Romana Vlahutin

romana-vlahutinn.jpg
G. P.15:29 | 27/06/2018

Sipas ambasadorës së delegacionit të BE në Tiranë, Romana Vlahutin, Shqipëria mori 3 gjëra të rëndësishme nga vendimi i djeshëm i ministrave të Jashtëm. Edhe ambasada e SHBA-ve në Tiranë përgëzon Shqipërinë për këtë vendim për negociatat dhe thotë se është koha për të cuar deri në fund reformat.

Edhe pse Shqipëria nuk do të hapë negociatat me Bashkimin Evropian ka marrë urime të shumta nga diplomacia ndërkombëtare brenda dhe jashtë vendit.

Dritë jeshile para dhënies së vendimit e po kështu e sheh edhe pasi Shqipërisë nuk do t’i çelen negociat këtë fund Qershori.

“BE njohu të gjitha reformat e Shqipërisë dhe se sot kemi një datë të qartë për çeljen e negociatave. Shqipëria ka marrë 3 gjëra shumë të rëndësishme pozitive. E para, njohja e rekomandimit e të gjithë reformave, e dyta një kalendar i qartë, një datë shumë të qartë për konferencën ndërqeveritare dhe kjo është shumë e rëndësishme”.

Tahmë ambasadorja Vlahutin e ka mbyllur detyrën e saj ndaj Shqipërisë. Lajmin i vitit të ardhshëm pozitiv apo negative do t’i takojë pasardhësit të saj në detyrë.

“Ky është kalendari dhe nga kjo gjë do të dëgjoni më tepër nga ambasadori i ardhshëm, por ky është kalendari. Nuk mund të flas për diçka që do të ndodhë pas një viti. Unë nuk mund të parashikoj se ç’mund të ndodhë pas një viti”.

Pas një viti nuk do të jetë as ambasadori i shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Lu, por sot mesazhi që përcjell në emër të diplomacisë amerikane është optimist, por edhe këshillues.

“Përgëzojmë Shqipërinë për vendimin pozitiv në lidhje me hapjen e bisedimeve për anëtarësim në BE. Shqipëria ka bërë përparim domethënës dhe tani nevojitet të rrisë përpjekjet për të përfunduar reformat kyçe. Ne e nxisim Shqipërinë që të rrisë ritmin në reformën në drejtësi, luftën kundër korrupsionit dhe kundër krimit të organizuar”.

Holanda edhe pse është një prej tre shteteve që vendosi veto për të bllokuar hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian uron shqiptarët nëpërmjet ambasadores holandeze në Tiranë.

“Urime Shqipëria për këtë rrugë të pastër përpara”./abcnews.al

romana-vlahutin.jpg
G. P.15:30 | 18/06/2018

Pikëpyetjeve për ngritjen e një kampi refugjatësh në Shqipëri i përgjigjet me buzëqeshje Ambasadorja e Bashkimit Europian në vendin tonë, Romana Vlahutin.

Romana Vlahutin: “Jo, është tërësisht një keqintepretim i asaj që ka thënë në atë konferencë për shtypi kryeministri bullgar. Unë kam qenë aty e pranishme dhe mund të jua siguroj që është absolutisht një jo”.

Nga Berati, Vlahutin sqaron se ajo për të cilën është folur prej një kohe të gjatë është të pasurit e një qendre, e cila është një qendër studimore, ku kolegët mund të diskutojnë, të shohin fenomenin se çfarë po ndodh. Absolutisht nuk ka asnjë lloj ideje për të pasur një kamp të tillë, siguroi ambasadorja Vlahutin.

Romana Vlahutin: “Pra ideja është që ka dy arsye sepse është diskutuar kjo lloj gjëje e qendrës. E para e punës sepse është mirë që të vendoset këtu sepse shteti shqiptar po bën një punë shumë të mirë, kur bëhet fjalë për punën kundër ekstremizmit të dhunshëm dhe paranadalimit të tij dhe nga ana tjetër Shqipëria ka një model të mirë të harmonisë fetare dhe kjo e bën një vend shumë të mirë për të pasur një qendër rajonale që e përsëris absolutisht që nuk ka të bëjë me të kthyerit”.

Si mbështetëse e hapjes së negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Europian, Romana Vlahutin tha se tashmë është në dorën e 28 vendeve anëtare.

Romana Vlahutin: “Di të them që Shqipëria ka punuar fort, por kjo do të varet nga vendimi i 28 vendeve anëtare. Komisioni bëri atë që duhet të bënte, tha atë që duhet të thoshte, pra dha rekomandimin e pakushtëzuar. Pra ajo që është e rëndësishme është që të vazhdohet të punohet dhe më pas do të shohim çfarë do të thuhet nga vendet e BE se nuk dua ta paragjykoj këtë gjë para kohe”./abcnews.al

romana-vlahutin-1280x960.jpg
G. P.16:03 | 25/05/2018

Dy diplomatë të rëndësishëm do të lënë Shqipërinë këtë vit, kryesuesja e delegacionit të Bashkimit Evropian, Romana Vlahutin dhe ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu.

Luigi Soreca pritet të zëvëndësojë Romana Vlahutinin në krye të delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë. Ky lajm që ka qarkulluar në media ditën e sotme nuk konfirmohet zyrtarisht nga zyra e shtypit e delegacionit Evropian në vendin tonë. ABC News iu drejtua zyrës së shtypit të zëdhënëses së Bashkimit Evropian Maja Koçijançiç, e cila sqaroi se procedura e zëvendësimit është në vijim dhe njoftimi do të jepet pasi të përfundojë.

Luigi Soreca, italiani që pritet të zëvendësojë kroaten Romana Vlahutin, është Drejtor për Sigurinë në institucionin që kontribuon në objektivin e BE-së për të ofruar një nivel të lartë sigurie për qytetarët evropianë. Zëvendësimi i diplomatëve pritet të bëhet në fund të muajit Qershor.

Një tjetër zyrtar i huaj i rëndësishëm që do të lërë Shqipërinë këtë vit është ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Lu.

Shefi diplomacisë amerikanë në vendin tonë do të mbajë postin e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm e të Gjithëpushtetshëm të Amerikës në Republikën e Kirgistanit. Njoftimi u dha në faqen e internetit  të Shtëpisë së Bardhë, ku sqarohet se të enjten iu dërgua Senatit lista me 7 caktime dhe një tërheqje në nivel diplomatësh.

Ambasadori që kërkoi që në fillim të detyrës së tij kapjen e peshqve të mëdhenj në Shqipëri do të largohet në Gusht të këtij viti./abcnews.al

VLAUHUTIN-NE-SHKODER-1280x720.jpg
ent ela16:16 | 07/05/2018

Në Javën Evropiane, ambasadorja e BE, Vlahutin, e ka cilësuar reformën për drejtësi, nënën e betejave të vendit tonë. Nga Shkodra, ajo deklaroi se është humbur shumë kohë, por institucionet e reja të drejtësisë, do stabilizohen brenda kësaj vjeshte. 

Pasi e cilësoi Shkodrën njëqytet evropian dhe shqiptarët popull evropian, ambasadorja e BE tha se “reforma në drejtësi është nëna e të gjitha betejave”. Për Romana Vlahutin, ky proces duhet shtyrë para, jo vetëm nga të huajt, por edhe nga qytetarët, pasi rruga drejt Bashkimit Evropian e Shqipërisë kalon përmes Drejtësisë

“Reforma në drejtësi është nëna e të gjitha betejave, është më e rëndësishmja, sepse çdo gjë është e lidhur me të. Nëse kjo refomë nuk do vinte në pikën që është tani, atëherë Shqipëria nuk do merrte rekomandimin pozitiv për hapjen e negociatave për anëtarësim edhe për shumë vite. Kjo reformë është thelbësore, ku në kompleksitet është dashur që të ndryshohet 1/3 e Kushtetutes për të mundësuar implementimin e kësaj reforme, dhe ndryshimeve që duheshin për zbatimin e saj. Shumë njerëz u investuan kundër kësaj reforme sepse nuk e donin. Por faktkeqësisht kemi humbur kohë, fillimisht nga proceset në Gjykatën Kushtetuese, të cilat kjo gjykatë i rrëzoi, por edhe nga politika kemi humbur kohë. Më shumë se një vit. Tani jemi në fund të fazës së parë, pasi me rëndësi të madhe janë ngritja e institucioneve të reja, dhe unë besoj se ato deri në fund të vjeshtës do jenë tashmë të stabilizuara”.

Në aktivitetet e organizuara në kuadër të Javës Evropiane foli edhe ambasadorja franceze në Tiranë, Kristine Vasak. Për Vasak, sot jemi në nivele shumë të larta të kërkesave për azil dhe se efekti zinxhir i ka bërë shumë keq imazhit të Shqipërisë në Francë.

Ambasadorja Vlahutin, ajo Vasak dhe ambasadorë të tjerë të vendeve të BE, prej dy ditësh kanë qëndruar në Shkodër. Në takimin më të fundit, ata zhvilluan një bashkëbisedim me studentët e “Luigj Gurakuqi”./abcnews.al

EKSPOZITA-TE-VILA-E-ENVER-HOXHES-1280x720.jpg
ent ela21:27 | 04/05/2018

Trashëgimia kulturore nga gjithë komunitetet fetare, kodikë dhe libra të tjerë të shenjtë si dhe dorëshkrime unike u prezantuan në ekspoziten “Urtësia e pashuar” në vilën e ish diktatorit Hoxha . Kryeministri Edi Rama tha se kjo godinë është përzgjedhur si ironi e fatit, pasi ky aktivitet vjen në kuadër të ditëve të Europës.  /abcnews.al

 

keshilli.jpg
G. P.16:32 | 25/04/2018

Raporti i Komisionit Europian, i paraqitur në Këshillin Kombëtar të Integrimit nga ambasadorja e unionit Romana Vlahutin, iu nënshtrua diskutimit më të detajuar derimëtani në nivel deputetësh, prej publikimit të tij më 18 Prill.

Si pjesë e linjës politike të shprehur tashmë, demokratët vunë në pauzë marrëdhënien e kushtëzuar me parlamentin, për të kontribuuar në proces. Paraqitja e raportit risolli pikat e forta dhe ato të dobëta të pasqyruara nga komisioni dhe përmbledhura nga ambasadorja.

Romana Vlahutin:Të gjitha hapat e mëtejshëm do të kërkojnë edhe më tepër konsensus jo vetëm me fjalë dhe retorikë, por edhe në veprime dhe në punën e përbashkët drejt progresit. Është shumë mirë që Shqipëria është parë si model në rajon për një sërë gjërash. Së pari është njohja nga Komisioni për procesin e rivlerësimit të gjyqtarëve dhe prokurorëve. Së dyti është parë lëvizje për sa i përket forcimit të drejtësisë në sekuestrimin të llojeve të ndryshme të drogërave”.

Një shqetësim teknik për këtë të fundit ngriti demokratja Jorida Tabaku.

Jorida Tabaku: “ Ristrukturimi i ministrive ka shkrirë grupet e punës dhe nuk ka akoma një strategji dhe as paketë për përafrimin e legjislacionit”.

Opozita pakënaqësitë i shprehu jo ndaj raportit, por ndaj leximit, ose si thotë vetë, mosleximit të tij. Për këtë Enkelejd Alibeaj theksoi tre pika kyçe në progres raport, me në thelb praktikën, jo kuadrin ligjor të shkruar.

Enkelejd Alibeaj: “Krimi, droga dhe reforma në drejtësi. Numri i policëve për 100 mijë banorë është më i larti në Europë. Rezultatet, fatkeqësisht nuk janë si ato në Europë”.

Një përgjigje origjinale për këtë artikuloi kryetari i komisionit të ligjeve, Ulsi Manja.

Ulsi Manja:Unë nuk di në fakt, ndonjë vend anëtar të BE-së që të ketë shpallur fitoren e luiftës absolute me krimin korrupsioni apo fenomene negative në një shoqëri të gjallësh. Kam përshtypjen se edhe në Parajsë përherë do të ketë me këto fenomene”.

Për Romana Vlahutin, vlen të theksohet se Komisioni Europian nuk bën asnjë dhuratë dhe se procesi i negociimit vlerësohet me sa kapituj mbyll, jo se sa të tillë hap gjatë negociimit për antarësim./abcnews.al

romana_vlahutin.jpg
ent ela11:35 | 25/04/2018

Ambasadorja e Bashkimit Europian Romana Vlahutin ka prezantuar në Këshillin Kombëtar të Integrimit vlerësimet e Komisonit Europian në raportin për Shqipërinë, i cili rekomandoi hapjen e negociatave pa kushte për vendin tonë.

Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin i ka paraqitur Komisionit Parlamentar të Integrimit raportin e Komisionit Europian për rekomandimin për hapjen e negociatave për anëtarësim. Ajo deklaroi se të gjitha përpjekjet për reforma duhet të ruhen dhe të thellohen. Ambasadorja e BE renditi arritjet që e bënë Shqipërinë të merrte rekomandimin, ndërsa theksoi sfidat që e presin deri në marrjen e vendimit në qershor.

“Së pari nuk ka vend për vetëkënaqësi për gjithëkënd, por duhet të përqëndrohen te fakti se si duhet të punojnë më shumë. Është thelbësore që ky proces reforme të jetë me ritëm të qëndrueshëm. Të kemi të gjitha elementët e nevojshëm për një zbatim të shpejtë të reformës në drejtësi.

E dyta është lufta kundër korrupsionit.  Ngritja e SPAK besoj se do sjellë kapacitet për të luftuar korrupsionin. Është e nevojshme që të kemi progres serioz. Shumë sfida për Ballkanin Perëndimor si rajon”- deklaroi Vlahutin.

Për ambasadoren e BE-së  ajo që shtë me rëndësi është vullneti politik, cili është thelbësor për reformat./abcnews.al

 

 

 

 

Edi-Rama-per-Tv-Klan.jpg
G. P.18:27 | 13/04/2018

Për herë të parë, kryeministri Edi Rama në një intervistë për TV Klan ka komentuar sulmet që ju bënë dje nga opozita me miell dhe vezë. Ai pranon se janë situata të sikletshme, por pas këtyre sulmeve, ai thotë se fshihen frika personale të krerëve të dy partive të opozitës. I pyetur për raportin e “Freedom House”, Rama deklaron se nëse do të kthehej pas do të votonte 100 herë Ilir Metën President. Ndërsa i pyetur për akuzat e ish-prokurorit në adresë të ambasadorit Lu thotë se i beson vetëm të vërtetës se deklaruar të amerikanit Donald Lu.

Spektakël të turpshëm dhe situata të sikletshme i cilëson Kryeministri Rama përballjen me sulmin me miell dhe vezë nga deputetët e opozitës.

Në një intervistë për Tv Klan, Rama flet për këtë situatë por dhe të vërtetat që fshihen, sipas tij, pas këtyre sulmeve.

Edi Rama: “Ajo që po ndodh është sa personale, pra raporti i udhëheqjes së këtyre dy grupeve me ligjin dhe me drejtësinë e re që po troket, aq edhe politike, në kuptimin më të mbrapshtë të fjalës si një goditje që nuk e kursen Shqipërinë për arsye krejt personale”.

Sipas Kryeministrit, forca tërheqesë e kryetares së LSI ndaj Lulzim Bashës në mënyrën sesi po e drejton opozitën aktuale, është e dukshme.

Edi Rama: “Sigurisht, çizmja e LSI-së ka një forcë të madhe tërheqëse mbi Lulzim Bashën, që thjesht nuk është lider”.

Kryeministri Rama pranon të komentojë dhe raportin e ‘Freedom House’ dhe qëndrimin për zgjedhjen e Ilir Metës si kreu i shtetit dhe në këtë pikë, ai thotë se s’ka asnjë pendesë.

Edi Rama: “Nëse më pyesni njëqind herë po të kthehesha mbrapsht, njëqind herë do të përgjigjem 100 herë do të zgjidhja Ilir Metën, pavarësisht se çfarë mendon Ilir Meta kur lexon raportin”.

Sa i takon akuzave të ish-Prokurorit të Përgjithshëm në adresën e ambasadorit Lu që sipas tij i ka kërkuar arrestimin e Ilir Metës si dhe deklaratat e ish-Kryeministrit Berisha se të njëjtën gjë ka kërkuar për të dhe ambasadorja Vlahutin, Rama pranon të vërtetat e diplomatëve të huaj.

Edi Rama: “Mes këtyre shqiptarëve që përmendët dhe amerikanit Donald Lu, unë besoj amerikanin. Mes gjithë klëtyre shqiptarëve që përmende dhe kroates Romana Vlahutin, unë besoj kroaten”./abcnews.al

VLAHUTIN-NE-VLORE-1280x720.jpg
ent ela11:19 | 27/03/2018

Ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin e shoqëruar edhe nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj udhëtuan drejt Vlorës. Takimin e parë ato e bënë me kryetarin e Bashkisë Dritan Leli. Aty Vlahutin tha se ndodhen në Vlorë për t’u takuar me banorët lidhur me çështjen e pronave si një e drejtë themelore për ta. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe Ministri i Brendshëm Fatmir Xhafaj, ndërsa pritet që në fund të takimeve Vlahutin të dale edhe në një konferencë shtypi. /abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono