riciklim

redi-shehu.jpg
G. P.22:54 | 09/07/2019

Studiuesi Redi Shehu ishte i ftuar këtë të martë në emisionin “Provokacija”. Ai foli përballë gazetarit Mustafa Nano për një rithemelim të sistemit. Sipas tij kjo gjë është e arritshme nga populli shqiptar, pasi mund të dalin njerëz të cilët mund të fillojnë rithemelimin.

Mustafa Nano: Ti nuk do çuditeshe që nesër të merrje vesh që një grup njerëzish kanë krijuar atë bërthamën e parë.

Redi Shehu: Unë them që mund të ndodhë. Unë jam me tezën që shqiptarët nuk janë një popull i ndryshëm nga popujt e tjerë, nuk jemi një popull i dënuar që të mos e meritojmë demokracinë. Ne si popull kemi shumë cilësi të mira se popujt e tjerë, të cilët sot kanë një nivel më të lartë. Ne vetëm kemi pasur një fatkeqësi historike që na detyroi të jemi shumë hapa mbrapa. Duke qenë se ne gëzojmë të njëjtët veti, ne jemi një popull që nuk e duam padrejtësinë, nuk e duam në vetvete korrupsionin, pavarësisht se mund të korruptohemi lehtë. Por cili popull ka qenë i gatshëm për demokraci? Asnjë popull nuk ka qenë i gatshëm për demokraci. Popujt janë entitete të cilat edukohen përmes strukturave dhe përmes proceseve dhe unë them që nuk dallojmë shumë nga ata. Pra ne mund ta bëjmë. Tek ne mund të dalin njerëz të tillë që mund ta fillojnë rithemelimin.

Për sa i përket vendimit të opozitës për djegien e mandatit, Shehu tha se ata janë penduar. Sipas tij, opozita është e dënuar të shkojë në marrëveshje, çka bie në kundërshtim me tezën e rithemelimit. Kjo pasi nëse arrihet një marrëveshje nuk do të kemi rithemelim, por riciklim.

“Unë besoj se janë penduar. Edhe këto sinjale për diskutime edhe njëherë me Kryeministrin, unë besoj se janë të dënuar që të shkojnë në marrëveshje. Ajo që themi në në tezën e rithemelimit është që nuk duhet të kemi marrëveshje. Sepse nëse kemi marrëveshje, kemi edhe 30 vjet të tjera të njëjtët njerëz. Procesi duhet të rifillojë, dikush duhet të largohet, disa duhet të largohen, ndryshe nuk ka rithemelim, ka riciklim të këtyre njerëzve. Unë jam që nuk duhet t’i riqarkullojmë më këta njerëz. Kanë pasur kontributet e tyre në 30 vjet, kanë pasur të metat e tyre, tani është boll”, tha Shehu.

baton-haxhiu.jpg
G. P.22:41 | 28/06/2019

1 Korriku sipas analistit Baton Haxhiut është vija e kuqe ku do të vendoset mes të ardhmes dhe riciklimit të politikanëve në Shqipëri. Gjatë emisionit “Provokacija” ku ishte edhe i ftuar, ai theksoi se ajo çfarë do të vijë pas zgjedhjeve të 30 Qershorit është beteja të cilën Shqipëria nuk e ka kaluar akoma.

“Mendoj që 1 Korriku do e gjejë Shqipërinë kurrë si më herët për arsye se do vendoset vija e kuqe mes të ardhmes dhe riciklimit. Kjo është beteja që Shqipëria nuk e ka kaluar për gati 30 vite dhe 1 Korriku e gjen ose do ta gjejë Shqipërinë me një të ardhme të re dhe me liderë të deritashëm të cilët do të pensionohen lehtësisht”, tha Haxhiu.

Tek këta liderë, Haxhiu fut Ilir Metën dhe Sali Berishën. Sipas tij, i vetmi që mund të përballet me ta është Edi Rama. Ky i fundit sipas analistit di të bëjë dallimin e shprehej “enough is enough”.

“Fus Berishën, Metën, Mona nuk e ka peshën e këtyre dyve. E Muçi kam ndierë një gjë, i vetmi njeri ai e di që ka dilema kësaj dhe e ka vendos dhe mund ta vendosë të ardhmen e Shqipërisë duke mos e ricikluar me të kaluarën është Edi Rama. Për faktin se kushdo tjetër nuk do mund të bënte betejë me dy liderë politikë të cilët e kanë ricikluar njëri-tjetrin për një kohë të gjatë dhe ai është Berisha dhe Meta. Natyrshëm e mira dhe e keqja e kësaj periudhe 30-vjeçare u takon atyre dyve, natyrisht kështu është edhe Rama, por edhe njëri edhe tjetri nuk kanë kuptuar se ‘enough is enough’, boll është boll. Për faktin se nuk kanë kuptuar që ‘enough is enough’ dhe një personalitet që ka mundur të bëjë një përballje të tillë me të kaluarën ka qenë vetëm kryeministri tashëm.

Do e shohësh se Rama do të jetë një prej atyre njerëzve që politikën do ua lerë gjeneratës së re. Besomëni apo jo, nuk do të jetë në politikë aq gjatë sa njerëzit e mendojnë, por do të jetë mjaftueshëm që Shqipëria t’i takojë gjeneratës së re”, tha Haxhiu./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono