Rinasi

IDRO-VUCIC-TIRANA-1280x720.jpg
ent ela23:00 | 03/07/2019

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç ka përfshirë edhe Tiranën në skenarin për vrasjen e politikanit serb të Kosovës, Oliver Ivanoviç. Sipas Vuçiç, personi i dyshuar si autor i vrasjes ka përdorur aeroportin e Rinasit në Tiranë për t’u arratisur drejt Gjermanisë pas ekzekutimit.

Serbia thotë se e ka emrin e vrasësit të Olliver Ivanoviç, politikanit nga Kosova, i cili u ekzekutua në Mitrovicën Veriore. Ai ka përmendur disa emra dhe ka theksuar se Kosova është duke penguar bashkëpunimin dhe duke kryer hetime politike. Vuçiç ka thënë se organet serbe e dinë,  se e dinë se kush është emri i vrasësit. Por do të tregojë kur të ketë dëshmi, pasi ato i ka Kosova.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Pyes përse nuk na i japin videot nga aeroporti i Tiranës, Rinasi. Përse nuk mund të gjejmë dëshmi se çfarë ka bërë Florim Ejupi, i cili është nën vëzhgim në Gjermani dhe çfarë ka bërë ai në aeroportin e Tiranës, prej nga ka udhëtuar drejt Gjermanisë. Çfarë ka bërë Nexhmedin Zekaj, i cili ka ndërruar emrin e tij në Lirim Zekaj më pas? Këto janë të gjitha pyetje për të cilat ne nuk mund të marrim përgjigje”.

Presidenti serb i ka bërë këto komente pas takimit me kongresimenin amerikan Eliot Engel. Ai ka theksuar se një pjesë e këtyre dëshmive mund të jenë edhe në aeroportin e Tiranës.

Aleksandër Vuçiç, president i Serbisë: “Është akuzuar gjysma e botës, por ende nuk e dimë kush është ai që ka vrarë Olliver Ivanoviç, përse dhe për çfarë motivi. Përse nuk na thonë?”

Presidenti serb i ka shtruar këto pyetje edhe për bashkësinë ndërkombëtare dhe ka thënë se këto dëshmi i kërkon nga ta dhe jo shqiptarët. Vuçiç ka thënë se ka shumë dëshmi kontradiktore që nuk kanë mundur të verifikohen në mungesë bashkëpunimi. /ABC News Albania 24/7

artan-hoxha-1-1280x721.jpg
ad min21:32 | 16/04/2019

Grabitja e Rinasit, ku mbeti i varë njëri prej anëtarëve të bandës vijon të jetë kryefjalë e mediave në vend dhe në bote. Për gazetarin Artan Hoxha ditët e fundit kjo ngjarje është lënë pak jashtë vëmendjes për shkak të situatës politike në vend. I ftuar në “Provokacija” gazetari është shprehur se grabitja ka ndodhur brenda “Trekëndëshit të Bermudës” në vendin tonë.

“Aeroporti i Rinasit ndodhet brenda zonës që ne që merremi çdo ditë me kriminalitetin e quajmë “Trekëndëshi i Bermudës”. Është një vrimë e zezë në vijat Tiranë-Fushë-Krujë-Shijak. Brenda këtij harku është zona më e madhe e kompanive të biznesit në Shqipëri. Rinasi është brenda trekëndëshit. Këtu ke një numër shumë të madh organizatash kriminale shumë të fuqishme që janë parmanete në territor. Nëse këtu vepron grupi i Fushë-Krujës, nuk mund të vish nga Tepelena apo Tropoja dhe të hysh pa dijeti të atyre aty. Ose bën marrëveshje me ata, sepse ata të sulen më keq se policia”.

Sipas tij atë ditë kanë qenë në ndjekje të 6 grabitësve vetëm 5 policë, të cilët mund të ishin vrarë në përballje me bandën.

“Gjëja që më ka bërë përshtypje këtë herë është se në momentin që ndodhi ngjarja pati një sulm të drejtuar kryesisht tek policia. Ndërkohë për herë të parë policia reagoi dhe reagoi shpejt. Policia u vu shpejt në ndjekje dhe u përplas. Reagimi ka qenë i shpejtë por mënyrën e reagimit nuk e zgjodhi policia. Nuk ka qëlluar e para policia, kanë qëlluar ata. Po të kishin tentuar grabitësit të vrisnin policët do i kishin vrarë dhe aty kanë qenë vetëm 5 policë përballë 6 grabitësve. Kanë qenë policë të Forcave të Ndërhyrjes së Shpejtë por të paorientaur se më kë kanë të bëjnë. Njoftimi që kishin ata në radio ishte: “Një makinë që dyshohet të jenë grabitësit ka ikur ne këtë drejtim”. Ata janë sulur në atë drejtim”.

Për këtë ngjarje gazatri nuk shikon si fajtore policinë por kompaninë koncensionare.

“Por problemi për mua nuk është policia. Aty është problem koncensionari, mënyra se si i është dhene dhe problem i madhe është edhe korrupsioni. Kontrata është bërë në atë formë që nuk i është lënë kontroll kryesor policisë dhe i është lënë Autoritetit të Aviacionit Civil”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono