risi

whacapi.jpg
ad min11:15 | 01/08/2018

Aplikacioni WhatsApp ka lëshuar një opsion të ri që do t’ju ndihmojë ju dhe miqve tuaj që të komunikoni më lehtësisht.

Tashmë të gjithë do të kenë mundësinë që të kryeni telefonata video në grup.

“Mund të bëni një telefonatë në grup deri në katër persona, kurdo dhe kudo”, tha një zëdhënës i kompanisë.

Fillimisht duhet të jenë dy persona që komunikojnë me njëri-tjetri dhe më pas mund të shtojnë edhe dy miq të tjerë në telefonatë.

WhatsApp ka komunikuar që të gjitha bisedat do të jenë të koduara.

Kjo siguron të gjithë përdoruesit se do jenë vetëm anëtarët e grupit që mund të dëgjojnë apo shikojnë përmbajtje nga telefonata./abcnews.al

oscar-1280x641.jpg
ad min15:48 | 05/03/2018

Si gjithmonë, zgjedhjet në veshjet e yjeve të kinematografisë ndërkombëtare në tapetin e kuq të çmimeve Oscar tërheqin vëmendjen. Aktorja 86-vjeçare, Rita Moreno, mori vlerësimin më të lartë pasi përdori të njëjtin fustan të vitit 1962.

Pritej të ishte një manifestim për të treguar edhe njëherë unitetin e femrave me veshjet e tyre te zeza për lëvizjen “MeToo”, që vepron kundër ngacmimeve seksuale. Por nuk ndodhi kështu, pasi kalimi në tapetin e kuq të emrave të njohur të kinematografisë ndërkombëtare nuk ishte në vetëm një ngjyrë.

Një nga momentet më kulminantë ishte mbërritja e 86-vjeçares Rita Moreno. Aktorja e mirënjohur, e cila është 1 nga 12 personat në të gjithë globin që kanë fituar një çmim “Emmy, Grammy, Oscar, dhe Tony”, bëri rikthimin e sajë në tapetin e kuq me të njëjtin fustan me të cilin pranoi çmimin Oscar në 1962 për filmin “West Side Story”. Fustani 56-vjeçar është prodhuar në Manila të Filipines.

Një tjetër person që tërhoqi vëmendjen ishte dhe medalisti olimpik Adam Rippon, që mbërriti në tapetin e kuq me një veshje të pazakontë. Së bashku me një kostum, ai mbante një parzmore të Jeremy Scott, e cila ishte ndoshta një reklamë për markën e “Fifty Shades”.

Në kalimin në tapetin e kuq pati edhe nuanca tradicionale. Tiffany Haddish mbante veshur një fustan të qëndisur të quajtur “zuria” me prejardhje nga Eritrea. Ndërkohë, vëmendjen e shumë personave tërhoqi dhe dyshja Timothee Chalamet dhe Armie Hammer të filmit “Call Me by Your Name”./abcnews.al

462B20D400000578-5066435-Kernel_is_currently_working_on_prototypes_of_a_brain_implant_dev-a-68_1510238203393.jpg
ad min18:19 | 09/11/2017

Tekonologjia futuristike mund të bëhet realitet brenda 15 viteve, sipas shkenctarit Bryan Johnson.
Këto mikroçipe do tu japin mundësinë njerëzve që të “blejnë” kujtime të reja ose të fshijnë ato të padëshiruarat. Së shpejti, kjo risi do jetë aq popullore sa smartfonët.

Ky “injektim”në tru, synon të hapë potencialin e plotë të tij.

Brenda 15-20 viteve ne do të kemi paisje majftueshëm të avancuara në shërbim të trurit, ndaj të cilave mund të marrim përgjigje ndaj çdo pyetje që kemi.
P.sh, A mund të kemi një memorie perfekte? A mund ta rrisim nivelin e të mesuarit? A mund të kemi komunikim tru me tru? Etj…
Imagjinoni një skenar ku ju mund të pyesni veten: Do të kisha dëshirë të dija se si jetonin njerëzit në vitet 1800, dhe mjaft mirë kjo eksperiencë mund të krijohej mendërisht.
Një paisje e tillë do të jetë e disponueshme për të gjithë njerëzit, pasi do të bëhet aq popullore sa dhe pjesët e tjera teknologjike që tashmë janë bërë domosdoshmëri në jetën e përditshme.
Tashmë këta mikroçipa po testohen tek pacientet epileptikë.
Përpara se të vihet në përdorim tek individët e shëndetshëm, prodhuesit po shpresojnë që kjo paisje të mund të përdoret për të përmirësuar memorien e njerëzve të cilët vuajnë nga sëmundje mendore, si Alzhaimeri./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono