Romelu Lukaku

Inter.png
Igli Nikolli19:41 | 02/11/2019

Vetëm 16 minuta ka zgjatur avantazhi i Bolognës. Interi nuk mund ta pranonte një rezultat të tillë dhe është hedhur në sulm për të gjetur golin. Zikaltrit ia kanë dalë dhe autori i golit është Romelu Lukaku.

Sulmuesi belg dërgoi në rrjetë topin në minutën e 75-të. Insistimi i madh i ekipit të Contes u konkretizua nga Lukaku, i cili barazoi shifrat dhe gjeti golin e tetë në Serie A. /abcnews.al

Lukaku-1.png
Igli Nikolli13:18 | 20/10/2019

Sassuolo dhe Interi po zhvillojnë një ndeshje spektakolare mes tyre. Emocione të shumta në “Mapei Stadium”, aty ku janë shënuar 4 gola në pjesën e parë. Romelu Lukaku ka rikthyer sërish Interin në avantazh me golat e shënuar në minutën e 38-të dhe 45-të.

Sulmuesi belg mori një top të bukur nga De Vrij, lëvizi mirë në zonë dhe gjuajti menjëherë. Interi kishte gjetur golin disa minuta më parë me Martinez, por VAR-i e anulloi për një faull të Lukakut. 26-vjeçari shlyu gabimin dhe kaloi ekipin e tij në avantazh me një diagonale të saktë.

Zikaltrit nuk u mjaftuan me kaq dhe shënuan sërish. me Lukakun, i cili u tregua i saktë nga pika e penalltisë. Ky është goli i pestë në kampionat për të. Më parë kishin shënuar Martinez dhe Berardi, teksa ekipi i Conte rikthehet në avantazh. /abcnews.al

Moggi.jpg
Igli Nikolli18:50 | 08/10/2019

Luciano Moggi njihet për batutat e tij. Ish-administratori i deleguar i Juventusit, i cili pati edhe një aventurë të shkurtër në Shqipëri si drejtori sportiv i Partizanit, është ndalur te rivaliteti midis Interit dhe Juventusit.

82-vjeçari i rikthehet edhe njëherë merkatos së verës dhe thumbon zikaltrit dhe Romelu Lukakun në prononcimin e dhënë për Libero. Ky i fundit nuk shënoi përballë bardhezinjve, të cilët fituan ndeshjen me golat e Dybala dhe Higuain.

“Heqja dorë nga blerja e Romelu Lukakut ishte goditja më e madhe e Juventusit. Në verë pëshpëritej se belgu mund të transferohej në Torino dhe Higuain tek Interi. Më duket shumë e qartë se kush ka dalë i fituar… “, thekson Luciano Moggi. /abcnews.al

Lukaku-Sanchez-1280x667.jpg
Igli Nikolli12:52 | 20/09/2019

Manchester United hasi shumë vështirësi për të mposhtur kazakët e Astanës. Ekipit të Ole Gunnar Solskjaer i mjaftoi një gol i talentit Mason Greenwood për të siguruar tre pikët e para në Europa League. 17-vjeçari është shpresa e madhe e United dhe për t’i siguruar atij minuta dhe një rritje si futbollist e njeri, u lejua largimi i dyshes Lukaku-Sanchez drejt Interit.

Trajneri i Manchesterit shpjegon vendimet e marra dhe për momentin gjithçka po shkon sipas planit. Potenciali i Greenwood është i madh dhe Solskjaer, i cili punon çdo ditë me të, e di mirë se djaloshi do dhurojë të tjera emocione, gola dhe fitore për një nga klubet më të mëdha në botë.

“Vendimi për të lejuar largimet e Lukakut dhe Sanchez ishte i drejtë. Vendosëm në këtë mënyrë për t’iu dhënë më shumë hapësira lojtarëve tanë të rinj. Greenwood? Kur ai futet në zonë, ti e ndjen se diçka do të ndodhë. Nuk ka luajtur shumë deri tani, por do të ketë më shumë minuta në të ardhmen dhe do të rritet shumë. Mason do të jetë shumë i rëndësishëm për në gjatë këtij sezoni”, përfundon trajneri norvegjez i “djajve të kuq”. /abcnews.al

lukaku-1.jpg
ad min16:51 | 27/07/2019

Juventusi pëlqen Romelu Lukakun, por duket e vështirë që të marrë sulmuesin e Mançester Junajtidit. Anglezët duan Dibalën ose Dagllas Kostën, por asnjëri prej tyre nuk dëshiron të largohet nga Torino.

Një tjetër derbi i Italisë duket se po luhet këtë verë. Juventusi dhe Interi nuk u ndeshën vetëm në fazën përgatitore larg Europës, por po sfidojnë njëri-tjetrin edhe jashtë fushe.

Kampionët në fuqi të Serisë A janë futur në garë për sulmuesin e Mançester Junajtidit, Romelu Lukakut. Mediat kontinentale shkruajnë se Juventusi është gati të bëjë marrëveshje me Junajtidin duke i dhënë ndonjë lojtar dhe një shumë të madhe financiare.

Kjo do të thotë se dy klubet e mëdhenj italianë janë duke u ndeshur për Lukakun, Edin Xhekon dhe Mauro Ikardin, ndërsa edhe Gonzalo Higuain pret të mësojë të ardhmen. Edhe pse ka shpresë, Juventusi nuk është se nuk ka probleme.

Fillimisht, anglezët kërkuan Paulo Dibalën, plus një kontribut financiar, por argjentinasi duket i ftohtë për një kalim në Angli, dhe pret një takim me trajnerin Sarri për të diskutuar atë që do të ndodhë me të.

Në “Old Traford” i kthyen sytë nga Dagllas Kosta, me Juven më lehtë pranon t’i largohet braziliani. Edhe Dagllas Kosta nuk pëlqen të largohet nga Torino, pas një faze përgatitore special, dhe me synimin për të fituar vendin e titullarit me Sarrin.

Mançester Junajtid e ka vlerësuar kartonin e sulmuesit të Belgjikës deri në 90 milionë euro, dhe është e qartë se ai do të largohet, ndërsa trajneri I Interit, Antonio Konte, ka shprehur pakënaqësinë ndaj klubit që nuk e ka marrë ende.

Lukaku nuk luajti asnjë rol në turneun veror të Junajtidit në Australi, duke u lënë jashtë ndeshjeve nga trajneri Ole Gunar Solskjer, ndërsa menjëherë pas kthimit në Angli, shkoi në Bruksel për të takuar agjentin e tij dhe për të diskutuar të ardhmen./ABC News Albania 24/7

PL40486021FBL_ENG_PR_MAN-U.jpg
ad min23:59 | 17/07/2019

Sulmuesi i Manchester United është drejt transferimit tek Interi. Klubet kanë gjetur akordin dhe futbollisti pritet të zyrtarizohet javën e ardhshëm tek zikaltërit.

Një tjetër dëshirë e trajnerit Antonio Konte pritet të konkretizohet së shpejti. Skuadra e Interit është në rrugën e duhur për të firmosur me sulmuesin e Manchester United, Romelu Lukaku. Drejtuesit e klubit zikaltër kanë ofruar 60 mln euro plus 15 mln bonuse të cilat do të paguhen në bazë të paraqitjeve të futbollistit belg. Një edicie jo pak e vogël që të bën të kuptosh se karriera e sulmuesit belg do të vazhdojë në San Siro është vendimi i trajnerit të djajve te kuq, Solskjaer.

Tekniku la jashtë skuadrës sulmuesin shtatlarte për ndeshjen miqesore ndaj Leds. Manchesteri do të luajë të shtunën ndaj Interit në Singapor në turneun aziatik ku dhe do të takohen drejtuesit e të dyja klubeve për të mbyllur marrëveshjen përfundimtare. 26 – vjeçari e ka shprehur hapur dëshirën për të vijuar karrierën tek skuadra e Interit pasi është në qendrën e projektit te trajnerit Antonio Konte.

Në Manchester, Lukaku konsiderohet si sulmuesi i dytë pas Rashford dhe kjo është e papranueshme për ish-lojtarin e Everton. Me afrimin e Lukakut, objektivi i fundit i Interit është Edin Xheko që aktivizohet me Romen. Verdhekuqtë pretojnë 25 mln euro për ballkanasin por zikaltërit janë ndalur ne 12 mln plus tre milionë të tjera bonuse. Dëshira e vetë futbollistit është transferimi tek Inter ku do të rreshtohet përkrah Lukakut, por skuadra e Romës vijon të mbetet pengesa kryesore./ABC News Albania 24/7

lukaku.jpg
ad min20:54 | 11/07/2019

Skuadra e Interit është gati të ofrojë 70 milionë euro për shërbimet e sulmuesit të Manchester United, Lukaku. Futbollisti belg ka kërkuar largimin nga skuadra angleze.

Inter është në rrugën e duhur për të konkretizuar transferimin e sulmuesit të Manchester United, Romelu Lukaku. Piero Ausilio ka mbërritur në Londër për t’u takuar me drejtuesit e skuadrës angleze ku do të bëjë edhe ofertën zyrtare. Dëshira e trajnerit Antonio Conte për të nënshkruar me Lukakun është e madhe.

Inter vazhdon përgatitjet në Lugano dhe tekniku italian këmbëngul për të mbyllur marrëveshjen me djajtë e kuq para nisjes në turin aziatik fundjavën e ardhshme.

Manchester United nuk heq dorë nga klauzola e lojtarit e cila është 85 milionë euro. Inter ndalet në 70 milionë, të cilat do të ndahen në këste. Zikaltërit ofrojnë 10 milionë euro për huazim një vjeçar dhe më pas blerjen e belgut do ta paguajnë me dy këste nga 30 milionë euro.

Tashme fjalën e ka skuadra e Manchester United për të pranuar ose jo ofertën e skuadrës italiane. E vërteta është se klubi dhe lojtari kanë prishur raportet pasi futbollisti shtatlartë nuk dëshiron të vijojë të qëndrojë ende në “Old Traford” ku në dy sezone nuk ka plotësuar pritshmëritë.

Manchester United po zhvillon fazën përgatitore në Australi dhe mediat zbulojnë se Lukaku nuk ka pranuar të stërvitet me pjesën tjetër të skuadrës, por ka preferuar të punojë në palestër.

Një sinjal i qartë për drejtuesit e skuadrës së Manchesterit për të pranuar ofertën e Interit pasi dëshira e lojtarit është të luajë sezonin e ardhshëm nën urdhrat e trajnerit Antonio Conte. Tekniku italian e ka vendosur në qendër të projektit 26-vjeçarin./ABC News Albania 24/7

960.jpg
ad min20:30 | 20/06/2019

Skuadra e Interit ka gjetur akordin me sulmuesin e Manchester United, Lukaku. Zikaltërit i kanë ofruar lojtarit belg një kontratë 5-vjeçare me një pagë prej 9.7 milione eurosh në sezon.

Një nder objektivat e preferuar të trajnerit të Interit Romelu Lukaku ka gjetur akordin me skuadrën zikaltër. Taboidi britanik The Sun raporton se palët kanë gjetur gjuhën e përbashkët por problem kryesor mbetet skuadra e Manchester United. Drejtuesit e skuadrës së Interit dhe shumuesi belg janë dakord për një kontratë pesë vjeçare me një pagë mbi 9 mln euro në sezon ku do të shndërrohej në një prej futbollistëve më të paguar në futbollin Italian.

Skuadra e Manchester United ka pretendime të larta sa i përket lirimit të sulmuesit belg. Djajtë e kuq kërkojnë plot 84 mln euro për ish-futbollistin e evertonik ose shkëmbimin kokë më kokë me mbrojtësin sllovak Skriniar.

Inter nuk preferon të heqë dorë nga qendërmbrojtësi që është shtylla kryesore në prapavijë. Zikaltërit janë ndalur në 70 mln euro për Lukakun por kjo shofer është refuzuar nga skuadra e drejtuar nga trajneri Solskjaer. Diferenca mes asaj që ofron Interi dhe pretendimeve të skuadrës ishullore është 14 mln euro./ABC News Albania 24/7

polemika-angli.jpg
ad min14:56 | 24/09/2017

Tifozët anglezë kanë krijuar polemika të forta me këngët e krijuara për futbollistët e tyre. Këngët janë për sulmuesit Lukaku dhe Alvaro Morata.

Premier Liga ka gjetur dy yje të rinj të golit.
Romelu Lukaku I Mançester Junajtid dhe Alvaro Morata I Çelsit kryesojnë renditjen e shënuesve, dhe tifozët kanë nisur t’u këndojnë këngë të krijuara enkas për ta.
Lukakut, që ka qenë edhe më parë në Angli tek Çelsi dhe Evertoni, I është kushtuar një këngë që krijoi shumë debate, pasi në vargjet e saj flitet për madhësinë e organit të tij seksual.
Vetë sulmuesi si dhe trajneri I Junajtidit, Zhoze Murinjo, kërkuan nga tifozët që të mos e bëjnë më, por një pjesë e përkrahësve nuk ua vunë veshin dhe e kënduan pas golit të fitores këtë fundjavë në fushën e Sauthemptonit.
Edhe më problematike kënga e tifozëve të Çelsit për Moratën.
Rivaliteti I ashpër I bluve me Totenhemin, pronari I të cilit është me origjinë hebraike, bëri që vargjet të ishin antisemite.
Reagimi I shoqatave të ndryshme ishte I fortë dhe klubi londinez së bashku me sulmuesin spanjoll kërkuan nga publiku I tyre që të mos këndonin më ashtu.
Për fat të mirë, reagimi I tifozëve blu ishte I ndryshëm nga ai I atyre të Mançester Junajtidit, dhe kënga u këndua, por e ndryshuar.
Morata shënoi tri herë në suksesin 4-0 në fushën e Stouk Sitit dhe tifozët I thurën himne lojtarit që “vjen nga e ngrohta Spanjë, dhe që është më I mirë se Harri Kejn”.
Harri Kejn është sulmuesi kryesor I rivalit të Çelsit, Totenhemit.


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono