Roland Lami

lamii.jpg
in a22:55 | 17/12/2019

I ftuar në “Provokacija” me Mustafa Nanon, pedagogu, Roland Lami u shpreh se rregullat brenda partisë në Shqipëri injorohen. Lami u ndal te veprimi i liderit anglez të partisë Laburiste, i cili pasi humbi zgjedhjet pas dy ditëve ka bërë një xhiro me biçikletë në Londër. Ai gjithashtu tha se në vendin tonë deri më sot nuk kemi arritur dot të ndërtojmë liderin demokratik.

“Liderët kryesorë tek ne duhet ti thërrasin ndërgjegjes në rast se mendojnë që janë të përjetshëm. Klanet brenda dhe afër liderit që mendojnë se mbijetesa e tyre është falë tij dhe modeli i autoritarizmit është jo vetëm në politikë, biznes, por edhe në familje. E konsiderojnë këtë sjellje si normalitet duke na diferencuar nga modeli i Anglisë”, tha Lami.

Gjithashtu ai theksoi se arketipi i liderit është pothuajse i njëjtë, nuk ka elementë që i diferencojnë.

“Lideri duhet të ketë një ekip me të cilin duhet të furnizohet me ide, të ketë një vizion të vetën. Kemi lider deri diku vizionar. Nëse do të kishte një reagim në grup puna e liderit nuk do ishte kjo që është sot, por kjo kulturë mungon. Të gjithë mendojnë se janë mirë, por kjo na çon drejt prodhimit të liderëve autoritarë dhe jo drejt një lideri demokratik. Kemi liderë politik që ndryshojnë vendin me njeri – tjetrin, por problemet mbeten po të njëjtat. Nuk kemi lider politik që të tregojë kush janë përgjegjësit, të flasin për hetime, mund të ketë një kokë turku për ta hedhur si ushqim dhe për tu analizuar për disa ditë. Nuk kemi një analizë mbi çfarë kemi bërë, kemi një agjendë politike që nuk është gjë tjetër vetëm fillim i fushatës”, tha Lami. /abcnews.al

BYRO-POLITIKE-DT-15.mpg_snapshot_05.29-1280x720.jpg
ent ela22:55 | 15/04/2019

Protesta e 13 prillit e opozitës u diskutua në studione byro Politke në ABC News me analistët Mimoza Koçiu, gazetare e Politika në ABC News, Roland Lami Pedagog i UET, Ermal Hasimja opinionit dhe Mentor Kikia kryeredaktor i Klan Plus.

Për Koçiun opozita në këtë protestë të tretë të saj kombëtare donte të tregonte forcën e numrave.

“Protesta e tretë në radhë. E madhe kam përshtypjen se opozita donte të tregonte forcë numerike. Kësaj i kanë mëshuar kryetari Basha dhe mbështetësit. Forca e numrave në shesh. Kishte pjesëmarrje masive. Problemi që ka shqetësuar mazhorancën ishte pjesëmarrja në shesh”.

Për pedagogun Lami opozita po ndërton strategji për të futur në kurdh ministrinë e Brendshme  dhe nuk kanë munguar ngjarjet për ta nxjerrë në pah.

“Ka një luftë për të dominuar në hapësirë mediatike mbi protestën, ka tendencë për ta nxjerrë të dhunshme që kërkon të provokojë apo të sjellë ngjarje të së shkuarës, ndërsa opozita ka tendencë të nxjerrë në pah epërsinë e ministrisë së rendit ndaj protestuesve. Mbështetja nuk ka rënë, numrat përbëjnë një vlerë

Opozita po ndërton strategji për të fut në kurdh ministrinë e Rendit dhe nuk kanë munguar ngjarjet për ta nxjerrë në pah.

Raste sporadike të ushtrimit të dhunës.

Pjesa agresive që ka qeveria ndaj gazetarisë ku nëpërmjet Ministrisë së Rendit janë bërë arrestime e goditje të gazetarëve në terren. Këto elementë ka përdorur opozita dhe ia ka arritur”.

Ndërkaq për Hasimjan protesta nuk duhet të funksiononte kështu.

“Mënyra si zvhillohet protesta tregon se është konceptuar si përballje forcash, numrash, ndërkohë që protesta nuk duhet të funksiononte kështu”.

Por tema e bisedës së Byro Politike u ndërpre për shkak të lidhjes së drejtpërdrejtë me Euronews për ngjarjen në Katedralen e Parisit. Gazetarja Mimoza Koçiu dhe drejtuesja e emisionit Juli Xhokaxhi kanë përcjellë drejtpërsëdrejti situatën në Paris, me përkthime dhe komente në studio. /abcnews.al

PROVOKACIA-29-MARS-ROLAND-LAMI-PJESA-3.mpg_snapshot_14.46-1280x720.jpg
ent ela22:23 | 29/03/2019

Roland Lami ka folur në studion e Provokacijas për situatën politike në vend dhe rolin e ndërkombëtarëve, ndërsa nuk përjashtoi zërat për influencën ruse në Ballkan, por edhe degradim të demokracisë në këto vende.

“Ka zëra se ka orkestrim të influencës ruse në Ballkan, nuk mund ta përjashtosh, por nuk mund të përjashtosh se në të tre vendet ka degradim të parametrave të demokracisë”.

Sa i takon rolit të ndërkombëtarëve akuzave ndaj tyre Lami shprehet: “Ne pa prezencën e ndërkombëtarëve vendin e kemi çuar drejt një gjendjeje denatyrore. Urat e bashkëpunimit kanë munguar për të gjetur zgjidhje. Ndaj një akuze tentohet të anatemohet i gjithë faktori ndërkombëtar.

Sensibiliteti ndaj demokracisë sa vjen e ulet dhe prezenca e ndërkombëtarëve bëhet me i dukshëm se ne nuk kemi forca të vetërregullohemi pa një presion të huaj nuk shkojmë në binarë”.

Për Lamin protesta e opozitës ka hyrë në një rutinizim.

“Protesta po futet drejt një lloj rutinizimi dhe ndjeshmëria e njerëzve zbehet dhe kjo shprehet te masiviteti dhe kjo është kriza ku vendoset sot  opozita se çfarë do të ketë më pas dhe nuk përjahstohet tendenca për të provokuar forcat e rendit, për të nxjerrë një martir”. /abcnews.al

byro-politike-1-1280x650.png
ad min23:40 | 24/10/2018

Në puntatën ne sotme të emisionit “Byro Politike” nga gazetarja Juli Xhokaxhi fokus kryesor ishte se çfarë po ndodh me politikën shqiptare në tërësi. Duket se po kalojmë nga skandali në skandal, nga përgjime në videopërgjime, nga akuza në arrestime sikurse janë ato të kohëve të fundit. Akuza për shpifje që kanë regjistruar një numër të madh deri tani dosjesh në duart e drejtësisë edhe në radhët e politikanëve. Tashmë janë zëra të vetmuar ata që flasin për ekonominë, për varfërinë, për arsimin dhe për çështje të tjera me rëndësi jetike për qytëtarët shqiptarë. Si do të duhet të dali politika shqiptare nga kjo gjendje dhe çfarë po ndodh me reformat kur na ndajnë vetëm pak muaj tashmë nga qershsori vendimtar sa i takon çeljes së negociatave. Të gjitha këto çështje ishin pjesë e diskutimeve të Byrosë Politike të kësaj jave. Të ftuar ishin: Dashamir Shehi, kryetar i LZHK-së; Mark Marku, analist; Tomor Alizoti, analist dhe Roland Lami, gazetar./abcnews.al

 

BYRO-POLITIKE-04-KORRIK-2018-PJ1.mpg_snapshot_04.38-1280x720.jpg
ent ela09:22 | 05/07/2018

Strategjia e komunikimit të Kryeministrit Rama është trajtuar në studion e  Byro Politke në ABC News. Të ftuar në studion ishin: Blendi Salaj, gazetar, Ilir Kalemaj, pedagog, Roland Lami, gazetar dhe Mark Marku, pedagog.

Për Markun, më tepër se komunikimi politik i kryeministrit Rama është më shumë propagandë.

Sipas Lamit kjo formë komunikimi ka disa probleme. Paradoksi i parë sipas tij është që kjo formë komunikimi fillon pas zgjedhjeve. Paradoksi i dytë është se kjo formë komunikimi funksionon në demokraci të drejpërdrejta. Një tjetër paradosk sipas tij është që problemin ekthen në komik ose banal.

Ilir Kalemaj tha se Rama e ka perfeksionuar gjuhën totalitare duke qenë se është politikani më jetëgjatë.

Ndërsa Blendi Salaj e konsideron një fushatë eklektorale pa fund që nuk mbaron asnjëherë dhe që nuk qeveris. /abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono