roma

sp-toti-pixsell.jpg
nev ila23:46 | 17/06/2019

Francesko Toti nuk do te jete me pjese e Romes pas plot 30 vitesh. Legjenda romane njoftoi per largimin nga skuadra pas mosmarreveshjeve me presidentin e klubit, Palota.

Plot 30 vite sukses dhe lavdi me fanellën e Romës por tashmë ishte koha që Francesco Toti të largohej përfundimisht. Vendimi për një mirupafshim me skuadrën romake u mor personalisht nga ikona e klubit Italian, i cili tregoi prapaskenën e një vendimi të tille që pritet të trazojë ujërat në skuadrën verdhe-kuqe.

Francesko Toti deklaroi se ishte shndërruar në një barrë për skuadrën e Romës dhe Presidenti Palota së bashku me këshilltarin Baldini nuk e kanë kontaktuar prej dy vitesh, që prej largimit nga skuadra e romes si futbollist.

“Në dy vitet e fundit asnjë prej tyre nuk më ka marë në telefon.  E kuptova që isha një barrë për skuadrën e romës. Zhvillimet në klub i merrja vesh nga gazeta  dhe jo në rrugët zyrtare të klubit. Njoftova klubin për dorëheqjen time pasi e mendova gjatë diçka të tillë. E kam menduar që nga muaji prill dhe dola në konkluzion se duhej të merrja një veprim në të mirë të kësaj skuadre. Presidentët ikin e vijnë ashtu sikurse trajnerët dhe lojtarët por flamujt jo. Dua të falënderoj popullin roman për respektin ndaj meje gjatë gjithë këtyre viteve. Do të vazhdojë të bej tifo për këtë skuadër. Ështe vetëm një mirupafshim jo lamtumirë pasi do të rikthehem në kohen e duhur.”

Francesko Toti zbulon prapaskenën me trajnerin Antonio Konte i cili tashmë është në krye të skuadrës së Interit.

Kam kontaktuar personalisht me trajnerin Antonio Konte dhe më tha se do të nënshkruante me Romen. Për mua ishte njeriu i duhur për ta ringritur skuadrën. Emrat e tjerë që janë aluduar këto ditë janë të pabaza“, përfundon Francesko Toti.

Për tifozët e Romës është një moment i vështirë pas largimit të Daniele De Rosit si futbollist dhe tashmë të Francesko Totit si pjesë e stafit të klubit./ABC News Albania 24/7

599098171592b2d548c77f970466752_w640.jpg
Sej rie21:45 | 15/06/2019

Francesco Totti do të largohet nga Roma në fillim të javës së ardhshme. Një lamtumirë e hidhur për një nga legjendat më të mëdha të futbollit italian

As mund të mendohej që kjo dashuri të përfundonte.

Francesco Totti vërtet i dha fund karrierës si futbollist tek Roma, veçse një nga historitë më të mëdha të futbollit vazhdoi në një mënyrë tjetër, në rolin e drejtuesit.

Gjithsesi, duket se çifti ndoshta më i shquar i këtij sporti në të gjithë botën, pra çifti Toti-Roma, do të ndahet.

Gazeta e kryeqytetit, “Il Mesaxhero”, njofton se Totti tashmë e ka marrë vendimin e tij, dhe se ai do të thotë “lamtumirë” ditën e hënë.

Pasi vari këpucët në gozhdë, 42-vjeçari u bë drejtues në klubin e tij të zemrës, ku kaloi gjithë karrierën.

Gjithsesi, javët e fundit pati një krisje të fortë, pasi u dyshua se presidenti Palota nuk po e respektonte Totti si drejtues, duke i marrë vendimet pa u këshilluar edhe me të.

Po ashtu, bënë bujë thashethemet se legjenda tjetër romane, Daniele De Rosi, kishte kërkuar që Toti të largohej nga klubi.

Vetë ish-kapiteni nuk ngurroi të reagonte dy ditë më parë.

“Në këto momente po thuhen dhe shkruhen shumë gjëra, duke u përpjekur të gjejnë mendimet dhe vendimet e mia, – shkruajti ai në faqen e tij në Instagram, – shpejt do të mësohet mendimi im, në vendin e duhur”.

Vendimi i pritshëm i largimit do të jetë një tjetër goditje për tifozët, të cilët e kanë adhuruar si askënd tjetër në historinë e Romës.

Françesko Totti e kaloi gjithë karrierën me fanellën verdhekuqe, edhe pse u kërkua nga Reali i Madridit, Milani apo Mançester Junajtidi, duke humbur mundësinë për të fituar më shumë trofe apo edhe Topin e Artë.

Ai fitoi vetëm 1 titull kampion në Itali, dy Kupa të Italisë dhe dy Superkupa të Italisë, ndërsa mban shumë rekorde të Romës./ABC News Albania 24/7

 

juventus-inter-1.jpg
nev ila19:40 | 07/06/2019

Vetëm një sezon është aktivizuar me skuadrën e Romës dhe ofertat në drejtim të tij nuk mungojnë. Nikolo Zaniolo cilësohet si një ndër talentet e së ardhmes në futbollin Italian. 19 vjeçari kërkohet me ngulm nga skuadra e Juventusit por verdhe-kuqtë nuk kërkojnë të heqin dorë lehtë. Juventus kërkon të përdor në këto operacion një shkëmbim mes lojtarëve.

Sulmuesi i Romës Edin Xheko është shumë pranë Interit dhe Juventus i propozon verdhë-kuqve kartonin e Gonzalo Higuain i cili do të rikthehet pas huazimit të Chelsea. Bardhe-zinjtë mund të fusin në tratativa edhe lojtar të tjerë si Kuadrado apo Perin me këtë të fundit që është kërkuar edhe më parë nga Roma.

Manchester United i rrëmben rivalit të qytetit mesfushorin e sporting Lisbon Bruno Fernandes. Kostoja e këtij operacioni do të kap shifrën e 70 mln eurove. Mesfushori i skuadrës portugeze ka zhvilluar 53 paraqitje në sezonin e kaluar duke realizuar mjaft gola dhe asistuar rregullisht.

Skuadra angleze po përgatitet në këtë menyrë për largimin e Pogba i cili mund të vijojë karrierën në Madrid ose të rikthehet tek Juventus. Manchester Unite nuk pranon oferta nën 130 mln euro dhe kjo shifër vështirë se mund të pagohet nga Real Madrid që ka shpenzuar për të nënshkruar me Luka Joviç dhe Eden Hazard i cili është në prag të zyrtarizmit. Juventus mbetet pista konkrete që Pogba të vijojë karrierën./ABC News Albania 24/7

sarri-1280x720.jpg
G. P.22:09 | 08/05/2019

Juventus kërkon të transferojë me parametra zero mesfushorin e PSG, Rabiot. Roma piketon trajnerin Mauricio Sarri për sezonin e ardhshëm.

Juventus është eksperte kur bëhet fjalë për transferimin e lojtarëve me parametra zero. Pas uellsianit Ramsey, bardhezinjtë po tentojnë të nënshrkuajnë me mesfushorin e PSG, Rabiot. 24-vjeçarit i skadon kontrata ne fundin e sezonit aktual dhe ka refuzuar rinovimin për sezonin e radhës. Kjo nuk është pritur mirë nga drejtuesit e klubit francez që e kanë dënuar duke mos e aktivizuar muajt e fundit. Futbollisti ka një marrëveshje me Barcelonën, por tashmë në garë është edhe Juventusi që i ofron vendin e titullarit.

Pas refuzimit të Antonio Conte-s, skuadra e Romës ka hedhur vështrimin te trajneri i Chelsea-t Mauricio Sarri. Trajneri italian i ka ditët e numëruara tek blutë e Londrës. Edhe pse ka arritur rezultate të mira në këtë sezon, Sarri nuk ka besimin e plotë të drejtuesve të klubit anglez. Roma do të ishte një destinacion mjaft i mirë për të vijuar karrierën pasi e njeh mirë futbollin italian dhe i përshtatet filozofisë së klubit romak.

Trajneri është çështja kryesore në shtëpinë e Juventusit. Brenda pak ditësh do të mbahet një takim mes presidentit të shoqërisë bardhezi Andrea Agnelli dhe trajnerit Masimiliano Allegri. Livornezi fiton 7.5 mln euro në sezon tek Juventus dhe dhe PSG i ka ofruar dyfishin për të zëvendësuar trajneri Tuchel. Juventus ëndërron Pep Guardiolën, por problem mbetet paga mjaft e lartë. Spanjolli fiton 23.5 mln euro në sezon. Së fundmi në skenë ka dalë edhe emri i trajneri Didier Deschamps. Francezi e njeh mirë ambientin bardhezi pasi ka luajtur si lojtar dhe më pas e ka drejtuar si trajner në sezonin 2006-2007./ABC News Albania 24/7

conte.jpg
G. P.23:40 | 07/05/2019

Trajneri Antonio Conte ka hedhur poshtë zërat për një kalim te skuadra e Romës ndërkohë që nuk i mbyll derën Juventusit.

Një ndër trajnerët më në zë të momentit, Antonio Conte ka folur së fundmi për të ardhmen e tij. Conte theksoi se është i gatshëm për t’u rikthyer në Serie A, por refuzon kategorikisht drejtimin e skuadrës së Romës.

“Jam dashuruar me Romën për dy vite kur isha trajneri i kombëtares së Italisë. Ne stadiumin “Olimpiko” mund të përjetosh pasionin e tifozëve romak. Sot nuk janë kushtet për të pranuar të ulem në stolin e Romës, por nuk i mbyll dyert për të ardhmen. Kjo vlen për të gjitha skuadrat. Dua të jem i bindur se me klubin e ri që do të drejtoj do të kem mundësi të mund çdo rival dhe të ndjej se fitorja është e arritshme. Në të kundërt do të qëndroj pushim dhe nuk do të bëj hapa të nxituara nëse nuk jam i bindur”, tha ai.

Në lidhje me një rikthim te Juventus, Conte tha:

“Mendoj që skuadra e Juventusit vijon rrugëtimin drejt suksesit me trajnerin aktual Masimiliano Allegri, por në të ardhmen mund të ndodhë çdo gjë”.

Në Itali nuk është vetëm Roma dhe Juventus që  interesohem për Conten, por edhe dy klubet milaneze, Inter dhe Milan./ABC News Albania 24/7

roma-mourinho.jpg
G. P.21:45 | 04/05/2019

Mediat në Spanjë e bëjnë fakt të kryer kalimin e Luka Joviç te Real Madrid. Pas dështimit të tratativave me Antonio Conte, Roma kërkon të nënshkruajë me Jose Mourinho.

E përditshmja spanjolle AS raporton se klubi i Real Madrid ka mbyllur marrëveshjen me sulmuesin e eintrhat Frankfurt Luka Joviç. 26-vjeçari është lojtari kyç i klubit gjerman që ka një ecuri të mrekullueshme në Europa League. Bomberi serb realizoi edhe në ndeshjen e fundit ndaj Chelseat ndërkohë që në këtë sezon ka arritur kuotën e 26 golave në të gjitha kompeticionet. Kalimi i tij në Madrid do të konkretizohet për shifrën e 60 milionë eurove. Nga kjo lëvizje do të përfitojë edhe Benfika që zotëron 20 përqind të kartonit të lojtarit.

Një lajm vërtet i bujshëm vjen nga Franca ku e përditshmja L’Equipe raporton se trajneri portugez Jose Mourinho është në drejtim të skuadrës italiane të Romës. Vështirësitë për të arritur te Antonio Conte ka detyruar presidentin e verdhekuqve James Pallota të tentojë nënshkrimin me ish-trajnerin e Interit. Por ka një kusht që luzitani të zbarkojë në Romë, kualifikimi në Champions për sezonin e ardhshëm.

Barcelona po kërkon një sulmues për të formuar vijën e parë të sulmit me Luis Suarez dhe Lionel Messi. Mediat spanjolle raportojnë se pas vështirësive për të mbërritur te Antoine Griezmann, katalanasit kanë në fokus një tjetër sulmues. Bëhet fjalë për francezin që aktivizohet te Arsenal, Lacazete. Për të bindur topçinjtë, Barcelona është e gatshme të ofrojë në kembim dy futbollistë, Umtiti dhe Andre Gomes. Vlera e Lacazet llogaritet në 60 milionë euro, ndërkohë që në sezonin aktual ka shënuar 18 gola dhe ka dhuruar 12 asiste./ABC News Albania 24/7

zaniolo.jpg
G. P.20:25 | 11/04/2019

Një zgjim i keq këtë mëngjes për familjen e futbollistit të Romës, Nicolo Zaniolo. Nëna njoftoi vjedhjen e makinës “Mini Cooper” mëngjesin e kësaj të enjteje. Ajo e zbuloi grabitjen duke u kthyer në shtëpi si çdo mëngjes për të marrë automjetin dhe për të shoqëruar djalin e saj në stërvitje në Trigoria.

“Unë dua t’i falënderoj dhe i uroj Pashkë të lumtura atyre që vodhën makinën tonë sonte”. Ishte ky statusi ironik në rrjetet sociale i Franceska Costa-s, nënës së Zaniolos.

Ndërkohë në një intervistë për Radio RAI-n, ajo tha se në të ardhmen, dëshiron që djali i saj të bëjë atë që do më shumë. Mesfushori i talentuar italian është një yll në ngjitje në futbollin italian dhe atë europian.

Me paraqitjet e tij, në ndjekje të lojtarit mëngjarash janë vënë shumë klube prestigjioze siç janë Inter, Bayern, Paris dhe Juventus. Këta të fundit duken më të interesuar për ta rrëmbyer djaloshin premtues./abcnews.al

ranieri.jpg
G. P.15:47 | 12/03/2019

Klaudio Ranieri e nisi me fitore aventurën e tij të re si trajner I Romës. Tekniku kryeqytetas u përshëndet nga tifozët dhe nga gazetat italiane.

Nuk është se ka fituar shumë në karrierë, por sa shumë e duan. Klaudio Ranieri është një roman, dhe kjo vlen shumë kur vjen puna për skuadrën e Romës. Trajneri veteran e nisi me fitore ndaj Empolit, rikthimin e radhës në stolin e skuadrës së tij të zemrës, në ekipin e qytetit të lindjes, edhe pse e pati shumë të vështirë.

Shifrat ishin 2-1, që do të thotë tri pikë të tjera në Serinë A, dhe afrim me zonën Champions. Stefan El Sharaui dhe Patrik Shik ishin autorët e golave për vendasit në pjesën e parë, ndërsa Empoli barazoi përkohësisht me autogolin e Huan Zhezusit. Kryeqytetasit e patën të vështirë sepse mbetën me 10 lojtarë në minutën e 80-të, kur Alesandro Florenci u përjashtua me karton të kuq.

Po ashtu, u desh ndihma e VAR-it për të anuluar golin e barazimit të dytë të miqve, vetëm dy minuta para fundit, vendim I drejtë për prekje të topit me dorë.

“Falenderoj tifozët për mbështetjen e jashtëzakonshme, – tha ai pas ndeshjes, – në momentet e vështira ishin pranë nesh. E dija se do të kishte qenë ndeshje aspak e lehtë, ndërsa dua të falenderoj edhe lojtarët që ishin të bashkuar kur mbetëm me 10 vetëm. Gjithsesi, duhet të jemi më të kujdesshëm e të pësojmë më pak gola”.

Edhe mediat italiane e përshëndesin trajnerin.

“La Gazeta delo Sport”: Ranieri e nis me tri pikë! Zemër dhe VAR, Empoli nokaut!

“Il Korriere delo Sport”: Romë, VAR-i është oksigjen! Ranieri e nis me fitore, por anulohet një gol I Empolit! Përjashtohet Florenci!

Me këtë sukses, Roma ka 47 pikë, duke qenë vetëm tri pikë larg Interit që mban vendin e katërt, pozicionin e fundit në Serinë A që të kualifikon për në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm./abcnews.al

Hysaj.jpg
G. P.15:14 | 18/01/2019

Kampionati italian rikthehet këtë fundjavë ku do të luhen ndeshjet e javës së 20. Spikat dueli Napoli-Lazio.

Kampionati italian do të zhvillojë ndeshjet e para për vitin 2019 ku do të luhen takimet e javës së 20. Roma-Torino do të jetë sfida hapëse, e cila do të startojë këtë të shtunë në stadiumin Olimpico duke filluar nga ora 15:00. Skuadra e teknikut Di Francesko pozicionohet në vendin e 6 në tabelën e klasifikimit në kuotën e 30 pikëve. Verdhekuqtë kanë zhvilluar fazën e parë të kampionatit larg pritshmërive ndërkohë që do të bëjnë të pamundurën për ta përmbysur situatën aktuale ku ndodhet klubi.

Të shtunën do të zbresë në tapetin e San Siros skuadra e Interit. Zikaltërit kanë një ndeshje të kalueshme të paktën në letër pasi përballe do të kenë Sassuolon, e cila është në krizë rezultatesh. Zikaltërit vijnë në këtë takim me moralin e lartë pas fitores së thellë në Kupën e Italisë. Tekniku Luçiano Spalleti do të hedhë në fushë të gjithë lojtarët titullarë të udhëhequr nga kapiteni Mauro Icardi. Objektivi i interit është kualifikimi në Champions League dhe aktualisht mbajnë vendin e 3 në renditje të pacënuar nga Lazio me 7 pikë më pak.

Skuadra anti-Juventus, Napoli do të luajë të dielën një ndeshje tepër delikate përballe Lazios në San Paolo. Bardhekaltrit duan ta ndjekin hap pas hapi skuadrën e Juventusit për t’ja bërë më të vështirë fitimin e titullit kampion. Përballë do të kenë Lazion që po zhvillon një nga sezonet më të mira në vitet e fundit. Të hënën do të zbresin në fushë dy finalistët e Superkupës së Italisë, Milan dhe Juventus.

Kuqezinjtë do të udhëtojnë në transferten delikate të Genoa-s ku objektivi është fitorje. Kuqezinjtë po kalojnë një sezon me plot ulje e ngritje. Objektivi është rikthimi në Champions League, por konkurrenca është tepër e fortë. Juventus–Chievo është ndeshje përmbyllëse e javës së 20 në kampionatin italian. Bardhezinjtë nuk pritet të hasin problem përballë vendit të fundit në renditjen e Serie a. Në këtë takim, trajneri Massimiliano Allegri pritet t’i japë hapësira lojtarëve që nuk kanë patur shumë minuta nën këmbë në këtë sezon./abcnews.al

NYT-PER-ROMEN.mpg_snapshot_00.00-1280x720.jpg
G. P.12:49 | 25/12/2018

Roma po shkatërrohet dhe shumë shpejt mund të kthehet ne një kazan plehrash. Kështu shkruan Nju Jork Tajms në një artikull të ashpër për kryeqytetin Italian.

Nju Jork Tajms është marrë me problemin e mbeturinave në Romë me ndihmën e udhërrëfyesit italin Massimiliano Toneli, themelues i blogut “Roma ta shpif”. “Është një qytet në shkatërrim e sipër dhe janë të shumtë ata që mendojnë se shumë shpejt mund të kthehet në një vendgrumbullim mbeturinash, lexohet në versionin online të së përditshmes amerokane. Sipas korrespondentit Xhejzon Horovitz, Roma të ngacmon ndjenjat jo me bukurinë e saj po me erën e keqe që vjen nga koshat e mbeturinave

Roma në shkatërrim është dhe titulli i zgjedhur për artikullin për të cilin gazetari përqendrohet në qendër të kryeqytetit Italian. Horovitz përmend kalimtarët e shtypur nga autobusët, protestat që paralizojnë qytetin, pemët e rrëzuara dhe metrotë e mbyllura. Korrespondenti amerikan përmend dhe banorët e Romës të cilët përditë publikojnë fotografi të degradimit të qytetit të tyre dhe të vullnetarëve që pastrojnë vetë rrugët. “Por Roma nuk do të ndërtohet në një ditë, përfundon ai./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono