beton arme, i cili bëhet shumë i rrezikshëm gjatë dekadave. Ajo në Gjenovë është shëmbja e katërt që nga viti 2017: një ngjarje e tillë ndodhi pranë Ankonës dhe tjetra në afërsi të Kuneos. Ndërsa shembja e parë u regjistruar në afërsi të Lekos.

“Në vitet ’60 nuk merrej parasysh që betoni arme degradohet”, shpjegon për Korriere Dela Sera, Diego Zoppi, anëtar i Këshillit kombëtar të Arkitektëve. “Tashmë rastet e shembjeve po marrin një karakter shumë shqetësues – shprehet Antonio Okiuci, nga Këshilli Kombëtar Italian i Kërkimeve, pasi dhjetra mijëra ura në Itali kanë tejkaluar jetëgjatësinë për të cilën janë projektuar. Ura Morandi është një rast studimi pasi nuk ka asgjë të përjetshme”.

Ekspertët japin alarmin se në rrezik gjendet një tjetër urë e projektuar nga Rikardo Morandi, në Siçili, e mbyllur në 2017-n për frikë shembjeje. Gjithashtu edhe në Firence dhe Katanzaro ka ura që mund të kenë një fat të tillë si ajo në Gjenova. ekspertët japin alarmin se në të gjithë Italinë, 60% e urave apo mbikalimeve rrugore rrezikojnë shembjen. Një shifër kjo shumë e frikshme, sipas tyre. Kjo gjendje ka ardhur për shkak se në 2014-n nuk kanë më fonde për mirëmbajtje dhe investime.

Ndërkohë, përveç ekspertëve italianë, edhe specialistë të huaj kanë dhënë opinionin e tyre lidhur me rrëzimin e urës. I kontaktuar nga BBC, Sterxhos Mitulis, profesor i specializuar për ndërtimin e urave në Universitetin Sërrej të Anglisë, ka deklaruar se faktorët ambjentalë mund të kenë ndikuar në dobësimin e parakohshëm të strukturës, që ishte llogaritur të mbante deri në 100 vjet. “Një faktor mund të jetë afërsia me detin, një tjetër fakti se ura ndodhej në një zonë të industrializuar dhe ndotja mund të ketë përshpejtuar degradimin e saj”, ka thënë Mitulis. Gjithashtu specialist të tjerë thonë se në shembjen e urës ka ndikuar edhe mirëmbajtja si dhe trafiku I rënduar./abcnews.al

102967389_mediaitem102967386.jpg
G. P.16:09 | 15/08/2018

Bëhet gjithnjë e më dramatike situata në Itali një ditë pas shembjes së urës në Xhenova. Zjarrfikësit kanë nisur inspektimin e pjesës së mbetur të urës pasi dhe ajo rrezikon shembjen. Ndërsa kryebashkiaku i qytetit deklaroi se është e pamundur të shpëtohen shtëpitë që janë poshtë urës.

Janë pezulluar aktualisht operacionet e kërkim-shpëtimit në Xhenova të Italisë pasi pjesa e mbetur e urës që u shemb një ditë më parrë rrezikon gjithashtu të shëmbet. Zjarrfikësit dhe ekspertët kanë nisur inspektimin e saj. Ndërkohë që numri i të pastrehëve është rreth 700, kryebashkiaku i qytetit deklaroi se është e pamundur që të shpëtohen shtëpitë që ndodhen poshtë urës. Por Kryebashkiaku, Marko Buci, premtoi se qytetarëve të prekur nga kjo tragjedi do u jepet një shtëpi e re. Më tej ai shtoi se në mungesë të urës do të duhen më shumë autobusë dhe trena për transportin publik, i cili në pjesën më të madhe do të jetë falas.

Nga ana e tij, zëvendës kryeministri Italian Di Maio është treguar shumë i ashpër duke i dhënë përgjegjësinë e tragjedisë “Autostradave për Italinë. Në të njëjtën linjë dhe ministri i Brendshëm Salvini, i cili tha se minimumi që mund të pritet është dorëheqja e zyrtarëve të lartë. Ndërsa ministri i transporteve premtoi se do të ketë gjobë deri në 150 milionë euro për përgjegjësit e incidentit./abcnews.al

johannes-hahn.jpg
G. P.13:53 | 27/07/2018

Në një intervistë për gazetën Politico.eu komisioneri për zgjerimin dhe fqinjësinë e mirë, Johannes Hahn, ka identifikuar influencën ekonomike kineze si strategjinë e mundshme të saj për infiltrim politik në Union përmes shndërrimit të vendeve të Ballkanit Perëndimor në një “kalë Troje” për ta.

Bashkimi Europian i bie këmbanës së alarmit për rolin e Kinës në Ballkanin Perëndimor, duke paralajmëruar se Pekini mund t’i kthejë vendet e rajonit, që aspirojnë antarësim në Union, në një “kalë Troje”.

Kështu e nisi artikullin gazeta europiane Politiko.

Ka qenë komisioneri për zgjerimin, Johannes Hahn, ai që ka thënë për Politico se kombinimi i kapitalizmit me diktatin politik në Kinë, mund të jetë tërheqës për disa liderë të rajonit në krahun jug-lindor të kontintentit.

Edhe pse pjesa më e madhe e shqetësimit mbi Ballkanin në vitet e fundit është fokusuar tek roli i Rusisë, Hahn ka deklaruar se ka më shumë arsye për t’u shqetësuar për Kinën, e cila ka bërë investime serioze në projekte infrastrukturore në rajon.

I pyetur mbi mundësinë që Kina të kthejë vendet aspirante për anëtare në BE, në një “kalë Troje” përmes kapjes së politikës nëpërmjet pushtetit ekonomik, Komisioneri Hahn citoi shembullin e autostradës që po ndërtohet në Malin e Zi.

“Ky është ekzaktësisht rasti me autostradën e famshme në Malin e Zi. Kjo është një metodë, ose thënë ndryshe, model biznesi i zbatuar nga Kina për të ofruar hua tërheqëse për vendet, dhe nëse ti nuk i shërben atyre, kthehet në kapital.”

Kështu është shprehur komisioneri përgjegjës për fqinjësinë dhe bisedimet me vendet aspirante për antarësim në Union, duke e quajtur reagimin e BE-së ndaj kësaj strategjie të Kinës si një nga sfidat më të mëdha të Europës.

Deklarata e komisionerit Hahn kujton bisedën e zhvilluar në forumin ndërkombëtar Crans Montana në Qershor në Bruksel, ku i ftuar si pjesmarrës dhe folës, ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, kritikoi Bashkimin Europian për burokraci të shtuar ndaj vendeve të rajonit, si dhe mungesë investimesh reale në tre dekadat e fundit, si rezultat i trembjes së unionit nga influence kineze dhe ajo turke, të vetmet vende që, sipas tij, kanë investuar seriozisht në rajon.

Liderët e Ballkanit Perëndimor nuk kanë asnjë arsye të refuzojnë projekte reale që ndikojnë në ekonominë e paincentivuar nga europa e bashkuar  ka deklaruar në forumin prestigjoz ish-kryeministri Berisha, duke theksuar se për rajonin investimet në projekte janë jetike.

Sa i përket skepticizmit për hapjen e unionit ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor, me Francën në front e cila në Qershor arriti të shtyjë vendimin e Komisionit Europian për nisjen apo jo të negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë për pas zgjedhjeve të muajit Maj. Hahn deklaron se qytetarët e Ballkanit Perëdnimor kanë të drejtë të jenë anëtarë të BE-së dhe se kjo e fundit gjendet sot mes dy zgjedhjeve: eksportimit të stabilitetit në rajon ose importimit të destabilitetit në bllok.

Hahn theksoi gjithashtu se ka besim se negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë mund të nisin vitin e ardhshëm, duke patur parasysh se procesi i vlerësimit të përgatitjes së dy vendeve për negociim, ka nisur.

Ky është një proces gjithëpërfshirës, ka theksuar Hahn duke shpresuar se mund të përmbyllet brenda 12 deri në 14 muajsh. Qëllimi sipas ish-ministrit konservator australiak Hahn  është marrja e dritës jeshile nga çdo vend anëtar deri në mesin e vitit të ardhshëm./abcnews.al

rruga.jpg
G. P.14:40 | 18/07/2018

Një nga rrugët me kyçe në zonën e Divjakës për shkak të mungesës së mirëmbajtjes, ka përfunduar e mbuluar nga barishtet e egra. Ajo nuk është thjeshtë një rrugë fshati, por lidh banorët e shtatë fshatrave të Grabianit dhe është nyje për qytetin e Divjakës.

Pesë kilometra rrugë e mbuluar në dy anet e saj me kallamamishte. Është segmenti Germenj-Tre Urat, pjesë e bashkisë Divjakë me qarkullim të dendur të automjeteve.

Për shkak të dendësisë së bimësisë që rritet në kanalin kullues, i cili shtrihet në dy anët e gjatësisë, rreziku për aksidente këtu është i madh.

“Si nuk është problem? Burim aksidenti janë këto”.

Por është problemi më i madh kur del nga një rrugë dytësore në atë kryesore. Drejtuesit e mjeteve nuk kanë fushëpamje dhe për pasojë përplajet e mjeteve kanë qenë të shumta.

“Shumë e papërshtatshme se nuk ke asnjëlloj sinjalistike”.

Përveç mungesës së mirëmbajtjes, nëse kaloni nëpër këtë rrugë, era është shumë e rëndë. Bagëti e shpendë të ngordhur ka brenda në kanalin që shoqëron rrugën.

Ky segment lidh jo vetëm shtatë fshatrat e zonës së Grabianit, por është nyje e rëndësishme për qytetin e Divjakës, pasi është pjesë e Unazës së Madhe turistike në jug të vendit. /abcnews.al

theresamay1311a.jpg
G. P.12:32 | 29/06/2018

Kryeministrja Thereza May ka paralajmëruar se Bashkimi Europian po rrezikon jetën e qytetarëve me largimin e Britanisë nga sistemet e sigurisë të Unionit. Madje kjo, sipas saj, do të ulë ndjeshëm kapacitetin e Mbretërisë së Bashkuar në luftën kundër terrorizmit.

Detyrimi i Mbretërisë së Bashkuar për t’u larguar nga paktet e sigurisë së Bashkimit Europian pas Brexit rrezikon sigurinë e qytetarëve të BE-së dhe Britanisë. Ky është paralajmërimi i kryeministres Thereza May për liderët europianë. Britania nënvizon se negociatorët e BE-së po bllokojnë marrëveshjet për gjurmimin e terroristëve dhe ndarjen e informacionit pas marsit të 2019-s. Unioni thotë se pasi Mbretëria e Bashkuar të bëhet “vend i tretë” nuk mund të ketë të njëjtë qasje në iniciativat policore.

May i bëri thirrje liderëve të BE-së që të konsiderojnë atë që është në interesin më të mirë të sigurisë së qytetarëve të dy palëve. Këto komente kryeministrja i bëri në fund të samitit të Këshillit Evropian dhe vjen përpara takimit të Tetorit, në të cilin Brukseli dhe Londra shpresojnë të arrijnë një marrëveshje për marrëdhënien në të ardhmen.

Megjithatë, parashikimet nuk janë optimiste. Pas largimit nga Brukseli, liderët e BE-së kanë diskutuar për Brexit pa kryeministren May. Sipas zyrtarëve britanikë, të cituar nga BBC, shefja e qeverisë së Londrës kërkon nga Unioni që vendi i saj të vijojë pjesëmarrjen në skema si mekanizmi “Prum” për shkëmbimin e profileve të ADN-së, Sistemin e Informacionit të Gjeneratës së Dytë të Shengen, një arkiv të dhënash që jep alarmin në kohë reale për individë të caktuar dhe në Sistemin Europian të Informacionit të Rekordeve Kriminale. Sipas May, pa qasje në këto sisteme, aftësia e Britanisë për të luftuar terrorizmin do të reduktohet./abcnews.al

kullat-1280x711.jpg
G. P.14:35 | 06/04/2018

Pas 40 vjetësh, kullat, që shërbenin për furnizimin me ujë të pijshëm të banorëve në Myzeqe, janë kthyer në rrezik serioz për jetën e tyre. Ato janë rrënuar dhe mund të shemben.

Kanë 40 vjet që rrinë mbi kokat e banorëve të Muzeqesë.

“Ajo kulla, mbase qe regjimi i keq i Enver Hoxhës po ai e bëri atë për të furnizuar me ujë dhe kishim ujë kaq shumë”.

Dikur shuanin etjen e tyre, kurse sot u rrezikojne jetën.

“Kur fryu kjo era e madhe tani, ne rrezikoheshim nga kullat lart”.

Eshte fjala për kullat e ujit të pijshëm në Topojë, Shën Pjetër e Seman në Fier.

Nga kjo kjo strukturë gjigande, e cila sot nuk ka asnjë funksion furnizoheshin me ujë të pijshëm disa fshatra.

“Uji ngjiteshe lart. Nëpërmjet tubave furnizohesh fshati”.

Aktualisht, uji u shkon nga një tjetër rrjet, por banorët ishin më të kënaqur, kur kullat ishin në punë.

“Ishte shumë ujë i irë. Edhe rrethi nuk e kishte atë ujë”.

Por, të mbetura kështu, ngrehina të shkreta, kullat gati gjysmëshekullore po frikësojnë fshatarët. Ato janë të amortizuara dhe jashtë kujdesit të autoriteteve përkatëse.

“Ajo po të bjerë shkatërron dynjanë. Ta heqin, ta prishin fare. Ai që e ka afër oborrit, frikë ka të bëjë shtëpi”.

Përveç nostalgjisë për disa banorë, këto konstruksione betoni nuk i sjellin asnjë dobi zonës, e cila po shkon drejt zhvillimit të turizmit bregdetar.

Pjesa më e madhe e tyre janë të rrënuara dhe në lartësinë e mbi 20 metrave qëndronjë në këmbë vetëm hekurat që kanë shërbyer për të lidhur trupin e kullave.

Të tilla, siç janë ato shënjojnë zonat në të cilat shtrihen si mbetje të sistemit të kaluar dhe nuk dihet se çfarë do të bëhet më tej me to./abcnews.al

bakteret.jpg
G. P.21:24 | 30/03/2018

Antibiotikët mund të jenë një nga rreziqet më të mëdha që kërcënojnë njerëzit.

Ekspertët shqetësohen se antibiotikët mund të dëmtojnë sistemin imunitar të trupit pasi në momentin që shkatërrojnë bakteret që shkaktojnë infeksione bakterale në zorrë, dëmtojnë edhe ato “miqësoret”, që i shërbejnë imunitetit.

Sipas studimit më të ri, kjo çon në rritjen masive të shanseve për prekjen nga infeksione, viruse, të cilat mund të jenë edhe me pasoja fatale për jetën.

Sipas “The Sun”, studiuesit e kanë eksperimentuar këtë gjë me minjtë me disa raste të ndryshme sëmundjesh. Vetëm një e pesta e minjve që morën antibiotikë arritën të mbijetojnë.

Megjithatë, ekspertët thonë se në mënyrë që zbulimi më i ri të konfirmohet, duhet provuar tek njerëzit, për shkak se kanë një sistem të ndryshëm zorrësh me atë të minjve./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono