restaurimi

Elva-Margariti-1280x742.jpg
ad min16:23 | 30/04/2019

Pas katër muajsh në krye të detyrës, ministrja e Kulturës, Elva Margariti mori pjesë  për herë të parë në në një dëgjesë në Komisionin e Medies, gjatë të cilit u diskutua ligji i ri për Trashëgiminë Kulturore dhe zbatimi i tij në qytetin e Gjirokastrës.  Margariti  renditi disa nga investimet që janë kryer në këtë qytet, pjesë e trashëgimisë botërore, nën mbrojtjen e UNESCO-s, me pas  ajo , ndali edhe tek puna e inxhinierëve edhe 16 mjeshtërve të kalldrëmit, që po vazhdon për projektin “Rehabilitimi i infrastrukturës dhe restaurimi i kalldrëmeve në Pazarin Gjirokastër”. Margariti  pranoi se: se këto punime kane ngjallur  debate, por  sipas  ministres  e cila i ka ndjekur nga afër edhe  punimet ,Nuk ka asnjë aspekt teknik për t’u shqetësuar, për mbivendosjen e kalldrëmeve apo të kanalizimeve./ABC News Albania 24/7

LEZHE-VENDVARRIMI-I-SKENDERBEUT-1280x720.jpg
ent ela12:29 | 20/06/2018

Ministria e Kulturës miratori projektin e Bashkisë së Lezhës për të ndërhyrë në vendvarrimin e Skënderbeut me qëllim restaurimin e plotë të tij. Sipas përgjegjësit të Muzeut priten ndërhyrje të atilla që do të sjellin ndryshime të mëdha.

Vendvarrimi i Gjergj Kastriotit nuk do të jetë më kështu. Ndryshime thelbësore priten brenda 6 muajve të ardhshëm.

Ministria e Kulturës ka mbështetur projektin e Bashkisë Lezhë për rikonstruksionin e plotë të këtij objekti me rëndësi të madhe kombëtare, punimet e të cilit parashikojnë dhënien e një pamjeje tjetër pjesës muzeale.

Pas 37 vitesh, kjo është ndërhyrja e parë e këtyre përmasave në vendvarrimin e Gjergj Kastriotit në Lezhë. Bashkia kishte kërkuar vazhdimisht që objekti të merrte trajtim të veçantë. Përgjegjësi i muzeut, Paulin Zefi, thotë se do të preken të gjithë elementët përbërës, por duhej t’i jepej rëndësi edhe gërmimeve arkeologjike.

Pavarsisht kontratës, punimet në zonën muzeale të Lezhës ku përfshihet edhe restaurimi i plotë i vendvarrimit të Skënderbeut do të përfundojnë më shpejt. Kjo për t’u dhënë mundësi vizitorëve dhe turistëve që të marrin sa më shumë kujtime nga ky objekt historik.

Gazetar i ABC News, Lezhë: Gjergj Figuri

/abcnews.al

 


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono